Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türkiye'nin ETNİK HARİTASI

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

Sevgili Dostum,biraz daha açar mısınız?

Anlamamakla beraber Sayın Efendi'nin dediklerine şunu eklemek istiyorum.

Diyarbakır veya başka bölgelerde Kürtleşen Ermeniler veya Romenler var,bu da oldukça doğal.Kültürel etkileşim bir süreçtir,bu da bu süreçin kaçınılmaz sonucudur.

Bakin Avrupa da Ermeni vatandaslar vardir bu genellemede degildir.. Türk vatandasi olmakdan gurur duyar fakat dedikleri su eger kürtcüler Türkiye den toprak koparirsa o topraklar bizim olacaktir.. anladiniz mi neden Kültürel etkileşim gecirdiklerini!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmaya katkı sunmak açısından.....(20-ocak-1923)

“Ahmed Emin Bey - Kürt sorununa temas buyurmuştunuz. Kürtlük sorunu nedir? Bir iç sorun olarak temas buyurursanız çok iyi olur.

Mustafa Kemal - Kürt sorunu bizim yani Türklerin çıkarına olarak da kesinlikle söz konusu olamaz. Çünkü bildiğiniz gibi bizim milli sınırımız içinde var olan Kürt unsurlar o şekilde yerleşmişlerdir ki pek az yerlerde yoğundur. Fakat yoğunluklarını kaybede kaybede ve Türk unsurunun içine gire gire öyle bir sınır doğmuştur ki, Kürtlük adına bir sınır çizmek istersek türlüğü ve Türkiye’yi mahvetmek gerekir. Sözgelimi, Erzurum’a kadar giden Erzincan’a, Sivas’a kadar giden Harput’a kadar giden bir sınır aramak gerekir. Ve hatta Konya çöllerindeki Kürt aşiretlerini de gözden uzak tutmamak gerekir. Dolayısıyla başlı başına bir Kürtlük düşünmektense, bizim Teşkilat-ı Esasiye Kanunu gereğince zaten bir tür yerel özerklikle oluşacaktır. O halde hangi livanın halkı Kürt ise, o­nlar kendi kendilerini özerk olarak idare edeceklerdir. Bundan başka Türkiye’nin halkı söz konusu olurken o­nları da beraber ifade etmek gerekir. İfade olunmadıkları zaman bundan kendilerine ait sorun yaratmaları daima mümkündür. Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi, hem Kürtlerin hem de Türklerin yetki sahibi vekillerinden oluşmuştur ve bu iki unsur, bütün çıkarlarını ve kaderlerini birleştirmişlerdir. Yani o­nlar bilirler ki, bu ortak bir şeydir. Ayrı bir sınır çizmeye kalkışmak doğru olmaz.”

Ayrıca....

12 Aralık 1922 tarihli Lozan oturumda, İsmet İnönü "Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, Türklerin olduğu kadar Kürtlerin de hükümetidir. Çünkü Kürtlerin gerçek ve meşru temsilcileri Millet Meclisi´ne girmiştir. Türklerin temsilcileriyle aynı ölçüde ülkenin hükümetine ve yönetimine katılmaktadırlar. Kürt halkı ve meşru temsilcileri, Musul Vilayeti’nde oturan kardeşlerinin anayurttan ayrılmasına razı değillerdir"

Irkçılık mı demiştiniz..?

Zilan Deresi cesetlerle dolunca İsmet Paşa noktayı koydu: “Bu ülkede sadece Türk ulusu etnik ve ırksal haklar talep etme hakkına sahiptir. Başka hiç kimsenin böyle bir hakkı yoktur” (Milliyet, 31 Ağustos 1930)

Irkçılık mıdemiştiniz.??

Ödemiş'te bir konuşma yapan Adalet Bakanı Mahmut Esat (Bozkurt) ise lafı gevelemeyecekti: “Biz Türkiye denen dünyanın en hür ülkesinde yaşıyoruz. Mebusunuz inançlarından samimiyetle bahsetmek için buradan daha müsait bir ortam bulamazdı. Onun için hislerimi saklamayacağım. Türk bu ülkenin yegâne efendisi, yegâne sahibidir. *********. Dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler!” (Milliyet, 19 Eylül 1930

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Başlık için teşekkürler,

Güzel ülkemin zenginliklerini tanımak gerekli.

