Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kurana göre kız çocuklarının evlilik yaşı

hoppa

Önerilen İletiler

82 nolu ayette gecen yaratik yerden ciktigi zaman, zaaten is isten gecmis olacak,

o yaratik bile insanlarin inanmadigina sahidlik edecek,

Ona neymiş kimin inanıp kimin inanmadığı, dönsün geldiği yerin dibine, allahın yerden çıkan yaratığından mı öğreneceğiz neye inanıp neye inanmayacağımızı? Yani valla bu allahın yaratıkları da hiç inanç özgürlüğü diye bir şey duymamışlar ha! Hangi çağdan, yerin kaç kat altından geliyor bu yaratıklar yahu? Korku sömürüsü, dehşet propagandası, yıldırma, sindirme, pusturma stratejisi... Başka sermayeniz yok mu, biraz da başka bir yol deneyin be!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın demirefe,

Allah'ın şahide ihtiyacı olacak sanırım (Gerçi herşeyi görüp bilen en kudretli varlıktı ama)....

Dedem biz küçükken bu korkutma yöntemleriyle hikayeler anlatırdı. Şunlar gelecek bunlar gelecek, bilmem ne falan. Maksat bize dinimizi sevdirmek :) Kendisi bile inanmazdı ya sanırım bu anlattıklarına (umarım inanmıyordur :) ). Şimdi anlaşıldı o hikayelerin kaynağı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korku sömürüsü, dehşet propagandası, yıldırma, sindirme, pusturma stratejisi... Başka sermayeniz yok mu, biraz da başka bir yol deneyin be!

:clover:

peygamberin yaptigi sahidlik gibi, yerden bir yaratik cikacak

Peki o yaratığın kafasını keserek dünyayı kurtarmak için, Süperman da gelecek mi?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover:

Peki o yaratığın kafasını keserek dünyayı kurtarmak için, Süperman da gelecek mi?

Saygılar.

bu isler alay etmekle olmuyor,

Biz gormedigimiz halde Allaha inananlariz,

gonderecek olduklarinada inaniyoruz,

ama hic kimseyi inanmaya zorlamiyoruz,

Bizim inandigimiz degerlerle hic kimsenin alay etmeye hakki yok.

saygilar demeyecegim cunku sen o saygiyi yitirdin.

Bunu hakaret olarak algilama,

benim muhatabim degilsiniz artik,

BrainSlapper

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu isler alay etmekle olmuyor,

Biz gormedigimiz halde Allaha inananlariz,

gonderecek olduklarinada inaniyoruz,

ama hic kimseyi inanmaya zorlamiyoruz,

Bizim inandigimiz degerlerle hic kimsenin alay etmeye hakki yok.

saygilar demeyecegim cunku sen o saygiyi yitirdin.

Bunu hakaret olarak algilama,

benim muhatabim degilsiniz artik,

BrainSlapper

Alay olduğunu nerden çıkarıyorsun?

Bu soruyu sorarak sana vermek istediğim mesaj şu: İki tane masal var; bir yaratık masalı, bir de Süperman masalı. Bu masallardan birine neden inanıyorsun, diğerine neden inanmıyorsun. İkisi de fantastik masallar. Birine inanıp, diğerine inanmaman için gerekçe nedir, ölçüt nedir?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruyu sorarak sana vermek istediğim mesaj şu: İki tane masal var; bir yaratık masalı, bir de Süperman masalı. Bu masallardan birine neden inanıyorsun, diğerine neden inanmıyorsun. İkisi de fantastik masallar. Birine inanıp, diğerine inanmaman için gerekçe nedir, ölçüt nedir?

Saygılar.

Alay oldugunu ,

yazitlarinizdan cikariyorum,

Kimse Allahin ayetlerine masal deme hakkina sahip degil,

Aynisini daha oncekilerde demisti sonlari nasil oldu, bir bak.

Ama sonlari boyle olsada, tehdit edilen azab baslarina gelsede, dogal felaket der cikar insanlar,

oysa Allah basiniza gelen musiybet kendi ellerinizle yaptiginiz yuzundendir der.

