Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Türkiye'nin ETNİK HARİTASI

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

KÜRT NÜFUS İLK KEZ BU KADAR YÜKSEK ÇIKTI.. 300 nüfuslu etnik gruplar bile sayıldı

turkiyenin-etnik-haritasi

Türkiye'de kaç Kürt var

Amerikan merkezli United States Center for World Mission (USCWM) adlı vakfın yaptığı araştırma, Türkiye'nin etnik haritasını ortaya çıkartıyor. Araştırmada Türkiye'de yaşayan 23 etnik kökenin nüfusu tek tek ortaya konuluyor. Araştırmanın en ilgi çeken yanı ise, Kürt nüfusunun ilk kez bu kadar yüksek çıkması. Arap nüfusunun Türkiye'nin üçüncü büyük etnik grubu olması ise araştırmanın diğer ilgi çeken yanı.

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 20'Sİ KÜRT

Dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan Amerikan merkezli United States Center for World Mission (USCWM) adlı vakfın Aralık 2008 verilerine göre, Türkiye nüfusunun yüzde 20.8'ini Kürt kökenliler oluşturuyor. Araştırmaya göre, Türkiye'de 52.8 milyon Türk yaşarken, Zazalar ile birlikte toplam Kürt sayısı 15.4 milyon.

Türkiye'de yaşayan Kürt kökenlilerin sayısı ve diğer etnik grupların nüfusa oranı hakkındaki tartışmalar devam ederken, bir araştırma da dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan Amerikan merkezli USCWM isimli vakıftan geldi.

Vakfın Aralık 2008 verilerine dayandırdığı araştırmasında, Türkiye'nin nüfusunun 74 milyon 398 bin 700 olduğu kaydedildi. Araştırmada, nüfusun yüzde 71'ini oluşturan 52 milyon 826 bin kişinin Türk olduğu ifade edilirken, Zazalar ile birlikte Kürtlerin sayısının 15 milyon 426 bin olduğu belirtildi. Araştırmada Türkiye'de 1 milyon 313 bin Zaza'nın yaşadığı, Kürtlerin 5 milyon 902 bininin ise Türkçe konuştuğu kaydedildi.

ARAP NÜFUSU 2 MİLYONA YAKIN

Türkiye'de 1.8 milyon Arap, 910 bin Çerkes, 620 bin Fars, 540 bin Azeri yaşadığının belirlendiği araştırmada, Türkiye'de 76 bin Ermeni, 28 bin Süryani, 14 bin Rum ve 13 bin Musevi bulunduğu vurgulandı.

Türkiye'nin nüfusunun etnik köken dağılımı şöyle:

- Türkler 52 milyon 826 bin

- Kürtler 15 milyon 426 bin

- Araplar 1 milyon 839 bin

- Çerkesler 910 bin

- Farslar 620 bin

- Azeriler 542 bin

- Gagavuzlar 410 bin

- Pomaklar 331 bin

- Bulgarlar 328 bin

- Lazlar 151 bin

- Gürcüler 150 bin

- Tatarlar 126 bin

- Boşnaklar 101 bin

- Ermeniler 76 bin

- Karakalpaklar 74 bin

- Arnavutlar 66 bin

- Romanlar 66 bin

- Abhazlar 43 bin

- Osetler 37 bin

- Süryaniler 28 bin

- Rumlar 14 bin

- Museviler 13 bin

- Keldaniler 300

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye’yi 23’e böldüler

CIA uzantılı Amerikan Vakfı USCWM, Türkiye’nin etnik haritasını çıkardı. Vakıf, Karakalpaklar ve Pomaklar gibi Türk boylarını da azınlık gruplar arasına soktu

Haber: Selda Öztürk KAY

Türkiye’de Lozan Antlaşmasına aykırı yeni azınlıklar yaratma çabaları devam ediyor. Amerikan merkezli United States Center for World Mission (USCWM) adlı vakfın yaptığı araştırma bunun son örneği oldu. Sözde etnik harita çıkaran ABD gizli servisi CIA uzantılı vakıf, Türkiye’de 23 etnik etnik köken olduğunu öne sürdü.

Türkler de listede

Dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan vakfın Aralık 2008 verilerine dayandırdığı araştırmasında, Türkiye’nin nüfusunun 74 milyon 398 bin 700 olduğu kaydedildi.

Araştırmada, nüfusun yüzde 71’ini oluşturan 52 milyon 826 bin kişinin Türk olduğu ifade edilirken, Zazalar ile birlikte Kürtlerin sayısının 15 milyon 426 bin olduğu belirtildi.

Araştırmada Kürtlerin 5 milyon 902 bininin ise Türkçe konuştuğu kaydedildi.

Türkiye’de 1.8 milyon Arap, 910 bin Çerkes, 620 bin Fars, 540 bin Azeri yaşadığının belirlendiği araştırmada, Türkiye’de 76 bin Ermeni, 28 bin Süryani, 14 bin Rum ve 13 bin Musevi bulunduğu vurgulandı.

Araştırmada, Türk boyları olan Azeriler, Gagavuzlar, Pomaklar ve Karakalpaklar azınlık olarak gösterildi.

Psikolojik savaş yöntemi

TUSAM Başkanvekili Ali Külebi de Batı’nın Türkiye’ye yönelik çıkardığı etnik haritaların Türk milletini parçalama gayretine hizmet ettiğini vurguladı. Külebi, “Niyet ortada. Bu tip araştırmaları, geniş kapsamlı psikolojik savaşın bir adımı olarak görüyorum” dedi.

