Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

'Cami yeter, biraz da okul açın'

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

'Cami yeter, biraz da okul açın'

TÜRK Tarih Kurumu eski Başkanı Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Yusuf Halaçoğlu, 2.5 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'ya 2 bin 900 cami yapılırken, sadece 15 okul bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Halaçoğlu, "Oradaki çeşitli dernekler ve akademisyenlere, `Cami yeter biraz da okul açın' dedim. Bana, `Bu dinsiz mi' derler diye korkmuyorum. Ama ben cami dışında da namaz kılarım be mübarek. Okul açarsanız, bir çocuğu yetiştirirseniz, o çocuğun 100 çocuğa faydası olur" dedi.

Türk Ocakları Zonguldak Şubesi'nin Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlediği, `Kafkasya ve Ortadoğu Gelişmelerinde Türkiye' konulu konferansta konuşan Prof.Dr. Halaçoğlu, Osmanlı döneminden itibaren Ortadoğu ve Kafkasya'daki gelişmeleri anlattı. Türkiye'nin Ortadoğu'da güçlü olabilmesi ve ayakta kalabilmesinin yolunun kaliteli eğitimden geçtiğini vurgulayan Prof.Dr. Halaçoğlu, yakın zamanda Almanya'ya yaptığı bir ziyarette, Türkler'in 2 bin 900 cami kurduğunu, buna karşın sadece 15 okul yaptıklarını öğrendiğini belirterek şöyle konuştu:

"Oradaki çeşitli dernekler ve Türk akademisyenlerle konuşurken 2 bin 900 cami olduğunu söylediler. `Kaç okul var?' diye sordum. `15 okulumuz var' dediler. Bizim oradaki nüfusumuz 2.5 milyon. Ermeni nüfusu ise 5 bin. Peki kaç okulları var? 50 okulları var. Onlara, `Cami yeter, biraz da okul açın' dedim. Okul açarsanız eğitim yaparsanız, bir çocuğu yetiştirirsiniz, o çocuğun da 100 çocuğa faydası olur. Ben cami dışında da namaz kılarım be mübarek. Ben her yerde namaz kılarım. Cami elbette insanları birleştiren bir yerdir. Ama bir şeyleri yanlış yapıyoruz. Bana, `Bu dinsiz m?i' derler diye korkmuyorum. Elhamdülillah Müslümanım. Kişilerin de benim inancımla ilgili konuşmaya hakkı yok zaten. Ben Atatürk'ün kurduğu kurumun başkanlığını yaptım. Ben bilim adamı olarak korkarsam, sizin korkmamanız mümkün mü? Ben korkmadan bunları söylüyorum. Hepimizin korkmaması lazım."

Kurulan üniversiteleri de eleştiren Prof.Dr. Halaçoğlu, "Mantar biter gibi üniversite açtık. 130 tane falan oldu sanırım. Onun içini dolduramazsanız, öğretim üyesi yetiştirmezseniz, kaliteli öğretim üyeniz olmazsa kurduğunuz üniversite ne işe yarar? Bu tam tersi ülkeyi kötüye doğru götürür. Açılmasın demiyorum. 70 milyon dinamik bir nüfusumuz var. Genç nüfusumuz çok fazla. Elbette yol göstermemiz ve eğitmemiz lazım. Ama onun da yolları var" diye konuştu.

Önceki gün bir Amerikalı yöneticinin, "Türkiye artık müttefikimiz değil" dediğini hatırlatan Prof.Dr. Halaçoğlu, bunun nedenini de şöyle açıkladı:

"Türkiye, Ortadoğu'daki stratejisini değiştirdi. Türkiye, Suriye ile askeri anlaşma imzalamıştır. Antakya bölgesinden vazgeçmiş, Lübnan'a asker göndermiştir. İsrail ve Filistin arasında arabulucuk yapıyor. İran ile yakınlaşıyor. Düne kadar ulaşılmaz bir ülkeydi İran Türkiye için. Aslında laik Türkiye, İran için büyük bir tehlikeydi. Ama şimdi geldiğimiz noktaya bakın. Esasen laiklik İslam'ın temelinde de vardır. İnsanları zorla müslüman yapamazsınız. Dinde zorlama yoktur. Biz İran ile ilişki kurarız."Ersin ERCAN- Seçkin KIRARSLAN/ ZONGULDAK, (DHA)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Foruma giriyorsunuz "En Son İletiler" kısmına bir bakıyorsunuz hep sinema başlıkları

'Cami yeter, biraz da okul açın' başılığı da onların arasında film gibi kalmış ben de kim oynuyor diye bakayım dedim

oyuncular aynı film de eskiymiş :D

neme gerek okul gel yanıma sokul :D

bizim burada bi cami var 135 senedir yardım topluyorlar hala minare yok :D

ama ben varmış gibi bakıyorum ona... çünkü kılıfını uydurdum :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Foruma giriyorsunuz "En Son İletiler" kısmına bir bakıyorsunuz hep sinema başlıkları

'Cami yeter, biraz da okul açın' başılığı da onların arasında film gibi kalmış ben de kim oynuyor diye bakayım dedim

oyuncular aynı film de eskiymiş :D

neme gerek okul gel yanıma sokul :D

bizim burada bi cami var 135 senedir yardım topluyorlar hala minare yok :D

ama ben varmış gibi bakıyorum ona... çünkü kılıfını uydurdum :P

godziii ne tesadüf bende film sandım :D kim oynuyormuş yeni mi diye soruyordum :D

Şaka bir yana yeni gittigim şehirlerde hep ilgimi cekmiştir. Camiler ulaşıılmayan köylerde bile vardır ya da inşaat halinde

görebilirsiniz, ama aynı önem neden okullara veya hastanelere verilmiyor hep merak ederdim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

godziii ne tesadüf bende film sandım :D kim oynuyormuş yeni mi diye soruyordum :D

Şaka bir yana yeni gittigim şehirlerde hep ilgimi cekmiştir. Camiler ulaşıılmayan köylerde bile vardır ya da inşaat halinde

görebilirsiniz, ama aynı önem neden okullara veya hastanelere verilmiyor hep merak ederdim.

Cami yapınca, Allah bundan zevk alir, hoşlanır olsa gerek. Allah Müslümanlara Kuran gönderdi. Bu kitapta her şifa var, hastahaneye ne gerek! Kuranda her soruya cevap var, okula, üniversiteye ne gerek! Dunyanın neresinde olursanız olun, Allahın en sevdiği araplar gibi giyinip ve Allahın dili(arapça) konuşmakla, başka dili oğrenmeye ne gerek?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayni durum Türkiye'yede de mevcuttur.Gidin camilere her namazdan önce özellikle Cuma namazlarindan önce ilk defa yardim talep edilir tabiiki bu talep hep 'Allah rizasi icin'denilerek yapilir zorlama yoktur ama 'cemaatin imaniyla oynanarak yapilir.Yani Imaniniz varsa yardim edersiniz gibi.Bu yardim talepleri sadece Cami icin yapilmaz ayni zamanda 'Kuran kurslari yani yatili okullar icin de yapilir.'bu okullardan bir tanesi Konyada bum olmus ve onca cocuk hayatini kaybetmisti.'

