Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran'da Miras Paylaştırmada Matematiksel Hata.

TAKLAMAKAN

Önerilen İletiler

Sn ftoyd ,

Bazen bir kare resim , 10 sanıye film , sayfalar dolusu yazıdan daha çok şey anlatır.

Çarşaflı kadınları döven çember sakallı adam fotoğrafı nı hatırladınız mı.

Bunun gibi yüzlerce örnek verdi arkadaşlarımız.

Nesini sayıp dökeyim.

Sn Dipnot un , kadınlara çağdışı davranışları ortaya koyduğu , değişik ülkelerin isimi yer alan iletiyi düşünün..

Bunlar yeter.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn ftoyd ,

Bazen bir kare resim , 10 sanıye film , sayfalar dolusu yazıdan daha çok şey anlatır.

Çarşaflı kadınları döven çember sakallı adam fotoğrafı nı hatırladınız mı.

Bunun gibi yüzlerce örnek verdi arkadaşlarımız.

Nesini sayıp dökeyim.

Sn Dipnot un , kadınlara çağdışı davranışları ortaya koyduğu , değişik ülkelerin isimi yer alan iletiyi düşünün..

Bunlar yeter.

Saygılar.

Düşünüyorum elbet,biraz önce cihat sorunuzda kasdettim onları..Ya neye yeter bunlar, ben size soruyorum siz cevap vermiyorsunuz bu kez, Kuran da mı yazıyor kadının yüzüne kezzap dökün diye.. Yaralar bile kısasa dahildir.. Nerde Kuran nerde uygulamalar.. Neden insanların yaptıkları ile Dini suçluyorsunuz bana bunun açıklamasını yapın.. İnsanı sizlerden bazı arkadaşların deyimiyle cızbız yapan Allah, yakacak olan Allah,ceza verecek olan Allah, imanımızın bile izni Allahtan... Allahın nerde sözünü okudunuz,ey insanlar benim yerime bütün cezaları siz verin,şüphesiz siz kalpleri benim kadar bilirsiniz... Kim nerde okudu kitabını getirsin.. Yapmayın ya.. Lütfen bu kadar acımasız olmayın asıl sizler.. burda o kadar dindar var, hangisi sizi adam yerine koymuyor,hangisi anlatmak için bişeyleri size yırtınmıyor.. Anlamıyor musunuz, insansanız değerlisiniz, az biraz değerinizden yazışmıyor muyuz? Neden anlatmaya uğraşalım size bu kadar? Kardeş ateist misin,hııım,gel seni öldüreyim,Allah dedi.....haşa bunu kim söyledi size bugüne kadar.. Hemen din adına konuşmalar başlar,tartışmalar uzar gider, çünkü ne siz inanılmasına hayret ettiğiniz sizce kötü olana uysun istemezsiniz insanlar, ne biz sizin inanmamanıza hayret ettiğimiz bizce kötü olana uymanızı istemeyiz.. Şurda bile iyilik için yazışıyoruz aslında, içinde kötülük barındırsakta... Çünkü insanız hepsinden ziyade..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilmem , Kuran mı yazıyor... Kezzap atılmasını.. Fakirliği , geri kalmışlığı...

Ama neden bunlar müslüman ülkelerde yoğun oluyor.

Bunu da bilmem.

Bunlar belli coğrafyaların,belli kültür özellikleri yakın insanların olduğu yerlerde oluyor,müslüman olup olmamalarıyla alakası yok.. En son 1- 1.5 sene önce,dibimizde,bir komşu ülkede,bir kadın ,kocasından işkence gören dayak yiyen bir kadın kaçtı diye, çocuklarının gözü önünde tuğlalarla öldürüldü.. büyük bir kitle tarafından tekmelerle sürüklendi, soyuldu , kafaya indirildi son tuğla.. Bütün dünya basını bunun islam değil bir töre cinayeti olduğunun altını çizdi.. Siz neden bu çizgiyi bir türlü çizemiyorsunuz. Ben müslümanım diyen sokakta ki adamın sarhoş naralar atıp önüne geleni dövmesi, bunu dininin emrettiğini mi gösterir? Bütün örnekleriniz bunu yapmak gibi.. Aha bak,ben müslümanım dedi,ahanda dinleri suçlu.. Bu düşünce kabul edilemez..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Düşünüyorum elbet,biraz önce cihat sorunuzda kasdettim onları..Ya neye yeter bunlar, ben size soruyorum siz cevap vermiyorsunuz bu kez, Kuran da mı yazıyor kadının yüzüne kezzap dökün diye.. Yaralar bile kısasa dahildir.. Nerde Kuran nerde uygulamalar.. Neden insanların yaptıkları ile Dini suçluyorsunuz bana bunun açıklamasını yapın.. İnsanı sizlerden bazı arkadaşların deyimiyle cızbız yapan Allah, yakacak olan Allah,ceza verecek olan Allah, imanımızın bile izni Allahtan... Allahın nerde sözünü okudunuz,ey insanlar benim yerime bütün cezaları siz verin,şüphesiz siz kalpleri benim kadar bilirsiniz... Kim nerde okudu kitabını getirsin.. Yapmayın ya.. Lütfen bu kadar acımasız olmayın asıl sizler.. burda o kadar dindar var, hangisi sizi adam yerine koymuyor,hangisi anlatmak için bişeyleri size yırtınmıyor.. Anlamıyor musunuz, insansanız değerlisiniz, az biraz değerinizden yazışmıyor muyuz? Neden anlatmaya uğraşalım size bu kadar? Kardeş ateist misin,hııım,gel seni öldüreyim,Allah dedi.....haşa bunu kim söyledi size bugüne kadar.. Hemen din adına konuşmalar başlar,tartışmalar uzar gider, çünkü ne siz inanılmasına hayret ettiğiniz sizce kötü olana uysun istemezsiniz insanlar, ne biz sizin inanmamanıza hayret ettiğimiz bizce kötü olana uymanızı istemeyiz.. Şurda bile iyilik için yazışıyoruz aslında, içinde kötülük barındırsakta... Çünkü insanız hepsinden ziyade..

