Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

''Ya sev ya terk et'' ile taçlanan Korkunun Cumhuriyeti...

mavi olmayan gökyüzü

Önerilen İletiler

Pes dogrusu sayin YARASA !!!

:)

Baskalarina önce yorumlari iyi okuyun dersiniz ama siz sadece bir cümle cimbizlayip sonra baskasiyla matematik denklemi yapiyorsunuz.

Bakalım şu cımbıza şimdi...

Ben buradan ne yazdigimi tekrarlayayimda belki simdi tamokursunuz;

Şimdi de polemik mi? Neyse...

Ben en azindan bu forumda aktif olarak yazan arkadaslardan hic bir kimsenin sizin iddaaniz gibi bir görüs bildirdigini okumadim.

(Okumuşsunuzdur da farklı anlamışsınızdır diyelim biz şuna)

Ama tabiiki binlerce gencin neden daga ciktigi sorgulaniyor. Eger bunu sorgulamak onlari hakli göstermek oluyorsa pes dogrusu derim." diye yazmisim. Yani, binlerce gencin neden daga ciktigi sorgulaniyor diye bir cümleyi herhalde atlamissiniz.

Dolayisiyla o genclerin 30 yildan beri hala neden daga ciktiklarini sorgulamak size göre daga ciktiklarini hakli göstermek oluyor.

"Dağdaki insanlar neden dağa çıktı? Ezildiler, dilleri yasaklandı, vs.vs. oldu" Bu cümleyi anlamak icin cok ugrasmaya hic gerek yok. Bu cümle ile daga cikan gebclerin nedenleri sorgulaniyor. Onlar daga cikipta ellerine silah almalari hakli gösterilmiyor. O insanlarin daga cikmalarinin önündeki engeller kaldirilsaydi daga cikmazlardi. Bunu anlamak o kadarmi zor?

Bak dünyahepimizin, her şeyi sorgulamamız gerektiği gibi binlerce vatandaşın neden eline silah alıp dağa çıktığını da sorgulamalıyız. Bu hiç bir zaman karşı çıkmayacağımız bir tartışmadır. Hatta bunu daha ileri götürüp, onlara alternatifler sunmak ve yaptıklarının yanlış olduğunu ve alet olarak kullanıldıklarını göstermek adına ne gerekliyse yapmak hepmizin görevi.

Şimdi gelelim bu sorgulama işleminde karşımıza çıkan argümanlara. Bu argümanlar sizin de bir çok iletinizde mevcuttur! Vakit ayırıp teker teker çıkartmak zorunda bırakmayınız beni. Bu tartışmalar masumane bir sorgulama vardı da, durup dururken buraya gelmedi. Bunu bir kenara yazın lütfen...

Bu insanlar neden dağa çıktı? Size göre,

"1. Sözde bu insanlar yüzyıllardır ezildiği gibi hala ezilmekte ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir.

2. Sözde bu insanlar asimile edilmeye ve kültürleri yok edilmeye çalışılmaktadır.

3. Sözde doğuya yatırım yapılmamakta ve insanlar açlığa terk edilmektedir. "

Sadece bu üç argümanı kullanmak bile kusura bakmayın hiç de öyle göstermeye çalıştığınız gibi masum bir tartışma ortaya koymak değil, haklı yanları olduğunu vurgulayıp hareketi meşrulaştırma çabasıdır!

Hatta ve hatta daha ileri gidip, doğudaki silahlı mücadeleye devletin sebep olduğunu söyleyenleriniz bile var...

Şimdi söyle bakalım. Bu üç argüman olayın nedenini tartışmak mı? Yoksa meşrulaştırmak mı? Bu üç saptamanın yanında bir kere olsun bu insanların kullanıldığını, amaçlarının sosyalist bir hereket olmaktan çok ülkeyi bölmek olduğunu bir kere yazmış olsanız, bir kere dahi bu hareketi "terör" olarak nitelendirip kınasanız (tasvip etmiyorum demenin ötesinde), Cyrano'nun dikkatini çektiği gibi içinde Türk kelimesi geçen cümleler alerjik reaksiyon göstermeseniz söyledikleriniz birazcık inandırıcı olurdu. Kaldı ki cımbızlama tekniği kullansam işim çok daha kolay olurdu.

