Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran'da Miras Paylaştırmada Matematiksel Hata.

TAKLAMAKAN

Önerilen İletiler

ali0_1:

Konuyla ilgili genel bir cevap verilmiştir ve bu cevabımda da belirttiğim üzere zaten herkes miras hukukunda çözümsüzlük olmadığında hemfikir ve bu yüzden de sayılarla konuyu saptırmaya gerek yoktur...

Hata yoktur; hala hata olduğunu iddia edenlerin de gittikçe karşıyı yok sayan ve "ya şu ya bu" şeklinde hiçbir dayanağı olmayan zorlama yorumlarına katılmak zorunda değiliz...

Pek çok iletide çeşitli cevaplar verilmiştir...

Beni kişiselleştirmeyle suçlayanlar da üslubunda daha dikkatli olmalıdır; bu üsluba karşı özel olarak cevap verecek değilim; karşıya saygıyı öğrenene kadar kimseye özel cevap yok bundan sonra!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

''sana cevap yok kardes varda yok'' dıye ahkam kesmek kolay. soru sormak kolayda cevaplamak zor.

su foruma bı goz at bakalım cevaplandırmadıgın kac tane ıletı var.

+ ben soruna cevap vermısım. bılmıyorum demısım.

ver sıfırı bırak sınıfta

Sn Kafedengi ,

Foruma girdiğin günden beri , her iletime bir ileti yapıştırma peşindesin.

Biçok zaman da , mantıktan yoksun.

Neyse bunu bir kenara bırakarak sizden bir ricada bulunabilir miyim.

Bana sorulmuş ama cevabının verilmediğini düşündüğünüz hangi soru var ise ,

lütfen buraya alıntılayınız.

Biliyorsam cevabını hemen veririm.

Bilmiyorsam araştırır , ortaya koyar , ve dikkatlerinize sunarım.

Beraber tartışırız.

Buyrun.

Hangi sorulara cevap vermemişim. Yazın.

Bekliyorum. Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Kafedengi ,

Foruma girdiğin günden beri , her iletime bir ileti yapıştırma peşindesin.

Biçok zaman da , mantıktan yoksun.

Neyse bunu bir kenara bırakarak sizden bir ricada bulunabilir miyim.

Bana sorulmuş ama cevabının verilmediğini düşündüğünüz hangi soru var ise ,

lütfen buraya alıntılayınız.

Biliyorsam cevabını hemen veririm.

Bilmiyorsam araştırır , ortaya koyar , ve dikkatlerinize sunarım.

Beraber tartışırız.

Buyrun.

Hangi sorulara cevap vermemişim. Yazın.

Bekliyorum. Saygılar.

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...75&start=75

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ali0_1:

Konuyla ilgili genel bir cevap verilmiştir ve bu cevabımda da belirttiğim üzere zaten herkes miras hukukunda çözümsüzlük olmadığında hemfikir ve bu yüzden de sayılarla konuyu saptırmaya gerek yoktur...

Hata yoktur; hala hata olduğunu iddia edenlerin de gittikçe karşıyı yok sayan ve "ya şu ya bu" şeklinde hiçbir dayanağı olmayan zorlama yorumlarına katılmak zorunda değiliz...

Sayın Ali0_1,

İslam miras hukukunda çözümsüzlük yok, haklısınız. Zira çözüm bulunmuş, Kuran'da bahsedilen oranlardan daha az verilmek, yani insanların payları çalınmak suretiyle çözüm bulunmuş.

Peki neden çözüm bulunma gereği duyulmuş?

Kuran'daki miras hukukunda hata olduğu için çözüm aranmış ve bulunmuş.

*

Ayet açık ve net:

Nisa 11. Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır...

1000 YTL paramız var.

Kuran ne diyor?

Bu paranın 2/3'ünü kızlara ver diyor.

Yani Kuran'ınız diyor ki, 1000 YTL varsa, kızlara 666 YTL ver diyor.

Ama AVL yöntemi ile, kızlara 593 YTL veriliyor.

Şimdi, sayın Ali0_1, Kuran'ın emrine uyulmuş mudur, uyulmamış mıdır?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Ali0_1,

İslam miras hukukunda çözümsüzlük yok, haklısınız. Zira çözüm bulunmuş, Kuran'da bahsedilen oranlardan daha az verilmek, yani insanların payları çalınmak suretiyle çözüm bulunmuş.

*

Ayet açık ve net:

Nisa 11. Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır...

1000 YTL paramız var.

Kuran ne diyor?

Bu paranın 2/3'ünü kızlara ver diyor.

