Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

'Cami yeter, biraz da okul açın'

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

Kastettiğiniz kelime "vadribuhunne" ise, bu eklimenin başka hangi ayetlerde geçtiğini bir arkadaşımız foruma aktarırsa sevinirim..

Ftoyd, bu konu din forumunda tartışıldı. Ben üşenmeden Kurân'da geçen tüm bu kökten kelimeleri inceledim. Diğer anlamlar deyimsel. Türkçemizde de olduğu gibi "şakaya veya deliliğe vurmak" "yola vurmak" gibi deyimler. Örneğin "mesel darbetme" var, "arza darbetme" var Kurânda. Bunlar deyim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aranan:

Nisâ(*) Sûresinin 34 . Ayetinde

Enfâl(*) Sûresinin 12 . Ayetinde

Kehf Sûresinin 32 . Ayetinde

Kehf Sûresinin 45 . Ayetinde

Yâsîn Sûresinin 13 . Ayetinde

Enfâl(*) Sûresi

12 - Hani Rabbin meleklere, “Ben sizinle beraberim. İman edenlere sebat verin. Ben kafirlerin kalplerine korku salacağım. Şimdi vurun boyunlarının üstüne. Vurun, onların bütün parmaklarına” diye vahyediyordu.

32 - Onlara şu iki adamı örnek ver: Onlardan birine iki üzüm bağı vermiş, bağların çevresini hurmalarla donatmış, ikisinin arasına da bir ekinlik koymuştuk.

45 - Onlara dünya hayatının örneğini ver: (Dünya hayatı), gökten indirdiğimiz yağmur gibidir ki, onun sebebiyle yeryüzünün bitkileri boy verip birbirine karışırlar. Fakat bütün bu canlılık sonunda rüzgarın savurduğu kuru bir çer çöpe döner. Allah, her şey üzerinde kudret sahibidir

13 - (Ey Muhammed!) Onlara, o memleket halkını örnek ver. Hani oraya elçiler gelmişti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adım başı cami yaptırıyoruz; ama camiye gitmiyoruz, ara sıra okul yaptırıyoruz; ama öğretmen göndermiyoruz, peki suç kimde, cami yaptıranlarda hakikaten ilginç bir mantık.Şimdi sitem kime anlayamadım vallahi!Cami yaptıranlardan camileri azaltmak isteyenler hatta fırsat olursa daha fazlasını yapmak isteyenler(Yazılalardan bu anlayışı çıkarmamak için safdil olmak gerek...) okul yaptırılması için destek mi istiyorlar ben mi yanlış anladım?Zamanında cami yaptıranlar da okulda bulunmuştu.Demek ki okulun değerini iyi öğretememiş okulun değerini kavrayanlar eğitimi yönlendirenler.Akılsız bir inancın tam inanç olmayacağı da öğretilmemiş okullarımızda.Adım başı cami yapmışız ama camilerimiz gibi gönlümüz de bomboş.Camilerin çokluğundan dem vuranlar eğitimin, üniversitelerimizin halinden dem vurmuyorlar nedense.Başörtüsü girmiyorsa bilim yapılıyordur üniversitemizde rahat olalım.Başörtülü kızların ailesinden bir arada üniversite yaptırmak için para toplayabiliriz.İmamlarımıza Cuma hutbesinde söylememiz yeterli.

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sözüm konu başlığına değil...

1-Konuyu bende hakalı görebiliyorum....Bir çok semtte cami var fakat cemmati çok az bunun üstüne 300-500 m ileride bir camı daha yapılıyor bu konuyu haklıyı görebiliriz fakat bu art niyet niye.

2-Yahu kardeşim sizene o insanlardan?sizden zorla para isteyenmi var?Hem siz nerden biliyorsunuz topladaıkları paraları faize verdiklerini,siz nerden biliyorsunuz şeyhlerin zinhar deği için okul istemediğini.

3-milyonlarca insan var bunların hepsini o yada bu tarikattandır yada o şeyhden bu şeyhden diye etiketliyemezsiniz...zaten inandırıca olmasınız söylediğinzle...sizin söylemiş olduğunuz da belli bir kesimdir ki buda bilinçlidir bununlada genelleme yapamasınız.

4-O insanların okul yaptırmadıklarını nerden biliyorsunuz,?Bu kitapta her şifa var, hastahaneye ne gerek! her soruya cevap var, okula, üniversiteye ne gerek! başka dili oğrenmeye gerek yok diye ,Yada gerek duymadıklarını nerden biliyorsunuz.

1- Art niyet yazdiklarinizla belirlenmis durumda sn.kaplan.

2- Bizenesi olurmu sn.kaplan! Bizden zorla para isteyen olmadigi gibi, yapilan her caminin masraflari bizim vergilerimizle karsilaniyor. ***** Camilerin sadece cuma günleri dolu oldugunu,diger günlerde bos kaldigini sizler bizlerden daha iyi bilirsiniz. Ya okullar? 25 kisilik siniflarda 60 ögrencinin okumak zorunda oldugunu, ögretmen acikliklarindan saglikli egitim yapamadiklarinida biz biliriz.

3- Su yazdiklariniza, kendinizin dahi inanamadigi gercek sanirim. Siz nekadar inandirici oldugunuzu sorguladinizmi demeden gecemeyecegim.

4- Bunlari söylerken, önce kendinizi sorgulamaliydiniz. Siz hic okul icin maddi yardimda bulundunuzmu? Ben cami icin tek kurus vermem diyorsam, sizde okul icin benden calismaz demelisinizki samimiyetinizi anlayalim. Misal olarak, Kestiginiz kurbani ihtiyaci olmayan yakinlariniza dagitmak, ancak kendinizi tatmin etmekle esdegerdir. Selametle.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aranan:

Boyunlara, parmaklara vuran ayet kelimenin gerçek anlamı, Diğerleri deyim. "Darbı mesel" diye eski Osmanlıcaya da girmiş bir deyim. Örnek vermeye veya misal getirmeye Arapçada böyle denmiş. "Misal darbetme" (Örnek vurma) bizce anlamsız görünüyor ama, deyimler böyledir. Amerika'da yiyecek dükkanlarında "hot dogs" yazar. "Sıcak köpekler" yazan bir lokantaya girer miydiniz?

Buna benzer bir Arapça deyim "daraba alel ard" dır. Motamot çevirirsen "arza vurmak" çıkar. Bu da deyim. Kurânda da geçer. "Sefere çıkma" diye Türkçeye çevrilir.

Yine örtüyü boynunun üstüne "vurma" deyimdir. Bu da ünlü tesettür ayeti, bu da deyimdir.

Deyimsel anlamları doğrudan anlama tercih etmek hiç bir dilbilgisi kuralında geçerli değildir.

Gerçek anlam şunlardır: Musa'ya asanı taşa vur derken "darb" kullanır. İbrahim'in putları vurup kırdığını anlatırken "darb" kullanır. Hepsi Kurânda geçer...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.