Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

BURADA HER SORUYA CEVAP VERİLİR

Önerilen İletiler

ÖYLE İSE (yani bir ateist bunlarla uğraşmaya tenezzül etmez ise)

SİZİN BURADA NE İŞİNİZ VAR

DOLAYISI İLE SİZİN SORULARINIZ BURADA HİÇ BİR ŞEKİLDE CEVAPLANMAYACAKTIR,

MUHATAP DAHİ KABUL EDİLMEYECEKTİR

N O T: unutur da cevaplar isem; saygıdeğer arkadaşlarım hatırlatsınlar

Ne anlam taşıyor "SİZİN BURADA NE İŞİNİZ VAR,DOLAYISI İLE SİZİN SORULARINIZ BURADA HİÇ BİR ŞEKİLDE CEVAPLANMAYACAKTIR,"

yanıtı.

konunun özünden ******kaçmayın.Bize risalelerden bahsedin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

oldumu şimdi dayı :)

Birşeye yorum getiriyorlarsa ve bu yorumlara inanmamız diretiliyorsa ben tamamını istiyorum. İnanacak kişi olarak hertürlü soruyu sormaya hakkım var. Kimse benim şahsi özgürlüğüm olan sorgulama metoduma karışamaz sınır koyamaz. Varoluş, Tanrı bunlara sizden daha çok önem veriyorumki daha çok düşünüp daha çok araştırıyorum.Aman yanlış şeylere yönelmeyelim hesabı. Daha çok düşünüp araştırmak sizin dininizin aleyhinde olan birşey ise bu dininizin sorunudur.

Şimdi bu başlıkta herşeye cevap verilirmi verilmezmi cevap verilir diyorsanız cevap verin. Tanrıya inanan biri olarak söyleyin uzayın sonu olmalımıdır olmamalımıdır.

İbrahim.. :)

Her soruya cevap verecek olan babayiğit anasından doğmadı henüz.. :D

dayı için Din sadece nasihatten ibarettir ..tutarsın tutmassın..kişiseldir..

Uzayı değilde..daha yakın..daha anlaşılabilir..daha kesin sonuçlar alabileceği KENDİSİNİ yani İNSAN,ı inceleyen uzayında sırrını çözer..dünyanında..yaşamında.. :)

İÇindeki SEVGİNİ,İÇindeki güzelliklerini keşfet..adınada hiç çekinmeden Allah de..Tanrı de..ne dersen kabul :D senin kendi hakikatin olan Allah dışında inanabileceğin bir Allahı bulamazssın..buldum diyenlerin hepsi EFSANE anlatıyor..Hikaye anlatıyor..kendi hayallerini anlatıyordur..uzak dur onlardan :)

Gelelim uzaya..sonlu yada sonsuz..günlük yaşamında ne değiştirecek bu Bilgi..elbette Bilgi gereklidir..fakat önce KENDİNİ Bilmeli İnsan değilmi.. :) Uzayla ilgili Bilgide elbette lüzumludur..uzayın bir köşesinde yaşadığımıza göre diğer köşelerinde ne var ne yok elbette merak ediyoruz bizde..yaş gelince Elliye :D döndük kendi İÇimize..

İbrahim :)

dayı sadece paylaşır..tartışmaz..kim anlamış,kim anlamamış hiiiçççç umurunda bile olmaz dayının..yaşar,deneyimler yani ve yazarak yada konuşarak paylaşır :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İbrahim.. :)

Her soruya cevap verecek olan babayiğit anasından doğmadı henüz.. :D

dayı için Din sadece nasihatten ibarettir ..tutarsın tutmassın..kişiseldir..

