Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

SARIKAMIŞ DRAMI VE 90.000 ŞEHİT

sayman22

Önerilen İletiler

• Cevaplar 102
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

HAİN DEDİĞİN ARKADAN VURANDIR SENDE BİRAZ ABARTIYORSUN BE MADE TAMAM ADAM DÖRT DÖRTLÜK BİR İŞ YAPMADI HİÇ BİR ŞEKİLDE TASVİPTE ETMİYORUM AMA HAİNDİR DİYİPTE ÇIKMAMAK LAZIM İŞİN İÇİNDEN.

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR BELKİDE ONU ANLAMAK İÇİN O ATEŞE DÜŞMEK GEREKİRDİ..... ;)

hain olmak için illa arkadan mı vurmak lazım ...gerçi askerler artık dayanacak güçleri kalmayınca kaçmaya başlamış ve kaçanların çoğuda arkadan vurulmuştur.........acaba bu nedir hah buldum vatan sewer.....yokya kahraman........

benim düşüncem sabittir değişmez.......

sewgiler.... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu benim şahsi görüşümdür...bana göre vatan hainidir.......

önce 1.dünya savaşında alman vaatleri sonucu ülkeyi zora soktu..sonra sarıkamış faciası......ben bu olaylarda sadece çıkar görüyorum...bir devlet adamı çıkar uğruna kendi özel çıkarları uğruna birşeyler yapıyorsa bu ne olur sizce.....

siyasi yönü sayıftı yanlış sıtrateji izledi diye bilirsiniz.dünyasavaşına neşartlarda girdiğimiz ortada balkanlarda saldırıya uğramışsın savaşa girmemek için hertürlü yolu denemişsin itilaf devletleri ile görüşmüşsün tarafsızlığını korumak istemişsin saldırılara maruzkalmışsın savaşa girmekten başka altarnatifin kalmamış ittifakını almanya ile yaparak savaşa girmişsin .Kazanan taraf olsaydın kahraman enver ...... kaybetmişsin güngelmiş azarbeycan cepesinde almanlar tarafından satılarak katledilmişsin

neticede kaybetmişsin .

enver paşa busüreçde ne çıkarı gözetmiştir. dediğim gibi her fani gibi yanlışlarıvardır ama çıkarcı hain biraz ağırolur.

enver paşa yiğitce yaşamış yiğitce ölmüş bir türktür......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

enver paşa ve onun zihniyetindeki kişilerle bu millet her zaman "gurur duymuştur".gururun ne olduğunu bilmeyen bir millet her zaman böyle davranışlar sergiler.soğuktan donan ve geri dönüncede arkadan vurulan o kadar insan.hiçbirinin adı bile anılmıyor ama bunları yapanlar kahraman.yakışır bu millete böyle kahramanlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öcelikle enverin ülkeyi 1, dünya savaşıan sokmasının mantıklı bir gerekçesi yoktur. zira başka topiclerde uzun uzun anlattığım gibi. bırakın kaybedenelri kazananları bile mahveden bir savaşta tarafsız kalmış Osmanlı devleti savaştan sorna çok avantajlı bir konumda olurdu.

ama söyeldiğim gibi Enver'İn çok kötü ve yetersiz bir devlet adamı olması, onun cesaretini , savaşçılığını, ülke sevgisini yok etmez. İhtiraslarının kurbanı olmuş bir adamdır, tabi ülkenin lideri olduğu için ülkede aynı şekilde.

Enver bir komitacıdır, savaşamayı çok iyi bilir. Ama bu alanda ki başarısının zerresi devlet idaresinde yoktur onda. Elbette Enver Sarıkamış'a askerleri ölsünler diye göndermedi. Yanlış kararlar verdi, hatta imha savaşı kararı alması aptalcaydı. Rus ülkesindeki iç karışıklıklar, iç çatışmalar ve sarıkamış savaşının ilk evresindeki türk başarıları sarıkamıştaki rus askerleri arasında savaş isteğini yok etmişti. Teslim olmaya hazırlanıyorlardı. Enver ne yaptı teslim olmak üzereo lan bir düşman ordusunu tekrar savaşmaya ikna edicek şeyelr yaptı. zira düşman imha edilmek üzere manevra yapıldığını anlarsa tabiki savaşa döner.

Enver büyük hayalleri ve hırsları olan bir adamdı. neticede bu hırslarıyla ülkeyi kaybedileceği baştan aşikar olan bir maceraya soktu. Ama bundaki temel gayesi, daha güçlü bir osmanlı devletiydi. O bu yaptıkalrının neticesidne Osmanlı'nın kaybettiği toprakları geri alacağını, ve hazardan manastır'a kadar tekrar güçlü bir devlet olacağını umuyordu. yanıldı bedelide büyük oldu.