Almanya'da okuldan cok cami olmasindaki neden birazda insanlarin inanclarina sarilmis olmalarinin bazi cevrelerce utanmadan sömürülmesindendir.Benim bu konuda cok önceleri yazmis oldugum bir iletimde,Avrupadaki insanlarimizin ibadet ettiklerri yerlerin cami oldugunu ancak icine girildiginde anlarsiniz diye yazmistim.Cünkü Avrupada maalesefIslam dini bir Yahudilik gibi önem arzetmiyor,dis görünüs ibadet icin önemli sayilmadigindan ibadet edilen yere asilan birkac dini yazi birde minberle olay hallledilmis olmaktadir.Toplanan paralar hic bitmeyen borclara gider,kredi ve faiz borclarina ama mevcut olan camilerle yetinelim diye kimse düsünmez,sadece Cuma ve bayram namazlarinda dolsa bile illede her semtte bir cami gereklidir anlayisi hakimdir.Ne varki bu camilerin yapilmasi icin yönetim olusturanlar Türkiyede yapilan ibadet yerleri icin Türkiye hiristiyanlasti derler hep.Bunlarin icinde öyle radikalleri vardirki Türkiye insaninin büyük bir cogunlugunu yahudilesmis olarak kabul ederler.Diger yanda bir egitim seviyesi sorunu vardir yurt disindaki insanlarimizin.Bicogu Anadolunun köylerinden gelmis geleneklerine bagli bu insanlar icin okul degil cami önemlidir.Ne diyordu Naksi seyhi Kibrisi,"Dinimizde mektep yoktur,sakin haa zinhar kafir olursunuz"Bu insanlari dinleyenlerin neden okul degilde cami yaptiginida artik anlamamiz gerekir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ercan isimli şahsın aktarımı ile devemında gelişen aktarımlar asıl dikkat çekici unsurumuz.Din der demez birileri, geriye dönük korkular o kadar fazla ki,tepkilere şaşmamak imkansız.

Mesela,

"Cami yapınca, Allah bundan zevk alir, hoşlanır olsa gerek"

Allahın yokluğuna ve Kuranın ondan olmadığına o kadar eminler ki, konuyu farklı yönlere çekip farklı açılardan sataşmaya direk elverişliler. Birileri için bu bir değer mi, kutsal mı,önemli mi? Yok yok ama, bu İslam işte,dalga geçilesi islam. Budizm şu bu falan olsa ,karşılarına budist rahipler çıksa ilgiyle izlerler belki,merak ederler başka hayatları,saygısızlık yapmazlar insanlık çerçevesinde bu insanlara.. Ama bu islam işte,altı üstü Kuran işte yerlere vurulası.. Gelişmemiş insanların,toplumların kökeni işte, satanlardan bile beter islam işte.. Bir insan bir Tanrıya inanıyor diye ,neredeyse O Tanrının biyolojik ihtiyaçlarını bile şekilsel anlatacaksınız,öyle bir Tanrı o çünkü sizin gözünüzde. Bu Tanrı göbeğini kaşıyıp arada yağmur niyetine salya gönderiyordur belki size..

Yok arkadaşlar,hala anlamıyorsunuz, bir insan neden yüreğinde kötülük erdemi kazanır hala görmüyorsunuz. Siz ,malesef nefret ettiğiniz insan gurubu gibisin.Farkınız yok karşı kulvardan,ama görmüyorsunuz.

Her neyse...

Camilerin Almanya da ki oranları, bizdeki oranları şunu bunu bilmem ama, bildiğim tek gerçek, her vakti ve gecenin sabaha yakın saati ve sabah vakti insanların umrunda pekte olmayan, ama nedense cumadan cumaya dini günlerden günlere yetmeyen camiler ha varmış ha yokmuş samimiyet yoksa hayatlarda.. Ama nice ülke var ki, gündüzü gecesi insanlar toplanıp coşkuyla birlikle tek yürekle vakti beklerken camilerde,inanmayanı ne bilir bunun lezzetini.. Gözden çoşkuyla akan yaştır o olsa olsa yazılı anlatımda, içli bir hıçkırış minnettir o Rabbe şükürle.. Bir zevktir o heyecanla hızlanan kalp sesinde... Bir olmak, kalabalıkta bir yürek olmak başkadır ,ne bilir inanmayanı.. Hiç tanımadığın, daha önce görmediğin insana selam verme ,gülümseme yeridir hatta camiler.. O camiler samimi bir tebessümdür inanırına..

Ha pardon, yardım mı toplanıyor, şunu bunu mu yapıyorlar insanları sömürerek, o halde onlar hangi Kitapla hükmediyorlar?

34. Ey iman edenler! Hahamlardan ve rahiplerden birçoğu, insanların mallarını haksız yollarla yiyorlar ve Allah’ın yolundan alıkoyuyorlar. Altın ve gümüşü biriktirip gizleyerek onları Allah yolunda harcamayanları elem dolu bir azapla müjdele.

35. O gün bunlar cehennem ateşinde kızdırılacak da onların alınları, böğürleri ve sırtları bunlarla dağlanacak ve, “İşte bu, kendiniz için biriktirip sakladığınız şeylerdir. Haydi tadın bakalım biriktirip sakladıklarınızı”! denilecek.

Ne o, nasihatlar hahamlara,rahiplere tabi,bunlar din adamı değil, bi bizimkiler din adamı..Öyle olunca,bu ayetten nasihat alınmaz tabi,bağlamaz birilerini.. Bu ayet öyle ya, sadece rahiplere işte.. Rabbim neden neye tepki ne ayet göndermiş, önemi yok tabi.. Rahipler yapamaz, bizim din adamlarımız yapabilir demiş demek ki birilerinin kitabı..

Sömürü ile, dine istinaden,imana istinaden ,vijdanen insanları sıkıntıda bırakaraktan olmaz bu işler.. İnanırlarının içinden gelir, şunu yapalım Allah için, bunu yapalım Allah için der soyunurlar iyiliğe..Karşılık beklemezler, çünkü Allah rızası için yaparlar, Allah emreder bi de, Allah rızası için yaptığını ve karşılığında bişey istemediğini söyle diye..(İnsan(*) Sûresinin 9 . Ayetinde

(Yedirdikleri kimselere şöyle derler:) “Biz size sırf Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık ve bir teşekkür beklemiyoruz.” )

Her kul kendi yaptığından sorumlu şüphesiz. Din ince bir çizgi.. İnceliğini bilmeyenler için üzücü bir kaçırış,üzücü bir pişmanlık olacak şüphesiz..

Ve okul sayımız,okul oranımız,okullarımız,öğretmenlerimiz.Allah aşkına bu konuda hiç konuşturmayın beni.. Bu ülkede artık en umut kesilesi yuvalar olmuştur onlar.Ne ilimi, ne bilimi.. Mahalle araları çete okulları doldu her taraf.. Bizim oranın liseli gençleri , bıçaklarla dolaşıyor her gün artan oranlarda kavgalarla.. Öğrencilerin çöpleri dolduruyor esnafın her gün temizlediği yeri.. Otoriteler sarsıldı, hocalık öğretmenlik gibi kutsal diyebileceğim en önemli meslek sarsıldı bu ülkede.. Yerle bir ettiler bütün sistemi.. Ailesi biraz doğru dürüst insan varsa, o kurtulur belki yeni nesilde.. Gerisi ne din bilir, ne Atatürkçülük bilir, ne milliyet ne ülke.. En ufak bir değer yok değer içermeyen yüreklerinde.. Yine de , ama yine de bazen bir değer , bin ümit aşılar bitmeyen ümidimizde..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sözüm konu başlığına değil...

Konuyu bende hakalı görebiliyorum....Bir çok semtte cami var fakat cemmati çok az bunun üstüne 300-500 m ileride bir camı daha yapılıyor bu konuyu haklıyı görebiliriz fakat bu art niyet niye.

Yahu kardeşim sizene o insanlardan?sizden zorla para isteyenmi var?Hem siz nerden biliyorsunuz topladaıkları paraları faize verdiklerini,siz nerden biliyorsunuz şeyhlerin zinhar deği için okul istemediğini.

milyonlarca insan var bunların hepsini o yada bu tarikattandır yada o şeyhden bu şeyhden diye etiketliyemezsiniz...zaten inandırıca olmasınız söylediğinzle...sizin söylemiş olduğunuz da belli bir kesimdir ki buda bilinçlidir bununlada genelleme yapamasınız.

