Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Nuri Alço

Misafir birce

Önerilen İletiler

nurialco2oe0.jpg...Bankacılık ve eczacılığın ardından mankenlik yapan oyuncu, 1974

yılında Yeşilçam’a geçer.

Filmlerde hep kötü karakteri canladıran Alço, üstlendiği rollerin altından başarı kalkar.

300'ün üzerinde filmde rol alan oyuncu, canlandırdığı bu rollerde o kadar başarılıdır ki; izleyici bu rollerin

etkisiyle onu bazen canlandırdığı karakterlerle özleştirir. Alço ise kendisinin tam tersi bir insan olduğunu

söylemektedir

1981 Feryada Gücüm Yok Oyuncular:

Orhan Gencebay, Müjde Ar, Pembe Mutlu, Nuri Alço, Mete Sezer, Yavuz Ün, Mesut Sürmeli, Zeynep Erman.

1982 Nasıl İsyan Etmem

Oyuncular:

İbrahim Tatlıses, Meral Orhonsay, Kâmuran Usluer, Nuri Alço, Muhip Arcıman, Alev Gürzap, Reha Yurdakul, Yılmaz

Köksal, Necla Fide, Figen Karataş.

1982 Hasret Sancısı

Oyunucular:

Ferdi Tayfur, Çiğdem Tunç, Nuri Alço, Nejat Özbek, Suzan Avcı, Ali Sururi, Kadir Savun, Neriman Köksal, Füsun Uçar,

Atilla Ergün.

1982 Yakılacak Kadın

Oyuncular:

Fatma Girik, Bulut Aras, Yılmaz Köksal, Nuri Alço, Ali Sururi, Günay Girik, Yıldırım Gencer, Giray Alpan, Hikmet

Taşdemir, Hakkı Kıvanç.

1982 Islak Mendil

Oyuncular:

Ümit Besen, Canan Perver, Münir Özkul, Pembe Mutlu, Yalçın Gülhan, Yıldırım Gencer, Şemsi İnkaya, Neriman Köksal,

Nuri Alço, Nubar Terziyan, Yalçın Avşar.

1982 Günaha Girme

Oyuncular:

Ferdi Tayfur, Serpil Çakmaklı, Oya Aydoğan, Yıldırım Gencer, Nuri Alço, Turgut Özatay.

1984 Kayıp Kızlar...kaypkzlarcn6.png

Oyuncular:

Tarık Akan, Ahu Tuğba, Çiğdem Tunç, Nilgün Saraylı, Nuri Alço, Eray Özbal, Çoşkun Göğen, Baki Tamer, Raik Alnıaçık.

1984 Taçsız Kraliçe

Oyuncular:

Ahu Tuğba, Burçin Oraloğlu, Nuri Alço, Raik Alnıaçık, Burçin Orhon, Tanju Gürsu

1985 O Kadınlardan Biri

Oyuncular:

Bulut Aras, Deniz Akbulut, Nuri Alço, Saltuk Kaplangı, Handan Adalı.

1985 Altar

Oyuncular:

Sait Seyit, Çeçilya Daymaz, Leyla Somer, Nuri Alço, Atilla Ergun, Maral Utacı, Eşref Kolçak, Aynur Aydan.

1985 Katillerde Ağlar

Oyuncular:

Cüneyt Arkın, Banu Alkan, Kenan Kalav, Nuri Alço, Hüseyin Peyda, Kadir Savun, Aliye Rona, İhsan Baysal.

1986 Alın Yazım

Oyuncular:

Hülya Avşar, Salih Kırmızı, Erol Taş, Nuri Alço, Kadir Savun, Aliye Rona.

1986 Ayrılmayalım

Oyuncular:

Küçük Emrah, Meral Gökçe, Nuri Alço, Çoşkun Göğen, Turgut Özatay, Ergun Köknar.

1986 Akrep

Oyuncular:

Ahu Tuğba, Tarık Tarcan, Öztürk Serengil, Nuri Alço, Çoşkun Göğen.

