Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

SİZCE EVREN NASIL YOKOLACAK?

cuantum

Önerilen İletiler

Dünyamızın sonu hakkında muhtelif görüşler mevcut ,güneş sistemimiz içinde öyle .Ben şahsen bir karadeliğin güneş sistemimizi yutması taraftarıyım en azından bizim yaşam formumuz için ,biz o günleri göremeyeceğimiz için.(bu kısımı açamıyorum bu başka bir konu başlığı olacak kadar geniş)Dünyamız bu seviyelere gelmeden pekala bir başka gökcisminin etkisiyle güneşimizin bir kaprisiyle ya da dünyalı denen varlıkların yaptığı nükleer bir şakayla vs. mevta olabilir,salt dünyayı değil evreni kastediyorum.

Peki evren kendi içindeki karadelikler tarafından yutula yutula enson dev bir karadelik kalacak hale geldi diyelim sonra bu karadelik kendi çekim gücünün(bir evren gücünde çekim gücü var artık diyebilirmiyiz) etkisiyle sonuz yoğunluk ve sıfır kütle ile çöküp tekrar büyük patlamayı mı başlatır yoksa karadeliğin öbür tarafından yutulan evrenimiz, başka bir evrene madde ya da anti madde olarak mı fışkırır ,yoksa hiçbiri mi?

saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 142
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Dünyamızın sonu hakkında muhtelif görüşler mevcut ,güneş sistemimiz içinde öyle .Ben şahsen bir karadeliğin güneş sistemimizi yutması taraftarıyım en azından bizim yaşam formumuz için ,biz o günleri göremeyeceğimiz için.(bu kısımı açamıyorum bu başka bir konu başlığı olacak kadar geniş)Dünyamız bu seviyelere gelmeden pekala bir başka gökcisminin etkisiyle güneşimizin bir kaprisiyle ya da dünyalı denen varlıkların yaptığı nükleer bir şakayla vs. mevta olabilir,salt dünyayı değil evreni kastediyorum.

Peki evren kendi içindeki karadelikler tarafından yutula yutula enson dev bir karadelik kalacak hale geldi diyelim sonra bu karadelik kendi çekim gücünün(bir evren gücünde çekim gücü var artık diyebilirmiyiz) etkisiyle sonuz yoğunluk ve sıfır kütle ile çöküp tekrar büyük patlamayı mı başlatır yoksa karadeliğin öbür tarafından yutulan evrenimiz, başka bir evrene madde ya da anti madde olarak mı fışkırır ,yoksa hiçbiri mi?

saygılarımla...

Ben evrenin bir karadelik tarafindan yutularak,baskabir boyutta olusabilecegi gorusune katilmiyorum.Zira evrenin tamamiyle yok olmasi demek Islami açidan kiyamet demektir.O da bildigimiz kadariyla geri donusumsuz bir yok olustur.Bazi Hadis ve Ayetler den anladigimiz kadariyla kiyamet koparken; "Denizlerin kaynamasindan,daglarin hareket etmesinden,yildizlarin dokulmesinden,çok siddetli depemlerden,oldukça kalin bir sisden, " bahsedilir.Bu da muhtemelen evreni dengede tutan "Evrensel çekim Kanunu"n bozulmasidir.Bu gun gungeçtikçe dunyamizi yorungesinde tutan gunesin çekim kuvveti ve merkez kaç kuvvetinin zamanla bozuldugu biliniyor.Bu bozulmanin evrensel olçekte de olmasi kuvvetle muhtemeldir.Bir sure sonra(belki milyonlarca yil)denge tamamen bozuldugunda olusacak kaosu tahmin edebilirsiniz.Bu da evrenin sonu yada kiyamattir.

Saygilarimla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...

Evren SONSUZ SICAKLIKLARDAN patlayarak açılmıştır. Zaten termodinamik doğa sistemleri de "Sıcaktan Soğuğa" dengelemek için ısıyı akıtmıyor mu? Demek ki NEDEN ve SONUÇ arasındaki bilinmezi Parametre olarak çözebiliriz. Hareketin donduğu 0 Kelvin ve Hareketin en hızlı olduğu BİGBANG patlaması (ışık hızıyla kısıtlıyoruz) Demek ki sıcak başlangıçtan soğuk bitişe doğru evren genişliyor ve bunun adı Termodinamik yasası. Termodinamik şudur -273.16 Santigrad derecede son sıcaklıktır (mutlak soğuk) ama bunun bir derece altında, evreni Bing Bang olarak patlatan muazzam AKDELİK sonsuz derece sıcaklığı vardır.

