Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

kuran kendini yalanlıyor(ilahi değilim ben insan yazmasıyım!)

doçent

Önerilen İletiler

Böyle düşünmem, çünkü kaçamasın diye ayak başparmakları kesilen köleler için de, sunaklarda tanrıların gazabını dindirmek için kurban edilen zavallılar için de, hayatın ne olduğunu değil öğrenmek, merak edemeden ölen çocuklar için de ne soruların, ne yanıtların bir önemi ve faydası vardı. Bu dünyadaki ve hayattaki konumlarımızın, bize bir artı veya eksi getirdiğine inanmıyorum. Sonsuz döngüde her şey bir başka şekilde ve biçimde kendini tekrarlayacaktır diye düşünüyorum.

.........."vardan yok,yoktan var olmaz"............

Var iken yok olamamak,yok iken var olamamak,hiçbirşey olmak!Ürküttü beni,yaşadıklarımı ve yaşayacaklarımı sıfırladı hemencecik.

Kısırdöngüler...dünden bugüne aktarılanlar ve deneyimler!

İnsan doğar,büyür ve ölür.İşte en büyük kısırdöngü."...,milyarlar,milyonlar,yüzler,binler,onlar ve nihayetinde birler...Tüm değişim nidalarına rağmen,aynı gökyüzü,aynı toprak,aynı insan,aynı kader...Değişen sadece beynimizin ürettiğidir;yoksa bizler değil.

Kısırdöngüler demişken,kısırdöngüler içerisinde beynimizi ve kalbimizi kemiren soruları yazmamak elden mi?

Bir hikaye yazalım,bir varmış bir yokmuş diye başlayan.Bir de esas oğlanımız olsun,şöyle fiyakalı soruları olan.

Esas oğlanımız dünyaya merhaba der,şaşkınlığı yorgunluğunu alıverir.Önce anne şefkatini hisseder,sonra görür,işitir...şaşkınlık yerini anlama çabalarına bırakır.

ve gel zaman,git zaman;esas oğlan somut işlemler dönemindedir.

Gökyüzünde asılı bir güneş vardır,her saba h doğan güneş,akşam yerini ay dedeye bırakır.Esas oğlan hayran kalır,hayranlığı sorulara dönüşür.

"anne,neden benim gözlerim var,abla neden biz uçamıyoruz...?"sorulara verilen cevaplar..."şeyyyyyyyyy,ne yapcan oğlum sen,offffffffff ne bu ya,çekil daha yemek yapacağım."

Soru sormayı unutmuş insancıklar...soruda kaybolmuş esas oğlan.

ve gel zaman,git zaman aldatmacası devam eder.

esas oğlan büyür,soru sormayı unutur.Ölüm gelir,unutulan sorularda anlamını yitirir.

...............

............"vardan yok,yoktan var olmaz"...peki ne olur?

Ateistler her soruda yanıt ararken,teistler de o yanıtı bir ölçüt olarak görmeszken,siz varlık ve yokluk arasında ki sınırı nasıl bir çizgi ile çizeceksiniz.

Felsefe de beyhude bir arayıştır,sorulara cevap bumak.Her filozof,dönem kendi sorunu sorar,kendi yanıtını veririr.

Hele ki söz konusu var olma sorunu ise...

Ne inaçlar,ne değerler,ne kavgalar...toplamında ne bedeller.Soru sormayı unutanlar,soru sorma hakkından mahrum kalanlar,sorularda kaybolanlar...

ben de o sorularda kaybolanlardanım...bazen,kendi kendime diyorum ki;neden varım ben?Varlığıma bir anlam verdim derken,sonra yaşananlar bana aynı soruyu sordutuyor;ve ne biliyor musunuz arkadaşımbeni inanmaya iten,soruların karmaşasından en kısa yoldan kurtulma çabaları...

tam bu soru mevzusuna takılmışken,saatte baktım da :( erkenden gitmem gereken işi hatırlladım,herkese iyi geceler :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KURAN aslında ARAPÇA inmiştir ama bazı kelimelerin ARAP lügatına girmesi çok normaldir,tıpkı TÜRKÇE'ye giren yabancı birçok kelime gibi.