Evet kuranda kadını dövün diye yazıyor. Nasıl ve detayını yazmadığına göre dövmenin şekli erkeklere insiyatifine bırakılmış oluyor. Onlarda kezzapla dövüyor işte.Kezzaapla dövmenin yasak olduğuna dair bir ayet varmı yok. Mesele bitmiştir.Yani olay islamidir

Neden insanların yaptıkları ile Dini suçluyorsunuz

Elbette suçlarız.Onlar uzaylı değilki müslüman. Madem insanların yaptığı dini bağlamaz öyleyse bu herkes için geçerli olmalıdır ki söylediğinizin samimi olduğuna inanalım.Aksi takdirde büyük bir çifte standart sergilemiş olursunuz.

Eleştimeye gelince, yok onların yaptığı söylediği islamı bağlamaz,ama savunmaya gelince bağlar.Yok öyle üç kuruşa beş köfte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kalan fazlalik,

[004.008] [DI] Taksimde, yakınlar, yetimler ve düşkünler bulunursa, ondan onlara da verin, güzel sözler söyleyin.

ayette belitilen kisilere verilir, yani mirastan pay sahibi olmadigi halde, cenazede bulununlar yakinlar, ve ihtiyac sahiplerine.

saygilarimla.

Furkan Evren Nezir

Bunun bir yanıt olabilmesi için, hisse toplamlarının 0,95 gibi bir rakamda kalması gerekirdi. O zaman derdiniz ki, 0,05, yani yüzde beşi de orada bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıtılır diyebilirdiniz. Ama hisselerin toplamı yüzde yüzü aşıyor. Şöyle düşünün: Bir şirket tasfiye ediliyor, on ortağın elinde de şirketin %11 lik hissesine sahip olduklarını gösteriri hisse senetleri var. Yani yüz lira sermayeden her birinin 11 lira alması lazım. Dokuz kişiye 11 lira verdiniz mi son ortağa sadece bir lira kalıyor!

Eğer on ortağın her biri %9 hisseye sahip olsa, yüz lira sermayeden her biri 9 lira alır, 90 lira eder ve kalan on lira ihtiyaç sahibi şirket çalışanlarına dağıtılırdı. Sorunu anlatabildim mi?

İslami miras sisteminin bu içinden çıkılmaz ve çözümsüz karmaşasından dolayı, ya kızlar "lanet olsun" deyip haklarını erkek kardeşlerine bırakırlar, ya usulen bir para ile susturulurlar, ya da İslami taksim filan tanımayıp hukuka başvurur, normal haklarını alırlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet kuranda kadını dövün diye yazıyor.

Elbette suçlarız.Onlar uzaylı değilki müslüman.

Şimdi şöyle bir durum var: Müslümanları eleştirdiğimizde hemen: "Müslümanlar İslam'ı bağlamaz!" deniyor. Peki, o halde Kurân'dan yanlışlar gösteriyoruz, bu kez ateist, imansız oluyoruz. Peki biz ne yapalım arkadaşlar? yanlışları görmezden de gelemiyoruz? Müslümanı da eleştirsek, İslamı da eleştirsek, aynı kapıya çıkıyor, yığınla yanlış var.

Ftoyd ateistleri infaz mı ettik diye soruyor. Humeyni'nin Salman Rüşti hakkında verdiği ölüm fetvasını mollalar halen kaldırmamışlardır. Tabii yanıt hazır: "İran İslamı temsil etmiyor." Halbuki İran tam da İslam'ın emrettiğini yapıyor:

"Sizin de kendileri gibi inkar etmenizi istediler ki onlarla eşit olasınız. O halde Allah yolunda hicret edinceye kadar onlardan hiçbirini dost edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün ve hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin." (Kuran 4/89)

Buyrun burdan yakın. Bu ayeti biz mi yazdık İslamı karalamak için?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aşaüıdaki yazı Hayrettin Karaman adlı müslüman yazar ait. Bu forumda daha önce yapılan tartışmalardan aldım. Okumamız tavsiye edilmişti. Tavsiyeye uyduk.

inkârcıya göre miras âyetlerinde belirtilen paylar hesapsız belirtilmiştir, bu yüzden uygulamada miras paylardan az olabiliyor ve bir kısım (sona kalan) mirasçılar pay alamıyor; bunu da Allah yapmayacağına göre...