Evren yaratıldığından beri 1-2-3-4-5-6 ve 7 sıra sayılarının karesi kadar ve kendi üzerine salyangoz kabuğu gibi dolanarak genişlemektedir. Salyangoz kabuğundaki Matematike dikkat ediniz: 1-4-16-25-36-49 olarak dolanmaktadır. Evren balon gibi çap boyunca genişlemiyor. Evren, kendi üzerine dolanıyor. Dolanmayı da zaman impulsları nabız gibi atarak ve itici bir güç olarak sağlıyorlar. Evren kendi üzerine kurulduğundan bu yana 7 kez dolanmıştır. Dolanması mutlak soğuk derecede geçersiz kalır. Yani ENERJİ yoksa hareket durur.

Evrenin şimdiki sıcaklığı ise -271.4 santigrad derecedir. Mutlak soğuğa (-273,16 C) sadece iki derece kaldı. -273.16 C O derecede elektron dönemez, protona düşer ve ikisi nötron olurlar. Nötronlar da birbirini itmediğinden KARADELİK olarak bir merkeze çökerler. Ve kaçınılmaz son: Yaratıldığımız gibi aynen geriye iade edileceğiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kıtalar sureklı kaymakta,evren genişlemekte

sera etkısı sonucu küresel ısınma artıyor ve farkındaysanız mevsımler dengeszleşti

küresel ısınma sonucu buzul devrıne dönulebılır bence

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dünyanın sonunu bekleyenlere duyurulur:

dünyanın çivisi pas tutmuş kopmuşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

öküzün boynuzu matadorun kırmızı donuna takılmışşşşşşşşş

mesih yolda kalmışşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

olan dünyaya değil skolastikçilere olmuşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

siz yaşamanıza bakın ,ne yapalım ölenle ölünmüyooooooooo :nuke:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence insanlar dunyanin sonunu getircek dogal denge bozulucak

ben bu arkadaşla katılıorum insanlar kendileri açtığı kuyulara düşecekler doğal dengeyle kalmayıp insan yapısınıda bozacaklar dna ile daha fazla oynarlarsa ben o dönemleri fazla göriceğimizi sanmıorum ama oldu ya gördük ben hemen zehir yutardım

:shuriken::shuriken::shuriken::shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evren cekim etkisiyle cokebilir.andrei lindenin boyle bir yazisi vardi.

Stanford Üniversitesi'nde fizik profesörü olan Renata Kallosh ve Andrei Linde'nin bu konu ile ilgili yaptığı açıklamalar ise şöyledir:

Evrenin akıbeti küçülmeye ve yok olmaya doğru gidiyor. Gördüğümüz ve daha uzaklardaki göremediğimiz herşey bir protondan bile küçük bir nokta şeklinde küçülecek. Sanki kara delik içindeymişsiniz gibi.... Kara enerjinin en iyi tarifinin şu açıklama olduğunu bulduk: Aşama aşama negatif hale gelen bu kara enerji, evrenin dengesinin değişmesine sebep olacak ve büzülüp çökecek... Fizikçiler kara enerjinin, negatif enerjiye dönüşeceğini ve evrenin yakın bir gelecekte büzüleceğini biliyorlar... Fakat bugün görüyoruz ki, biz bu olayın başlangıcında değiliz, ama evrenimizin hayat sirkülasyonunun ortasında olabiliriz.4

Big Crunch olarak ifade edilen bu bilimsel varsayıma, Kuran'da şöyle işaret edilmektedir:

Bizim, göğü kitabın sahifelerini katlar gibi katlayacağımız gün, ilk yaratmaya başladığımız gibi, yine onu (eski durumuna) iade edeceğiz. Bu, Bizim üzerimizde bir vaiddir. Elbette, Biz yapıcılarız. (Enbiya Suresi, 104)

Bir başka ayette ise göklerin bu durumu şöyle tarif edilmektedir:

Onlar, Allah'ın kadrini hakkıyla takdir edemediler. Oysa kıyamet günü yer, bütünüyle O'nun avucu (kabzası)ndadır; gökler de sağ eliyle dürülüp-bükülmüştür. O, şirk koştuklarından münezzeh ve yücedir. (Zümer Suresi, 67)

Big Crunch teorisine göre başlangıçta olduğu gibi önce yavaşça, fakat gittikçe hız kazanarak evren çökmeye başlayacaktır. Tüm bunların devamında ise, evren sonsuz yoğunluk ve sonsuz ısıda, sonsuz küçüklükte bir nokta haline gelecektir. Tarif edilen bu bilimsel teori, Kuran ayetleri ile paralellik içindedir. (En doğrusunu Allah bilir.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evren cekim etkisiyle cokebilir.andrei lindenin boyle bir yazisi vardi.