O insanların okul yaptırmadıklarını nerden biliyorsunuz,?Bu kitapta her şifa var, hastahaneye ne gerek! her soruya cevap var, okula, üniversiteye ne gerek! başka dili oğrenmeye gerek yok diye ,Yada gerek duymadıklarını nerden biliyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cami yapınca, Allah bundan zevk alir, hoşlanır olsa gerek. Allah Müslümanlara Kuran gönderdi. Bu kitapta her şifa var, hastahaneye ne gerek! Kuranda her soruya cevap var, okula, üniversiteye ne gerek! Dunyanın neresinde olursanız olun, Allahın en sevdiği araplar gibi giyinip ve Allahın dili(arapça) konuşmakla, başka dili oğrenmeye ne gerek?

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O insanların okul yaptırmadıklarını nerden biliyorsunuz,?

Ülkedeki okul ve cami sayılarını öğrenip yazar mısınız buraya?

Ben söylersem "bizim uydurmamız" olabilir, siz kendiniz öğrenin.

Sonra da O insanların cami yaptırırken okul yaptırmadıklarını bildiğin anam-babam usulü bir orantı ile anlatayım size.

************ Dikkatli kelimeler seçmeniz menfaatiniz icabıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Rakamlar ortada, atamalar ortada neden uydurulmuş olsun ki?

Cami sayısı : 77.000

Din görevlisi memur sayısı: 87.000

Her 345 kişiye bir cami

Okul sayısı : 67.000

Eğitim SEN'e göre 200 bin, Hükümete göre 96 bin öğretmen açığı

1 saatlik din dersine 700 öğretmen atanırken,

5 saatlik Türkçe dersine 450 öğretmen atanıyor...

Vermişken hastane sayılarını da vereyim dedim:

Hastane sayısı :1220

Her 60 bin kişiye bir hastane

Doktor sayısı : 77.344

Her 870 kişiye 1 doktor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ercan isimli şahsın aktarımı ile devemında gelişen aktarımlar asıl dikkat çekici unsurumuz.Din der demez birileri, geriye dönük korkular o kadar fazla ki,tepkilere şaşmamak imkansız.

Mesela,

"Cami yapınca, Allah bundan zevk alir, hoşlanır olsa gerek"

Allahın yokluğuna ve Kuranın ondan olmadığına o kadar eminler ki, konuyu farklı yönlere çekip farklı açılardan sataşmaya direk elverişliler. Birileri için bu bir değer mi, kutsal mı,önemli mi? Yok yok ama, bu İslam işte,dalga geçilesi islam. Budizm şu bu falan olsa ,karşılarına budist rahipler çıksa ilgiyle izlerler belki,merak ederler başka hayatları,saygısızlık yapmazlar insanlık çerçevesinde bu insanlara.. Ama bu islam işte,altı üstü Kuran işte yerlere vurulası.. Gelişmemiş insanların,toplumların kökeni işte, satanlardan bile beter islam işte.. Bir insan bir Tanrıya inanıyor diye ,neredeyse O Tanrının biyolojik ihtiyaçlarını bile şekilsel anlatacaksınız,öyle bir Tanrı o çünkü sizin gözünüzde. Bu Tanrı göbeğini kaşıyıp arada yağmur niyetine salya gönderiyordur belki size..

Yok arkadaşlar,hala anlamıyorsunuz, bir insan neden yüreğinde kötülük erdemi kazanır hala görmüyorsunuz. Siz ,malesef nefret ettiğiniz insan gurubu gibisin.Farkınız yok karşı kulvardan,ama görmüyorsunuz.

Sayın Ftoyd: Yukarda altı çizili satırlarınız aramızda anlaşılmıyan önemli bir, iki şeye işaret ediyor.

Birincisi, "inançlara" hürmet gostermek bir kültür adeti olabilir ama bu irrasyonel bir adettir. "Inanç" hürmete layık olmaz. Cünkü "Inançlar" (sozluğe bakarsiniz) ispatlari gerekli olmayan, mantığa dayanmasına lüzum görmeyenlerdir. Bu yüzden, "Inançları" soruşturmak mantıklı olur, hürmet etmek degil. "Inanci" soruşturmakla insanlara saygısız olmak degildir. Ben insanlara saygi gosteririm, ama onların "inançlarına" saygı gostermek zorunda değilim. Arada büyük bir fark var, kardeşim. Soruşturmadan, "inançlara" hürmet göstermek adetleri yüzünden, Türkler bin yıldan fazla "eski Arap geleneklerini" takip ediyorlardır. Bu yüzden masum insanlar her sene Mekkeye gidip, Islamiyet öncesi Arap geleneklerini takip etmeye hak kazanmak için, Mekkeyi yöneten Araplara paralarını veriyorlar.

Ikincisi, Muhammedi ve Kuranı soruşturmak, onun sözlerinin güvenilmez, sahte ve değersiz olmasını göstermek, bir yüksek yaratıcıya inanmamak demek değildir. Bu hatayı her dinde inanclılar yapıyorlar. Eger onun dinlerine inanmazsanız, o zaman Allaha inanmazsınız derler. Eger bunu düşünürsek, acaba bu mantıklımıdır? Bunun cevabını size bırakacağım.

Bilgi soru sormakla kazanılır. "Inançla" değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkedeki okul ve cami sayılarını öğrenip yazar mısınız buraya?

Ben söylersem "bizim uydurmamız" olabilir, siz kendiniz öğrenin.

Sonra da O insanların cami yaptırırken okul yaptırmadıklarını bildiğin anam-babam usulü bir orantı ile anlatayım size.

************ Dikkatli kelimeler seçmeniz menfaatiniz icabıdır.

SEVGİLİ TAYLAN farklı bir kaynaktan farklı bir cevap bulana kadar,Mişlerle mışlarla söylenmedikten sonra inanmak zorunda olduğumu biliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sözlerinizin, dine değil,onun inanırına yani insana olan saygısızlığını bence atlıyorsunuz.Bir Tanrı inancınız olabilir, çok güçlü bir metafiziksel olgunuz olabilir,başka bir Kitabın Tanrıdan olduğunu düşünebilirsiniz,hatta çok Tanrılı bir din inancınız olabilir, ya da ateist olabilirsiniz.. Ama ,Allah bundan zevk alır diye iftira attığınız, bir inanırın Tanrısı.. Yani bir inanır için vijdanen kalben Tanrım diye önünde yerlere kapandığı, siz dilim dilim kesseniz Allahım Allahım diye inlediği( :) kesmezsinizde,anlayın işte) ilahımız. Bizim Kitabımızın hiç bir yerinde cami yapımı ile ilgili bu tarz bir ifade yoktur. Ama Rabbimizin ,müslümanları geçtim,tüm insanlığın birlik olması için bence nice nasihatta bulunduğu apaçıktır.Allah bölücülüğü ve bozgunculuğu sevmez.. Ve ve ve.. Allah nasıl oluyorda Arapları kayırıp onları sevmiş,neye dayanarak bu sözler bu da ayrı mesele. Hangi ayete dayanarak inandığımız İlahımıza bu sözü isnat ettiğinizi buyrun yazın..Hayır başta İbranice den sonra Aramcadan devam edip sonunda Arapçadan Kitap geldiyse, bu o toplumu diğerinden daha çok sevdiğini ne zaman göstermiş.Allahın dili, kim dedi,hangi Kitapta duydunuz, inanmadığınız Kuran ise, kuranda olmayan ile neden cümle kuruluyor.. ,Mantık nedir?