Uzayı değilde..daha yakın..daha anlaşılabilir..daha kesin sonuçlar alabileceği KENDİSİNİ yani İNSAN,ı inceleyen uzayında sırrını çözer..dünyanında..yaşamında.. :)

İÇindeki SEVGİNİ,İÇindeki güzelliklerini keşfet..adınada hiç çekinmeden Allah de..Tanrı de..ne dersen kabul :D senin kendi hakikatin olan Allah dışında inanabileceğin bir Allahı bulamazssın..buldum diyenlerin hepsi EFSANE anlatıyor..Hikaye anlatıyor..kendi hayallerini anlatıyordur..uzak dur onlardan :)

Gelelim uzaya..sonlu yada sonsuz..günlük yaşamında ne değiştirecek bu Bilgi..elbette Bilgi gereklidir..fakat önce KENDİNİ Bilmeli İnsan değilmi.. :) Uzayla ilgili Bilgide elbette lüzumludur..uzayın bir köşesinde yaşadığımıza göre diğer köşelerinde ne var ne yok elbette merak ediyoruz bizde..yaş gelince Elliye :D döndük kendi İÇimize..

İbrahim :)

dayı sadece paylaşır..tartışmaz..kim anlamış,kim anlamamış hiiiçççç umurunda bile olmaz dayının..yaşar,deneyimler yani ve yazarak yada konuşarak paylaşır :D

HER SORUYA CEVAP VERİLİR

diyebilicek bir babayiğit e dünya da rastlanmamıştır, ise

yani bu kişi bizzat ben değil isem

NİÇİN bunu benim üzerimde çürüterek, ( İMAN HAKKINDA NE VARSA )

Bana cevaplayamıyacağım bir soru sormuyorsun.

Buna kim engel oluyor, ya da sizi kim tutuyor.

Ben tam manasıyla HODRİ MEYDAN diyorum.

Buradayım. Kaçmıyorum. Bekliyorum.

Saygılarımla.Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğan Gülbudak abi :)

Alemsin vesselam.. :D

Allah kitabında 99 ismi hüsnasını açık etmiş..en belirgin olanlarını..Yüzüncüyüde sen söyle madem..illaki sor diyorsan.. :D

Muhabet olsun diye soruyorum..cevabını biliyorum çünki :D

dayının sorulacak sorusu yok Dinle Allah ile ilgili..her soruyada cevap verecek babayiğit anasından henüz doğmadı :D

Senin İmanın ve İmani bilgilerin sana aittir..dayınınki dayıya..hakikat aynıdır..fakat sendeki ve bendeki tecellileri farklıdır..hem Allah her an yeni bir oluşta olduğu için aha doğru budur diyemez kimse..senin İmanında aynen böyle..değişir günden güne.. :D sen şimdi Allahın yüzüncü ismini hele bir söyle :D

Doğan abi..paylaşalım sadece..tartışmaya hiç gelemez dayı..hemen tüyer :D ona göre :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmaları tam olarak okumadım ama, madem her soruya cevap veriliyor benim de bir sorum var...

Bu kader meselesi...

Şimdi kader var ise Allah her şeyi bastan biliyor demektir. Bu durumda insanın özel iradesi yoktur.

İnsanın özel iradesi var ise Allah bunu baştan bilemez. Biliyor ise irade diyemezsin.

Bu durumda kader var mıdır yok mudur???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alemsin vesselam.. :D

Allah kitabında 99 ismi hüsnasını açık etmiş..en belirgin olanlarını..Yüzüncüyüde sen söyle madem..illaki sor diyorsan.. :D

Muhabet olsun diye soruyorum..cevabını biliyorum çünki :D

dayının sorulacak sorusu yok Dinle Allah ile ilgili..her soruyada cevap verecek babayiğit anasından henüz doğmadı :D

Senin İmanın ve İmani bilgilerin sana aittir..dayınınki dayıya..hakikat aynıdır..fakat sendeki ve bendeki tecellileri farklıdır..hem Allah her an yeni bir oluşta olduğu için aha doğru budur diyemez kimse..senin İmanında aynen böyle..değişir günden güne.. :D sen şimdi Allahın yüzüncü ismini hele bir söyle :D

Doğan abi..paylaşalım sadece..tartışmaya hiç gelemez dayı..hemen tüyer :D ona göre :)

Ayıca dayımı gönülden tebrik ederim... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Adem ve Havva'dan ürediysek,

zenciler, kızılderililer, solukbenizliler ve beyazlar..vs insan ırkları nasıl ortaya çıktı?

