Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

DARBELERLE/DARBECİLERLE HESAPLAŞMAK VEYA

Misafir karabekir

Önerilen İletiler

Yazıyı da okudum,yazdıklarınızı da okudum;yine de değerli arkadaşım;darbeler çözüm değil...............daebeler denilen hesapları besler sadece!!!!!Askerde bunun farkında olmalı ve nerede durması gerektiğini iyi bilmeli!

İnanın asker bunun farkında...

İnanın asker darbeyle filan uğraşmak istemez! Böyle bir hayal içinde de olmaz... Bizim siyasilerimiz biraz ADAM olsalarda kaşınmasalar olmuyormu?

* * *

Küçüklüğümde, daha 9 yaşlarında falanım, bahçeli evlerdeyiz, karşı komşumuzun çocuğu gelir beni iter kakardı... "ya git bak döveceğim şimdi" derdim, dinlemez di. İllede kaşınırdı. ben bunu bi güzel kaşırdım. Tabi akşam babasına şikayet, oradan benim babama şikayet ondan sonrada bi güzel dayak faslı bana :) ertesi sabah erkenden kalkar direk gider komşunun oğlunu gene döverdim.

Çok geri zekalı ki illede bende hergün dayak yemek için çırpınıyordu!

Ama illede babasının ve dolayısıyle babamın haberi oluyor yine ben dayak yiyordum. Birde "haylaz" damgası yiyordum...

Bi gün attı kafam, akşam babasının gelme saatinde evlerinin önünde çocuğu bi güzel dövdüm, çamlarını indirdim, elimde taş babasının peşine düştüm!

Bu denli çıldırışımı gören babamda sonunda beni dinleyip meseleyi anladı... Çok sürmeden taşınmak zorunda kaldı komşumuz....

Bu millet, ihanetle dolu, cebini doldurma peşinde, din-iman yoksunu insanları başa getirip; memleketin peşkeş çekilmesine çanak tuttuğu sürece, daha çooook asker tokatı pardon darbesi yemeye devam edecektir....

* * *

Adam çok zengin! 3-5 belki 20 milyon dolar parası var. Seçim zamanı bunun 1-2 milyon dolarını propagandaya harcayıp vekil oluyor. Ne için. 5 yıl X 12 ay = 60 ay X 7.000 YTL = 420.000 YTL.... Akıl var mantık var! Adam 500.000 YTL maaş almak için 2 milyon dolar para harcarmı?

Bu cibilliyet ile adım atanlarında, "para" için yapamayacakları şey yoktur. Onların memleketi de yoktur, vatanı da yoktur. Atlar uçağa gider Kanada da yaşar. Ama siz ben yada asker böylemi?

Hem gelip gidip askerle uğraşacaklar, hemde tokat yiyince AB şikayet edecekler.. Hakmı bu yani?

Ama nedenini biliyorum... Onların önünde, bu talana tek dur diyecek askerde onun için; ha birde yapmayı hayal ettikleri devrimin önünde tek engel asker!

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 188
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

İnanın asker bunun farkında...

İnanın asker darbeyle filan uğraşmak istemez! Böyle bir hayal içinde de olmaz... Bizim siyasilerimiz biraz ADAM olsalarda kaşınmasalar olmuyormu?

* * *

Küçüklüğümde, daha 9 yaşlarında falanım, bahçeli evlerdeyiz, karşı komşumuzun çocuğu gelir beni iter kakardı... "ya git bak döveceğim şimdi" derdim, dinlemez di. İllede kaşınırdı. ben bunu bi güzel kaşırdım. Tabi akşam babasına şikayet, oradan benim babama şikayet ondan sonrada bi güzel dayak faslı bana :) ertesi sabah erkenden kalkar direk gider komşunun oğlunu gene döverdim.

Çok geri zekalı ki illede bende hergün dayak yemek için çırpınıyordu!

Ama illede babasının ve dolayısıyle babamın haberi oluyor yine ben dayak yiyordum. Birde "haylaz" damgası yiyordum...