Yani Kuran'ınız diyor ki, 1000 YTL varsa, kızlara 666 YTL ver diyor.

Ama AVL yöntemi ile, kızlara 593 YTL veriliyor.

Şimdi, sayın Ali0_1, Kuran'ın emrine uyulmuş mudur, uyulmamış mıdır?

Saygılar.

okuyorum okuyorum su ayetı anlayamıyorum bı turlu. bıde kendımı matematık konusunda ıyı bılırdım. ama bulacagım ınsaallah. en azından arayacagım.

yanlız sevgılı braın sızın hesabınıza gore 1 lırada fazla verıyor farkındasınızdır heralde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

okuyorum okuyorum su ayetı anlayamıyorum bı turlu. bıde kendımı matematık konusunda ıyı bılırdım. ama bulacagım ınsaallah. en azından arayacagım.

Bunda anlayamayacak bişey yok.

Bir adam ölüyor. Adamnın borcu ve vasiyeti yok. 1000 ytl para bırakıyor miras olarak.

3 kızı var, eşi, annesi ve babası hala hayatta.

Kuran'daki miras hükümlerini alıyoruz ve mirası paylaştırıyoruz

11-Allah sizlere, miras taksiminde çocuklarınız hakkında, erkeğe iki dişi payı verilmesini emrediyor. (1)Eğer hepsi kız olup da ikiden fazla iseler, bunlara bırakılan malın üçte ikisi; eğer tek bir kız ise o zaman yarısı verilir. Eğer (2) ölen kişinin çocuğu varsa anne-babasından her birine altıda bir, şayet çocuğu yok da anne-babası mirasçı oluyorsa annesine üçte bir, eğer ölenin kardeşleri de varsa o zaman annesine altıda bir verilir. Bunların hepsi ölenin yapmış olduğu vasiyetin yerine getirilmesinden veya borcunun ödenmesinden sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size fayda bakımından daha yakın olduğunu siz bilmezsiniz. Bütün bunlar, Allah tarafından birer fariza olarak takdir edilmektedir; muhakkak Allah bilendir, hikmet sahibidir.

12-Eğer karılarınızın çocuğu yoksa, bıraktığının yarısı sizindir. Eğer çocuğu varsa, o zaman dörtte biri sizindir. Bunlar, ettikleri vasiyetten veya borçları ödendikten sonradır. Eğer çocuğunuz yoksa, sizin bıraktıklarınızın dörtte biri, (3)çocuğunuz varsa sekizde biri ettiğiniz vasiyetten veya borçtan sonra, karılarınızındır. Eğer bir erkek veya kadının çocuğu ve babası yok da kelale yönünden -yan koldan- ana bir erkek veya kız kardeşi bulunuyorsa her birine altıda bir düşer. Eğer bunlar, bundan fazla iseler, zarara uğratma kasdı olmaksızın yapılan vasiyet veya borçtan sonra üçte birinde ortak olurlar. Bütün bunlar, Allah'tan birer emirdir. Allah her şeyi bilen, cezalandırmada acele etmese de ihmal etmeyendir.

Yukarıdaki ayetlere bakarak, sırayla herkese payını verelim:

1. Çocukların hepsi kız. Bu durumda, kızlara mirasın 2/3'ünü veriyoruz.

1000 lirayı 3'e bölüp, kızlara 2 pay veriyoruz.

1000/3= 333.33

333.33 * 2 = 666.66

Mirastan bu kadarını kızlara verdik, Nisa-11 ayetinde söylendiği gibi.

2. Kızların payını verdikten sonra, ayetteki sırayı takip edip, anne-babaya paylarını veriyoruz.

Ne diyor ayet, çocukları varsa, ki adamın 3 kızı var, bu durumda anne babanın herbirine mirastan 1/6 pay veriyoruz.

1000 lirayı 6'ya bölüp, anneye 1, babaya 1 pay veriyoruz.

1000/6= 166.66

Hem anneye, hem de babaya aynı payı verdiğimizden, anen+baba toplam payını buluyoruz.

166.66 + 166.66 = 333.33

3. Kızların ve anen, babanın payını verdikten sonra, ayetteki sırayuı takip edip, eşe de hakkını vereceğiz şimdi.

Ayet ne diyor? Çocukları varsa, ki 3 kız çocuk var, bu durumda eşe 1/8 pay verilecek diyor.

1000/8 = 125

Eşe 125 ytl vermemiz gerek.

Ama, bir dakika, kesede hiç para kalmamış!!

Zira, 666.66'sını kızlara vermişiz, 333.33'ünü de anne+babaya vermişiz, toplam 1000 ytl olmuş verdiğimiz para.