Sizce, Allahın, dünyanın çeşitli yerlerinde birden fazla çift yaratmış olması, daha mantıklı değil midir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmaları tam olarak okumadım ama, madem her soruya cevap veriliyor benim de bir sorum var...

Bu kader meselesi...

Şimdi kader var ise Allah her şeyi bastan biliyor demektir. Bu durumda insanın özel iradesi yoktur.

İnsanın özel iradesi var ise Allah bunu baştan bilemez. Biliyor ise irade diyemezsin.

Bu durumda kader var mıdır yok mudur???

Tercihlerimiz KADERİMİZ olarak karşımıza çıkar..yani kaderimizi kendi ellerimizle yazarız..kendimiz..Quantum Fiziği Mekaniği ile az biraz ilgilendim(okudum ve bir kaç CD izledim)..özet olarak şunu anladım..Yaşamda sorumluluğu İnsanın kucağına vermişler..ister alır büyütür..ister bırakır çürütür.. :D

dayı sabah kalktı..o kadar çok tercih edebileceği olasılık var ki..fakat bir yönü tercih edecek..diyelim tercihi öğlende bir balık yiyip birazda rakı içmek..dayının gideceği yol var..araba var..gittiği yerde meyhanede var..meyhanede balıkta var..rakıda..yani tercih ettiğimiz yönde her şey VAR..yada dayı öğle namazını kılmak için Ulu Camiyi tercih etti..o yöndede her şey var..her iki olasılıktada dayının yaptığı tek şey karar verip yürümek..yani hareket etmek..balık ve rakı yönü ile Cami yönündeki yürüyüşlerin neticesinede elbette dayı katlanacak..al sana kader.. :D

Allah zalim değildir..zulmedici değildir..zulüm etmek için elleriniz ile yazdığınız kitabınızı okuyun şimdi..der..yani yaptığımız her ne ise biz İSTİYORUZ..tercihimiz o yönde oluyor..neticesinde Mutlu oluyor yada üzülüyoruz..bazı tercihlerimizin neticesinden en yakın halkamızdaki(hane halkı..okulda arkadaşlarımız vs..vs..)bireylerde etkilenir..bizimde onların tercihlerinin neticesinden etkilendiğimiz gibi(diyalektik Metaryalist düşüncemi oldu şimdi bu :D )

Birde kitaptaki Kader asla klasik kadercilerin anladığı Kader değildir..KADER..ölçü..şu KADAR..bu Mikdar..anlamındadır..Allah her şeyi bir KADER üzere,yani bir ölçü üzere halk etti..bu ayetten yola çıkıp nerelere varıyorlar.. :D Yolları açık ola..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zenciler, kızılderililer, solukbenizliler ve beyazlar..vs insan ırkları nasıl ortaya çıktı?

bu soruyu konunun başında ben sormuştum !

Allah'ın herşeye gücü yeter, her ırktan genleri barındırıyorlar adem ile havva

yeterli sayıya ulaşınca Allah o genleri birlikte sunmayı kesmiş

bir kereliğinede ensest ilişki yaşanmış çocukları ve torunları tarafından

ama hiç sakat çocuk doğurmamışlar, Allah gerekli desteği sağlamış

saygılar

ayrıca, birvarmışhiçyokmuş'a tekrar tavsiye ediyorum,

bütün soruları aynı başlık altında yanıtlamak başlığı karmakarışık yapacak, bir sürü forumdaş bir sürü soru sorunca hepsine yetişemeyeceksiniz, bizde soruğumuz ve aldığımız cevaplardan bir şey anlamayacağız. Takip etmekte zorlanacağız !

o yüzden diğer açtığınız başlıklar gibi, ayrı ayrı konuları kendi yerlerinde tartışmamızı öneriyorum

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pek muhterem, ve Çok kıymetli, Ve gayet Nezaket Sahibi olan.