Etnik ayrışma çıkarmak istiyorlar

Böyle bir harita bilime aykırı

Uzmanlar Amerikan Vakfı’nın araştırması’na tepki gösterdi. Devlet eski Bakanı Prof. Dr. Abdülhaluk Çay yapılan araştırmayı, ABD ve AB’nin Türkiye’ye yönelik “böl parçala” stratejisinin bir adımı olarak değerlendirdi. “Bunlar ciddiye bile alınacak iddialar değil” diyen Çay, adı geçen gruplardan pek çoğunun “Türkmen” olduğuna ve yeni azınlıklar yaratıldığına dikkat çekti. Çay “Amaç Türkiye’yi parçalara ayırmak. Bizim ülkemizde böyle bir araştırmanın yapılmasına bilimsel olarak imkan yok. Ciddiye almıyorum” diye konuştu.

İşte listedeki azınlıklar

Vakfın araştırmasına göre Türkiye’nin nüfusunun etnik köken dağılımı şöyle:

* Türkler 52 milyon 826 bin

* Kürtler 15 milyon 426 bin

* Araplar 1 milyon 839 bin

* Çerkesler 910 bin

* Farslar 620 bin

* Azeriler 542 bin

* Gagavuzlar 410 bin

* Pomaklar 331 bin

* Bulgarlar 328 bin

* Lazlar 151 bin

* Gürcüler 150 bin

* Tatarlar 126 bin

* Boşnaklar 101 bin

* Ermeniler 76 bin

* Karakalpaklar 74 bin

* Arnavutlar 66 bin

* Romanlar 66 bin

* Abhazlar 43 bin

* Osetler 37 bin

* Süryaniler 28 bin

* Rumlar 14 bin

Museviler 13 bin

* Keldaniler 300

YENİÇAĞ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KÜRT NÜFUS İLK KEZ BU KADAR YÜKSEK ÇIKTI.. 300 nüfuslu etnik gruplar bile sayıldı

turkiyenin-etnik-haritasi

Türkiye'de kaç Kürt var

Amerikan merkezli United States Center for World Mission (USCWM) adlı vakfın yaptığı araştırma, Türkiye'nin etnik haritasını ortaya çıkartıyor. Araştırmada Türkiye'de yaşayan 23 etnik kökenin nüfusu tek tek ortaya konuluyor. Araştırmanın en ilgi çeken yanı ise, Kürt nüfusunun ilk kez bu kadar yüksek çıkması. Arap nüfusunun Türkiye'nin üçüncü büyük etnik grubu olması ise araştırmanın diğer ilgi çeken yanı.

.

.

Sayin efendi,ilginc bir arastirma.Fakat bence bu arastirmalar tamamen belirli amaclari hedefleyen arastirmalar,farkindaysaniz Kürtlerin nüfusu baya bir abartilmistir,halbuki bircok degisik arastirma merkezinin yapmis oldugu calismalar sonucunda Türkiye'de ki Kürt nüfus tüm nüfusa oranla yüzde 8-10 arasi olarak verilmekte ve diger etnik kökenlere göre en kalabalik nüfusa Kürtler sahip olmaktadir.Amerikan arastirma enstitüsünün yapmis oldugu bu calismada,Kürtlerin icersinde yüzde kac Ermeni asilli oldugu vurgulanmiyor.Halbuki ilim adamlari bircok Ermeninin zamanla Kürtlestigini iddia etmekteler yani asimile edilmis Ermenilerden bahsediyorum.

ZAZA'lar ilim adamlarinca Kürt olarak kabul edilmemektedirler.Zaza'ca Kürtce olmadigi halde Kürtcüler tarafindan Kürtce'nin bir lehcesi olarak gösteriliyor buna bizim TRT de yalanci sahitlik ediyor.

Dolayisiyla Kürt nüfus abartilmis yani daha dogrusu Kürtcülerin iddialari dogrulrusunda bir sonuc cikarilmistir.AB'nin bu konuda yaptigi calismalar bile Kürt nüfusunu yukardaki oranin cok altlarinda tespit ediyor.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin efendi,ilginc bir arastirma.Fakat bence bu arastirmalar tamamen belirli amaclari hedefleyen arastirmalar,farkindaysaniz Kürtlerin nüfusu baya bir abartilmistir,halbuki bircok degisik arastirma merkezinin yapmis oldugu calismalar sonucunda Türkiye'de ki Kürt nüfus tüm nüfusa oranla yüzde 8-10 arasi olarak verilmekte ve diger etnik kökenlere göre en kalabalik nüfusa Kürtler sahip olmaktadir.Amerikan arastirma enstitüsünün yapmis oldugu bu calismada,Kürtlerin icersinde yüzde kac Ermeni asilli oldugu vurgulanmiyor.Halbuki ilim adamlari bircok Ermeninin zamanla Kürtlestigini iddia etmekteler yani asimile edilmis Ermenilerden bahsediyorum.

ZAZA'lar ilim adamlarinca Kürt olarak kabul edilmemektedirler.Zaza'ca Kürtce olmadigi halde Kürtcüler tarafindan Kürtce'nin bir lehcesi olarak gösteriliyor buna bizim TRT de yalanci sahitlik ediyor.