Beşeri ve ticari ilişkilerden,İslam'dan önceki kullanılan dillerden ve dinlerden ARAP toplumuda daha önce yararlandığı için ve kullandığı için bazı kelimeler değişmeden kullanılmıştır,bunda açık aramak ve eleştirmek çok saçma olur bence.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

goruyorum siz kelimelere takilmissiniz ve dinden cikmissiniz ( tabii en iyisini ALLAH bilir ) .sizin suan konustugunuz dili ogreten ALLAH ,seytana izin veripte size vesile vermesini saglayan ve bunlari yazdirdartan da ALLAH tir, suan size cevap yazdirtanda ALLAH tir. bir sey daha : kurani kerim arapca yazildi ve o zaman arapca dilinde ,bir cok dilden kelimeler girmis olabilir ve normaldir. kurani kerim ALLAH tan HZ. Muhammed e indirildigi zaman , mekke ve cevresi tam bir ticaret merkezi ve diger irklar orada bulunmakta, baska diller konusmakta ve arapca ile diger diller arasinda iletisim olmustur, ayni suan oldugu gibi . arkadaslar siz bastan kuran i kerim in ilk indigi zaman nasil saklandigini bir ogrenin , nelerin uzerine yazildigi, nasil akillarda ALLAH in izniyle tutuldugu ve sonrada kagida dokuldugu??????????? . arkadaslar kurani kerim , incilin ve tevratin devami, ve onlarin taskitleyicisi, ve onlarin degistirilmis bolumlerinin gostericisidir.(en iyisi ALLAH bilir )ve ALLAH in kelami olan bu son kitap ,okundugunda acikcasi kotu olan seyleri yapmayin , iyi seyleri yapin ,ALLAH i unutmayin,ALLAH a tapin ve ona tabii olun demektedir ( en iyisini ALLAH BILIR ) . HERSEY NIYETE BAKAR ACIKCASI ,SIZ BURDA NIYETINIZ ALLAHIN KITABINI YALANLAMAK DECCAL E YARDIM ETMEK ,SEYTANLA DANS ETMEKTIR..ZATEN NIYETINIZ KOTU OLUNCA KURANI OYLE OKUNURSA ,SONUCTA YALAN DOLANLA FITNE CIKARMA ISINIZI YAPMAKTASINIZ , ve sizde yaptiginizi sanki bi sey buldugunuzu, yada ALLAH in buyuklugunu golgelediginizi zannediyorsunuz ,ancak yaniliyorsunuz...ALLAH heryerde , izleyen ,goren, duyan ,sahip olan ve 99 ismindeki ozzellikleri olan .herseyin sahibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sewgili kardesşim kendi aklınca bazı derin arastırmalar yapmıssın ve bunu goren bi takım insan neredeyse bunu inanacak. gel gelelim senin su kelime oyunlarına yok efendim kuran-ı kerim kendini yalanlamıs. diyosun ki su kelime su dilden bu kelime bu dilden gelmiştir ilk olarak hangi kelimenin hangi dilden geldigini hiçkimse asla bilemez bazı ufak benzerlikler gosterek kuran kelimesin arapca olmadıgını savunuyosun peki o ibranice kelimenin ibraniceye arapcadan geçmiş olma ihtimalini hiç dusunmedin mi ustelik kelime dedigin nedir ki insanların varlıkları ayırt etmek için sembolleştirdikleri sesli ifadelerdir demem o ki eger allah kuran arapca diyorsa arapcadır ve sen kim oluyorsunda kainatın yaratıcısın sozunu inkar ediyosun sen allahın yarattıkları arasında basit bir insansın bir insan daha arkasında neler olup bittigini goremezken nasıl olurda herseyi bilen goren işiten rabbinin sozunu yalanlar bir kendini dusun bir rabbini dusun. insan insan nedir ki en aciz varlıktır allah buyuruyorki kuran-ı kerim korunmustur ve biz muslumanlar o kitabın rehberliginde yasıyoruz. butun bunları gecsek bile sunu nasıl gececeksin kuranda insanı ilgilendiren her turlu sosyal siyasal hukuki konularda bir mesaj vardır ve kurandaki gecen hersey insanın lehinedir hadi yazabiliyorsan bir kitapta sen yazda gorelim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dil canlı bir varlık gibidir dogar buyur grlişir ve yok olur. insanların birbirleriyle olan ticari askari kulturel alısverişleriyle beraber dilleride birbirinden etkilenmiştir. eger kuranda koken itibarıyle arapca olmayan bir kelime varsa eminim ki o kelime kuran inmeden once arap lugatına eklenmiştir ben bir lise ogrencisi ve gelecegin turkolog adayı olarak sorarım sana suan turkce oldugunu sandıgın ve kullandıgın dilde kac tane turkce kelime var. sana safi turkce bir metin getirsen 100de 99unu anlamazsın işte dil boyledir birbirinden etkilenir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

