Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran'da Miras Paylaştırmada Matematiksel Hata.

TAKLAMAKAN

Önerilen İletiler

Felsefe yapıyorsunuz.

Tek bir rakam kullanmadan , matematik hatası açıklamaya çalışıyorsunuz.

Soru : 2/3 + 1/6 + + 1/6 + 1/8 = 1 eder mi etmez mi idi. Basitçe

Bu işlemlerde matematikteki 4 işlemden başka birşey kullanılmaz.

SOYUT , SOMUT olmaz burda. Onlar felsefede olur.

İrrasyonel sayı dediler , Müslüman Matemetikçiler...

Sırf inançları uğruna , matematiği katlettiler. Artık foruma da girmez oldular.

Siz ise herzamanki gibi , konuyu usluba getiriyorsunuz.

Şahsileştrmeye çalışarak , durum kurtarmaya çalışıyorsunuz.

herkes te görüyor.

Matematik hatası var. Hata yok demekle hata olmaz.

Siz neden bu kadar ısrarcısınız hata yok demekte biliyor musunuz.

Tüm inançlarınız YIKILIYOR. Savunacak yeriniz kalmıyor.

Bakın sizin yıldızlar gibi dediğiniz ÖMER bile ,

bu soruna MATEMATİĞİ kullanarak çözüm bulmaya çalışmış.... Taaa 1450 yıl önce.. Hiç olmaz sa o adamı taklit edin.

Matematiği kullanmaya çalışın.

Maalesef sizde o da yok.

Hadi diyelim ki , hukuka bile gitseniz , onlarda , işin uzmanına sorup , hatayı buldurtacaklardır.

Hukuk gözünü hataya kapamaz.

Ortada sorun var.

Siz habire ÇÖZÜM bulunmuş diyorsunuz.

Sorun olmayan ŞEYE , ÇÖZÜM bulunur mu.

Demek ki sorun olduğunu itiraf bile ediyorsunuz. Var mı ötesi.

Sadece görmek istemiyorsunuz.

Noktalama işaretlerinin tamamı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Böyle de canımı ye.

Ama hata yok denirmi ele güne karşı.

Matematik bir bilimdir.

Felsefe değil.

Sadece ve sadece 4 işlemin kullanıldığı ve 4 adet kesirli sayının toplamı yahu sorulan.

Hepsi bu.

Bunun cevabuı yokmuş gibi , biri tutar SOYUT , SOMUT der , öbürü İRRASYONEL SAYI der.

Çırpınıyorlar...

Ama hata ortada duruyor.

Çırpınınca yok olmuyor.

Sadece izleyenler acıyor o kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Felsefe bilgi sevgisidir; felsefe doğru düşünce ile bilinmeyenler yolunda yürümek gibi bir şeydir; eğer felsefe yapabiliyorsam ne mutlu bana...

Ben okur hiçbir şeyi görmüyor demedim ki; ben "falanca şahıs çok kötüdür" demedim ki; işte ortada cevaplar...

Katılmayanlar olabilir; yeter ki kendileri her türlü şahsileştirmeyi ve karşı cevabı yok saymayı bırakıp saygı göstersinler...

Yeni bir ikili yazışmaya girmeyeceğim; kimsenin şahsıyla işim olmaz, üsluba değinmek de tartışmada en doğal hakkımdır...

Ek:Hukukçuya gitmeyin mi dedik; çok meraklıysanız buyurunuz...

Ek2: "bu kadar basit" deyip sadece kendi dediğini onaylamaya çalışmak da hiç iyi bir şey değildir...

Ek3: Çırpındığımız söylenen konuda açık bir ileti yollamamıza rağmen işin kişiselleşmeye başlaması beni memnun etmektedir(çünkü karşı taraf belli ki pek hoşlanmadı)...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben felsefe yapıyorsunuz dedim. Yukardaki iletinizde beni doğruluyor.

Okuyanlar da görüyor bunu.

Ayrıca ben felsefe kötüdür de demedim. Yeri değil sadece.

Burda matematiksel bir hata yı açıklamaya çalışıyorsunuz.

Felsefe nin konusu değil bu.

Matematiğin konusu diyorum ısrarla.

Bu sorun çözülürken , matematik kullanılır.

Felsefe kullanılmaz.