Ama bu ülkede, meşrutiyeti, kanuni esasiyi, meclis-i mebusanı borçlu olduğumuz ibr adamı Hain diye anmak tek kelimeyle insafsızlıktır. O kötü bir devlet adamıdır, devlet yönetmek için uygun değildir. Ama asla bir hain değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

enver paşa ve onun zihniyetindeki kişilerle bu millet her zaman "gurur duymuştur".gururun ne olduğunu bilmeyen bir millet her zaman böyle davranışlar sergiler.soğuktan donan ve geri dönüncede arkadan vurulan o kadar insan.hiçbirinin adı bile anılmıyor ama bunları yapanlar kahraman.yakışır bu millete böyle kahramanlar.

helal be arkadaş.........

işte benim ülkeme böyle kahramanlar yakışıyor.....güdülmeye alışmışız nasılsa.......artık dur demenin zamanı geldi.....bu topraklar vatan haini yetiştirmesin...2.sarıkamış olayı yaşanmasın.......

ewet ateş düştüğü yeri yakıyor karçiçeği.......sen yandın mı peki..onca askerin karısı,anası doğmamış çocuğu babası yandı maalesef......

bende gurur duyuyorum 90.000 şehidimle........

saygılar :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kimden bahsediyoruz Enver Paşa'dan

hani şu Makedonya kahramanından. Hani İttihat Terakki'Nin liderinden, hani ülkeye meşrutiyeti getiren adamdan, hani kanuni esasiyi yürülüğe sokan, meclis-i mebusanın açılmasını sağlıyan adamdan.

Hani Abdulhamidin kıvılcımıyla 31 martta gericiler istanbulda ayaklanınca, Hareket ordusuyla gelip gericileri bastıran adamdan. Hani ileride ülke müttefiklerin işgaline uğradığında halkı silahlandırıp kuvay-ı milliye çetelerinde örgütleyen fedaileri yetiştiren adamdan. Hani şu Cumhuriyet döneminin aydınlarının yetişmesini sğalıyan okulları açan adamdan. Hani Mustafa Kemal ve arkadaşları henüz askeri idadi de öğrenciyken, onları örgütleyen yazılarıyla, fikirleriyle onları harekete geçiren adamdan.

Bu adamın egoları, hırsaları, ve Daha güçlü bir devlet hayaliyle giriştiği maceralar onu hain mi yapıyor. Bir savaşta askerler niye ölür. çeşitli sebepelrin yanıdna komutanlarının verdiği yanlış kararlarla. peki komutanın yanlış kararlar vermesi onu vatan haini mi yapar ?.

Çanakkale yenilgisinden ve yüzbinelrce anzak ve ingilizin ölümünden sonra Churchill vatan haini mi olmuştur yoska ingilterenin başbakanı mı?. Market Garden operasyonunda yanlış kararla 8000 ingiliz paraşütçüsünü 3 alman tank tümeninin otasına indirip hepsinin ölümüne sebep olan Montgomery vatan hainimi olmuştur. yoksa müttefik orduları baş komutan yardımcısı mı?.

benim anladığım kadarıyla buradaki bir çok arkadaşımız Enver hakkında hiç bir şey okumamış. "Enver'İn kararları sarıkamışta 90 bin askerimizin ölümüne sebep olmuş o halde enver vatan hainidir" bu mu yani ?

tekrar söylüyorum, Enver'in devlet yönetmindeki beceriksizlikleri ve yanlış kararları tartışılmaz. Ama Enver'in cumhuriyetin mirası üzerindeki hakkıda tartışılmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

helal be arkadaş.........

işte benim ülkeme böyle kahramanlar yakışıyor.....güdülmeye alışmışız nasılsa.......artık dur demenin zamanı geldi.....bu topraklar vatan haini yetiştirmesin...2.sarıkamış olayı yaşanmasın.......

ewet ateş düştüğü yeri yakıyor karçiçeği.......sen yandın mı peki..onca askerin karısı,anası doğmamış çocuğu babası yandı maalesef......

bende gurur duyuyorum 90.000 şehidimle........

saygılar :clover:

BİR KARSLI OLARAK EMİN OL SENDEN DAHA ÇOK YAKMIŞTIR BENİ BU ATEŞ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zira başka topiclerde uzun uzun anlattığım gibi.

İhtiraslarının kurbanı olmuş bir adamdır, tabi ülkenin lideri olduğu için ülkede aynı şekilde.

Çok afedersin arkadaşım demekki değer topiclerde açıkladığın gibi ha.kendini otorite görmeye başlamışsın maşallah.sen ilerde ben demiştimde dersin.

kurban kelimesi çok farklı bir anlamdadır,bilmiyorsan kullanma canım.yani aslında kendisi iyidir ama hayatı gereği kendini feda etmiştir gibi kullanım olmuş ve haddi aşmıştır arkadaşım.

sonra da aptallık yapmış demişsin.önce karar ver sonra fikir beyen edersen daha sağlıklı olur.madem aptallık yapıyor o zaman aptaldır.madem aptal o zaman ne işi var memleketin başında.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

maradona, "aptalca davranmıştır imha savaşı konusunda" demişim. herpimizin hayatında aptalca davrandığı konular olur. bu eşittir aptal olduğumzu anlamına gelmez.

yazdığım mesajın tamamını okursan orada net fikri ifade edildiğini görürsün.

bir şeyler yazmış olmak için yazmayalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunca yazının içinde enver paşa kahramandır diyen birini gördünüz yada okudunuzmu...