sarıgül şöyle demiş;

Sürekli oynanan, arasına arabi kelimeler katılarak kıvamlaştırılan ve sorulanların yanından bile geçmeyen cevablar sundunuz.

Asıl sorulara neden cevap veremiyorsunuz?

Sünnet vakasının islamda nasıl bir yeri olabilir?

Neden küdüs Mirac ta seçilmiştir.

Kabe de siyah taş 'a yüz sürmek puta tapmakla aynı şey değil midir?

Hz muhammedin ilk kıblesi de kabe değil sanırım Küdüsteki mescidi Aksa sonra neden kıble, mekke ye döndü?

Bakın herşeyi ne kadar acık ve türkçe soruyorum siz buna bile cevap veremiyorsunuz.

Elbette mantıksal olmalı cevaplar.

sevgilerimle,

sarıgül ismiyle yorum yapan arkadaş sana elimden geldiğince cevap yazmaya çalışacağım ama şunuda biliyorum ki bir önyargı varsa onu hiç bir açıklama tatmin edemez.umarım önyargılarını bırakıp o şekilde değerlendirirsin.kuran bir kitaptır peygamber efendimizin yaşantısı ise kuranın hayata geçirilmesinde kullanma klavuzu gibi önem arzeden hakikattir sünnetin islamda nasıl yeri olabilir diyorsun sana şöyle bir örnek vereyim.okulda sınava hazırlandığında elinde kaynakların var sana biri gelip derslerine şu şekilde şu saatlerde şu sırayla çalışırsan başarırsın derse senin çalışman ve başarman daha kolay olmaz mı.kaldıki sünnet yapılmasında fayda olan yapılmaması durumunda ise günah kazanılmayan hareketlerdir.mesela güzel kokular sürünmek gibi.neden kudus miraçta seçilmiştir diye sormuşşun sana şöyle diyebilirim ki miraç olayı yaşanmamışsa eğer -haşa- kudus değilde mekke olsaydı müşriklerin peygamber efendimize inanmaları daha kolay olmazmıydı.veya daha az eleştirmezlermiydi.bir düşün gece vakti kuduse ordan miraca çıktım demek mi diğer insanları inandırmada kolay olurdu -haşa- yoksa mekkeden direk çıktım demek mi.yani olan olay neyse peygamber efendimiz gerçekliğiyle anlatmıştır. kabede siyah taşa yüz sürmek ve puta tapmak aynı şey değil mi diye sormuşsun.islamda ALLAH dışında tapılacak hiç bir varlık yoktur hacerul esved ise sünnet olduğu için ve mukaddes değerler barındırdığı için müslümanlar tarafından hep ön planda tutulan ve sevilen bir varlık olmuştur.sana şöyle bir örnek vereyim sen annenin elini öptüğünde ona tapmış mı oluyorsun yoksa hem ALLAHIN rızasını kazanmada ve vefa noktasında bir yol mu görüyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kabede siyah taşa yüz sürmek ve puta tapmak aynı şey değil mi diye sormuşsun.islamda ALLAH dışında tapılacak hiç bir varlık yoktur hacerul esved ise sünnet olduğu için ve mukaddes değerler barındırdığı için müslümanlar tarafından hep ön planda tutulan ve sevilen bir varlık olmuştur.sana şöyle bir örnek vereyim sen annenin elini öptüğünde ona tapmış mı oluyorsun yoksa hem ALLAHIN rızasını kazanmada ve vefa noktasında bir yol mu görüyorsun.

