Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

DTP ve demokratik sistem

Taner Bayram

Önerilen İletiler

Sayın Diyarbakırlı,

Bir sorum olacak, DTP Kürt halkına ne vaadetmektedir, Kürt halkı DTP'den ne beklemektedir, hangi sorunlarına çare üretilmiştir, yoksa sorun mu yaratılmaktadır?

Bakın dünyada bir çok Türk devleti var, peki neden bir Kürt devleti yok, neden olamadı, Kürtler neden hiç bir yerde barınamadı?

Cevaplarınızı bilimsel gerçeklere dayandırırsanız sevinirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Diyarbakırlı,

Bir sorum olacak, DTP Kürt halkına ne vaadetmektedir, Kürt halkı DTP'den ne beklemektedir, hangi sorunlarına çare üretilmiştir, yoksa sorun mu yaratılmaktadır?

Bakın dünyada bir çok Türk devleti var, peki neden bir Kürt devleti yok, neden olamadı, Kürtler neden hiç bir yerde barınamadı?

Cevaplandirayim:

1 - DTP, HADEP, DEP ve hatta PKK gibi Kurt yanlisi hareketler sayesinde, Leyla Zana'lar sayesinde daha dune kadar "Kurt denen bir sey yok, onlar dag Turkleridir" diyen bir zihniyet vardi, ama simdi Turkiye ve Turkler Kurtlerin varligini kabul ediliyor. Devletin resmi kanali Kurtce yayin yapiyor, Kurtce'nin daha dune kadar YASAK oldugu halde! Ve hic kimse de bana kalkip "bu devletin iyi niyetinin sonucudur" da demesin, cunku niyet iyi olsaydi 30 40 bin kisi olmeden once, taaaaa 15 yil once TRT6 acilirdi!

2 - Kurtler neden devlet olamamistir? Tarih'e bakarsak 1. Dunya Savasi'ndan sonra Sevr Antlasmasi'nda Kurtlere bagimsizlik sozu verildigini gorursunuz, ve daha sonra bunu Lozan Antlasmasi ile ters cevirdiklerini gorursunuz! Yani PARCALA VE YONET taktigini kullanmis 1. Dunya Savasi galibi EMperyalist Avrupa ulkeleri! (Ama ne kerametse onlar meclislerimizin icine kadar girip dillerini konusabiliyorlar hala ve bizler tutuklaniyoruz, bu ulke vatandaslari olarak kendi dilimizi konustugumuzda mecliste!)

Gecmis'te Kurtler tarafindan kurulmus cesitli medeniyetler ve hatta imparatorluklar vardir. Bunu bana soracaginiza en basit Internet'ten tiklasaniz binlerce gercegi ogrenirsiniz Kurtler ve tarihleri hakkinda. Size onerim bu...

Cevaplarim bunlardi. Simdi bir de sunu soyleme ihtiyaci gordum: Turkiye'de bir gercek var. Nedenleri insan haklari, kulturel haklar gibi seylerin baskiyla kisitlanmasi ve 12 Eylul cezaevleri ve iskenceler gibi cesitli seylere kadar uzanan bir Kurt Sorunu gercegi var. Yani ortada yanlis siyaset yuzunden ortaya cikmis bir ihtilaf var. Bir de bunun uzerine Kurt ve Turk halkini tarafsiz degil de TARAF olmaya iten bir siyasi anlayis var. Yani ortada iki taraf yaratilmis. Biz siradan Kurtlerin siz siradan Turklerden tek farkimiz ise su: sizler bu ihtilafin bu savasin nedenini tek tarafa bagliyorsunuz ve sanki ortada ne baski ne iskence turu hic bir hukuk aykiriligi yokmus gibi olayin suclusu olarak biz Kurtleri goruyorsunuz. Bizler ise "bu anlasmazligin iki tarafi var. Iki tarafta dursun diyoruz" diyoruz.

Yani iki tarafin da amaci ayni. BARIS! Ama baris dediginiz seyde empati ve vijdanla olur...

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugunku halimize bir goze atalim:

AKP hukumeti secimlere kadar DTP'nin siyaset'te hakettigi yerini almasini engellememis, ve bunu sonucu olarak DTP Kurt bolgelerinde son secimlerde oylarini arttirmis...