1986 Hayat Köprüsü

Oyuncular:

Kadir İnanır, Sibel Turnagöl, Efgan Efekan, Nuri Alço.

1986 Vazife Uğruna

Oyuncular:

Cüneyt Arkın, Şehnaz Dilen, Salih Kırmızı, Muzaffer Tema, Nilüfer Aydan, Nuri Alço.

1987 Kader Utansın

Oyuncular:

Arif Susam, Selin Dilmen, Emel Demirhan, Nuri Alço, Kenan Pars.

1990 Sözde Kızlar

Oyuncular:

Sema Yumak, Tarık Tarcan, Nuri Alço, Çeçilya, Diler Saraç, Suzan Avcı, Hülya Erçel, Aslıhan Tükel, Ümit Acar, Nevin

Aypar, Osman Alyanak, Doğu Erkan, Renan Fosforoğlu, Sadun Aksüt.

1993 Yabancı

Oyuncular:

Aytekin Akkaya, Murat Soydan, Nilgün Ersoy, Nuri Alço, Sami Hazinses.

1994 Yaz Aşkları

Oyuncular:

İsmet Özhan, Sibel Gökçe, Yeşim Tan, Nuri Alço.

1994 Deliler Kudurunca

Oyuncular:

Ahu Tuğba, Meriç Erkan, Murat Soydan, Gani Şavata, Nuri Alço, Sami Hazinses, Tijen Erman, Cesur Yılmaz, Levent

Çakır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

'80'li yıllar' denildiğinde ilk akla gelen figürlerden biri o. Kötü adam rolleriyle bir nesli gazoz içmekten soğutan Nuri Alço,

pehlivan Kel Aliço'nun torunu çıktı.

Yeşilçam'ın en yakışıklı kötü adamıydı Nuri Alço. Onunla; aşktan işe, kadınlardan pişmanlıklarına kadar her şeyi

konuştuk...

Kimsenin çıkaramadığı, göremediği bir yanını göstermekti niyetim. Gazetedeki arkadaşlarıma, eşe dosta sordum; "Nuri

Alço hakkında en çok neyi merak ediyorsunuz diye?" Büyük bir çoğunluğu, "Kadınlarla ilişkilerini" dedi. Diğerleri ise,

"Gerçekten filmlerdeki gibi kötü müdür acaba?" diye sordu... Ben de gayet kararlı gittim röportajı yapmaya.

Koca bir nesli gazoz...adsz6fqod7.png... içmekten soğutan adamla yüzleşmenin, hesap sormanın

zamanı gelmişti.

Bir psikolog gibi derinlerine inecek, hüzünlü, zayıf yanlarını bulacak ve filmlerde küçük Emrah'ın anacığını kötü yola

düşüren adamdan, zavallı Emrah'ın intikamını alacaktım.

80'LERE HOŞGELDİNİZ

Fotoğrafları çekecek olan muhabir arkadaşım Ufuk'la yola koyulduk. Ben yolda hüzünlü, acı dolu bir röportaj hayali

kurarken; Ufuk, idolü olan Nuri Alço ile kadeh tokuştururken fotoğraf çektirmenin hayaliyle yanıp tutuşuyordu.

Röportajı yapacağımız yer Ayazağa'da 'Can Dostum' yarışmasının çekildiği bir stüdyo. Kapıdan içeri giriyoruz.

Nuri Alço, köpeği 'Gazoz'la çalışıyor. Bizi görünce yanımıza geliyor. "Hoşgeldiniz gençler!" diyor. Kulisteki odalardan

birine geçmeye karar veriyoruz. Kapı gibi bir adam. Dimdik yürüyor. Ufuk'la ben arkasından takip ediyoruz. Hafiften

tırsarak. Sohbet sırasında fotoğrafını da çekeceğimizi söylüyoruz. "O zaman üzerimi değiştireyim" diyor. İçeriye giriyorum

ve birden 80'lere geri dönüyorum. Bembeyaz bir gömlek giymiş. Jilet gibi bir pantolon. Sivri burun kösele ayakkabılar.