Bu Amerika'yı yeniden keşfettiğini zanneden bilgisiz inkârcıya hemen bildireyim ki, ortaya koyduğu mesele İslâm'ın ilk devrinden beri bilinmektedir; maksat anlaşılmış, çözüm oluşturulmuş, buna göre uygulama yapılmış ve hiçbir mirasçı mahrûm bırakılmamıştır. "Payların mirastan fazla geldiği" ifade ve düşüncesi bilgisiz inkârcıya aittir, doğrusu ise payların, mirastan değil, hesap gereği olarak paydalar eşitlenince paydadan fazla olabildiğidir. Böyle bir "mirasçılar tablosu" karşımıza çıktığında çözüm, paylar toplamının payda olarak alınmasından ibarettir, çok eski zamanlardan beri bilinen bu hesaplama usûlüne "avl" denmektedir. Verilen birinci örneğe göre uygulama şöyle olacaktır: Paylar toplamı 27 olduğuna göre payda da 27'ye çıkarılacak, miras 24'e değil, 27'ye bölünecek ve her bir mirasçı, Kur'ân'da belirtilen payını, 27'de 16, 4, 4, 3 olarak (bu oranlarda) alacaktır.

Belki sonradan aklına gelir veya birilerinin kitabında okur diye hemen söyleyelim: Bazen de payda, paylar toplamından fazla olabilir, bu duruma "reddiyye" denir, çözümü de artan payın, karı ve koca dışındaki mirasçılara yine âyetlerde bildirilen oranlarda paylaştırılması şeklindedir. Bu çözümler kısmen hadîslere, kısmen de ictihada dayanmaktadır. İslâm'ın kaynağı da yalnızca Kur'ân değil, aynı zamanda -ona aykırı olmayan, onun maksadını ve delâletini esas alan- sünnet ve ictihaddır.

Bu yazıdan tatmin olmuş olan arkadşlar olabilir..

Birde biz detayına bakalım.

mesele İslâm'ın ilk devrinden beri bilinmektedir; maksat anlaşılmış, çözüm oluşturulmuş,

Gerçi linkte sn Brain de açıklamış ama , basitçe açıklayalım.

Mesele ( Kurandaki matematik hatası ) İslâm'ın ilk devrinden beri bilinmektedir; maksat anlaşılmış, ( hatanın farkına varılmış) , çözüm oluşturulmuş, (Ömer Avliye denen matematik hilesini kullanmıştır. Ve meseleyi kapatmıştır.)

Arkadaşlar buradaki iki ayrı renkteki açıklamaları karışık ve , renklere göre ayrı ayrı okurlar ise , mana tam oturuyor.

mesele İslâm'ın ilk devrinden beri bilinmektedir; maksat anlaşılmış, çözüm oluşturulmuş,

Kurandaki matematik hatası , islamın ilk devirlerinden beri bilinmektedir , hatanın farkına varılmış , Ömer avliye denen matematik hilesini kullanarak , hatayı örtbas etmştir.

--------------------------------------------------------------

Bu yazarımız , avliye yönteminde , pay ve paydanın eşit çarpanlarla çarpılması gerektiğini unutuyor.

Pay üzerinde değişiklik yapılmadan , payda ELLE düzeltiiyor. Ve sonu. 1 e eşit çıkıyor. Bu hiledir.

Burada değiştirilen şey KURAN DAKİ SÖZDÜR. Böyle elle değişiklik yaparsanız. Kuranda bahsedilen 2/3 , 1/6 , 1/6 , 1/8 ORANLARI BOZULUYOR.

Bu kadar basit.

Avliye hilesini uygular iseniz , KURAN IN SÖZÜNÜ TUTMUYOR , ÖMER in sözünü tutuyor olursunuz.

Çünkü ortada Kuranın oranı kalmıyor artık.

Buda Kuranı yazanların EKİP olduğunun ispatıdır. Yeri gelmişken Muhammedin vasiyet yazdırma konusunu da hatırlatayım. Ömer in rolünü büyük.

Adam Allahın hatasını düzeltiyor.

----------------------------------------------------

Bu çözümler kısmen hadîslere, kısmen de ictihada dayanmaktadır. İslâm'ın kaynağı da yalnızca Kur'ân değil, aynı zamanda -ona aykırı olmayan, onun maksadını ve delâletini esas alan- sünnet ve ictihaddır.

Ve yazarımız bombayı patlatıyor.

İslâm'ın kaynağı da yalnızca Kur'ân değil, diyor.

Neymiş müslüman arkadaşlar. Tek kaynak Kuran değişlmiş.

Tek kaynağa bakılması gereken diyenler susturuluyor...

Ve alenen HATA kabul ediliyor.

Siz bu açıklamalar sonucunda tatmin oldunuz mu. :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

“Varsayalım ki, bir adam öldü ve geride üç kız evlat, bir ana, bir baba ve karısını bıraktı... Üç kız evlada mirasın 2/3’ü, ana ve babanın her birine 1/6, karısına 1/8 kalacaktır. (2/3)+(1/6)+(1/6)+(1/8 )=1,125 bulunur! (1,0 olması gerekirdi!) Ölen adamın 1000 lira parası var ama hesaba göre 1125 lira miras dağıtılması gerekiyor. O fazladan 125 lirayı Allah mı yollayacak?”

CEVAP: Ateist, feraiz ilmini bilmediği için böyle yanlış hesap yapıyor. Önce feraiz ilmine göre hesabı yapalım, sonra gerekçelerini bildirelim. Mirası kolayca hesaplamak için, feraiz ilmine göre, bilgisayar programları yapılmıştır. Sitemiz, www.dinimizislam.com’da mevcuttur.

3 KIZ+1 ANA+1 BABA+1 ZEVCE varsa, kızların her biri, 16/81 hisse alır. Üç tanesi 48/81’ini alır. Anne, 12/81, baba, 12/81, zevce, 9/81 alır. 48+12+12+9=81 eder.

Ateistler, avl nedir bunu bilmiyorlar.

