Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRT SORUNU...FEODALİZM...OSMANLI DEVLETİ!

mavi olmayan gökyüzü

Önerilen İletiler

sen araştırdın mı ???

kaç çeviri yaptın ??

ayrıca benim okuduğum kitapların Türk Tarih Kurumundan ibaret olduğunu nerden biliyorsun...

.

.

.

- Beynelmilelmis...O kadar beynelmilel sayginligi var ki TTK'nin, tum DUnya TTK;nin Emrnei olaylarini anlatisina YALAN diyor!

Neden 2009 yilina kadar beklenildi TRT6 acilimi icin?

Ha acildi, kiyamet mi koptu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Beynelmilelmis...O kadar beynelmilel sayginligi var ki TTK'nin, tum DUnya TTK;nin Emrnei olaylarini anlatisina YALAN diyor!

Neden 2009 yilina kadar beklenildi TRT6 acilimi icin?

Ha acildi, kiyamet mi koptu?

TRT 6 ile ermeni soykırımı yada Türk Tarih kurumu ile bağlantıyı nerden kurdunuz anlamadım.....

Tüm dünya diyerek öyle bir kesin ifade kullanıyorsunuz ki tek tek saydınız sanırım ....Ermeni soykırımı yada ermenilerin hayatı ile ilgili, kaç kitap okunuduz bilmiyorum ama Ermeni olaylarını anlatısına yalan dediğini bana bir gerçek bir beyanla ispatlarsanız yalnız TÜm dünyanın beyanı olsun bu sitenin ortasında konu açar sizden özür dilerim tabi ben de bilgimle sizin çıkarttığınız iddiayı çürütemessem

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TRT 6 ile ermeni soykırımı yada Türk Tarih kurumu ile bağlantıyı nerden kurdunuz anlamadım.....

Tüm dünya diyerek öyle bir kesin ifade kullanıyorsunuz ki tek tek saydınız sanırım ....Ermeni soykırımı yada ermenilerin hayatı ile ilgili, kaç kitap okunuduz bilmiyorum ama Ermeni olaylarını anlatısına yalan dediğini bana bir gerçek bir beyanla ispatlarsanız yalnız TÜm dünyanın beyanı olsun bu sitenin ortasında konu açar sizden özür dilerim tabi ben de bilgimle sizin çıkarttığınız iddiayı çürütemessem

Siz bana Turk kaynaklarindan baska bir kaynak gosterir misiniz? Su Internet'te bile size bir kac ulke'den Ermeni Olaylarini nasil anlatiyorlar gostermem cok kolay!

Aralarindaki baglanti mi?

Ozgurluk kisitlamalari.

TRT6 bu basligin ana konusu, Ermeni olaylarina gelince, Ermeni Olaylarini elestirici her seyin yasadisi ve hapis nedeni olarak gorulmesi ucu TTK'ye dayanan en buyuk hatalarimizdan biridir. Ornek verdim sadece. Bakiyorum Ermenilerle bizler arasinda bir baglanti kurabilmek icin can atiyorsunuz! Hayirdir? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz bana Turk kaynaklarindan baska bir kaynak gosterir misiniz? Su Internet'te bile size bir kac ulke'den Ermeni Olaylarini nasil anlatiyorlar gostermem cok kolay!

Aralarindaki baglanti mi?

Ozgurluk kisitlamalari.

TRT6 bu basligin ana konusu, Ermeni olaylarina gelince, Ermeni Olaylarini elestirici her seyin yasadisi ve hapis nedeni olarak gorulmesi ucu TTK'ye dayanan en buyuk hatalarimizdan biridir. Ornek verdim sadece. Bakiyorum Ermenilerle bizler arasinda bir baglanti kurabilmek icin can atiyorsunuz! Hayirdir? :)

birincisi -ortaya kaynak gösterecek olan ben değilim sizsiniz çünkü iddia size ait.Ben zaten ermeni olayları ile ilgili olan diğer bir konu başlığında gereken kaynaklarla cevabımı verdim siz bana kaynak ve ispat göstereceksiniz.İddia size ait "tum DUnya TTK;nin Emrnei olaylarini anlatisina YALAN diyor" o tüm dünyayı bana ispatla

ikincisi -Ermeni olayı bir özgürlük kısıtlaması değildir konuya vakıf olmadığınız burdan ileri geliyor TRT 6 olayı ile hele uzaktan yakından bir alakası yoktur.