bakın bu iki kavram çok ayrıdır birbirinden .... enver paşa vatan haini değildir diyoruz...sarıkamış faciası taktik bir hata ve enver paşanın ihtiraslarının bir sonucudur...

ama öyle anlaşılıyor ki vatan haini değilse kahraman mı yani

yakışır bu millete böyle kahramanlar kısmını da biraz açmanızı rica edicem kime nasıl kahraman yakışır -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

maradona, "aptalca davranmıştır imha savaşı konusunda" demişim. herpimizin hayatında aptalca davrandığı konular olur. bu eşittir aptal olduğumzu anlamına gelmez.

yazdığım mesajın tamamını okursan orada net fikri ifade edildiğini görürsün.

bir şeyler yazmış olmak için yazmayalım.

canım arkadaşım ama hiçbirimizin aptallığı 90 bin insanın ölümüne malomaz herhalde.övdüğün insanın yaptıklarını bir kez daha dikkate al.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allah allah ya arkadaşlar enver zevk için mi Sarıkamış'ta Rus ordusuna saldırdı ?

sapla samanı birbirine karıştırma konusunda ne kadar gayretlisiniz.

Cehennemin yolları iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir.zevkten saldırmadı ama bu yüzden o kadar insan öldü.sapla saman dediğin neki,biz 90 bin candan bahsediyoruz burada arkadaşım.

kiminle gurur duyacağını bilmeyen insanlardan bahsettim ben canım.enver ne ise benimm için çatlı ve onun gibileri de aynıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

maradona, Osmanlı ile Türkiye'nin savaşta olması ve o rus ordusunun sarıkamışı işgal ediyor olması sebep olamazmı enverin saldırması için. zira birde rus işgalini yaşamış doğu insanlarına sormak lazım bunu. Enver kazansaydı işgal olamyacaktı.

çatlı ve enver bir miş onun için. Sen hayatında Enverle ilgili herhangi bir şey okudun mu merak ettim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cehennemin yolları iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir.zevkten saldırmadı ama bu yüzden o kadar insan öldü.sapla saman dediğin neki,biz 90 bin candan bahsediyoruz burada arkadaşım.

kiminle gurur duyacağını bilmeyen insanlardan bahsettim ben canım.enver ne ise benimm için çatlı ve onun gibileri de aynıdır.

kusura bakmayın ama sığ düşünüyosunuz

21.yy dayız ve siz sarıkamış olayını günümüze göre değerlendiriyosunuz... tarih bu değildir...

savaş halinde şartları,ülkenin durumunu, dış politikadaki gelişmeleri ve insanların düşüncelerini irdelemeye çalışın...

o zaman insanları infaz etmek o kadar kolay olmuyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

maradona, Osmanlı ile Türkiye'nin savaşta olması ve o rus ordusunun sarıkamışı işgal ediyor olması sebep olamazmı enverin saldırması için. zira birde rus işgalini yaşamış doğu insanlarına sormak lazım bunu. Enver kazansaydı işgal olamyacaktı.

çatlı ve enver bir miş onun için. Sen hayatında Enverle ilgili herhangi bir şey okudun mu merak ettim.

okumadım.ne haddime.ama sen bir beyanatta bulunursan anlarız,üstad.

benim bildiğim kadarıyla turancı fikirlerden dolayı orada bulunuyormuş enver paşanız,savunma için değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sarıkamış rus toprağı mı, kafkas toprağı mı türk torpağı mı. bu kadar mı mantıksızsınız, savaşın cerayan ettiği yer türkiye toprağı. Enver sarıkamışı fethe mi gitti. kendi toprağında savaşan ordu, savunan güçtür. Zira türk toprağıdna bir rus ordusu vardır. Enver'İn kafkasyayala ilgili hayalleri başka bir şeydir. Sarkıkamış'ta savaşan türk ordusu işgalci bir güöçle savaşıyordur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ÇATLIYLA ENVER İ NASIL AYNI KEFEYE KOYDUNUZ HAYRET!!!

CYRANOYA KATILIYORUM... KAHRAMAN DEĞİL ASLA AMA DOKSANBİN CANA BİLE BİLE KIYACAK KADAR DA HAİN DEĞİL..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kusura bakmayın ama sığ düşünüyosunuz

21.yy dayız ve siz sarıkamış olayını günümüze göre değerlendiriyosunuz... tarih bu değildir...

savaş halinde şartları,ülkenin durumunu, dış politikadaki gelişmeleri ve insanların düşüncelerini irdelemeye çalışın...

o zaman insanları infaz etmek o kadar kolay olmuyor...

konjontürel bir ilişki çerçevesinde konuş diyorsun demeki arkadaşım.tarih nedir bu arada?vakanivüslükle tarihi karıştırmayın aman ha.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sizi yormayayım ben bir önceki sayfada hayatı var bi göz atarsanız...

1922 den sonra turan fikrini gerçekleştirmek amacıyla kafkaslara geçmiştir

yani dünya savaşından çok sonra

ah zeynucuğum sende olmasan nasıl aydınlanacaz biz......iyki varsın gıııı :P

saygılar..... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.