Buda bir başka müslüman forumdaşın açıklaması.

Oysa bu AVL denilen hile şudur.

Kurana göre 2/3 alması gereken ne alacakmış. 48/81.

Bunu kim demiş Ömer demiş.

Bölelim bakalım Allah la Ömer aynı şeyi mi demişler.

Allah 2/3 = 0,66666 demiş. Ömer 48/81= 0,592592592 demiş

Allahın Kuranını değiştirmiş. Diğer hisselere de bakalım

Allah 1/6 = 0,1666666 demiş , Ömer 12/81 = 0,148148148 demiş.

Allah 1/8= 0,125 demiş , Ömer 9/81 = 0,11111 demiş

Neymiş bu AVL-Avliye amlaşılmıştır umarım.

Paydayı bu soruda 81 e elle eşitlemiş akıllı.

Allahın ORANINI bozmuş.

Ömerin oranını koymuş.

Hadi felesefeyi oraya buraya kıvırırsınız da.

Matematiğin sonuçlarını kıvıramaz sınız böyle işte.

Matematiğin sonuçları kesindir.

Hala inanmayacak mısınız.

Ya Allah hata yaptı.

Yada ekip , Kuranı yazarken hata yaptı.

Başka yolu yok.

Sırf bu bile Kuranın Allah denilen yaratıcı tarafından gönderilmediğine işarettir.

Böyle basit bir işlemda hata yapan yaratıcı , evreni yönetemez.

Genleri ve oradaki ihtimal hesaplarını yönetemez.

Artanı sağa sola dağıtın denir mi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bize verdiği linklerden dolayı sn ali0_1 arakadaşımıza teşekkür ediyoruz.

Allahın miras paylaşımındaki matematik hatasına , o linketi bir açıklama ile devam edelim.

BrainSlapper Ustanın AVL cilere cevabı

Sonuç belli.

- Ya Allah hata yaptı.

- Yada Kuranı yazan ekip

En az zararlı olanı seçmek lazım.

Hadi bakalım Müslüman arkadaşlar.

Bir seçin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Taklamakan'ın alıntısındaki H. Karaman'ın konu ile ilgili savunmasındaki vahim taraf, hatanın farkına varanların "bilgisiz inkarcı" olarak vasıflandırılması. Aslında bunda şaşılacak bir taraf da yok, çünkü Kurân'ın kendisi bundan bin beter hakaretlerle doludur. Tabii ki bu tavır aynen "İslam alimleri" ne de yansıyacak. Önceki iletimde belirttiğim gibi, müslümanların davranışlarının kaynağı direk olarak Kurân ayetlerinin kendisidir. Propagandası yapıldığı gibi gerçek İslam bu değilmiş, gerçek İslamdan uzaklaşılmış da ondan böyle oluyormuş, yok öyle bir şey...

Bu yüzden bu kumaştan çağdaş bir elbise çıkmaz arkadaşlar. Mümkünü yoktur. Adamlar vakti zamanında, yerli yerince Hristiyanlığı revize etmiş, reform yapmış, işi götürmüşler. İznik konsili mi neyse toplanıp gereğini yapmış, reform sürecinde de İncil'i sonuçta cenazelerde ve pazar ayinlerinde okunan bir dua kitabına indirgemişler. Bizim böyle bir şeyi başarmamız olası görünmüyor, o tren çoktan kaçmış.

Bizim bu saatten sonra yapacağımız, laiklik prensibini titizlikle korumak ve dini hiç bir şekilde bilime, hukuka, siyasete bulaştırmamak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Taklamakan'ın alıntısındaki H. Karaman'ın konu ile ilgili savunmasındaki vahim taraf, hatanın farkına varanların "bilgisiz inkarcı" olarak vasıflandırılması. Aslında bunda şaşılacak bir taraf da yok, çünkü Kurân'ın kendisi bundan bin beter hakaretlerle doludur. Tabii ki bu tavır aynen "İslam alimleri" ne de yansıyacak. Önceki iletimde belirttiğim gibi, müslümanların davranışlarının kaynağı direk olarak Kurân ayetlerinin kendisidir. Propagandası yapıldığı gibi gerçek İslam bu değilmiş, gerçek İslamdan uzaklaşılmış da ondan böyle oluyormuş, yok öyle bir şey...

Bu yüzden bu kumaştan çağdaş bir elbise çıkmaz arkadaşlar. Mümkünü yoktur. Adamlar vakti zamanında, yerli yerince Hristiyanlığı revize etmiş, reform yapmış, işi götürmüşler. İznik konsili mi neyse toplanıp gereğini yapmış, reform sürecinde de İncil'i sonuçta cenazelerde ve pazar ayinlerinde okunan bir dua kitabına indirgemişler. Bizim böyle bir şeyi başarmamız olası görünmüyor, o tren çoktan kaçmış.

Bizim bu saatten sonra yapacağımız, laiklik prensibini titizlikle korumak ve dini hiç bir şekilde bilime, hukuka, siyasete bulaştırmamak...

:clover::clover:

Ben hep şunu derim Sn Demirefe ,

Kuran ın en büyük paradoksu DEĞİŞMEYECEĞİNİ , DEĞİŞTİRİLEMEYECEĞİNİ İÇİNDE BEYAN ETMİŞ OLMASIDIR.

Hata belli.

Cemaat gibi sessi sedasız dinlemedi bu ateistler.. hatayı buldular. taa önceki ateist atalarımızdan bahsediyorum.

Noolacak şimdi

Ya hata düzelecek.