üçüncüsü-Üçüncüsü ermenilerle sizler arasında ki bağlantıdan kastettiğiniz nedir biraz açarsanız gereken cevabı veririrm çünkü bu konuda durduk yere ermeni olayını konbuya dahil eden sizsiniz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tarihimize gelince:

Sizlerin okudugunuz tarihh bizlerin tarihi degil. Turk tarih kurumu tarafindan yazilmistir! Bizler kendi tarihimizden haberdariz, bundan emin olun. Nasil oluyorda tum Dunya su kor olasica tarihi sizin ogrendiginiz tarihin tam TERSI olarak yaziyor ve bir tek Turk Tarih Kurumu bunu sizin begendiginiz sekilde yaziyor?

Bakin Araplar, Almanlar, Farslar, Ruslar, Afrikalilar, Hindular, Amerikanlar, Latinolar, vs. Ermeni olaylari, Kutrler hakkinda neler yaziyor ve bakin sizler neler yaziyorsunuz? Bir arastirin bakalim Dunya su tarihi nasil yazmis ve sizler nasil yazip ogrenmissiniz! Belki o zaman ikna olursunuz!

Saygilar...

Şu ülkede tarih bilgisi olmayanların can simidi gibi sarıldıkları bir slogan vardır "Resmi Tarih" .

İkinci slogan "gidin araştırın"

Çok ciddiyim hayatında herhangi bir tarih kitabının kapağını açmamış insanların can simididir "Resmi Tarih" söylemi.

Hangi dünya tarihçileri, Türk Tarih Kurumu'nun yazdığının "tersini" yazmaktadır ?

Hangi konuda ?

Ermeni Soykırım iddiaları mı ?

Batılı tarihçiler, ermeni diasporasının soykırım iddialarını hiçbir zaman kabul etmemişlerdir. Ermeni Soykırımı iddialarını inkara hapis öngören yasalar, yasaların çıktığı ülkelerin tarihçileri tarafından şiddetle protesto edilmiştir.

Kürt Tarihi konusunda mı ?

Tamamı kürtçü siyasi görüşe sahip insanlar tarafından yazılmış "Kürt Tarih Tezi" adlı yazıları mı ? Yazılar hakkında yorum yapan bütün tarihçilerin tümü tarafından "dikkate değer" dahi bulunmamıştır.

Türk Tarih Kurumu, Türk ve Anadolu tarihi üzerine tüm dünya üniversiteleri, tarihçileri ve tarih kurumları tarafından referans kabul edilen kaynaklardan birisidir.

Şimdi sen bana, dünyanın hangi üniversitesinin, hangi tarih kurumunun. Türk Tarih Kurumu'nun söylediklerinin "tersi" ni söylediğini bir örnekle göster bakalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu ülkede tarih bilgisi olmayanların can simidi gibi sarıldıkları bir slogan vardır "Resmi Tarih" .

.

.

.

Şimdi sen bana, dünyanın hangi üniversitesinin, hangi tarih kurumunun. Türk Tarih Kurumu'nun söylediklerinin "tersi" ni söylediğini bir örnekle göster bakalım.

16 yasimiza kadar Turkiye'nin en iki okullarinda TTK'nin ogrettigi tarihi okuduk ve biliyoruz. Bilmeden ona buna tarih kitabini acmamis etiketi takmayin.