Stanford Üniversitesi'nde fizik profesörü olan Renata Kallosh ve Andrei Linde'nin bu konu ile ilgili yaptığı açıklamalar ise şöyledir:

Evrenin akıbeti küçülmeye ve yok olmaya doğru gidiyor. Gördüğümüz ve daha uzaklardaki göremediğimiz herşey bir protondan bile küçük bir nokta şeklinde küçülecek. Sanki kara delik içindeymişsiniz gibi.... Kara enerjinin en iyi tarifinin şu açıklama olduğunu bulduk: Aşama aşama negatif hale gelen bu kara enerji, evrenin dengesinin değişmesine sebep olacak ve büzülüp çökecek... Fizikçiler kara enerjinin, negatif enerjiye dönüşeceğini ve evrenin yakın bir gelecekte büzüleceğini biliyorlar... Fakat bugün görüyoruz ki, biz bu olayın başlangıcında değiliz, ama evrenimizin hayat sirkülasyonunun ortasında olabiliriz.4

Big Crunch olarak ifade edilen bu bilimsel varsayıma, Kuran'da şöyle işaret edilmektedir:

Bizim, göğü kitabın sahifelerini katlar gibi katlayacağımız gün, ilk yaratmaya başladığımız gibi, yine onu (eski durumuna) iade edeceğiz. Bu, Bizim üzerimizde bir vaiddir. Elbette, Biz yapıcılarız. (Enbiya Suresi, 104)

Bir başka ayette ise göklerin bu durumu şöyle tarif edilmektedir:

Onlar, Allah'ın kadrini hakkıyla takdir edemediler. Oysa kıyamet günü yer, bütünüyle O'nun avucu (kabzası)ndadır; gökler de sağ eliyle dürülüp-bükülmüştür. O, şirk koştuklarından münezzeh ve yücedir. (Zümer Suresi, 67)

Big Crunch teorisine göre başlangıçta olduğu gibi önce yavaşça, fakat gittikçe hız kazanarak evren çökmeye başlayacaktır. Tüm bunların devamında ise, evren sonsuz yoğunluk ve sonsuz ısıda, sonsuz küçüklükte bir nokta haline gelecektir. Tarif edilen bu bilimsel teori, Kuran ayetleri ile paralellik içindedir. (En doğrusunu Allah bilir.)

Bu ******** insanlara çok kızıyorum...

Başkalarının yazılarını alıp buraya kendi düşünceleriymiş gibi aktaranların, düşünsel ahlaklarına hiç saygı duymuyorum...

Böylesine basit düşünce yapılarının bunlarıda okuyup bir bilen vardır düşüncesizliklerini anlayamıyorum...

Üstelik Bilim ve Teknoloji Dünyası gibi bir konuda ordan buradan aşırılmış makale ve bilimsel yayınların ve üzerinde oynamalar yapılarak çarpıtılmış safsataları bilimsel gerçeklermiş gibi önümüze sunulmasını tek kelimeyle abesle iştigal olarak bakıyorum... üstüne üstlük bu saçmalıklar üzerine bir ayet bir dinsel terim yerleştirdinmi bunların dinin dogmalarının ispatıymış gibi yaklaşımlarda bulunlunması tek kelimeyle beyinsel zaaf olarak görüyorum...

Bu kopyala yapıştır iletide Bir zamanlar adnan oktarın tanıtımı için Vakit gazetesinde yayınlanan ve Evrenin Sonu ve "Big Crunch" 'un bir bölümü...Kaynakları ise adnan oktar namı diğer HY...yada Halûk Nurbâki sitelerinde yayınlanan, o fizik prof' larının orjinal makalelerinin işlerine gelen bir bölümünü alıp üzerine dinsel temalarla kendi dogmalarına kanıt üretmek üzere hazırlanmış yazılar...

Bilimsel kaynaklara bakarmısınız...Vakit Gazetesi, adnan oktar namı diğer HY...yada Halûk Nurbâki siteleri...

Teist kavramlar ve dogmalarla evreni anlamaya çalışan insanların gelişmiş omirilik yaklaşımları...

Ve bu adamlar bu omirilikleriyle evrenin geleceğiyle ilgili ahkam kesiyorlar..bilimsel yaklaşım, yazı sunuyorlar...

Bu ******** insanlara ve ********** kendilerini olduğundan farklı gösterme çabalarına çok kızıyorum...

Bir bakıyorsunuz kimi ohio' da okuyor muş, bir bakıyorsunuz öbürü biyolog...

Dilin kemiği mi var bu tür *********** da sonu yok....

Günahlarını affettirmek için dillerinde tüy bitmiştir bunların...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kitapta okumuştum sanırım;isaac asimov'un du galiba,evren büyük patlamanın big-bangin etkisiyle hala genişlemekteymiş.Yani galaksiler birbirinden uzaklaşıyormuş.Patlamanın gücü azalmaya başlayınca tekrar içe büzülmeye başlayacak ve tek bir atoma geri dönecekmiş.