Sayın Ftoyd: Yukarda altı çizili satırlarınız aramızda anlaşılmıyan önemli bir, iki şeye işaret ediyor.

Birincisi, "inançlara" hürmet gostermek bir kültür adeti olabilir ama bu irrasyonel bir adettir. "Inanç" hürmete layık olmaz. Cünkü "Inançlar" (sozluğe bakarsiniz) ispatlari gerekli olmayan, mantığa dayanmasına lüzum görmeyenlerdir. Bu yüzden, "Inançları" soruşturmak mantıklı olur, hürmet etmek degil. "Inanci" soruşturmakla insanlara saygısız olmak degildir. Ben insanlara saygi gosteririm, ama onların "inançlarına" saygı gostermek zorunda değilim. Arada büyük bir fark var, kardeşim. Soruşturmadan, "inançlara" hürmet göstermek adetleri yüzünden, Türkler bin yıldan fazla "eski Arap geleneklerini" takip ediyorlardır. Bu yüzden masum insanlar her sene Mekkeye gidip, Islamiyet öncesi Arap geleneklerini takip etmeye hak kazanmak için, Mekkeyi yöneten Araplara paralarını veriyorlar.

Ikincisi, Muhammedi ve Kuranı soruşturmak, onun sözlerinin güvenilmez, sahte ve değersiz olmasını göstermek, bir yüksek yaratıcıya inanmamak demek değildir. Bu hatayı her dinde inanclılar yapıyorlar. Eger onun dinlerine inanmazsanız, o zaman Allaha inanmazsınız derler. Eger bunu düşünürsek, acaba bu mantıklımıdır? Bunun cevabını size bırakacağım.

Bilgi soru sormakla kazanılır. "Inançla" değil.

İnancı sorgulamak ile,Allahınız şu, Allahınız bu demek arasında fark vardır.Arap geleneği diye tutturduklarınız nedir? kapanma deseniz Rahibeler de kapalı,Yahudilerde,Hindu kadınlarda kendince,,, Namaz deseniz çok Tanrılılarda, budiştlerde hindu geleneğinde Tanrı önünde herkes yerlerde.. Arabın diye diretip durduğunuz ne? Ortada Arap geleneği yok, inanç ve din gelenekleri var.. Ben hala, İstiklal marşını duyunca olduğum yerde,oturuyorsam hemen kalkar,ayakta eşlik ederim saygı duruşunda,bu da bir nevi inançsal gelenek,bundan da gurur duyuyorum hemşerilerim kadar, nolmuş yani bir değer karşısında saygıyla bir eylem varsa,, bundan dem vuracaksanız bir çok konu ortaya konulabilir.. Araplara para vermek, nolmuş yani, bütün Batılılara,Amerikasına,İsrailine,Almanına,Hollandasına,Fransasına nice nice nicesine bir sömürge ülkesiyiz.. En azından biz inancımızın gereği bir farzı gerçekleştiriyoruz, siz neyin ardı sıra paraların akışına ses çıkarmıyorda sadece din söz konusu olunca bu derece iç çekiyorsunuz. Bana şu an yazıştığınız bilgisayarın türk malı olup olmadığını söyleyin, madem bu kadar hassassınız ,başkalarını uyarırken aynı şeyi kendinizin yapıyor olması biraz garip değil mi? Yahudisi, Hristiyanı,Tek Tanrı inançlısı, hepimiz farkında olmadan aslında aynı Allaha İlaha sesleniyoruz. O ,bizim için neyi nasıl uygun görürse,uygun gördüğü oranda bir dine inanışa sonradan sahip oluyoruz. Hayatımızda olması ve hissetmek bambaşka bir olgudur. Ama tamamen O nu yok saymak ve hissetmemek ise bambaşkadır. Benim için Kitap ehli ile aramda din farkı yoktur ama onlar farkında değiller ayrı mesele. Diğer din inançlarına gelince de Onların İlahı onlara,bizim İlahımız bize.. Onların varsa günahı ,bu bizi yüklemez. Bize düşen apaçık Kitabı tavsiye etmektir. Elden geldiğince açıklamaktır belki(bu bile doğru değil aslında kendi nefsimize yenilmesek).. İster inanırlar ister inanmazlar.

Bilgi, soru sormakla kazanılır,, bizde ondan bundan cevap bulamayınca bi de Allahımıza soruyoruz, Allahımızda uygun şekilde cevabını veriyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sözüm konu başlığına değil...

Konuyu bende hakalı görebiliyorum....Bir çok semtte cami var fakat cemmati çok az bunun üstüne 300-500 m ileride bir camı daha yapılıyor bu konuyu haklıyı görebiliriz fakat bu art niyet niye.

Yahu kardeşim sizene o insanlardan?sizden zorla para isteyenmi var?Hem siz nerden biliyorsunuz topladaıkları paraları faize verdiklerini,siz nerden biliyorsunuz şeyhlerin zinhar deği için okul istemediğini.

milyonlarca insan var bunların hepsini o yada bu tarikattandır yada o şeyhden bu şeyhden diye etiketliyemezsiniz...zaten inandırıca olmasınız söylediğinzle...sizin söylemiş olduğunuz da belli bir kesimdir ki buda bilinçlidir bununlada genelleme yapamasınız.

O insanların okul yaptırmadıklarını nerden biliyorsunuz,?Bu kitapta her şifa var, hastahaneye ne gerek! her soruya cevap var, okula, üniversiteye ne gerek! başka dili oğrenmeye gerek yok diye ,Yada gerek duymadıklarını nerden biliyorsunuz.

Sayin Kaplan,

Diyanet işleri Başkanlığı bütçesinin yıldan yıla ne kadar büyüdügünü bilmeli. Bu bütçedeki paraların nerden geldiğini bilmeli. Beki eğer Islam dini bu kadar doğru, gercek bir din ise ve bu dinin Musluman ve Allah arasinda olan bir inanc ise, niye diğer halktan gelen vergileri Müslümanların inanclarını beslemek için kullandiklarını bilmeli. Soru sormalı ve bilgi edinmeli! Halka olan yararlar dinden mi yoksa eğitimden mi gelir diye, samimi sormalı ve öğrenmeliyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

başta İbranice den sonra Aramcadan devam edip sonunda Arapçadan Kitap geldiyse, bu o toplumu diğerinden daha çok sevdiğini ne zaman göstermiş.

O halde Allah niye Ortadoğu'yu mesken tutmuş, görmüş Arapları, diğerlerini unutmuş diyebilir miyiz? İroni yapmıyorum, az sonra "Yarim İstanbulu mesken mi tuttun" türküsü ile gerçekten bağ kuracağım:

Tarihte Lut bölgesi, dünyanın önemli büyük kıtalarının arasında bulunan en büyük fay hattının geçtiği yer (Akdeniz'in doğusundan tüm Kızıldeniz'i kat ederek Afrika içlerine kadar ilerler) ve depremselliği en yüksek bölge idi. Nedeni, Afrika kıtasının Atlas Okyanusunu dikine kateden ayrılma çatlağı tarafından kuzeydoğuya itilmesi ve Arabistan levhasını sıkıştırmasıydı. Fakat sonra bu bölge volkanik etkinliklerle kaynaştı, Toroslar oturdu. Toroslar boyunca sıralanan bir çok volkan, bu hattın punta kaynak noktaları gibidir. Lakin Afrika'nın hareketi durmamıştı. Kayan kıta kabuklarının gerilimi, bu gelişme üzerine daha kuzeye aktarıldı ve bu kez Anadolu levhası sıkışmaya, Kuzey Anadolu Fayı aktiviteyi üstlenmeye başladı. Bu kez Afganistan-İran-Anadolu hattı depremsel aktivitesini yükseltmişti.