Aşağıdaki harita da Türkiye'de çeşitli üniversiteler ile Avrupa'dan gelen araştırmacı ve bilimadamlarının çalışmaları sonucu oluşturulmuş Türkiye Etnisite haritası.

Bu harita ile yanlış bildiğimiz doğruları ve doğru bildiğimiz yanlışları görmekteyiz.

Örneğin,

Ankara ve Konya illerimizin bazı bölgelerinde etnik olarak 'Kürt' kardeşlerimizin bulunması,

Trabzon ilimizde etnik olarak 'Laz' bulunMAması. Etnik olarak Laz kardeşilerimizin Artvin'in Hopa ve Arhavi ilçeleri ile Rize'nin Pazar, Ardeşen ve Fındıklı ilçelerinde bulunması. Keza Rize'de Çamlıhemşin bölgesinde 'Hemşinli' olan soydaşlarımızın bulunması gibi.

trkiyeetnikharitas.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmaya katkı sunmak açısından.....(20-ocak-1923)

.

.

.

saygılar...

Yazilar ciddiyetten uzaklasip etnik unsurlari ön plana cikarmaya dönüsürse iste yukaridaki yazi gibi yazilar ortaya cikar.Yüzde 90'i Türk ve Türk unsurlardan olusan bir ülkede herhalde o ülkenin sahibi TÜRKLER OLACAKTIR.Bunu hazmetmeniz zorda olsa gercektir degistiremezsiniz,degistirmek istiyorsaniz bunu da siz bilirsiniz.

Gercek disi söylemleri Atatürk'e mal etme hastaligi kimseye yarar saglamaz.Sadece bu söylemleri referans alanlarin bilgi seviyesini gösterir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

türkler çoğunlukta diye diğer azınlığa haksızlık yapamaz adalet eşitlik demektir kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur ırkçılıkta ayrımcılık demektir ve doğru bişiy değildir bu devlet sadece türklerin değildir dolayısıyla ırkçılık olmaması için devletin ismi değiştirilmelidir ve resmi dil illaki türkçe olmaktan çıkarılmalı bence türklerin ve azınlıkların dili resmi dil olmalıdır bu sayede ayrımcılık olmaz yada remi dil halkın mutabakatıyla seçilmelidir yani demokreatik bir seçimle belirlenmelidir resmi dil ingilizcede olabilir önemli olan kullanışlı olmasıdır ve bence ingilizce kolay ve kullanışlı bir dildir bu şekilde türkiyede yaşayan hiç bir dil resmi dil olmaz farklı bir dil olur ve bu sayede ayrımcılık ve ırkçılık olmaz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

türkler çoğunlukta diye diğer azınlığa haksızlık yapamaz adalet eşitlik demektir kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur ırkçılıkta ayrımcılık demektir ve doğru bişiy değildir bu devlet sadece türklerin değildir dolayısıyla ırkçılık olmaması için devletin ismi değiştirilmelidir ve resmi dil illaki türkçe olmaktan çıkarılmalı bence türklerin ve azınlıkların dili resmi dil olmalıdır bu sayede ayrımcılık olmaz yada remi dil halkın mutabakatıyla seçilmelidir yani demokreatik bir seçimle belirlenmelidir resmi dil ingilizcede olabilir önemli olan kullanışlı olmasıdır ve bence ingilizce kolay ve kullanışlı bir dildir bu şekilde türkiyede yaşayan hiç bir dil resmi dil olmaz farklı bir dil olur ve bu sayede ayrımcılık ve ırkçılık olmaz..

Siz neyin kavgasini veriyorsunuz burada? Neyi savundugunuzun bilincindemisiniz yoksa uzaydan size vahiymi geliyor arada bir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk’ün söylediği iddia edilen sözler zaten kesinlikle inandırıcı değil. Atatürk’ün ifade tarzına hiç uymuyor, uydurulmuş olduğu her halinden belli.

