Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ömer_hayyam

Önerilen İletiler

şeytan noksan bilgidir , her acele işte bir noksanlık ile kendini gösterir..

cin= dini meslek edinen çıkar amaçlı dinciler ,hoca,haham,papaz ... genelde insanların cebini çarparlar.. ayaklarıda terstir , yüzü allah a bakar,dış görünüşleri dindar gibidir , içleri nesaset doludur !

ALLAH = ilim hayat ve nefestir..

ADEM=allah ta fani olmuş KUL .. ilim ehlidir , ilmi ledün bilendir ..

musa ya sordular senden başka bılen varmı , yok dedı ben peygamberım .. ALLAH musayı bir KULA gönderdi ! kehf suresi.

hz.muhammede gelen cebrayil ... cebrayil ( allah ın kulu)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şeytan noksan bilgidir , her acele işte bir noksanlık ile kendini gösterir..

cin= dini meslek edinen çıkar amaçlı dinciler ,hoca,haham,papaz ... genelde insanların cebini çarparlar.. ayaklarıda terstir , yüzü allah a bakar,dış görünüşleri dindar gibidir , içleri nesaset doludur !

ALLAH = ilim hayat ve nefestir..

ADEM=allah ta fani olmuş KUL .. ilim ehlidir , ilmi ledün bilendir ..

musa ya sordular senden başka bılen varmı , yok dedı ben peygamberım .. ALLAH musayı bir KULA gönderdi ! kehf suresi.

hz.muhammede gelen cebrayil ... cebrayil ( allah ın kulu)

Sn Ömer hayyam

Ya sizin yorumlarinizda bir sorun var ya ben gercekten anlama güclügü cekiyorum..

Siz, islamdaki allah yoktur, asil olan enel haktir ("tüm kainat allahtandir ve allah her yerdedir. ben de bu kainatin bir parcasiysam allah benim de icimdedir, bende de allahtan bir parca vardır. bu durumda ben allahin bir parcasıyım") mi diyorsunuz?

Eger öyleyse neden ayetlerle aciklamalar yapiyorsunuz?

Kisacasi, mümkünse neye inandiginizi aciklar misiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

genelde kabul gören kaynaklardan yazıyoruz azizim ,, kuran,incil,tevrat ...

bize gelince TASAVVUF DİN ÜSTÜDÜR !

bir kaydımız yok , bahsettiklerim akıl yürütme ile buldugum şeyler degil , tevhid ilmi ve tasavvufa aittir..

ben allah tan bir parçayım yada evren tanrıdır demiyorum !

herşey tanrının görüntüsüdür.. görünenlerin dışı halk içi haktır , parçalanma ve bölünme olursa tanrıcıklar olur..

yalnızca tanrı var ve onunla beraber hiç bir şey yok diyorum !

vahdeti vucut ... vucut = varlık

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir kaydımız yok , bahsettiklerim akıl yürütme ile buldugum şeyler degil , tevhid ilmi ve tasavvufa aittir..

herşey tanrının görüntüsüdür.. görünenlerin dışı halk içi haktır , parçalanma ve bölünme olursa tanrıcıklar olur..

= Doga desek?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Abraham ,

Dünyanın tamamını 5 cm kalınlıgında zıft le kaplamaya gucumuz yetse ıdı ve kaplasa idik.

Dünyadaki yaşam dengesini alt üst etmiş olurduk.

Peki buna ne ad vermemiz gerekirdi.

Varsayımsal bir soru , arzu ederseniz cevap vermeyebilirsiniz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah kelimesi arap dilinde hep var olmuştur bu yeni olağan üstü bir bilgi değil , mekkeli müşrikler Allaha inanmıyor değidiler , onlar Allah şirk koşuyorlardı lat menat uzza gibi aracılarla .

Allah el-ilah elah kelimesi daha sonradan Allah olarak kullanılmıştır örneğin aramca dilinde de elah denir hz isa elah diye seslenir yaratıcıya ibranice ise elohimdir bu da ilah keliemsinden gelmedir .

Hz Peygamberin babasının adının Abdullah olmasının şaşırtıcı yönü nedir , dini bilgisi olan arkadaşlar Hz Muhammedin dedesi Abdulmuttalibin hanif dini üzerine olduğunu biliyorlardır ebrehe kıssaını ki bu kur'anı kerimde geçer , mekkeliler dinsiz değildi , ebu cehil dahil ,yalnız Allaha şirk koşuyorlardı Hz peygamber tevhid için geldi tüm diğer peygamberler gibi.

Hz İbrahimin öğretisinin izleri tabiki arap yarım adasında vardı , ibadetler ve Allah inancı gibi .

Ayrıca ben bilinmeyi murad ettim mevzusu sufi bir yorumdur sufizm gibi ezoterik öğretileri bağlar.