Semitik din kuşağı da aynen bu seyri izliyor, ne garip değil mi? Mezopotamya'da iki büyük nehrin taşkınları ve tufan efsanelerini de deprem hikayelerine katarak doğan, Kudüs civarında gelişen din, en son Anadolu'ya hilafeti devrediyor.

Sanki tanrının sevgisi değil de, gazabı bu yörelerde geziniyor ve tanrı dediğimiz şey fay hatlarından ibaret gibi, ne dersiniz?

Not: Yanlış anlaşılmasın, jeolojik süreçlerde binyıllar çok kısa sürelerdir. Bu kısa sürede çok dramatik bir değişim olmaz. Yani Lut hattı da, KAF hattı da çok eski fay hatlarıdır. Ama dönemsel olarak aktiviteleri azalıp çoğalabilir. KAF sonradan oluştu gibi bir söylem anlaşılmasın. Ama şu anda Afrika tarafından itilen Arabistan levhası tarafından sıkıştırılan Anadolu levhasının güneyinden, kuzeyi çok daha etkin durumdadır. Daha kısa sürede görülebilecek bir değişim, bir fayın bir ucu ile öbür ucu arasında görülen etkinlik farklarıdır. Bu da yüzyıllar ölçeklerini kapsar. Bundan daha kısa bir değişim derseniz, depremselliğin fay boyunca bir yöne ilerlemesidir.

Gerçekten bu sayede Anadolu'nun Araplardan daha fazla dindarlaştığını söylemek olası...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnancı sorgulamak ile,Allahınız şu, Allahınız bu demek arasında fark vardır.Arap geleneği diye tutturduklarınız nedir? kapanma deseniz Rahibeler de kapalı,Yahudilerde,Hindu kadınlarda kendince,,, Namaz deseniz çok Tanrılılarda, budiştlerde hindu geleneğinde Tanrı önünde herkes yerlerde.. Arabın diye diretip durduğunuz ne? Ortada Arap geleneği yok, inanç ve din gelenekleri var.. Ben hala, İstiklal marşını duyunca olduğum yerde,oturuyorsam hemen kalkar,ayakta eşlik ederim saygı duruşunda,bu da bir nevi inançsal gelenek,bundan da gurur duyuyorum hemşerilerim kadar, nolmuş yani bir değer karşısında saygıyla bir eylem varsa,, bundan dem vuracaksanız bir çok konu ortaya konulabilir.. Araplara para vermek, nolmuş yani, bütün Batılılara,Amerikasına,İsrailine,Almanına,Hollandasına,Fransasına nice nice nicesine bir sömürge ülkesiyiz.. En azından biz inancımızın gereği bir farzı gerçekleştiriyoruz, siz neyin ardı sıra paraların akışına ses çıkarmıyorda sadece din söz konusu olunca bu derece iç çekiyorsunuz. Bana şu an yazıştığınız bilgisayarın türk malı olup olmadığını söyleyin, madem bu kadar hassassınız ,başkalarını uyarırken aynı şeyi kendinizin yapıyor olması biraz garip değil mi? Yahudisi, Hristiyanı,Tek Tanrı inançlısı, hepimiz farkında olmadan aslında aynı Allaha İlaha sesleniyoruz. O ,bizim için neyi nasıl uygun görürse,uygun gördüğü oranda bir dine inanışa sonradan sahip oluyoruz. Hayatımızda olması ve hissetmek bambaşka bir olgudur. Ama tamamen O nu yok saymak ve hissetmemek ise bambaşkadır. Benim için Kitap ehli ile aramda din farkı yoktur ama onlar farkında değiller ayrı mesele. Diğer din inançlarına gelince de Onların İlahı onlara,bizim İlahımız bize.. Onların varsa günahı ,bu bizi yüklemez. Bize düşen apaçık Kitabı tavsiye etmektir. Elden geldiğince açıklamaktır belki(bu bile doğru değil aslında kendi nefsimize yenilmesek).. İster inanırlar ister inanmazlar.

Bilgi, soru sormakla kazanılır,, bizde ondan bundan cevap bulamayınca bi de Allahımıza soruyoruz, Allahımızda uygun şekilde cevabını veriyor..

Sayin ftoyd,

şu bir muhakkak ki, Celalleddin Rumi, Yunus Emre ve Pir Sultan gibi insanlar Islam dinini yumuşattılar, hoşgoru yaptılar. Allah sevgisinden konuştular ve yazdılar. Onların insaniyetle ilgili duygularını zevkle okurum.

Mamafih, bu gibi insanlar Muhammedin takdim ettigi duyguları hiç degiştirmez. Eger insanlıga saygısızlık hakkındaki konuya deginmek isterseniz, sizleri Muhammedin diger inançlara yaptigi saygısızlıgı hatırlatmak isterim, putları kırmasına, hiristiyanlar ve yahudiler hakkinda ayetleri, kendisi gibi inanmıyanlara ne yapılmalı diye yazan ayetleri okumanızı isterim. Iste bunlar saygısızlıktır. Islam dininde kadınlara olan saygısızlıgı hatırlatmak isterim. Hadislerde Muhammedin "kadinlarda zeka eksizligi" oldugunu soylemesini hatırlatırım. Kuranda Muslumanlara "Kadınlarınız sizin ekinliğinizdir. Ekinliğinize dilediğiniz biçimde varın. (2:223) " yazmasını; "Yalnız erkeklerin kadınlar üzerinde bir derece farkı vardır. (2:228)" yazmasını; Kadinlari "dövün ... 4/34" diye demesini; veya kadinların mahkemede , erkekler kadar bir degeri olmamasını yazmasını hatirlatırım.

Kardeşim, eger saygısızlıktan bahsetmek isterseniz, bence, insanlık yonunden en saygısızlık olanlar bunun gibi inanclardır.

Muslumanlar, islam dunyasinda kadınlara bu şekilde muamele etmeyi Allahtan gelen hak olarak anlayıp büyürler. Kadınlara olan şiddetler, Allahtan gelen şiddetler gibi duşunurler. Islam dunyasında kadınlara acı çektiren, dövmeği normal goren bir kulturu hor gormek, buna karşi duşunmek, kainati yaratan bir tanrının bu kadar adeletsiz olamayacagını düsünmek, buna karşı yazmak bir saygısızlık değildir kardeşim.

Bu bir insanlık gorevidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muslumanlar, islam dunyasinda kadınlara bu şekilde muamele etmeyi Allahtan gelen hak olarak anlayıp büyürler.

Japonların yaptığı kadın şeklindeki robotlarla ilgili bir belgesel izledim. Doğrusu robotların gerçekliği şaşırtıcıydı. Fakat aklıma şu geldi:

Japonlar bu robotları müslüman ülkelere satarken garanti süresini fazla uzun tutmazlar sanırım. Çünkü bu kadın robotlar büyük olasılıkla şiddete maruz kalabilirler. Kanıt olarak da bu ülkelerde geçerliğini sürdüren, Der Spiegel dergisinin tespitiyle, halen dünyanın en çok korkulan kitabı olma ünvanını elinde bulunduran kutsal kitabın söz konusu ayetlerini gösterebilirler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin ftoyd,

şu bir muhakkak ki, Celalleddin Rumi, Yunus Emre ve Pir Sultan gibi insanlar Islam dinini yumuşattılar, hoşgoru yaptılar. Allah sevgisinden konuştular ve yazdılar. Onların insaniyetle ilgili duygularını zevkle okurum.

