Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

BURADA HER SORUYA CEVAP VERİLİR

Önerilen İletiler

Biz İse Şöyle İnanırız ve Hatırlatırız ;

Eğer HAK Yanında ise , HALK Sana Karşı Dursa Ehemmiyeti Yok ,

Eğer HALK Yanında ise , HAK Senden Uzak Olsa Kıymeti Yok .

Yaratıcıda en ufak bir kin ve öç alma kırıntısı varsa, o yaratıcı Erdemsizdir. Cehennem ise Öç Alma Ocağıdır. İnsanlardan, kendisine inanmıyor diye öç alan yaratıcının, tüm iyi insanları, kendisine inanan bir insandan aşağı görmesi, o yaratıcının yarattıklarına ve yarattıklarının yarattığı değerlere değer vermediğinin kanıtı değil midir? Böyle çok kusurlu bir yaratıcıyı ancak insan tasvir edebilir, eksiksiz yaratıcı böyle mi olur?

Lâ Allahé il-T'ien. K'ung-fu-tzu Resûlul-T'ien

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Dipnot ;

Acaba Yazımın hangi bölümünde ''Bana Teşekkür Etmelisiniz'' anlamında bir söz telakki etmişim ?

.

.

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Sevgili birvarmışhiçyokmuş...

Görüyorum ki yine birşeyler döktürmüşsünüz... (biraz demogoji gibi olmuş ama olsun uslubunuzu anlıyor ve saygı duyuyorum)

Fakat gel görki anlatımlarınız ve vermeye çalıştığınız herşey nafile...

Tam bektaşilik yani...

İddia ediyormuşsunuz...

Neyi?...

"ALLAHA İMAN REDDEDİLEMEZMİŞ"...

Yahu neden edilmesin...

Aklını, mantığını kullanan, araştıran, sorgulayan her insan bugün baktığında gereksiz, saçma ve anlamsız birçok inanç türlerinin çoğundan pek güzel de kurtulabilir ki kurtulmakta...

Tabiki artık dinciler de entellektüeliteyi, damardan girmeyi, şirin gözükmeyi, sempatik ve sevecenliği çok güzel kullanarak gayet güzel takiye yapabiliyorlar...

Kısaca söylemek gerekiyorsa...

Bugün ne yazikki insanoğlu, kendi yarattığı, kendi üstündeki büyük gücün emirleriyle yaşıyor, çalışıyor, tüketiyor, davranıyor. Öyle bir yaşam oluşturuyor ki, artık orada bırakın sevgiyi sonun ona nereye götüreceğini bile bilmeyen bir meta haline dönüşüyor.

Yani; Emirlere sorgulamadan uyduğu bu düzenin demokrasi olduğuna da içtenlikle inanıyor günümüz bireyi.

Bugün cuma camiye gidilmeli deniyor... hurra gidiliveriliyor..

Yılın bir günü bana kan akıt deniyor... Haydiiiiii hayvan katliamına

Yılın bir günü bir ay boyunca aç ve susuz kalacaksın deniyor... olamaz herkeste bir dincilik, bir gösterişlik değme gitsin...

Dörk kadınla evlenebilinir deniyor... Mübareğe öyle denmemiş 54 yaşında 14 yaşında kızcağızı kendine eş alıyor... (Yine kadını ikinci sınıf sayan, ona mirata mağdur eden ve ikinci sınıfa iten anlamsız zihniyet işin tuhaf tarafı)

Olgunluk yerine İlkelliği,

Ulus yerine ümmet/cemaat/tarikatı,

Bilim, akıl ve çağdaşlık yerine hurafeyi

Aydınlanma yerine cehaleti

Öngeren, hedefleyen, toplumu ezen ve ezilene mahkum eden, öbür dünya anlayışıyla bu dünyayı ıskalayan kullar hayal eden bir Allaha ibadet reddedilmezmiş...

Siz onu benim kulağıma anlatın olurmu...

Aaa bu arada iyiki varsınız çünkü yolumuzun aydınlığını çok daha parlak olduğunu görüyoruz...

Sağlıcakla kalın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Dipnot ;

ALLAH A İMAN REDDEDİLEMEZ Diyorum. ve Aynı Başlık (Reddedilemez Kesinlikte ALLAH ın İspatı ) altındaki Yazı m ile Herkese İlan Ediyorum.

Red ve İnkar ı Göze Alabilen Varsa , İMAN da, Çözümsüz bir Mesele, Cevapsız bir Soru, Tutarsız ya da Çelişkili Bir Gerçek Ortaya Koysun, Göstersin, Açıklasın Diyorum. İnançsızlığa ve Ateizm e Meydan Okuyorum.

Şimdi Anladınız mı...?

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Bakın...

Bende diyorum ki...

Her zaman olduğu gibi, Müslümanlar arasında, Kuran ayetlerinde mucizeler arama çabası olağanüstü yaygın.

Bir çok müslüman, bugünün bilimine ait bulguların ayetlerde bulunduğunu öne sürüyorlar.

Bunu yaparken de, ayetlerin anlamlarını eğip bükmekten, sözcüklere yeni anlamlar yüklemekten yani çarpıtmaktan kaçınmıyorlar ve bunu yaparken de sevap işlediklerini sanıyorlar. Peki çarpıtma ve tahrifat bir yana, söylermisiniz böyle bir sav ve çaba İslam'ın bizzat kendisiyle ne kadar tutarlı olabilir ki?..