Ben bir müslüman olarak buna inanmıyorum .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Teknolojik gelişim sürecinde nasıl BİLGİ birikerek bu güne kadar geldi ise İnançlar yönündeki gelişim sürecindede aynı şey oldu.. :)

Allah her çağdaki inanışta aynı işileri yapıyor..sadece adı değişerek.. :) ..El-İlah olsa ne olur Allah olsa ne olur..yaptığı işlere baktıkmı aynı Allah olduğunu anlarız şıp diye :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Ömer hayyam ve sn Dayı.

Yüce Uçan aşkına ya.

Kafamız iyice karıştı arkadaş.

Alalh içerde , dışında , görüntüde , yok orda arama burda ara...

Azıcık bildiğimiz vardı.. Onu da karıştırdık.

Kafada karıştı.

Karıştır Allah karıştır. İşiniz yok mu sizin ağalar ya...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn 'ömer_hayyam,madem kurana göre yazıyorsunuz,size bir sorum olacak..

Cehenneme ve cennete gidecek olanlar kim ? Malumunuz kuranda cennet ve cehennem var.Öyleya madem tanrıdan başka bir varlık yok,bu şeklide bir tanrı tasavvuruna göre tanrı ilk önce terlemek için (yani sauna gibi bir şey)cehenneme, sonrada serinlemek için cennette mi gidecek? Yoksa onlar mecazi anlamda diye dolaylı inkar yolunumu seçeceksiniz?

İşin en komik tarafı ne biliyormusunuz, bu şekildeki bir tanrı tassavvurunuza göre, kendi kendini yalanlayan ve sonrada ceza olarak kendisini ceheneme atan mazoşist bir tanrı profili ortaya çıkıyor oluyor. Cehnenemin gerekçesine bakınız efendim.

Nisâ 56 Şüphesiz ayetlerimizi inkar edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız; onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar! Allah daima üstün ve hakimdir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.TAKLAMAKAN :)

Uçan spagetti canavarına selam olsun.. :D seni bu dünyanın kötülüklerinden korusun :D

Diyorum ki..İNSAN.. başka bir şey yok.. :)

Fikirlerimizin veri tabanı aynı olmasına rağmen fikirlerimiz değişik..bu değişik fikirlerimizin oluşturduğu veri tabanından çıkacak fikirlerde daha gelişmiş ve daha değişik olacak..bilgide bu şekilde artarak akacak.. :)

Allahın 99 ismini söylerler yüzüncü ismini demezler.. :) çok merak edenin kulağına söylemişler yanlızca.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Dayı ,

Yüce Uçan Spagetti Canavarı ile arama kara kediler girdi. :D

Geçen gün Ramstor dan gelirken hanımdan spagetti almasını istedim.

Pastavilla kalmamış. Oda tutmuş bir rus markası almış.

Bu kadar mı tatsız olur ya. Hayatımda yediğim en lezzetsiz spagetti idi. Bide ben yaptım. Kimseyi suçlayacak halim de yok.

Gitti güzelim sos....

Bu durumda ben Allahı mı yemiş oluyorum. Yoksa ayvayı mı , sn Dayı. :D:D

Kaç gündür Ramstor da makarna reyonuna bakamıyorum. Yüzüm yok. Yoksa Spagettiler bana kızmış olmasın.

Saygılar.

Not: Geçenlerde , eşimle beraber elışverişte idik. Önümüzden siyah dekolte ( ve mini etek ) sıyah saçlı , saçı taa belinde , koyu yeşil gözlü , mükemmel bir rus kızı geçti.

Ben kendimi alamayıp , DE-JA-VU demiştim. Bide omuzuma yumruk yemiştim hanımdan. Yoksa bu olaydan sonra ,

Yüce Uçan la benim hanım işbirliği yapıp bana ceza vermiş olmasınlar. O karalar içindeki afet , yoksa karakedi olmasın.

Kara elbise bir bayana bu kadar mı yakışır eyyyy yüce. Dikkat ettim iletilerime , o günden sonra KAPKARA ÇUVAL lafını kullanmışım bikaç defa.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn 'ömer_hayyam,madem kurana göre yazıyorsunuz,size bir sorum olacak..

Cehenneme ve cennete gidecek olanlar kim ? Malumunuz kuranda cennet ve cehennem var.Öyleya madem tanrıdan başka bir varlık yok,bu şeklide bir tanrı tasavvuruna göre tanrı ilk önce terlemek için (yani sauna gibi bir şey)cehenneme, sonrada serinlemek için cennette mi gidecek? Yoksa onlar mecazi anlamda diye dolaylı inkar yolunumu seçeceksiniz?