İnönü’nün söylediği iddia edilen sözlerde ise mantık hatası var, böyle sözler söylemiş olması mantık dışı. Niye etnik haklardan bahsetsin ki, bu mantık dışı. Etnik hak diye bir şeyin varlığından bahsettikten sonra, bunu belli bir etniğe tanımak kendisine bir yarar sağlamaz. Türk’ü etnik göstermek, baskın etnik olarak da gösterse mantığın kabul edeceği bir durum değil. İsmet İnönü gibi bir insan böyle bir mantık hatası yapmaz. Ben inanmam. Yok yani, illa inkar edecekse “Kürt diye bir şey yok, onlar aslında Türk, zamanla kendilerini Kürt diye ayrı bir şey sanmaya başlamışlar” filan der.

Sınıfsız bir toplum olma temeli ile yola çıkan Cumhuriyetimizin kurucularının böyle mantık hataları yapmış olması akla aykırıdır.

Esat Bozkurt’un söylediği iddia edilen sözlerde ise böyle ırk, etnik gibi sözler geçmediği için söylemiş midir bilemiyorum, söylediyse de sözleri ırk ve etnik içermediği için açık değil. Bu Mehmet Akif’in İstiklal marşında “ırkım” demesi ama “Türk ırkı” demeyişi gibi, onun tersi yönünde bir belirsizlik. (Kendisi etnik olarak Arnavut'tur.) Birinde ırk var Türk yok, diğerinde Türk var ırk yok.

Şimdi yarın Bozkurt’un sözlerine biri “inandırıcı olamamışız” deyip “Türk ırkı bu ülkenin” şeklinde veya “Türk etnik grubu bu ülkenin” ilavesini yaparsa şaşmamak gerek…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk'ün söyledigi söz sudur:Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulusuna yardim eden herkes Türk'tür.Bu herkes Türk'tür sözü, kimligi, Türkiye Cumhuriyeti Vatandasi olanlari kapsayan bir sözdür ve bir ülkenin vatandasi olan herkes o ülkenin adi ile anilir burada etnik köken degil vatandaslik ön plandadir.Insanlarin etnik kökeni degistirilemez,öyle birilerinin iddia ettigi gibi Türk vatandasi olmak asimile olmak degildir bu tamamen bilimden uzak ve art niyet dolu bir yaklasimdir amac Türkiye'nin üniter yapisinin bozulmasidir.Kendilerini burada "BENDE TÜRK'üm "diye lanse edenlerin önce ciddi olmalari gerekiyor.

saygilarl

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım devletin ismi sadece türk ırkıyının anılmasıyla konulması doğru değildir bu ırkçılığa neden olmaktadır ırkçılığın olmaması için devletin ismi ırk temeline dayanmamalıdır yoksa ırkçılık olacaktırn bunun en bariz örneği amerikadır amerikada yüzlerce etnik köken vardır ama devletin ismi ırkı betimlemediği için ırkçılık olmamaktadır herkes ben amerikalıyım demektedir çünkü devlet ırksal bir isim taşımamakta ve ırkçılık yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Amerika'da yaşayan Kızılderili ve Afrikan dostlar isyan ediyor: "Niye ülkeye bir beyazın adı veriliyor? Bu ırkçılıktır! İlla ırkın adı mı verilince ırkçılık olur? Herhalde bir ırkı olan bir adamın adı verilince de ırkçılık olur. İstemezük!"

Üstelik Amerigo Vespuçi'nin adının verilmesini bile haketmediği, Amerika'ya seyahat ettiğinin bile kanıtlanamadığı ortaya çıktı. Buyrun burdan yakın bakalım! Hadiii, bir açılım da Amerika'ya! Güme gitti mi sana koskoca Amerika! :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

amerikayının kıta olduğunu bulan bir kişi olduğu için onun onuruna bu isim verilmiştir bunun ırkçılıkla alakası yoktur bumanada amerika birleşik devletleri sadece kıta betimliyor türkiye ise öyle değildir ırkçılıkla alakalıdır çünkü devletin isminde bir ırk ismi geçiyor ve anlamı türklerin yaşadığı yer oysa bu ülke sadece türklerin değildir bu yaklaşım ırkçı bir yaklaşımdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

amerikayının kıta olduğunu bulan bir kişi olduğu için onun onuruna bu isim verilmiştir bunun ırkçılıkla alakası yoktur bumanada amerika birleşik devletleri sadece kıta betimliyor türkiye ise öyle değildir ırkçılıkla alakalıdır çünkü devletin isminde bir ırk ismi geçiyor ve anlamı türklerin yaşadığı yer oysa bu ülke sadece türklerin değildir bu yaklaşım ırkçı bir yaklaşımdır.

