Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

EN BÜYÜK OSMANLI PADİŞAHI ?

sadrazam

EN BÜYÜK OSMANLI PADİŞAHI  

28 üye oy verdi

1. 1. EN BÜYÜK OSMANLI PADİŞAHI

• FATİH SULTAN MEHMET
      19
    • KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN
      6
    • OSMAN BEY
      2
    • II. MAHMUT
      1
    • IV. MURAT
      0
    • GENÇ OSMAN
      0

Önerilen İletiler

ARKADAŞLAR,

Bu konu lahiya( rapor)larda dahi tartışma bulmuş bir konudur. Bazı müverrih (tarih yazarı)lere göre; "Osmanlı'nın Altın Çağı Fatih Sultan Mehmet dönemidir. Bu sebeple devletin geri kalmışlığına çözüm getirilecekse o dönem baz alınmalıdır" derler. Bazı müverrihlerde "Osmanlı'nın Altın Çağı Kanuni Sultan Süleyman Dönemidir" derler.

Aslında 36 Osmanlı Padişahının hepsi de büyüktür. Ama yine de en büyüğü, en iyisi kimdir diye düşünürsek iki ismin ön plana çıktığını görürüz, bunlar; FATİH SULTAN MEHMET ve KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'dır.

Ben Kanuni Sultan Süleyman'ın Avrupa'nın deyimiyle "Muhteşem Süleyman"ın diğer sultanlara oranan daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Devlette beliren bozulmaların da Muhteşem Süleyman döneminde başladığıda bir gerçektir, bu sebeple benim Oyum FATİH SULTAN MEHMET'e

.... Ya Sizlerin ki.......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle "en büyük osmanlı padişahı" terimi bence doğru değil...

osmanlı dönemi iç ve dış politikasında en başarılı dönem diyebiliriz ki,bence en başarılı dönem en zor koşullarda ülkeyi yönetebilmekle ilişkilidir..

fatih sultan mehmed ve kanuni sultan süleyman başarı anlamında tabiki öne çıkan padişahlardır..

ama benim bu konudaki oyum IV.murad(zor koşullardaki siyasi başarılar) ve II.osman( ıslahatcı radikal fikirler) a

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

II. Mahmut

"Vermeyince Mabud Neylesin Sultan Mahmut" diye bir sözü vardır padişahın...

Arkadaşta koymamış ismini neylersiniz. Bence en önemli padişah kendisidir. Bir çok yenilik yapmış Mustafa Kemal'in inklaplarına temel teşkil eden islahatlarda bulunmuştur.

Yeniçeri ocağını kaldırmış modern askeri okullar açmış, kılık kıyafette düzenlemeler yapmış. Yönetimde demokratikleşme çabalaına ilk adımı o atmıştır. "Senedi İttifak"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar merhaba... anketi yeni gördüm. sıra oylamada.benim oyum Kanuni Sultan Süleyman'a.çünkü bence asıl başarı zaferi kazanmaktan çok bunu nasıl yönetebileceğini bilmektir diye düşünüyorum.

bence Yavuz Sultan Selim de iyi işler yapmıştır. Farklı bir yoldan gitmiştir..

benim oyum Kanuni için. :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrımın olduğunu düşünmüyorum, ki 36 tane Osmanlı Padişahının hepsinin de büyük olduğunu belirtmiştim. Amaç ayrımdan ziyade, herkesin nazar-ı itibariyle diğerlerinden daha başarılı gördüğü Osmanlı Padişahını tespit etmeye çalışmaktır.

Bu amaçlada anket maddelerine takılmadan, herkes fikrini yazsın istedim.

Neyse konuyu daha fazla uzatmaya gerek yok sanırım, sen fikrini söyledin, ben de kendi fikrimi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Rasûlullah (s.a.s.) İstanbul'un fethini ashâbına anlatıp, 'İstanbul elbette fetholunacaktır; onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir' (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV,335)

Tabi ki Fatih Sultan Mehmet Peygamberimizin hadisine nail olmayı başarmış bir kumandan ve zaferiyle bir çağ kapatıp bir çağ açan büyük padişah..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

aslında osmanlı'nın kuruluş ve yükseliş dönemlerindeki bütün padişahlar çok iyi işler yapmışlardır

tabi bunları yapabilmeleri kendilerinden önceki padişahın devleti nasıl bıraktığıylada ilgili birşey sonuçta çöküş zamanlarına baktığımızda bile oldukça ii padişahlar-belki yükseliş dönemindekilerden bile ii padişahlar- görüyoruz ancak elleri kolları bağlanmış bu yüzdende hiçbirşey yapamıyorlar