Din'ler her geçen zaman içinde, eksikliklerini tamamlamaya, yamalanmaya, 4 kitapta olduğu gibi her çıkan bir öncekinin soru işaretlerini ortadan kaldırıp, aradan geçen yüzlerce yıllık gelişmişlik seviyesinde + değerlerde ekleyip yeni bir kitap olarak insanlara sunmaya mecburdur. bu son din denildiği için bu yamalamalar artık yeni bir din ile değilde, geçen zaman içinde değişen yorumlamalarla yapılıyor, bunuda din adamları denilen insanlar yapıyor, o nedenle önüne gelen din adamı ya. 100 yıl sonra din adamlarının din yorumu bugünkinden çok çok daha farklı olacaktır, 100 yıl önce bugünkinden nasıl ve ne kadar farklı ise aynı şey. yamalayarak bir elbisenin ömrünü ne kadar uzatabilirizki, işte muhtemelen din'lerin nihai ömrüde aynen bu şekilde son bulacaktır.

Aslında dini eleştirenler, dine inanan insanlara çok büyük katkı sunuyor, evet dinlerin evrim geçirmelerini sağlayan aracı oldukları bir gerçek. din eleştirileri din'lerin bulunduğu kalıbın dışına çıkarak kendilerini zamana ve algıya göre yeniden yorumlanmasını sağlıyor. düne kadar tabu olarak bağlanılan bir çok batıl düşünce, bu eleştirilere sağlıklı, manıtıklı cevaplar bulunamaması neticesinde, bir bir terk ediliyor, bırakılıyor. şu bir gerçekki, din açısından bâtılı bile gerçeğinden ayıran aslında dine inanmayanların eleştirileridir, halbuki mantıken bunu o dine inanların veya din adamlarının yapmaları gerekirken, fakat işlerine geliyordu demekmi gerek, yoksa ezber dini aşılamaktan batılı ayırt etmeye fırsatmı bulamadılar demekmi doğru olur bilemiyorum.

hacerülesvet taşının bugünki gelinen yorumu, yarının inkarı haline geleceği ve o dönemde puta tapanların uyum sağlaması sürecinde, yapılmak zorunda kalınmış birşey olduğuda muhtemelen söylenecektir, ileride yorumların geleceği nokta muhtemelen budur, daha önce cennetten geldiğini söyleyen yorumlarda vardı. demekki önü kesilemez, durdurulamaz internet havuzu sayesinde, artık insanların tek kalıptan beslenip, herşeyi bir tabu halinde algılaması ve farklı bilgilerin önündeki baraj(yasak) engelinin kaldırılması neticesinde, akla mantığa uymayan yorumları değiştirmelerine ve akla mantığa uygun hale getirilmelerine sebep olacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din'ler her geçen zaman içinde, eksikliklerini tamamlamaya, yamalanmaya, 4 kitapta olduğu gibi her çıkan bir öncekinin soru işaretlerini ortadan kaldırıp, aradan geçen yüzlerce yıllık gelişmişlik seviyesinde + değerlerde ekleyip yeni bir kitap olarak insanlara sunmaya mecburdur. bu son din denildiği için bu yamalamalar artık yeni bir din ile değilde, geçen zaman içinde değişen yorumlamalarla yapılıyor, bunuda din adamları denilen insanlar yapıyor, o nedenle önüne gelen din adamı ya. 100 yıl sonra din adamlarının din yorumu bugünkinden çok çok daha farklı olacaktır, 100 yıl önce bugünkinden nasıl ve ne kadar farklı ise aynı şey. yamalayarak bir elbisenin ömrünü ne kadar uzatabilirizki, işte muhtemelen din'lerin nihai ömrüde aynen bu şekilde son bulacaktır.