Mamafih, bu gibi insanlar Muhammedin takdim ettigi duyguları hiç degiştirmez. Eger insanlıga saygısızlık hakkındaki konuya deginmek isterseniz, sizleri Muhammedin diger inançlara yaptigi saygısızlıgı hatırlatmak isterim, putları kırmasına, hiristiyanlar ve yahudiler hakkinda ayetleri, kendisi gibi inanmıyanlara ne yapılmalı diye yazan ayetleri okumanızı isterim. Iste bunlar saygısızlıktır. Islam dininde kadınlara olan saygısızlıgı hatırlatmak isterim. Hadislerde Muhammedin "kadinlarda zeka eksizligi" oldugunu soylemesini hatırlatırım. Kuranda Muslumanlara "Kadınlarınız sizin ekinliğinizdir. Ekinliğinize dilediğiniz biçimde varın. (2:223) " yazmasını; "Yalnız erkeklerin kadınlar üzerinde bir derece farkı vardır. (2:228)" yazmasını; Kadinlari "dövün ... 4/34" diye demesini; veya kadinların mahkemede , erkekler kadar bir degeri olmamasını yazmasını hatirlatırım.

Kardeşim, eger saygısızlıktan bahsetmek isterseniz, bence, insanlık yonunden en saygısızlık olanlar bunun gibi inanclardır.

Muslumanlar, islam dunyasinda kadınlara bu şekilde muamele etmeyi Allahtan gelen hak olarak anlayıp büyürler. Kadınlara olan şiddetler, Allahtan gelen şiddetler gibi duşunurler. Islam dunyasında kadınlara acı çektiren, dövmeği normal goren bir kulturu hor gormek, buna karşi duşunmek, kainati yaratan bir tanrının bu kadar adeletsiz olamayacagını düsünmek, buna karşı yazmak bir saygısızlık değildir kardeşim.

Bu bir insanlık gorevidir.

Putları kırmak, evet, gerçekten de bizler bu konuda saygısız insanlarız .. Biz taşa güneşe yıldıza hayvana şuna buna tapan insan kabul etmez ve onlara saygısızlık ederiz. Doğruya doğru,bu bizim dinimizin emri.. Ve bu konuda saygısızlığımı açık ve net kabul ediyorum.

Hristiyan ve Yahudilerle ilgili ayetlere gelince, kabul etmiyorum. Her zaman ayetlerde Kitabına uymayan Kitap ehli hedeftir ve Kitabına uyan Kitap ehli ile aramızda asla bir saygısızlık söz konusu değildir.Örneğin Kitabında " düşmanını bile seveceksin" denilen bir hristiyan ,bunu uyguluyorsa ve Rabbimiz " onlar sevgide size en yakın olanlardır" diyorsa, bir düşünmek lazım.Ben aramızda fark görmüyorum ve Kitabına uyan her Kitap ehline Tanrımızdan esenlik diliyorum ve hatta ve hatta gerçekten onları seviyorum.Ve bu sevgimi Allahın Kitaplarını bütünen okuyup iman etmiş olmama bağlıyorum . Allah uyarmasaydı,ben onlara bu gözle bakamazdım ve bölücü davranırdım belki ön yargılarla. Ama Rabbimiz Kuran ile onlara bakış açımı değiştirdi..

"Kadınlarda zeka eksikliği" diye yazılan hadise ben ağzımı bi açarım, uzun süredir hiç aklımdan geçmeyen mahalle ağzı hatıralarım canlanır. Bu forumda defalarca tekrarladım.. Hadis diye bana taşınan Muhammed sözleri yalanını kabul etmedim etmeyeceğim. Ben ,Muhammed in sünnetini,davranışsal aktarımlarını,ibadetini tanırım, sözünü ise Kurandan dinlerim. Bana hadisle gelmeyin,inanmadığım şeyin ne olduğuna dair oturup konuşamam.Bu konuyu hadis inanırları ile tartışın.

Ekinlik mevzusu başımın tacıdır, çünkü dünyada tarla kadar değerli bir kavram yoktur. Tarlaya nasıl emek verirsen,öyle karşılık alırsın. Ya ürüne boğulur ya aç kalırsın. Tarla olmak, eş ile elbise olmak, eş ile bir bütün olmak,Mesihin sizleri sevdiği gibi eşinizi sevin diyen Kitaplarımızdan,ancak ve ancak olmayan anlam kadarının aklınıza kazınması,olsa olsa önyargılı bir bakış açısının yönünde Kitabı anlamaya çalışmanızdandır.

Derece olarak farkımız farktır, siz ne yapsanız benimle bir erkeğin aynı olduğunu söyleyemezsiniz,kadınlığımı öyle bir yaşarım ki ben, siz üzerinden 1000 sene geçirtip medeni öğretilerinize devamda etseniz,kadın kadın gibi oldukça,erkek erkek gibi oldukça uyumlu olurlar. Ben kadın ruhlu yeni nesil erkeklerden, çıtkırıldımlı kibar nazik erkeklerimizden çok hoşlanmadığım için üzgünüm, erkek diyince onda her zaman benden üst bir reislik vasfı beni erkeğime hayran bırakır.Ben derecede benden üst olana razıyım,siz kendi çantanızla devam edin..

Kadınları dövün... ?? nolacak ,şimdi ki erkeklerimiz ufacık tartışmada basıyor şamarı.. Allah ise bu durumdan men etmiş, önce uyarın demiş.. Devam etmiş yatağınızı ayırın.. bak bak.. sinirle bir tartışma başlayacak.. laf anlatamayacaksınız birbirinize , sonra , yatağını ayır.. Uzaklaş, sakinleş, bırak olayı, yatışın .... Dövmek.. bu kelimenin dil bilgisi çevirisi ile ilgili bir sıkıntım var .. Bir yerlerden bu kelimenin başka bir ayette başka bir anlamda kullanıldığı duydum.Ancak oturup bakmadım.. Baktım ya da bakmadım, öyle ya da değil.. Yine sizlerin en çok atladığı ve bu yüzden anlamadığım tek bir gerçek var.. Biz müslüman kadınlar, müslüman erkeklerle evlenip, bu ayetleri bile bile imanlı isek,, sizi zorla müslümanla evlendiren ve sizi döven birileri mi varda bu kadar bizim hakkımızın derdine düşüyorsunuz. Yoksa hayata bakış açılarımız, ekranlardaki kadın programları gibi onun bunun hakkını kendinizin araması eylemine dönüştürdü sizi.. Ben müslümanım, müslüman eşim bana vurdu diyelim, size ne oluyor, vurduran ben değil miyim,bu konuyu kılıfına uyduracak kadın değil mi?

Bir aşiretten bir kadın bundan belki iki sene önce koca dayağı yüzünden kaçtı, sonra kafasına tuğlalar atılarak çocuklarının önünde öldürüldü.. O kadını öldüren erkeği yetiştiren kadın ise, size ne oluyor. Bir anne yitikliği ile bunu sağlıyorsa,hangi biri için siz kendinizi sorumlu hissediyorsunuz.Bırakın ölsünler, çok ciddiyim,bırakın ölsünler.. Bir kızcağızın somolide recm olduğunu öğrendim ama bakamadım haberin detaylarına, tecavüze uğrayıp 13 yaşında recm edilmiş bir kız.. Siz buralarda sohbet ederken, Kitap ehlinin cihatta olması gerekirdi,ama yok işte,ortada tam anlamıyla bir ehil yok.. Ben saygısızım, çünkü ben dinim gereği bunu yapan insanı yok ederdim,siz de keyifle birbirimizi yok edişimizi izler kurtulurdunuz işte. Bırakın bizler bitirelim birbirimizi,siz işi inanırlarına bırakın yani,varın siz inanmayanlar geliştirin kendinizi de, önlemlerinizi alın ,isterseniz İsrail gibi,farklı farklı önleminizi alın,hazır ve tetikte. Allah kimseye zulmetmedi, onlar kendilerine zulmetti..