Saygıdeğer Dayı Kardeş,

Seni bir arkadaş, bir dava omuzdaşı, bir hoşgörü dostu, ve bir inanan olarak, kabul buyurursanız tüm içtenliğimle kucaklamak istiyorum.

Merhabalar. Benim ismim Doğan Gülbudak. Ve tanışmamız adına memnuniyet duyuyorum.

lütfen şurada anlaşalım; ben sadece senin için geçerli olabilecek tarzda;

Büyük İddaa am dan vazgeçiyorum. Senin (HER SORUYA CEVAP VERECEK BİRİSİ) Böyle bir kişi olamaz demene bedel,

ben de sen öyle buyuruyor isen doğrudur diyorum, uzatmıyorum;

Lakin hiçbir ateşli arkadaş bu nu bir kaçmak eylemi olarak nitelendirmesin:

Biz Buradayız; Hiç bir yere gitmiyoruz ;

Cevap veremeyeceğimiz bir soru sorabilecek olan; bu na cesaret edebilen ve de başarabilen, herkesin önünde;

Saygıyla eğilip bu nu kabulleneceğimizi beyan ediyoruz...

Saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu soruyu konunun başında ben sormuştum !

Allah'ın herşeye gücü yeter, her ırktan genleri barındırıyorlar adem ile havva

yeterli sayıya ulaşınca Allah o genleri birlikte sunmayı kesmiş

bir kereliğinede ensest ilişki yaşanmış çocukları ve torunları tarafından

ama hiç sakat çocuk doğurmamışlar, Allah gerekli desteği sağlamış

saygılar

ayrıca, birvarmışhiçyokmuş'a tekrar tavsiye ediyorum,

bütün soruları aynı başlık altında yanıtlamak başlığı karmakarışık yapacak, bir sürü forumdaş bir sürü soru sorunca hepsine yetişemeyeceksiniz, bizde soruğumuz ve aldığımız cevaplardan bir şey anlamayacağız. Takip etmekte zorlanacağız !

o yüzden diğer açtığınız başlıklar gibi, ayrı ayrı konuları kendi yerlerinde tartışmamızı öneriyorum

saygılar

değerli arkadaşım TARAFSIZ,

Bu onur lu davranışınız, ve bu içten yaklaşımınız, ve bu objektif duruşunuz ;

inanın beni çok mutlu etti. Size teşekkür ü bir borç biliyorum, ve ekliyorum ;

Sizin isminizi hak eden, yani ismi ile bütünleşebilen bir şahsiyet olup olmadığınızı kendime çok kereler sordum,

lakin netlik kazandıramamış idim.

Şimdi anlıyorum ki; siz isminizi tam manası ile hak edebilecek biri kişi imiş si niz...

Saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir soruda benden..

Allah meryeme neden bir insanı üfüttürmüşte (meryem/17), bir kuş yada bir balık değilmiş. Üfüren(!) insan kılığında ise, nasıl babasız oluyor bu isa. İnanalımmı?

sayın maraba ,

üfürtmek, insan kılığında kuş balık olmak,

bu gibi tanımlama lar tarafımca kavranabilmiş değildir.

Lütfen akli mantıki ve anlaşılabilir bir şekilde sorunuzu yineleyiniz...

Saygılarımla.

Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizce, Allahın, dünyanın çeşitli yerlerinde birden fazla çift yaratmış olması, daha mantıklı değil midir?

Sayın Halkalıyıldız ;

Sanırım tarafsız arkadaşım gerekli açıklamayı yaptı.

ve Umarım ki sorunuza yanıt almış bulunuyor su nuz...