Zaten yaşadığımız şu an ki evren ilk evren değil,bundan önce de defalarca evren oluştuğu tahmin ediliyormuş.

Hala hazır da stephan Hawking'in son kitaplarından birinde okumuştum.yaşadığımız evrende 3 den fazla 11 ve üzeri boyut olduğu yazıyordu.Kendisi bir bilim ve matematik adamı.olabilir yani. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ******** insanlara çok kızıyorum...

Başkalarının yazılarını alıp buraya kendi düşünceleriymiş gibi aktaranların, düşünsel ahlaklarına hiç saygı duymuyorum...

Böylesine basit düşünce yapılarının bunlarıda okuyup bir bilen vardır düşüncesizliklerini anlayamıyorum...

Üstelik Bilim ve Teknoloji Dünyası gibi bir konuda ordan buradan aşırılmış makale ve bilimsel yayınların ve üzerinde oynamalar yapılarak çarpıtılmış safsataları bilimsel gerçeklermiş gibi önümüze sunulmasını tek kelimeyle abesle iştigal olarak bakıyorum... üstüne üstlük bu saçmalıklar üzerine bir ayet bir dinsel terim yerleştirdinmi bunların dinin dogmalarının ispatıymış gibi yaklaşımlarda bulunlunması tek kelimeyle beyinsel zaaf olarak görüyorum...

_________________________________________________________________________________________

merhabalar bu yazı ilgimi çekti, gecekuşu ********* de şöyle bi kenara dursun ******** demeden edemiyeceğim, sen bilimi ne kadar araştırıyorsun ne kadar bilgin var merak ettim doğrusu!

birde bu arkadaşın islamla bi takıntısı var galiba! her neyse bilim yaratılışı ispatlıyor.

20. yuzyılda bilim çok yol katetti kozmik fon radyasyonu bulundu yıldızların ışık tayflarının kırmızıya gittiği bulundu, bu ne demekti? evren genişliyor, peki genişleyen bir evrenin durağan olmadığı cok açık,

ben konuları kısa kısa geciyorum ama isteyen arkadaşlar olursa detayına ineriz ispatlarız.

BİLİMİN GELDİĞİ SON NOKTA

sıfırıncı saniye tekillik:

sonsuz yoğun sonsuz sıcak bir nokta,

zaman-sıfır, mekan ve madde henuz yok,

enerji-sonsuz, entropi-sıfırdır.

temel kuvvetler biraradadır,

süpersimetri durumu vardır.

a tekillik o sn. 0-10 -43 cü saniyeler arası:

bu aralığı bilebilmek için 10'ussu 15 GeV enerjiyi elde etmek gerekiyor. burada yasalarımız geçersiz bu aralık hiçbir zaman tanımlanamayacaktır.

b 10 üssü -43'üncü saniye:

a'daki sonsuz enerji serbest kaldı, sistemi işletmeye başladı.

mekan, madde, zaman ortaya çıktı, simetri bozuldu,

temel kuvvetler birbirinden ayrılmaya başladı.

sıcaklık=10üstü+32 c, genişlik=10üstü-32 metredir.

f , zaman akıyor mekan genişliyor,enerji azalıyor-entropi artıyor.

şimdiki zaman:

zaman=15 milyar yıl (tahmini)

genişlik=10 ustu +27 mtr, sıcaklık= -270 c, çevresi 120 milyar ışık yılı,

genişleme hızı ışık hızına yakın bir hızdır,

Evren 3 c daha soğuyunca (-27316c ye ulaşınca) atomların hareketi duracaktır!

içinde bulunduğumuz evren:

Mevcut hız ışık hızıdır, en kısa zaman dilimi=10ustu-43 sn.

en kısa boyut 10ustu-33 cm, (gravition)

simetri bozulmuş, gittikce daha fazla bozuluyor.

doğayı işleten 4 temel kuvvet mevcut.

4 tane boyut var=X,Y,Z, ve zaman.

zaman akıyor mekan genişliyor, entropi artıyor, enerji duzensiz dağılımdan

duzgun dağılıma doğru akıyor. Sonunda enerji dağılımı eşitlenecek ve

ısıl ölüm başlayacaktır. Madde %1 i bildiğimiz madde, %99 karanlık madde): miktarı sabit,

sadece şekil değiştiriyor. yaklaşık 100 milyar galaksi mevcut.

evrendeki madde:

10-33 cm (en kısa uzunluk)=bir sicimin boyu, 10 boyutlu titreşen sicimler var,

bunun altı gölge madde, kuantum köpüğüdür.

10-33 cm'in altında yasalarımız geçersizdir, 100'lerce milyon ışık yılı genişliğindeki

dev galaktik kümelerden 10-18 cm boyundaki kuarklara kadar her türlü madde mevcut,

hepsi aynı yasalara tabidir.

genişleme sona erince:

enerji dağılımı eşitlenir,

enerji=entropi olur,iş yapacak enerji kalmaz.