Bi gün attı kafam, akşam babasının gelme saatinde evlerinin önünde çocuğu bi güzel dövdüm, çamlarını indirdim, elimde taş babasının peşine düştüm!

Bu denli çıldırışımı gören babamda sonunda beni dinleyip meseleyi anladı... Çok sürmeden taşınmak zorunda kaldı komşumuz....

Bu millet, ihanetle dolu, cebini doldurma peşinde, din-iman yoksunu insanları başa getirip; memleketin peşkeş çekilmesine çanak tuttuğu sürece, daha çooook asker tokatı pardon darbesi yemeye devam edecektir....

* * *

Adam çok zengin! 3-5 belki 20 milyon dolar parası var. Seçim zamanı bunun 1-2 milyon dolarını propagandaya harcayıp vekil oluyor. Ne için. 5 yıl X 12 ay = 60 ay X 7.000 YTL = 420.000 YTL.... Akıl var mantık var! Adam 500.000 YTL maaş almak için 2 milyon dolar para harcarmı?

Bu cibilliyet ile adım atanlarında, "para" için yapamayacakları şey yoktur. Onların memleketi de yoktur, vatanı da yoktur. Atlar uçağa gider Kanada da yaşar. Ama siz ben yada asker böylemi?

Hem gelip gidip askerle uğraşacaklar, hemde tokat yiyince AB şikayet edecekler.. Hakmı bu yani?

Ama nedenini biliyorum... Onların önünde, bu talana tek dur diyecek askerde onun için; ha birde yapmayı hayal ettikleri devrimin önünde tek engel asker!

Saygılarımla

İnadına dövilen komşu çocuk :D acıdım şimdi çocuğa,güzel bir örnek;

ben inanın ki farkındayım tüm olup bitenlerin;

farkında olmamak için o kadar çırpındım ki;farkında olmak acı veriyor size.

onun için halkın iradesini kömüre sattı diye horgörenlere dur diyorum;bu kimin eseri?

onun için olan bitende aklanan siyasi anlayışlara,partilere haykırıyorum;ben sizi yok sayıyorum,hatta nefret ediyorum.

darbeler,darbeler...işkence,ölüm,mültecilik,yasaklar,bu ülke için tüm çabaları heba eden bir muhtıra!

farkındayım;ezilen halk iken ezenlerin şikayetçi olduğunun,

farkındayım;kirli hesaplara kurban yarınımızın.

ve yine farkındayım;;;

darbeleri yapanlarında suçsuz olmadığının!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki neden ve nicin darbeler oluyor?? niye hep darbe oldugunda dis gucleri sucluyoruzki bunda bizim politikacilarin ve TSKnin hic sucu yokmu hep suclu dis gucmu, olmaz boyle birsey ulkede butum mevkilere bakin kimse halki icin birsey yapmiyor yapmamistirda bu AKPden oncede boyleydi simdide boyle AKPden sonrada boyle olacaktir kimse kalkipta demesinki yok tsk darbe yapmayi istemiyor ama akp zorluyor bundan onceki darbelerde abdnin istegi dogrultusunda olmustur gibi soylemlerini birakalim madem abd aklina uyup darbe yapiyorsa tsk ozaman oturup dusunmeli tsknin halkinin cikarlarini korudugu veyahut kimin cikarlari dogrultusunun on planda oldugunu iki oturup bir dusunmek gerek.. Bugun halen 12 eylul darbesini gerceklestirenler toplum icinde elini kolunu sallayip dolasiyor ve pasam pasam diye itibar goruyorsa ozaman bu iste bir yanlis vardir..