Kitabımız bütünlendiğinde günahı olanın recm hakkı ortadan kalktı,ama onlar günahlı bedenleri ile hakkı gizlediler, haktan ayrıldılar..Yapma hakları olmayan şeyler yaptılar... Keşke bilselerdi..

Şahitlik ve erkek kadar değer, 1 erkek iki kadın sizin gücünüze gidebilir ve bunu değersizlik olarak algılayabilirsiniz. Biz bunu değersizlik olarak algılamayız. Biz, yapısal farklılıklarımız noktasında düşünür, duygusallık dizgemizde , ayete ya hak veririz ya hak veririz. Dediğim gibi,biz imanlı olanlarız,biz imanlı bayanlarız, bizim sıkıntımız yok, siz neden bizim hakkımızı savunuyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Putları kırmak, evet, gerçekten de bizler bu konuda saygısız insanlarız .. Biz taşa güneşe yıldıza hayvana şuna buna tapan insan kabul etmez ve onlara saygısızlık ederiz. Doğruya doğru,bu bizim dinimizin emri.. Ve bu konuda saygısızlığımı açık ve net kabul ediyorum.

.

.

.

Sayin Ftoyd:

Cevablarını veremediginiz mantıklı sorulara "size ne, bu bizlere oluyor" gibi cevap vermeniz, beni şaşırmadı! Cünkü başka verilecek cevap yok.

Sizlere hatırlatmak lazımki, milyonlarca Müslümanlar batıya göç ediyorlar, senelerdir. Bu günkü toplumlarda, "bize ne", "size ne" yoktur kardeşim. Hepimizin, Müslümanlar ve Müslüman olmayanların aynı yasalar altında yaşamaları gerek, aynı inançlar altında degil. Yani geçerli olan sizin inançlarınız degil, geçerli olan toplum yasalarıdır. Dolayisiyle, bilhassa batıya göç eden Muslumanlarinda, 7inci asırdan 21inci asırada göç etmeleri gerekiyor.

2008, Toplum idaresinde "inanç" değil, "çağdaş yasalar" geçerlidir, kardeşim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Ftoyd:

Cevablarını veremediginiz mantıklı sorulara "size ne, bu bizlere oluyor" gibi cevap vermeniz, beni şaşırmadı! Cünkü başka verilecek cevap yok.

Sizlere hatırlatmak lazımki, milyonlarca Müslümanlar batıya göç ediyorlar, senelerdir. Bu günkü toplumlarda, "bize ne", "size ne" yoktur kardeşim. Hepimizin, Müslümanlar ve Müslüman olmayanların aynı yasalar altında yaşamaları gerek, aynı inançlar altında degil. Yani geçerli olan sizin inançlarınız degil, geçerli olan toplum yasalarıdır. Dolayisiyle, bilhassa batıya göç eden Muslumanlarinda, 7inci asırdan 21inci asırada göç etmeleri gerekiyor.

2008, Toplum idaresinde "inanç" değil, "çağdaş yasalar" geçerlidir, kardeşim.

Niye..neden aynı yasa konusunda ben size uyayım.. neden sizin yasanız çağdaş..

Hırsızın elini kesmeye kesmeye hırsızları ,dolandırıcıları patlattınız diye mi ülkede.. Kısasa kısas olmadığından hapisler dolup taşsın diye mi? Gece sokağa rahat rahat çıkmama sebep mi veriyor şimdi ki medeni yasalarınız? Yaptırımı ve suçu önleyici unsuru nedir yasalarınızın? polislerin çoğunun rüşvetler içinde boğulduğu bu ülkede,hangi yasaya saygı duymalıyım.

Mantıklı cevap yok, kimin mantığına göre?? O insanlarda mantıklı hareket ettiklerini sanıyorlar, hangi mantıkla siz mantığınızı onlara zorla dayatacaksınız. Ölen kadın mı daha mantıklı idi, onu öldüren 50-100 kişi mi? buna göz yuman annesi babası mı? hangi mantık? kimin gözünden? biz bu ülkede ,bu ülkenin gözünden ,bu ülkenin mantığından hareketle kabullenemeyebiliriz, batıda kabullenemez,ama o insanlar için yaptıkları mantıklı işte.. Hadi değiştirin zorla.. E zorla değiştirecekseniz, siz neden ondan farklısınız sizce? bunu anlatmaya çalışıyorum. Siz, kızdığınız kesim ile aynı tepkisellikte ben haklıyım ben haklıyım diye tutturmuşsunuz , farklı bir taraftan bakamaz olmuşsunuz. Tepkilerinizin yersizliğinden hareketle mantığıma bile sığmasa mantıksızlıklar savunuyorum. Batı ya göç?kalan sağlar bizimdir..Batıya göç ediyorlarda ne derece kaçtıkları şeyin onlardaki birikimini geride bırakıyorlar.Gerçekten uyumlu mular batıya? Ben Almanya da cama biber falan asıp çocuğunu döven insanlar biliyorum, sizce uyumluluk ne boyutta??..

Mantığıma uymayan konuda bananeli cevap mı dediniz? ben dövün ayetinden ,kelimenin olayın kapatılması anlamında son bulduğu noktasındayım.Bana da fazlasıyla mantıklı geldi, uyar, ortamlarınızı ayır,olmadı olayı tamamen kapatın,örtün.... gecenin gündüzü örtmesi gibi, açığı kapatın. Din kısaslıdır, Rabbim kulunu neden incitsin,neden erkeğe öyle bir emir versin.. Bi arkadaş darb kelimesinden bahsettiği için şimdi yeniden baktım ama göremedim ve aklıma Yaşar Nuri geldi ve yanılmadığımı şimdi bunları yazarken gördüm.. En azından dövmek fiilini kullanmamak için haklı bir araştırması vardır. Ben dil bilimci değilim, ama bütün kalbimle inandığım Tanrının Kitabını okuduğumu biliyorum Ama siz nasıl bir dilbilimci olarak harekettesiniz,işte bunu bir türlü anlamıyorum..

34. Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niye..neden aynı yasa konusunda ben size uyayım.. neden sizin yasanız çağdaş..

Hırsızın elini kesmeye kesmeye hırsızları ,dolandırıcıları patlattınız diye mi ülkede.. Kısasa kısas olmadığından hapisler dolup taşsın diye mi? Gece sokağa rahat rahat çıkmama sebep mi veriyor şimdi ki medeni yasalarınız? Yaptırımı ve suçu önleyici unsuru nedir yasalarınızın? polislerin çoğunun rüşvetler içinde boğulduğu bu ülkede,hangi yasaya saygı duymalıyım.

Mantıklı cevap yok, kimin mantığına göre?? O insanlarda mantıklı hareket ettiklerini sanıyorlar, hangi mantıkla siz mantığınızı onlara zorla dayatacaksınız. Ölen kadın mı daha mantıklı idi, onu öldüren 50-100 kişi mi? buna göz yuman annesi babası mı? hangi mantık? kimin gözünden? biz bu ülkede ,bu ülkenin gözünden ,bu ülkenin mantığından hareketle kabullenemeyebiliriz, batıda kabullenemez,ama o insanlar için yaptıkları mantıklı işte.. Hadi değiştirin zorla.. E zorla değiştirecekseniz, siz neden ondan farklısınız sizce? bunu anlatmaya çalışıyorum. Siz, kızdığınız kesim ile aynı tepkisellikte ben haklıyım ben haklıyım diye tutturmuşsunuz , farklı bir taraftan bakamaz olmuşsunuz. Tepkilerinizin yersizliğinden hareketle mantığıma bile sığmasa mantıksızlıklar savunuyorum. Batı ya göç?kalan sağlar bizimdir..Batıya göç ediyorlarda ne derece kaçtıkları şeyin onlardaki birikimini geride bırakıyorlar.Gerçekten uyumlu mular batıya? Ben Almanya da cama biber falan asıp çocuğunu döven insanlar biliyorum, sizce uyumluluk ne boyutta??..