Enerji minimum entropi max olur ve ısıl ölüm başlar,

genişleme sona erer, içe çökme başlar. Sonrası dev karadeliğe giriştir.

KARADELİK:

karadeliğin tekilliği: burada artık yasalarımız işlemiyor.

Sonsuz yoğun bir nokta, içindeki madde=kuantum köpüğü (tarif edilemiyor), süpersimetri mevcut.

Arkası kurt deliği, akdelik ve başka bir evren. İlerisi bilinmiyor.

karadeliğin arkası:

kurt deliği, ak delik ve diğer evrendir. Hız ışık hızının üstüdür.

Parçacığı takyon:min. ışık hızı, max. hız bilinemiyor.

Burada elektron pozitif. proton negatiftir.

limitler:

_______

10ustu -43 saniye: Planck zamanı (bunun altı bilinemeyecektir)

10ustu -33 cm: Planck uzunluğu (ışık bu uzunluğu 10ustu -43 saniyede geçer)

Işık hızı: evrenimizdeki tek sabit değer, ulaşılamayan bir hız, ona ulaşınca cismin kutlesi sonsuz, boyu sıfır olur, zaman dururki bizim evrenimizde imkansız şeylerdir.

Herşey ışık hızına göre relatiftir.

kara delik tekilliği:yasalarımız geçersizdir. (kıyamet)

big bang tekilliği: yasalarımız geçersizdir. (yaratılış)

yani kısacası başka bir dunya bu ölümden sonrasını açıklıyor.

ruhumuzda bir takyon gibi hareket eder mesela evrenimizde bilinen en yuksek hız ışık hızıdır,

ışık hızına erişildiğinde zaman durur, ve ışık hızının ustune cıkıldığında zaman tersine akmaya başlar,

işte bu örnekte olduğu gibi ruhumuz geçmişe dönebilir bedenimiz bu yasalarla sınırlı madde olduğundan bunu yapamaz ama bilincimiz bunu yapabilir geçmişe dönebilir ve bir gün öncesini hatta 20 yıl öncesini yaşar, biz buna hatırlamak deriz.

Gelelim tekrar big bang'a birşeyin olabilmesi için öncesi olması gerekir sebeblerin zincirleme tekrar etmesi gerekir bulunduğumuz yerden geriye döndüğümüzde hep olaylar zinciri vardır birşeyin olması için bir onceki şeyin olması, bugünün olması için dünün yaşanması gibi, peki bu nereye kadar gider? 10ustu-43'üncü saniyeye kadar ondan sonrası sıfır saniye ve sıfır hacim. işte burda bir yaratıcının olması gerekir doğa üstü bi mudahele olması gerekir, ki allah yoktan var etmiştir.

bu katkının faydalı olması dileğiyle (yaklaşık 2 saat kadar çaba sarfettim)

sevgilerimle, kelebek :)

fizik öğrencisi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gelelim tekrar big bang'a birşeyin olabilmesi için öncesi olması gerekir sebeblerin zincirleme tekrar etmesi gerekir bulunduğumuz yerden geriye döndüğümüzde hep olaylar zinciri vardır birşeyin olması için bir onceki şeyin olması, bugünün olması için dünün yaşanması gibi, peki bu nereye kadar gider? 10ustu-43'üncü saniyeye kadar ondan sonrası sıfır saniye ve sıfır hacim. işte burda bir yaratıcının olması gerekir doğa üstü bi mudahele olması gerekir, ki allah yoktan var etmiştir.

bu katkının faydalı olması dileğiyle (yaklaşık 2 saat kadar çaba sarfettim)

sevgilerimle, kelebek :)

fizik öğrencisi...

Peki orada bir yaratıcının (tanrı) olması gerektiği fikrine nasıl ulaştınız? Bunun bir tanrı (hele mevcut dinlerin tanrısı) olması gerektiği konusundaki delilleriniz nedir? Bu konuda mevcut alternatifler bulunup çürütüldü ve geriye yalnızca Tanrı mı kaldı?

Şu an için evren hakkındaki bilgilerimiz çok çok az. Ancak kutsal kitaplarda anlatılarla kıyaslanamayacak kadar çok şey biliyoruz. Elbette tanrı (!) "yoktan varettim" diyecek. Aksinin söylenmesi tanrı kavramı için uygun düşmeyecektir. Sırf bu iddiaya bakarak, "İşte... Tanrı yoktan var ettim diyor ve Big Bang'de bunu kanıtlıyor" demek çok saçma olur...