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki neden ve nicin darbeler oluyor?? niye hep darbe oldugunda dis gucleri sucluyoruzki bunda bizim politikacilarin ve TSKnin hic sucu yokmu hep suclu dis gucmu, olmaz boyle birsey ulkede butum mevkilere bakin kimse halki icin birsey yapmiyor yapmamistirda bu AKPden oncede boyleydi simdide boyle AKPden sonrada boyle olacaktir kimse kalkipta demesinki yok tsk darbe yapmayi istemiyor ama akp zorluyor bundan onceki darbelerde abdnin istegi dogrultusunda olmustur gibi soylemlerini birakalim madem abd aklina uyup darbe yapiyorsa tsk ozaman oturup dusunmeli tsknin halkinin cikarlarini korudugu veyahut kimin cikarlari dogrultusunun on planda oldugunu iki oturup bir dusunmek gerek.. Bugun halen 12 eylul darbesini gerceklestirenler toplum icinde elini kolunu sallayip dolasiyor ve pasam pasam diye itibar goruyorsa ozaman bu iste bir yanlis vardir..

saygilar

Elbette elbette... hep TSK suçlu!

pekaka ak, rum ak, ermeni diasporası ak, asalası ak, biri komünizm hayranı, biri arap hayranı, bir amerikancı, diğeri ab vatandaşı liderler/hükümetler ak! TSK suçlu!

Siz, açıkça, yanlı olarak ve kasıtlı olarak TSK yı suçluyorsunuz... Ya gerçekten Türkiye den habersizsiniz, yada kasıtlı yazıyorsunuz. Ama bu hükümetler kaşındığı sürece TSK da kaşıyacaktır buna inanın!

Geriye dönüp bakın! Bana 1 tane adam gibi bir hükümet gösterin... sonra olanlardan TSK yı suçlu bulun!

Terörle mücadele de hem elini kolunu bağla, hemde "beceremedi işte de"... yok arkadaş; bu açıkça bel altı vuruştur! Bunu kimse affetmez!

Neden Güngören den dolayı polisi kimse suçlamaz? Neden Dink cinayetinden dolayı polisi kimse suçlamaz? Neden rahip Santora cinayetinden dolayı polis suçlanmaz. Malatyadaki kitap evi cinayetlerinden de polis yırttı paçayı! Ama sorsak bunlarında içinde TSK parmağı vardır, öylemi? Meskün mahal, mülki amir kontrolündeki şehir, istihbarat becereksizliği yapan polis, suçlu TSK! Vur sopayı abalıya... ayağınıza taş değse suçlu TSK...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elbette elbette... hep TSK suçlu!

pekaka ak, rum ak, ermeni diasporası ak, asalası ak, biri komünizm hayranı, biri arap hayranı, bir amerikancı, diğeri ab vatandaşı liderler/hükümetler ak! TSK suçlu!

Siz, açıkça, yanlı olarak ve kasıtlı olarak TSK yı suçluyorsunuz... Ya gerçekten Türkiye den habersizsiniz, yada kasıtlı yazıyorsunuz. Ama bu hükümetler kaşındığı sürece TSK da kaşıyacaktır buna inanın!

Geriye dönüp bakın! Bana 1 tane adam gibi bir hükümet gösterin... sonra olanlardan TSK yı suçlu bulun!

Terörle mücadele de hem elini kolunu bağla, hemde "beceremedi işte de"... yok arkadaş; bu açıkça bel altı vuruştur! Bunu kimse affetmez!

Neden Güngören den dolayı polisi kimse suçlamaz? Neden Dink cinayetinden dolayı polisi kimse suçlamaz? Neden rahip Santora cinayetinden dolayı polis suçlanmaz. Malatyadaki kitap evi cinayetlerinden de polis yırttı paçayı! Ama sorsak bunlarında içinde TSK parmağı vardır, öylemi? Meskün mahal, mülki amir kontrolündeki şehir, istihbarat becereksizliği yapan polis, suçlu TSK! Vur sopayı abalıya... ayağınıza taş değse suçlu TSK...

