Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

SARIKAMIŞ DRAMI VE 90.000 ŞEHİT

sayman22

Önerilen İletiler

ah zeynucuğum sende olmasan nasıl aydınlanacaz biz......iyki varsın gıııı :P

saygılar..... :clover:

aynı fikirdeyim,ışık mı yandı ne.ayrıca turancılığın çıkışına bakarsanız iyi olur,hele de tarihine.ittehak ve terakiya bakın biraz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 102
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

ya maradona yapma bak şimdi yazıcam yine bir sayfa...

baştan başlayalım ittihad-terakki cemiyeti( yani biz böyle öğrendik)

paristeki jöntürkler+ suriyedeki vatan ve hürriyet(m.kemal) ve makedonyadaki osmanlı hürriyet cemiyetinin birleşimidir..

amaç; abdulhamidi tahttan indirmek,kanun-i esasiyi yürürlüğe koymak ve istibdada son vermektir..

osmanlıcılık ve islamcılık ın fikir olarak osmanlıyı kurtarmaya yetmeyeceğini gören jön türkler(paris grubu) milli devlet kurmakla kurtuluşa ulaşılabileciğini savunmuştur...

ittihadçılar bi müddet osmanlıcılığı daha sonrada türkçülüğü benimsemişlerdir...

enver paşanın idealidir bu tamam

ama sarıkamış faciasını direkt buna bağlamak doğru olmaz diye düşünüyorum

yaw yapmayın savaş hali,kim demişti cyrano sanırım adam fethe gitmiyoki,işgal edilen toprağını kurtarmaya gidiyor...aynen öyle işte

ayrıca da tarihin doğru değerlendirilmesi için "yaşandığı günün koşullarında ele alınmalıdır olaylar" illa birinci elden kaynak olmanız gerekmez ki bu mümkün değil :) çeşitli kaynakları okuyarak ve bilgi birikimi ekleyerek de iyi değerlendirme yapılabilir...vak'anuvis olmak gerekmiyor yani -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu yazıyı sizinle paylamak istedim anlatılmak istenen çok net ifade edilmiş zaten.başka yoruma ne hacet ;)

sarikamisaskerler.jpg

Kürtler'i öldürmedik... Ermeniler'i de kesmedik... Peki Sarıkamış'taki doksan bin Türk'ü ne yaptık? Bunun bir cevaba ihtiyacı yok mu?" İşte yürek burkan bir tarih kesiti.

Sabah'tan Mehmet Altan, 90. yılında Sarıkamış'ta yaşanan faciayı köşesine taşıdı. İşte yürek burkan bir tarih kesiti

"Bu topraklarda doksan bin Türk öldürüldü"

Geçen yıl bu tarihlerde, "90. yılda 90 bin şehit anılıyor" girişiminin temsilcisi Prof. Dr. Bingür Sönmez'in "zaman geçirilirse, Sarıkamış'ta yitirdiğimiz insanlarımızın şehitliklerinin de tamamıyla kaybolacağını" hatırlatan mektubunda ne deniyordu:

"Bildiğiniz gibi 1914'te yaşanan bu dram 22 Aralık 1914'te başlayıp 5 Ocak 1915'te bitmiş ve tarihte örneği olmayan bir mağlubiyet yaşanmış ve 150 bin mevcutlu 3. Ordu'nun yüzde 95'i, yüksekliği 3150 metreye varan Allahuekber ve Soğanlı Dağları'nda karlar altında kalmıştır.

Eklediğim CD'de göreceğiniz gibi mart ayı geldiğinde toplanan şehitler ya toplu mezarlara defnedilmiş ya da kurda-kuşa yem olmaması için bir araya toplanıp üzerlerine taş yığılmıştır. Bu CD'de bulunan 1914'te Ruslar tarafından çekilmiş filmdeki görüntüler çok hazindir.

....Sarıkamış Dayanışma Grubu olarak tek arzumuz Enver Paşa'ya hesap sormamak için üzeri karlarla örtülen 90 bin şehidi Çanakkale Şehitleri düzeyinde anmak, Sarıkamış'a bir 1914 Sarıkamış Harekat Müzesi kurmak ve ilginin devamını sağlamak için her yıl 22 Aralık-5 Ocak arasında Allahuekber ve Soğanlı yürüyüşleri yapmak."