Bu arada başından beri sizin düşüncelerinizde gördüğüm birşey var..

Sanki hayatın her alanına dini reabilite etme gibi bir iddianız var...

Ki bu günümüz şartlarında, koşullarında, farklı inançlara sahip bir dünyada ne kadar dayatmacı bir tutum olacağı gerçeğini gözler önüne seriyor...

Bu durumda ortaya çıkan sonuç ise dini enstrümanlaştırılmasını amaçlayan ve farkında olmadan tam da emperyal kurgulara hizmet eden bir inanç bütünlüğü oluşturuloyor...

Sözlerimi bitirirken şunu değinmeden edemeyceğim...

Ana ilkeleri düzeyinde sorgulamaya kapalı bir din ile, her şeyi sonuna kadar sorgulamaya yazgılı algılama sistemi olan bilim ile toplumsal düşünceler arasında somut bir şekilde hangi noktalarda birleşilebilir ki?...

Bence öncelikle bu gerçeği bilmek ve bunlarda yola çıkarak birşeyleri ispat etmeye çalışmak, iddialarda bulunmak gerekir...

Yoksa fasit dairenin içinde uydulaşmış birer bireyler olarak maalesef döner dururuz...

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaratıcıda en ufak bir kin ve öç alma kırıntısı varsa, o yaratıcı Erdemsizdir. Cehennem ise Öç Alma Ocağıdır. İnsanlardan, kendisine inanmıyor diye öç alan yaratıcının, tüm iyi insanları, kendisine inanan bir insandan aşağı görmesi, o yaratıcının yarattıklarına ve yarattıklarının yarattığı değerlere değer vermediğinin kanıtı değil midir? Böyle çok kusurlu bir yaratıcıyı ancak insan tasvir edebilir, eksiksiz yaratıcı böyle mi olur?

Lâ Allahé il-T'ien. K'ung-fu-tzu Resûlul-T'ien

eğer Allah haşa kulundan öç almak için çalışsaydı kendi ahlakıyla ahlaklandırdığı daha kainatı yaratmadan göklere kendi ismiyle birlikte yazdırdığı o yaratılmışların en erdemlisi en faziletlisi olan HZ MUHAMMED SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM efendimiz çok sevdiği amcasını öldürten hindi ve öldüren vahsiyi affetmezdi.

ama affetti kendine diken atana gül sunandan daha erdemli kim olabilir.

haklısınız Allah bilinçli bir takım hareketlerle insanlara yanlış tanıtılıyor.sırf bu yüzden bi çok insanımız inancını kaybetmekte.

biz ise Onu anlatırken Onu anlatmanın hakkını vermeye çalışıyoruz dilimizin zenginliği ise yetmiyor Onun erdemini güzelliğini tam manasıyle anlatmaya.eksiksiz yaratıcımızı eksik lisanımızla anlatmaya çalışırken yine Onun erdemine yine Onun rahmetine yine Onun sonsuz merhametine sığınıyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili birvarmışhiçyokmuş...

Görüyorum ki yine birşeyler döktürmüşsünüz... (biraz demogoji gibi olmuş ama olsun uslubunuzu anlıyor ve saygı duyuyorum)

Fakat gel görki anlatımlarınız ve vermeye çalıştığınız herşey nafile...

Tam bektaşilik yani...

İddia ediyormuşsunuz...

Neyi?...

"ALLAHA İMAN REDDEDİLEMEZMİŞ"...

Yahu neden edilmesin...

Aklını, mantığını kullanan, araştıran, sorgulayan her insan bugün baktığında gereksiz, saçma ve anlamsız birçok inanç türlerinin çoğundan pek güzel de kurtulabilir ki kurtulmakta...

evet saçma anlamsız bir çok inanç türünden pek güzel kurtulup aklın öngördüğü islam dinine koşabilmekte bahsettiğiniz özellikteki insanlar.

Tabiki artık dinciler de entellektüeliteyi, damardan girmeyi, şirin gözükmeyi, sempatik ve sevecenliği çok güzel kullanarak gayet güzel takiye yapabiliyorlar...

Kısaca söylemek gerekiyorsa...

Bugün ne yazikki insanoğlu, kendi yarattığı, kendi üstündeki büyük gücün emirleriyle yaşıyor, çalışıyor, tüketiyor, davranıyor. Öyle bir yaşam oluşturuyor ki, artık orada bırakın sevgiyi sonun ona nereye götüreceğini bile bilmeyen bir meta haline dönüşüyor.

Yani; Emirlere sorgulamadan uyduğu bu düzenin demokrasi olduğuna da içtenlikle inanıyor günümüz bireyi.

Bugün cuma camiye gidilmeli deniyor... hurra gidiliveriliyor..

Yılın bir günü bana kan akıt deniyor... Haydiiiiii hayvan katliamına

Yılın bir günü bir ay boyunca aç ve susuz kalacaksın deniyor... olamaz herkeste bir dincilik, bir gösterişlik değme gitsin...