Ama secimler gecer gecmez DTP'ye yapilan baskinlara ve tutuklamalara bakin! Bana bir nevi SIYASI LINC gibi geliyor...

CHP gibi bir parti dahi destek veriyor DTP'nin meclise DTP'ye yapilanlar hakkinda arastirma talebine! Ama AKP ve MHP bir olup cope atiyorlar...

Bu kirli siyasetten dolayi AKP'yi kinamamiz lazim!

Sirf oy icin hepimizi olumlu acilimlarla kandirip sonra bizlere siyasi siddet ve baski politikasini benimsemek YANLISTIR!

Yapiyorlarsa ADALET icin yapsinlar! DTP'nin ve Kurtlerin siyaset hakkina saygi gostersinler!

KINIYORUM! Ve Turkiye'de Kurtlere siyaset hakki taninmadiginin somut bir kanidi olarak ithaf ediyorum!

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DTP'yi PKK'nın uzantısı olarak görenlere sürekli şunu söyledim;sadece uzantısı değil DTP, PKK'nın kendisi.

PKK ise herkes için aynı anlamı ifade etmez.Kimi için gerilla kimi için terörist.

DTP denilince tüm demoktarik hakları yerle bir eden,asalım keselim muhabbettine girenlere sadece "tahammül" diyorum.

Kendi insanınıza tahammül...bu bir rica değil,bu yapılması gereken.

DTP'yi,DTP'nin PKK ile ilişkisini sorgulurken sadece sonuçları değil nedenleri de yazalım.

Bugün Kürt vatandaşları için hala PKK çözüm,hala DTP bir seçim.Kabul edin yada etmeyin.

Rahatsız olabilirsiniz,özür dilerim ama rahatsızlığınız ve tahammülsüzlüğünüz benim için çok da önemli değil.

Çünkü hak ve taleplerin yok sayıldığı,siyasi basiretsizliğin had safhada olduğu tıkanmış bir demokrasi de sadece DTP'yi eleştirmek affedilir değil.

AKP ve diğerleri...demokrasi şahinleri,sizi ayakta alkışlıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir terör cetesi ile özlesmek demokratik yapiya aykiridir dolayisiyla kim terör cetesi ile kendini özlestiriyorsa o kimse veya kurulus veya parti de terörün suc ortagidir.DTP PKK terör örgütünün siyasi uzantisidir.AKP ile meclise girmistir ve girdiginden bugüne kadar terörü savunmus ülkenin bölünmesi icin siyasetler üretmistir.En son siyasetide Ingiltere'de sergilemistir Kürdistan haritasi önünde.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
Bir terör cetesi ile özlesmek demokratik yapiya aykiridir dolayisiyla kim terör cetesi ile kendini özlestiriyorsa o kimse veya kurulus veya parti de terörün suc ortagidir.DTP PKK terör örgütünün siyasi uzantisidir.AKP ile meclise girmistir ve girdiginden bugüne kadar terörü savunmus ülkenin bölünmesi icin siyasetler üretmistir.En son siyasetide Ingiltere'de sergilemistir Kürdistan haritasi önünde.

saygilarla

Siz terorist diyorsunuz ve milyonlarca Kurt bu hareketi de bagrina basiyor! Subjectif bir olay!