Yinede insanlar ibret almazlar,

Allah ben sizleri ibret alinacak kadar dunyada yasatmadimmi diye soracak,

ama ahirette verilecek cevap, seytan bizi saptirdi, veya kendi ic gudulerimize uyduk diyecekler,

Simdi bizim icin bir yol yokmudurki, geri donelimde salih amel isleyip, senin ogretilerinden cikmayalim, derler,

ama malesef, oradan buraya tekrar donmek yoktur.

o yuzden,

daha vakit varken,

ecelinde gelmemisken,

aklini basina almani tavsiye ederim.

Ahirette, dersin, bir kulun bana uyarilar yapmisti ama ben onu alaya almistim dersin.

veya tersini soylersin, Bir kulun vardi , uyari yapmisti,

iyiki onu dinlemisimde,

vahyine uymusum,

ya degilse azaba ducar olanlarla birlikte bende ducar olurdum dersin.

Su anda secme ozgurlugunuz var,

Ama ahirette secme ozgurluguz yok.

Hoscak alin.

Evren

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alay oldugunu kuran ayetlerine masal dediginden cikariyorum,

ahiret hayatini inkar ettiginizden cikariyorum,

,,

Ve siz alay vari tavirlarinizdan vaz gecene kadar, yazmiyorum burada, sizin yaptiginiz bir seyi ogrenmek degil,

Allahin indirdikleri ile alay etmek,

Allaha ahiret gunune inanmayan,insandan daha ne beklenir.

Eee burada neyi tartışıyoruz?

Ben Kuran'ın masal olduğunu söylüyorum, sen de gerçek olduğunu söylüyorsun.

Ben ahiret hayatı diye bişey yok diyorum, sen var diyorsun.

Ben allah diye birisi yok, dolayısıyla indirdikleri de olabilemez diyorum, sen allah ve indirdikleri var diyorsun.

Tartışma da bu zaten.

Ben kendi düşüncemi savunamayacaksam, tartışmanın alemi ne?

Hiçbirşey tartışılmasın, sizin hurafelerinizi herkes kabullensin mi istiyorsun?

Hurafelere bir itiraz gelince küsmek, tartışmamak, kaçmak değil de nedir?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muhammedin Allahi:

1. Sevgi, muhabbet, aşk gostermiyor: Kendine inanmiyanlari cehennemde ebedi olarak yakiyor. Bu ceza adeletsiz gorunmuyor, nedense Muslumanlara. Allah herseyi affediyor. Yalniz kendisine inanmiyanlari "affetmiyor". Diger taputlara tapinmak, Allahin haricinde , en buyuk gunahmis. Sizlere bir hayatimizdan ornek verelim, bunun ne kadar saçma oldugunu. Ornek : Farz edelimki, evli erkek arkadaslar , diger erkeklerden kiskançlik hissediyorlar. Hanimlarina, diger erkeklerin bakmalarini istemezler. Bunu normal olarak anlamak mumkun. Cunku, evli erkek arkadasimiz belki daha az yakisiklidir veya bir komplexi vardir... neyse, bunu anlayabiliriz, degilmi? Fakat, gelin bu evli erkek arkadasimizi ve hanimini , yalniz baslarina, hiç baska bir erkeklerin bulunmadigi bir adaya gonderelim. Eger bizim ornek vergimiz evli erkek yine "kiskançlik" duyarsa, onu akil hastahanesine veya timarhaneye gondermek lazim degilmi?

Iste, soru bu: Allah , baska tanrilarin olmadigini biliyorsa, niye bu kadar kiskanç?

2. Insanlari inanmamak dolayindan, cezalandirmak: Bu da saçma birsey. Biz dunyaya geldigimizde, Muhammedin Allahi ile bir sözleşme, mukavele, kontrat gibi birsey yaptikmi? YOK! Nitekim, benim bildigim kadariyle, dunyaya gelen her bebek aglayarak geliyor. Simdi, Muhammedin Allahi bu bebege diyor "sen bana inanmazsan" seni cehenneme gonderip yakacagim. Bu hastalik degilmi? Despot veya tiran gibi insanlar belki halklari onunde dizlerine getirip kendilerine zorla saygi duydurmaktan hoslanirlar. Ama bu halkin , despota sevgi veya saygi duyarlarmi yoksa yalniz korkarlarmi? Sevgi ve Saygi zorla yapilmaz. Allahin halka "bana saygi veya sevgi duymazsan" sizi yakarim demesi, adeletsizlik ve saygisizlik degilmi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılar.

