Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

SARIKAMIŞ DRAMI VE 90.000 ŞEHİT

sayman22

Önerilen İletiler

Geri dönmek isteyenleri arkasından vurdurtan lafına gelince. Demek ki bilgi lazım. Hangi ülkenin ordusu olursa olsun. taaruz sırasında geri dönen askerler sabit makineli birimelrince vurulur. Bu Çanakkale savaşlarındada, müttefiklerin 1944 te gerçekleştirdikleri normandiya savaşlarındada Stalingrad savaşındada vardır. . bu gün de askere giden herkese saldırı sırasında komutanalrın emri olmadan yani "geri çekilme" emri verilmeden geri çekilenin vurulacağı söylenir. Tüm ordular çatışmalar sırasında kaçan askerleri vurur. bunun amacı kimsenin buna yeltenmemesidir. zira bir kişi kaçmaya başlarsa psikolojik olarak diğer askerlerinde kaçmasına sebep olur.

Evet savaş halinde istiklal mahkemeleri devreye girer , savaşmakla yükümlü olup kaçanlardan sağ kalanlar bu mahkemelerde yargılanır ve kurşuna dizilerek idam edilir, harp alanında tespit edilenler orada infaz edilir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 102
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

ayrıca şunuda eklemek isteri geri dönen askeri vurmalar sadece sarıkamışta değil kurtuluş savaşındaki pek çok cephede de olmuştur ve bu hep olacaktır....

Enver paşa bu harekatta bir talihsizlikler silsilesinin içinde bulmuştur kendisini.....hain olduğuna inanmıyorum

savaş kaybetmiş bir komutandı sadece vede Atatürke rakip olmasıda bu şekilde lanse ettirilmesinde büyük rol oynamıştır diye düşünüyorum...

SAYMAN YİNE BENDEN ÖNCE DAVRANMIŞSIN.......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kim ne derse desin evet enver bir cılgındır enver muthis ihtirasları olan biridir ama ittihat terakki cesur insanların hemde cok cesur insanların turkiye tarihinde ki en önemli renklerinden biridir. Eger bir cılgınlık aranacaksa o cılgınlıgı bulmak icin sarı kamısa gitmeye gerek yok cok yakınımızda ki bab-ı alıye gitmelisiniz size bir anektod aktarmak istiyorum bunu bu forumda daha once alıntılamıs olabilirim bilmiyorum ama cok hosuma giden bir anektof oldugu icin yinelemek pahasına yazmak istiyorum " enver ve talat ın önlerinde oldugu bir grup birbirleriyle sakalasarak atlarını bab-i aliye surmektedir ve bir anda tatal pasa birbiriyle sakalasan arkadaslarına susun emrini verir ve ekler " buraya ihtilal yapmaya geldik" bu arada bab-i alinin bir kosesinde tavla oynayan iki kisiden birisi sokagın basında enver ve talat ı görünce oyundaki arkadasından musade ister ve su isi bitirelim geliyorum bi yere kalkma der" bu insanların ruh hallerini saptamak acısından bu pasaj gercekten de cok hostur yada 1926 istiklal mahkemesi dönemi öncesinde mustafa kemali öldürdügünde iktidara geleceklerinin düsünerek suikast hazırlanyanlar yada kılık degistirerek turkiyeye gelen ve kurtulus savasının önderliginin mustafa kemalden almanın hesabını yapan enver böyle birisi hakkında konustugumuzu unutmayalım ben tarihsel olarak enver pasanın safında yer almak yerine suphileri safında yer almayı tercih ettim ama ne mustafa suphi ne musta kemal envere sizin yapmıs oldugunuz yakıstırmaları yapmamıstır bu acıdan bu tarihsel kisilige kufretmek yerine anlamaya calısmak daha mantıklı olacaktır.... Eger enverin hatalarından bahsedilecek se ermenilere uygulanan sistematik siddet bence ittihat terakkinin yuzumuze surdugu buyuk bir kara olarak tartısılmalıdır.... Ve son olarak eklemek istedigim sey donen askerlerin vurulması yerine savasın kendisi sorgulanmalıdır....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ulyanov eklemek isterim ki, bu ülkeden suphiler, Mustafa Kemal'ler ve arkadaşları çıktıysa hiç biri gökten düşmemiştir. bunda Enver'in ve İttihat Terakki nin payı vardır. neticede bu ülkeye ilerici aydınlanmacı fikirleri getirenler onlardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

Evet savaş halinde istiklal mahkemeleri devreye girer , savaşmakla yükümlü olup kaçanlardan sağ kalanlar bu mahkemelerde yargılanır ve kurşuna dizilerek idam edilir, harp alanında tespit edilenler orada infaz edilir..