Aaaa!!! Eşe para kalmamış!!!

yanlız sevgılı braın sızın hesabınıza gore 1 lırada fazla verıyor farkındasınızdır heralde.

Benim yaptığım hesapta hata nerede gösterirmisiniz?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

okuyorum okuyorum su ayetı anlayamıyorum bı turlu.

Hocam , sonunda ayeti sana okuttuk ta.

İyi etmedik yahu.

Kuranı anlayarak okumaya çalışıyorsun.

Dinden falan çıkmayasın. !!!!

Dikkat et üstad. Mazallah dinden çıkarsın. Benim akıbetime uğrarsın.

Kuran öyle pat diye kendi dilinden anlayarak okunur mu....

--0--

Bide %99 dediğiniz çoğunluğun ne kadarı bir defa bile olsun , kendi dillerinden anlayarak okumuştur ki Kuranı.

--0--

Sn Brain bizler cehennemlik insanlarız.

Masum müslümanları kitapları olan Kuranı anlayarak okumaya teşvik ediyoruz.

Dinden çıkarıyoruz.

Biz taaa cehennemin dibine gidecez herhalde bu gidişle.

Ne dersin.

Gerçi seni bilmem de , benim yerim dipteki köşe. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet; sorunun olmadığını kabul etmek hiç değilse bir zeminde buluşma adına iyi oldu...

Buna iletimde özellikle değinmiştim zaten hukuk mantığı, soyutun somut durumda farklılaşabilmesi diyerek...

1000 lira paramız var mirastan eşit hak sahibi 3 kişiye nasıl paylaştıracağız???

Çünkü soyut olarak matematiksel hesap yaptığınızda karşınıza 1 lira lık boşluk çıkacaktır, 1/3 ün bizi götüreceği yer de malumunuz; halbuki somut durumda 900 olsaydı çok rahat paylaşılacaktı o zaman bunun için özel bir hukuki düzenleme mi gerekir(ki her durum için ayrı ayrı mümkün olmaz) yoksa somut durumda işe uygun bir çözüm getirmek mi??? Tabii olarak ikincisidir...

Hukukta pek çok şey böyledir zaten; yoksa her durum için ayrı bir şeyler yapmak gerekirdi ki bu sistemi kilitler...

Yani gayet normaldir farklılaşma...

Burada bazı matematiksel açıklamalar da getirildi, işin özünde ise herkesin anlatmak istediği herhangi bir hatanın olmadığı sadece somut durumda oranların basitçe toplanmasından fazlasının gerekebildiğiydi...

İşte bire bir aynı olmasa da yukarıda verdiğim durumda da salt bölme yapmak yeterli olamamakta hatta yeri geldi paylaşmada bazı farklılaşmalar kaçınılmaz olmaktadır...

Hep aynı şeyleri söyleyip durmaya gerek yok; benim şu tepki iletimde söylediğim de biraz karşıyı yok saymadan "size katılmıyorum" diyebilmenin önemidir...

Özetle:

1) Kaynak bellidir, somut durumda da yine aynı normdan yararlanarak işlem yapılmıştır...

2) Zaten böyle bir hata olsaydı(ciddi anlamda hukuki normu karşılayamayacak) ve sizin inandığınız şekilde Kur'an insanların işi olsaydı düzeltilirdi çünkü miras meselesi kendini baştan gösterir ve Araplar ticaret nedeniyle matematiğe uzak falan da değildir yine İslam karşıtı kampanyalarda da çok tercih edilen bir iddia değildir bu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet; sorunun olmadığını kabul etmek hiç değilse bir zeminde buluşma adına iyi oldu...

Buna iletimde özellikle değinmiştim zaten hukuk mantığı, soyutun somut durumda farklılaşabilmesi diyerek...

1000 lira paramız var mirastan eşit hak sahibi 3 kişiye nasıl paylaştıracağız???

Çünkü soyut olarak matematiksel hesap yaptığınızda karşınıza 1 lira lık boşluk çıkacaktır, 1/3 ün bizi götüreceği yer de malumunuz; halbuki somut durumda 900 olsaydı çok rahat paylaşılacaktı o zaman bunun için özel bir hukuki düzenleme mi gerekir(ki her durum için ayrı ayrı mümkün olmaz) yoksa somut durumda işe uygun bir çözüm getirmek mi??? Tabii olarak ikincisidir...

Hukukta pek çok şey böyledir zaten; yoksa her durum için ayrı bir şeyler yapmak gerekirdi ki bu sistemi kilitler...