"Enver Paşa'ya hesap sormamak için üzeri karlarla örtülen doksan bin şehit..."

Tek bir kurşun atmadan doksan bin askerimizi dondurarak öldüren anlayış neden doksan yıldır sorgulanmadı?

Bu topraklarda "Kürtler'in" ya da "Ermeniler'in" öldürüldüğünün söylendiğini duyunca ayağa kalkmak ile "doksan bin Türk'ün öldürülmesi" konusunu bu kadar sessiz geçiştirmek arasında utanç verici bir çelişki yok mu?

Neden Sarıkamış faciası doksan yıl boyunca sessizce geçiştirildi?

Enver Paşa ve takipçilerinin gerçeği hayasızca saptırıp, inanılmaz ölçülerde baskı yapmalarından tabii...

Düşünün ki, Türkiye'nin elinde bu dönemden kalma bir tek resim var... Diğerlerinin hepsi Rus arşivinde...

Tek bir satır yazılmaması için öyle bir baskı yapılmış ki... Konuyla ilgili hiçbir şey yazılmasın diye topyekun bir basın yasağı konmuş...

Enver Paşa bu hezimeti Saray'a bir zafer olarak bildiren telgrafları bu baskıya ve yasağa güvenerek çekebilmiş...

Doksan bin Türk'ü Allahuekber Dağları'nda kırdırdıktan sonra geldiği Erzurum'dan karısı Naciye Sultan'a çektiği telgrafta köpeğinin durumunu sormayı da ihmal etmemiş...

Tabii gencecik insanları orada dondurarak öldürüp, bu dehşeti de unutturmanın ardında, geçen yıl Bingür Sönmez'in gönderdiği Alptekin Müderrisoğlu'nun "Sarıkamış Dramı" adlı kitabından öğrendiğimiz bir "dış boyut" var...

Sarıkamış'ta ölüme teslim edilen binlerce çocuğun dramının bir adım öncesinde Osmanlı Genelkurmayı'nın Almanlar'a teslimi yer alıyor.

1913'te General Liman Von Sanders başkanlığında 42 subaydan oluşan Alman Heyeti'ne birer üst rütbe verilmekle kalınmamış, Türk üniformaları da giydirilmiş. Böylece Almanya'da tümgeneral olan Liman Von Sanders mareşalliğe yükselmiş ve ordunun komutasını ele almış. Nitekim, Çanakkale Savaşları'nı da o yönetmiş.

Osmanlı Genelkurmayı'nı yabancı ordu komutanlarına teslim etmekle kalmayan Enver Paşa, gene Almanlar'ın kışkırttığı pantürkist akımın hevesiyle çocuklarımızı Sarıkamış'ta dondurarak öldürmüş...

Bu, Almanlar'ın çok işine gelmiş... Çünkü Rusya'nın üzerine gönderilen Osmanlı Ordusu, Doğu Avrupa'da Almanlar'a karşı savaşan Ruslar'ın oradan kuvvet çekmesine sebep olmuş.

Sarıkamış Dramı bu yıl da anılıyor... Bugün ve yarın Kars'ta çeşitli anma faaliyetleri var...

İlkel ve hamasi bir milliyetçiliği belki de en çok utandırması gereken konu Sarıkamış...

Kürtler'i öldürmedik...

Ermeniler'i de kesmedik...

Peki Sarıkamış'taki doksan bin Türk'ü ne yaptık? Ve neden bu trajediyi tam doksan yıl boyunca görmezden geldik?

Bunun bir cevaba ihtiyacı yok mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilrmisiniz bu dram tarih kitaplarına malzeme olmasın, tarih içerisinde eriyip kaybolsun diye geride hatırlatıcı bi şey bırakılmamaya özen gösterilmiştir, bu harekatta donan şehitlerimizle ilgili fotoğraflar ruslar dan alınmadır, donmayanlar da tifo ya yakalanmış onlarında hastane kayıtları tutulmamıştır, bu yüzden kaçı donmuş, kaçı vurulmuş, kaçı hastalanmış bilinmemektedir.... ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Sarıkamış vedası

Ana...

Sana bu mektubu Allahüekber

Dağı'ndan yazıyorum.

Galiba veda vakti geldi,

hakkını helal et anam.

Elif kızın üstünden

elim kalkmıştır gayri

Sevdamız gazi, aşkımız şehittir bizim.