Bu kadar da mı ruhsuz olunur...

İnsan ileriyi görüp,arkadaşlarının soğuktan öldüğünü görüp de geri dönmek isterse bu nedir?

sana göre savaştan kaçma değil mi...Biraz da oradaki ölenleri anlamaya çalışsanız...

Siz sadece olayı Enver Paşa gözünden görüyorsunuz:"vah canım,ne de iyi ve cüretkar bir komutanmış,osmanlıyı eski günlerine kavuşturacakmış da ama gel görki zalim felek buna izin vermemiş ve askerleri hem soğuktan donmuş hem de kaçma cüretinde bulunmuşlar"...

İşte sizin demeye çalıştığınız ve de diyemediğiniz şeyi ben dedim sizin adınıza...Bir de askerlerin ve onların aileleri açısından bakın bakalım.

Sizin gibi insanlar Kürt Sorunu'na da aynı mantıktan bakarlar...Sadece ÜLKE savunması sizin için önemlidir.Orada ölen ASKER ya PKK'lı sizin için pek önemli değildir.Olaya bir de ölenler ve aileleri gözüyle bakın bakalım...

Bir de Enver Paşa'nın,hain değil de kötü Komutan olduğunu söyleyen arkadaşa bir lafım var...Vatan Hain'i olmak için daha ne yapması gerekiyor bu adamın...

-Ülkeyi Dünya Savaşı'na sokuyor

-90 bin kişinin ölümünden sorumlu Sarıkamış'ta

-Ermeni katliamının da baş sorumlulularından biri..

Ama dediğn gibi adam aslında "İYİ NİYETLİ" imiş...kader diyelim..

Unutmayın ki,"CEHENNEMİN YOLLARI İYİ NİYET TAŞLARI İLE DÖŞENMİŞTİR"...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

lafı dönüp dolaştırıp PKK propagandasına getirmek için Enver Paşa'ya saldırmana gerek yok :)

Osmanlı ilk kez savaşa girmedi. her savaşa girdiğinde sokanlar vatan hainimiydi.

Enver Paşa nın arkadaşları Malta ingilizler tarafından esir tutulmuş ve tüm uğraşlarıan rapemn ermenilere yönelik katliam yaptıkalrıan dair bir sayfa kanıt bile bulunamamıştır.

90 bin askerin ölümünden Enver Sorumludur derken, yahu nasrettin hoca demiş ya, hırsızın hiç mi sucu yok. sanki Enver Paşa onları pikniğe götürmüştü sarıkamış dağlarına.

Asker PKK lı olayıan zıpladında ona da gelince. evet orada ölen ülkesini savunan askerle vatan haini PKK lı benim gözümde bir dğeildir. ikincisi umrumda bile değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

lafı dönüp dolaştırıp PKK propagandasına getirmek için Enver Paşa'ya saldırmana gerek yok :)

Osmanlı ilk kez savaşa girmedi. her savaşa girdiğinde sokanlar vatan hainimiydi.

Enver Paşa nın arkadaşları Malta ingilizler tarafından esir tutulmuş ve tüm uğraşlarıan rapemn ermenilere yönelik katliam yaptıkalrıan dair bir sayfa kanıt bile bulunamamıştır.

90 bin askerin ölümünden Enver Sorumludur derken, yahu nasrettin hoca demiş ya, hırsızın hiç mi suçu yok. sanki Enver Paşa onları pikniğe götürmüştü sarıkamış dağlarına.

Asker PKK lı olayıan zıpladında ona da gelince. evet orada ölen ülkesini savunan askerle vatan haini PKK lı benim gözümde bir dğeildir. ikincisi umrumda bile değildir.

Vay be...

Bir insan kendini ancak bu kadar güzel ifade edebilir.Daha ötesini düşünemiyorum.

Peki kardeş,burada "hırsız" kim oluyor? Eğer,askerlerse,zaten onlar kaçmaya çalışmışlar...ama gel görki vatanını ve milletini sevenler tarafından vurulmuşlar.

Bir de "piknik"e götürmemiş demek ki? Asker "mademki ölecekse ölsün" demeye getirmişsin...