Yada hata düzelecek.

E Kuran deiştirilemez kuralı var.

Nasıl düzeltilecek bu hata.

İşte paradoks.

Sırf bu yüzden islam kendi kendini yok edecek bir gün. Başladı bile.

Toru topu 3 kız bir ana ve ebe dedeye yani 6 kişiye miras dağıtırken hata yapan şey ALLAH olabilir mi.

Ekip hata yaptı ise , bunların peşinden gidilir mi.

Nerde kaldı sizin evrenleri yöneten ince hesap yapan ilahınız. 1,000 YTL lık mırası 6 kişiye bölüştürürken hata yaptı.

Biz bunu yazıyoruz diye de , bizi sabti fikirli , önyargılı olmakla suşluyorsunuz.

Ne diyelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Brainslapper'ın ilgili yazılarına gelen cevabı ve sonrasındaki tartışmayı neden bölük pörçük alıntılıyorsunuz???

Tartışma da mı bölünebilir olarak ele alınıyor artık!!!

Orada verilen cevaplar benim katıldığım, kesin doğrudur dediğim iletiler değil sonuçta işi uzmanlarına bırakırım ben ve genel anlamda da bir hata olduğunu düşünmüyorum; her insan hatalı bilgiye sahip olabilir ya da hatalı üslupla yazabilir ama hala "cevap verilmedi" dedikleri o iletilere ardı ardına yazılan onca cevabın çiğnendiğini izlemek benim prensiplerime aykırıdır...

Herkesin kabul ettiği durum miras hukukunda bir sorun olmadığıdır; ve eğer bu yine kaynaktan gelenle çözümlenebiliyorsa o zaman kaynakta da bir sorun yoktur; kimsenin bir şeyler uydurduğu yok sadece somut durumda oranlarda meydana gelen farklılığa yönelik bir düzenleme yapılmış; arkadaşın biri iyi demiş orada 1000 lik miras 3 kişi arasında küsürlü oluyor diye onu mu dert edinecekler şeklinde bu tarz uygulamalar çok çeşitli konularda günümüzde de mevcut olabilmektedir...

Avliye'nin anlamı

Buradaki çarpıklık yine sanki matematiksel hesap gerektiren her türlü hukuki konuda insanlar karmaşık fonksiyonlar çözüyormuş gibi gösterilmesidir; oranlar söz konusu olduğunda somut durumda her zaman aynı sonuçların alınması milimetrik hesaplar yapılması beklenemez, böyle bir şey herhangi bir hukuk düzeninde mevcut olsaydı bilirkişiler de ilgili mirasçılar da işin altından kalkamazdı; kaldı ki olması da mümkün değildir o zaman olasıkları değerlendirecek ayrı bir birim kurulması falan gerekirdi herhalde ki bunun da düzen içindeki gereksizliği herkesçe takdir edilir...

Eğer her somut durum için bir şey arayacak olursak İslam'da farklı mezheplerce farklı uygulanan başka meseleler de mevcuttur; halbuki dediğimiz gibi bunlarda da yine kaynak temelli çözümler varsa kaynakta değildir sorun...

Eğer samimiyseniz; orada gönderilmiş bir çok iletiyi yutup burada konunun yer aldığı benim sayabildiğim 3. başlıkta fikir bombardımanı yapmaya kalkamazsınız...

Sayın Birisi2'den bir yazı

Ve belirttiğim gibi yukarıdaki iletilerde yazısı alıntılanan Brainslapper isimli üye o yazılarına gelen cevaplara karşılık daha da yazmaya devam etmek durumunda kalmıştır ama burada çok araştırmacı isimlerin yer verdiği yok bu tartışmanın devamına...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn ali0_1

Verdiniz bir link , açtık okuduk. 2 tane müslümandan alıntı yaptık. Bide kafirden.

Siz ahkam keseceğinize , alın almak istediğiniz bölümü , link olarak değil alıntı olarak verin.

Ben sizin kafanızın içindeki ,kastettiğiniz iletinin hangisi olduğunu nerden bileyim.

Buyrun alın yazın fikriniz.

Biz verdik rakamları , oranları.

Konu matematik hatası.

Buyrun bikaç rakam da siz verin. Benim yazdıklarımı çürütün.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn ali0_1

Bu konu başlığı açıldığında , aşırı tepki vermenizi anlayamamıştım.

Daha önceki açılan aynı konulu başlıkları okuyunca , nedenini anladım.

Sn birisi2 nin yazısını da okudum.

Matematiği inkara kadar götürmüş meseleyi.

Sizin tatmin olduğunuz yazı bu ise.

Diyecek bişey yok.

Okuyanlar karar versin artık.

Eğer cevap vermek istiyor iseniz.

Lütfen rakam ve matematiksel kurallar kullanarak yapar mısınız.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bize verdiği linklerden dolayı sn ali0_1 arakadaşımıza teşekkür ediyoruz.

Allahın miras paylaşımındaki matematik hatasına , o linketi bir açıklama ile devam edelim.

BrainSlapper Ustanın AVL cilere cevabı

Sonuç belli.

- Ya Allah hata yaptı.

- Yada Kuranı yazan ekip

En az zararlı olanı seçmek lazım.

Hadi bakalım Müslüman arkadaşlar.

Bir seçin...

