Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sultan II. Abdülhamid'in hazırlattığı haritaya göre

Misafir birce

Önerilen İletiler

Adıyaman'da petrol üretiminde rekor

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Mehmet Uysal, Adıyaman'ın petrol üretiminde tarihi bir rekorkırdığını, yeniden rekor kıracağını söyledi.

Uysal, Batman'daki incelemelerinin ardından geldiğiAdıyaman'da, Şambayat kuyularının bulunduğu sahayı gezerek, yetkililerden bilgialdı.

Uysal, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, TPAO'nun sonyıllarda faaliyetlerini arttırdığını, Forchem Dergisinin ilan ettiği gibi 2008yılında Türkiye'nin en karlı kuruluşu olduğunu, bu nedenle çalışmalardan sonderece memnun olduklarını belirtti.

''Üretimimiz arttı, artan üretim karşılığında karoranımız da arttı.

Bizden sonra gelen üç kuruluşun karının toplamı bizimkarımızın toplamı kadar değil.

O bakımdan bir kamu kuruluşunun karlılıkoranında birinci olması bizim için övünç kaynağıdır'' diyen Uysal, arazidekifaaliyetleri yerinde görmek üzere en doğudan batıya doğru bir seyahat düzenlediklerini dile getirdi.

Uysal, Cudi kuyusunun kendileri için önemli olduğunu, onedenle önceki gün ilk olarak Cudi kuyusuna gittiklerini, Batman civarında ikitane çok güzel keşiflerinin bulunduğunu, bunların Taşpınar ve Beyazçeşmeolduğunu belirterek, Adıyaman'da da iki gün kalacağını ifade etti.

''ADIYAMAN TARİHİ REKORU YAKALADI''

Adıyaman'da son olarak Şambayat sahasının keşfinden sonrafaaliyetlerinin arttığını vurgulayan Uysal, şöyle konuştu:

''Planlanmış üretim rakamı geçtiğimiz yıl 7 bin varilcivarındaydı ancak bu yıl biz yeni yapılan keşiflerden dolayı 10 bin varili şuanda yakalamış durumdayız

ve keşfimiz giderek artacak.

Adıyaman'a bizim de buşekilde katkımız olacak. Arkadaşlar canla başla çalışıyorlar, ben de oçalışmalara destek olmak üzere zaman zaman araziye gelip onlarla birlikte çorbaiçiyoruz.

Ben de 30 yıllık TPAO mensubuyum, benim de ömrümün çoğu arazilerde geçti.

Adıyaman'da 15 yıldan fazla çalıştım. Adıyaman'daki bütün Çemberlitaşlar,Karakuşlar, Cendereleri bütün arazileri karış karış bilirim.

O bakımdan daAdıyaman'a geldiğimde ikinci vatanıma gelmiş gibi seviniyorum, çok sevinç duyuyorum.

Biz 1980'li yılların başında 15 bin varil petrol üretiyordukve bütün hedefimiz 25 bin varile çıkabilmekti.

Adıyaman sahalarının, özellikle Karakuş sahasının keşfiyle birlikte üretimimizde çok büyük artışlar oldu ve TPAO tarihi rekorunu Adıyaman'da yakaladı.

75 bin varillik üretime biz Adıyamansahalarının üretimiyle çıktık, o bakımdan Adıyaman'ın yeri benim gözümde apayrıdır.

Ben Adıyaman'a çok değer veririm.

Daha sonraki keşiflerde maalesef istediğimiz rakama ulaşamadık ve üretimimiz giderek azaldı, ancak vazgeçmiyoruz.

Aramalarımıza devam ediyoruz ve neticede Şambayat sahası gibi bir saha keşfettik.

İnşallah Şambayat sahası da Karakuş gibi bir saha olur ve Adıyamanbizim üretimimizi 100 bine ulaştırır.

O zaman rekorların kırıldığı bir yerolarak Adıyaman, TPAO'nun tarihinde yerini alır.''

''2010 YILINDA KARADENİZ'DE SONDAJ YAPACAĞIZ''

Bundan sonra çok büyük projelerinin de olduğunu, Karadeniz'de çok ciddi yatırımlar yaptıklarını anlatan Uysal, ''Karadeniz'de 4milyar dolara ulaşan bir yatırımımız oldu.

Sondaj gemisiyle de anlaşmamızıyaptık, sondaj gemimiz 2010'un Ocak ayında Boğazlardan geçecek ve Karadeniz'desondajlara başlayacak. Karadeniz'de bizim tespit ettiğimiz petrol ve doğal gazmiktarları Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak miktarda.

Bizim için bunlar son derece önemli yatırımlar ve orada elde edeceğimiz başarılarla Türkiye 2017-2018yılında çok ciddi üretim rakamlarına yükselecek'' dedi.

2023 yılında Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yılının kutlanacağınıanımsatan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''O yılda da Türkiye petrol ve doğal gaz ithal etmeyen birülke haline gelecek.

Bütün stratejilerimiz bu yönde. Biz, Batman'da veAdıyaman'da bulduğumuz petrollerden elde ettiğimiz gelirleri Karadeniz'de yatırımadönüştürüyoruz. Çünkü deniz yatırımları çok yüksek maliyetli.

Burada bir kuyuyudelmek için yaklaşık 10 milyon dolar harcıyoruz ama, Karadeniz'de bir denizsondajı yapmak için 200 milyon dolar harcanacak. Onun için bizim buralardandaha çok petrol bulup Karadeniz'deki o projeleri bir an önce hayata geçirmemiz lazım.''

''ÇEVREYE OLUMSUZ ETKİMİZ OLAMAZ''

Diyarbakır'da açılan petrol arama kuyularından çıkan gazın çevre ve insan sağlığını tehdit ettiği konusunda haberler yapıldığını hatırlatan Uysal, sözlerini şöyle tamamladı:

''Yer altından petrol üretildiği sırada, o petrolle birliktebir miktar gaz gelir. Eğer gelen gaz petrolden daha çoksa oraya, petrol-gazayrıştırıcısı koyarız ve gazı ayrı üretiriz, petrolü ayrı üretiriz.

Ama gaz çokmiktarda değilse o ayrıştırıcının da bir ekonomik maliyeti var tabi, o ekonomikmaliyeti karşılamıyorsa Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden izin alarak o gazıyakarız ve bu işlemde tamamen çevre şartlarına uygun yapılır.

Onun dışında gaz yakma olaylarına da zaten Petrol İşleriGenel Müdürlüğü müsaade etmez. Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün müsaadeetmediği bazı kuyuları da kapatmış durumdayız.

O bakımdan bizim çevreye herhangi bir olumsuz etkimiz olamaz. TPAO, Türkiye'de çevreye duyarlı iş yapanbirkaç kuruluşun başında gelen bir kuruluştur.''

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 50
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.