Ama sunu da unutmayin DTPsiz ve Kurtlersiz bir cozum olamaz Turkiye'de ki Kurt Sorunu'na! Buna hic bir Kurt asla musade etmez!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DTP ve PKK'nın tabanları birdir yukarıda okudum daha evvelki araştırmalarımdada bunları okumuştum kürtlere zamanında devlet kurması için 2.dünya savaşının galip ülkeleri fırsat vermiş ancak kürtler bunu kabul etmemişlerdir çünkü diğer yandan gelen teklif daha makuldur kürt önderle yapılan toplantıda ''BUGÜN ÜLKE ATEŞ ALTINDA VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ KISITLANMAKTADIR BU DURUMDAN ANCAK TÜRK KÜRT BİRLİKTE HAREKET EDERSEK KURTULABİLİRİZ DAHA SONRA ORTAK BİR ANADOLU CUMHURİYETİNDE KARDEŞÇE PAYLAŞMAYA HAZIRIZ ''denmiştir.kürtlerde yüzyıllardır beraber yaşadıkları Türk kardeşlerine ihanet etmeyip onlarla birlikte mücadele etmişlerdir ve bu ülke kurulmuştur.ülke kurulduktan sonra TEK DİL.TEK DEVLET.TEK MİLLET söylevi çıkmıştır ortaya daha ne diyim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DTP ve PKK'nın tabanları birdir yukarıda okudum daha evvelki araştırmalarımdada bunları okumuştum kürtlere zamanında devlet kurması için 2.dünya savaşının galip ülkeleri fırsat vermiş ancak kürtler bunu kabul etmemişlerdir çünkü diğer yandan gelen teklif daha makuldur kürt önderle yapılan toplantıda ''BUGÜN ÜLKE ATEŞ ALTINDA VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ KISITLANMAKTADIR BU DURUMDAN ANCAK TÜRK KÜRT BİRLİKTE HAREKET EDERSEK KURTULABİLİRİZ DAHA SONRA ORTAK BİR ANADOLU CUMHURİYETİNDE KARDEŞÇE PAYLAŞMAYA HAZIRIZ ''denmiştir.kürtlerde yüzyıllardır beraber yaşadıkları Türk kardeşlerine ihanet etmeyip onlarla birlikte mücadele etmişlerdir ve bu ülke kurulmuştur.ülke kurulduktan sonra TEK DİL.TEK DEVLET.TEK MİLLET söylevi çıkmıştır ortaya daha ne diyim...

Sayin Biji Turkiye...

Gercekler boyleyken, Kurtlerin kimliginin, kulturel haklarinin, dillerinin yasaklanmasi biraz tuhaf kacmiyor mu sizce?

Nasil oluyor da okullarimiz da bizleri isgal eden Fransizlarin, Ingilizlerin dillerine tapiyoruz, ve bu dilleri meclisimiz de dahi konusuyoruz da bu ulkenin evlatlari Kurtlerin dillerini yasaklayabiliyoruz? Akil almaz bir sey degil mi bu?

Olayi ekonomiye baglayanlar var... Onlara tek lafim ise su: Kuzey Irak'taki Turk sirketlerinin ticari hacmini goze alsinlar... Kurtcenin gerekliligi ortaya cikar ticaret acisindan!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın biji tirkiye

Yukarıdaki aktardığınız bilgi yanlıştır

2. paylaşım savaşı sonrası 1946'da SSCB nin desteğiyle İranın Hazar denizi kıyılarında Mahabat Kürt Cumhuriyeti kurulmuştur.

Bu devletin kurucusu - başkanı- Molla Mustafa Barzani'dir

SSCB ve Emperyalist devletler arasındaki politika değişikliği sonucu desteksiz kalan Mahabat Kürt Cumhuriyeti İran ordularının saldırıları sonucu 1947 'de yıkılmıştır.

Aktarmak istediğiniz dönem 1.Paylaşım savaşı sonrası ve T.C Kuruluş yılları ise ;

Milli Mücadeleye Kürtleri katabilmek amacıyla Mustafa Kemal tarafından Amasya Protokolü ve sonraki süreçte Kürt aşiret liderleri ile yapılan görüşmelerde ,

Lozan görüşmeleri ve sonraki süreçte Kürtler için dil , ırksal ve kültürel haklarla birlikte ''yerel özerklik '' vaadi yapılmıştır.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

AK Parti kapatma davası sonuçlandı, bir başka partinin kapatma davası ise karara bağlanmak üzere.

.

.

.