Dörk kadınla evlenebilinir deniyor... Mübareğe öyle denmemiş 54 yaşında 14 yaşında kızcağızı kendine eş alıyor... (Yine kadını ikinci sınıf sayan, ona mirata mağdur eden ve ikinci sınıfa iten anlamsız zihniyet işin tuhaf tarafı)

cuma namazının kılınması peygamber efendimiz mekkeden medineye hicret ederken medine yakınlarındaki ranuna vadisine geldiğinde sözünün üstünde söz olmayan Allah tarafından bildiriliyor ilk cuma namazı burada kılınıyor.

namaz da peygamber efendimiz miraca çıktığında cebrail a.s ın bile bir adım daha atsam yanarım dediği ve geçemediği sidre_i muntehaya yükselip O alemleri yaratan Allahla arada hiç bir elçi olmaksızın konuşması. yani namaz 3 mirac hediyesinden biri olarak hediye ediliyor ve peygamber efendimiz "namaz kulun miracıdır" diyerek o olağanüstü mirac olayını her kulun namaz kılarak yaşayabileceğini vurguluyor.

hı cuma deyince neden herkes koşarcasına camiye gidiyor.

Rabbiyle başbaşa olmak için

varlık olarak kıymetinin bilindiği tek nokta Allah'ın huzuru olduğu için

en sevgilinin en sevdiği yerde bulunmak için

varlığının altını kalın çizgilerle çizmek için

ana kucağından daha sıcak daha huzurlu namazın kucağına kendisini bırakması bütün dertleriini bütün hacetlerini halinden en iyi anlayana anlatmak için.

namaz bizim dinimzin direği ama sebebsiz yere değil.

hz ibrahim Allah'a bir oğul için yalvardığında sayet kendisine bir oğul verirse onu Allahın yolunda kurban edeceğini vaat etti. gün gelip Allah bu vaadini yerine getirmesini istediğinde hiç kuskusuz amacı kulunun Ona olan teslimiyetini sınamaktı.

hz. ibrahim aldı eline bıçağı yatırdı canından çok sevdiği oğlunu canını kendisine verene kurban etmek için. sanmayın ki oğul ismail bu durumdan şikayetçiydi. babasının Allaha olan vaadini yerine getirmesini o daha çok istiyordu.

Baba-oğul, teslimiyet okyanusunda yüzerlerken, Allah emretti Cebrail (a.s.) yetişti. Bıçağı köreltti. Cennetten koçu indirdi.

kurbanın hikayeside bu kadar köklü ve ibret dolu dur.

onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size dogru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.? (Hac; 37)

oruç tabirinizle aç kalma hususuna gelince

oruç tutmak insana sabrı öğretir.hani açın halinden tok anlamaz diye çok manidar bir atasözümüz vardır.oruç tutan kişi açın halinden anlar aç kalmakla.

bir diğer anlamlı sözümüzde elindekinin değerini kaybedince anlarsın.

oruç tutan insan anlarki o yerken kıymetini hiç düşünemediği yiyecekler olmasa ve kendisi sürekli açlığa muhattap kılınsa ne yaman bir hal olacaktır onun için. imsak vakti ve akşam ezanı arasındaki bu kısacık açlık bu ve bunun gibi bir çok sey öğretir insana .

ben bazen diyorum ki keşke 11 ay oruç tutsakta 1 ay yiyip içmek serbest olsa ne feyizli ne bereketli bir yaşantımız olurdu orucun maneviyatında.ama bunu her nefis yüklenemz. burdada ortaya çıkıyorki Allah kaldıramayacağı yuku kuluna yuklemez.

dört kadınla eğer hepsine eşit davranma hususunda kendinizden eminseniz böle bir hüküm geçerli sizin için.

"adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız, bir tek kadınla yetinin"diyor ayeti kerimede

peki kuran neden çok eşliliği yasaklamıyor.çünkü

günümüzdede görüyoruz ki pek çok erkek nefsi arzularını yenemeyerek tek eşlilik müessesinden çıkyor.

Allah aşkına bir düşünün günümüzde çağdaş toplumlarda çoğu insan tek eşlimi acaba . nikah olarak tek eşli olabilir ama onunla yetiniyormu. yada karısını aldatan erkekler hangi kategoriye giriyor tek eşliliğemi.bir arkadaşım eğer insanlar tek eşliliği isteselerdi çok afedersiniz ama kadınların pazarlandığı bir toplumda yaşamıyor olurduk derdi.ne kadar haklı.

kuran ise öngörüşü sayesinde nefsini yenemeyen insanın nikahındaki kadın ve yeni nikahlayacağı kadın bu durumdan razı ise ve birbirleri arasında erkek adaletli davranabilecekse-ki esleri arasında adaletli davranmayanlar dinimize göre çok büyük bir suç işliyorlar- haram fuhus ve zina unsurlarına yaklaşılmaması için bunu nasihat ediyor.

hz aişe validemiz ve peygamber efendimizin evliliğine gelince onların hayatlarınıda incelediğinizde görüceksiniz ki. Allah herkese öyle sefkatli öyle güzel ve sevgi dolu yuvalar nasip eylesin inşAllah.

hz aişe bu durumdan sikayetçi olmuyorda size ne oluyor.evrensel insan hakları beyannamesinde kişilerin özel hayatları kendilerini ilgilendirir kimse mudahale edemez diye bi kanun varmı var.

siz bunu savunuyomusunuz evet savunuyosunuz.

o zaman dediğinizle yaptığınız birbirine ters düşmesin kardeşim.

Olgunluk yerine İlkelliği,

Ulus yerine ümmet/cemaat/tarikatı,

Bilim, akıl ve çağdaşlık yerine hurafeyi

Aydınlanma yerine cehaleti

Öngeren, hedefleyen, toplumu ezen ve ezilene mahkum eden, öbür dünya anlayışıyla bu dünyayı ıskalayan kullar hayal eden bir Allaha ibadet reddedilmezmiş...