Evren hakkında tek teori Big Bang değildir. Ancak şu an açıklanabilirlik açısından en başarılı olduğundan en çok tutulandır. Diğer teorilere nazaran kusurları daha azdır. Ancak yinede bu durum, evrenin Big Bang ile oluştuğunun bir kanıtı değildir. Dahası Big Bang, evrenin yalnızca bir tanrı ya da üstün bir güç tarafından yaratılmış olması gerektiğini de söylemez. Kaldı ki öyle olsa bile, bu üstün güç mevcut dinlerin anlattığı gibi bir tanrı olduğunun kanıtı da değildir. Bilakis, bugün için bilinenler bize öyle olmadığını gösteriyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evren hakkında tek teori Big Bang değildir. Ancak şu an açıklanabilirlik açısından en başarılı olduğundan en çok tutulandır. Diğer teorilere nazaran kusurları daha azdır. Ancak yinede bu durum, evrenin Big Bang ile oluştuğunun bir kanıtı değildir. Dahası Big Bang, evrenin yalnızca bir tanrı ya da üstün bir güç tarafından yaratılmış olması gerektiğini de söylemez. Kaldı ki öyle olsa bile, bu üstün güç mevcut dinlerin anlattığı gibi bir tanrı olduğunun kanıtı da değildir. Bilakis, bugün için bilinenler bize öyle olmadığını gösteriyor...

o delillerinizi bi görelim!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

_________________________________________________________________________________________

merhabalar bu yazı ilgimi çekti, sen bilimi ne kadar araştırıyorsun ne kadar bilgin var merak ettim doğrusu!

birde bu arkadaşın islamla bi takıntısı var galiba! her neyse bilim yaratılışı ispatlıyor.

kelebek

fizik öğrencisi...

Sayın bay Fizik öğrencisi;

Yukarda alıntı içine aldığım bu ifadelere bir itirazınız mı var.?

Eğer varsa düşünsel ahlaka itirazınız var demektir...

Eğer varsa neden (yaklaşık 2 saat kadar çaba sarfettim) ifadesini kullanmak zorunda kaldınız?

Eğer böyle yazmak ihtiyacını hisettiyseniz böyla bir düşüncesizlik yapmadığınızı belirtmek kaygılarını taşıyorsunuz demektir...

Aslında iki günde bütün formu ve kişileri tanımış edesıyla onları "bilimi ne kadar araştırıyorsun ne kadar bilgin var merak ettim " diye sorgulamanın ve yargılamanın arkasında yatan neden sizinde dinsel dogmaları bilimle kanıtlamak çabasında olup buna karşı olan bir kişiye olan tepkisel yaklaşımınız...

Bilimin yaratılışı ispatladığı senin hüsnü kuruntun...

Sayın fizik öğrencisi, o çok bilmiş tavrını ispatlamak için kullandığın "o kozmik fon radyasyonu bulundu" Vs..Vs.. cümleleri, senin ne kadar yeterli bir bilimsel alt yapıya sahip olduğunu değil safsatalarını bilimsel gerçeklerle ispatlama telaşıyla örneklemeye çalıştığın beyinsel zaafını gösterir...

Sayın fizik öğrencisi, Merak etme bir kaç güne kalmaz onların yanına bir kaç dinsel kavramda ekleyerek yeni ve büyük ispatlarmış gibi alın size deliller diye önümüze de süreceksin.Beyinleri dogmalarla kilitlenmiş,yaşamı peşin kabullerle yorumlama çabasında olan her şeyi çok bildiklerini sanan insanların genel tavır ve yaklaşımıdır bu...

Bakın bakalım sana temel bilgileri kazandırmaya çalışan o fizik prof' ları sana o dersleri anlatırken önüne dogmatik kavramlar koyarak mı anlatıyor.? O big bank yada diğer bilimsel buluş ve tespitleri yapanların Bunları araştırıp bulanların derdi telaşı senin pat diye kestirip attığın "her neyse bilim yaratılışı ispatlıyor." tespiti ve yaratılış efsanesini kanıtlamak amacı mıdır?

Sayın fizik öğrencisi,Bilim, başından beri, olaylar arasındaki ilişkileri ve dünyadaki fenomenleri açıklamak için, gözlemler yapmak ve bu gözlemleri akılcı bir biçimde sentezlemek yöntemini geliştirmiştir. Bir Tanrı’nın olup olmadığı, başlangıçta her şeyin yaratılıp, yaratılmadığı bilimin araştırma konusu içinde değildir.