Kızsak bile dinlemeyi öğrenelim.

demişinki butopraklarda yaşayan insanların hayali istanbul izmir mersinde yaşamaktır birşeyin hayal olabilmesi için gerçekleşmemesi lazım bunun neresi hayal bu insanlar söylediğiniz şehirlerde zaten kafalarına göre yaşıyorlar göç ederken onlardan pasaport isteyenmi var sen bu saydığın şehirlerin sadece ismini biliyorsun heralda gidip gezmedinmi hiç en azından git aydının nazilli ilçesini gör ilçe tamamen yolun alt ve üst kısmı olarak ikiye bölünmüş durumda bu insanlar ilçenin yarısında çok güzel bi şekilde yaşıyorlar söylediğin şey hayal olmaktan çoktan çıkmış yani

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demişinki butopraklarda yaşayan insanların hayali istanbul izmir mersinde yaşamaktır birşeyin hayal olabilmesi için gerçekleşmemesi lazım bunun neresi hayal bu insanlar söylediğiniz şehirlerde zaten kafalarına göre yaşıyorlar göç ederken onlardan pasaport isteyenmi var sen bu saydığın şehirlerin sadece ismini biliyorsun heralda gidip gezmedinmi hiç en azından git aydının nazilli ilçesini gör ilçe tamamen yolun alt ve üst kısmı olarak ikiye bölünmüş durumda bu insanlar ilçenin yarısında çok güzel bi şekilde yaşıyorlar söylediğin şey hayal olmaktan çoktan çıkmış yani

Herhalde bizler anlatamiyoruz ya da sizler anlamak istemiyorsunuz:

Kurtler Turkiye'de meclise de girer, cumhurbaskani da olur, istedigi ilde de yasar. Ama bir sratla, kendi benliklerini YOK sayarak ve kendilerine "Turk" diyerek. Kendi dillerini konusamayarak ama Turkce diyerek. Illah "Ne mutlu Turkum diyene" diyerek... Turk te degiliz, kendi dilimiz de var, kendi kulturumuz ve kendi tarihimiz de var! Ve bizler kendimize ait degerlerle bir Turkun sahip oldugu haklara sahip olarak yasamak istiyoruz! O sekilde Nazilli'de yasayip, yine o sekilde cumhurbaskani olabilmek istiyoruz! Anlatabildim mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Duzletme: 1. Dunya Savasi'ninb galip ulkeleri... Sevr Antlasmasiyla Kurtlere ozerklik vaad ediyor ve sonra bun Lozan Anlasmasiyla fesh ediyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Birileri,Kürtler eziliyor,zulüm altinda,haklari yeniliyor,,meclise Kürt olarak degilde Türk olarak girebiliyor,tarzi aslinda ipe sapa gelmez iddialarla Kürtleri koruyayim derken onlara en büyük hakareti yapiyor ve de PKK'nin sözcülügüne soyunuyorlar.Efendim neymis;Meclise Türk olarak giriyormus Kürtler!Kardesim yasadigin ülke Türkiye Cumhuriyetidir.Kimligin Türkiye Cumhuriyeti vatandasi kimligidir.Misak-i Milli sinirlari icnde yasayan herkes Türk vatandasi olduguna göre,nedir bu Kürt olarak degilde Türk olarak giriyorlar meclise saptirmasi?Biz birsey yazdigimizda "SIZLER VE BIZLER DIYE AYIRIM YAPIYORSUNUZ DENIYOR AMA EN BÜYÜK AYIRIMI KENDILERI YAPIYOR"Bu ülke bölünmeden,Kürdistan kurulmadan,Kürt meclisi olusmadan meclise giren herkes Türk milletvekilidir.Bu baska türlü olmaz.Türkiye birlesik devlet degildir ki sizin dediginiz sekilde olsun.Lütfen biraz mantikla yazalim yazdiklarimizi.