Siz onu benim kulağıma anlatın olurmu...

Aaa bu arada iyiki varsınız çünkü yolumuzun aydınlığını çok daha parlak olduğunu görüyoruz...

Sağlıcakla kalın...

islam sana taş atana sen gül sun diyen bir din

islam bilmeyenin karsısında kitap gibi sessiz olmayı nasihat eden bir evliyanın inandığı bir din.

kitap karşısındaki ne kadar cahil ne kadar hırcın olursa olsun öğretmeye içindekileri sunmayana devam eder. bundan öte olgunlukmu olur.

hepimiz insanız hepimiz Turkuz biz TURK ulusuyuz .islam vatanı uğruna anadan babadab canından vazgeçmeyi emreder. Bir Müslüman dinini, namusunu, canını ve malını vatan ve devletiyle korur. Vatanına bir Müslüman devlet bile saldırsa onu korumak Dinimizin emridir.

islam "ilim çindede olsa gidiniz ve alınız "diyen bir peygamberin tebliğ ettiği bir din.bundan ala bilime akıla aydınlanmaya davetmi olur.

benim size iyiki varsınız demeye dilim varmıyor halbuki.biz yolumuzun aydınlığını zaten gittiğimiz yolun aydın olmasına borçluyuz. yolumuzu aydınlık etmek için kurbanlar seçmiyoruz kendimize.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Eğer HALK Yanında ise , HAK Senden Uzak Olsa Kıymeti Yok"

Bu ne yahu? Çoğunluk tahakkümcü ***** İslamist demokrasi anlayışının yeni bir tezahürü mü? Bu cümleye ben bir anlam veremedim...

bu söze getirdiğiniz anlam tebessüm ettirdi beni gece gece.

illa inanan birinin ağzından dökülenler toplumu çağdaşlığı cumhuriyetçiliği laikliği tehdit edecek bir unsur gözlükleriyle baktığınızı düşündürdü bana.

inanmayan bir kardeşimizin Allahın hidayet nasip etmesiyle inancını kazandıktan sonra peşindeki katillerden kaçarken kendi kendine tekrarladığı sözler geldi aklıma birden.

"binlerce düşmanın olmuş ne çıkar.yeterki insanların YARATANI dost olsun..."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğan abi.. :)

DİN bir okul olsa mezun vermeyen bir okul olurdu..ne dersin Doğan abi.. :D

Kayıt töreni yapılan fakat asla mezuniyet töreni yapılamayan okul yani..ne dersin.. :D

kayıt töreni doğumu mezuniyet törenide ölümü olur insanın. ve ödül törenide ahiret.

kimi okulu birincilikle bitirip hem dünyada hem ahirette mutlu olmanın ödülünü alacak

kimiside

40. Biz, yakın bir azap ile sizi uyardık. O gün kişi önceden yaptıklarına bakacak ve inkârcı kişi: ?Keşke toprak olsaydım!? diyecektir.

ayetini doğrulayacak ve sınıfta kalacak

sınıf tekrarı yapmak için çabalasalarda ?.... o Gün ki zulmedenler: ?Ey Rabbimiz!? derler, ?Bize kısa bir süre daha ver ki Senin çağrına icabet edelim. Senin elçilerine uyup peşlerinden gidelim...? (İbrahim,14/44.)

ancak okul bitmiş herkes mezun olmuştur artık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din okulundan mezun ancak ölünce diyorsun yani kısaca :D ..peki Din NASİHAT değilmi Ceylanım..bu nasihatlerde bu dünyadaki yaşamı düzenlemek ve bu yaşam içinde uygulamak..yani Nasihati tutarak Cennete yaşamak..bir defa daha düşün şu mezuniyet işini..diploma burada verilecek..çünki burada geçerli..ÖTE denilen yerde diploma,din,ibadet,namaz hiç bir şey yok çünki..işte yok hemde :D yan gel yat.. :D

DİN tamam olmadan(..bu gün dininizi tamam ettim) İNSAN doğmaz..İnsan olunmadanda ÖTEYE geçilmez.. :) her ölenede diploma neyin verilmez :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eğer Allah haşa kulundan öç almak için çalışsaydı kendi ahlakıyla ahlaklandırdığı daha kainatı yaratmadan göklere kendi ismiyle birlikte yazdırdığı o yaratılmışların en erdemlisi en faziletlisi olan HZ MUHAMMED SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM efendimiz çok sevdiği amcasını öldürten hindi ve öldüren vahsiyi affetmezdi.

ama affetti kendine diken atana gül sunandan daha erdemli kim olabilir.

haklısınız Allah bilinçli bir takım hareketlerle insanlara yanlış tanıtılıyor.sırf bu yüzden bi çok insanımız inancını kaybetmekte.

biz ise Onu anlatırken Onu anlatmanın hakkını vermeye çalışıyoruz dilimizin zenginliği ise yetmiyor Onun erdemini güzelliğini tam manasıyle anlatmaya.eksiksiz yaratıcımızı eksik lisanımızla anlatmaya çalışırken yine Onun erdemine yine Onun rahmetine yine Onun sonsuz merhametine sığınıyoruz.