Dolayisiyla Kürt nüfus abartilmis yani daha dogrusu Kürtcülerin iddialari dogrulrusunda bir sonuc cikarilmistir.AB'nin bu konuda yaptigi calismalar bile Kürt nüfusunu yukardaki oranin cok altlarinda tespit ediyor.

saygilarla

Amerikan arastirma enstitüsünün yapmis oldugu bu calismada,Kürtlerin icersinde yüzde kac Ermeni asilli oldugu vurgulanmiyor.Halbuki ilim adamlari bircok Ermeninin zamanla Kürtlestigini iddia etmekteler yani asimile edilmis Ermenilerden bahsediyorum.

Sayin politika' ben cok ilginc birsey anlatacagim bu bir izlenim ve bir gercek bunu yorumlamak benim boyumu asiyor bu tespite sizlerinde söyleyecekleri olacaktir..Senin tespitlerinide dogruluyor; Söyle anlatayim diyarbakir örnegiyle cikacak olursak bakin cevremde bircok Türk arkadasim var yani ermeni arkadasim bunlarin bir cogu aslen diyarbakirli ve kendileri burada tamamen Türk ve Türk.... Ama konuya derinlemesine girdinmi ermeni asilli? Diyarbakiri sorguladin mi Kürt, hisler o tarafa kayiyor??? bunu kisaca anlatmaya calistim.. yani ilginc olan Türkiyenin icinde Ermeni asilli KÜRT vatandasi ... öz kimligi benligiyle Türk ve hic taviz yok cok mu cok ilginc ben bunu cözemedim?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakin cevremde bircok Türk arkadasim var yani ermeni arkadasim bunlarin bir cogu aslen diyarbakirli ve kendileri burada tamamen Türk ve Türk.... Ama konuya derinlemesine girdinmi ermeni asilli? Diyarbakiri sorguladin mi Kürt, hisler o tarafa kayiyor??? bunu kisaca anlatmaya calistim.. yani ilginc olan Türkiyenin icinde Ermeni asilli KÜRT vatandasi ... öz kimligi benligiyle Türk ve hic taviz yok cok mu cok ilginc ben bunu cözemedim?

Sn. Efendi Türkler, bu durum, Kürt olmanın tamamen siyasi bir tavır, bir tür muhalif olma 'kült' ü olduğunu gösteriyor,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye’yi 23’e böldüler

CIA uzantılı Amerikan Vakfı USCWM, Türkiye’nin etnik haritasını çıkardı. Vakıf, Karakalpaklar ve Pomaklar gibi Türk boylarını da azınlık gruplar arasına soktu

Haber: Selda Öztürk KAY

Türkiye’de Lozan Antlaşmasına aykırı yeni azınlıklar yaratma çabaları devam ediyor. Amerikan merkezli United States Center for World Mission (USCWM) adlı vakfın yaptığı araştırma bunun son örneği oldu. Sözde etnik harita çıkaran ABD gizli servisi CIA uzantılı vakıf, Türkiye’de 23 etnik etnik köken olduğunu öne sürdü.

Türkler de listede

Dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan vakfın Aralık 2008 verilerine dayandırdığı araştırmasında, Türkiye’nin nüfusunun 74 milyon 398 bin 700 olduğu kaydedildi.

Araştırmada, nüfusun yüzde 71’ini oluşturan 52 milyon 826 bin kişinin Türk olduğu ifade edilirken, Zazalar ile birlikte Kürtlerin sayısının 15 milyon 426 bin olduğu belirtildi.

Araştırmada Kürtlerin 5 milyon 902 bininin ise Türkçe konuştuğu kaydedildi.

Türkiye’de 1.8 milyon Arap, 910 bin Çerkes, 620 bin Fars, 540 bin Azeri yaşadığının belirlendiği araştırmada, Türkiye’de 76 bin Ermeni, 28 bin Süryani, 14 bin Rum ve 13 bin Musevi bulunduğu vurgulandı.

Araştırmada, Türk boyları olan Azeriler, Gagavuzlar, Pomaklar ve Karakalpaklar azınlık olarak gösterildi.

Psikolojik savaş yöntemi

TUSAM Başkanvekili Ali Külebi de Batı’nın Türkiye’ye yönelik çıkardığı etnik haritaların Türk milletini parçalama gayretine hizmet ettiğini vurguladı. Külebi, “Niyet ortada. Bu tip araştırmaları, geniş kapsamlı psikolojik savaşın bir adımı olarak görüyorum” dedi.

Etnik ayrışma çıkarmak istiyorlar

Böyle bir harita bilime aykırı

Uzmanlar Amerikan Vakfı’nın araştırması’na tepki gösterdi. Devlet eski Bakanı Prof. Dr. Abdülhaluk Çay yapılan araştırmayı, ABD ve AB’nin Türkiye’ye yönelik “böl parçala” stratejisinin bir adımı olarak değerlendirdi. “Bunlar ciddiye bile alınacak iddialar değil” diyen Çay, adı geçen gruplardan pek çoğunun “Türkmen” olduğuna ve yeni azınlıklar yaratıldığına dikkat çekti. Çay “Amaç Türkiye’yi parçalara ayırmak. Bizim ülkemizde böyle bir araştırmanın yapılmasına bilimsel olarak imkan yok. Ciddiye almıyorum” diye konuştu.

A.Çay, Tatarları Türk saymıyor mu ? Ayrıca, Harita, aslında Kürt olmayan Zazaları da Kürt saymış. Çeçen ve İnguşları da Çerkezlerin içine katmış anlaşılan. Dağıstan göçmeni Avarlar ve Kumuklar da atlanmış.