Altın saat, serçe parmağında altın yüzük ve tabii ki altın bir zincir... Tavanda dönen disko topumuz eksik. Bir anda Serpil

Çakmaklı ya da Ahu Tuğba, aslanbaş modeli saçları ve vatkalı bluzlarıyla giriverecek gibi içeri...

"Aman allahım, ben nereye geldim?" diyorum içimden.

Bir yandan da korkumu belli etmemeye çalışıyorum. İkili bir koltuk var. Oturunca gömülüveriyorsunuz içine. Nuri Alço

oturuyor. Ben de koltuğun yanına ilişiyorum. O kadar rahat ve kendinden emin ki. Kedi gibi siniyor insan yanında. Ama

"Ölmek var dönmek yok" sözünü kendime düstur edinmişim.

Hem cinslerimin ve Emrah'ın intikamını almadan bana rahat yok. Birden bire en sert ses tonumla biraz da kinayeli olarak,

"Nuri Alço gerçekten kötü mü?" deyiveriyorum. O da bu yeni yetme gazeteciden böyle bir ses nasıl çıkar diye bir süre

düşündükten sonra; "Gerçek Nuri Alço kötü bir adam olsa bu kadar sevenim, hayranım olmazdı herhalde. Benim

sinemadaki kötü adam karakterimin etkisi bugün bir sevgi seline dönüştü. Ayrıca ben çok mütevazi biriyimdir. Çok

duygusalımdır. Şimdi bile hüzünlü bir film izlesem hüngür hüngür ağlarım" diye arka arkaya sıralıyor cümlelerini,

otomatiğe almış gibi. O an, "Bu röportajdan sana iş çıkmaz kızım" diyorum içimden. Çok kontrollü çünkü. Benim bu

adamı açmam, derinine inmem falan mümkün değil. "Dur bakalım hemen pes etme" diyorum kendi kendime... Bir an

sessizlikten sonra tekrar başlıyorum sorulara. Hem de hikayesinin en başından.

GÖZLERİ BUĞULANDI

57 yaşındaki Alço, Eskişehir'de doğmuş, büyümüş. 'Alço' soyadı, saray pehlivanı olan dedesi Kel Aliço'dan geliyor.

Mutaassıp bir ailesi olduğunu anlatıyor. Anne ve babası 2 defa Hac'ca gitmiş. 4 kardeşler. 2 kız 2 oğlan. Onlar hâlâ

Eskişehir'de oturuyorlarmış. Gözleri buğulanıyor sonra; "Hayatta en çok sevdiğim insanı, annemi kaybettim. Babam sağ,

80 küsur yaşında. İşim olmadığında hemen onlara koşarım. Birbirimize çok bağlı bir aileyiz" diyor. Ama yine bir anda o

kontrollü ifadesine geri dönüyor. Kötü adamı oynamaya başladığında ailesi önce tepki göstermiş. Ama sonra onlar da

alışmış. "Yanlış yolda yürümeyeceğimi onlar da biliyordu" ve ekliyor: "Sigara bile kullanmam. Hiçbir kötü alışkanlığım

yok. Yaşantıma çok dikkat ederim." Ben de arka arkaya başlıyorum soru bombardımanına.

Oyunculuktan önce ne yapıyordunuz?

Önce Eskişehir'de bankacılık yaptım. Kredi istihbarat şefi olarak. Daha sonra da Pfizer ilaç firmasında çalıştım.

Oyunculuğa nasıl başladınız?

O dönemde gazetelerin 'Fotoroman Kral-Kraliçesi' seçmeleri vardı. Yarışmaya girdim ve 1'inci oldum. Yarışmadan sonra

film teklifleri gelmeye başladı zaten. İlk filmimi 1972 yılında Sevda Karaca ile çektim. Ve iyi adamı oynadım.

'HİÇ TEPKİ ALMADIM'

Kötü adamı oynamaya nasıl başladınız?