Ölçüt ,hayatın ve yıllardır,bütün deneyimlerin ve inandığın Tanrının hayatına karışmasıdır.Süpermen gelip beni zor durumlardan kurtarmıyor,ama Allahım her yakarışımda tüm varlığıyla ve merhametiyle yardımını esirgemiyor..Süpermen hayatımda bana öğretmenlik yani Rablik yapmıyor,yüceler yücesi Allahım bütün Rabliğiyle ince ince kullarını şekillendiriyor,ince ince işliyor.O nun kulları hep aynı dili konuşuyor,ama henüz yeterince O nun kulu olamamış ve süpermenler peşine gitmişler,parça parça bölük bölük birbirlerini yemekle meşguller.İster Kuran ehli ister Kutsal Kitap ehli(hristiyanlar İncil,Tevrat ve Zebur için bu tek ismi kullanıyor),ister Tevrat ehli,hangisi olursa olsun Kitabıyla hükmeden kullar tüm dünyada aynı evrensel dili paylaşıyor,ama başkalarının tarihi bilgilerini ya da din öğretilerini referans alanlar her daim bölünüp gurup gurup parça parça kınayıcı oluyorlar.Şahitliğimden ötürü hamdolsun..

Siz masallarınıza devam edin,bizi gerçek paklıyor.Biz varlığın bilinebilirlik ilkesindeyiz,siz yok olanın bilinemezliğindesiniz.Kabul etsenizde etmesenizde ,biz şanslıyız,biz gerçekten şanslıyız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ölçüt ,hayatın ve yıllardır,bütün deneyimlerin ve inandığın Tanrının hayatına karışmasıdır.Süpermen gelip beni zor durumlardan kurtarmıyor,ama Allahım her yakarışımda tüm varlığıyla ve merhametiyle yardımını esirgemiyor..

Sana o yardımları yapanlar Uçan Kurabiye Canavarı ve onun yarattığı düşük profilli ilahlar. Sen allah sanıyorsun.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ama Allahım her yakarışımda tüm varlığıyla ve merhametiyle yardımını esirgemiyor..

Sana kıyak geçiliyor sanırım...

Nice insanlar tanıdım yalvarıp yakaran. Hepsi de öteki dünyayı bekliyor yarfımlar için.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Yemenli kız sekiz yaşında dul kaldı

Yemen’de babası tarafından zorla evlendirilen 8 yaşındaki kız çocuğu, açtığı boşanma davasını kazandı.

Başkent Sanaa’da, babası ve kocası aleyhinde açtığı davayı kazanan Nücud Muhammet Ali, gazetecilerle konuşurken gülümseyerek, "Boşanmış olmaktan memnunum, tekrar okula gidebileceğim" dedi. Küçük "dul kadın" başına gelenleri anlatırken, "2.5 ay önce nikah kıydılar. 18’ime gelene kadar baba ocağında kalacaktım ama aradan 1 hafta geçtikten sonra babamla annem beni kocamın evine yolladı" diye konuştu. Babasını affettiğini de belirten küçük Nucud, artık dayısında kalacağını bildirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/8711573.a...29&sz=28348

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nolmuş şimdi,anneannem ve dedem de ,anneannem regl olmadan önce evlenmiş ve hatta ve hatta anneannem ilk kez regl olduğunda,ikisininde bu konuda en ufak bir bilgisi olmadığı için korkudan ne yapacaklarını şaşırmışlar.Ve bu çift,bana göre şimdiye kadar tanıdığım en sevimli çifti.. siz ne zamandan bahsediyorsunuz,1400 sene öncesinden yaklaşık 70 sene öncesine kadar geçen yani geçerli olan kavramdan.Ha şimdi şimdi evlenme yaşı rayına oturdu ama evlenmeden ilişkiye giren çoluk çocuk yaşı gün be gün azalıyor..ne değişti..Bak,demek ki ayet her döneme hitap etmeye devam ediyor.