SN TAKLAMAKAN

sizin miras paylaşımı ile ilgigli eleştirilerinize katılarak

küçük bir ekleme yapmak istiyorum

ayette

uzatmıyorum ...BIRAKTIĞININ 2/3 kadarını... diyor

yani 30 lira ise 20 lira vereceksin

eğer 20 liranın dışında bir para verirsen hak sahibine

üzgünüm ama KURAN DA BELİRTİLEN ORANLARIN DIŞINA ÇIKILMIŞ olur

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nisa 11. Allah size, çocuklarınız (ın alacağı miras) hakkında, erkeğe iki dişinin payı kadarını emreder. (Çocuklar sadece) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Âyette, aynı konumdaki iki kız çocuğunun hissesi açıkça ifade edilmemişse de; bunlar da, ikiden fazla olanlar gibi, üçte iki hisse alırlar Eğer kız bir ise (mirasın) yarısı onundur.

Sn evdeyokuz,

Hosgeldiniz.

Dİkaktiniz için teşekkür ederim. Ayeti ben Diyanet tercümesinden aldım. Eleştirileri minimuma indirmek adına.

Ayetin ilk cümlesi , erkekğe , kadının iki kadarı diyor. Ve cümle bitiyor. Bu genel kural.

Sonra detaya inmeye başlıyor. İkiden fazla kız iseler diyor devam ediyor. Kız bir ise diyor devam ediyor. Kızın İKİ tane olması durumu yok.

Ama diyanet tercümesinde AÇIKLAMA sunulmuş. Buraya onu da ekledim. kahverengi kısım bu açıklamadır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet kuranda kadını dövün diye yazıyor. Nasıl ve detayını yazmadığına göre dövmenin şekli erkeklere insiyatifine bırakılmış oluyor. Onlarda kezzapla dövüyor işte.Kezzaapla dövmenin yasak olduğuna dair bir ayet varmı yok. Mesele bitmiştir.Yani olay islamidir

Elbette suçlarız.Onlar uzaylı değilki müslüman. Madem insanların yaptığı dini bağlamaz öyleyse bu herkes için geçerli olmalıdır ki söylediğinizin samimi olduğuna inanalım.Aksi takdirde büyük bir çifte standart sergilemiş olursunuz.

Eleştimeye gelince, yok onların yaptığı söylediği islamı bağlamaz,ama savunmaya gelince bağlar.Yok öyle üç kuruşa beş köfte.

Kezzap, yüzde yara oluşturur ve yaralar kısasa tabidir.. Bundan daha korkunç bir örnek ve dayandırma olamazdı,bundan daha .. neyse uyarıya gider bu.. habi aştınız ama bazı mevzuları..İslam, her Kutsal Kitabımızın bütününden anlayacağımız dindir,bi tek Kurandan değil,siz kadının nasıl sevileceğine bir de bakın, erkeklere ,kadınlara nasıl davranmaları konusundaki hükümlere yeniden bir bakın.. Sürekli içki içen bir alkolik,karısını her gün dövüyorsa ve adam ateistse bu ateistlerin suçu olamaz,iki de bir aynı şeyleri tekrarlıyoruz. İslamda,kadının erkek üzerinde hakkı vardır,erkeğe düşenler ile kadına düşenler vardır.. Kadın halimizle boşuna savunmuyoruz İslamı, siz kendi anladığınızla neye iman ederseniz edin imansızlık bile olsa iman ettiğiniz.. Biz ayetlere siz gibi bakamayız,bakmayız.. Kurana inanmadığım dönemlerde ki halimle şimdi inanırken algıladığım haller üzerine siz cilt cilt bana Kitap dökseniz, boşa konuşuruz yine boşa konuşuruz. Geçen ateistlerden biri, durduk yere Allahıma kadar saydırıyordu, bana bişey anlatacak, senin şu bu Allahın diye söze başlıyordu.. Şimdi hepinizi aynı kefeye mi koyayım, koyacak olsam sizi kendime tehdit hisseder, kısa vadede gidişata dair önlem alırız İslam alemi.. Bunu mu dedirteceksiniz.. Adam tenhada bir türbanlı yakalasa, yapmayacağı şey kalmayacak nerdeyse, bi siz misiniz alemin iyi insanları.. Gidin de bazı ateist ortamları araştırın, ne küfürler,ne saygısızlıklar dönüyor,ne planlar var hakkımızda düşündükleri, bi siz misiniz ateistlerin iyi, müslümanların kötü olduğuna dair tez üretip duran zeki insanlar.. O kişilerin yaptığı nasıl ateistlik kavramını bağlamazsa, müslümanında yaptığı İslamı bağlamaz.. Ne kadar bu konularda az detaya iniyorsunuz,işte sizin Kuran algınızda az.. Siz tüm kavramlara az bir pencereden bakabiliyorsunuz. Artık iyice belli oldu sizinle konuşmaların nerelere vardığı nerden ne anladığınız ya da anlamadığınız. Boşuna konuşuyor, boşuna yazışıyoruz.. Aman siz kültürlü üst insanlar olun,aman devam ,siz üç kuruşa iki köfte ile doyun,hadi kardeş ..

Ayrıca ayet ortada,hesapta hata yok, bir tam sayı çıkıyor,nerden tutarsanız sizin sorununuz,ayetleye harmanlaya harmanlaya bitiremediniz.. az yok çok yok,tam sayı var elde.. Anlattığınız koşulda kadının yani eş olanın payı falan yok, ondan sorumlu olarak baba veya evlat durumu var..