ama amerika kıtasını bulan adam beyazdır ve dolayısıyla beyaz adamın ismi verilmiştir. Sizin mantığınızdan gidecek olursak bu da bir tür ırkçılıktır! -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kızılderililer diyor ki "yok biz anlamak!'" Kıtanın binlerce yıllık sahipleri. Maya, Aztek uygarlıklarını kuranlar. İlla diyorlar niye beyaz adamın adı veriliyor! Son Kızılderili direnişçisi, beyazların Geronimo dediği Goyathlay'ın adı bari verilsin! (Veya Gokhlayeh)

Çapanoğlu aramak değil mi efendim! Beyazlar gelmeyeydi de, bulmayaydı da! Adını da koymaz olaydılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Almanyayı da Alman, Fransayı da Frans, İngiltereyi de England, İtalyayı da bir yerlerden ital etmişlerdir. :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar,

Yukarıdaki rakamlara göre kabaca 1 tablo çıkaracağı aşağıda ve sonra bir yere varacağım;

TOPLAM

73000000

TÜRKLER (Türkmen,Azeri,Tatar,Bulgaristan göçmeni,karapapak vs)

54000000

KÜRTLER

11000000

ZAZALAR

2500000

ARAPLAR

1200000

ÇERKESLER

1000000

ROMANLAR

500000

BOŞNAKLAR

500000

GÜRCÜLER

400000

ARNAVUTLAR

300000

LAZLAR

150000

apaçık görülüyor ki Kürtler dışında %5 i aşan bir topluluk yok

Kürtleri genel özelliklerinden ve Türkiyedeki sosyal durumdan da ötürü nispeten daha homojen, ayrı bir grup olarak sayalım

Ancak diğer etnik gruplar böyle mi?

Kesinlikle HAYIR

Kalan soylar, yani; Boşnaklar,Çerkesler,Gürcüler,Arnavutlar vs oldukça dağınık olarak yaşamaktalar ve hemen hepsi büyük TÜRK nüfuslarının içinde bulunmaktalar Ve hemen hepsi yaklaşık 150 yıldır anadoludalar Dolayısı ile bu topluluklar büyük Türk nüfusu içinde erimekteler Ve gün geçtikçe nüfusları daha da azalacak Örneğin bir ailenin 8de 1i çerkes 8de 7si Türk kökenli olursa doğal olarak Türk ırkı tamamıyla baskın olacak ve çerkes ırkı yok olacak Bu özellikle belli bir bölgede değil dağılmış halde yaşayan Arnavut ve Boşnaklar için geçerli Bu dönüşümün gerçekleşmesi için 2-3 nesilin geçmesi yeterli Zaten Cumhuriyet sonrası bu alt ırklar büyük Türk yığınları içinde erimeye başladılar Bundan dolayı her ne kadar Türklerin üreme oranı düşük olsa da nüfusları bu yolla doğal olarak artacaktır

Yeryüzünde hiçbir ırk saf değildir doğru ancak bir çocuğun annesi ve babası farklı soydan gelse bile çocukta yalnız bir tarafın genleri baskın olacaktır Türkiye'deki duruma göre ise doğal olarak Türk nüfusu diğer soylar üzerinde baskın olacak ve onları kendi içinde eritip bir iki nesil sonra tamamen kendi özelliklerini hakim kılacaktır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