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın maraba ,

üfürtmek, insan kılığında kuş balık olmak,

bu gibi tanımlama lar tarafımca kavranabilmiş değildir.Lütfen akli mantıki ve anlaşılabilir bir şekilde sorunuzu yineleyiniz...

Saygılarımla.

Doğan Gülbudak

Lütfen yeniden deneyiniz sayın maraba.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pek muhterem, ve Çok kıymetli, Ve gayet Nezaket Sahibi olan.

Saygıdeğer Dayı Kardeş,

Seni bir arkadaş, bir dava omuzdaşı, bir hoşgörü dostu, ve bir inanan olarak, kabul buyurursanız tüm içtenliğimle kucaklamak istiyorum.

Merhabalar. Benim ismim Doğan Gülbudak. Ve tanışmamız adına memnuniyet duyuyorum.

lütfen şurada anlaşalım; ben sadece senin için geçerli olabilecek tarzda;

Büyük İddaa am dan vazgeçiyorum. Senin (HER SORUYA CEVAP VERECEK BİRİSİ) Böyle bir kişi olamaz demene bedel,

ben de sen öyle buyuruyor isen doğrudur diyorum, uzatmıyorum;

Lakin hiçbir ateşli arkadaş bu nu bir kaçmak eylemi olarak nitelendirmesin:

Biz Buradayız; Hiç bir yere gitmiyoruz ;

Cevap veremeyeceğimiz bir soru sorabilecek olan; bu na cesaret edebilen ve de başarabilen, herkesin önünde;

Saygıyla eğilip bu nu kabulleneceğimizi beyan ediyoruz...

Saygılarımla.

Bu Ateistler var ya.. :D bunaltırlar adamı..ona göre..uyarmadı deme.. :D her şeyi senden benden çok daha iyi biliyorlar..senin benim bilmediklerimizide biliyorlar..bence soru sorun diyeceğine,aç konuyu paylaş bilgilerini..alan alır..almayanın canı sağ olur :D

Bu arada buradanda bir şeyler öğrenmeye ve yaşamda uygulamaya bakalım.. :)

YÜZ,üncü İsmini söylemedik..merak eden olursa kulağına ÜFLERİZ :D ,söyleriz yani.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu Ateistler var ya.. :D bunaltırlar adamı..ona göre..uyarmadı deme.. :D her şeyi senden benden çok daha iyi biliyorlar..senin benim bilmediklerimizide biliyorlar..bence soru sorun diyeceğine,aç konuyu paylaş bilgilerini..alan alır..almayanın canı sağ olur :D

:D :D dayı, çok ama çoook güldürdün beni be! Çok yaşayasın emi! :D :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

YÜZ,üncü İsmini söylemedik..merak eden olursa kulağına ÜFLERİZ :D ,söyleriz yani.. :) [/b]

Dayı,

Ben merak ettim yüzüncü ismini, kulağıma üfle.

Söz, kimseye söylemem. :D

Bir sorum daha var Doğan Bey'e:

Allah'ın adaleti var mıdır?

Mesela, tek bir hayat yaşıyoruz ya, çok kısa sürede ölen insanlar var. Ya da "tek bir hayatı" olduğu halde, kör veya sakat olarak dünyaya gelenler var. Bunlar için adalet sözkunusu olabilir mi sizce?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SEVGİLİ ABRAHAM,

Evet ; bu dediğin kesinlikle mümkündür; Lakin ben; gittim gördüm ve de ispat ederim, demiyorum, mümkündür, açıklanabilir diyorum.)

Hayır ; Ahiret te ki hiç bir boyutun, hiçbir şekilde sonu yoktur.

Hatta ve hatta zaman kavramının bizzat sonlu olduğu, imkanım olsa benim tarafımdan zamanı durdurmak sureti ile ispatlanabilir,

tabii ki bu, aynı şekilde başlangıcı olduğunun da ispatı olurdu.