Demek ki cımbızlamamışız değil mi? Ah şu etki-tepki yok mu? O etkiyi yaratan neden hep tepkiye tepki verip kendi etkisini eleştierceğine kendi tepkisini meşru görür bilmem ki :)

Şimdi bu yazıyı fırsat bilip, bahsettiğim 3 konuyu yeniden açma çabasına hiç girmeyin ve konuyu dağıtmayın. Hepsi yeterince tartışıldı. Böyle niyetiniz varsa özellikle Boşig arkadaşın yazılarınızı tekrar okusun. ***

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siddetin hic bir zaman savunulacak bir tarafi olamaz. Siddet uygulayan devlette olsa sahis veya örgütlerde olsa siddettir.

Ama dagdaki insanlarin siddet kullanmasini hakkini arama olarak nitelendiren bir yorum gösterebilirmisiniz?

Ben en azindan bu forumda aktif olarak yazan arkadaslardan hic bir kimsenin sizin iddaaniz gibi bir görüs bildirdigini okumadim. Ama tabiiki binlerce gencin neden daga ciktigi sorgulaniyor. Eger bunu sorgulamak onlari hakli göstermek oluyorsa pes dogrusu derim.

Lütfen burada söylenmeyen sözleri söyleniyormus gibi anlatmaya gerek yok, bu sadece niyetimizi belirler.

Görmemeniz sizin işinize gelmediği içindir.

Siz yazıları ya tam olarak okumuyorsunuz ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz yada işinize gelmediği için duymazdan ,anlamazdan geliyorsunuz.

''The Mask'' nicli arkadaşın yazısını okursanız görürsünüz.

Daha çok yazmıştım fakat bir hatadan dolayı bütün yazdıklarım gitti..tekrar geri gönemeyeceğimden kısa yazdım devamı gelecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakalım şu cımbıza şimdi...

Şimdi de polemik mi? Neyse...

Bakin sayin YARASA hala polemik yapmaya devam ediyorsunuz. Ben size sorumu tekrarlamisim ama siz ne cevap vermissiniz bakalim ; "Şimdi de polemik mi? Neyse..." iste cevabiniz. Neden siz soruya dogrudan cevap verme yerine konuyu baska yönlere cekip isin icinden sigrilmaya calisiyorsunuz?

Diger söylemlerinize deginmeyecegim, cünki ne yazsak sizin icin gecerli olmuyor. Zorla savunmadigim bir eylemi kabul ettirmeye calisiyorsunuz, dolayisiyla böyle tartisma olmaz. Baskalarini söyzlerinin arkasina siginacagima sorulan sorulara kendi bildigimce cevap veririm ve tartismaya katkida bulunurum. Yok eger amaciniz kendin pisir kendin ye misali ise tabiiki destek buldugunuz ve örnek verdi´giniz yorumcu arkadaslardan bahsetmeniz cok dogal.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görmemeniz sizin işinize gelmediği içindir.

Siz yazıları ya tam olarak okumuyorsunuz ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz yada işinize gelmediği için duymazdan ,anlamazdan geliyorsunuz.

''The Mask'' nicli arkadaşın yazısını okursanız görürsünüz.

Daha çok yazmıştım fakat bir hatadan dolayı bütün yazdıklarım gitti..tekrar geri gönemeyeceğimden kısa yazdım devamı gelecek.

Isimize geldigi gibi anlamaya devam edelim. Size sadece hatirlatmak isterim, önceleride bayagi benim söyle veya böyle söyledigimi iddaa etmenize ve isbatlayacagim demenize ragmen halaa bu isbati bekliyoruz. Hep bir agizdan koro söylemeye devam edelim. Solo söylemek herkesin becerecegi bir durum olmadigi icin koro olarak söylemeye calisirlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aksam aksam beni güldürdügünüz icin size ne kadar tesekkür etsem azdir.

Insan bu kadar ayagi yere basmayan iddaalarda bulunuyorsa yapacak bir sey yok derim.

Sizi hayellerinizle bas basa birakiyorum.

Rica ederim vazifemiz.

Cevap veremeyenlerin gülmekten başka yapacakları bir şey olamaz tabii...

Sizi çelişkilerinizle baş başa bırakıyorum efendim :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Binlerce genc daga cikmadi!Cikarildilar!..

Kürdistan diye diye cikardilar onlari daglara,Yillardir birlikte yasadiklari insanlari katletmek icin cikardilar onlari daglara!..Türkiye'nin Güneydogusunu Kuzey Kürdistan yapmak icin cikardilar onlari daglara,akli basina gelenler teker teker teslim oluyor,anliyor ne büyük ve sonu olmayan bir yanlislik yaptigini,aldatildigini ve gelip devletin kollarina teslim ediyor kendini.Akli baslarina gelmeyenler ise hala israrla asker öldürme gayretindeler.