Yani gayet normaldir farklılaşma...

Burada bazı matematiksel açıklamalar da getirildi, işin özünde ise herkesin anlatmak istediği herhangi bir hatanın olmadığı sadece somut durumda oranların basitçe toplanmasından fazlasının gerekebildiğiydi...

İşte bire bir aynı olmasa da yukarıda verdiğim durumda da salt bölme yapmak yeterli olamamakta hatta yeri geldi paylaşmada bazı farklılaşmalar kaçınılmaz olmaktadır...

Hep aynı şeyleri söyleyip durmaya gerek yok; benim şu tepki iletimde söylediğim de biraz karşıyı yok saymadan "size katılmıyorum" diyebilmenin önemidir...

Özetle:

1) Kaynak bellidir, somut durumda da yine aynı normdan yararlanarak işlem yapılmıştır...

2) Zaten böyle bir hata olsaydı(ciddi anlamda hukuki normu karşılayamayacak) ve sizin inandığınız şekilde Kur'an insanların işi olsaydı düzeltilirdi çünkü miras meselesi kendini baştan gösterir ve Araplar ticaret nedeniyle matematiğe uzak falan da değildir yine İslam karşıtı kampanyalarda da çok tercih edilen bir iddia değildir bu...

sn ali0_1

Matematikte,Kimyada ve Fizikte bir çok formülde bazı büyüklükler

heseplama yapılırken ihmal edilir.Nedeni hesaplamadaki etkisi

çok çok çok küçük olduğundan kayda değer bulunmaz.

Ve bu bildiğimiz ve kullandığımız bilimsel formüllerdir.

1000/3 = 333,333333...

333,33 + 333,33 +333,33 = 999,99 eder

fark ne 0,01

devam edelim

0,01 / 3 = 0,003333333...

bir kişinin aldığı pay ne 333,33

şimdi soruyorum 333,33 ün % kaçı 0,00333... tür

:) hesaplayabilirsen hesapla.

YANİ İHMAL EDİLEBİLECEK KADAR KÜÇÜK

peki Kurandaki paylaştırmada ortaya çıkan fark o kadar küçük mü?

Tabiki HAYIR...

olay budur...

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olay o değil işte; herkes kendi bildiğine "odur budur şudur" diyemez...

Bahsettikleriniz matematikte de soyutun somuta indirgenmesinde karşılaşılacak farklılıktır; işte bu matematikte dahi görülüyorsa hukukta, günlük yaşamımızda daha geniş bir tolerans alanıyla da görülür...

Görüyorum ki yavaş yavaş sizler de kabul ediyorsunuz bazı şeyleri... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Artı birde dağıtılacak paylar toplamı bütünü geçiyor...

Bambaşka bir durum yani olacak iş değil.

Bunu bile bile hala Kuran ilahi bir kitaptır deyip inanmak bir TRAGEDYA dır...

Allah hata yapamayacağına göre bu insan hatasıdır.

Bunu kabul etmek Allahı inkar etmek değildir.

KURAN DA BİR SORUN VAR...

MATEMATİKSEL BİR SORUN...

düzeltmeye çalışmayın yapamazsınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olay o değil işte; herkes kendi bildiğine "odur budur şudur" diyemez...

Bahsettikleriniz matematikte de soyutun somuta indirgenmesinde karşılaşılacak farklılıktır; işte bu matematikte dahi görülüyorsa hukukta, günlük yaşamımızda daha geniş bir tolerans alanıyla da görülür...

SOYUT ve SOMUT nedir? açıklarmısınız yanlış biliyormuşsunuz gibi geldi!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben alacağımı aldım cevap olarak; bu kabullenmeler benim için iyi...

Farklı şeylere inanıyoruz; size katılmıyorum...

Ek: Kimseye konu dışı bir şey söylemek zorunda değilim; yanlış varsa "somut" olarak gördüğünüz belirtirsiniz...

Ek2: Biz başka konuda mı anlatıyoruz burada hala bir şeyler keşfedilmiş gibi konuşuluyor!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn arkadaşım

1/3 ün sayı dorusundaki yeri bellidir ve gösterilir bilnmeyen hiç bir tarafı yoktur.

sanırım siz 1/3 ün sonucunun soyut bir durum olduğunu söylüyorsunuz...

Nesi soyut söylermisiniz?

Çünkü siz 1/3 örneğini vererek açıklamaya çalıştınız... soyutun somuta indirgenmesi olayını

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1'i 3'e tam bölün ve günlük hayatımıza dair somut bir olayın yer aldığı bir cümle içinde kullanın :D

Bunu diyorum...