Ahmet Şafak

Ağladı ağlattı

Törende Çankırılı er Oğuzhan Yıldırım kendi yazdığı ‘Donarak öldük' şiirini okudu. Törene katılanların gözleri yaşarırken kendisi ağlayan er Yıldırım'ın şiirinden bir dörtlük:

DONARAK ÖLDÜK

Biz Allahüekber'deki şehitler

Sizlerden şükran ziyareti bekler.

Ruhumuza kucak açtı melekler,

Yol verseydiniz geçerdik dağlar.

ŞEHİTLERİMİZİ TEKRAR RAHMETLE ANIYORUM...ALLAH YATTIKLARI YERLERİ NUR ETSİN.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ee made şimdi enver paşa hain mi değil mi..... :stuart:

az önce haberlerde izledim sahneler korkunçtu...rus arşivlerinden alınan görüntüler içler acısıydı...köpekler ölüleri parçalıyorlardı.ne denirki yürek dağlayıcı görüntüler bunlar....

TEKRAR RAHMET DİLİYORUM....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Enver e vatan haini diyenler ne soylediklerinin farkında olmasa gerekler gerci enver pasanın vatan haini olup olmaması cok da umrumda degil ama ittihat ve terakki programatik olarak bu gun ku turkiye cumhuriyetinin kurucu unsurudur. 1919 ve 1924 arası bu programdan uzaklasıldıgı gözlensede 1924 anayası ile birlikte uygulanan ekonomi politika ittihat terakkinin programıyla neredeyse birebir uyusmaktadır ve bu programın mimarlarından birisi de enver pasadır enver pasa yı daha sonra kötü seyler yasamaya iten onun iktidar hırsıdır kemal tahirin kurt kanunu adlı kitabı ve Su cılgın turklerin ilgi bölümleri enver pasanın iktidardan dusmesine ragmen iktidarı nasıl bir hırsla aradıgını göstermektedir ve kisisel kanaatim almanlarla birlikte savasa girilme meselesi de aynı hırsın urunudur elbette bu savasa katılınması sadece bir hırsla acıklanamaz ancak bu meselede cok onemli bir unsurdur. Bu acıdan enver pasayı hain ilan etmek biraz sıglık olur diye dusunuyorum....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ee made şimdi enver paşa hain mi değil mi..... :stuart:

az önce haberlerde izledim sahneler korkunçtu...rus arşivlerinden alınan görüntüler içler acısıydı...köpekler ölüleri parçalıyorlardı.ne denirki yürek dağlayıcı görüntüler bunlar....

TEKRAR RAHMET DİLİYORUM....

ben daha önce fikrimi beyan ettim..arkadaşın deyimiyle ben sığ bir insanım.....çünkü ben ölenlerin tarafındayım....

insanın görüntülere bakınca ağlayası geliyor.....

kiminin yari ağlar kiminin anası.......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1907subay enver 1908kahraman enver 1915 hain enver.......

enver paşa vatan haini degildi,hatalarının oluşu onu vatan haini yapmaya yetmez,iyi bir yönetici degildi ve yaptıgı hatalar vatan alehine sonuc verdigi için vatan haini damgasını aldı,enver pasayı üç somut parcaya ayırmışsın,vatan hainiyse eger en bastan beri öyledir,he subay ve kahraman oldugu evreler hainlige dogru bir yetişme evresidir..tabi senin gibi vatan haini olarak ele alırsak olayı.. ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

made in turkey yani burda sıg kavramını umarım kötu bisey oldugunu dusunerek yazmamıssındır bunu yani aslında sen kendin itiraf ediyorsun insanların tarafından bakıyorum diye halbuki tartıstıgımız mesele siyasi bir mesele ama bu meseleye sadece hümanist bir bakıs acısıyla degerlendirmek "sıg"lık oluyor bu benim kisisel kanaatim ve bu acıdan senin sıg lıgın mesrumudur diye sorsalar mesrudur bana kalırsada ama enver pasa yı yargılama meselesinde tek basına kaldıgında butunsel acıdan degersizdir eger bir suclamada bulunacaksak yada bir degerlendir me yapacaksak bunu butunluklu bir sekilde yapmamızın önemli oldugunu dusunuyorum yoksa benim ne enver pasayla bir kan bagım var nede siyasi bir bagım....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

Rus arşivinden alınma görüntüleri ben de izledim...