Aferim,sana da bu yakışır...sana insan demek bile bence hakaret sayılır.

Demek insanlarını savaşa sokmak hainlik değil ha...

Peki ne diye BUSH ile ilgili laflar ediyorsun başka topiclerde...?Adam,ırak'ı almak istiyor ve bunun için kendi insanlarını feda ediyor;ya da Irak'ta ölenlerden sanane?Onların da ölecekleri varmış,"hırsız" misali onların hiç mi günahı yok değil mi?

Demek Enver Paşa hakkında tek bir sayfa kanıt yok ha...?

Sen,katliamların sayfalarda mı kanıtlandığnı zannediyorsun?Yapıp,bir de bunu kağıda dökmelerini mi bekliyorsun?"Yahudi katliamı" sayfalarda değil,KIZIL ordu Almanya'ya girdiğinde anlaşıldı.Ama burada benzer bir olmadığı için kanıtlanamadı;daha doğrusu bazıları için bu geçerli.Özellikle de Türkiye'de yaşayanlar dışında reddeden kalmadı.

Demek,zıplayarak PKK propagandası yapıyorum ha...analar ne zeki evlatlar doğuruyorlar....Hemen de her şeyi anlayabiliyorlar...saman altından su yürütemedim,en azından sen yemedin...

Senden daha iyi niyetli oldukları kesin.

Yazı-tura filminde bir sahne vardır:

Ölen askerlerin arkasından kahraman derler,ama sakat gelince asker,herkes horgörür.Sen Sarıkamış'ta ölenler için bunu bile çok görmüşsün.Utanmasan "ne biçim asker bunlar", diyeceksin,"soğuktan da ölünür müymüş" diyeceksin.

Aynaya baktığında ne görüyorsun hakikaten?

Merak ettiğimden değil,sadece bil diye sordum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sabit önce bana bazı sözleri atfediyor ondan sonra. o sözleri kendi kafasına göre eleştiriyor. yani sabit gölge boksu yapıyor.

Be sabit. Sarıkamış Çarlık Rusya tarafından işgal edilmiş bir Osmanlı toprağıdır. Kendi toprağını işgalden kurtarmak için verilen savaş kararıyla. Irak'ı işgal eden Amerikanın savaşı sen nasıl aynı kefeye koyuyorsun.

Ya siz İçinde Türk kelimesi geçen hereşye saldırmak için programlandınız mı. komik komik argümanlarla sırf saldırmış olmak için bu saldırı niye.

Mantığa bak ya. Bush Irak işgalini yapmış, Enver de sarıkamışta orduyu harbe sokmuş ikisi aynı. al sana zeka tablosu :)

Evet hırsızın hiç mi suçu yoktur. Sarıkamışa Enver paşa orduyu pikniğe mi götürdü yoska işgal atlındaki bir vilayeti geri almaya mı. Sarıkamışı işgal eden çarlık rusya ordusunun hiç payı yok dimi ölen 90 bin asker üzerinde. Enver onalrı pikniğie götürüp öldürdü dimi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

Yazını oku diye tekrar aldım.

Neler dediğini bilmiyorsan bir daha oku bakalım...

90 bin askerin ölümünden Enver Sorumludur derken, yahu nasrettin hoca demiş ya, hırsızın hiç mi sucu yok. sanki Enver Paşa onları pikniğe götürmüştü sarıkamış dağlarına.

Bunları da bir daha yazıyorum ki anlayasın diye...

Çok zor birşey istiyorum belki ama deneyeyim dedim ben yine...

Vay be...

Bir insan kendini ancak bu kadar güzel ifade edebilir.Daha ötesini düşünemiyorum.

Peki kardeş,burada "hırsız" kim oluyor? Eğer,askerlerse,zaten onlar kaçmaya çalışmışlar...ama gel görki vatanını ve milletini sevenler tarafından vurulmuşlar.

Bir de "piknik"e götürmemiş demek ki? Asker "mademki ölecekse ölsün" demeye getirmişsin...

Aferim,sana da bu yakışır...sana insan demek bile bence hakaret sayılır.

Demek insanlarını savaşa sokmak hainlik değil ha...

Peki ne diye BUSH ile ilgili laflar ediyorsun başka topiclerde...?Adam,ırak'ı almak istiyor ve bunun için kendi insanlarını feda ediyor;ya da Irak'ta ölenlerden sanane?Onların da ölecekleri varmış,"hırsız" misali onların hiç mi günahı yok değil mi?