Ötesi yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D

Çözülmeyi bekleyen sorun yok; zaten sizin kendilerine katıldığınız üye de somut durumda miras dağıtımında bir farklılaşma olarak algılıyor avliyeyi; yani İslam miras hukukunda bir problem yok mesele avliye uygulamasının durumu...

Biz de bunun doğal olduğunu söylüyoruz; size göre hata olabilir bu ama şahsen ben hata olduğu konusunda ikna olmadım, görüldüğü üzere dağıtım yapılıyor zaten...

Bu konuyu nereden gördünüz bilmiyorum ama bu oranları verenlerin amacı "matematik problemi" çözmek değil avliye uygulamasını eleştirip bunu Kur'an'dan sapma olarak göstermek...

Bence öncelikle ne üzerinde konuştuğumuzu tekrar düşünmelisiniz...

Sözünü ettiğim düzleme gelinmediği sürece konuşulabilecek bir şey yok...

Ek bilgi:Avliye

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

rakkamlara aıt her sorun ve problemı cozen matematık 4u 3e bolerken cozumsuz kalmıs olmuyormu?

4/3= 1,333333333333333333333333333333333333333 nereye kadar bolmeye devam edıcez. parayı taksım edemeden yenı mıraslar ve hesaplamalar.

bu anlasılabılır bır durum oluyorda dıger durumun hata oldugunda neden bu kadar ısrar edılıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

rakkamlara aıt her sorun ve problemı cozen matematık 4u 3e bolerken cozumsuz kalmıs olmuyormu?

4/3= 1,333333333333333333333333333333333333333 nereye kadar bolmeye devam edıcez. parayı taksım edemeden yenı mıraslar ve hesaplamalar.

bu anlasılabılır bır durum oluyorda dıger durumun hata oldugunda neden bu kadar ısrar edılıyor.

Bak kardeş ,

Yazdığınız rakam , sonsuza giden bir rakamdır.

Konu para ise , yukarda yazdığınız büyük oranda doğru olur. Taa ki. 1 kuruşa kadar.

1 Kuruş u daha alt bölenlere bölemez siniz. Onun altı yok. Ekonomide şu anda 1 kuruşun altı yok.

Yazıınız matematiksel olarak hata yok. Bırası tamam mı.

Para konusuna gelince ,

1 Kuruşu 3 bölmeye çalışamıyoruz. Altı yok ta ondan.

Olsa DÜKKAN SENİN.

Ama yok.

Hata da yok.

Velakin , ALLAHINIZ hata yapmış , şöyle ki.

100.000 USD parayı miras olarak bırakmış bir adam var. 3 kızı var ve anası babası sağ , karısı da sağ.

Şimdi , kızlara ne kadar verilecek , 2/3 değilmi. Verelim. 66.666 USD verdik onlar çekildi.

Ölenin anasına da 1/6 verilecek ( 100.000 usd den - Kalandan değil aman ha) 16.667 de anasına verdik.

Ölenin babası da sağ dı. 100.000 usd nin 1/6 sı da babaya gidecek. Ona da 16.667 usd verdik.

Bide karısı kaldı. ona da 100.000 usd nin 1/8 i verilecek. Eşine de 12.500 usd verilecek.

Şimti toplayalım.

66.666 + 16.667 + 16.667 + 12.500 = 112.500 usd yapar.

Oysa dağıtılması gereken para ne idi. 100.000 usd değilmiydi.

Hak sahipleri de diyor ki. Kurana göre alacaklarımız şunlar.. ( Yukarda yazanlar) ÖDEYİN ARKADAŞ diyor.

ortada 100.000 usd var , ama 112.500 usd dagıtılacak.

Allahınızın hatası bu ornekte 12.500 usd.

1 kuruş değil. Kaldı ki ekonomide kuruşun altı para olsa , dağıtın. Kim tutar sizi.

Ama Kurandaki hatada , birisi 12.500 usd yi getirmeli. Belkide Allah cebinden ödeyecek . ne malum

Anlaşılmıştır umarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak kardeş ,

Yazdığınız rakam , sonsuza giden bir rakamdır.

Konu para ise , yukarda yazdığınız büyük oranda doğru olur. Taa ki. 1 kuruşa kadar.

1 Kuruş u daha alt bölenlere bölemez siniz. Onun altı yok. Ekonomide şu anda 1 kuruşun altı yok.

Yazıınız matematiksel olarak hata yok. Bırası tamam mı.

Para konusuna gelince ,

1 Kuruşu 3 bölmeye çalışamıyoruz. Altı yok ta ondan.

Olsa DÜKKAN SENİN.