Eger tarih kitabi okumus biri olsaydiniz o zaman Ermeni olaylarinin tarihe nasil gectigini cok iyi bilirdiniz. Siz hic bir tarih kitabinin kapagini actiniz mi ki ona buna ayni seyleri soruyorsunuz? Belliki acmamissiniz!

Ermeni olaylari hakkinda referans olarak kabul edilmiyor!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

.

.

.

Ha sorunuza bir de cevap verelim:

-http://en.wikipedia.org/wiki/Recognition_of_the_Armenian_Genocide-

Bakin TTK'nin dediginin aksine olaylara soykirim diyen kac ulke var Dunya'da!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verdiginiz likten birsey cikmiyor!

Sormak istedigim kac taneymis bu ülke.. 1915 olaylarini soykirim diyen ülke var mi? herhangi bir mahkeme karari alinmis mi bu konuda..

Neden simdiye kadar bir karar alinmadi da ortaya cikan sadece Tarihciler karar versin diye görüs ortaya kondu?

Bunda bir celiski yokmu? Yoksa Türkiyeden mi korkuyorlar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım o ülkelerin siyasi organlarıdır karar alan. Tarihçileri değil. O ülkelerin tarihçileri ne diyor ?

Bu işin öncüsü ülke Fransa'da yasa çıkınca tarihçiler ayaklanmadı mı ?

Bu arkadaşımızın mantığı şuna benziyor. Dünyanın en gelişkin üniversiteleri Nükleer Santraller'in çevre felaketine yol açtığını söyler. Ama bir sürü ülkede Nükleer Santral kurulmasına izin veren yasalar vardır.

Şimdi bu mantık. O üniversitelerin ya da bilim kuruluşlarının Nükleer santraller çevre için felakettir şeklindeki görüşlerini. Kaç ülkede Nükleer santrale izin veren yasa olduğuyla kıyaslayıp o ülkelerin, o üniversitelerin aksini söylediğini iddia eder.

Bilimsel doğrular veya yanlışlar. Parlamento, senato kararlarıyla ölçülmez. Bilim adamlarının ve bilim kurumlarının çalışmaları ve yöntemleriyle ölçülür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım o ülkelerin siyasi organlarıdır karar alan. Tarihçileri değil. O ülkelerin tarihçileri ne diyor ?

Bu işin öncüsü ülke Fransa'da yasa çıkınca tarihçiler ayaklanmadı mı ?

Bu arkadaşımızın mantığı şuna benziyor. Dünyanın en gelişkin üniversiteleri Nükleer Santraller'in çevre felaketine yol açtığını söyler. Ama bir sürü ülkede Nükleer Santral kurulmasına izin veren yasalar vardır.

Şimdi bu mantık. O üniversitelerin ya da bilim kuruluşlarının Nükleer santraller çevre için felakettir şeklindeki görüşlerini. Kaç ülkede Nükleer santrale izin veren yasa olduğuyla kıyaslayıp o ülkelerin, o üniversitelerin aksini söylediğini iddia eder.

Bilimsel doğrular veya yanlışlar. Parlamento, senato kararlarıyla ölçülmez. Bilim adamlarının ve bilim kurumlarının çalışmaları ve yöntemleriyle ölçülür.

Sayin CYRANO

Ne Tarihcilerin almis oldugu bir karar var zaten olayi ele alamiyorlar var olmayan soykirimi nasil ele alabilsinler bir tane Tarihçi var mi olayin neresinden basliya bilecegini bilsin, bildigi bir tek dogru var o tarihte soykirim olmamistir..