Türkiye devleti polisiyle, askeriyle, politikacisiyla, kurumuyla, hükümetiyle,..... darbeler konusunda olsun, katliamlar konusunda olsun, özgürlükler ve terörün hala yok olmamasinda olsun tabiiki suclu durumda. Sivas'ta o kadar insan yanarken asker de seyretti poliste. Yalansa buyurun söyleyin. Tarafsiz tutumizlemis olsalardi asayisi korumak icin o gözü dönmüs seriatci katilleri pekala durdurabilirlerdi. Ama malesef seyrettiler, video bantlarinda cok net gözüküyor. Ama herhalde orada da AB askere ve polisimize birakin yaksinlar demis olmali.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye devleti polisiyle, askeriyle, politikacisiyla, kurumuyla, hükümetiyle,..... darbeler konusunda olsun, katliamlar konusunda olsun, özgürlükler ve terörün hala yok olmamasinda olsun tabiiki suclu durumda. Sivas'ta o kadar insan yanarken asker de seyretti poliste. Yalansa buyurun söyleyin. Tarafsiz tutumizlemis olsalardi asayisi korumak icin o gözü dönmüs seriatci katilleri pekala durdurabilirlerdi. Ama malesef seyrettiler, video bantlarinda cok net gözüküyor. Ama herhalde orada da AB askere ve polisimize birakin yaksinlar demis olmali.

Bakın, ifadelerimiz lütfen net olsun! Sivas olayı "linç" dir katliam değildir.. Ve Türk tarihinde katliamın zerresi olmamıştır. Bu cümleniz kanıma dokunmaktadır!

Sizvas olaylarını asker izlemişmiş! Pardon! Sivas bildiğim kadarıyla il ve mülki amirin olduğu yerde yetki polistedir... Asker, mülkiamirin kontrolündeki bir yerde yetkisizdir, etkisizdir, hatta şehir içinde olması da mümkün değildir.... Ama olaylar tırmandıktan sonra bildiğim kadarıyla polis jandarmadan yardım istemiş; ki ancak o zaman jandarma müdahil olmuştur... Otel kömüre döndükten sonra...

Sizin TSK ile ne alıp veremediğiniz var bilmiyorum; ama o dönem başta bulunan hükümeti, bakanları, hatta Sivas valisini suçlamak varken, işi alakası bile olmayan askere götürmek; doğrumu? Yalan, yanlış, iftira ile bir yere varamayız. Ya hakkıyla doğruları yazalım; yada susalım, rica ediyorum...

* * *

Darbelerin sorumlusu hükümetlerdir...

Özgürlüklerin sorumlusu halk liderleridir....

Cinayetlerin sorumlusuda polisdir...

Terörün sorumlusuda devlet yönetiminde olanlardır...

Askerin terör reçetesine ne dendi? İnsan haklarına aykırı, insanlar dilediği yerde yaşar... Yada en fazla 24 saat göz altında tutabilirsin... İş terör olunca İngiltere aynı gün 1 günden 24 güne sonrada 90 güne uzattı gözaltı sürersini... Aynısı bizde olsa "özgürlüklere aykırı" naraları duyarız.. Be kardeşim adam adi suçlu değil TERÖRİSTTTT... yaşatılması bile büyük lutuf!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın, ifadelerimiz lütfen net olsun! Sivas olayı "linç" dir katliam değildir.. Ve Türk tarihinde katliamın zerresi olmamıştır. Bu cümleniz kanıma dokunmaktadır!

Sizvas olaylarını asker izlemişmiş! Pardon! Sivas bildiğim kadarıyla il ve mülki amirin olduğu yerde yetki polistedir... Asker, mülkiamirin kontrolündeki bir yerde yetkisizdir, etkisizdir, hatta şehir içinde olması da mümkün değildir.... Ama olaylar tırmandıktan sonra bildiğim kadarıyla polis jandarmadan yardım istemiş; ki ancak o zaman jandarma müdahil olmuştur... Otel kömüre döndükten sonra...

Sizin TSK ile ne alıp veremediğiniz var bilmiyorum; ama o dönem başta bulunan hükümeti, bakanları, hatta Sivas valisini suçlamak varken, işi alakası bile olmayan askere götürmek; doğrumu? Yalan, yanlış, iftira ile bir yere varamayız. Ya hakkıyla doğruları yazalım; yada susalım, rica ediyorum...

* * *

Darbelerin sorumlusu hükümetlerdir...

Özgürlüklerin sorumlusu halk liderleridir....