Sayın fizik öğrencisi, Sizin Bir takım bilimsel terim ve sayıları bir araya getirip ondan sonra onların çıkrımlarını atlayarak her neyse diyerek"işte burda bir yaratıcının olması gerekir doğa üstü bi mudahele olması gerekir, ki allah yoktan var etmiştir."sonucuna ulaşmanız bilimsel bir yaklaşım değil,önce sonuçları öngörüp sonra yorumlarda bulunduğunuz, bilimsel olmayan bir yaklaşımdır …

Bu bilimi ve sizin dışınızdaki insanları bağlayan bir şey değil sizin önce kafanızda sapitleştirdiğiniz dogmalara inanıp, sonra bu konuda yorum yapan sizi bağlıyan bir sonuçtur.Kendinize ait inanmak istediğiniz safsata ve hüsnü kuruntulardır.Birde Kendini akıllı ve bilgili sanan bir yaklaşımla bunları dayatmaya kalkmanız kimseye bir şey ifade etmez...Sizi aklılı da yapmaz, insanların size en basitinden gülümseyerek bakmasına sebep olursunuz...

Sayın fizik öğrencisi, Dikatinizi çeken o yazıda hiçte yaratılış efsanesiyle ilgili bir yorum yokken bilgiçlik taslayan bir tavırla bu kadar saat uğraşarak bize bir şeyler kanıtlamak zorunda da değildiniz. Bunun için bilimsel kanıtlara da ihtiyacınız yok. İnanıp bu böyledir demeniz yeterlidir.Sonun da o sonuca ulaşmışsınız zaten ...

Sayın fizik öğrencisi, Siz bir kelebeğin dönüştüğü son durumu bir hikmete göre yorumlayıp ulaşacağınız sonuçlar için benim bir itirazım yok, öyle inanmak istiyorsan bana ne? Ben onun kurtcuk halinden, kozasında geçirdiği evrim sürecinden başlayarak düşünmek, araştırmak, kitaplar okumak yada belgeselleri izlemek çabam ve isteğimden de sana ne?

Sayın fizik öğrencisi, derdiniz yaşamı teist kaygılarla yorumlamaksa yanlış fakültedesiniz, ilahiyat fakültesini tercih etseydiniz daha uygun şartlarda ilmi araştırmalar içinde bulunabilirdiniz...Şimdi ne ilmi ne de bilimsel iki arada bir derede çalkalanıp duracaksınız...

Unutmayın ki sayın fizik öğrencisi;

* Belirli alanda elde edilen her bilgi bilimsel çıkarım değildir.

Bilgilerin bilimsel sonuçlar olabilmeleri için bazı koşullara uygun olması gerekir.

* Her bilimin kendine has konusu vardır.

* Her bilim “bilimsel yöntemlerle” araştırmasını gerçekleştirir.

* “Bilim objektiftir”. Elde edilen bilgiler başka araştırmacılar tarafından test edildiğinde de aynı sonuçlara varılır.

* Bilim genellemelere varmayı amaçlar. Bu genellemeler “bilimsel yasa” veya “bilimsel teori” olarak ifade edilirler.

*Evrendeki yaşamın belli bir amaca yönelik olup olmadığı, Tanrı’nın Evrenin gelişimini şekillendirip şekillendirmediği, Tanrı’nın evrenin ve evrimin oluşabilecek koşullarını sağlayıp sağlamadığı konuları bilimin sınırlarının dışına taşmaktadır.

Ama galiba derslerde siz bu konulara daha gelmediniz...

Bence, Kendini akıllı ve bilgili sanan tavırlar yerine biraz daha mütevazi olmalısınız !

Sayın fizik öğrencisi...

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrenlerden oluşmuş Sistemler..Evrenlerden oluşmuş Galaksiler..yani yüz Milyar Evrenden meydana gelmiş Başka bir EVREN..

Bizim Evrenimizde bu Yüz Milyar Evrenden biri..ve bu Evrenlerin arasındaki mesafeler Şu an içerisinde bulunduğumuz Evrendeki belirleye bildiğimiz en uzak noktadan dahada uzak, bir ölçü birimiyle ölçülemiyecek kadar..ışık hızı falan ölçemez..

Topicteki yazıları okudum..ve yukarıda yazdıklarımı bir anda kafamda oluşturdum..yani..bilinmezlerle ilgili nasıl istersek o şekilde düşünce üretebiliriz..işte Evrenlerden oluşan Devasa bir EVREN..AZMAN Evren olsun adı :D ..

Tuhaf gelebilir çoğunuza..fakat bir İNSAN düşünüyorsa bir şeyi..ve düşündüğünü görüntüye çıkarıp yazıyorsa o düşüncede mutlaka bir gerçek payı vardır..düşünmek suretiyle..her ağızdan çıkan söz değil elbette..

İlginç olanı ise..bukadar devasa boyutlar bile İNSAN denilen Bilinmezin Düşüncelerine..hayaline sığabiliyor..

İşte buda İNSANIN Tanrısal yönü olmalı.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet gördüm ne kadar basit yazmışınız, bunlar bilimsel açıklamalar değildir, sadece kendi aklınızdan yürüttüğünüz mantık görüşlere bu arada linki verdiğininz iyi oldu bilimle pek ilgili olmadığınızıda anlamış bulundum.