bu arada yükseliş dönemindeki padişahlara bir parantez açmamız gerekirse en yetersizleri 2.beyazıd(yavuzun babası) ve kanunidir(yavuzun oğlu) diye düşünüyorum

zaten 2.beyazıd dönemi için yükselişteki gerileme dönemi deniyor

kanuni ise devleti babası yavuzdan çok iyi bir durumda almıştır fakat çok geliştirememiş,geleceğe yönelik plan yapamamış hatta yaptığı planlar ve uygulamalar ilerde osmanlının başına bela olmuştur,iyi olan uygulamaları ve savaşlarıda geleceğe yönelik değil dönemlik olarak kalmıştır

yani kanuni'yi iyi yapan sadece o dönemde osmanlının sahip olduğu güçtür fakat kanuni bu gücü arttıramamıştır

eh anket sorusuna gelecek olursak elbetteki bütün padişahlar iyidir demiştim ama yinede fatih sultan mehmet ve yavuz sultan selim'in yeri apayrıdır -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

bence osmanlının altın çağı yavuz dönemidir. çünkü kanuni dönemi hazırın yendiği bir dönemdir. kanuni sonrası yavuzun doldurduğu hazine tükenmiştir. ayrıca yavuz 8 senede imp toprakalrını 2.5 katına çıkartmıştır ve osmanlıyı imp luk halide sokmuştur. fatih dönemi ise altın dönemin başlangıcıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

selam herkese,

en büyük padişahı tek isimle sınırlamak nekadar yeterli bilmiyorum ama bence 2.Abdülhamid Han'dır,

devleti en zor dönemlerinde 33 yıl ayakta tutmayı ve batılıları kanla değil siyasetle yenmeyi başarmıştır.

tahtan indirildiği 1908 yılından itibaren türk devleti kısa zamanda herşeyini kaybetmiştir.

şıklarda olan isimler arasında ise Fatih ve 4. Murad öne çıkmakta bence,,

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Muhteşem Süleyman"

Hayır Genç Osman'ın şıklarda olmasına şaştım.

Yahu arkadaşlar tahta oturur oturmaz. Yeniçeriler tarafından indirilip idam edilen bir padişah nasıl başarılı olabilir ki.

selam herkese,

en büyük padişahı tek isimle sınırlamak nekadar yeterli bilmiyorum ama bence 2.Abdülhamid Han'dır,

devleti en zor dönemlerinde 33 yıl ayakta tutmayı ve batılıları kanla değil siyasetle yenmeyi başarmıştır.

tahtan indirildiği 1908 yılından itibaren türk devleti kısa zamanda herşeyini kaybetmiştir.

şıklarda olan isimler arasında ise Fatih ve 4. Murad öne çıkmakta bence,,

selamlar

öncelikle hoşgeldin. başka bir topicte tarihçiyim demişsin.

O halde sorayım, Abdulhamid batılıları nasıl yenmiştir ?

Abdulhamid döneminde Osmanlı topraklarının ne kadarını kaybetmiştir ?

ama cidden merak ediyorum, Batılıları ne anlamda yenmiştir Abdulhamid ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

öncelikle hoşgeldin. başka bir topicte tarihçiyim demişsin.

O halde sorayım, Abdulhamid batılıları nasıl yenmiştir ?

Abdulhamid döneminde Osmanlı topraklarının ne kadarını kaybetmiştir ?

ama cidden merak ediyorum, Batılıları ne anlamda yenmiştir Abdulhamid ?

hoşbulduk,sağolasın,

tarihçiyim derken yanlış anlaşıldım galiba,5 sene tarih okudum demek istemiştim,

2.Abdulhamid e gelince çok yakında detaylı bir yazı yazacağım,şu an vakit sıkıntısı var ve bu konuyu birkaç cümleyle geçiştirmek istemiyorum,

yakında görüşmek üzere,,

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tekrar merhaba ,

Sevgili ''Cyrano'',

2.Abdulhamid ile ilgili kendi hatıratından aldığım kısa bir parça yazıcam bu akşam ,okuyunca kendisinin neler yaptığını bir nebze olsun anlayacaksınızdır.

'’Ben Yangın Bırakmışım!’’

3 mart 1333(1917)Beylerbeyi Sarayı

‘’Bu sabah musahibim söyledi;Kadıköy vapurunun yan kamaralarının birinde dört-beş beyefendi sohbete koyulmuşlar.İçlerinden biri kaba bir tutum ve dil ile;

-Bu yangını Abdülhamid bıraktı.Mithat Paşayı attıktan ve öldürdükten sonra,tuttuğu yolun buraya çıkması zorunluydu demiş Selanikli Doktor Nazım Bey.