**

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Binlerce genc daga cikmadi!Cikarildilar!..

Kürdistan diye diye cikardilar onlari daglara,Yillardir birlikte yasadiklari insanlari katletmek icin cikardilar onlari daglara!..Türkiye'nin Güneydogusunu Kuzey Kürdistan yapmak icin cikardilar onlari daglara,akli basina gelenler teker teker teslim oluyor,anliyor ne büyük ve sonu olmayan bir yanlislik yaptigini,aldatildigini ve gelip devletin kollarina teslim ediyor kendini.Akli baslarina gelmeyenler ise hala israrla asker öldürme gayretindeler.

**

saygilarla

Teşşkür ederim sayın Politika herşey tüm çıplaklığıyla ortada daha neyin savunmasını yapıyorlar anlamıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''Dağdakiler daha az ölümcül silahla mücadele ediyormuş'' İşte zihniyet bu.

:clover: Evet, zihniyeti iyi belirlemek gerek sayın kaplan. Tespitinize katılıyorum ve önemli.

Nasıl da DTP ağzı kullanıyorlar değil mi? Ben bu forumda bir şeyi pek çok kez tekrar ettim: Bu ülkede dinsel ve etnik bölücülük evlendirilmiştir. Geçimsiz ve zoraki bir evlilik de olsa, ülkeyi bölmek için akıllarına daha etkili bir formül gelmediği için bölse bölse bu ikisi birleşip böler diye ümit ediyorlar.

DTP sözcüleri de “güvercinlerin(!?) üzerine şahinleri salıyorlar!” buyurmuşlardı!

Terörle mücadele karşı karşıya, mertçe bir savaş değildir ki güvercinden, şahinden söz edilsin, silah mukayesesi yapılsın? Terörün savunduğu bir mevzi, bir alan yoktur. O delikten çıkar, o deliğe girer. Sivil halkın arasına karışır, kılık değiştirir, pusu kurar. Silah mukayesesi, güç mukayesesi iki ordu arasında cereyan eden savaşlarda yapılır. Söz gelimi Büyük Taarruz sırasında Türk kuvvetleri Yunan kuvvetlerinden silah bakımından gerideydi. Burada mukayese yapılır. Ama terörist kalleşçe pusu kurup kaçtığında elbette kaçış yollarını bombalayacaksınız, sınır ötesine geçtiğinde kamplarını bombalayacaksınız. Bu son derece normaldir. Ne yani, Irak’a savaş açıp işgal mi edelim? Çok işlerine gelirdi Türkiye düşmanlarının, eminim… Bir sivil halkla karşı karşıya gelse, bir batağa saplansa da bir çıkmaza girse, şu içten dıştan elbirliğiyle bir yıkmayı başaramadıkları Türkiye Cumhuriyeti de bir bayram yapsalar!

Bölücü terörün propagandalarından biridir ve asılsızdır, yalan bir saptırmacadır bu orantısız güç iddiası. Bir de kindar dindarlar bu propagandaya ortak olmuyor mu, iç yüzleri, bölücülerle ortak emelleri nasıl da açığa çıkıyor.

İşte gerçek dindarla kindar dindar böyle ayırt edilir. Kindar dindar kinini tatmin etmek için şeytanla bile işbirliği yapabilir…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Al bir çelişki daha...

Yok mu oluyorsun yoksa çoğalıyor musun? Biz derken neredesin? Ben derken nerede?

........

:) Kahve muhabbeti ha? Ben her şeyin farkındayım. Bu yazıları da birşeylerin farkında olmayanlar okusun ve yazılarınızla yanlışa düşmesin diye yazıyorum. Yeterince açık mı?

.......

Farkındayız :)

........

Eleştiri varsa eleştirisi de olacak!

...........

İran daki sistemi de eleştiririz, ellerindekinin kıymetini bilmeyenleri de!

..........

İnsan evet. Ama sadece doğu kökenli olanlar değil mi?

Bu memleketin başka sorunu yok zaten! başka insanların sorunu yok! Tek sorun bu Kürtlerin ki ha?

.......

Sen de şu nedenleri artık nedenlerin nedenleri şeklinde görmeye başla bence.