Cinayetlerin sorumlusuda polisdir...

Terörün sorumlusuda devlet yönetiminde olanlardır...

Askerin terör reçetesine ne dendi? İnsan haklarına aykırı, insanlar dilediği yerde yaşar... Yada en fazla 24 saat göz altında tutabilirsin... İş terör olunca İngiltere aynı gün 1 günden 24 güne sonrada 90 güne uzattı gözaltı sürersini... Aynısı bizde olsa "özgürlüklere aykırı" naraları duyarız.. Be kardeşim adam adi suçlu değil TERÖRİSTTTT... yaşatılması bile büyük lutuf!!!

Yazimi iyi okursaniz sadece askerden bahsetmedim. Seyreden polis ve asker beraberdi. sizin söylediginiz gibi jandarma otel kül olduktan sonra degil daha baslamadan önce oradaydi. Iyi arastirin. Söylediginiz kadariyla dogru bilgi alacaginiz yerler cok nasilolsa. Siz ismine ne derseniz deyin, sonucta 37 insanimiz öldürülürken, hemde seriat isterüüüz diye bagiran katiller tarafindan, devlet hükümetiyle, askeriyle ve polisiyle olaya seyirci kalmistir. Kendileri bile bunu itiraf ederken siz yok efendim öyle degil diyorsunuz. Askerler ve polisler efendim olay cigrindan cikmasin diye kalabaligi dagitmamis diye rapor veriyor. Siz neden bahsettiginizin bilincindemisiniz acaba? benim askerle veya sununla bununla alip veremedim yok, sadece yapmis olduklari hataya karsi hirsimi dile getiriyorum. Körü körüne, vatan millet sakarya misali her olaya gözümü yumacak halimde yok. Yanlis varsa onu dile getiriyorum.
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazimi iyi okursaniz sadece askerden bahsetmedim. Seyreden polis ve asker beraberdi. sizin söylediginiz gibi jandarma otel kül olduktan sonra degil daha baslamadan önce oradaydi. Iyi arastirin. Söylediginiz kadariyla dogru bilgi alacaginiz yerler cok nasilolsa. Siz ismine ne derseniz deyin, sonucta 37 insanimiz öldürülürken, hemde seriat isterüüüz diye bagiran katiller tarafindan, devlet hükümetiyle, askeriyle ve polisiyle olaya seyirci kalmistir. Kendileri bile bunu itiraf ederken siz yok efendim öyle degil diyorsunuz. Askerler ve polisler efendim olay cigrindan cikmasin diye kalabaligi dagitmamis diye rapor veriyor. Siz neden bahsettiginizin bilincindemisiniz acaba? benim askerle veya sununla bununla alip veremedim yok, sadece yapmis olduklari hataya karsi hirsimi dile getiriyorum. Körü körüne, vatan millet sakarya misali her olaya gözümü yumacak halimde yok. Yanlis varsa onu dile getiriyorum.

O olayın tüm video ve resim görüntüleri arşivimde!

Polisin, ne yaptığını, askere ne zaman haber verildiğini çok iyi görebiliyorum...

Burada, olayları başlatanda, bu noktaya ulaştıranda kim biliyormusunuz? Bunu söylediğiniz anda zaten Türkiye nin siyasal anlamda nereye gittiğini de anlamış olursunuz... Kimlerin karanlık işler çevirdiğini, kimlerin askere rağmen bu ülke insanına neler yaptığını görürsünüz...

Adam, Trabzonda Rahip Santora cinayetinden hemen sonra istihbarat daire başkanlığına TERFİ ettiriliyor... Bakarmısınız? Sonra her yol TSK ya çıkmasın. Rica ederim insaflı olun. Gören göze de yanlış demeyin... Dink in katil zanlısı bayrak önünde poz veriyor. Nerede? Emniyette! Ama jandarma istihbarat zafiyeti göstermişmiş diye sorguya alınıyor... Yani bu kadar olur!!!