Muhammed kim oluyorda Hind'i affedecek kardeşim? Hind'in akrabalarını, eşini dostunu Bedir'de öldüren Muhammed değil mi? Hind'de Uhud'da bunun öcünü almış. Hamza ölmeyi göze almasaydı savaşmazdı. Savaş bu, ölen ölür, kalan kalır. Barış olunca da Savaşın öcünü almak ya da affetmek diye bişey olmaz, Muhammed'i şefkatli göstermek için akıl dışı şeyler üretiyorsunuz. Hem daha sonra Hind Müslüman olmuş, yani Mekkenin en zengin ailesinin önderi kardeşim. Muhammed onu karşısına alıp güç kaybetmek ister mi? Vahşi'yi niye affetmiş kardeşim? Gerçi onu da affetmek Muhammed'in harcı değil. Çünkü savaş bu. Adam -Bu Muhammed'in amcası, öldürmeyelim, yazık.- diyemez. Yoksa Hamza onu öldürecek. Herkes bunun farkında kardeşim. Vahşi'de öldürmüş haklı olarak. Sonra Vahşi Müslüman olmuş ve çok güçlü bir savaşçı, Hamza'yı öldürebilip meşhur da olmuş zaten. Muhammed onu da kaybetmek ister mi? Hem yalancı peygamberlere karşı savaşmış, yararlı olmuş daha sonra. Olay Muhammed'in şefkatli olması değil, makyevelist olması, faydacı ve çıkarcı davranması kardeşim. Olayı romantik bir hale getirmeyin. Beni de güldürmeyin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

DİN tamam olmadan(..bu gün dininizi tamam ettim) İNSAN doğmaz..İnsan olunmadanda ÖTEYE geçilmez.. :) her ölenede diploma neyin verilmez :D

bakınız buradaki üyelerle konuşurken ben belli bir mesafeyi aşmamaya çaba gösteriyorum.

haddiniz olmayan hitaplarlarda bulunmayın lütfen.

bu noktada sinirlerime hakim olamayabilirim.

yazınıza verecek çok cevabım vardı ancak saygısızlığınız hasebiyle siznle muhabbetim bu noktada kopmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed kim oluyorda Hind'i affedecek kardeşim? Hind'in akrabalarını, eşini dostunu Bedir'de öldüren Muhammed değil mi? Hind'de Uhud'da bunun öcünü almış. Hamza ölmeyi göze almasaydı savaşmazdı. Savaş bu, ölen ölür, kalan kalır. Barış olunca da Savaşın öcünü almak ya da affetmek diye bişey olmaz, Muhammed'i şefkatli göstermek için akıl dışı şeyler üretiyorsunuz. Hem daha sonra Hind Müslüman olmuş, yani Mekkenin en zengin ailesinin önderi kardeşim. Muhammed onu karşısına alıp güç kaybetmek ister mi? Vahşi'yi niye affetmiş kardeşim? Gerçi onu da affetmek Muhammed'in harcı değil. Çünkü savaş bu. Adam -Bu Muhammed'in amcası, öldürmeyelim, yazık.- diyemez. Yoksa Hamza onu öldürecek. Herkes bunun farkında kardeşim. Vahşi'de öldürmüş haklı olarak. Sonra Vahşi Müslüman olmuş ve çok güçlü bir savaşçı, Hamza'yı öldürebilip meşhur da olmuş zaten. Muhammed onu da kaybetmek ister mi? Hem yalancı peygamberlere karşı savaşmış, yararlı olmuş daha sonra. Olay Muhammed'in şefkatli olması değil, makyevelist olması, faydacı ve çıkarcı davranması kardeşim. Olayı romantik bir hale getirmeyin. Beni de güldürmeyin.

benim canım peygamberim hindi ve vahsiyi müslüman oldukları ve kendisinden aman diledikleri için affetmiştir.

hind ve vahsi de kendilerini affedebilecek kadar serefli bir insan olduğu için HZ. MUHAMMED DEN af dilemiştir.

savas hususuna gelince elbetteki vahsi müşrik ordusunda sıradan bir asker değildi .

hind tarafından hz.hamzanın kocasını öldürdüğü gerekçesiyle onu öldürmesi için tutulan biriydi.

eğer sizin dediğiniz gibi savaşta ölenin intikamı peşinde koşulmayacaksa hind neden vahsiyi savaşta ölen yakınının intikamı için tuttu dersiniz.

hind ve vahsi savastan çok sonra barış için geldiler.

bu süre zarfı içinde yani barış söz konusu değilken tıpkı hindin yaptığı gibi HZ. MUHAMMEDDE intikam peşinde koşabilirdi

ama koşmadı.

neden ERDEMİNDEN MERHAMETİNDEN SON NEFESE KADAR BİR İNSANIN İMANINDAN ÜMİT KESMEYİŞİNDEN.

ayrıca

eğer hz muhammed idda ettiğiniz - kuru bir iddadan öteye geçmeyen-gecemeyen- gibi çıkarı için affetseydi mekkenin en zengini ve yönetimde söz sahibi olan ebu leheb ,ebu cehil ,ümeyye bin halef ,utbe bin rabia gibilerinide karsısına almazdı değilmi.

kendi iddalarınız yine kendilerini çürütedursun sizde biraz açın ve okuyun derim ben.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ceylan.. :)

Canınızı sıktıysam özür diliyorum..tarzım bu..samimiyim kendim ile ve karşımdakiler ile..siz mesafeli olsun SAMİMİYETİ hiç sevmem diyorsanız sizin dediğiniz gibi olsun :wub:

Verilecek bir çok güzel cevabı ve değerli bilgilerdende mahrum bıraktınız..ne diyeyim..****

Neyse..