Anlaşılan, ülkemizde yeni ayrılıklar çıkarmaya çalışıyorlar. Bu ara Çerkezlerin ihaneti diye bir yazı dolaşıyor maillerde. Bunu okuyan Türkçüler de abuk sabuk yorum yapıyorlar Nihal Atsızın tezlerini öne sürerek, bunlar da CIA oyunu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugun Turkiyenin etnik kokenini arastirmak yanlis olur cunku verilmis listeye bakarsak kisaca Turk olarak etnik kokene ayrilmistirki turklerde kendi aralarinda ayrilmaktatir tipki cecenler kurtler gurculer romanlar gibi.. Bugun diyarbakirda sadece kurtler yasamiyor bugun turkiyenin hic bir yerinde sadece tek bir etnik koken yasamamaktadir simdi nasil kalkipta diyebilirsinizki benim turk arkadaslarim ermeni kokenli diyarbakirli ama kurt degilim diyor diyemez zaten Turkiyenin 7 bolgesinde 81 ilinde farkli farkli kokenler bir arada yasamaktadir . Bugun Trabzonda, Rizede, Mersinde, Eskisehirde, Sivasta yasayan ermeni, kurt, turk, cerkez, gurcu yokmu vardir elbette.. Bugun kalkipta herhangi bir sehri bir etnik gruba yapistirmak yanlistir Zaten boyle dusunen varsada yanlis dusunuyor demektir..

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

"TÜRKLÜK VE MİLLİYETÇİLİK TEŞVİK EDİLİYOR

12:03 17 Mart 2009

OZAN BİLİR

?Türkiye?nin Eğitim Sisteminde Azınlıklar? raporuna göre, azınlık grupları üyeleri Türkiye?deki eğitim sisteminin kendilerini asimile etmeye çalıştığını düşünüyor. Eğitim sisteminde Türklük ve milliyetçilik teşvik ediliyor, Sunni-İslam inancı dayatılıyor. Türkiye?de yaşayan halklar eğitim alanında yok sayılıyor.

Uluslararası Azınlık Hakları Grubu?nun hazırladığı ?Unutmak mı, asimilasyon mu? Türkiye?nin Eğitim Sisteminde Azınlıklar? raporu açıklandı. Grubun koordinatörü Nurcan Kaya?nın kaleme aldığı ve Hrant Dink?e ithaf edilen rapor, eğitim sisteminin Türkiye?deki halklara bakış açısını gözler önüne seriyor. Türkiye?de yaşayan halkların temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerle yapılan röportajları da içeren raporun bazı ayrıntılar şöyle ifade edildi.

OKUL AÇMA HAKKI BULUNMUYOR

"Azınlıklar, Türkiye Cumhuriyeti?nin kuruluşundan beri ?devletin bölünmez bütünlüğüne? tehdit olarak algılanıyor. Bu düşünce azınlıkların eğitim haklarına erişmesi üzerinde olumsuz etkiye neden oluyor. Azınlık gruplarının birçok üyesi Türkiye?deki eğitim sisteminin kendilerini asimile etmeye çalıştığı hissini paylaşıyor. Türk kimliği ve milliyetciliği temel değerler olarak teşvik edilirken farklı kültürler, dinler ve tarihler yok sayılıyor. Türkiye?de sadece Ermeni, Rum ve Musevileri azılınlık olarak tanıyor, diğer azınlıkların ise okul açma hakları bulunmuyor. Devlet okullarında hiçbir azınlık dilinin eğitimi mümkün değil. Öğrenciler ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor."

ABDEST ALMAK ZORUNLULUĞU

Raporun, ?Okullarda Din Eğitimi? bölümün ise, eğitim sisteminde Sunni-İslam inancının dayatıldığına dikkat çekilirken şu tespitlerde bulunuluyor:

"Aleviler ve diğer vatandaşların sesi müfredatta bazı değişikliklere neden olsa da müfredat uluslararası insan hakları hukukuna aykırı nitelik taşıyor. Zorunlu din dersinden muaf tutulma izni sadece Hıristiyan ve Musevilere tanınıyor. Din derslerinde eleştirel ve çogulcu bir bakış açısını vurgulayan yönergelere rağmen, İslamiyet dışındaki dinler çok az yer alıyor. Din derslerine katılan azınlık öğrencileri, abdest almak, dua etmek ve camiye gitmek gibi müfredat dışı uygulamalara maruz kalıyor. Çocuklar etnik ve dinsel kimliklerini saklamak zorunda kalıyor ve kimliklerinin eninde sonunda yok olacağından korkuyor."

TEK DİL, TEK KİMLİK DAYATMASI VAR

Eğitim sisteminin, çeşitliliği değil tek dili ve tek kimliği teşvik ettiğinin belirtildiği raporda, Kürtler ve Romanlar dahil birçok dezavantajlı grubun eğitim dahil birçok alanda yok sayıldığının altını çiziyor. Raporda "Roman yerleşim yerlerinin kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılması birçok Roman?ı yerinden etti, yüzlerce çocuk okulsuz bırakıldı. Diyarbakır ve İstanbul?da yaşayan yerinden edilmiş Kürt ailelerinin çocuklarının yüzde 30?dan fazlası yoksulluk nedeniyle okula gidemiyor. Okullarda ayrımcılığa maruz kaldıkları için eğitim hakkını kullanamıyor" deniliyor. Raporda yer alan tavsiyeler ise şöyle: Türkiye hükümeti azınlıkların eğitim hakkının korunması ve geliştirilmesi için kararlar alırken azınlıklara danışmalı. Müfredatın tamamen gözden geçirilmesi, ayrımcı ve milliyetçi ifadelerin çıkarılması, çokkültürlülüğün, barışın ve hoşgörünün teşvik edilmesi gerekiyor.