Sonra

Bir de isin ince tarafindan bakarsak hukuk acisindan 1948 tarihli soykirim sözlesmesi derki. Bir soykirim iddiasında bulunabilmek icin.. soykırım olabilmesi icin yetkin bir mahkemenin kararı lazim der.. Mesela Almanya´da soykirimdan bahsedebiliyoruz Nazi soykirimindan. Cünkü mahkeme bunu tescil etmis. Tokyo mahkemesi Japonya icin tescil etmis.. Ruganda icin tescil etmis.. Eski Yugoslavya mahkemesi Sırbistan icin. Ama Ermeni soykirimini tescil eden herhangi bir mahkeme kararı yok.. Yani bir Fransa secim yatirimi avrupadaki cikarlari icin kendinizi mahkemenin yerine koymus baska ortada görünen birsey yok..

Kisacasi ortada ne tescil edilmis bir mahkeme karari nede Tarihcilerin vermis oldugu bir karar.. var olan gercek olan Tarihcilerin ortak karari böyle bir soykirim yoktur. Nede ortada Mahkemeninde verebilecegi bir suc vardir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın diyarbakırlı açık arıyorsunuz ama kapılar kapalı malesef ben internetten sadece gazete okurum ha geçerli yazılar vardır ama görüştür benim için.Bilmiyorum kendi kökeninizi ne kadar araştırdınız yada merak ettiniz de benim soyum nerden geliyor diye hiç sordunuz mu acaba.Anladığım kadarı ile ilkokul ve lisede tarih derslerini pek sevmediniz bende sevmezdim çünkü hep tarih sorarlardı ezberletirlerdi bende ezberlemezdim öğrenirdim nasıl mı araştırarak ....belki de bunun sebebi soyumda savaş kahramanı olmuş olan atalarımın olması ve bunlarla gurur duyup merak ederek ortaya çıkarma eğilimimdendir ki bu bence her Türk vatandaşının (etnik olarak değil anayasa ya göre ) yapması gereken bir şeydir.

ermeni olayı taypa

bakın bu linkte benim ermeni olayı için yapmış olduğum ve sayın mavinin vermiş olduğu ve tekrar benim vermiş olduğum cevap var.Üstelik arada sizin de cevaplarınız var.Belki olaya yaklaşım açısındandır bilemem ama hiç bir şekilde benim yaptığım ispatlı konulara yorum yapmamakta ısrarcısınız.Ha yapmak zorunda mısınız tabi ki hayır ancak bu tercih sebebidir fakat ilginçtir ki sürekli bizleri tarih okumamakla suçlayan sizsiniz çok merak ediyorum inanın vikipedi den başka alıntı yapabilcek bana bir kaynak verebilirmisiniz.Bilimsel anlamda hangi yazarın hangi tarihçinin ispatı ile iddiasını gösterebilirsiniz.Ben yukarıya verdiğim linkte yazmış olduğum yorumda hem kendi görüşümü, hem yabancı dil bilmemden dolayı zamanında merak edipte çevirisini yaptığım yabancı sitelerden indirdiğim makaleleerin verdiği bilgi ve okumuş olduğum diğer kitap ve kaynakları dahi yazdım sizse her örnek te vikipediyi veriyorsunuz.Bakın bize üniversitede birinci sınıfta inkilap tarihi veren bir hocanı nçok güzel bir sözü vardır " Tarih okuyarak değil araştırılarak öğrenilir" ben araştırmışım bir deste kaynak sundum sizde araştırın işte burda hatta ahanda kardeşim yok diyorsun bak koca koca harflerle yazıyor diyin ve mantıklı okunmaya değer bir yorum paylaşın zevkle okuyayım yorum yazarken de zevk alarak yazayım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın diyarbakırlı açık arıyorsunuz ama kapılar kapalı malesef ben internetten sadece gazete okurum ha geçerli yazılar vardır ama görüştür benim için.

.

.

.

zevkle okuyayım yorum yazarken de zevk alarak yazayım

Turk kaynaklarindan baska hangi kaynaklari arastirdiniz?

Hayir sevmedim, ve ezberci bir tarih oldugunu itiraf ettiginiz icin tesekkurler! :)

Beni tanimadan da tarih konsundaki bilgim hakkinda konusmak sizin ne kadar ciddi oldugunuzu gosteriyor!