Aslında dini eleştirenler, dine inanan insanlara çok büyük katkı sunuyor, evet dinlerin evrim geçirmelerini sağlayan aracı oldukları bir gerçek. din eleştirileri din'lerin bulunduğu kalıbın dışına çıkarak kendilerini zamana ve algıya göre yeniden yorumlanmasını sağlıyor. düne kadar tabu olarak bağlanılan bir çok batıl düşünce, bu eleştirilere sağlıklı, manıtıklı cevaplar bulunamaması neticesinde, bir bir terk ediliyor, bırakılıyor. şu bir gerçekki, din açısından bâtılı bile gerçeğinden ayıran aslında dine inanmayanların eleştirileridir, halbuki mantıken bunu o dine inanların veya din adamlarının yapmaları gerekirken, fakat işlerine geliyordu demekmi gerek, yoksa ezber dini aşılamaktan batılı ayırt etmeye fırsatmı bulamadılar demekmi doğru olur bilemiyorum.

hacerülesvet taşının bugünki gelinen yorumu, yarının inkarı haline geleceği ve o dönemde puta tapanların uyum sağlaması sürecinde, yapılmak zorunda kalınmış birşey olduğuda muhtemelen söylenecektir, ileride yorumların geleceği nokta muhtemelen budur, daha önce cennetten geldiğini söyleyen yorumlarda vardı. demekki önü kesilemez, durdurulamaz internet havuzu sayesinde, artık insanların tek kalıptan beslenip, herşeyi bir tabu halinde algılaması ve farklı bilgilerin önündeki baraj(yasak) engelinin kaldırılması neticesinde, akla mantığa uymayan yorumları değiştirmelerine ve akla mantığa uygun hale getirilmelerine sebep olacaktır.

eğer bir din eksiklik barındırıyorsa veya yamanmaya çalışılıyorsa bir yaratıcı tarafından gönderilmemiş demektir.ama burda önemli olan nokta şu ki eksiklik veya yamamadan kastedilen unsurlar neler.bu öğeler bizim algılamamızdan mı kaynaklanıyor yoksa gerçekten mi bir hata var.mesela zebur ve tevrat indirildikten sonra neden incil indirildi.veya incilden sonra neden kuran indirildi.burda eksiklik dinde mi var yoksa dini değiştirmeye çalışıp kendilerine göre yorumlayıp o şekilde kabul edenlerde mi var.dinlerin zamanla evrim geçirdiğini savunuyorsun ama ben islam dinine baktığımda böyle bir genelleme göremiyorum.1400 yıl önce dinimde helal ve haram neyse hala aynı.değişen ne.dini eleştirenlerin dinin zamana ve algıya göre yeniden yorumlanmasına katkı sağladığına da inanmıyorum.çünkü din zamana göre şekillenmez.asırlar içinde değişen hayat tarzı ve yaşam biçimine göre din kendi sınırları içerisinde bir çözüm bulur.dikkatinizi çekmek istiyorum kendi sınırları içerisinde.yani olmayanı olur kabul etmeden.hacerulesvet taşıyla ilgili olarak bir öngörüde bulunulmuş.bence herhangi bir dayanağı olmayan saygı duyduğum ama inanmadığım bir görüş.çünkü hacerul esvet taşı kabenin inşasında hz. ibrahim ve hz ismail döneminden beri mevcut.yani peygamberimizden öncede araplar tarafından kutsal kabul edilen bir unsurdu.ama put değildi.puta tapan insanların uyum sağlama sürecinde yapılmak zorunda kalınan bir uygulama hiç değildi.çünkü amaç o olsaydı daha sonra mekke peygamberimize iman edince kaldırılırdı.kaldı ki kabedeki tüm putlar temizlendiğinde sadece hacerul esvede dokunulmamıştı.yani hacerul esved put değildir.bunlar dışında şunuda belirtmek istiyorum kurana bakıp geçmişten günümüze nasıl ışık saçtığını anlamak çok önemli muhtemelen duyduğunuzşu ayetler sizce tesadüf olabilir mi- Şimdi, öyle mi? Oysa sen önceleri isyan etmiştin ve bozgunculuk çıkaranlardandın. Bugün ise, senden sonrakilere bir ayet (tarihi bir belge, ibret) olman için seni yalnızca bedeninle kurtaracağız (herkese cesedini göstereceğiz). Gerçekten insanlardan çoğu, Bizim ayetlerimizden habersizdirler. (Yunus Suresi, 91-92) -