öncelikle savunduğunuz görüşü bilmek isterim sayın yam yam,

ikinci bi konuda size bir soru soracağım,

bana elektronla cekirdek arasındaki boşluğun nedenini açıklayınız!

dört temel kuvvet ve bunun tüm evrendeki atomlarda ne işi olduğunu?

bu bir tesadüf mü? sizce bütün bunların aynı görevi üstlenmesi tesadüflerden mi kaynaklanıyor?

Unutmayın ki sayın fizik öğrencisi;

* Belirli alanda elde edilen her bilgi bilimsel çıkarım değildir.

Bilgilerin bilimsel sonuçlar olabilmeleri için bazı koşullara uygun olması gerekir.

* Her bilimin kendine has konusu vardır.

* Her bilim “bilimsel yöntemlerle” araştırmasını gerçekleştirir.

* “Bilim objektiftir”. Elde edilen bilgiler başka araştırmacılar tarafından test edildiğinde de aynı sonuçlara varılır.

* Bilim genellemelere varmayı amaçlar. Bu genellemeler “bilimsel yasa” veya “bilimsel teori” olarak ifade edilirler.

*Evrendeki yaşamın belli bir amaca yönelik olup olmadığı, Tanrı’nın Evrenin gelişimini şekillendirip şekillendirmediği, Tanrı’nın evrenin ve evrimin oluşabilecek koşullarını sağlayıp sağlamadığı konuları bilimin sınırlarının dışına taşmaktadır.

sayın gecekuşu,

bilimin keşfettiği gerçekler derken bilim yeni birşeyi bize vermiyor,

bilim diye birşey yok aslında,

neoldu şaşırdınız mı?

bilim zaten hali hazırda tıkır tıkır çalışan bir saatin çalışma prensibini anlatır bize!

o saat zaten vardı, ve çalışıyordu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet gördüm ne kadar basit yazmışınız, bunlar bilimsel açıklamalar değildir, sadece kendi aklınızdan yürüttüğünüz mantık görüşlere bu arada linki verdiğininz iyi oldu bilimle pek ilgili olmadığınızıda anlamış bulundum.

"Kendi aklınızdan yürüttüğünüz mantık", "bilimle pek ilgili olmadığınızı da anlamış oldum" gibi yuvarlak ifadeler kullanacağınıza , bilimsel görüşlerle benim yorumlarımı çürütseydiniz size müteşekkir olacaktım sayın kelebek... Söylediklerim bilimle çelişen değerlendirmeler ise, lütfen nerede yanıldığımı söyleyin de ben de bileyim.

öncelikle savunduğunuz görüşü bilmek isterim sayın yam yam,

ikinci bi konuda size bir soru soracağım,

bana elektronla cekirdek arasındaki boşluğun nedenini açıklayınız!

dört temel kuvvet ve bunun tüm evrendeki atomlarda ne işi olduğunu?

bu bir tesadüf mü? sizce bütün bunların aynı görevi üstlenmesi tesadüflerden mi kaynaklanıyor?

Tesadüf kelimesi fizik ile ilgili bir konuda hele bir fizik öğrencisine hiç de yakışmıyor sayın kelebek... Size hangi derste hangi öğretim görevlisi yerçekiminin ya da suyun kaldırma kuvvetinin bir tesadüf olduğunu söyledi? Tesadüf kelimesi tamamen sizin kendinizi kandırmak için kullanmış olduğunuz bir yanıltmaca. Siz bir bilim öğrencisi olarak, bilimin herhangi bir olguyu tesadüf olarak açıklamaya çalıştığını gördünüz, ya da duydunuz mu? Bana bir tek olgu gösterin ki, bilim bunu tesadüf olarak açıklamış olsun. Şimdi bu değerlendirmenize bakarak (her ne kadar fizik öğrencisi olduğunuzu söyleseniz de) asıl ben sizin bilimle yakından uzaktan alakanız olmadığını anlamış oldum.

Savunduğum görüşü bilmek istemişsiniz. Ben kendimi herhangi bir ideolojiye bağlı olmayan bir ateist olarak tanımlıyorum. Sanırım bu sizin için yeterli olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ateist, yani herşeyin sonsuzdan beri var olduğu ver sonsuza dek süreceği inancındasınız, evrime dayanıyorsunuz bütün kainatı yöten bir güc olmadığını kabul edip herşeyin kendiliğinden var olduğunu savunuyorsunuz, yanlışmıyım?

tesadufu kabul etmeyen siz tamamiyle tesaduflere dayalı bir görüşü beyan ediyorsunuz.

size çok basit bir soru!

evrenin bir başlangıcı varmı yokmu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.