Bu çok basittir, imkanı ve şartları oluşturabilecek herkes için mümkündür.

Eğer yeryüzünün etrafında, yeryüzünün kendi etrafında döndüğü hızdan daha hızlı, ve ters istikamet te koşabilirsem,

yeryüzündeki zamanı durdurabilirim. Süpermen in tersine uçup da sevgilisini kurtarmak için durdurduğu gibi.

Eğer bunu güneşin etrafında döndüğü hıza çıkarabilirsem ve her ikisi etrafında bunu yaparsam ,

Güneş sistemi için bile zamanı durdurabilirim, bu böylece gider...

Belki bunlar; başka fizik ötesi paralel evrenlere ulaşılabilirmi ? sorunuza bir nebze ışık bile tutabilir.

Saygılarımla Doğan Gülbudak

Sayın doğan Gülbudak

Konuya sadece hacim açısından bakalımki fazla dal budak oluşmasın sade ve yalın gidelim

Şimdi hacim olarak sonsuzluk var ise ama 4. boyut ama 3 boyuttan oluşan bizim boyut. Sonuç olarak sonsuz olduğu konusunda hem fikir olduk. Bende sonsuz olduğuna inanıyorum. Çünkü diğer seçenek daha çabuk çürütülüyor. Neyse...

Şimdi sonsuzluğunu kabul ettiğimize göre sadece şu soruyu açıklarmısınız.

Sonu olmayan şey nasıl biter? Bir varlık için bu sonsuzluğu yaratmıştır diyebilmemiz için yaratma eyleminin bitmiş olması lazım bu kanunen böyledir. Bize göre sonsuz diye birşey yok. Sonsuz herkese göre sonsuzdur. Ve sonsuzluktan büyük birşey yoktur.

Ve dünya insanları sınav için yaratılmışsa ve şuan hacimin yaratılma işleri devam ediyorsa bunun gereği nedir ? Biz daha marsa gidemiyoruz ve uzayın derinliklerinin 99999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999

999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999

99999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999 ışıkyılı ötesinin bizim sınavımızla ne gibi bir alakası olabilirki ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili Gülbudak,

açtığın başlığı ve yazılanları baştan sona okudum...

üstadım dediğin muhterem insanın hayatını okumuştum...

o da ''burada her soruya cevap verilir'' levhasını asmıştı...

ömrü sorularına cevap arayan insanlara yardım etmekle geçti, gitti...

sana yardımı olur mu bilmiyorum.. ama şunu unutma olur mu ; sen ancak cevabı bulmak isteyen insanlara yardımıcı olabilirsin... cevabını bulmak isteyen insanlar ne yapıp edip onu muhakkak bulurlar... hakikatin er geç ortaya çıkmak gibi bir özellii vardır... yeterki onu aramak niyetinde olsun insan...

sevgili Gülbüdak,

Allah insanları Adem ve Havvadan yaratmıştır derken, burada bir sembolik bir anlatım olduğunu düşününüz... iblisin şeytan kavramının bir sembolü olduğu gibi... Cebrailin Meleklerden olması gibi... Ademin de İnsanlardan olduğunu düşünürüz... Kardeşlerin evlenmesi diye bir husus olabileceğini düşünmek için sahih kaynaklarda muhkem bir bilgi yoktur...İsrailiyyattan ve iseviyattan bu konuda yeteri derecede atıf vardır sadece...

Sevgili Gülbudak,

Allah kainatı yarattı ve onu yaratmaya da devam ediyor elbette... burada ilk yaratanın da ve şimdi de yaratanın da o olduğunu biliyoruz demektir bu....

evreni ilk olarak yarattı demek, birdenbire, ''ol'' demekle yarattığına işarettir bu... inşanın devam ediyor olması ise, çekirdeğin toprakta filizlenmesi, fide olması, onra ağaç olması ve meyve vermesi gibi yaratılışın devam ediyor olmasıdır... insanı ilk olarak Allah yarattı.. şimdi de insan anne karnında önce bir damla su, sonra bir pıhtı, sonra cenin ve daha sonra insan suretiinde doğuyor ... yani Allah hem Nebadatı ve hem hayvanatı ve dahi bütün canlı alemi yaratmaya devam ediyor demektir bu...

cansız alemde ise ''sürekli genişlik vericidir..'' demektedir... kainatın sürekli genişlediği manasındadır bu...