Asıl olan BİLGİDİR..nasıl gelirse gelsin..siz yazın yine cevaplarınızı bizde faydalanalım.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olay Muhammed'in şefkatli olması değil, makyevelist olması, faydacı ve çıkarcı davranması kardeşim. Olayı romantik bir hale getirmeyin. Beni de güldürmeyin.

ilginç bi yaklaşım olmuş... zannediyorum ki çıkarcı yakıştırmasını yaparken; İslam dininin çıkışı ve yayılışı karşısında korkuya kapılan Mekkenin zengin ve güçlü kişilerinin "Sana mal verelim, mülk verelim, güç verelim, Mekkenin efendisi ol. yeter ki bu işten vazgeç" demelerine karşılık Peygamberimizin "bir elime güneşi bir elime ayı verseniz, ben bu davadan vazgeçmem" dediğini bilmiyor olmalısınız...

Ya da Vahşiyi çıkarları doğrultusunda affettiğiini savunurken; Mekkenin fethi sırasında bir tek kişinin kanının dökülmediğini ve hicret öncesi kendilerine işkenceler yapılmasına, türlü zulüm ve hakaretlere maruz kalmalarına rağmen kimseyi evinden ve yurdundan çıkarmadığı gerçeğinden bihaber olmalısınız....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

savas hususuna gelince elbetteki vahsi müşrik ordusunda sıradan bir asker değildi .

hind tarafından hz.hamzanın kocasını öldürdüğü gerekçesiyle onu öldürmesi için tutulan biriydi.

eğer sizin dediğiniz gibi savaşta ölenin intikamı peşinde koşulmayacaksa hind neden vahsiyi savaşta ölen yakınının intikamı için tuttu dersiniz.

hind ve vahsi savastan çok sonra barış için geldiler.

bu süre zarfı içinde yani barış söz konusu değilken tıpkı hindin yaptığı gibi HZ. MUHAMMEDDE intikam peşinde koşabilirdi

ama koşmadı.

neden ERDEMİNDEN MERHAMETİNDEN SON NEFESE KADAR BİR İNSANIN İMANINDAN ÜMİT KESMEYİŞİNDEN.

Hind'in öç alması Uhud Savaşında oldu, dikkat et. Suikast falan düzenlemediler. Savaşta ya ölürsün ya kalırsın. Osman'ı, Ali'yi katleden müslümanlar gibi arkadan vurmadılar. Şerefli bir şekilde Uhud'da karşılaştılar ve Hamza'da şerefli bir şekilde öldü. Bu ölüm kalımda Muhammed kim oluyorda affetme hakkına sahip oluyor? Ama Muhammed hala kin güdüyor ki, bunun farkında olan Hind af diliyor artık, yapacak birşey yok diye kardeşim.

ayrıca

eğer hz muhammed idda ettiğiniz - kuru bir iddadan öteye geçmeyen-gecemeyen- gibi çıkarı için affetseydi mekkenin en zengini ve yönetimde söz sahibi olan ebu leheb ,ebu cehil ,ümeyye bin halef ,utbe bin rabia gibilerinide karsısına almazdı değilmi.

kendi iddalarınız yine kendilerini çürütedursun sizde biraz açın ve okuyun derim ben.

Zamanında karşısına aldı da noldu? Zaten isyan etmeye meyilli fakir, köle, ezik bir halk vardı. Muhammed onları arkasına aldı. Babalarına isyan eden gençleri arkasına aldı. Baktılar ki adam ipin ucunu eline geçirdi, onlarda sonra Müslüman olup sıyrıldılar. Muhammedde belki en başlarda bu kadarını beklemiyordu ama bak ne yazık ki 1500 yıldır adı anılıyor adamın hala kardeşim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet bunun farkında olmanız da önemli bir durum.. 1500 yıl sonra onun adını anıyoruz hala.. Ve Allahın izniyle de kıyamete kadar anacağız...

Kayıp edilen 1500 yıl ve daha kaybedilecek olan nicesi... Kaybetmeye devam!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet bunun farkında olmanız da önemli bir durum.. 1500 yıl sonra onun adını anıyoruz hala.. Ve Allahın izniyle de kıyamete kadar anacağız...

Sizin hala farkında olmamanızda çok vahim bir durum kardeşim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin hala farkında olmamanızda çok vahim bir durum kardeşim.

o kadar vahim bir durum değil kardeşim.. dert etme sen.. ayrıca vehamet kimin açısından vehamet bunu bilemiyorum... anlayabiliyorum aslında, bazı şeyleri insanoğlu ancak başına geldiğinde anlayabiliyor.. biz burdan ne anlatırsak anlatalım ne sizin görüşleriniz ne de bizim inançlarımız değişmeyecek.. keşke karşı durmak için değil de biraz anlamak için soruyor, sorguluyor olsaydınız. ben yalnız sizlere göre tesadüf eseri oluşan bu dünyada, tesadüf eseri vuku bulan insan hayatı, son bulduğunda "doğruymuş" diyerek yakınanlardan, pişmanlık duyanlardan olmamanızı temenni edebilirim ancak..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hind'in öç alması Uhud Savaşında oldu, dikkat et. Suikast falan düzenlemediler. Savaşta ya ölürsün ya kalırsın. Osman'ı, Ali'yi katleden müslümanlar gibi arkadan vurmadılar. Şerefli bir şekilde Uhud'da karşılaştılar ve Hamza'da şerefli bir şekilde öldü. Bu ölüm kalımda Muhammed kim oluyorda affetme hakkına sahip oluyor? Ama Muhammed hala kin güdüyor ki, bunun farkında olan Hind af diliyor artık, yapacak birşey yok diye kardeşim.