PAYLAN: YENİ SAMASTLAR ORTAYA ÇIKACAK

Raporun açıklanmasının ardından düzenlenen panelde konuşan Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu Yönetim Kurulu Üyesi Garo Paylan, 1980 yıllarında 5.500 öğrenci bulunduğunu fakat şimdi 17 okulda 3.400 öğrenci kaldığını söyledi. Paylan, Genelkurmay?ın hazırladığı ve okullarda gösterilen ?Sarı Gelin? belgeseline de değinerek, "Bu belgesel anaokulundaki çocuklara dahi gösterildi. Bu yeni Ogün Samastlar?ın ortaya çıkmasına neden olacak. Türklükten başka unsurların aşağılandığı bir atmosferde yaşıyoruz. Ermeniler hala hain olarak görülüyor. Bakış açısı değişmeli. Azınlık okullarına pozitif ayrımcılık sağlanmalı? şeklinde konuştu.

VASİLİADİS: ASİMİLASYON UYGULANIYOR

Apoyevmatini Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mihalis Vasiliadis ise Milli Eğitim müfredatının farklı kültürlerin yaşamasına ve öğretilmesine engel olduğunu belirterek, "Aynı zamanda azınlık çocukları başka bir kültürün etkisinde yetiştiriliyor. Bu da asimilasyona neden oluyor. Her sabah okunan ?Andımız? ile milliyetçilik empoze ediyor ve içinde yer alan ifaderlerle çocukların kişiliğini başkalarına armağan etmesi sonucunu doğuruyor" dedi.

İRİS: MEZOPOTAMYA DİLLER MEZARLIĞI

"Ben Süryaniyim fakat kendi dilimi konuşamıyorum. Çocuklarım kendi dilini bilmiyor" diyen Mezopotamya Kültür ve Dayanışma Derneği temsilcisi Muzaffer İris, devletin Süryanice?yi koruma altına alması ve okullarda eğitim vermesi gerektiğini söyledi. İstanbul Kürt Enstütüsü Başkanı Sami Tan ise diller ve kültürler bahçesi Mezopotamya?nın yavaş yavaş halklar ve kültürler mezarlığına dönüştüğünü belirterek, "Vahim durumda olan eğitim sisteminde doğmatik, inkarcı ulus devlet anlayışından vazgeçilmeli" dedi."

Alinti: - http://www.birgun.net/actuel_index.php?new...=03&day=17-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne günlere kaldik,sözümona Türkiye üniter bir devlettir ama gel gör ki her kafadan bir ses cikmaktadir.Kürtler Kürtce egitim,Süryaniler Süryanice egitim,Lazlar Lazca egitim (henüz istemiyorlar)ilerde baskalarida bu kervana katilacaktir.Bu demektir ki,dis güclerin Türkiye'de ki etnik yapiyi karistirma cabalari basariya ulasmis gibi.Kurucusu Türkler olan bir ülkede Türklük'ten bahsedilmesi birilerini rahatsiz etmeye basladi.Devlet Süryanice'yi koruma altina almalidir diye birde uyari yapiliyor.Dünyanin tüm ülkelerinde o ülkenin milletinin adi ile egitim verilir.Almanya da ki egitimde Almanlardan bahsedilir,Fransada Fransizlardan,Italyada Italyanlardan,Amerikada Amerikalilardan bahsedilirken Türkiyede Türklerden bahsetmek tartisma konusu olmaktadir.Bütün bunlar bir oyunun degisik sahneleridir.

Süryanice'yi,veya baska bir dili koruma altina almak Devletin görev alani icersinde degildir.Eger varsa bu ülkede Süryani kendi diline de sahip cikmalidir yasalar cercevesinde ama okullarda Süryanice egitim verilsin demek Türkiye Cumhuriyeti anayasasina aykiri bir istektir.Dünyanin hicbir ülkesinde etnik dilleri devlet koruma altina alma görevini üslenmemisken neden Türk devletinden bu istenmektedir,amac nedir?Türkiye Cumhuriyeti üniter bir devlettir.Konfederasyon veya Federasyon degildir.Merkezi Ankara'dir.Resmi dili Türkcedir,okullarinda Türkce egitim verilir.Türkiye Cumhuriyeti Devleti Lozan'la bagimsizligini tescil etmistir.Lozan'da azinlik haklari belirtilmistir,kimlerin azinlik oldugu bellidir.

Mecburi din egitimi yanlistir,tercihli olmasi gerekir.Diyanetin reform edilmesi sarttir.Milli Egitim Türkiye'nin cikarlari ve gelecegi üzerine olmalidir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyanin hicbir ülkesinde etnik dilleri devlet koruma altina alma görevini üslenmemisken neden Türk devletinden bu istenmektedir,amac nedir?Türkiye Cumhuriyeti üniter bir devlettir.

Size kendinizin biule yüzlerce bulacagi örneklerden sadece bir tanesini göstereyim.

Almanya'nin belirli bölgelerinde yasayan ve "sorbisch" dilini konusan azinligin anayasa'da kendi öz kimliklerini koruma ve gelirtirme hakki veriyor.