Bu ayetlerde Firavun'a ait cesedin gelecek nesillere ibret olacağının bildirilmesi, cesedin "bozulmamış" olacağına bir işaret olarak kabul edilebilir. Kuran'da 1400 sene evvelden haber verildiği gibi, halen tarihsel bir belge olarak bulunan bir ceset Kahire'deki Mısır Müzesi'nin Kraliyet Mumyaları Odasında sergilenmektedir. Büyük bir ihtimalle, sular üstüne kapanıp boğulduktan sonra, Firavun'un cesedi kıyıya vurmuş ve Mısırlılar tarafından bulunarak önceden yapılmış olan mezarına götürülmüştür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

ÖNCELİKLE BÜTÜN ARKADAŞLARIMA ALLAHTAN RAHMET, MAĞFİRET, BEREKET DİLİYORUM. KISA VE ÖZ BİR CÜMLE İLE BENDE BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCEMİ SÖYLEMEK İSTİYORUM AMA İSTERDİMKİ BÖYLE BİR KONU HİÇ AÇILMAMIŞ OLSAYDI VE BİZDE BU ÇOK AMA ÇOK GEREKSİZ VE BATIL BİR KONUYA CEVAP VERME İHTİYACI DUYMASAYDIK. BU KONUYU VEYA TEZİ ORTAYA ATAN ARKADASA NİSPETEN ZIT BİR TEZ İLE HAKKI VE HAK OLANI SAVUNAN TÜM MÜSLÜMAN DİN KARDEŞLERİMDEN ALLAH RAZI OLSUN. HZ ALİ ŞÖYLE BUYURUR. BİLDİĞİN YERE KADAR ANLAT GERİSİNİ ALLAH'A HAVALE ET...VE SON OLARAK CÜMLEM...

Bana çağdığı diyorlar. Çağdışı olmayayımda bu çağın içinde boğulayım mı? (N.FAZIL KISAKÜREK)

SELAMUN ALEYKUM

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hacerul esved ise sünnet olduğu için ve mukaddes değerler barındırdığı için müslümanlar tarafından hep ön planda tutulan ve sevilen bir varlık olmuştur.

Yani putlaştırılmıştır. Bunun Türkçesi putlaştırma veya fetiş haline getirmedir.

Eski Arap putları tanrıyı inkar edip onun yerine geçirilen tanrılar değillerdi. Tanrıya aracı olacağına, şefaatçi olacağına inanılan kutsal nesnelerdi. Bu Kuran'da açıkça belirtilir. Hem de çok fazla sayıda yerde açıkça belirtilir. Müşrikler Allahı inkar etmekle değil, ona şirk koşmakla suçlanırlar.

Yani putlara da doğrudan tanrı olarak tapılmıyor, tek tanrı olan El-ilah'a aracı, şefaatçi yapılıyorlardı. Yani mukaddes değerler barındırdıklarına inanılarak hep ön planda tutulan ve sevilen taşlardı.

Aynı Hacerülesved gibi... Yani İslam putları kaldırmış ama bir tanesini bırakmış, kaldırmamıştır. Çok puta gerek yok deyip teke indirmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

arkadaşlar siz haman mucizesi diyorsunuz ama haman adını taşıyan kişi peygamber döneminde tahrif edilmemiş tevratta geçiyor olabilir çünkü bugünkü tevratla muhammed zamanındaki tevrat farklıydı bu nedenle haman o dönemdeki tevratta firavunun veziri olarak geçiyor olabilir bu mucize fos olur o zaman haman mucizesi çöpe

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 3 hafta sonra...