Görüntüler değil de yorumlar daha çok dikkatimi çekti...Enver PAŞA Hazretleri,meğer Rus ve Ermeni ordularına karşı savaşmak için gidiyormuş...Ne kadar şaşırtıcı değil mi? Biz de yedik...

Sen 90 bin asker ile hiç tehlikeli olmayan ya da çok az tehlike farzeden bir cepheye git...Ve illede gitmeye çalış...ve soğuktan dönenleri de arkadan tarat...

Nedeni kesinlikle söylemediler...

Nedeni son derece basit,tarih kitaplarını karştıran herkes bulabilir:iTTEHAK ve TERAKİ'nin TURANCI fikirleri...

Orta Asya'daki soydaşlarla birleşme ve TURAN DEVLET'ini kurma...Bunu söylemek çok mu zor acaba?

Tabiki zor...

Kurtuluş savaşında ölen asker sayımız 1600 küsür civarı...

Ama burda ölenlerin sayısı 90 bin...

Kim nasıl açıklayacaksa açıklasın bakalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet komik bir olay..... bu anma törenleri yapılalı ne kadar oluyor ya hepimiz o kadar okuduk bir kez olsun kitapların birinde rastladık mı bu 90bin şehidin direnişine bize yansıtıldımı hayır neden çünkü bir şehvet kurbanı olmuştu askerlerimiz...... -_-

ya bakıyorsun askerlerin ayağında ayakkabı (yani çarık...ama enver paşanın ayağında postalı vardı)yok üstünde kıyafet yok aç susuz soğuktan korunmasız.......gelde adama hain deme......şimdi....töbe töbe yaa.... :angry: hain değilse ya nedir peki daha ağır kelimeler mi kullanmamız gerkiyor......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bazı arakdaşların hala anlıyamadıkları şey. bir komutanın yanlış kararlar verek askerlerinin ölümüne sebep olması onu vatan haini yapmaz.

ben bu arkadaşların enver paşanın hayatı ve yaptıklarıyla ilgili herhangi bir bilgi sahibi olduğunuda düşünmüyorum artık açıkçası. zira onun hayatını okuyan kimseler ona bu sıfatı yakıştıramazlar.

Enver kötü bir yöneticidir, başarısız bir develt adamıdır. Osmanlıyı cihan harbine sokması veya sarıkamışta aldığı imha savaşı akrarı bunun sonucudur. Ancak tüm bu kararları alırken de Enver'in kafasındaki plan .Osmanlı'yı eski gücüne kavuşturmak, ve kaybettiği toprakları geri kazanmasını sağlamaktı. Yaptığı plan tutmadı, ve başarısız oldu. Bununda bedelini ödedi sürgünde kaldı ve nihayetinde onuruna yakışır bir şekilde öldü.

Cumhuriyet fikrinin Osmanlı da doğmasını sğalıyan, ve onun yolunu açan Meşrutiyetin mimarıdır Enver.

İstanbulda 31 martta gericiler ayaklandığı zaman hareket ordusuyla gelip isyanı bastıran kişidir enver.

Osmanlı meclis-i mebusanın tekrar açılmasını sğalyıan kişidir Enver.

Yok askerler soğuktan ölürken Enverin ayağında postal varmış. Arkadaşlar eşitlik generalin eline tüfek alıp askerle beraber cephede göğüs göğüse savaşması değildir. buna eşitlik değil aptallık denilebilir ancak. böyle bir tabloya bakıp enverin hain olduğu sonucuna varmak komiktir.

O zaman ne diyecez. afyonda erler savaşıp ölürken Atatürk kocatepeden savaşı izliyordu aa o zaman hain mi diyeceğiz bu mantıkla. biraz izan lütfen.