Almanca bilenler icin link: -http://www.3sat.de/3sat.php?http://www.3sat.de/nano/news/42881/index.html-

Istersek dünyanin her bölgesinde buna benzer örnekler bulabiliriz. Türkiye'de tabiiki resmi dil Türkce ve burada bir sorunda yok zaten. Istenilen sadece mesela Süryani'lerin dillerini koruma ve gelistirme haklari,y ani bu ülkenin vatandaslari olan ve herkes gibi vergilerini ödeyen Süryani'lerinde Almanya'daki sorbis dili konusan azinlik gibi devletten yardim alabilmesi. Bunlari istemek neden devletin üniter yapisini bozsunki. Süryani'ler veya baska isteyenler Türkceyi red edipte tüm yasam alanlarindami kendi dillerini istiyorlar? Onlarin istedigi sadece dillerinin ve kültürlerinin unutulmamasi icin vatandasi oldugu devletin onlara elini uzatmasi.

Bizde Türk olarak baska ülkelerde benzeri isteklerde bulunuyoruz ve bu gayet normal. Kendime hak gördügümü neden kendin ülkemdeki digerlerine hak görmüyorum?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12:03 17 Mart 2009

OZAN BİLİR

?Türkiye?nin Eğitim Sisteminde Azınlıklar? raporuna göre, azınlık grupları üyeleri Türkiye?deki eğitim sisteminin kendilerini asimile etmeye çalıştığını düşünüyor. Eğitim sisteminde Türklük ve milliyetçilik teşvik ediliyor, Sunni-İslam inancı dayatılıyor. Türkiye?de yaşayan halklar eğitim alanında yok sayılıyor.

Dogrudur yapilmasi gereken budur fakat yapilmiyor..

Sunni-İslam inancı dayatılıyor.

Bu dogru burda yanlislik var.. yukarda yapilmasi gereken de bunun icin yapilmiyor.. Osmanliye kürdi ilimli islam..

İşte listedeki azınlıklar

Vakfın araştırmasına göre Türkiye’nin nüfusunun etnik köken dağılımı şöyle:

* Türkler 52 milyon 826 bin

* Kürtler 15 milyon 426 bin

* Araplar 1 milyon 839 bin

* Çerkesler 910 bin

* Farslar 620 bin

* Azeriler 542 bin

* Gagavuzlar 410 bin

* Pomaklar 331 bin

* Bulgarlar 328 bin

* Lazlar 151 bin

* Gürcüler 150 bin

* Tatarlar 126 bin

* Boşnaklar 101 bin

* Ermeniler 76 bin

* Karakalpaklar 74 bin

* Arnavutlar 66 bin

* Romanlar 66 bin

* Abhazlar 43 bin

* Osetler 37 bin

* Süryaniler 28 bin

* Rumlar 14 bin

Museviler 13 bin

* Keldaniler 300

Allah Allah bunlarin icine neden Alevileri Sunnileri katmamislar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

A.Çay, Tatarları Türk saymıyor mu ? Ayrıca, Harita, aslında Kürt olmayan Zazaları da Kürt saymış. Çeçen ve İnguşları da Çerkezlerin içine katmış anlaşılan. Dağıstan göçmeni Avarlar ve Kumuklar da atlanmış.

Anlaşılan, ülkemizde yeni ayrılıklar çıkarmaya çalışıyorlar. Bu ara Çerkezlerin ihaneti diye bir yazı dolaşıyor maillerde. Bunu okuyan Türkçüler de abuk sabuk yorum yapıyorlar Nihal Atsızın tezlerini öne sürerek, bunlar da CIA oyunu.

Fikir Babamız dedikleri, bu ırkçı düşünceleri yüzünden duruşmaya çıktığı günü (3 mayıs) utanmadan Türkçülük bayramı olarak kutlayanlardan nasıl bir yaklaşım bekliyorsun ki ?

“ Yağmur Oğlum!

Bugün tam bir buçuk yaşındasın. Vasiyetnameyi bitirdim, kapatıyorum. Sana bir resmimi yadigâr olarak bırakıyorum. Öğütlerimi tut, iyi bir Türk ol.

Komünizm bize düşman bir meslektir. Bunu iyi belle. Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. Ruslar, Çinliler, Acemler, Yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır.

Bulgarlar, Almanlar, İtalyanlar, İngilizler, Fransızlar, Araplar, Sırplar, Hırvatlar, İspanyollar, Portekizliler, Romenler yeni düşmanlarımızdır.

Japonlar, Afganlılar ve Amerikalılar yarınki düşmanlarımızdır. Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar, Lazlar, Lezgiler, Gürcüler, Çeçenler içerideki düşmanlarımızdır.

Bu kadar düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı. Tanrı Yardımcın olsun !” Hüseyin Nihal Atsız

Çerkeslerin ihanetiymiş, ne hain insanlarmış ki bunlar, bu topraklara geldikleri günden beri devletin en yüksek güvenlik gerektiren kurumlarında hep bu insanlar var olmuş. Ne hainlermiş ki, Atatürk'ün yola beraber mücadeleye başladığı arkadaşlarının yarısı çerkes paşalar ve devlet adamlarıdır. Birinci dünya savaşında, işgal günlerinde, kurtuluş savaşında, kurulan bütün teşkilatların en üst düzey makamlarında bulunmuşlardır. Ne haindirler ki, "çerkes kalpağı" milli mücadelenin sembolu haline gelmiş.

Senin bahsettiğin yazıda olduğu gibi, kör ve kara cahillikle bezeli saptırmalarla, oturdukları yerden hergün yeni hainler ve düşmanlar ilan etme sevdasındaki densizler karalama yaparken yine en büyük dayanağı cehaletten alırlar.