Uzayın sonsuz olduğunu biliyoruz... ölçülemeyen yani... ölçülemediği için sonsuz ya zaten... sonsuza bir ekleseniz ne olacak... 2 metre ekleseniz ne olacak ?

matematiksel olarak hala sonsuz devam edip duracak.... öyle değil mi ?

sonsuza bir ekleyip çıkarmakla sonsuz değişmez... bu yüzden Kainatın inşaası sonsuzdur ve sonsuzda devam ediyor deriz... oysa yaratılışın devam edip durduğunu müşahade aleminden görebiliyoruz ... öyle değil mi ? sonsuzun inşaası sonsuzda devam edip durmaktadır....

Sevgili Gülbudak...

her sorunun bir cevabı muhakkak vardır... ama o cevabı kabul edip etmemek, kalbin işidir...

akıl muhakkak sorusunu da, cevabını da bulacaktır...

Ama kalp kabul eder mi onu ''kalplerdekini en iyi bilen bilir...''

sen ancak kendi aklına söz geirebilirsin, kalbine geçirebilir misin bunu bilemem işte ..

Üstat sanırım bu kalbe sahip olduğu içindir ki; hakikatin sınırında aleme meydan okuma mahiyetinde bu levhayı astı...

Allah kolaylık versin ...

selam ve dua ile...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Gülbudak,

Allah kainatı yarattı ve onu yaratmaya da devam ediyor elbette... burada ilk yaratanın da ve şimdi de yaratanın da o olduğunu biliyoruz demektir bu....

evreni ilk olarak yarattı demek, birdenbire, ''ol'' demekle yarattığına işarettir bu... inşanın devam ediyor olması ise, çekirdeğin toprakta filizlenmesi, fide olması, onra ağaç olması ve meyve vermesi gibi yaratılışın devam ediyor olmasıdır... insanı ilk olarak Allah yarattı.. şimdi de insan anne karnında önce bir damla su, sonra bir pıhtı, sonra cenin ve daha sonra insan suretiinde doğuyor ... yani Allah hem Nebadatı ve hem hayvanatı ve dahi bütün canlı alemi yaratmaya devam ediyor demektir bu...

cansız alemde ise ''sürekli genişlik vericidir..'' demektedir... kainatın sürekli genişlediği manasındadır bu...

Uzayın sonsuz olduğunu biliyoruz... ölçülemeyen yani... ölçülemediği için sonsuz ya zaten... sonsuza bir ekleseniz ne olacak... 2 metre ekleseniz ne olacak ?

matematiksel olarak hala sonsuz devam edip duracak.... öyle değil mi ?

sonsuza bir ekleyip çıkarmakla sonsuz değişmez... bu yüzden Kainatın inşaası sonsuzdur ve sonsuzda devam ediyor deriz... oysa yaratılışın devam edip durduğunu müşahade aleminden görebiliyoruz ... öyle değil mi ? sonsuzun inşaası sonsuzda devam edip durmaktadır....

inşaa falan yok arkadaşım inşaa varsa şuan zamanı durdurursak uzayın sonu var dememiz gerekir. Çünkü inşaa bitmiştir ve ilerlemiyordur hacim olarak sürekli yarata yarata öteye gidiyorsa tanrı sizcede boş işlerle uğraşmıyormu. Düşünsenize bizi sınav için yarattı tamam dedik yaratmaya hacim olarakta zaman olarakta devam ediyor diyorsunuz (inşaa) bizim haala marsa gidemediğimizi ve dünya kuruyana kadarda güneş sisteminden öteye gidemeyeceğimizi elbet bilir. Hadi güneş sistemi gibi 10000000000 kat daha yol alsın 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 ışık yılı ötesinde şuan neyin inşaasını yapıyor. Kuş uçmaz kervan geçmez oralarda yav.