Çok saçma bir tartışma olmuş. İlk olarak konuyu açan aşırı saçmalamış. Kuran'ı Kerim, kitabın insanların anladığı şekilde indirildiğini yazmış. Konuyu açan arkadaş dilin kültür köklerine inmiş. Bu işin sonu ilk insan diline kadar iner. Örneğin Türkçe bir vahiy gelecek olsa ne olacak? Yabancı kelimeleri atınca geriye iletişim kurulabilecek bir dil kalmıyor.  İkinci olarak Kuran'da anlatılanlar tarihi bilgi içermez. Örnektir. Hz Musa belki MÖ 2500 de yaşadı, belki de MÖ 15000 de yaşadı. Bu konuda bir bilgi yok. Ayrıca Haman ismi şahıs ismi olmayıp ünvan da olabilir. Bilim sadece arkeolojik kalıntılara bakarak yorum yapıyor, oysa insan eserleri dünya üzerinde çok kalıcı değiller. İnsanlık tarihinin milyon yılın üzerinde olduğu düşünülürse din kitaplarının arkeolojik olarak kanıtlanmasının zorluğu ortaya çıkar. Şimdiye kadar bulunan arkeolojik eserler 18.000.yıl geriye gidebildi. Bu eserlerdeki  sanat özellikleri bile insanlığın bundan da çok önceleri mükemmel bir insan olarak var olduğunu gösteriyor. Kuran'ı Kerim başından sonuna kadar mantıksal bir hata içermiyor. Ancak neticede bu bir iman kitabıdır. Allah'u Teala insana kesin delil vermez. İnanırsın yada inanmazsın. Allah'ın varlığının bilimselliği olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din'ler her geçen zaman içinde, eksikliklerini tamamlamaya, yamalanmaya, 4 kitapta olduğu gibi her çıkan bir öncekinin soru işaretlerini ortadan kaldırıp, aradan geçen yüzlerce yıllık gelişmişlik seviyesinde .

.

.

.

hale getirilmelerine sebep olacaktır.

Yani diyorsun ki sadece yahudi ve araplar din getirebilir.Çok saçma bir yorum olmuş. Kuran'ı Kerim son dinin İslam olduğunu söylüyor. Madem sen bu işi çözdün yeni ve mükemmel bir din getir de görelim. 1400 yıl geçtiğine göre başarılı olman kaçınılmaz, çünkü modern çağa göre ayarlama yapmak lazım değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Yukarıda açmış olduğum konu için özür diliyor tüm İslam aleminden af diliyorum. Bir hata eseri olarak inkar ettiğimiz ancak kendisi yüreğimize tanıtan ve sevdiren yüce Allah bizleri af etsin. 

Doçent

2008 de acmissiniz konuyu dikkatimi cekti 

cok itinali bir davranis gostermissiniz

cok ince bir davranis olmus ben hayretle karsiladim flowers.gif 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

İslamın dogru oldugunu savunan insanlara hitaben yazıyorum. Dünyada sayısı belirsiz dinler ve mezhepleri var ayrıca. Ve bunlar hep en dogru din bizimki diyor. Sizce mükemmel bir tanrı böyle bir dinler karmasası yaratıpta kendini ifade edememe pozisyonuna düşermi. Ayrıca diyelim islam dogru hıristiyan bir ülkede doğupta ölen bir insan neden beni hayata 1-0 yenik başlattın tanrım diye sormazmı. Bu yüzden tanrının böyle adaletsizce bir imtihan yaptığını zannetmiyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yukarıda açmış olduğum konu için özür diliyor tüm İslam aleminden af diliyorum. Bir hata eseri olarak inkar ettiğimiz ancak kendisi yüreğimize tanıtan ve sevdiren yüce Allah bizleri af etsin.

Doçent

Sayın doçent ,çoğunlukla değindiğiniz noktalarda haklı olmakla birlikte hitap kitleniz sadece inanma yetisine sahip kişiler...onlara göre kuranda hata olamaz olsa olsa onlar yanlış anlamış yada mealciler yanlış tefsir etmiştir...oda olmazsa mecazi bir anlatım dili kullanılmıştir...

hikmetinden sual olunmaz ...

kısaca tartışmak istediğiniz kişilerin bakış açısı bir kişiden küçük bir alıntı yaparak konuşmak isterim ....

"Çok saçma bir tartışma olmuş. İlk olarak konuyu açan aşırı saçmalamış. Kuran'ı Kerim, kitabın insanların anladığı şekilde indirildiğini yazmış. "

İnsanların anladığı şekilde indirildiğini yazmış ;yanlış diyor ...oysa kuran biz onu ap açık indirdik der ..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Dillerin birbirini etkileyebilecegi hiç mi aklınıza gelmedi doçent bey yücelttiginiz Türkçede sürüsüyle yabancı kelime var onu ne yapacağız? ? Mesela saat kelimesini çıkarın atın ne yazcaz yerine zaman ölçer mi?? Aa!! Bir dakika zaman da arapça naaaaaber! !!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslamın dogru oldugunu savunan insanlara hitaben yazıyorum. 