Bir soru sormuştum: Alevilik islam dışı bir dinmidir? diye cevap vermediniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O olayın tüm video ve resim görüntüleri arşivimde!

Polisin, ne yaptığını, askere ne zaman haber verildiğini çok iyi görebiliyorum...

Burada, olayları başlatanda, bu noktaya ulaştıranda kim biliyormusunuz? Bunu söylediğiniz anda zaten Türkiye nin siyasal anlamda nereye gittiğini de anlamış olursunuz... Kimlerin karanlık işler çevirdiğini, kimlerin askere rağmen bu ülke insanına neler yaptığını görürsünüz...

Adam, Trabzonda Rahip Santora cinayetinden hemen sonra istihbarat daire başkanlığına TERFİ ettiriliyor... Bakarmısınız? Sonra her yol TSK ya çıkmasın. Rica ederim insaflı olun. Gören göze de yanlış demeyin... Dink in katil zanlısı bayrak önünde poz veriyor. Nerede? Emniyette! Ama jandarma istihbarat zafiyeti göstermişmiş diye sorguya alınıyor... Yani bu kadar olur!!!

Bir soru sormuştum: Alevilik islam dışı bir dinmidir? diye cevap vermediniz?

Islam disi veya ici ne fark ederki? Alevi vatandaslar islami illada sizin veya benim gibi algilamak zorundalarmi? karsimizdaki milyonlarca insana saygi duymamiz gerek, hemde cumhuriyetin temel taslarini olusturan bir topluma. Yoksa onlarin istekleridemi bölücülük acaba? hani islamda zorlama yoktu?

Siz o videonuza lütfen tekrar bakin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Islam disi veya ici ne fark ederki? Alevi vatandaslar islami illada sizin veya benim gibi algilamak zorundalarmi? karsimizdaki milyonlarca insana saygi duymamiz gerek, hemde cumhuriyetin temel taslarini olusturan bir topluma. Yoksa onlarin istekleridemi bölücülük acaba? hani islamda zorlama yoktu?

Siz o videonuza lütfen tekrar bakin!

50 yerde sürekli aynı şeyden bahsetmeyelim, diğer tarafta cevabı vermiştim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir Gün, Bir Genelkurmay Başkanı…

Türkiye'de bir gün bir genelkurmay başkanının, diyelim ki görevini devralışı sırasında şöyle bir konuşma yaptığını varsayalım:

"Ulus devletler dönemi sona ermiştir.

Yaşamakta olduğumuz küreselleşme çağında ulus devletten söz etmek gericiliktir.

Ekonomide, kültürde, bütün toplumsal alanlarda, ulus devlet kavramının daraltıcı sınırlarından kendimizi kurtarmalı, küreselleşme çağının gereklerini yerine getirmeliyiz.

Bazı büyük devletlerin hâlâ ulusal nitelik taşıdıkları ileri sürülebilirse de, bu onların gelişimlerini tamamlamış olmamalarının sonucudur…

Bizim gibi henüz gelişmekte olan ülkelerin ulusallık iddiasında bulunmaları ise, gelişimlerinin önünde engel oluşturur…

Bu nedenlerle ulusal sanayi, ulusal tarım, ulusal kültür vb. türünden her türlü kavramı artık geride bırakmalı, küreselleşmenin engin ufuklarına açılmalıyız…"

Vb…

Aynı genelkurmay başkanının, konuşmasını şu sözlerle sürdürdüğünü varsayalım:

"İçinde bulunduğumuz küreselleşme ve post-modernleşme çağında üniter devlet kavramının savunuculuğunu yapmak da bir başka gericiliktir.

Günümüzde devlet kavramını şirket kavramından ayrı düşünmemeliyiz.

En büyük özgürlük bireysel özgürlük olduğuna göre, bir araya gelen bireyler herhangi bir ortak özellikleri bağlamında istedikleri toplumsal birliği oluşturabilirler…

Böyle oluşumların ulusal devlet kavramıyla da herhangi bir çelişkisi söz konusu değildir…

Devleti, küçük küçük şirketlerin oluşturduğu büyük bir şirket olarak düşünün…

Bu şirketler topluluğunda bütün etnik kimlikler, bu arada Türk kimliği, alt kimliklerdir.