Soyumdan getirdiğim ‘Sultan’ ünvanını bile adımdan tecrit etmeye kendinde hak gören Nazım Beyin şahsına değil,orada savurduğu bu aşağılık hicviyeyi burada mevzubahs edeceğim.

Abdülhamid bir yangınmı bıraktı acaba?..Ve Abdülhamid’in devrine bağlanan üçyüz senelik kopuşmalar döneminden gelen kundaklar varmıydı,yokmuydu?..Bunun münakaşa yeri burası değildir,tarihtir.Doktor Nazım Beyle fikir yoldaşlarınında birgün içine girecekleri tarih!..

Ben 1324(1908) yılının temmuzunda hükümeti bu mücahitlere,1325’in nisanında da saltanatı şevketlü biraderim hazretlerine teslim ettim.Benim zamanımda hududumuz ,İşkodra’dan Basra körfezine,Karadeniz’den Afrikanın çöllerine dek uzanırdı.Buda gösteriyorki benden sonra gelenlere yangın değil! Büyük bir ülke ve otuz milyonu aşkın nüfusla büyük bir ordu bıraktığım anlaşılır.

Ben ödedim,onlar borçlandı.Hükümdarlık zamanımda üçyüz milyon liraya yaklaşan dış borçlarımızı-iki büyük harbin ve birçok ayaklanmanın getirdiği masrafları karşıladıktan sonra-otuz milyon liraya indirmeyi başardım.Nazım Beyle arkadaşları ise ,benim bıraktığım otuz milyonu dörtyüz milyona çıkardılar.Demek benden sonrakiler yanlız dış borcumuzu artırmak konusunda büyük muvafakiyet göstermişlerdir.

Ben hangi şartlar içinde ve nasıl bir zamanda padişah oldum?..Bunu hatırlatmak isterim.Bosna ayaklanmış,Karadağ ordumuzu yenmiş,Sırbistan güçlü bir kuvvetle üzerimize savaş açmıştı.Bu badireden o müthiş Rus harbi doğdu.Ben iki padişahın ardarda hal’inden,93 günlük bir saltanat boşluğundan sonra padişah olmuştum.Millet rüştünü,erginliğini iddia ediyordu.

Kamuoyunun güvenini elinde bulunduran mithat paşayı hemen sadarete(sadrazamlığa) getirdim.Rusya’nın ileri sürdüğü istekleri ve Rus savaşını göze alıp almamayı yine millete bıraktım.Bunu konuşmak için kurulan ‘Meclis-i Umumi’yede milletin güvendiği Mithat Paşa başkanlık etti.Öyleyse 93 harbinin getirdiği bütün sonuçlardan,ne şahıs olarak,nede makam olarak sorumluyum.

O savaşın sürüklediği felajetler altında ezilenlerin yardımına yetiştim.O göçmen dindaşları korumak için mümkün olan herşeyi yaptım.Sivas’a ,Halep’e kadar göçmen köyleri kurdum.Çoğu masraflarınıda Yüce Allah’ın bana emanet buyurduğu,kullarına acizane bir yadigar olarak,kendi kesemden verdim.

Ben sayıp döktüğüm bu küçük hizmetlerimle iftihar etmeyede kendimde hak bulmuyorum,çünkü hepsi vazifemdi.Bugün üzgün ve pişman olarak görüyorum ki benimde birçok kusurlarım oldu.Nasip olursa ilerde detaylıca itiraf edeceğim.

Haydi diyelimki bu yangını Abdülhamid bıraktı!..Ama o haksever doktorda mertçe söylesin ki ;güya yangını söndürmeye gelenler su yerine petrol kullandılar!

Yaşlılık,daha fazla yazamayacağım,yoruldum.Vaktim olursa ve Allah’da isterse yarın devam edeceğim.’’

Sultan Abdülhamid Han

Bu yazının sorularınıza kısaca da olsa bir cevap oluşturacağını tahmin ediyorum,

başka bir sorunuz varsa da elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım inşaAllah,

iyi akşamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 yıl sonra...

Pes diyorum kos koca kanunu Sultan Süleyman
Madem öyle o zaman fatih sultan mehmete verenler bu soruları cevaplasınlar
1- kanunu adını nerden aldı ?
2- başka padişahlara niye kanunu adı koyulması

Şimdi nediyosunuz fatihçiler smile.pngtongue.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

En başarılı Padişah kesinlikle Sultan 1. Murat ( Hüdavendigar) dır.