Savaş böyle bir şeydir, komutanalr yanlış karar verirse askerler ölür bu yasayı yapan Enver değildir. her yanlış karar veren komutan vatan hainimi oluyor. Balkanlarda milliyetçi slavlar tarafından türk bölgelerinde katliamlar yapılırken, rütbelerini bir kenara bırakıp dağa çıkıp savaşan Enver, sarıkamışta hata yaptı diye vatan haini mi oluyor.

birde bu arkadaşların nedense atladıkalrı bir detayı anımsatayım. savaşın olduğu yer SARIKAMIŞ'tır yani Osmanlı toprağı, bir müdafa savaşıdır. Osmanlı toprağını işgal etmiş çarlık Rusya ordularına karşı verilen bir savaştır. Kendi ülkesinde İşgalci bir orduya karşı savaşmıştır Enver orada.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu benim düşüncem........önce araştırcaksın ki sonrasında yorum yapasın....herkes kendince araştırma yapar ve yazısını yazar........amacım polemik doğurup ortalığı germek değil....artık bir takım gerçekelri görmek lazım..bu zaman kadar neden anlatılmadı bu katliam......yahu olan gene 90bin şehide oldu........neyse.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Hain" kavramı bir eleştiri, bir yorum değildir bir itham ve suçlamadır. bunu yapan kimse gerekçesini ortaya koymakla mükelleftir.

ben Vahdettin'e hain derim. bunu üç satırın sonuna gelişi güzel yazmam. belgelerle, mektuplarla, yazışmalarla, vakalarla gösteririm.

Hain bilerek ve isteyerek çeşitli çıkarlar veya korkularla ülkesine aleyhine çalışan kimsedir. Eğer Enver Paşa'nın bildiğiniz böyle bir icraatı varsa ben bunları bilmek isterim.

Ama bir savaşta yanlış kararlar alıp askerlerinin ölümüne sebep oldu, diye ona vatan haini yaftası giydirirseniz. insafta derim.

Ben Enverle ilgili yüzlerce şey okumuş onalrca araştırmayı incelemiş bir kişiyim. ve bu güne kadar yerli yabancı hiç bir kimsenin ona "Hain" dediğini duymadım. bunu kimden duyarsam, iddiasının desteğini isterim. hakkım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uzun zamandan beri gündeme hiç düşmeyen,hatta pek çok kişinin bilmediği bu olayın birkaç yıldır anılmasının altında yatan kişi aslında çok başarılı bir tıp adamı olan vede aynı zamanda sarıkamışlı olan Dr.bingür Sönmezdir.Bir bakıma sarıkamışa olan vefa borcunu ödemiştir ama birkaç çok önemli fazlayla...

olayı biraz daha başa sarasak eğer sarıkamış 1876-1877 rus savaşından sonra ruslar tarafından ele geçirilmiş vede bir rus garnizonunun kurulmasıyla sonuçlanmıştır.Birinci dünya savaşına girildikten sonrada enver paşa anadolunun doğsunu ve tabiki sarıkamışı ruslardan kurtarıp kafkaslara değin uzanabilmek için

bir harekat hazırlığına girişmeye başar..Fakat buradaki niyeti iyi analiz edemeyen bazı arkadaşlar bu harekatı şimdiki sığ kafatası milliyetçiliğiyle karıştırıyorlar vede en büyük hatayıda burada yapıyorlar...Birinci

dünya savaşındaysanız eğer vede bütün dünya kasıp kavruluyorsa böyle bir amaç turancılık deyip geçiştirilemeyecek kadar önemlidir diye düşünüyorum...............................

Paşanın en büyük yanılgısı vede hatası zaten daha savaş başlamadan önce kendisine ordunun kışa hazırlıklı olmadığını hatırlatan yaverlerine kulak asmamasında gizlidir birazda...Sonra kendisi hemen gidip erzurum da kumandayı ele alıyor vede bir büyük hata daha yapıyor yada yaptırılmak zorunda kalınıyor "sarayın damatlarından"Albay Hakkı Beyi 10. kolordunun başına getiriyor ki hakkı bey hırs konusunda Enver Paşanın epey de önündedir.Harekat 22 aralıkta başladığında bir kaç komutanın kaybedeceklerini anlayıp derhal istifayı vermeleride oldukça düşündürücüdür.yapılan planlara göre üç kolordudan birincisi allahu ekber dağlarını aşacak vede sarıkamışı kuşatacaktır lakin bazı komutanların kendi başlarına hareket etmeleri sonucu hakkı beyin kaçan rusları takip ederek kuşatmanın hattını genişletmesi ve onbinlerce askeri dağlara sürmesi büyük felaketlerin başlangıcı olmuştur::öncü birlikler sarıkamışa girmeyi başarsalarda ruslar tarafından yok edilirler ama sıl facia dağlarda yaşanırvede onbinlercesi ya donarak ölür yada tifüsten kırılır::

dört ocakta geri çekilme kararı verildiğinde artık tarihin en karanlık sayfaları yerini alacaktır..taki 1922 ye kadar...