DTP'yi savunmakla PKK'yi savunmanin arasinda ben hicbir fark göremiyorum.Öcalan PKK'nin sefi degilmiydi?Peki sayin Öcalan derse bir siyasetci,bunun anlami PKK'nin mesrulastirilmasi degilmidir.Dünyanin hangi ülkesine giderseniz gidin.Siyaset yaptigi ülkeyi bölmeye calisan partiler yasaklanir.Bunu kalkipta demokrasiye aykiri diye demokrasi havariligi yapmayin.Demokrasiler birlestiricidir bölücü degil.Ispanya'da olanlar,Almanya'da olanlar neden Türkiye icin gecerli olamiyor.Ispanya kapatti siyasi bir partiyi,bölücülük yapiyor terörü destekliyor diye.Simdi ISPANYA DEMOKRATIK OLMAKTAN CIKTIMI?ALMANYA NAZI PARTILERINI kapattirdi,Almanya demokratik degilmi,ve simdide kapatmak icin yargiya gidiliyor ALMANYADA.Bir ülkeyi bölmek öyle sanildigi gibi demokratik bir calisma degildir.Hak aramak icin daglara cikip terör estirmek kan dökmek hangi cözümü getirdide bize PKK'nin veya DTP'nin sözcülügünü yapiyorsunuz.Demokratik rejimlerde partiler ülkenin birlik ve bütünlügü icin calisirlar,bu dogal yasaya aykiri davranmak yasa disina cikimasi demektir ve gerekenbe varsa yapilir.Ama korkmayin DTP'nin kapatilacagi filan yok.Bugün Erdogan'in stratejik ve siyasi ortagi Ahmet Türktür.O parti kapatilmaz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasil oluyor da okullarimiz da bizleri isgal eden Fransizlarin, Ingilizlerin dillerine tapiyoruz, ve bu dilleri meclisimiz de dahi konusuyoruz da bu ulkenin evlatlari Kurtlerin dillerini yasaklayabiliyoruz? Akil almaz bir sey degil mi bu?

Olayi ekonomiye baglayanlar var... Onlara tek lafim ise su: Kuzey Irak'taki Turk sirketlerinin ticari hacmini goze alsinlar... Kurtcenin gerekliligi ortaya cikar ticaret acisindan!

İngilizce uluslararası bir dildir.Ülkeler İngiltereye olan sevgilerinden mi okullarında ingilizceyi zorunlu olarak okutmaktalardır? Bu sadece zorunluluktandır.Herhangi bir ülkede kürtçe konuşun bakalım ya da türkçe konuşun sizi anlayabileceklerini mi sanıyorsunuz? Ama ingilizce konuşursanız eğer mutlaka sizi anlayan birileri çıkacaktır.

Ekonomik anlamda bakalım sizin dediğiniz gibi...Irakta bir şirket herhangi bir ülkeye akreditif mektubunu kürtçe yazın isterseniz, size cevap geleceğinizi mi sanıyorsunuz?

Uluslararası ticarette yapılan sözleşmelerde yine ortak dil ingilizcedir.

Ayrıca Türkiye'de kürtçe yasak değildir,bugün yarışmalarda çocuklar kürtçe şarkılar bile söylüyorlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İngilizce uluslararası bir dildir.Ülkeler İngiltereye olan sevgilerinden mi okullarında ingilizceyi zorunlu olarak okutmaktalardır? Bu sadece zorunluluktandır.Herhangi bir ülkede kürtçe konuşun bakalım ya da türkçe konuşun sizi anlayabileceklerini mi sanıyorsunuz? Ama ingilizce konuşursanız eğer mutlaka sizi anlayan birileri çıkacaktır.

Ekonomik anlamda bakalım sizin dediğiniz gibi...Irakta bir şirket herhangi bir ülkeye akreditif mektubunu kürtçe yazın isterseniz, size cevap geleceğinizi mi sanıyorsunuz?

Uluslararası ticarette yapılan sözleşmelerde yine ortak dil ingilizcedir.

Ayrıca Türkiye'de kürtçe yasak değildir,bugün yarışmalarda çocuklar kürtçe şarkılar bile söylüyorlar...

Bugun yasak degil. DUne kadar yasakti.

Zaten Kurtce o kadar yasallasmis ki, ondan Igdir'da Milli Piyango cekilisi toreninde bir Kurtce Turku soyleniyor diye sizin gibi dusunenler protokolu terk ediyor degil mi?

Bana ne baska ulkelerden, ben kendi topragimda kendi dilimi konusmak istiyorum. Zor geliyor ama bunu anlamak size!