Nedenine gelince:

Beyliği devlet yapan, Devlet olabilmesi için bütün teşkilatları kuran,

Askerliği, yeniceriliğ, devşirme sistemini, maliyeyi, kazaskerliği, kadılığı, velhasıl devlet olomak için ne lazımsa sistemi oturtan Padişahtır.

95. bin km2 olarak aldığı Beyliği, 500 .000 m2 sınıra götüren, Balkanları feth eden, 27 senede 37 sefere çıkmış, 37 seferin tamamını  zaferle sonuçlandırmıştır.

Hiç bir sefere hazırlıksız, ... doğrultusunda girmemiş, hesabını kitabını yapmış, düşmanın gücünü, kendi ordusunun gücünü ve arazi jeopolitiğini hesap etmiş,

Devletin çivilerini çakmış, temelini oturmuş, ve adalet götürmüştür her yere.

Hiç bir komutanı uluorta yerde eleştirmemiş, devlete küstürmemiş, örneğin, Merzifonlu Karamustafa paşanın , Kırım hanını azarlayıp, Viyana 2. kuşatmasındaki gibi yenilgiye

asla davetiye çıkarmamıştır.

36 Osmanlı Padişahı arasında ŞEHİT olan tek padişahtır.

1389 da Kosova harbi öncesi Allahım bu zaferi Müslümanlara bağışla... tek ki ben şehir olayım!

diye dua eden ulu sultanın her iki duası nda  Rabbi tarafından kabul görmüştür.

Bu sebebledir ki... HÜDAVENDİGAR lakabıyla anılmaktadır.

Velhasıl... en büyük sultan, 1. Murad handır.

Devleti oluşturmuş, çivilerini çok sağlam bağlamış, ülken toprağını 5 katından fazla büyütmüştür.

Nur içinde yatsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir devlet-i aliyye

abi bana göre 3 padişah var:

fatih sultan mehmet:1000 yıldır hiç bir hükümdarın yapamadığını yaptı.osmanlı devlet iken imparatorluk oldu hatta fatih istanbulun fethiyle yeniçağ'ı açmıştır.

yavuz sultan selim: 8 yıllık padişahlığının 6 senesinin tamamını savaşlarda geçirdi.ve 6 senede hicazla birlikte memlük devletinin tamamını fethedip perslerden toprak koparmış ve herkez ona aslan padişah lakabını verir.

kanuni sultan süleyman : evet.tarihin en çok acı çeken hünkarıdır bu.akdeniz nerdeyse osmanlı gölü haline gelir ve tüm macar imparatorluğunu yok eder.askeri ve siyasi dehasıyla kanuni ile fatih kapışmalıdır.fatihin fethedemediği rodosu fetheder ayrıyetten osmanlıyı 16 milyon km kare boyutuna getirir ve osmanlı tarihin en zengin tek imparatorluğu haline gelir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
BENCE OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN EN BÜYÜK VE EN İYİ PADİŞAHI 2. MURAT'TIR...

HİÇBİR LİSTEDE ADI GEÇMEMEKTE BELKİ KİM OLDUĞU  BİLE BİLİNMEMEKTEDİR...

ANCAK KUSURSUZ BİR LİDER VE MÜKEMMEL BİR ''BABA''DIR...

YAŞI GELİNCE OĞLU'NA (FATİH SULTAN MEHMET) DİREKSİYONU VERMEKTEN ÇEKİNMEMİŞ, TÖKEZLEDİĞİ ANDA TAM YANINDA OLMUŞ, İKTİDAR HIRSI YERİNE GELECEK YATIRIMI VE USTALIK SERGİLEMİŞTİR...

OĞLUNU, KUDRETİ VERDİĞİNDE KENDİNİ ÖLDÜRMEYECEK KADAR KUSURSUZ YETİŞTİRMİŞ, EĞİTİMİN VE ''BABA'' OLMANIN, PADİŞAH OLMAKTAN ÇOK DAHA KIYMETLİ OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR...

HİÇ SAVAŞ KAYBETMEMİŞ, KAYBEDİLMEK ÜZERE OLAN SAVAŞI ÇEVİRMİŞ VE TÜRK MİLLETİNE ''ÇAĞ KAPATIP ÇAĞ AÇAN, 7 DİL BİLEN, DEVRİMLERİ DÜNYA TARİHİNE GEÇEN, MÜKEMMEL BİR EVLAT'' HEDİYE ETMİŞTİR...

AYNI BAŞARIYI NE FATİH'TE NE SÜLEYMAN'DA GÖREMİYORUZ MALESEF... (OĞULLARININ DÖNEMLERİ BAZ ALINDIĞINDA) 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.