:) sn arkadaşım

komik olmayın 1/3 = 0,3 (3- devirli ondalık sayıdır) soyut değildir.

verdim ya az önce örnek

1000 ytl yi 3 kişiye paylaştırırsan

kişi başına 333,33 ytl düşer

bir kişinin alacağı paydan esik aldığı miktar

tüm mirasın

( :) sen hesaplayamadın ben hesapliim)

1 milyonda 9 ukadardır

zaten en düşük para birimi 1 kuruştur :)

Kaldı ki

KURANDAKİ PAYLAŞIMDA PAYŞATIRACAK PARA KALMIYOR yani

evlere şenlik farklı bir durum var

bir ilkokul çocuğu bile böyle bir hata yapmaz...

en azından paylaştıracağı miktarın bütünü geçmemesine dikkat eder...

bak ben sana soyut (tam anlamıyla değil sadece sayı dorusundaki yeri gösterilemez o kısmıyla soyut)

bir sayı söyleyeyim

herhangi bir çember çiz çevresinin uzunluğunu çapının uzunluğuna böl bak bakalım ne çıkacak...

o zaman 1/3 ün kıynetini anlarsın :) :) :)

ne kadar somut olduğunu görürsün

Bu arada somut-soyut ne demek lütfen açıklarmısın kaçmayalım lütfen

ben bunu laf olsun diye sormuyorum...

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

adama demişler denizdeki suları boşalt

o demişki siz denize akan nehirleri yağan yağmurları durdurun bende boşaltayım...

seninkide o hesap

bana 1000 ytl yi eşitdağıt diyorsun bende

sana derimki

333,3333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333333

3333... ytl yi verecek bir para birimi çıkar...

bazı büyüklüklerin ihmal edilmesi bilimsel bir gerçekliktir

sen bunu Kuran daki hatayı açıklamakta kullanamazsın çünkü hata

bu durumla ilgili değil lütfen inandırıcı olun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Savuncak birşeyi kalmayınca ,

Ben alacağımı aldım der çıkarlar.

Allah ın hatası en az hata der çıkarlar.

Kötü niyet şurda ,

İlk verilen örnekte 1.000 TL nin 3 kişiye eşit paylaşımında ,

herkişiye 333 lira verilir diyor .

Toplam da da 999 lira dağıtılır diyor.

E be kardeşim...

Sizin ülkede kuruş yokmu.

Neden 1 lirada tıkandın kaldın demezler mi.

dağıt bu 1 lirayı da...

bul yüz kuruş.

ver 33 er kuruş daha

kalsın 1 kuruş.

Sonrada bu 1 kuruşluk paylaştırılamayan miras ı hata olarak göster de.

Allahın koç kafası kadar hatasını gösterme.

1.000 TL yi sizin Allahınız , 1.125 TL olarak dağıtıyor.

125 TL nerden geldi.

cevap yok.

Peki senin sorunda 1 kuruş dağıtılamamıştı.

1 kuruş mu hata , 125 TL mi.

Kötü niyetiniz burda sizin.

kaldı ki , eğer para birimi olarak kuruşun altı işlevsel olarak olsa , biz onu da dağıtırız.

Yaa , Ezbere konuşarak olmuyor.

Ne kadar kaçsanız da bu hatayı atamayacaksınzı beyninizden.

Kuranda da duracak.

Beyninizde de.

Kemirecek Beyninizi....

Acıyorum ya.

Böyle çırpınışlar görüyorum ya.

Hakikaten acıyorum artık.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben alacağımı aldım cevap olarak; bu kabullenmeler benim için iyi...

Sayın Ali0_1,

Benim yazımı dikkatle okuyunuz, ben "sorun yok" demedim hiçbir şekilde.

Çözüm bulunmuş dedim.

Çözüm, hata mevcut olduğu için bulunmuş dedim.

Bir ülkedeki açlık sorununa, borçlanıp ithalat yaparak çözüm bulabilirsiniz, ülkenin bir kısmını satıp karşılığında para alarak çözüm bulabilirsiniz, vatandaşların yarısını kurşuna dizerek de çözüm bulabilirsiniz. Hepsinin adı "çözüm"dür. Neyin çözümüdür? Açlık sorununun.

Kuran'daki miras hukukunda bir hata var, yani sorun var. Bu soruna bir çözüm bulunmuş. Çözüme AVL yöntemi denmiş.

Neden çözüme gerek duyulmuş? Kuran'daki matematik hesabı yanlış olduğu için çözüm bulunmuş.