İki kız çocuğu için de bişey belli değilse, diğer Kitaplarımıza falan bakın,birinde vardır kesin, ben yakında araştırır bakarım, eksik olan her konu diğeriyle tamamlanır, birinde olmayan her anlam diğerinden çıkar,çok denedim daha önce,Allah büyük ,ya çeviri araştırılacak ya Kitaplarımızın hepsi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kezzap, yüzde yara oluşturur ve yaralar kısasa tabidir..

Ftoyd, bil bakalım kısas hakkında "Hüre hür, köleye köle, kadına kadın" kaydı nerede konulmuştur? Tevrat'ta mı, İncil'de mi? Yoksa ateistler İslam'ı karalamak için mi uydurdu? Acaba Kurân'da bir yerlerde, örneğin 4. surede, numarası mevzubahis değil 178. ayette filan geçiyor olmasın? Kezzap atanlar kadına erkek kısas yapılamayacağı tüyosunu nereden almış olsalar ki? Kesin uydurmuşlardır.

Gidin de bazı ateist ortamları araştırın, ne küfürler,ne saygısızlıklar dönüyor,ne planlar var hakkımızda düşündükleri,..

Ohoo, bazı tarikat çevrelerini araştırsan... Anıtkabir'i yıkıp yerine umumi tuvalet yapmak isteyenleri mi ararsın, milletin dinini sömürüp jakuzili yüzme havuzlu villa yaptıranları mı... Asıl biz İslam'ı müslümanlara bakarak yargılasak ne paranoyalara girerdik. Biz Kurân'a bakıp konuşuyoruz. Neyse ki aslı bozulmamış, korunmuş da neler emrettiği aynen duruyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca ayet ortada,hesapta hata yok, bir tam sayı çıkıyor,nerden tutarsanız sizin sorununuz,ayetleye harmanlaya harmanlaya bitiremediniz.. az yok çok yok,tam sayı var elde.. Anlattığınız koşulda kadının yani eş olanın payı falan yok, ondan sorumlu olarak baba veya evlat durumu var..

İki kız çocuğu için de bişey belli değilse, diğer Kitaplarımıza falan bakın,birinde vardır kesin, ben yakında araştırır bakarım, eksik olan her konu diğeriyle tamamlanır, birinde olmayan her anlam diğerinden çıkar,çok denedim daha önce,Allah büyük ,ya çeviri araştırılacak ya Kitaplarımızın hepsi..

Yüce Uçan aşkına....

Tam sayı falan yok.

Hakikaten şoktayım sn ftoyd.

Önce eşe pay yok dediniz. Yaşayan bayan eşe.....

Ben var dedim ve anlattım. Açıkladım.

Size bişey diyeyim mi. Ben sınıfta tefsirde ikinci idim. Birinci olan arkadaş hakikaten müthişti. Kualkları çınlasın.

Tefsir i bilirim.

Yok sn ftoyd. Kaçacak yeriniz yok.

Ardı ardına iki ayet.

Farklı surelerde inmiş olsa , detaya bakmak gerekir.

Ama aynı surede ardı ardına ..

Vede birbirini tamamlar nitelikte.

Cümle yapısı ve mana itibarı ile.

Diyecek bişeyiniz yok.

Bu ıkı ayet farklı ıkı zamanda ınmıs olsa , gene bakılabılır...

Bu ıkı ayet mekke yada medıne donemınde ayrı ayrı ınmıs olsa gene bakılabılır bıseye..

Ama degıl.

Yaşayan kadın eşe pay yok diyorsunuz ya.

Eşe pay var.

Ve tamsayı da çıkmıyor.

Siz nasıl oluyor da ayet bu kadar açık ken , ( sorudaki ) Erkek ölünce yaşayan KADIN EŞE PAY YOK DERSİNİZ.

Büyük yazılı kısmı bir açıklar mısınız.

Ayetin işinize gelmeyen kısmını kesip atamaz sınız. Ayet orda.

Nasıl oluyorda geride kalmış ANNE ye pay ok. KIZLARA pay var. Kaynanaya , kaynataya pay var.... EŞE YOK.

Ne biçim savunma anlamadım.

Hadi bide sizden dinleyelim.

Ben hayatımda bu kadar çarpıtma görmedim.

Bu ayetteki dağıtım şeklinde hata var.

Ya Allah hata yaptı.

Ya bu kitabı yazan ekip hata yaptı.

Birini kabul edeceksiniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Okuma yazma bilen her insan başlığı açıp tartışmayı takip eder; ben birilerinin yapmak istediği gibi her şeyi bölüp kendi işime geldiğince sunacak değilim...

Konu matematik konusu değildir; zaten sözünü ettiğimiz başlıkta ilgili vatandaş da eleştirirken "avliye" uygulamasına ihtiyaç duyulmasından söz etmektedir...

Mesele miras hukuku meselesidir ve zaten işleyişte bir sorun olmadığını "düzeltildi" diyenler de kabul etmektedir; onun için buralarda gösteri yapar gibi farklı somut durumları karşılayacak hesaplar yapmak zorunda değiliz...

Bu arada sayın birisi2 matematiğe değil onu işine geldiğinde somut işine geldiğinde soyut algılayanlara eleştiri getirmiştir bana göre...

Öncelikle herkesin bildiğini ortaya koyalım ki kafa karışıklığı çıkarılmasın:

Miras hukukunda problem yoktur; verilen oranlar bazı somut durumlarda farklı sonuçlar çıkarabileceğinden yine işin temeline bağlı kalınarak çözüme ulaşılmış bu da sanırım "avliye" olarak zamanla sistemleştirilmiştir...