Ahmet Anzavur'un çerkes kökenli olması üzerinden karalama yaparlar. Anzavur ege'deki kuvayı milliye direnişini parçalanma noktasına getiremişken imdada yetişen ve Anzavur birliklerini dağıtan Ethem Bey'in de bir çerkes olduğunu görmezler. Ethem Bey'i hainlikle suçlarlar, onun kuvvetlerini dağıtan Refet Bele'nin de çerkes olduğunu görmezler.

Eline bir ayna alsa, kendi tabirleriyle "kanı, soyu sopu yüzde yüz türk" e , bir italyan, bir yunan, bir arap, bir rus, bir bulgar'dan daha fazla benzemediğini görecek sorunlu beyinlerin yeni hedefidir çerkesler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cok yanlıs bısey bu yapılan.bundan 2-3 sene oncede mıllıyet yaptı aynısını kondanın yaptıgı bı arastırma biz kimiz diye

ınsanları bu sekılde arastıramazsınız kokenlerıne ayırarak sayı hesabı yaparak bır yere ulasamazsınız

dunyanın en buyuk sucudur bana gore ve buyuk bır ınsanlık ayıbıdır

bız hayvanmıyız bızı bu sekılde ayırıyosunuz

hayvanları ayırırsınız kuslar leylerkler kanaryalar bocekler dıye

ınsanız bız bu tur arastırmalar ınsanlara hayvan gıbı yaklasmalarından baska bır sey degıldır

bu arastırmalar kesınlıkle bır deger olarak kabul edılemez

nedır bızım ıcın deger

karadenızde ınsanların arasına gırıp horon tepmektır

doguda ınsanların arasına karısıp halay cekmektır

gıdıp bı acı cıgkoftesını yemektır acı kebabını yemektır

elını uzattıgında elının sıcaklıgını hıssetmektır gozlerıne baktıgında gozlerındekı ısıltıyı gormektır

mısafırlıge gıttıgınde senın onune koydukları yıyeceklerdır degerler, bunlar cogaltılabılır

arastıracaksanız gıdın bunları arastırın bunları bı deger olarak gorun o ınsanların gıdın kulturlerıne bakın

ınsanlık sucundan baska bır sey degıldır bu..

ve bu yaptıkları arastırmalara da bılımsel bır arastırma dıyorlar

eger bılımden anladıkları buysa bılım bu cagda ınsanları hayvan gıbı gormekse

ben bılımden uzak ortacag karanlıgında yasamayı tercıh ederım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size kendinizin biule yüzlerce bulacagi örneklerden sadece bir tanesini göstereyim.

.

.

.

Bizde Türk olarak baska ülkelerde benzeri isteklerde bulunuyoruz ve bu gayet normal. Kendime hak gördügümü neden kendin ülkemdeki digerlerine hak görmüyorum?

Sorbish denilen bir dil yoktur sorbish Almanca'nin unutulmaya yüz tutmus bir lehcesidir. Platt Deutsh gibi, Ama sanirim ki sizin bundan da haberiniz yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cok yanlıs bısey bu yapılan.bundan 2-3 sene oncede mıllıyet yaptı aynısını kondanın yaptıgı bı arastırma biz kimiz diye

.

.

.

eger bılımden anladıkları buysa bılım bu cagda ınsanları hayvan gıbı gormekse

ben bılımden uzak ortacag karanlıgında yasamayı tercıh ederım..

Neden simdi karsi cikiyorsunuz?Ayni tepkiyi Kürtcüler, Türkiye'de 25 milyon Kürt var dediklerinde neden koymadiniz bugüne kadar.Bence cok dogru bir analiz yapilmis,Türkiye'de bugün yapilan etnik tartismalarin isiginda bu tarz arastirmalar dogrudur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden simdi karsi cikiyorsunuz?Ayni tepkiyi Kürtcüler, Türkiye'de 25 milyon Kürt var dediklerinde neden koymadiniz bugüne kadar.Bence cok dogru bir analiz yapilmis,Türkiye'de bugün yapilan etnik tartismalarin isiginda bu tarz arastirmalar dogrudur.

saygilarla

ben bu turu seylere her zaman tepkı gosterdım..

dogru bır analız derken neyı amaclıyo bu arastırma peki ?

bunun ılerısı nedır bılıyomusun

artık bolgelerı gectım ıste su mahalenın su su evlerınde kurtler oturuyo dıger tarafında alevıler

veya su mahalle ermenı mahallesı

buralara pek yatırım yapmaya gerek yok zaten burda pek fazla turk yasamıyo gıbı

veya bır ev yandıgı zaman ınsanlar hemen gosterecek bu yanan rumun evı

ıtfaıye gec geelecek su olacak bu olacak

bu mudur yanı turkıyeyı bır kamplasmaya mı goturmektır nıyetınız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorbish denilen bir dil yoktur sorbish Almanca'nin unutulmaya yüz tutmus bir lehcesidir. Platt Deutsh gibi, Ama sanirim ki sizin bundan da haberiniz yoktur.

Ne kadar dikkat etsekte yine hata yapabiliyoruz,Sorbish Almanca degil Slavissche bir azinlik olan ve Polonya-Cek sinirina yakin bir bölgede yasayan Alman Devletinin Milli bir azinliginin dilidir,Serb yani Sirp Kökenli bir toplum.Sorbish dili yok olma tehlkkesi ile karsi karsiya oldugu ve hali hazirrda 30 bin kisinin bu dili konusabildigi düsünülürse Alman devletinin bu dili neden yok olmasin diye korudugunu anlariz.Buna ragmen Alman Devlet Televizyonlarinda böyle bir dilde yayin yoktur,bunlar tamamen bir takim Enstitülerin görev alani icindedir.