Size anneanneniz mi yoksa dedeniz mi aktardı bu anneanneizin regl olamayacak yaşta evlendiğini.Ve olduğunda da her ikisinin korkudan ne yapacaklarını.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nolmuş şimdi,anneannem ve dedem de ,anneannem regl olmadan önce evlenmiş ve hatta ve hatta anneannem ilk kez regl olduğunda,ikisininde bu konuda en ufak bir bilgisi olmadığı için korkudan ne yapacaklarını şaşırmışlar.Ve bu çift,bana göre şimdiye kadar tanıdığım en sevimli çifti.. siz ne zamandan bahsediyorsunuz,1400 sene öncesinden yaklaşık 70 sene öncesine kadar geçen yani geçerli olan kavramdan.Ha şimdi şimdi evlenme yaşı rayına oturdu ama evlenmeden ilişkiye giren çoluk çocuk yaşı gün be gün azalıyor..ne değişti..Bak,demek ki ayet her döneme hitap etmeye devam ediyor.

ewt benim anneannem ve dedemde aynıymışlar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muhammedin ayşe ile 9 yaşında evlendiği ile ilgili hadis

Adet görme yaşını ortalama 10 alırsak demekki 9 yaşındaki kız çocuklarının evliliğine izin veriyor kuran

Muhammed 40 erkeğin cinsel gücüne sahiptir.

..................

simdi bunlari gözümün önüne getirdigimde,, hz muhammed nasil oluyorda Allahin en sevgili kulu olabiliyor!!!

sonra...

buralarda yasamadigimiz bir olayi bugünlerde yasamaya basladik nasilmi ister inanin ister inanmayin bizim vatandaslarin islettigi yerlerde peygamberin dogum yili icin hediyeler veriliyor...

bende bu hediyeden nasibi aldim hemde orayi calistiran Ailenin 12 yaslarinda kiz cocugunun ellerinden vede o cocuk türbanli,, tesettürlü ve o aile düne kadar türban kullanmazdi... olaylar cok hizli ve anlasilmaz sekilde ülkemizin insanlari bir yerlere cekilmeye calisiliyor,, gelismis bati dünyasinin icinde halkimiz hala önünü göremeyen sis dünyasinin icin de yasiyor olmasi cok vahim.. ne yazikki bu sisi bati kendi ellerinle bizlere pompaliyor sistamatik sekilde!! bunlari in ayrintilariyla anlatmaya gerek yok ,, yapilan cok basit Türklerin özgüvenini yok etmek Türk Milletinin gelecekteki etkisini kirmak!! bu özgür ortamda akilli Türklerin ne basarilara imza atacaklarini biliyorlar uygarligin üzerindeki niteliklerimizin cikmasindan korkmaktadirlar? onun icindirki bizleri kendi icinde celiskilerle yasayan bir topluluk hazir kullanilacak isgücü halinde görmek istemektedir.. v,s v.s

Efendi Türkler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hayır

kuran a göre evlilik yaşı nisa suresi yanılmıyorsam 6. ayette belirtildiği gibi , akıl yürütme yetisinin olgunlaştıgı zamandır. bu da kendi malını idare edebilme yetisi ile ölçülendirirlmiştir.

bahsettiğin ayette , mesela dogum sonrasında veya bir hastalık sebeb ile uzun süre adet göremeyen kadınlardan bahsediyor olamaz mı ? diye düşünebilirdin.

ama nerde

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili Ftoyd,

size bir katkım olur mu bilmiyorum ama, şu iki noktayı hatırınızda tutmanızı ve araştırmanızı tavsiye etmek istiyorum...

birincisi kelime biliminde, her kelimenin kullannıldığı dönemdeki anlamı, o dönemin eserlerinden istiafade edilerek kelimelerin ve kavramların anlaşılmasına yardımcı olur... bu yüzden islama ait bir çok kelime ve kavram islam öncesi, islam dönemi ve islam sonrası dönemlerde kullanılış şekline göre yüklenen anlamları açısından incelenirdi... bu konuda T. İzutsu'nun çalışmalarını örnek verebilirim...

İkincisi, tarih boyunca büyük bir çoğunluk tarafından doğru olduğu sanılan yanlışlar vardır... Araplar buna ''Galatı Meşhur'' tabirini kullanırlar... tarih boyunca sık tekrarlandığı için, çok insan tarafından öyle olduğu sanılarak kabul edilir... ancak bilinenin aksine durum öyle değildir... Mesal ''Tüp Satış Bayii'' diye bilinen ve kullanlan bu Bayii kelimesi zaten satış anlamındadır gibi....