Ben Kuzey Irak Kurtlerinin yerinde olsam tum Turkmenlere Turkmence konusmayi yasaklardim. Tum Turklere de, bakalim o zaman siz ne kiyametler koparacaksiniz! Cunku kendinize yapilmadikca bu hakaretler, bu cirkinlikler, siz anlamamaya devam edeceksiniz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Diyarbakırlı,

DTP Kurtlere Turklerle ESIT SEKILDE yqasama hakki vaad ediyor. Hepsi bu. Ayrilma vaadinde bulunmuyor! Adalet vaadinde bulunuyor! Ve biraksaydiniz belki de yapardilar yapacaklarini. Ki bakiniz acilima kadar gelindi bugun. Herhalde sizin iyi niyetinizle de degil. DTP ve onun g ibilerin verdigi mucadeleyle!

Kurtlerin neden mi devleti olmadi?

Devlet olup olmamasi fark etmez. Nihayetinde Kurtler var. Detaylara girecek olursak ta, Ingiliz, Fransiz ve Italyanlarin 1. Dunya Savasi sonrasi Kurtlere nasil bagimsizlik vaad edip (Sevr) sonra tukuruklerini yaladiklarini (Lozan) da biliyoruz. Yani yine dis guzlerin oynadigi oyunlara bir ornek! Gonul isterdi ki sizler oyuna gelip kardesiniz olan Kurtleri boyle baski altinda tutmasaydiniz! Ama sizler o hatayi yaptiniz ve hala inkar ediyorsunuz!

Aslinda ugruna savastigimiz bir devletimiz var. Ve adi da Turkiye. Ama maalesef Turk halkinin buyuk bolumu bu ulkeyi sadece kendilerinin olarak goruyor ve sonuc olarak Kurtleri Turklestirmeye calisiyor. Dilleri yasaklaniyor! Kulturlerini IMHA etmeye calisiyor. "TURKUM" demedigin ve kimligini inkar etmedigin surece bu ulkeye yaranamiyor Kurtler! Yani devletimiz var ama siz bu devletin hem Kurtlerin hem de Turklerin devleti oldugunu analamk istemiyorsunuz! En az sizin kadar biz de savastik Turkiye icin! Ama siz bir Kurtceyi bile sindiremiyorunuz daha! Yazik, cok yazik!

Umarim cevabimi yeterli bulursunuz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne kimliği Türikyede bir tane kimlik vardır oda Türkiye Cumhuriyeti Kimliği

Kardesim, KULTUREL KIMLIKten bahsediyoruz biz burada. Bu kadar dar dusunmeyin. Tabii ki hepimiz Turkiye Cumhuriyeti kimligi tasiyacagiz.

yani her cevabimiza anlamsiz bur NUTUK ekleyeceseniz birbirimize soru sormayalim o zaman nasil olur? Yada soru sorarken cevaplari gonulden bir TAKIP etseniz diyorum? Guzel olurdu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DTP'lilerin zorla ifadesini almak - ORAL ÇALIŞLAR

DTP’li milletvekillerinin savcılık tarafından ifadelerinin alınmak istenmesi belki de başlangıçta bir hukuki sorun olarak kabul edilebilirdi. Savcıların, yasalarda ve Anayasa’da iddia edildiği gibi bazı uygun maddeleri bulduklarını ve bugüne kadar uygulanmamış bir yöntemle DTP’li milletvekillerini sorgulamak istedikleri, mahkemeye çıkarmak istedikleri düşünülebilirdi.

Onların kişisel olarak ne niyetle hareket ettiklerini kestiremesek de bugüne kadarki uygulamalardan anladığımız şeyler var: Türkiye’deki hukuk sistemi, DTP’lilere karşı, iddia edilenin, son dönemde çokça vurgulanın tersine sert işliyor. DTP’nin merkez, il ve ilçe yöneticileri, eski ve yeni birçok belediye başkanı, başkan yardımcısı ‘PKK ile ilişkileri’ olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Bu tutuklamalar aralıksız olarak sürdürülüyor. Bu sürecin sonunda milletvekilleri dışındaki DTP yöneticilerinin tamamı tutuklanacak gibi görünüyor.

‘Bu süreci, bir hukuk süreci olarak adlandırabilir miyiz?’ sorusunu soruyorum kendime. Diyarbakır’dan yeni döndüm. Orada yaşayanlar bu süreci hiçbir şekilde hukuki olarak görmüyorlar. DTP’ye son yerel seçimlerde 2 milyondan fazla oy çıktı. Bu oyların büyük çoğunluğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yoğunlaşmış durumda. Yani bölgenin insanların ezici bir çoğunluğu kendi seçtiklerine yönelik uygulamayı hukuki değil siyasi olarak görüyorlar. Bunu kendilerine yönelik bir baskı olara kabul ediyorlar.