Ama yok.

Hata da yok.

Velakin , ALLAHINIZ hata yapmış , şöyle ki.

100.000 USD parayı miras olarak bırakmış bir adam var. 3 kızı var ve anası babası sağ , karısı da sağ.

Şimdi , kızlara ne kadar verilecek , 2/3 değilmi. Verelim. 66.666 USD verdik onlar çekildi.

Ölenin anasına da 1/6 verilecek ( 100.000 usd den - Kalandan değil aman ha) 16.667 de anasına verdik.

Ölenin babası da sağ dı. 100.000 usd nin 1/6 sı da babaya gidecek. Ona da 16.667 usd verdik.

Bide karısı kaldı. ona da 100.000 usd nin 1/8 i verilecek. Eşine de 12.500 usd verilecek.

Şimti toplayalım.

66.666 + 16.667 + 16.667 + 12.500 = 112.500 usd yapar.

Oysa dağıtılması gereken para ne idi. 100.000 usd değilmiydi.

Hak sahipleri de diyor ki. Kurana göre alacaklarımız şunlar.. ( Yukarda yazanlar) ÖDEYİN ARKADAŞ diyor.

ortada 100.000 usd var , ama 112.500 usd dagıtılacak.

Allahınızın hatası bu ornekte 12.500 usd.

1 kuruş değil. Kaldı ki ekonomide kuruşun altı para olsa , dağıtın. Kim tutar sizi.

Ama Kurandaki hatada , birisi 12.500 usd yi getirmeli. Belkide Allah cebinden ödeyecek . ne malum

Anlaşılmıştır umarım.

sıze aıt bı uslubu kullanmaktan hıc hoslanmıyorum ama bu dedıklerınıze kargalar bıle guluyordur.

kac zamandır hasa Allah hata yaptı dedıgınız bumuydu.

bravo sıze once bı hata ıcad etmıs sonrada onu Allah'a ısnad etmıs bununlada yetınmeyıp ınkar etmıssınız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Günlerdir tartışıyoruz.

Daha yeni mi anladınız.

Evet hata bu.

Hadi matematiği kullanarak bir çözüm öneriniz de bakalım.

Sonunda anlaşıldı ise problem madem , bide çözün.

Sayıları kullanarak.

Allah ın kuranda kullandığı oranları yok etmeden.

Allahın ayette bahsettiği oranlar bunlar , 2/3 , 1/6 , 1/6 , 1/8

Cevabınızı bekliyoruz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Günlerdir tartışıyoruz.

Daha yeni mi anladınız.

Evet hata bu.

Hadi matematiği kullanarak bir çözüm öneriniz de bakalım.

Sonunda anlaşıldı ise problem madem , bide çözün.

Sayıları kullanarak.

Allah ın kuranda kullandığı oranları yok etmeden.

Allahın ayette bahsettiği oranlar bunlar , 2/3 , 1/6 , 1/6 , 1/8

Cevabınızı bekliyoruz.

Saygılar.

cevabıda bulurum ınsaallah lakın sızın yontemınızın formulunuzun yanlıs oldugunda hıc suphe yok.

2/3, 1/6,1/6.1/8 oranlarını verdıkten sonra tamdan daha fazlasına ıhtıyac var bu hesaba gore tamın yanı mırasın 1,125 olması gerekıyor demenıze takılıp kaldım.

yapılması gereken cok basıt. bahsettıgınız oranların hepsını aynı seferde kullanmak kaydı ıle bır hıssenın ne kadar oldugunu bulmaya kalıyor.

bu formulun nasıl okunması gerektıgını hatırlamıyorum. lıseden o da lısenın bırınden cıkalı 25 seneden fazla oldu. kusura bakmayın bılemedıgım ıcın.

gercı benım bulmama gerek yok bulan bır muslumandan alıntılarız.

yanlız ben sızı merak edıyorum sıze gore sorun olan seyın cozumu sızınde anlayacagınız sekılde ortadan kaldırılırsa.

kendınız ıcınde dıyebılecekmısınız. gunlerdır tartısıyoruz daha yenı anladım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyecem söz.

Siz problemi çözün. Daha yeni anladım diyecem.

Özür de dileyecem. Tüm müslümanlardan.

Sanırım anlaştık.