Bu konuyu hurafelerden arınmış hikayelerden uzak birşekilde düşündüğünüz zaman sizde benim gibi madde ve enerji + bilinmeyen sonucunu bulacaksınız. Doğrular istemekle bulunmaz araştırarak bulunur ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili abraham,

sonsozluğu kavrayabildiniz mi ki; onun ötesini sorup duruyorsunuz ?

uzayın sonu var mı ? sonunun ne olduğunu bilemeyeceğiniz bir şeyin nasıl sonsuz +1 olabileceğini bilebilirsiniz ki ?

hacim olarak sürekli yarata yarata öteye gidiyorsa tanrı sizcede boş işlerle uğraşmıyormu.

başlangıcını bilemediğiniz ve ölçümleyemeceğiniz bir şeyin devamını da bilemezsiniz, ölçemezsünüz...

burada sevgili Gülbudak'ın anlatmaya çalıştığı konu şu şekildedir...

Allahın yaratması iki türlüdür...

birincisi, evreni yaratmasıdır ki ; bu bir anda olmuştur...

ikincisi ise halen devam edegelen yaratışıdır ki; bu da tabiatı ve canlıları yaratmaya devam etmesidir... bir çekirdkten ve insan embriyosundan örnek vermiştim... devam eden yaratması budur...

Kainatın genişlemesi konusuise apayrı bir konudur...

kainat sonsuzdur ve genişliğinin arttığı bildirilmektedir... bilim adamları da bu konuda aynı fikri paylaşmaktadırlar...

selam ile...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygıdeğer Arkadaşlar,

Muhtemelen herkes;

Kim bu kendini bilmez, Bu nasıl bir kibir dir böyle, ve de buna benzer ifadeler ve düşünceler içerisindesinizdir.

Ben de sizler gibi, böyle bir iddaa yı dünya da ilk kez gerçekleştirebilmiş olan ;

AZİZ ÜSTAD ımın hakkında (ALLAH affetsin) onu tanımadan önce bu şekilde önyargılarda bulunmuş idim.

Lakin, eğer beni (mana alemin de) kendi talebeliğine kabul buyurmuşlar ise,

Ve ben de telif ettikleri eşsiz risalelerini anlayabilmiş, onlardan bir hisse alabilmiş, ve ilim tahsil edebilmiş isem,

Evet ben de O ÜSTAD ın talebesi olmanın verdiği izzet ve şeref ile diyorum ki,

(İman Hakkında)

BURADA HER SORUYA CEVAP VERİLEBİLİR VE ALLAH IN İZNİ İLE VERİLECEKTİR...

Saygılarımla. Pek Aciz ve Kusurlu, Dualarınıza Pek Muhtaç Kardeşiniz;

Doğan Gülbudak

Hala bu arkadışımız saidi nursi risalelerini tartışmaya açma cesareti gösterememiştir.:

"Lakin, eğer beni (mana alemin de) kendi talebeliğine kabul buyurmuşlar ise,

Ve ben de telif ettikleri eşsiz risalelerini anlayabilmiş, onlardan bir hisse alabilmiş, ve ilim tahsil edebilmiş isem,"

diye yazmış olsada tanrının arapçasıyla allahın varlığından bahsetmekte ve ısrarla her türlü soruyu cevaplayacağını söylektedir.

ama en küçük soruda yan çizmektedir.

Boşver her halikarda allahı ispatlarım demogojisini.allahı bana saidi nursi öğretileriyle ispatlayacaksan sen başla ben yanıt vereyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.