Mantığıma uymayan konuda bananeli cevap mı dediniz? ben dövün ayetinden ,kelimenin olayın kapatılması anlamında son bulduğu noktasındayım.Bana da fazlasıyla mantıklı geldi, uyar, ortamlarınızı ayır,olmadı olayı tamamen kapatın,örtün.... gecenin gündüzü örtmesi gibi, açığı kapatın. Din kısaslıdır, Rabbim kulunu neden incitsin,neden erkeğe öyle bir emir versin.. Bi arkadaş darb kelimesinden bahsettiği için şimdi yeniden baktım ama göremedim ve aklıma Yaşar Nuri geldi ve yanılmadığımı şimdi bunları yazarken gördüm.. En azından dövmek fiilini kullanmamak için haklı bir araştırması vardır. Ben dil bilimci değilim, ama bütün kalbimle inandığım Tanrının Kitabını okuduğumu biliyorum Ama siz nasıl bir dilbilimci olarak harekettesiniz,işte bunu bir türlü anlamıyorum..

34. Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

Sayin Ftoyd:

Eger ülkede demokrasi çalışmıyorsa, adelet yoksa, yasalara saygı yoksa, işte şimdi bu konunun - "Cami yeter, biraz da okul açın" - manasını ve ihtiyacını daha iyi anlamanız gerekir. Cünkü, "Hurriyet" ve "Adelet"in bakımını sağlamak icin her ülkenin "eğitimli" halkına ihtiyacı vardır.

Note: Yorumunuzdaki 4:34 uydurma bir tercümedir ve Arapca Kurana uymaz. Artık bunu tartışmaya lüzum yok.

Hoşca kal

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eski CIA ve Dışişleri görevlisi olan Paul Goble;

“Türkiye artık eskisi gibi güzel bir Atatürk ülkesi değil. Atatürk, şimdi Ankara’daki herhangi bir tepeden kente baksa ve cami ve minareleri görse yeni bir devrim başlatırdı. Çünkü yapmak istediği bu değildi.”...

Bizde evet bu değildi diyoruz...

Çok geç kalınmış olmakla birlikte bundan böyle 'okul yerine camiden medet ummayanların' gün geçtikçe sayılarının artması düşüncesiyle...

Saygılar...

DİPNOT.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Ftoyd:

Eger ülkede demokrasi çalışmıyorsa, adelet yoksa, yasalara saygı yoksa, işte şimdi bu konunun - "Cami yeter, biraz da okul açın" - manasını ve ihtiyacını daha iyi anlamanız gerekir. Cünkü, "Hurriyet" ve "Adelet"in bakımını sağlamak icin her ülkenin "eğitimli" halkına ihtiyacı vardır.

Note: Yorumunuzdaki 4:34 uydurma bir tercümedir ve Arapca Kurana uymaz. Artık bunu tartışmaya lüzum yok.

Hoşca kal

Bu konuda zihniyetimizin özü ve ülke çıkarı için güzel planlar,güzel hayaller ve gelişmişlik anlamında,aslında ortağız,ortak fikirlerimiz var.. Ben kadar okul kurumunu ve öğretmenlik kavramını önemseyen insanda yine az bulunuyor. Ama bişeyin iyi olması istemek, diğerinin yol olmasına çalışmak olmamalı. Bizim ülkede ki cami ve camiye giden insan kavramında gerçekten dinimiz ve samimiyetimiz üzerine destansı uzun uzadıya sorgulamalar yapabiliriz. Ama eğitim konusunu da ayrı değerlendirmeliyiz diye düşünüyorum. Ve yine bu gidişatı, imam hatip ojkullarının açılışından başlayan bir yanlış olarak değerlendiriyorum. Camiler sorun değildir, zihniyetlerin hızla farklı amaçlarda değişimi sıkıntımızdır. Farketmediniz belki ama sizler laiklik diye diye konuşurken, bundan 40-50 yıl kadar önce laiklik elden gitti.. Geriye yansıması ve savunucuları kaldı. Devrimden bahsetmiş arkadaşımız,haklı, bu ülkeye iyi bir devrim gerek.Ama bu devrimde ne din sömürücüsüne, ne de bilmeden Atatürkçüyüm diye geçinen Atatürk sömürücülerine yer olmamalı. Okulsa okul, dinse din,her kavram adam gibi olmalı,olması gerektiği gibi olmalı. Bulmuşuz çifliği,dolanıyoruz işte ortada her kafadan,işte bizim ülke artık o halde.Verimi olmayan ,saman yüklü çiftlikler ülkesi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yorumunuzdaki 4:34 uydurma bir tercümedir

Böyle olduğu çok açık, çünkü tercümede mantık hatası var. Sadakatsizlik ve iffetsizliği kesin olarak belli olan eş ile yollar ayrılır. "Korkulan" eş ile değil. Korkuyor, yani şüphe ediyorsanız dövün diyor. Yani testiyi kırmadan gözdağı verin diyor. Şüphe ile kadının evden uzaklaştırılması mantıksız olur.

Şüphelendiğinde bile şiddete başvuracaksın ki, şüphe gerçek olursa neler yapabileceğini hayal etsin. Denmek istenen budur. "Drb" kökünün şiddet uygulamak anlamı son derece kesindir. Amerika'ya savaş açtığında Saddam'a "Idrıb ya Saddam!" diye tezahürat yapılıyordu. "Idrıb" darp, yani darbe, yani şiddet kökünden emir kipidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle olduğu çok açık, çünkü tercümede mantık hatası var. Sadakatsizlik ve iffetsizliği kesin olarak belli olan eş ile yollar ayrılır. "Korkulan" eş ile değil. Korkuyor, yani şüphe ediyorsanız dövün diyor. Yani testiyi kırmadan gözdağı verin diyor. Şüphe ile kadının evden uzaklaştırılması mantıksız olur.

Şüphelendiğinde bile şiddete başvuracaksın ki, şüphe gerçek olursa neler yapabileceğini hayal etsin. Denmek istenen budur. "Drb" kökünün şiddet uygulamak anlamı son derece kesindir. Amerika'ya savaş açtığında Saddam'a "Idrıb ya Saddam!" diye tezahürat yapılıyordu. "Idrıb" darp, yani darbe, yani şiddet kökünden emir kipidir...

Kastettiğiniz kelime "vadribuhunne" ise, bu eklimenin başka hangi ayetlerde geçtiğini bir arkadaşımız foruma aktarırsa sevinirim.. Ve kendini dil uzmanı,prof olarak sunan insanların bazılarının, bunu "dövmek" olarak almamasının sebebi nedir? Ve ricam, ilk isteğimin atlanılarak hemen ikinci sorumdan cevap verilmemesi.. Lütfen.. Önce bakalım, bu kelime başka hangi ayetlerde hangi anlamlarda kullanılmış..

Bu arada sevgili Demirefe, bir yerde öyle bir yazınızı okudum ki, siz zaten inanılmaz derecede imanlı gibisiniz ve o yazınızda araya kimseyi katmamakla ,katmak istememkle çok çok haklısınız. Ama lütfen, inanmadığınız bazı değerlerde ,sizde bunları yaşamınıza katmayın, ya da inanırları ile inandıkları arasına girmeyin o halde.. Elinizde çok eşşsiz bir sevgiyle büyük br iman var.. Sadece buna sarılsanız , bence hayatınızda çok çok güzel bişeyler değişecek. Çünkü o güçlü şey, sizi asla yalnız bırakmaz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.