burada genlerin baskın çıkması diye bişiy yoktur çünkü tarih boyunca kaynaşmıştır ari ırk yoktur bu mümkün değildir hem türkiyede yaşayan türk ırkı ise çok karışmış bir ırktır meserla biz moğollar gibi değiliz moğollar yine bize göre daha az karışışmıştır ama bizler çok karışığız belkide en karışık ırk biziz.hiçbir zaman ırka dayalı düşünmememiz gerek ırki düşünceleri aşmamız gerek hepimizin insan olduğu kavramamız gerek bunun içinde dünyanın birleşmesi gerek ve ırk unsuru ortadan kalkması gerek ama bunu her nedense derin dünya devleti istemiyor ayrıca dünyaya islam inancının yayılmasını istiyor sizce drein dünya devleti neden dünyanın ırkçı devletlere bölünmesini ve islam inancı saçmalığını yaymak istemektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu haritaya bakarak Türkiye nin etnisitesini ortaya çıkarmak imkansız. Bizim bildiğimiz Karadeniz Laz; Artvinden, Samsun a kadar kime sorsan Laz ım der. Aynen Güneydoğu da olduğu gibi Karadeniz de çok göç vermiştir eğer hak aramaya kalkarlarsa en az onlar kadar hakları verdır. Boşnakların da o kadar az olduğunu sanmıyorum, tarımla uğraşan Boşnakların en az 5 çocuk sahibi olduğunu düşünürsek rakam bayağı artar. Boşnaklar yıllardır ana dillerini konuşurlar ama onlara kimse bir şey demez niye? Çünkü onların özerklik, dilimiz resmi olsun gibi talepleri yok, asimile oluyoruz gibi dertleri de yok.

Raif Kardeşe de bir yanıt, Amerikan Halkı diye bir halk var mıydı? Dünyanın her yerinden insanlar toplanıp Amerika Devletini oluşturmuşlar ve adamlara bizden daha fazla ülkelerini sevdirmişler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet amerika halkı diye bir halk yoktu bu neyi ıspatlıyor anlayamadım amerikanın ben ırkçı bir temele sahip olmadığını söylüyor her milletten insan ol duğu için bu imkansız işte idaal devlet modeli böylesi ırkçı olmayan devlet yapısıdır çünkü ırkçılık doğru bişiy değildir çünkü ırkçılık insan haklarına aykırıdır,hepimizin insan olduğunu görmeli ve dünya bu şekilde birleşmeli ve dünya adil bir şekilde kullanılmalıdır dünya üzerinde herkesin eşit hakka sahip olması gerekmektedir yoksa adalet olmaz çünnkü birinin fazla birinin az hakka sahip olduğu bir sistem adil değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet amerika halkı diye bir halk yoktu bu neyi ıspatlıyor anlayamadım amerikanın ben ırkçı bir temele sahip olmadığını söylüyor her milletten insan ol duğu için bu imkansız işte idaal devlet modeli böylesi ırkçı olmayan devlet yapısıdır çünkü ırkçılık doğru bişiy değildir çünkü ırkçılık insan haklarına aykırıdır,hepimizin insan olduğunu görmeli ve dünya bu şekilde birleşmeli ve dünya adil bir şekilde kullanılmalıdır dünya üzerinde herkesin eşit hakka sahip olması gerekmektedir yoksa adalet olmaz çünnkü birinin fazla birinin az hakka sahip olduğu bir sistem adil değildir.

Ha! ABD ırkçı değil öyle mi? Irak da tecavüz ettiği insanları insan olarak görmeyenler ırkçı değil, herkesi insan olarak görüp, alt kimlik sorgulamadan kız alıp veren, akraba olan Türk Milleti ırkçı.

Ben Amerikan Halkı yoktur derken tarihini kastetmiştim, köken olarak böyle bir halk yok ama şu an yok mu? En ırkçı devletlerden biri şu an ABD.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve bu söylediklerinizi de dünya üzerinde ırkçı olmayan tek devlet olduğunu, çünkü bir ırka dayanmadığını iddia ettiğiniz ABD gerçekleştirecek öyle mi? Gülerim ben buna....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

%5 i aşan bir topluluk

Bu nedir ya? Her iş bitti de Türkiye’de kaç tane hangi etnikten insan var, o mu kaldı? Etniklerin genetik kodlarını mı çözdünüz, nerden anladınız etnik üyeliğini, kaç nesildir koruyor bu etnik genlerini, hiç karışma görüşme olmamış, kesin belirlediniz mi? Kaç taneyse kaç tane, yüzde kaçsa kaç, ne yapalım yani şimdi?