Ben de zamanında bu konuda biraz kafakarışıklığı yaşamıştım ama miras hukuku dersi almış olmasam da genel olarak hukuk mantığına dair bir şeyler edinince daha rahat anlamaktayım; şimdi eğer burada yine kafakarışıklığı yaşamakta olanlar samimi olarak anlamak istiyorlarsa öncelikle meselenin hangi alanda olduğunu kendilerine itiraf etmelidirler...

Ben konu hakkındaki fikrimi vermiş bulunmaktayım; yine okuma yazma bilen herkes bunu okur aklı başında herkes de bu okuma üzerine anlayabilir; ama anladığım kadarıyla bazı sıkıntılar devam etmektedir, tekrarlayayım:

Herkesin kabul ettiği durum miras hukukunda bir sorun olmadığıdır; ve eğer bu yine kaynaktan gelenle çözümlenebiliyorsa o zaman kaynakta da bir sorun yoktur; kimsenin bir şeyler uydurduğu yok sadece somut durumda oranlarda meydana gelen farklılığa yönelik bir düzenleme yapılmış; arkadaşın biri iyi demiş orada 1000 lik miras 3 kişi arasında küsürlü oluyor diye onu mu dert edinecekler şeklinde bu tarz uygulamalar çok çeşitli konularda günümüzde de mevcut olabilmektedir...

Evet; dediğimiz belli, "düzeltilmiş" denmekte ama aslında oranlar belli yapılan işlemler belli; burada somut durumda pay sorun çıkardığında matemaktiksel çözüm getirilmesiyse eğer çok dert edilen; biz bunu dert etmiyoruz ki yukarıdaki paragrafta demiş olduğum gibi: Uydurulan bir şey yoktur; hatta tam aksine zaten bu durum genelde olan değildir, gerekli olduğunda kullanılan bir işlemdir yine herkesin kabul edeceği üzere ve yöntemi de bellidir işte...

Kaynak bir, sorun çıkmadan çözülüyor ama kaynak sorunlu!!! Yok artık;siz böyle yorumluyorsunuz diye matematiği kendinize alet ederek bizi "düşünemeyen" ilan edemezsiniz...

Buradaki çarpıklık yine sanki matematiksel hesap gerektiren her türlü hukuki konuda insanlar karmaşık fonksiyonlar çözüyormuş gibi gösterilmesidir; oranlar söz konusu olduğunda somut durumda her zaman aynı sonuçların alınması milimetrik hesaplar yapılması beklenemez, böyle bir şey herhangi bir hukuk düzeninde mevcut olsaydı bilirkişiler de ilgili mirasçılar da işin altından kalkamazdı; kaldı ki olması da mümkün değildir o zaman olasıkları değerlendirecek ayrı bir birim kurulması falan gerekirdi herhalde ki bunun da düzen içindeki gereksizliği herkesçe takdir edilir...

Eğer her somut durum için bir şey arayacak olursak İslam'da farklı mezheplerce farklı uygulanan başka meseleler de mevcuttur; halbuki dediğimiz gibi bunlarda da yine kaynak temelli çözümler varsa kaynakta değildir sorun...

Ayrıca yine bir kişiselleştirme havası var bu başlıkta; kimsenin yorumuna katılmak zorunda değilim, ben başlıkta izlenen yöntemi eleştirip kendi fikrimi de ilettim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet; dediğimiz belli, "düzeltilmiş" denmekte ama aslında oranlar belli yapılan işlemler belli; burada somut durumda pay sorun çıkardığında matemaktiksel çözüm getirilmesiyse eğer çok dert edilen; biz bunu dert etmiyoruz ki yukarıdaki paragrafta demiş olduğum gibi: Uydurulan bir şey yoktur; hatta tam aksine zaten bu durum genelde olan değildir, gerekli olduğunda kullanılan bir işlemdir yine herkesin kabul edeceği üzere ve yöntemi de bellidir işte...

Kaynak bir, sorun çıkmadan çözülüyor ama kaynak sorunlu!!! Yok artık;siz böyle yorumluyorsunuz diye matematiği kendinize alet ederek bizi "düşünemeyen" ilan edemezsiniz...

Ayrıca yine bir kişiselleştirme havası var bu başlıkta; kimsenin yorumuna katılmak zorunda değilim, ben başlıkta izlenen yöntemi eleştirip kendi fikrimi de ilettim...

Al sana basit bir miras hesabı hiç hata vermez!

Bir aile babası öldüğünde;

b.anne 1 pay

b.baba 2 pay

bekar e.kardes 3 pay

bekar k.kardeş 4 pay

baba 5 pay

anne 6 pay

e.çocuk 7 pay

k.çocuk 8 pay

zevce 9 pay

.

.

.

alacaktır.

İSTEDİĞİNİZ BİR ÖRNEK VERİN HATASIZ paylaştırayım

Şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir. EN İYİ O BİLİR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn alı0_1 ,

link verdiniz ve oradaki açıklamalardan tatmin oldum dediniz.

Açıklamaları getirdik. Olan bişey yokmuş. Avliye denen HİLE yapılmış.

Bilen ilim sahipleri demiş siniz. Ondan da bir yazı aldık koyduk.

Hala tek rakam vermeden ,

Tatmin oluyorsunuz. Oysa konu MATEMETİK.

Yani rakamlar...

Nisa 11 ve 12 ayetlerindeki açıklamaları kullanarak , benim sorduğum ( daha önce de sorulan) soruya bir yaıt verebilecek misiniz.

Rakamlar , oranlar , sonuç.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.