Şimdi kurandaki matematik hatasına , matematiksel bir çözüm sunar mısınız lütfen.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgılı braın; yaptıgınız hesaptakı hata sudur.

ayette, kızlara 2/3 verdıkten sonra kalanın 1/6 sını babaya, 1/6 sını anneye en sonda 1/8 ını ese verın demıyor. bı kere oncelıkle bunu tespıt etmemız lazım .

sonrasında bu oranlarla ılgılı hesabın netıcesınde kımın ne kadar alacagını bulmaya calısabılırız.

sızın yapmadı dedıgınız sekılde yapmıs.

1000 lıranın 2/3 unu ayırıp 3 kız kardese vermıs

aynı 1000 lıranın 1/6 sını annesıne 1/6 sını merhumun babasına verdıkten sonra ese para kalmadı demıs. bu durumda varısler arasında once ben ım payım verılsın kavgaları alır yurur.

taklamakan, evet anne babaya verdıgı 1/6 butunun yanı 1000 lıranın 1/6sı ama o 1/6 kendı basına degılkı. dıger oranlarla bırlıkte degerlendırılmesı gerekır. sevgılı braının bu hesabı dogru degıl. baska hıcbır kısmında olmadıgı gıbı kur'an ın bu kısmındada hata yok.

Sayın kafedengi,

Matematik hesabı ortada.

Mirası, ayetteki gibi sıraylla paylaştırsak da,

Hepsini dikkate alıp (2/3 +1/6 +1/6 +1/8) paylaştırsak da, sonuç hep aynı: hak talepleri toplamı, dağıtılacak mirastan çok çıkıyor.

Bu sorunu, bu hatayı, bu yanlışı Hz. Ömer de görüyor ve bir çözüm getiriyor.

Bugünün müslümanları Hz. Ömer'den daha çok bildiklerini iddia ediyorlar.

Bugünün müslümanları Matematiği de reddediyorlar.

Tartışma mevzuu bir konuyu aydınlatmanın tek yolu, önce tartışılan şeyi anlamaktır.

Hz. Ömer, neden hata olduğunu kabul etmiş deyip incelemektir.

Hata yok demekle, reddetmekle bir yere varılmaz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bıraz zaman rıca etme hakkım varmı

SN kafedengi

iyi niyetinizden kuşkum yok

matematikten biraz anlayan biri olarak

zamanınızı boşuna harcamayın derim

--bence evet bir hata var,

ama hatasıyla sevabıyla Allahı seviyorum ona inanıyorum de çık kurtul...

şimdi

şu ''--soyutun somuta indirgenmesi sorunludur...'' diyen arkadaşa, sormak isterim

Allahın kendisi soyut zaten problem ordan kaynaklanıyor desem seninle çelişmem di mi?

şimdi ben sana ısrarla sordum(SOYUT-SOMUT ?)

ama sen yanıtlamadın ben yanıtlamak zorundayım.

SOYUT nedir? = TANIMINI YAPAMADIĞIN ŞEY SOYUTTUR

= HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞIN ŞEY (SENİN İÇİN) SOYUTTUR

SENİN İÇİN SOYUT OLAN ŞEY BENİM İÇİN SOMUT OLABİLİR görecelidirde

evet hemen üstteki cümleye dikkat, çünkü

SOYUTUN SOMUTA İNDİRGENMESİ meselesini ortaya atan arkadaş için MATEMATİK SOYUT,

ama benim için SOMUTTUR.

Rasyonel sayılar = a,b bir tamsayı olmak üzere; a/b şeklinde yazılabilen (b ''0'' dan farklı olmak koşuluyla)

sayılara rasyonel sayılar denir.

ör: 2/3, 1/6, 1/8

tanımlanıyor mu? EVET o zaman somuttur

Matematiksel bir terim olarak NOKTA nedir? tanımlayında göreyim uleeynn! tanımlayamazsınız çünkü soyuttur.

Yani demek isterem ki

2/3 + 1/6 + 1/6 + 1/8 = 27/24 olayında soyutluk adına zerre bişey YOK

(üstelik burda artan bir para var, bazıları 1 kuruş eksikliğe takmış, soyutluycak arkadaş)

''şüphesiz matematik bir bilimdir,

bunu bilmezler mide suçu matematiğe atarlar

biz onlara matematik öğretmeni gönderdik

ders kitaplarını ücretsiz verdik

okuyun ilim öğrenin dedik

ama onlar ne yaptı

çamur attılar matematiğe...