Kızların evlilik yaşı konusundada, İslam ve öncesi Arap Edebiyatındaki örnekleri inceleme imkanı bulursanız, kız çocuklarının yaşının regl döneminden sonra sayılmaya başlandığını görürsünüz... Yani 9 yaşındaki bir kız çocuğundan kastedilen regl başlangıcından itibaren 9 sene geçirmiş demektir... oysa sıkça söylenen ve tekrar edilen arap yarımadasındaki sıcaklık vs nedenleri ile erken olgunlaşma gibi söylemler günümüze kadar sanki gerçekmiş gibi algılanmıştır...

Oysa kelimenin etimolojik incelemesinin yapılması halinde bunların grçekle alakası olmadığı görülecektir...

selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hayır

kuran a göre evlilik yaşı nisa suresi yanılmıyorsam 6. ayette belirtildiği gibi , akıl yürütme yetisinin olgunlaştıgı zamandır. bu da kendi malını idare edebilme yetisi ile ölçülendirirlmiştir.

bahsettiğin ayette , mesela dogum sonrasında veya bir hastalık sebeb ile uzun süre adet göremeyen kadınlardan bahsediyor olamaz mı ? diye düşünebilirdin.

ama nerde

Sayın hoara,ben müslüman değilim ki kurandaki her yanlışı rasyonellleştirebilmk için kılıf bulayım ? Eğer sizin dediğiniz gibi olsa idi ayette yazardı değilmi? Neden, allahın aklına gelmeyen şeyleri ben düşüneyim ? Neden allahın eksikliklerini ben tamamlayayım ?

Kendini yüceltmeye gelince,allahın kudreti ve ilmi sonsuz ama,icaraate gelince iki kelimeyi doğru düzgün üstü üstüne konuşamıyan bir tanrı profili var kuranda. Bu ne yaman çelişkidir ?

6- Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. "Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar" endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin. Zengin olan, onların malını yemekten çekinsin. Fakir olan ise, meşrû sûrette yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, bunu şahitler karşısında yapın. Hesap görücü olarak Allah yeter

Söz konusu ayetler ancak kendi kültürü ve gelenekleri içinde değerlendirerek doğru bir şeklide anlaşılır. Dolayısısyla bu ayette bahsedilen evlenme çağını günümüze uyarlayarak 18 gibi bir yaş çıkarmak ancak kuranı çarpıtmakla mümkün olur.

Kuran baştan sona arap gelenekleri ile doludur.Türkler islamı kabul ettikten sonra arapların geleneklerinide alıp benimsedikleri için pek fazla sorun olmuyor ama yeni müslüman olmuş bir avrupalıya zıhar,ı ( bir erkeğin eşini, kendi annesinin bir uzvuna benzeterek bir çeşit boşanma usulü) anlatamasınız.

Mesela bir örnekle anlatmaya çalışayım.

Hans, bak müslüman olduğuna göre artık islami hükümlere göre yaşaman gerekir

Tabi tabi, ok elbette

Mesela eşine annemim sırı gibisin dersen eşin boş olur.

Neee ,neee,oda nerden çıktı ?Hem ben niye eşime öyle diyeyim ki?

Ya tabi demezsin ama hani kazara ağzından kaçar filanda o bakımdan dikkat etmelisin.

Ya git kardeşiim öyle saçmalık olurmu ? Eşimle boşanma istersem bu iş anca mahkeme kararı ile olur.

Allahın hükümlerine saçmalık dersen dinden çıkarsın,konuştupuna dikkat et.

İyide bunları bana müslüman olurken anlatmadılar.

Unutmuş olabilirler ama ben anlatıyorum işte dikkatli olman için.Hem mahkeme ile boşanma işini karara bağlamadan önce,zıhar yapma durumunda kefaret ödemen gereken şeyler var.

Haydaaa ya bizde böyle bir gelenek yokki,çattık valla. Bu islam bana göre değil anlaşılan ben yokum arkadaş bu işte. Hadi bana eyvallah.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söz konusu ayetler ancak kendi kültürü ve gelenekleri içinde değerlendirerek doğru bir şeklide anlaşılır. Dolayısısyla bu ayette bahsedilen evlenme çağını günümüze uyarlayarak 18 gibi bir yaş çıkarmak ancak kuranı çarpıtmakla mümkün olur.