Gazetelerdeki köşe yazılarına bakıyorum, ‘Bu bir hukuki süreçtir’ diyen çokça yoruma rastlıyorum. Bunların samimi olduklarına inanıyorum. Ancak, Güneydoğu’da yaşayanlar, yani Kürtlerin önemli bir çoğunluğu bu görüşte değiller.

Hukuk, bir toplumsal düzeni meşru kurallarla yönetmenin en önemli aracı olarak tanımlanabilir. Yani insanlar haklarını, hukuklarını, şikâyetlerini o ülkenin yargı sistemine güvenerek dile getirirler... Türkiye’de yargıya egemen olan temel anlayış, milliyetçidir, devletçidir. ‘Hukuku değil, devletin âli çıkarlarını düşünerek karar veririm’ diyen yargıçların ve savcıların egemen olduğu bir ülkede yaşadığımızı belirtmeye bile gerek yok. Araştırmalar bu düşüncelerimizi doğruluyor.

Şimdi, bizler kendimizi DTP’lilerin ve Kürtlerin yerine koyalım. Daha önce Meclis’e gönderdikleri temsilcileri enselerinden bastırılarak gözaltına alındılar, tutuklandılar, siyasi hakları ellerinden alındı. Devletin kurduğu JİTEM isimli yasadışı bir güç tarafından milletvekilleri öldürüldü, il ve ilçe başkanları kaçırıldı, işkence edildi ve öldürüldü. Bunların hiçbirinin hesabı sorulmadı, sorulamadı.

Binlerce Kürt muhalif, devlet güçleri tarafından baskı altına alındı, kaçırıldı, kayıp edildi, yargısız infazlara, faili meçhul cinayetlere kurban gitti. Bu konuda tereddüdü olanların bölgeye bir ziyaret yapmalarını, oradaki insanları dinlemelerini öneririm. Örneğin eski TİP milletvekili doktor Tarık Ziya Ekinci’yle konuşsunlar. Ekinci’den avukat kardeşinin Ankara’da kaçırılarak kurşuna dizilmesinin öyküsünü dinlesinler. Bunları kimin veya kimlerin yapmış olduğuna ilişkin bir izlenim edinsinler.

Güneydoğu’da yaşayan bir Kürt olsaydınız ve Hülya Avşar’ın son derece insani kaygılardan yola çıkarak duyarlıklarını dile getirdiği apaçık belli olan barışçı çözüm yönündeki çağrısının savcılar tarafından bir suçmuş gibi soruşturulduğunu görseydiniz ne düşünürdünüz? Bu girişimin hukuki duyarlıkların harekete geçmesi, adaletin yerini bulmasını isteyen savcıların demokrasiyi koruma girişimi olduğuna inanır mıydınız?

DTP’liler hakkındaki soruşturmanın, hukuki bir olay olarak başlamış olduğunu varsaysak da, bu konu hukuki bir sorun olmaktan çıkmış, tamamen siyasi bir nitelik kazanmıştır. Bunu siyasi hale getiren DTP’liler midir, yoksa bugüne kadar onlara yönelik uygulamalar mıdır? Bu soruya farklı cevapların verilmesi mümkündür, ama ne olursa olsun bu konu artık siyasidir. DTP’liler de kendilerince haklı olarak ifade vermeye gitmeyecekler.

Götürülmeye kalkılırlarsa gelişecek olayların ulaşacağı boyutları kestirmek zor. Ama kesin olan şu ki, Güneydoğu’da, milyonlarca insan bu uygulamayı kendilerine yönelik bir haksızlık algılayacak ve tepki gösterecektir. Haklı olup olmadıklarının da artık eskisi kadar büyük bir önemi kalmadı. Çünkü, onlar bu uygulamaların adaleti yerine getirmek için değil, kendilerini susturmak için yapıldığını düşünüyorlar. Böyle inanıyorlar.

Siz ne derseniz deyin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.