Dünyada sayısı belirsiz dinler ve mezhepleri var ayrıca. Ve bunlar hep en dogru din bizimki diyor.

En dogru din bilime en guzel ev sahipligi yapabilen dindir . 

gecmiste ve gelecekte butun dinler dunyanin sonsuz oldugunu savunmuslardir(bozulduktan sonra diyelim) .. Yahudilik te buna dahil

1400 yil once ise Kiyametin kopacagi bilgisi Peygamberimize sanilanin aksine pek birsey kazandirmamistir .. hatta bir tanri oldugu fikri zaten temelde varken Kiyamet fikri alaycilikla karsilanmistir !

Ama bigbang teorisi dunyanin sonunun olacagini da kanitliyor .. astronomik kanunlar bunu tam destekliyor !

Ama Kuran sonsuz olanin beden degil de ruh oldugunu vurgularken insana cok guzel bir kendini kesvetme kapisi aciyor .. 

yani mukemmel dusunce sistemini hakikatlere gore kur diyor ...

Sizce mükemmel bir tanrı böyle bir dinler karmasası yaratıpta kendini ifade edememe pozisyonuna düşermi.

Tanri akli kullanabilip dogru muhakeme yetenegi yaratti ise ; onu batil olanla ve kazik sorularla imtihan da edicektir ..

Tanrinin kendini ifade edememe pozisyonu aslinda bizim hangi akla hizmetle ve hangi acidan bu konuya baktigimizla alakalidir

Ayrıca diyelim islam dogru hıristiyan bir ülkede doğupta ölen bir insan neden beni hayata 1-0 yenik başlattın tanrım diye sormazmı.

sorar tabi ki - akli varsa sorar - bilimsel dusunce yapisindaysa sormalidir - Sorgulamalidir .. koru korune inanmamalidir .. 

Dogru olana Hak olana karsi icince samimi niyet tasiyan kisi Dunyanin neresinde olursa olsun Hakikat ona ulasir . Allah gonlune gore kaderini cizer

Bu yüzden tanrının böyle adaletsizce bir imtihan yaptığını zannetmiyorum

Adaleti kendi capimiz icinden bakarsak anlayamayabiliriz - Bir cocugun dunyasi oyuncaklari kadardir- bir yetiskin ise cocugun ne kadar dar bir dunya gorusu oldugunu bilmesi- daha yaslica bir insanin ise hayattan aldigi tum derslerle yetiskin bir insanin aslinda ne kadar cok yol katetmesi gerektigini dusunmesi gibidir .. 

Allah adaletsiz gibi gorunen bir olayla Adaleti sagliyor olabilir - ya da sonradan adaleti saglayabilmek icin kisiye bunu hakettiriyor da olabilir .. bilemeyiz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu ana kadar okuduğum en komik Kuran eleştirisi bu oldu.Dillerin hemen hemen hepsi birbirinden etkilenerek, birbirinin devamı niteliğinde doğmuş büyümüş ve bir çoğu ölmüş yada değişime uğramıştır. Bunu bilmeden Arapça ile süryanice, ibranice vb. dillerin birbiriyle olan iletişimini bilmeden saf bir Arapça dil hayal edip Allaha iftira atmak çok gülünç olmuş. Selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu ana kadar okuduğum en komik Kuran eleştirisi bu oldu.Dillerin hemen hemen hepsi birbirinden etkilenerek, birbirinin devamı niteliğinde doğmuş büyümüş ve bir çoğu ölmüş yada değişime uğramıştır. Bunu bilmeden Arapça ile süryanice, ibranice vb. dillerin birbiriyle olan iletişimini bilmeden saf bir Arapça dil hayal edip Allaha iftira atmak çok gülünç olmuş. Selamlar...

Kuranda Havva kelimesinin geçtiği ayeti yazarsanız dediklerinizin hepsini kabul edeceğiz. Yok eğer yazamazsanız, eğer erdemli bir insansanız özür dilersiniz....

aynen katiliyorum 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.