Sevgili hoppa,

Zaten Araplar, İranlılar, Pakistanlılar, Afganlar falan bu çarpıtma işine girmiyorlar.

Onlar doğrudan diyorlar ki "Peygamberimiz 9 yaşında bir kızla evlenmiş, demekki 9 yaşındaki kız evlenilecek yaştadır".

İran bunu medeni hukukuna bile koymuş, şuradaki linkte yazmıştım.

Türkiye'de de, sadece, laik sistem kültürü almış, "akli yeterliliğe sahip olmayan çocuklarla evlenme"nin suç olduğunu özümsemiş müslümanlar evlilik yaşının 18 civarında olduğunu iddia ediyorlar.

Laik sistem kültürü almamış olan Türk müslümanların da 9 yaşta evliliğe itirazları yok.

Bildiğiniz gibi, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren ?Kızlar dokuz yaşında evlenebilir?, ?Eşinizi iz bırakmadan dövebilirsiniz? gibi görüşler içeren kitap hazırladı, Tuzla Belediyesi de bu kitabı nikahları kıyılan çiftlere dağıttı. Yani İslamiyet'in "kız çocukları ile 9 yaşta evlenilebilir" şeklindeki kuralına herkes itiraz etmiyor.

*

Dün veya önceki gün gazetelerde şöyle bir haber gördüm.

Kazamatik gibi bir adı vardı haberin.

-http://www.kazanamazi.org- Yeni açılan bir site yaşınıza bakarak bugüne kadar kaçırmış olduğunuz namazları kaza etmek isterseniz kaç rekat borcunuz var onu hesaplıyormuş.

Bu sitede benim dikkatinizi çekmek istediğim şey, sitenin varoluş nedeni, yani kaza namazı konusu değil.

Siteye girip, kaza namazı borcu hesaplama ekranına giriniz.

Bir seçenek var "Kadın", "Erkek".

Doğum tarihini giriniz.

"Namaz ile sorumlu olduğunuz tarihi biliyormusunuz?" sorusuna cevaben "Hayır Otomatik Hesaplansın" seçeneğini işaretleyiniz.

Aynı doğum tarihleri için Kadın ve Erkeğe ayrı fatura verildiğini göreceksiniz.

Şimdi Erkekler için "Namazla sorumlu olunan Tarih" e bakınız ve bu tarihten doğum tarihini çıkarınız.

Erkeklerin "sorumlu" olduğu yaş: 12

Şimdi Kadınlar için "Namazla sorumlu olunan Tarih" e bakınız ve bu tarihten doğum tarihini çıkarınız.

Kadınların "sorumlu" olduğu yaş: 9

Sorumluluk basit bir kelime değildir. Sorumluluk "akli yeterliliği" simgeleyen bir kelimedir.

Bu, "Bakın allah bile, bir kadına 9 yaşından itibaren ibadeleri yerine getirme sorumluluğu yükleyebildiğine göre, 9 yaşından itibaren evlilik sorumluluğu da dahil, her sorumluluk yüklenebilir" anlamına gelir.

Kitleler, bu şekilde yavaş yavaş, şeriat enjekte edilerek uyandırılmadan Araplaştırılıyor, şeriatin altyapısı hazırlanıyor.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın hoara,ben müslüman değilim ki kurandaki her yanlışı rasyonellleştirebilmk için kılıf bulayım ? Eğer sizin dediğiniz gibi olsa idi ayette yazardı değilmi? Neden, allahın aklına gelmeyen şeyleri ben düşüneyim ? Neden allahın eksikliklerini ben tamamlayayım ?

Kendini yüceltmeye gelince,allahın kudreti ve ilmi sonsuz ama,icaraate gelince iki kelimeyi doğru düzgün üstü üstüne konuşamıyan bir tanrı profili var kuranda. Bu ne yaman çelişkidir ?

6- Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. "Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar" endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin. Zengin olan, onların malını yemekten çekinsin. Fakir olan ise, meşrû sûrette yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, bunu şahitler karşısında yapın. Hesap görücü olarak Allah yeter

Kuran baştan sona arap gelenekleri ile doludur.Türkler islamı kabul ettikten sonra arapların geleneklerinide alıp benimsedikleri için pek fazla sorun olmuyor ama yeni müslüman olmuş bir avrupalıya zıhar,ı ( bir erkeğin eşini, kendi annesinin bir uzvuna benzeterek bir çeşit boşanma usulü) anlatamasınız.