Türker İnanoğlu; çirkin, iki laf etmeyi bilmeyen kötü adam karakterini değiştirmek istedi. Bunun yerine kötü adamı; şık

giyinen, ağzı laf yapan, yakışıklı bir adama dönüştürmeye karar verdi ve beni seçti.

İzleyici filmlerde gördüğü adamın gerçekte de kötü olduğuna inanıyordu. Siz o yıllarda buna nasıl cesaret ettiniz?

Gerçekten de çok zordu. Öpüşme, sevişme sahnelerine kimse cesaret edemiyordu. Ama ben halktan hiçbir zaman kötü

bir tepki almadım.

Sizi diğer kötü adamlardan ayıran şey neydi?

Benden önce; 'kötü karakter' denilince akla çirkin, pis adamlar geliyordu. Ben salon adamıydım. Giyim tarzım, kadınlara

yaklaşımım, konuşmalarım herkesten farklıydı.

Kötü adamı oynarken etkilendiğiniz kişiler var mıydı etrafınız da?

Özel birisi olmadı ama filmlere başlamadan önce gitmediğim yer kalmazdı. Kumarhanesinden tutun, köprü altlarında

kadar gitmediğim yer, gözlemlemediğim insan kalmamıştır. Yeri geldi mafyanın içine bile girdim. Oradaki insanlarla

görüştüm, onları izledim, hepsiyle tanıştım.

Sinemadan iyi para kazandınız mı peki?

O zaman çok para yoktu. Bütün kazandığımızı kıyafetlere harcıyorduk. Filmlerde giydiğimiz her şey bize aitti. Benim

aileden gelen birikimim var. Hayatımı onunla idame ettiriyorum.

Oynamak istediğiniz bir karakter var mı?

Ben iyi adamı da, kötü adamı da oynadım. Ama bir deliyi oynamayı çok isterim. Bakırköy Akıl Hastanesi'ne sık sık

giderim mesela. Oradakilerin hareketlerini, ruh halini gözlemlerim.

Filmlerinizde kadınlara hep acı çektirdiniz. Gerçekte kadınlarla ilişkileriniz nasıldır?

Kadınları çok severim ben. Hareketlerimle, tarzımla kadınları hep onore ederim. Sigara içmiyorum ama cebimde her

zaman Dupont çakmağım vardır. (O anda cebinden çakmağını çıkarıyor. Ve en artistik haliyle yakıyor) Bir kadın sigara

içmeye kalkarsa tak diye çıkarır, yakarım.

Aşık oldunuz mu peki?

Aşka inanıyorum ama şimdiye kadar aşık olmadım. Ama 'Feryada Gücüm Yok' filmini çekerken İzmir'de çok güzel bir şey

yaşamıştım.

Başınızdan bir evlilik geçmiş...

İyi bir ailenin kızıydı. 7 sene de evli kaldık. Sonra kız kardeşi kumar oynamaya başladı. Eski eşim Yasemin de benden

habersiz kardeşiyle kumar oynamaya gitmeye başladı. Ayrılmamızın tek sebebi onun kumar alışkanlığıydı.

Çocuğunuzun olmasını istemediniz mi?

Hayır hiç istemedim. Ama bazen, "Yaşlanınca ne yaparım?" diye düşünüyorum açıkçası. Gerçi her evlat anasına

babasına bakmıyor.

Hayatınızda biri var mı şu an?

7 senedir birlikte olduğum biri var. Çok anlayışlı, iyi biri. Seviyeli, çok güzel bir ilişkimiz var. Çok fazla dışarı çıkmayı

sevmiyoruz. Özel hayatımıza çok dikkat ediyoruz...

En büyük pişmanlığınız ne oldu?

Her ortama girmezdim. Daha düşünerek, daha dikkatli hareket ederdim. İstemeden başıma bir sürü kötü şey geldi.

Yeni projeleriniz neler?

'Karanlıkta Makyaj' diye bir film projemiz var. Çalışmalara devam ediyoruz. Bir profesörü oynayacağım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.