Tekrar ediyorum: Bir kac kaynak verin her verdiginiz bir kaynak icin ben de bir tane vereyim!

Ben bilgi ve iletisim caginda Wikipedia non-profit bir siteyi TTK'nin tastikledigi her kaynaktan daha cok benimserim!

Kendi tarihimizi bilmeseydik herhalde bizlerde diger azinliklar gibi ortadan yok olurduk degil mi?

Sahi tarihinize gore Kurtler Turkler'in bir koluydu. Onlarca kisi, binlerce kisi bunu iddia etti. Dag Turkleriydik hani. Bakalim TRT6'ten bir kelime olsun bir sey anlayabiliyormusunuz ayni milletsek?

Yok yok bizler uzaydan gelmis olmayalim? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verdiginiz likten birsey cikmiyor!

Sormak istedigim kac taneymis bu ülke.. 1915 olaylarini soykirim diyen ülke var mi? herhangi bir mahkeme karari alinmis mi bu konuda..

Neden simdiye kadar bir karar alinmadi da ortaya cikan sadece Tarihciler karar versin diye görüs ortaya kondu?

Bunda bir celiski yokmu? Yoksa Türkiyeden mi korkuyorlar?

Linki tiresiz kopyalayip yapistirin. Ya da wikipedi'ye gidip bir bakin. ABD'nin bile 40'tan fazla eyaleti olaylara soykirim diyor. Fransa var aralarinda. Almanya. Hollanda. Rusya....

:)

Neyse... sorun zaten kimin taniyip tanimadigi da degil bizlerin olaylari adilce ve tarafsiz olarak arastirmasidir. Hepsi bu! Ama olaylarin konusulmasi dune kadar yasaklanissa ve konusanlar hapse atilmissa bunda bir bit yemigi var gibi geliyor. Anlatabiliyormuyum! Suclu olmasakta suclu konumuna getiriyorsunuz bizleri bu sacma sapan kanunlarla!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...
Pariste jakobenlerin kralı devirdiğinin haberi henüz taşraya ulaşır ulaşmaz, kazmalarla, küreklerle kadın-erkek çoluk -çocuk derebeylerinin evini sarıp , mallarına el koyup bölüşüp. derebeyini prangalayıp Paris'e gönderen Fransız köylüleri ile , "aman ağamıza zeval gelmesin" diyerek ayaklanan insanların geleceği aynı olmaz tabi.

Gerçekten çok güzel bir tespit...

Bu tartışmaların olduğu dönemde siteye uğrayamadığımdan dolayı görememişim ama hakikaten yerinde bir tespit...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt analarıyla Türk analarının buluşmasından bahsederken, meselenin daha karmaşık bir boyutu var. 25 yıldır Türk ordusunda şehit düşmekte olanlar sadece Türk evlatları değil. Kardeşleri veya yakınları dağa çıkmış Kürtler de orduda yakınlarına karşı savaşırken şehit oldu, olmakta.

Türklerle Kürtlerin Çanakkale’de birlikte savaşmaları evet kıymetli bir bilgi. Hatta bu konuda Emine Uçak’ın Çanakkale’de savaşmış Kürtler üzerine Kürt Cıvanlar adlı anılardan, tanıklıklardan oluşan çok önemli bir araştırma kitabı da var.

Yani yalnızca birlikte Çanakkale’de kan dökmüş değiller. Birbirine karşı 25 yıldır savaşırlarken dahi yine birlikte savaşmaktalar.

Eğer birlikte kan dökmek ironik bir biçimde barışa hizmet edecek bir veriyse, birlikte yaraları sarmak ve kanı durdurmak da aynı şekilde, hatta daha fazla barışa hizmet edecektir.