hamd olsun hz. Hamzanın uhud savasında bedir savasında öldürdüğü ebu sufyanın karısının özellikle tuttuğu vahsi tarafından öldürüldüğünü bilecek kadar tarihe dikkatlıyım.

ancak sizin gerçekten bu kadar tarihten bi haber olmanızı beklemiyordum.

ya bu nasıl bir savunmadır anlayamadım size karşı kin güden bir insandan artık yapacak başka birsey kalmadı diye nasıl özür dileyebilirsiniz.

yahut size karşı hala kin güden bir insan sizi nasıl affedebilir.

lütfen açıklamalarınızda biraz tutarlılık gösterin.

zira hiç yapmak istemediğim tebessüm smıle nı kullanmaktan kendimi alamıcam.

Zamanında karşısına aldı da noldu? Zaten isyan etmeye meyilli fakir, köle, ezik bir halk vardı. Muhammed onları arkasına aldı. Babalarına isyan eden gençleri arkasına aldı. Baktılar ki adam ipin ucunu eline geçirdi, onlarda sonra Müslüman olup sıyrıldılar. Muhammedde belki en başlarda bu kadarını beklemiyordu ama bak ne yazık ki 1500 yıldır adı anılıyor adamın hala kardeşim.

zamanında inkar edenler guruhunu bütün peygamberler gibi başına gelebilecek herşeyi göze alarak karşısına aldıda ne oldu bunumu öğrenmek istiyorsunuz.

hak ile batılı ,küfür ile imanı birbirinden ayırdı.

ve islamın nuru bu günlere kadar geldi.

Hz Muhammed bile bu kadarını beklemiyordu öylemi.

o zaman şu hadisi okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir gün Iki Cihanin Günesi, Nebiler Serveri Efendimiz Aleyhisselam, Ashabi ile birlikte bir mezarlikta idiler.

Bir ara Efendimiz SAV durdular ve seyre daldilar.

Bir müddet sonra, Ashab-i Kiram sordu :

" Yâ Rasullullah! Neyi seyrediyorsunuz?"

Efendimiz SAV:

"Kardeslerinizi seyrediyorum.."

"Yâ Rasullullah! Bizler Senin kardeslerin degilmiyiz?"

" Sizler benim ashabimsiniz, yani arkadaslarim; kardeslerim ise benden sonra gelecek olan ümmetim..Beni görmeden bana iman eden kardeslerimi görmeyi çok isterdim!"

hz Muhammed dünyaya gelen her akıllı insanın muhakkak Allah'ın varlığına ve birliğine hz Muhammedinde Allah ın kulu ve elçisi olduğu gerçeğine iman edeceğini çok iyi biliyordu...

beni görmedikleri halde bana iman eden kardeşleri de kimler biliyomusun.

O(s.a.v) Sevgilisi olan Allah a kavuştuktan sonra hala ona iman eden bu gerçeği görebilen insanlar.

yani bizler inşALLAH.

çok şükür Allah'a ki bu din değil 1500 yıl kıyamete kadar sürecek son ve tek hak din oldu.bu gerçeği maalesef kimse değiştiremeyecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hamd olsun hz. Hamzanın uhud savasında bedir savasında öldürdüğü ebu sufyanın karısının özellikle tuttuğu vahsi tarafından öldürüldüğünü bilecek kadar tarihe dikkatlıyım.

ancak sizin gerçekten bu kadar tarihten bi haber olmanızı beklemiyordum.

ya bu nasıl bir savunmadır anlayamadım size karşı kin güden bir insandan artık yapacak başka birsey kalmadı diye nasıl özür dileyebilirsiniz.

yahut size karşı hala kin güden bir insan sizi nasıl affedebilir.

lütfen açıklamalarınızda biraz tutarlılık gösterin.

zira hiç yapmak istemediğim tebessüm smıle nı kullanmaktan kendimi alamıcam.

Ya Muhammed yaşlanmış artık, adam hacca bir gitti orada kaldı, dönemedi geri. Ömrünün sonuna doğru artık sağlam bir otoritesi yok. Öldüğünde Ali onun cesedinin başındayken diğerleri iktidar kavgasına bile düşmüşlerdi, o kadar sağlamdı yani otoritesi. Adam artık ömrünün sonlarında ne yapsın? En güçlü ailelleri hala karşısına mı alsın affetmesinde. Gerçi affetmek onun harcı değil ama Hind ile Vahşi Müslüman olduktan sonra bile onları öldürseydi, hangi bahaneyle öldürecekti? Müslüman olmuş kimseleri öldürüp o güçlü aileyi karşısına almak sıkardı biraz kardeşim.

zamanında inkar edenler guruhunu bütün peygamberler gibi başına gelebilecek herşeyi göze alarak karşısına aldıda ne oldu bunumu öğrenmek istiyorsunuz.

hak ile batılı ,küfür ile imanı birbirinden ayırdı.

ve islamın nuru bu günlere kadar geldi.