Önce sorunun varlığını kabul ediniz.

Muhammed ile birlikte bu dini kuran Halife Ömer bile Kuran'da hata oldupunu kabul edip, çözüm aramış, siz kraldan daha fazla kralcısınız, Halife Ömer'den daha iyi biliyorsunuz, hata yok diyorsunuz.

Önce hatanın varlığını kabul ediniz, ondan sonra hatanın kim tarafından yapıldığı konusuna gelelim.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunda anlayamayacak bişey yok.

Bir adam ölüyor. Adamnın borcu ve vasiyeti yok. 1000 ytl para bırakıyor miras olarak.

3 kızı var, eşi, annesi ve babası hala hayatta.

Kuran'daki miras hükümlerini alıyoruz ve mirası paylaştırıyoruz

11-Allah sizlere, miras taksiminde çocuklarınız hakkında, erkeğe iki dişi payı verilmesini emrediyor. (1)Eğer hepsi kız olup da ikiden fazla iseler, bunlara bırakılan malın üçte ikisi; eğer tek bir kız ise o zaman yarısı verilir. Eğer (2) ölen kişinin çocuğu varsa anne-babasından her birine altıda bir, şayet çocuğu yok da anne-babası mirasçı oluyorsa annesine üçte bir, eğer ölenin kardeşleri de varsa o zaman annesine altıda bir verilir. Bunların hepsi ölenin yapmış olduğu vasiyetin yerine getirilmesinden veya borcunun ödenmesinden sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size fayda bakımından daha yakın olduğunu siz bilmezsiniz. Bütün bunlar, Allah tarafından birer fariza olarak takdir edilmektedir; muhakkak Allah bilendir, hikmet sahibidir.

12-Eğer karılarınızın çocuğu yoksa, bıraktığının yarısı sizindir. Eğer çocuğu varsa, o zaman dörtte biri sizindir. Bunlar, ettikleri vasiyetten veya borçları ödendikten sonradır. Eğer çocuğunuz yoksa, sizin bıraktıklarınızın dörtte biri, (3)çocuğunuz varsa sekizde biri ettiğiniz vasiyetten veya borçtan sonra, karılarınızındır. Eğer bir erkek veya kadının çocuğu ve babası yok da kelale yönünden -yan koldan- ana bir erkek veya kız kardeşi bulunuyorsa her birine altıda bir düşer. Eğer bunlar, bundan fazla iseler, zarara uğratma kasdı olmaksızın yapılan vasiyet veya borçtan sonra üçte birinde ortak olurlar. Bütün bunlar, Allah'tan birer emirdir. Allah her şeyi bilen, cezalandırmada acele etmese de ihmal etmeyendir.

Yukarıdaki ayetlere bakarak, sırayla herkese payını verelim:

1. Çocukların hepsi kız. Bu durumda, kızlara mirasın 2/3'ünü veriyoruz.

1000 lirayı 3'e bölüp, kızlara 2 pay veriyoruz.

1000/3= 333.33

333.33 * 2 = 666.66

Mirastan bu kadarını kızlara verdik, Nisa-11 ayetinde söylendiği gibi.

2. Kızların payını verdikten sonra, ayetteki sırayı takip edip, anne-babaya paylarını veriyoruz.

Ne diyor ayet, çocukları varsa, ki adamın 3 kızı var, bu durumda anne babanın herbirine mirastan 1/6 pay veriyoruz.

1000 lirayı 6'ya bölüp, anneye 1, babaya 1 pay veriyoruz.

1000/6= 166.66

Hem anneye, hem de babaya aynı payı verdiğimizden, anen+baba toplam payını buluyoruz.

166.66 + 166.66 = 333.33

3. Kızların ve anen, babanın payını verdikten sonra, ayetteki sırayuı takip edip, eşe de hakkını vereceğiz şimdi.

Ayet ne diyor? Çocukları varsa, ki 3 kız çocuk var, bu durumda eşe 1/8 pay verilecek diyor.

1000/8 = 125

Eşe 125 ytl vermemiz gerek.

Ama, bir dakika, kesede hiç para kalmamış!!

Zira, 666.66'sını kızlara vermişiz, 333.33'ünü de anne+babaya vermişiz, toplam 1000 ytl olmuş verdiğimiz para.

Aaaa!!! Eşe para kalmamış!!!

Benim yaptığım hesapta hata nerede gösterirmisiniz?