Demek Enver Paşa hakkında tek bir sayfa kanıt yok ha...?

Sen,katliamların sayfalarda mı kanıtlandığnı zannediyorsun?Yapıp,bir de bunu kağıda dökmelerini mi bekliyorsun?"Yahudi katliamı" sayfalarda değil,KIZIL ordu Almanya'ya girdiğinde anlaşıldı.Ama burada benzer bir olmadığı için kanıtlanamadı;daha doğrusu bazıları için bu geçerli.Özellikle de Türkiye'de yaşayanlar dışında reddeden kalmadı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öylemi, peki ermenikatliamının yapıldığı söylenen coğrafya, ermeni orduları tarafından işgal edildiğinde demi bir tek sayfalık kanıt bulunamadı :)

tamam madem yahudi katliamı kızıl ordu almanyaya girince anlaşıldı. ermeni katliamı yapıldığı söylenen coğrafyada ermenistan orduları tarafından işgal edildi. durum aynı,

niye maltadaki esirleri yargılayacak bir sayfa bile kanıt bulunamadı :)

buyur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

Eger enverin hatalarından bahsedilecek se ermenilere uygulanan sistematik siddet bence ittihat terakkinin yuzumuze surdugu buyuk bir kara olarak tartısılmalıdır.... Ve son olarak eklemek istedigim sey donen askerlerin vurulması yerine savasın kendisi sorgulanmalıdır....

Sistematik şiddet...

Evet, bunun sonucunda da insanlar öldü.Ve bu "sistematik" olduğu için buna "SOYKIRIM" deniliyor...

Savaşın da bir mantığı vardır ve bunu savunacak değilim,ayrıca savaş bazan bir zorunluluktur.Asker istemese de savaşmak zorunda bırakılabilir ve "o" asker bu yüzden sorgulanamaz.Ama bir komutan her zaman sorgulanabilir ve hele "o" komutan ülkesini savaşa sokmuş ve kendi askerlerini -soğuktan donmamak için kaçan askerlerini- arkadan tarayan bie komutansa...

öylemi, peki ermenikatliamının yapıldığı söylenen coğrafya, ermeni orduları tarafından işgal edildiğinde demi bir tek sayfalık kanıt bulunamadı :)

tamam madem yahudi katliamı kızıl ordu almanyaya girince anlaşıldı. ermeni katliamı yapıldığı söylenen coğrafyada ermenistan orduları tarafından işgal edildi. durum aynı,

niye maltadaki esirleri yargılayacak bir sayfa bile kanıt bulunamadı :)

Ermeni orduları diye bir şey yoktur.Sadece bizim Kuva-yi Milliye tipi çeteleri vardır.Çete'yi burada kötülemek manasında kullanmadığımı belirtmek isterim.Zaten,Doğu Anadolu'daki bu tür öldürülmeleri kimse konu yapmıyor.Asıl konu şu:TECHİR kanunu...

Ne olmuş peki:Bu kanunla İstanbul ve İzmir dışındaki bütün Ermeniler toplatılmış ve sürgüne yollanmışlardır.Ve bu zorunlu göçler sırasında da çok sayıda Ermeni ölmüştür.İşte bu nedenle buna "SOYKIRIM" denmiştir.Öncelikle bu ayrımı yapman gerekiyor.

Ermeni çeteleri,kendilerince bir "intikam" için oradaki insanlara saldırdılar ve bu tabiki karşılığını bulmuştur ve aynı tepki Türkler tarafından da gösterilmiştir.Ama bu olaylar 120 bin asker yollayacak kadar büyük boyutlarda değildir.1915 yılında 120 bin asker ne demek biliyormusun?Sence bir devlet o savaş koşullarında o kadar askerini bunun için oraya yollar mı?

Malta'daki esirler...

Tek sayfa kanıt bulunamaz tabiki...

Bunu yazacak bir devlet olabilir mi sence?Kendi arşivine "Evet,biz şu kadar öldürdük" diyen bir devlet olabilir mi?