şüphesiz onları 45 derecede

yazın ortasında

haftada 50 saat

matematik kursu beklemekte...''

Matematiğin temelini MANTIK oluşturur. Mantıkta,doğru ve sistemli düşünme sanatıdır. Matematiğin amacı insanlara doru ve sistemli düşünmeyi öğretmektir...

Malesef KURAN daki bu hata

onun

insanları

doğru ve sistemli düşünmeye sevketmemek gibi bir

yapısının olduğunun

açık mucizesidir.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SN kafedengi

:clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sımdı bır ozelestırı yapma zamanı dıye dusunuyorum. bunu ıkı taraf ıcınde yapıyorum. ıtıraz edenler olabılecegı gıbı hakkanıyetlı bulanlarda olur kanaatındeyım.

bız muslumanların yanı Allah'a ıman edenlerın ınandıgı Allah hatadan munezzehtır. Allah hata yapmaz hata yapan Allah olamaz. bu baglamda her musluman konuya boyle bır seyın yanı hatanın olamayacagından hareketle yaklasır.

tıpkı sızın mutlak hata vardır yaklasımınızda oldugu gıbı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın kafedengi,

Matematik hesabı ortada.

Hepsini dikkate alıp (2/3 +1/6 +1/6 +1/8) paylaştırsak da, sonuç hep aynı: hak talepleri toplamı, dağıtılacak mirastan çok çıkıyor.

Tartışma mevzuu bir konuyu aydınlatmanın tek yolu, önce tartışılan şeyi anlamaktır.

Saygılar.

ıddıamda ısrar edıyorum.

buradakı oranlar o kısılerın tamamının oldugu zamanlar ıcın vaz edılen oranlar oldugundan bırbırınden bagımsız dusunulemez degerlendırılemez.

yapılması gereken sey daha oncede belırttıgım gıbı bu oranların hepsını hesaba katarak bır hıssenın ne oldugunun bulunmasına kalıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın kafedengi,

Matematik hesabı ortada.

Saygılar.

ıddıamda ısrar edıyorum.

buradakı oranlar o kısılerın tamamının oldugu zamanlar ıcın vaz edılen oranlar oldugundan bırbırınden bagımsız dusunulemez degerlendırılemez.

yapılması gereken sey daha oncede belırttıgım gıbı bu oranların hepsını hesaba katarak bır hıssenın ne oldugunun bulunmasına kalıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SN kafedengi

bız bu dıne cıkmak ıcın gırmedık.

dınımız gelenek dını degıldır.

anne baba baskısı degıldır.

salt aklımızı kullanıp gırdıgımız bır dın degıldırkı aklımızın almadıgından dolayı cıkalım.

o sızın dedıgınız aklını ılah edenlerın yapacagı seydır.

bızım o kadar aklımız yok. ( kafedengıden alıntıdır deyıp kullanabılırsın taklamakan bence sakıncası yok).

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sımdı bır ozelestırı yapma zamanı dıye dusunuyorum. bunu ıkı taraf ıcınde yapıyorum. ıtıraz edenler olabılecegı gıbı hakkanıyetlı bulanlarda olur kanaatındeyım.

bız muslumanların yanı Allah'a ıman edenlerın ınandıgı Allah hatadan munezzehtır. Allah hata yapmaz hata yapan Allah olamaz. bu baglamda her musluman konuya boyle bır seyın yanı hatanın olamayacagından hareketle yaklasır.

tıpkı sızın mutlak hata vardır yaklasımınızda oldugu gıbı.

Mükemmel bir pencere diyebilirim TEBRİKLER

HATA YAPAN ALLAH OLAMAZ demekle GERÇEK ALLAHA daha bir yaklaştınız...

Zaten hatayı yapan Allah değil bunu kimse söylemedi...

Bende özeleştiri yapmak istiyorum

Hatanın Muhammedden kaynaklandığını düşünmekle hata etmiş olabilirim

Asıl suçlu Dönemin MATEMATİK ÖĞRETMENLERİ de olabilir... harbi ciddiyim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar tekrar

Çözümün nasıl olduğuna ilişkin F. Hüdüre ait çalışmayı önceden vermiştim. Orda yapılan teknik hatanın ne olduğu belirtildiği gibi doğru çözümde verilmektedir (metnin okunup değerlendirilmediği anlaşılmakta) . Çok aşikar belliki Bilimden yola çıkıp bilim hakkında fikir sahibib olamayıp ahkam kesilmekte. Hiç bir şeye takılmadan. Basit bir yöntem olarak uygulamalı bir örnek vererek olayın ne olduğu hakkında herkesin fikir sahibi olmasına yardımcı olacağım. Olay kesirli sayırlarla ilgili ve bu yöntemin ne için nerelerde ve nasıl kullanıldığı googl e sorulursa makul cevaplar bulunabileceğinden eminim.