Bu nedenle de günün birinde Türkiye adının değiştirilmesi de kaçınılmaz olarak gündeme gelecektir.

Buna şimdiden hazır olmalı ve üniter devlet safsatasından bir an önce vazgeçmeliyiz…

Vb..

Bu genelkurmay başkanının hızını alamayarak şu sözlerle devam ettiğini düşünelim:

"Atatürk ilkelerini ve bu ilkelerin temelini oluşturduğu ileri sürülen laiklik kavramını tabulaştırmamalıyız.

Bugün başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bütün dünyada aydınlanma olgusunun kendisi sorgulanmakta, Fransız jakobenlerinin ortaya attığı radikal laiklik kavramı demokratik laiklikle yer değiştirmektedir.

Atatürk devrimleri dediğimiz şey bu jakoben anlayışın Türkiye'de uygulanmasıdır ve bugün artık çağını tamamlamış olduğu kabul edilmelidir.

Çocuklarımız elbette dinlerini öğrenmek için gerekli kurslardan geçirilecek, okullarımızda evrimleşme kuramının yanı sıra yaradılış kuramı da öğretilecektir.

Bütün okullarda ve bu arada askeri okullarda, çocuklarımızın ve gençlerimizin rahatça ibadet edebilmeleri için mescitler açılmalı, ders saatleri bu gereksinimlere göre düzenlenmeli, örneğin kutsal Cuma günleri belki de tatil günü olarak kabul edilmelidir…"

Vb…

Söz konusu genel kurmay başkanının, var saydığımız konuşmasındaki son sözler de şunlar olsun:

"Devlet yönetiminde güçler ayrılığı ilkesi de çağını tamamlamış sayılmalıdır.

Halk iradesinin temsil edildiği tek ve biricik kurum parlamentodur.

Hükümet parlamentoyu temsil ettiğine ve hükümeti de başbakan yönettiğine göre, başbakanın ağzından çıkacak her söz yasa hükmündedir.

Ordu, halkının hizmetinde olduğuna göre, bu halkın seçtiği parlamentonun, onun adına ülkeyi yöneten hükümetin ve sonuçta da bu hükümetin tepesindeki başbakanın kayıtsız koşulsuz emrindedir…

Vb…"

Özellikle şu son sözler bana yakın geçmişimizdeki bir şeyleri anımsatmakla birlikte, günün birinde bir genelkurmay başkanı (ya da bir başka komutan) böyle bir konuşma yapar mı, bilemem…

Fakat eğer yapacak olursa, günümüz genelkurmay başkanı ya da ordu komutanlarının konuşmalarını demokrasiye aykırı bulan kişiler ve çevreler, bu türden konuşma yapan bir komutanı hiç kuşkum yok ki büyük bir demokrasi kahramanı olarak alkışlayacaklardır…

Ataol Behramoğlu

7 Eylül 2008 - Cumhuriyet

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12 Eylül darbecilerine neden dokunulamıyor?

Takvim yaprakları 12 Eylül 1980 tarihini gösterdiği gece ABD Ankara Büyükelçiliği’nden Washington’a geçilen ‘çok acil’ ibareli mesajda aynen şu ifadeler yer alıyordu:

- “Bizim çocuklar harekete geçti?”

‘Our Boys’ların harekete geçmeleri ile birlikte 11 Eylül günü ‘oluk oluk akan’ kan 13 Eylül sabahı adeta ‘bıçak gibi’ kesiliyordu.

Ama aynı gün, ‘Anayasa’ rafa kaldırılıyor, ‘TBMM’ lağvediliyor, bütün ‘partilerin’ kapısına kilit vuruluyor, bütün ‘sendikaların’ ve ‘derneklerin’ faaliyeti durduruluyordu.

Ülke çapında eşi benzeri görülmemiş bir operasyonlar zinciri başlıyor, gözaltılar ve tevkifatları, ‘zulümler’, ‘işkenceler’, ‘zindanlar’, ‘darağaçları’ takip ediyordu.