Sevgili Yarasa,yazdıklarım oldukça açık.Ne dediğimi herkes anlamış olmalı.Ama sizin için bir daha yazayım;

-"ben-biz" olarak ifade ettiğim cümleleri bir çelişki olarak algılamışsınız.Ben derken,kendi düşüncelrim ve düşüncelerimle belirlediğim bakışı kastetmiştim.Ben ve benim gibi düşünenler için öncelişk "insan"dır.Bakışımız da kendi yaşadıklarımızla belirlenecek bir alanı değil;hepimizin olan yaşama alanını içine almaktır.Ve inanıyorum ki;kazananlar herşeye rağmen yine insan diyenlerdir.Kendi gerçeğinde başka insanlara yabancı kalmayanlardan,kendi dışındaki insanlar için de çabalayanlardan biriyim.Siz "sen" olarak kendinizi istediğiniz şekilde ifade etmekte özgürsünüz.

Peki "biz" kimleriz?"BEN" iken bile "BİZ"in kaderinden kaçamayanlarız.Bu ülke için;Türk'ü,Kürt'ü...Alevi'si,Sünni'si...kadını,erkeği...inşaat işçisi,akademisyeni...yani hepimiz."Biz" ler kaybedeniz.Kimbilir belki korkuların belki de vurdumduymazlığın ürünü olan bizler kaybederken,bedel ödeyen benlerle hala ayakta durabiliyoruz.

Bakın,okumam gereken kitabı,atmam gereken iş yoğunluğunu bırakıp çelişki dediğiniz cümlelere açıklık getirdim.Umarım yanlış anlaşılmam.

-Ben memleketime gittiğim de canım sıkıldı mı kendimi hemen kentin en işlek kahvesine atarım(Bayanın ne işi var kahvede demeyin,can sıkıntısı işte;babam da yanımda oturunca sorun olmuyor :) )Orada konuşanlara bir kulak verdim mi,vay be abi ne oluyor derim hep kendi kendime.Herkes şikayetçi.Kardeşim diye başlayan muhabbetler eleştiri oklarına dönüşür ansızın.Okun saplandığı şikayet edilenin vay haline.Ya sonra...Sonra mı,diyeyim hemen.Eve giderseniz,kim ölmüş kim aç umrunuzda değil.Sorunları sadece konuşursunuz.Çözüm değil,laf kalabalığıdır sarfedilen tüm cümleler.

Kahve muhabbeti dedim Sevgili Yarasa,eğer kırıcı olduysam da cçok özür dilerim.Kesinlikle uslübunüz ile ilgili değildi;kardeşim şeklinde ki cümleleri en çok kullananlardanım.Yalnız,o kahvede sadece ama sadece eleştirmeyi kendine ahlak edinen insanlar çoğu zaman kendilerine bile yabancı.Siz bazı cümleleriniz ile tüm yaşananları o kadar basit cümlelerle sıfırladınız ki!Size,belirli bir yere gelmiş insanlar için yok sayma bu kadar basit olmamalı.Tek derdi ekmek olan insanla farklılığınız,farkındalığınız iken siz farkında olmadan sizin gibi düşünmeyen bireyleri ve onun yaşadıklarını yok saydınız.İnanın ki,yazdıklarınız bana "Yarasa" arkadaşımız yaşananlar konusunda eksik ve yanlış düşünüyor dedirtiyor.Eleştirelim,sorgulayalım...laf kalabalığı değil;çözümlerle bunu yapalım.

-Farkında olduklarınız için ayrıca teşekkür ederim.

-Elkeştirinin eleştirisi değil sizin yaptığınız;eleştirdiklerim için beni belirli kalıplara koymadır olsa olsa...

-İran'da yaşananlarla değerlerini bilmediklerimiz ayrı mevzu...Söz konusu ifade ettiğim tahammül edebilmeydi.İran kendisinden olmayana tahammül edemedi;ya biz?

-Benim için Kürt-Türk değil;insan asli.Arkadaşım benim doğduğum coğrafyalarda ki yanlşışları yazmam neden size göre sadece "doğulu insan" ile kendini ifade etmek oldu.Şunu tüm samimiyetimle söylüyorum;benim en yakın arkadaşlarım Türk,hayatımın en özel yerine koyduğum kişi Türk...Ben,en sevdiklerimle beraber çok mutluyum.Lütfen beni tanımdan genel yargılarda bulunmayın.

-"Neden" diyorum yine...önce nedenlerime cevap verin.

Sevgiler değerli forumdaşım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.