Örneğimizde sayın taklamakan bir büyük şirketin mali idari müdürü!!! (bu işi daha önceden yaptığı kendi ifadesi). Büyük şirketlerin mali İdari sorumluları genelde iktisadi ilimler akademisi mezunu olma vasfına sahip olmalıdırlar. Ancak o şekilde bu tip birimlerde müdürlük yapabilirler. Yine bu mali idari müdürleri yetiştiren akademilerden mezun olabilmek için kesirli işlemlerin nerede nasıl ve niçin kullanacaklarını çok iyi derecede bilmeleri gerekiyor aksi takdirde diploma yerine tekmeyi basıp mezun etmiyorlar.

Mali müdürümüz bağlı bulunduğu şirketin sene sonu net olarak 108.000 dolar kar etmiş ve bu kar a, b, c, ve d isimli dört ortağa şu birimlerde dağıtılacağı kendisine beyan edilmiştir. Oranlar şunlardır. a şahsına 2/3 b şahsına 1/6 c şahsına 1/6 ve d şahsınada 1/8 oranlarında taksimat yapacak..

Burdaki paylaşım yüzde üzerinden değildir.Kar üzerinden hisselerin dağılımı bu oranlara göre yapılacaktır. Şimdi burda müdürümüzün yapacağı işlemi biliyor varsayarsak (ki bilmiyor belli) 108.000 doları taksim edeceği yöntemde takip edeceği metod şu olmalı (ben matematikçi değilim ve bir bilimsel kimlikteki vatandaşa işini öğretmek kadar ********* bir şey olamaz)

İlk önce bir hissenin neye tekabül edeceğini bulmak. Çünkü gelen kar marjında hisselerin değiştiğini sayarak yola koyulmak mecburiyetindeyiz ki olay anlaşılsın. bunuda tesbit edebilmesi için ilk olarak payları eşitlemesi gerekiyor oda şu şekilde

2/3+1/6+1/6+1/8 = 16/24+4/24+4/24+3/8=27/28 27/28 buldu burda içler dışlar çarpımıda yapabilir basit bir yöntemlede bir hisseye düşen oranı rahatlıkla tesbit edebilir oda 108.000 rakamını 27 bölmek olur o şekilde bir hissenin neye tekabül ettiğini tesbit eder Mali işler müdürümüz taklamakan işlemi yapıyoruz 108.000/27=4000. Bir hisseye tekabül eden rakam 4000 çıktı karşımıza. Şimdi patronların hisselerine göre paylarına düşen rakamı tesbit edelim.

a şahsı 16 x 4000 = 64000 usd

b şahsı 4 x 4000 = 16000 usd

c şahsı 4 x 4000 = 16000 usd

d şahsı 3 x 4000 = 12000 usd

Benim toplamayla ilgili sorunum var bunların toplanmasını sanırım sayın mali idari müdürümüz yapar ve acaba 108.000 usd ye karşılık geliyormu tesbit edebilir. Yöntemde bir ihtilaf varmı yokmu diye...

Şimdi Kur an ı kerimde oranların o şekilde verilmesi miras taksiminde çok değişik farklı varyasyonların olacağından dolayı kimin kime göre ne alacağı sabitlenmiştir. Dolayısıyla ne kadar değişik varyasyonlar olursa olursa olsun hepsine hitap etmekte. Asıl sıkıntı matematiğin m sinden anlamayan ve bu bilim dalını salt dört işlem olarak görenlerden kaynaklanmaktadır. Kur an ı kerimde hiç bir eksik nokta bırakılmamıştır ve kitap aciz olmadığı gibi aciz bırakmaktadır.

Sorun sadece insanın kendinin göremediğinin kitapta olmadığını düşünmesidir.

Ve sanırım birileri bunun için özür dileyecek. Merakla bekliyorum en azından samimiyet göstergesi olarak. İnsan ya şarlatandır yada ilmi bir bilgiye dayanır.

Hanif_42

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.