Nerde hangi ayette 9 yaşında evlenin deniliyor acaba. Gerçek nedir? Gerçek Evlilik yaşı sınırlandirılmamıştır. İnsanlar kendilerini ergen hissettiğinde evlenebilirler. Burada dünyayı Türkiyeden ibaret sanmanın ve meseleye farklı bir coğrafyadaki insanların yaşam biçimlerini görmezden gelmenin anlamı yok. Unutmayalım ki sıcak ve soğuk ülkelerdeki insanların gelişim hızları farklıdır.Bu meselede Anadolu ve Avrupa kıtasındaki insanların gelişim hızlarını her coğrafya için geçerli sayıp ve olayı gayrı ahlakı duruma sokmaya çalışmak diğer coğrafyaları yok saymaktır. Dünya avrupadan ibaret değildir ve en önemlisi de batılı ya da tatlı su frengi gibi düşünmeye çalışmayın. Bugünün modern batılı değer yargıları ile 1400 sene önceki mesele hakkında hüküm vermeyin.

Kaldı ki peygamberimiz S.A.V Hz. Aişe validemizle küçük yaşta evlenmesi o toplumda yanlış olsa kafir ve müşrikler bunu aleyhine kullanmaz mıydı?

Ewt kullanırdı, bunu öne sürerek ona ve davasına çok zarar verirlerdi.

Peki böyle bir şey o toplumun inançsızlarının niye rahatsız etmiyor? Siz ebu leheb den daha mı akıllısınız.ebu leheb bunu ıskalamış mı yoksa.

Bana gelince hz aişe nin evlendiği yaşın 9 diyen olduğu gibi 18 diyen de var.9 yaş konusu kesin değildir. Farklılıklar vardır. Birde peygamber 9 yaşında evlenin dediği hadisde görmedim. İşininz hep zan o zanların hepsi de boşş.

Ayrıca peygamberimizin yaptığı milyonca güzel hareket varken böylesi ihtilaflı bir konuyu gündeme getiriyorsunuz. İhtilaflarla uğraşacağınıza o nun kesin olarak yaptığı ve öğütlediği güzelliklerine bakılsa ya biraz da…

HZ. MUHAMMED (S.A.V) BU DÜNYA YA RAHMET PEYGAMBERİ OLARAK GÖNDERİLMİŞTİR.

O KENDİSİNDEN ÖNCEKİLERDEN DE SONRAKİLERDEN DE DAHA HAYRLI VE TEMİZDİR.

ONUN KADAR hayrlı ve temiz olmaya çalışmak tek gayemdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu gunku Mıllıyet Gazetesınden.

VAKİT Gazetesi yazarı 78 yaşındaki Hüseyin Üzmez,

14 yaşındaki L.Ç.'ye tecavüz suçlamasıyla dün akşam Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde gözaltına alındı.

.......

Hüseyin Üzmez'in 5 yıl önce Bursa'da nikah kıydığı kendinden 50 yaş küçük Ayşe Yılmaz'ın ailesi bu evliliğe karşı çıkmıştı. Bursa'nın Arabayatağı Mahallesi'nde kuruyemişçilik yapan kayınpeder Mustafa Yılmaz sonradan bu evliliği onayladıklarını, “Peygamber Efendimiz de Ayşe anamız 9 yaşındayken evlenmişti. Kızımın evlenmesine ilk zamanlar karşıydım ama sonradan normal karşıladım” demişti. Nikahta, iki tarafın 60 kadar yakını hazır bulunurken, fotoğraf çekilmesine izin verilmemişti.

Sırada ne Var...

Soyleyeyım.

Bunun dınen uygun oldugu. Bu yuzden de Hukukun buna uygunlastırılması gerektıgı fıkrı topluma yerlestırılır.