Böylece yapmis oldugum hatayi düzeltmis oldum özür dilerim.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakin almanca bidiginizi kabul ederek size buradan okumaniz icin bir link veriyorum. Lütfen arastirin bir sey söylemeden önce. Almanlar SORBEB azinligindan bahsediyor, siz onlarin söylemesini de inkar ediyorsunuz. Hadi ülkemizdeki azinliklarin inkarini anlamaya calisiyoruz, ama ya baskalarinin azinliklarini neden inkar ediyoruz anlasilir degil.

bakin okuyacaginiz link: -http://de.wikipedia.org/wiki/Sorbische_Sprachen#Sorben_in_Deutschland-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne kadar dikkat etsekte yine hata yapabiliyoruz,Sorbish Almanca degil Slavissche bir azinlik olan ve Polonya-Cek sinirina yakin bir bölgede yasayan Alman Devletinin Milli bir azinliginin dilidir,Serb yani Sirp Kökenli bir toplum.Sorbish dili yok olma tehlkkesi ile karsi karsiya oldugu ve hali hazirrda 30 bin kisinin bu dili konusabildigi düsünülürse Alman devletinin bu dili neden yok olmasin diye korudugunu anlariz.Buna ragmen Alman Devlet Televizyonlarinda böyle bir dilde yayin yoktur,bunlar tamamen bir takim Enstitülerin görev alani icindedir.

Böylece yapmis oldugum hatayi düzeltmis oldum özür dilerim.

saygilarla

Ehhh demekki Almanya kendi azinliginin dilini ve kültürünü gelistirmesinde yardimci oluyormus. Isterseniz bir yanlisinizi daha arastirarak düzeltin derim, yasadiklari eyaletlerde onlar icin radyo programlari var, Alman kaynaklari söyölüyor.

Ama konunun özüne geri gelmek istersek, sizin dediginiz gibi efendim hic bir ülke etnik azinliklarinin dilini ve kültürünü korumuyorda neden Türkiye yapsin demenizin ne kadar yanlis oldugu en azindan Almanya'nin kendi azinliklarindan olan sorbis dili konusanlara yaptigi destekle isbatlanmis olmuyormu?

Türkiye kendi etnik kökenlilerinin dilini ve kültürlerini korumak icin onlara yardimci olsa ne kaybederki? Bana göre birakin bir seyler kaybetmeyi cok seyler kazanir!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ehhh demekki Almanya kendi azinliginin dilini ve kültürünü gelistirmesinde yardimci oluyormus. Isterseniz bir yanlisinizi daha arastirarak düzeltin derim, yasadiklari eyaletlerde onlar icin radyo programlari var, Alman kaynaklari söyölüyor.

Ama konunun özüne geri gelmek istersek, sizin dediginiz gibi efendim hic bir ülke etnik azinliklarinin dilini ve kültürünü korumuyorda neden Türkiye yapsin demenizin ne kadar yanlis oldugu en azindan Almanya'nin kendi azinliklarindan olan sorbis dili konusanlara yaptigi destekle isbatlanmis olmuyormu?

Türkiye kendi etnik kökenlilerinin dilini ve kültürlerini korumak icin onlara yardimci olsa ne kaybederki? Bana göre birakin bir seyler kaybetmeyi cok seyler kazanir!!!

Nasil yardimci oluyormus anlamadim almanya´ya yabanci olan insanlari ana dilinden uzaklastirarak mi anlamadim? Sonra almanya ya ait olan almanya ya yabanci olmayan halka özel bir yayin mi var..

Almanya da savas zamaninda kalan milyonlarca polanyalisi mi macari mi cek halki mi vs vs onlara polak halkina eski topraklarini da icine alan almanlardan bir hak mi veriliyor yoksa onlar artik kendi vatani olarak gördükleri almanyadan bir hak mi istiyor...

Sonra Almanya da yasayan yabancilarin cocuklarinin egitimi ve ögretimi Alman diliyle yapilmaktadir öylemi.. bu nedemek ana dilinden uzaklasmasi yabancilarin kendilerine yabancilasmasi demektir..

Bizlerin Türkiye ye yabanci olmayan halkimizin derdine bakin.. hadi canim derler bunun adi birseylerin dogru olmayan birseylerin pesinde kosmak derler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasil yardimci oluyormus anlamadim almanya´ya yabanci olan insanlari ana dilinden uzaklastirarak mi anlamadim? Sonra almanya ya ait olan almanya ya yabanci olmayan halka özel bir yayin mi var..

.

.

.

derler..

Ne yazdığınızı anlamıyorum... Önce yazilanlari iyi anlamak gerek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn. Efendi Türkler, bu durum, Kürt olmanın tamamen siyasi bir tavır, bir tür muhalif olma 'kült' ü olduğunu gösteriyor,

Sevgili Dostum,biraz daha açar mısınız?

Anlamamakla beraber Sayın Efendi'nin dediklerine şunu eklemek istiyorum.

Diyarbakır veya başka bölgelerde Kürtleşen Ermeniler veya Romenler var,bu da oldukça doğal.Kültürel etkileşim bir süreçtir,bu da bu süreçin kaçınılmaz sonucudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.