Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Evanescence

Melkor

Önerilen İletiler

Evanescence, Amerikalı alternatif metal grubu. Klavyeci, şarkıcı ve söz yazarı Amy Lee ve gitarist ve söz yazarı Ben Moody tarafından 1998 yılında Ankansas Amerika’da kuruldu. Daha sonra gruba 2002 yılında John LeCompt ve Rocky Gray katıldı. Grup metal veya rock grubu olarak katogorize edilsede, yaptıkları müzik alternatif metal, senfonik metal, alternatif rock, piyano rock, arena rock, ve hard rock unsurları taşımaktadır.

Finansal zorluklar yüzünden gruba eleman alamayan ve bu yüzden de canlı konser performanslarına çıkamayan grup , beraber şarkı yazarak ilk albümleri “Origin” i demo albüm olarak 2000 yılında piyasaya çıkardı. Grup ilk çıkışını 2003 yılında “Daredevil” adlı filmin soundtrack’ine verdikleri “Bring Me To Life” ve “My Immortal” adlı parçalarla yaptı. Ardından ilk resmi albümleri “Fallen” piyasaya çıktı. Albümde yer alan “Bring Me To Life” Amerika listelerinde 5. sırayı alırken, Ingiltere listelerinde birinci sırada yer aldı. Aynı şekilde “My Immortal” Amerika’da 7. sıraya yükselirken, Ingiltere’de 9. sıraya kadar yükseldi. Aynı yıl grubun kurucularından olan Ben Moody gruptan ayrıldı ve yerine Cold grubunun gitaristi Terry Balsamo geldi.

Evanescence 2004 yılında “En İyi Hard Rock Performansı” ve “En İyi Yeni Artist” dallarında Grammy Ödülü kazandı. Aynı yıl “My Immortal” adlı parça “MTV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Rock Video” ödülüne aday gösterildi. Grup “Anywhere But Home” adlı CD/DVD’yi piyasaya çıkardı. 2004 yılı sonunda “6 tane pilatin plak ödülünü kazanan “Fallen” Amerika’da 2.7 milyon satarak 8. en çok satan albüm statüsüne ulaştı.

3 Ekim 2006'da grubun sonraki albümü “The Open Door” çıktı. İlk haftasında 500.000'e yakın satan albüm, listelerde de şimdiye kadarki en iyi dereceyi yakaladı. İlk single "Call Me When You're Sober" 21 Temmuz'da çıkarken, ikinci single "Lithium" 27 Kasım'da yayınlandı.

2006'da bas gitarist Will Boyd, uzun süren turnelere çıkmak istemeyip ailesine zaman ayırmayı tercih ettiğini söyleyerek gruptan ayrıldı. Ağustos 2006'da yapılan bir röportajda Will'in yerine Tim McCord'un geçtiği haberini veren grup, 2007'de 2 eleman değişikliği daha yaşadı. Gruptan atıldığını ileri süren John LeCompt'un ardından davulcu Rocky Gray de grubu bırakmaya karar verdiğini açıkladı. Turne sırasında davulu Will Hunt ve gitarı Troy McLawhorn devraldı. Amy Lee, bu iki elemanın Family Values turnesinin sonuna kadar grupla birlikte çalacağını belirtmişti; fakat müzisyenler The Open Door turnesinde de grupla birlikte sahnede yer aldılar.

Grup üyeleri

Şimdiki üyeler

* Amy Lee (1998 - ) - vokal, klavye

* Terry Balsamo (2003 - ) - gitar

* Tim McCord (2006 - ) - bass

Eski üyeler

* William Boyd (2003 - 2006) – bass

* Rocky Gray (2003 - 2007)– bateri

* David Hodges (1999 - 2002) – klavye, geri vokal

* John LeCompt (2003 - 2007)– gitar, geri vokal

* Ben Moody (1998 - 2003) – gitar

* Will Hunt (Mayıs 2007 - Aralık 2007) – bateri

* Troy McLawhorn (Mayıs 2007 - Aralık 2007) – bateri

Diskografi

Demo ve EPler

* "Evanescence EP" (1998)

* "Sound Asleep EP" (1999)

* "Origin" (2000)

* "Mystary EP" (2003)

Stüdyo ve konser albümleri

* "Fallen" (2003)

* "Anywhere but Home" (2004)

* "The Open Door" (2006)

KAYNAK

Evanescence benim çok önem verdiğim çok sevdiğim bir grup. Harika bir tarzları var, vokalde olan Amy Lee ye diyecek bir şey bulamıyorum zaten. Onun sesi insana unuttuklarını hatırlatıyor, içinbdeki acıları yüzeye çıkartıyor. Beni bazen çok üzüyor sesi bazen ise çok neşelendiriyor. O bir tane benim için....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Evet bu bilgiler doğru ve sana bişey solicem ben çok buyuk bi evanescence fanıyım odmda 3 ten fazla buyuk posteri albumleri(orjinal) ve şarkıları var.Ben bu bilgileri sana gözüm ve kulağım kapalı soylerim.Yinede çoook güzel bilgiler çok ama çok saol.Bu arada bunlar vikipediden mi?Cevapla mutlaka.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

bunun türkçe karşılığı Şebnem Ferah gibi bişey oluyor.

"Ş" büyük "t" küçük :blush: Çok dikkat ederim o konuda Ateist'in a sını bile büyük yazarım :D

Bence Şebnem Ferah, Amy Lee'nin Türkçe karşılığı olamaz. Olursa Türkçe'ye çevrilirken baya anlam kaybetmiş demektir :D

Evanescence dinlemiştim bir ara (çoğu şarkısını) ama hiç benim tarzım değil -_-

Ben forever "İlahi" :D:islik: Sordum saarı çiiiçeğee :deli:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ş" büyük "t" küçük :blush: Çok dikkat ederim o konuda Ateist'in a sını bile büyük yazarım :D

:cokkomik:

ben dindar adamım. beni kesseler bile "a" yı büyük yazmam ben :D

Evanescence dinlemiştim bir ara (çoğu şarkısını) ama hiç benim tarzım değil -_-

Ben forever "İlahi" :D:islik: Sordum saarı çiiiçeğee :deli:

:alkis::cokkomik:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.