(Aynen Kızın babasının da ıkna edıldıgı gıbı)

Sonrada 9 yasındakı kız cocukla evlılık kanun halıne gelır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[/b]

Nerde hangi ayette 9 yaşında evlenin deniliyor acaba. Gerçek nedir? Gerçek Evlilik yaşı sınırlandirılmamıştır. İnsanlar kendilerini ergen hissettiğinde evlenebilirler. Burada dünyayı Türkiyeden ibaret sanmanın ve meseleye farklı bir coğrafyadaki insanların yaşam biçimlerini görmezden gelmenin anlamı yok. Unutmayalım ki sıcak ve soğuk ülkelerdeki insanların gelişim hızları farklıdır.Bu meselede Anadolu ve Avrupa kıtasındaki insanların gelişim hızlarını her coğrafya için geçerli sayıp ve olayı gayrı ahlakı duruma sokmaya çalışmak diğer coğrafyaları yok saymaktır. Dünya avrupadan ibaret değildir ve en önemlisi de batılı ya da tatlı su frengi gibi düşünmeye çalışmayın. Bugünün modern batılı değer yargıları ile 1400 sene önceki mesele hakkında hüküm vermeyin.

Kaldı ki peygamberimiz S.A.V Hz. Aişe validemizle küçük yaşta evlenmesi o toplumda yanlış olsa kafir ve müşrikler bunu aleyhine kullanmaz mıydı?

Ewt kullanırdı, bunu öne sürerek ona ve davasına çok zarar verirlerdi.

Peki böyle bir şey o toplumun inançsızlarının niye rahatsız etmiyor? Siz ebu leheb den daha mı akıllısınız.ebu leheb bunu ıskalamış mı yoksa.

Bana gelince hz aişe nin evlendiği yaşın 9 diyen olduğu gibi 18 diyen de var.9 yaş konusu kesin değildir. Farklılıklar vardır. Birde peygamber 9 yaşında evlenin dediği hadisde görmedim. İşininz hep zan o zanların hepsi de boşş.

Ayrıca peygamberimizin yaptığı milyonca güzel hareket varken böylesi ihtilaflı bir konuyu gündeme getiriyorsunuz. İhtilaflarla uğraşacağınıza o nun kesin olarak yaptığı ve öğütlediği güzelliklerine bakılsa ya biraz da…

HZ. MUHAMMED (S.A.V) BU DÜNYA YA RAHMET PEYGAMBERİ OLARAK GÖNDERİLMİŞTİR.

O KENDİSİNDEN ÖNCEKİLERDEN DE SONRAKİLERDEN DE DAHA HAYRLI VE TEMİZDİR.

ONUN KADAR hayrlı ve temiz olmaya çalışmak tek gayemdir.

Birinci sayfada, Sayin Hoppa'nin belirtigi Ayette. "henüz âdetini görmemiş bulunanlardan eğer şüphe ederseniz" .... 3 ay beklemek lazimmis bosanmak icin. Bir hanimi bosanmak icin , once evlenmek lazim olmali. Demekki, evliler arasinda "henüz âdetini görmemiş bulunanlar" var. Bu mantigi takip etmek o kadar zormu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cinsellik böyledir işte.Kimilerince en yüksek ahlak kabul edilen dinde de etraftakileri sıkıp,üstlerine gidip dururlar,''Kapan,sağa bakma sola bakma!'' vs.

Sonunda bu ana içgüdü bir yerinden pırtlayıverir de sokakta oynayan kızlara göz koymaya kadar gider.Eh sen hiçbir şeyini doğal görmeyip şeytanla meytanla açıklarsan,bir bakmışsın kendin şeytan oluvermişin de masum melekleri sıkıştırıyorsun,hatta dayanamayıp dünyada kalan son dişiymiş gibi yaş hesabına girişiyorsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vakit yazarı 14 yaşındaki kıza tecavüz etti!

Vakit gazetesindeki tutucu yazıları ve kavgacı tavırlarıyla tanınan 76 yaşındaki Hüseyin Üzmez, 14 yaşındaki B.Ç.?ye tecavüz suçlamasıyla önceki gece Bursa?nın Mudanya ilçesinde gözaltına alınarak tutuklandı

Peygamberimiz 9 yaşında bir kızla evlene biliyorsa??? ****** yetmisin üzerindeki adam 14.yasindaki kiza tecavüz ediyorsa? o zaman bunun dince tecavüzü kücük kiza karsi islenmismi olacak??? yoksa kadinlik yapacak yasa erdigi icin normalemi girecek bunu nasil ele alacagiz bilemiyorum müslümanlik bayagi zor!

Efendi Türkler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.