12 Eylül’de tam 650 bin kişi gözaltına alındı.

210 bin davada, 230 bin kişi yargılandı.

517 kişi idam cezasına mahkûm oldu.

30 bin kişi yurtdışına sürgün edildi.

30 binden fazla kişi işinden oldu.

‘Devletini’sevmekten, ‘milletinin’ yücelmesini istemekten başka suçu olmayan ‘idealist’ gençlik, süngü ve dipçik darbeleri altında ezildi.

Ülkenin kendilerine emanet edildiğinin ‘farkında’ olan gençlik pasifize edildi, ‘ülke meselelerine’ duyarsız, ‘para/eğlence/şehvet’ üçgeni arasına sıkışan yeni bir gençlik modeli yaratıldı.

Toplum ‘korku duvarları’ arasına hapsedildi.

‘Düşünmek’, ‘konuşmak’, ‘yazmak’ yasaklandı, ‘geçmişe’ ihanet erdem, ‘yılgınlık’, ‘yozlaşma’, ‘köşe dönücülük’ yükselen değerler olarak gösterildi.

‘Sorgulamayan’, ‘eleştirmeyen’, değerlerinin yok olması karşısında ‘seyirci’ kalan, yukarıdan dayatılan her şeye peşinen ‘rıza’ gösteren, ‘boyun’ eğen, ‘teslim’ olan, herşeyi ‘sineye’ çeken, ‘suskun’, ‘tepkisiz’, ‘kimliksiz’ ve ‘kişiliksiz’ bir insan yapısı ortaya çıkarıldı.

‘Haklı’ ile ‘haklının’aynı kefeye konduğu ‘çarpık’adalet terazisi, ‘milli refleksi’ ortadan kaldırma sürecini hızlandırdı.

Peki, kazananlar kimler oldu?

Tam 28 yıl kocaman yıl geçti üzerinden.

12 Eylül, ‘zulüm’, ‘işkence’, ‘ölüm’, ‘vahşet’, ‘yıkım’ olarak tarihteki yerini aldı.

Ama 12 Eylül darbesinin, toplum üzerinde yarattığı ‘travmanın’ etkileri halen devam ediyor.

Ama, şu çelişkiye bakar mısınız?

‘Ergenekon’ soruşturması adı altında, ‘asla gerçekleşmeyen’, yalnızca günlüklere malzeme olan söylentilerden dolayı, ‘demokrasiyi’ koruma adına bu ülkede birçok vatan evladı gece yarıları, yaka-paça evlerinden alınarak kodese tıkılıyor.

Ama ‘demokrasiyi’ katleden asıl darbeyi gerçekleştiren ‘Our Boy’ ise, ‘geçici 15’nci madde’ koruması altında Marmaris’te ‘nü’ cinsinden resimler yapmaya devam ediyor.

En azından ‘ibret olsun’ diye, bu zatı ve arkadaşlarını, ‘sembolik’ de olsa ‘sanık’ sandalyesine oturtup yargılayabilecek bir mahkeme yok mu?

Adalet hep ‘baskın çıkanlardan’ yana mı?

Sabah saatlerinde ‘solcu’ bir genci öldüren tabanca, nasıl olmuştur da öğleden sonra ‘ülkücü’ bir gencin katledilmesinde kullanılmıştır?

12 Eylül’ün hesabı sorulmadan, Türkiye’nin ‘darbe’ tehditlerinden kurtulması asla mümkün değildir.

İsrafil kürşat KUMBASAR

YENİÇAĞ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

12 Eylül darbecilerine neden dokunulamıyor?

Takvim yaprakları 12 Eylül 1980 tarihini gösterdiği gece ABD Ankara Büyükelçiliği’nden Washington’a geçilen ‘çok acil’ ibareli mesajda aynen şu ifadeler yer alıyordu:

- “Bizim çocuklar harekete geçti?”

.

.

Oldukça güzel bir paylaşım,teşekkürler Kaplan!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.