Ne etniği yahu? Etnik diye bir şey mi var? Etnik kökene göre, mezhebe göre, inanca göre, bilmem soyuna sopuna göre, aylık gelirine göre, telefonunda blutut var veya yok diye, arabası var yok, olanların arabasında abs var yok diye, abs olanları yağmur sensörü olanlar ve olmayanlar diye mi ayıracağız?

Ülkelerin tarihleri vardır, o tarihe göre bir atama yapılarak bir adlandırma yapılır. O tarih de zaman makinesi yapılıp geçmişe gidilemedikçe değiştirilemez, ne etniği? Etnik kökene göre yapılması lazım gelenler standardı mı var demokraside, insan haklarında? Etnik kökeni neyse ne.

Hadi ben de gaydırıguppak etnik kökenindenim, öyle iddia ediyorum, tek ben bu etniktenim, bu etniğin son temsilcisi, Son Gaydırıguppak’ım! İddia ediyorum. İddiamı mı çürüteceksiniz, genlerimi mi araştıracaksınız da böyle bir etnik yok diyeceksiniz? Var efendim! Ben de bal gibi buz gibi Gaydırıguppak’ım! Bir de dil uydurdum kendime, bu dilin korunmasını, devletin dilimi korumak için önlemler almasını istiyorum. Gaydırıguppakça’ya özgürlük!

Böyle şey mi var yahu? Türkler işte, Orta Asya’lardan çıkıp gelmişler, dünyayı geri dönülmez biçimde formatlamış, dünya tarihinin akışını bir daha hiç bir biçimde geri çevrilemez şekilde değiştirmişler. Atama olarak da adları ülkeye, ulusa verilmiş. Irkla mırkla ilgisi yok, tarih böyle! Kimsenin ne kafatası ölçülüyor, ne gen analizi yapılıyor. Kimsenin kafa kağıdına da etniği yazılmıyor. Zaten ırk olarak Türk olmak imkansız, etrafta ne çekik gözlü, ne bodur boylu, ne çıkık elmacık kemikli insan ilaç için arasanız zor bulunur. Türk adı bir atamadan başka hiç birşey değil!

Eğitim yok, iş yok, aş yok, demokrasi yok, eşitlik yok, adalet yok, haklar, özgürlükler yok deyin, hepsi tamam. Hepsi için birlikte mücadele edelim. Falan etnik, falan mezhep, filan inanç, filan düşünce nedir ya? Sovyetler bu ülkeyi sömürgeleştirmek için “halklara özgürlük” sloganını yaymıştı, yeni efendi ABD “etnik haklar” diyor.

İkisi de aynı terane. Em-per-ya-lizm!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ileri demokrasi dedikleri bu olmali galiba.Ulus devlete karsi acilmis olan cepheler nasilda omuz omuza mücadele veriyorlar.Bir toplumu parcalamak icin o toplumu meydana getiren ögeleri ayristirmak gerekir.Cahil ve saf halk tabakalarida kimliklerine sahip cikiliyor sanarak bu formüle baliklama atliyorlar.Sonunda birakin bir halk olmayi sadece emperyalizme yem oluyorlar.Bu hep böyle olmustur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülke bölünmez, böldürmeyiz diyenlere Prf. Dr. Yalçın Küçük ün dediklerini hatırlatmak istiyorum.' Musul ve Kerkük ü verirseniz Diyarbakır ı da verirsiniz; Musul ve Kerkük hatta Mısır kağıt üzerinde bizimdi ama başkaları yönetiyordu, Diyarbakır ı da aynı yapmak istiyorlar' buna benzer şeyler söyledi. Eyalet sistemi, özerklik diyerek emperyalizmin en büyük özelliklerinden biri olan böl, parçala, yönet prensibi hayata geçirilmek isteniyor; gelişmelere bakarsak malesef başarılı da oluyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.