Saygılar.

sevgılı braın; yaptıgınız hesaptakı hata sudur.

ayette, kızlara 2/3 verdıkten sonra kalanın 1/6 sını babaya, 1/6 sını anneye en sonda 1/8 ını ese verın demıyor. bı kere oncelıkle bunu tespıt etmemız lazım .

sonrasında bu oranlarla ılgılı hesabın netıcesınde kımın ne kadar alacagını bulmaya calısabılırız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgılı braın; yaptıgınız hesaptakı hata sudur.

ayette, kızlara 2/3 verdıkten sonra kalanın 1/6 sını babaya, 1/6 sını anneye en sonda 1/8 ını ese verın demıyor. bı kere oncelıkle bunu tespıt etmemız lazım .

sonrasında bu oranlarla ılgılı hesabın netıcesınde kımın ne kadar alacagını bulmaya calısabılırız.

Ayet öyle demiyor.

Brain de öyle hesaplamamış zaten.

Kalan üzerinden hesap yok.

1,000 YTL nin 1/6 sı hesaplanmış.

Kalanın değil.

İlk ANA paranın 1/6 sı.

Azıcık dikkat lütfen.

Sn Brain Slapper ın hesabında hata yok.

Kuranda hata var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Soyutun da somutun da burada ne ifade ettiği ortadadır; "aman kaçıyor" "aman çırpınıyor" gibi kötü ifadeleri sahiplerine iade eder ve tekrar saygıyı öğrenene kadar kimseye özel cevap yazmayacağımı belirtirim...

Şimdi daha düzgün bir üslupla yazılmış bir başka iletiye gelirsek; sayın slapper;

Avliyenin yine matematik içerisinde olduğu ve sizin tüm iddialarınıza rağmen soyut normu zedelemediğini söylüyorum; bunu da defalarca açıkladık ve sizi inandırmak zorunda değilim...

Ben hatayı örtmeye çalışmıyorum; hata olduğunu söyleyenler soyut norm somut uygulama bağlantısını anlayamıyorsa ya da toplamadan fazlasını görmek canlarını sıkıyorsa bu beni hiç ilgilendirmez...

Hata yoktur...

Bu arada ben salt sizden değil buradaki herkesten aldım cevabımı:

1) Miras hukukunda problem olmadığı kabul edildi ve ben bunun yine hükme bağlı kalınarak sağlandığını belirttim...

2) Hükme bağlı kalınmadığı söylendi ama bir başka üye de sonunda farklılaşmanın olabileceğini kendisi bu konuda kabul etmese de belirtti ve kendisi inanmasa da ben diyorum ki matematikte daha dar bir aralıkta görülebilecek farklılaşma hukukta ve günlük hayatımızda daha geniş bir aralıkta görülebilir...

Neymiş o zaman; çözülemeyen bir problem yok ki burada birileri sürekli sayılarla kafa bulandırsın ve bazı farklılaşmalardan bahsediliyor ki bunlar hep olabilecek şeylerdir...

Bir de açık saptırma örneği görüyoruz ibret olsun diye sunuyorum:

1000 lik 1250 olarak dağıtılıyormuş(!!!); hayır hiç değilse şu anda cevap verdiğim üye işlemi sistemdeki gibi yapıp bazı değişikliklerden bahsediyordu; gelen gideni aratır derler ya işte öyle...

Nokta...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Ali0_1,

Bu konuyu sizle daha önce de tartıştık.

Çözüm'den bahsedebilmek için, ortada çözüm gerektiiren bir durum olması gerek.

Çözüm gerektiren durumu da zaten arkadaşlarımız yazmışlar.

Sorun paylaştırılacak mal ile hak taleplerinin uyuşmaması:

Paylaştırılacak mal:1

Hak talepleri: 1.125

1 = 2/3 + 1/6 + 1/6 + 1/8

1 = 48/72 + 12/72 + 12/72 + 9/72

1 = 81/72

1 ?=? 1,125 !!!! (veya 1 tam 9/72)

(1=1 çıkması gerekirdi)

Kuran'a göre, örnekteki şahısların hakları

= 2/3 + 1/6 + 1/6 + 1/8 yani

= 48/72 + 12/72 + 12/72 + 9/72 olması gerekirken,

= 48/81 + 12/81 + 12/81 + 9/81 yapılmış.

Bu çözümde, herkesin payından biraz çalınmış!!!

Kuran 3 kıza 48/72 ver diyor, ama AVL'cılar Kuran'ı dinlemiyorlar ve 48/81 veriyorlar. (pay sabit kalıp, payda büyüdükçe SAYI küçülür.