Harekatın imkansız bir harekat olmadığı aslında sonradan çok söylenildi çünkü alman ve türk heyetleri tarafından oldukça iyi hazırlanan bir harekattı ama tifüs salgını vede soğuğun hesap edilmemesi vedeen önemlisi hakkı beyin bitip tükenmek bilmeyen hırsı bu harekatın başarısızlığında en büyük roldü......

90 BİN KİŞİ DEĞİLDİ ÖLEN

aslında savaşta ölenlerin sayısıda abartılmıştı;çünkü bu olayın ortaya çıktığı zamanlarda ki siyasi havada 90 bin ölü olarak lanse edilmesine birşey demiyordu....çünkü olayın ortaya çıktığı günlerde istiklal savaşı en çetin günlerini yaşıyor vede enver paşa yunanlılarla savaşan Atatürkün bir şekilde başarısız olmasını kolluyordu...Enver paşa batumda bunun olmasını beklerken ankara hükümetide bu olayın bu denli abartılmasında bir sakınca görmüyordu ve de bu daha sonralarıda devam ettirildi.....hakkı beyin savaşın bitmesinden yaklaşık birbuçuk ay sonra kendiside tifüsten can vermiştir...vede ölmeden önceki tuttuğu günlüklere göre ölü sayısı kırkbin civarıdır..........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

buyur hakkın olanı al.......

sonucun böyle olacağını bal gibi bile bile sırf adı duyulsun şanı yürüsün diye onca insanın ölümüne neden olan kimdir.....geri dönmek isteyenleri arkasından vurdurtan kimdir..........

made öncelikle sonucun böyle olacağı nasıl bile bile. Savaşın ilk evresinde türk ordusu büyük başarı göstermiş ve Rus komutanalr Fransızlardan teslim olma koşullarını görüşmek için aracı olmalarını rica etmişlerdir. Savaşın seyri, imha savaşı hazırlıklarının başlamasından sonra değişmiş, rus ordusunun durumunun iyi analiz edilememesi ve adrenalinin dediği gibi hava şartlarının hesaba katılamaması sonucu çatışmalar Türk ordusunun aleyhine dönmüştür. Ayrıca işgal altındaki bir vatan toprağını geri almak için savaşırken yüzde yüz başarı garantisi aransaydı. Kurtuluş savaşı verilmezdi. Zira türk ordusundan en az üç kat silah zırhlı ve asker yönünden güçlü bir orduya karşı savaşa girildi.

Geri dönmek isteyenleri arkasından vurdurtan lafına gelince. Demek ki bilgi lazım. Hangi ülkenin ordusu olursa olsun. taaruz sırasında geri dönen askerler sabit makineli birimelrince vurulur. Bu Çanakkale savaşlarındada, müttefiklerin 1944 te gerçekleştirdikleri normandiya savaşlarındada Stalingrad savaşındada vardır. . bu gün de askere giden herkese saldırı sırasında komutanalrın emri olmadan yani "geri çekilme" emri verilmeden geri çekilenin vurulacağı söylenir. Tüm ordular çatışmalar sırasında kaçan askerleri vurur. bunun amacı kimsenin buna yeltenmemesidir. zira bir kişi kaçmaya başlarsa psikolojik olarak diğer askerlerinde kaçmasına sebep olur.

Yani Enver Paşa Sarıkamışta şanı yürüsün diye değil işgal altındaki bir osmanlı şehrini geri almak için savaşmıştır. Zira Atatürk'ün de Samsuna çıktıktan sorna ilk giriştiği askeri harekat kars ve erzurumu ermeni ordularından temizlemek olmuştur. Sonucunun başarısızlık olacağıda hiç öyle baştan falan belli değildir dediğim gibi ilk evrede türk ordusu rusları püskürtmüştür. Geri dönen askerleri vurdurmak, Enver e has bir şey değildir. Atatürk, İsmet Paşa da dahil tüm komutanların verdiği emirdir bu.

Zira dediğin gibi okuyup araştırınca böyle şeyler söylenmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.