Nura bak nura. Nedense İslamın olduğu hiçbir yerde o nuru göremiyoruz. Burkalara, türbanlara, çarşaflara, el kesmelere, recmlere, kadınların ikinci sınıf insan sayılmalarına mı Nur diyorsun sen kardeşim?

Hz Muhammed bile bu kadarını beklemiyordu öylemi.

o zaman şu hadisi okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir gün Iki Cihanin Günesi, Nebiler Serveri Efendimiz Aleyhisselam, Ashabi ile birlikte bir mezarlikta idiler.

Bir ara Efendimiz SAV durdular ve seyre daldilar.

Gözü dalmıştır büyük ihtimalle. :)

Bir müddet sonra, Ashab-i Kiram sordu :

" Yâ Rasullullah! Neyi seyrediyorsunuz?"

Efendimiz SAV:

"Kardeslerinizi seyrediyorum.."

Adamlar şaşırır tabi ama çaktırmazlar. Onca adam inanmış büyük adamdır diye. İstese Allahtan bir vahiy daha getirtir, bulur bir bahane, kafir ilan ediverir mazallah. ;)

"Yâ Rasullullah! Bizler Senin kardeslerin degilmiyiz?"

Bak, kıskanmışlar işte. Yazıık!

" Sizler benim ashabimsiniz, yani arkadaslarim; kardeslerim ise benden sonra gelecek olan ümmetim..Beni görmeden bana iman eden kardeslerimi görmeyi çok isterdim!"

Bende bazen dalıp dalıp gidiyorum ve bana soran arkadaşlarıma gördüğümü söylediğim şeyi burada söyleyemem, ayıp0 olur kardeşim. Ama onlar bana gördüğüme inanmıyorlar.

O(s.a.v) Sevgilisi olan Allah a kavuştuktan sonra hala ona iman eden bu gerçeği görebilen insanlar.

yani bizler inşALLAH.

çok şükür Allah'a ki bu din değil 1500 yıl kıyamete kadar sürecek son ve tek hak din oldu.bu gerçeği maalesef kimse değiştiremeyecek.

Muhammed yaşasaydı kendisiyle gurur duyardı. Ne kadar etkili konuşmuş diye kardeşim. Bu kadarını o bile akıl edemezdi.

Dur bak bende bir hikaye anlatayım bari: Adamın birisi yolda gidiyormuş, düşmüş, ölmüş. :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya Muhammed yaşlanmış artık, adam hacca bir gitti orada kaldı, dönemedi geri. Ömrünün sonuna doğru artık sağlam bir otoritesi yok. Öldüğünde Ali onun cesedinin başındayken diğerleri iktidar kavgasına bile düşmüşlerdi, o kadar sağlamdı yani otoritesi. Adam artık ömrünün sonlarında ne yapsın? En güçlü ailelleri hala karşısına mı alsın affetmesinde. Gerçi affetmek onun harcı değil ama Hind ile Vahşi Müslüman olduktan sonra bile onları öldürseydi, hangi bahaneyle öldürecekti? Müslüman olmuş kimseleri öldürüp o güçlü aileyi karşısına almak sıkardı biraz kardeşim.

Nura bak nura. Nedense İslamın olduğu hiçbir yerde o nuru göremiyoruz. Burkalara, türbanlara, çarşaflara, el kesmelere, recmlere, kadınların ikinci sınıf insan sayılmalarına mı Nur diyorsun sen kardeşim?

Gözü dalmıştır büyük ihtimalle. :)

Adamlar şaşırır tabi ama çaktırmazlar. Onca adam inanmış büyük adamdır diye. İstese Allahtan bir vahiy daha getirtir, bulur bir bahane, kafir ilan ediverir mazallah. ;)

Bak, kıskanmışlar işte. Yazıık!

Bende bazen dalıp dalıp gidiyorum ve bana soran arkadaşlarıma gördüğümü söylediğim şeyi burada söyleyemem, ayıp0 olur kardeşim. Ama onlar bana gördüğüme inanmıyorlar.

Muhammed yaşasaydı kendisiyle gurur duyardı. Ne kadar etkili konuşmuş diye kardeşim. Bu kadarını o bile akıl edemezdi.

Dur bak bende bir hikaye anlatayım bari: Adamın birisi yolda gidiyormuş, düşmüş, ölmüş. :P

dalga geçmeyi önünüze sunulan her haklı söze karsın bir savunma olarak geliştirmişsiniz.

bilimdi bilmem neydi diye sürekli dilinizden düşürmediğiniz seyler bu noktada aklınıza gelmiyo galiba.

elinizin kolunuzun uzanamadığı tarihi kendi sınırlı yorumlarınızla değiştirmeye çalışıyorsunuz.ancak bu şekilde hiç bir gerçeği değiştirmeye gücünüz yetmeyecek.

yorumlarınız değil yorumlarınızı aktarış şekliniz sinirlerimi bozan.

cevap vermeyişimin nedeni forum kurallarını ihlal etme korkusu.

zira ben gereken her cevabıda verdiğimi düşünüyorum kendi adıma .

kişisel hiç bir yorumunuza cevap vermemeyi yeğliyorum bundan sonra.

eğer birsey idda ediyorsanız kaynak gösterin kardeşim .

tabi kaynaklardan uzak oldunuz düşünülürse bunu nasıl yapıcaksınız bilemem.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.