Kuran "şu kadar verin" diyor (yani inanca göre Allah diyor bunu)

Üç kız: 2/3 = 48/72= 0,666

Baba: 1/6 = 12/72= 0,166

Ana: 1/6 = 12/72= 0,166

Zevce: 1/8 = 9/72 = 0,125

Mesea Kuran kızlara ne kadar verin diyor?

AVL'cılar şu kadar uygun görüyor

Üç kız: 48/81 = 0,593

Baba: 12/81 = 0,148

Ana: 12/81 = 0,148

Zevce: 9/81 = 0,111

48/81 (0,593), 48/72'den (0,666) azdır. Yani Kuran'ın emri, yani müslümanların inancına göre Allah'ın emri çiğnenmiş, yerine getirilmemiş, üç kıza, Allah'ın emrettiği miktar verilmemiştir.

Kuran'daki emre rağmen verilmeyen, çalınan haklar

Üç kız: 0,074

Baba: 0,019

Ana: 0,019

Zevce: 0,014

Şimdi soru şudur:

Verilmeyen/çalınan haklar nereye gitti?

Allah'ın veya Muhammed'in yanlış hesabını kapatmaya!!!

Peki bu yanlış hesabı kim yaptı?

Allah mı hata yapmış?

yoksa

Muhammed mi?

Vereceğiniz cevap önemli, zira;

1. Ya, "Kuran Allah'tan değildir. Hata Muhammed'e aittir. Kuran Muhammed'in kitabıdır" diyerek, en azından Allah inancınızı koruyacak, Deist (ilah inancına sahip ancak dinsiz) bir inanışa geçiş yapacaksınız,

2. Veya, "Kuran Allah'tandır, bu nedenle hata da Allah'a aittir." diyerek Allah'ın herşeyi bildiği iddiasından vazgeçecek, yani Allah'ı feda ederek, Muhammed'i kurtaracaksınız. Muhammed'i kurtarayım derken, Allah'ı kaybedeceksiniz.

Tercihiniz ne?

Saygılar.

250 liranın meselesi değilmiş yani; ne diyor bakınız ilgili üye(anlayamayan diğer üyeleredir bu): "Tamam böyle işlem yapılmış ama şöyle de bir durum var"; biz de diyoruz ki "olur öyle şeyler bu işlerde, doğaldır" ve anlatıyoruz başından beri...

Nokta...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayet öyle demiyor.

Brain de öyle hesaplamamış zaten.

Kalan üzerinden hesap yok.

1,000 YTL nin 1/6 sı hesaplanmış.

Kalanın değil.

İlk ANA paranın 1/6 sı.

Azıcık dikkat lütfen.

Sn Brain Slapper ın hesabında hata yok.

Kuranda hata var.

sızın yapmadı dedıgınız sekılde yapmıs.

1000 lıranın 2/3 unu ayırıp 3 kız kardese vermıs

aynı 1000 lıranın 1/6 sını annesıne 1/6 sını merhumun babasına verdıkten sonra ese para kalmadı demıs. bu durumda varısler arasında once ben ım payım verılsın kavgaları alır yurur.

taklamakan, evet anne babaya verdıgı 1/6 butunun yanı 1000 lıranın 1/6sı ama o 1/6 kendı basına degılkı. dıger oranlarla bırlıkte degerlendırılmesı gerekır. sevgılı braının bu hesabı dogru degıl. baska hıcbır kısmında olmadıgı gıbı kur'an ın bu kısmındada hata yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Genel cevaplar yeter diye düşünüyordum ama kendimi tutamadım şu oran olayında ve özel olarak baktım; bakınız 1 kuruşu dert edinmemi çırpınma görüp acıyanların es geçtiği ne var:

1 kuruş nedir???

1000 vardı elimizde değil mi??? Ne yaptık???

3'e böldük ve karşımıza 1 lira çıktı ortada kalan; onu da bölünce 1 kuruş peki 1 kuruş nedir 0,01...

Bakıyoruz sayın slapperın örneğine:

Kuran'daki emre rağmen verilmeyen, çalınan haklar

Üç kız: 0,074

Baba: 0,019

Ana: 0,019

Zevce: 0,014

Yukarıda bir tanesi biraz fazla görülebilir o da üç kızındır dikkat edilirse...

Neyse zaten ilgili üye "düzeltildi" diyerek yaklaşıyor hiç değilse "her şey çok kötü; büyük sapmalar var" demiyor...

Bunları özellikle belirtiyorum çünkü konunun geneline bakışta da benzer biçimde hatalara düşülebiliyor...

Neymiş; matematiğin kendisinde de olan şey günlük hayatımızda daha geniş bir toleransla mevcut olmak durumundaymış...

Nokta...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.