İşin en komik tarafı ne biliyormusunuz, bu şekildeki bir tanrı tassavvurunuza göre, kendi kendini yalanlayan ve sonrada ceza olarak kendisini ceheneme atan mazoşist bir tanrı profili ortaya çıkıyor oluyor. Cehnenemin gerekçesine bakınız efendim.

Nisâ 56 Şüphesiz ayetlerimizi inkar edenleri gün gelecek bir ateşe sokacağız; onların derileri pişip acı duymaz hale geldikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar! Allah daima üstün ve hakimdir

TANRI VE İKİ YÖNÜ , CELAL VE CEMAL ... CELAL (CEHENNEM) CEMAL ( CENNET )

TANRININ DIŞINDA CENNET VE CEHENNEM YOK !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o "tanri neden bilinmek ister?" diye sordu, sizde "bilinmek istemek kudretlilerin ihtiyacidir" deyince, dogal olarak allah'ta kudretli ya, bu deyisinizden allahin ihtiyaci oldugu anlasiliyor..

Farzedelimki siz insanlari kastettiniz..

Elbette insanlar kast edildi.Mantiksiz iddialarin sonu olmaz. Takla dedi ki "bilinmek istemek acizlerin istegi" bunun üzerine tabi ki insanlardan yola cikarak kim bilinmek ister diye sormustum.

Cevap alacagima bir sürü lafsalatasi üretildi. Elbette ""Bilinmek istemek" acizligin degil kudretine,kabiliyetine inanan kimselerin "ihtiyaci" ... (bak görüyon mu "kimselerin" ile cogul kullanmisim ve "ihtiyac" kelimesini tirnaklar icine almissim,yani fiziki anlamda bir ihtiyac sözkonusu degil )

Mesela bir Atakültü düsünelim. Anitkabir acizlerin eseri mi? Her yerde bay Atatürkün resmini asmak,heykellerini dikmek acizligin göstergesi mi diyorsunuz?

Siz ne diyorsunuz ki , anlamadim ...

o "tanri neden bilinmek ister?" diye sordu, sizde "bilinmek istemek kudretlilerin ihtiyacidir" deyince, dogal olarak allah'ta kudretli ya, bu deyisinizden allahin ihtiyaci oldugu anlasiliyor..

Bunu söylemedim ... ama bunu böyle anlamis olabilirsiniz.

Farzedelimki siz insanlari kastettiniz..

:lol:

Ancak allahinda buna ihtiyac duydugu ortada zaten..

Sizin probleminiz kavramlari bilmiyorsunuz ... Ihtiyac? Kimin neyin ihtiyaci ? Tanrinin mi? Sizin Atatürk putun hayatta kalabilmesi icin baskiya,beyin yikamaya,sürekli tekrarlanmaya ihtiyaci var.

Yoksa yok olup gider. Kim bizi yaratiysa , ihtiyacdan yaratmadi. Ihtiyacdan bir sey yapmak insanlara mahsusdur ...

ibadet edin, övün, beni anin vs. diyen ihtiyaci oldugu icin mi der yoksa maksati insanlara giciklik yapmak falan mi?

Evet bazi insanlari gicik yapmak icin yapti. Onlari sevmediginden yapti,ki onlar da sevmesin ve ona muhalif olsun diye ...

Tekrar soruyorum, madem ortada 4/4'lük soyut bir yaratici var;

neden insanlardan bu kadar sey ister bu soyut?

Cokluk,azlik izafi kavramlar. Hindistanda bir puta ulasmak icin kilometrelerce sürünerek varanlar var ...

Kaldi ki o kadar cok sey istemiyor ve istedigi seylerin hepsi insanin kendi yararina.

En zoru namaz desek , topu topuna 1 saatini alir. 8-12 saat evin geccimi ile calismak

mecburiyetinde olan ile kiyaslandiginda hic bir sey degil.

Kaldi ki inanmayanlardan da bir sey istemiyor. Fesadlik yapmayin diyor,o kadar. Gerci yine dinlemiyorlar, ayri ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı iki yüzlüdür diyorsunuz yani,öylemi ?

TANRININ BİR YÜZÜ VAR ..

İNSANLARA NİSPETLE İKİ OLUR..

mesela 1 haftalık kokmuş et insana nispetle şer iken , denize atıldıgında deniz canlıları için hayırdır !

bakış dar olunca iki , hayır ve şer dir .... bakış ne kadar genişlerse 1 e düşer !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TANRININ BİR YÜZÜ VAR ..

İNSANLARA NİSPETLE İKİ OLUR..

mesela 1 haftalık kokmuş et insana nispetle şer iken , denize atıldıgında deniz canlıları için hayırdır !

bakış dar olunca iki , hayır ve şer dir .... bakış ne kadar genişlerse 1 e düşer !

Ne yapalım üstad kusura bakma, ben o kadar geniş kıvıramıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.