* “Evlatlarımızı vuranların anneleriyle barışmayız, demokratik açılım istemeyiz” diyen kimi şehit yakınlarının feryadını duyunca onlara “bari başka evlatlar ölmesin” demekten öte bir şeyler söyleyebilmeliyiz o halde.

25 yıl boyunca onları “vatan sağolsun” kıvamında tutmak ve evlatlarının onurlu bir savaş verdiklerine ikna etmek için, hangi güçler ellerini haksız yere kana bulamıştı?

Devletin içindeki oluşumlar bu savaşı sürdürmek için hangi faili meçhulleri ve yargısız infazları gerçekleştirdi? Halkın cebinden çıkan kaç milyon dolarlarla bu savaşın devam etmesi sağlandı?

PKK’nın yıllar içerisinde şiddeti daha da kutsar hale gelmesinin ve bu kadar kan boşuna dökülmedi diyerek şiddeti meşrulaştırmasının vahim yansımaları kadar bu soruların yanıtı da önemli.

* Acılı şehit ailelerinin yıllarca kanırttığınız yaralarını ancak bu tür gerçekleri ortaya çıkarıp adalet sağlayarak sarabilirsiniz. Ancak o zaman, intikam ve kin paydasında değil, acı ve yas paydasında hep birlikte kabullenebiliriz gerçekleri.

* E muhtıra dönemi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde şehit cenazelerinde provokasyon çıkaranların uzantılarının bugün Ergenekon sanıklarıyla bağlantılı olduğu biliniyor. Tabii çok daha vahim sonuçlar doğurmuş başka bağlantılar da var.

Bu bilgilerin ışığında, “neden açılımlar için bu kadar beklendi” şeklindeki eleştirilerin yanıtını vermek biraz daha mümkün.

* Savaşın bitirilmemesinden kendilerine derin rantlar sağlayan devlet içindeki oluşumlar, gerek gördükleri dönemlerde, şehit yakınlarının acısını bile bir siyasi çıkar ve hırs meselesi için kullanmaktan çekinmiyordu.

Dolayısıyla Kürt açılımı bugün birbirine demokrat, ulusalcı veya başka bir şey diyenlerin egolarını çatıştırmasına alet edilecek bir mesele değil.

Kan hâlâ akarken, ne kastedildiği belirsiz bir tedbircilik söylemiyle, anlaşılmaz ve muğlâk samimiyet sorgulamalarıyla oyalanacak bir de mesele değil. Kimin tavsiye makamında, kimin sınav kâğıdını doldurma makamında olduğunu tartışmaktan da ibaret değil tabii.

Yine, bu süreçte, “her şeyi tartışalım” diyenlerden bazıları, Kürtlerin kolektif talepleri olduğuna kilitlenerek, bunu tek mutlak veri olarak algılıyorlar. Ve bunu neredeyse bölücülük olarak yorumladıkları için, samimi gayretleri değerlendirmekte de doğal olarak zorlanıyorlar.

* Kürt açılımı derinleştikçe, onunla birlikte demokratikleşmemizin önündeki diğer engeller de gündeme gelmeye ve tartışılmaya başlıyor. Bu kaçınılmaz gerçekle ne kadar çabuk yüzleşebilirsek yeni bir sivil anayasa yapabilmek o kadar elzem hale gelecek.

* Barışı savunan Ajda Pekkanlara, Sezen Aksulara, tıpkı Ahmet Kayalara, Şivan Perverlere yapıldığı gibi halkın nezdinde nefret söylemi geliştirenleri teşhis etmeli ve bu tür kışkırtmalar yüzünden bugüne dek ne çok gencin kullanıldığını ve şiddete bulaştığını durmaksızın tekrar etmeliyiz.

Tabii nefret suçuyla mücadele ederken, bu söylemi kibarca çoğaltanlar, zarifçe ima edenler arasında saygın profesör veya merkez medya yazarı ayrımı yapmamak kaydıyla.

Leyla İPEKÇİ TARAF GAZETESİ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.