SOYKIRIM,senin anladığından daha ağır bir şeydir ve kanıtlanması da o kadar zordur.Ve bu "Vicdan"i bir bakış açısıyla kanıtlanabilir.Ne tarih,ne edebiyat ne de başka bir yöntemle kanıtlanamaz.Sadece "VİCDAN"...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ermeni orduları diye bir şey yoktur.Sadece bizim Kuva-yi Milliye tipi çeteleri vardır.Çete'yi burada kötülemek manasında kullanmadığımı belirtmek isterim.Zaten,Doğu Anadolu'daki bu tür öldürülmeleri kimse konu yapmıyor.Asıl konu şu:TECHİR kanunu...

Ne olmuş peki:Bu kanunla İstanbul ve İzmir dışındaki bütün Ermeniler toplatılmış ve sürgüne yollanmışlardır.Ve bu zorunlu göçler sırasında da çok sayıda Ermeni ölmüştür.İşte bu nedenle buna "SOYKIRIM" denmiştir.Öncelikle bu ayrımı yapman gerekiyor

ya dana sen bu sıfır tarih bilginle nasıl bu kadar çok ahkam kesebiliyorsun :)

Ermeni orduları diye bir şey yok mu :)

Bolşevik ihtilailinden sonra rusya orduları tarafından boşaltılan doğu illeri "Ermenistan Devleti Ordusu" tarafından işgal edilmiştir. Atatürkün kurtuluş savaşını başlatmasıyla, Kazım Karabekir komutasındaki doğu ordusu Ermeni ordularını bozguna uğratıp Erivana kadar sürmüş. Orada imzalanan Gümrü Anlaşmasıyla Ermensitan ve Türkiye arasında barış sğalanmış ve doğu sınırı çizilmiştir.

Doğuda Ermeni ordusunun işgalini ve Ermeni ordularıyla Türk ordusu arasındaki savaşı duymamış bilmeyen adam. bize ne konularda ahkam eksiyor. ah forum ah :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

ya dana sen bu sıfır tarih bilginle nasıl bu kadar çok ahkam kesebiliyorsun :)

Ermeni orduları diye bir şey yok mu :)

Bolşevik ihtilailinden sonra rusya orduları tarafından boşaltılan doğu illeri "Ermenistan Devleti Ordusu" tarafından işgal edilmiştir. Atatürkün kurtuluş savaşını başlatmasıyla, Kazım Karabekir komutasındaki doğu ordusu Ermeni ordularını bozguna uğratıp Erivana kadar sürmüş. Orada imzalanan Gümrü Anlaşmasıyla Ermensitan ve Türkiye arasında barış sğalanmış ve doğu sınırı çizilmiştir.

Doğuda Ermeni ordusunun işgalini ve Ermeni ordularıyla Türk ordusu arasındaki savaşı duymamış bilmeyen adam. bize ne konularda ahkam eksiyor. ah forum ah :)

Ah canım benim ya...

Acaba bana o savaşın adını verebilir misin?Hani şu ERMENİ ORDULARINI yenip kovduğumuz savaşın adını?...

Hakikaten merak ettim...

Ah forum ah dememeliydin,eğer benim yanlışımsa neden bu forumun günahı olsun...

Sence,böyle bir savaş olsaydı "bizim tarihçilerimiz" bunu bire on katarak anlatmaz mıydı?

Düşün,taşın biraz da kaşın öyle cevap ver...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dana sen ne saçmalıyorsun ya :)

sen hangi tarih kitabını okudunda ermenistan devletiyle yapılan savaşı ve gümrü antlaşmasına rastlıyamadın :)

şaşırıyorum artık gerçekten ya.

Doğu Cephemizde Ermenilerle Savaş Başlıyor

...

Arzu buyurursanız o günlerin doğu sınırlarımızdaki ciddi işlerine geçelim:

Yüksek hey’etinizce de bilinmektedir ki, Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan beri Ermeniler, gerek Ermenistan içinde, gerek sınıra yakın yerlerde, Türkleri toplu olarak öldürmekten bir an geri durmuyorlardı. 1920 yılının Sonbaharında Ermenilerce yapılan zulümler dayanılmaz bir kerteye geldi ve Ermenistan seferine karar verildik. 9 Haziran 1920 tarihinde, Doğu bölgesinde geçici seferberlik ilan ettik. 15’nci Kolordu Komutanın Kazım Karabekir Paşa’yı Doğu Cephesi Komutanı yaptık. 1920 Haziranında, Ermeniler, Oltu’da kurulan, mahalli Türk yönetimine karşı hareketle, o bölgeyi ele geçirdiler. Dışişleri Bakanılığı’mız tarafından Ermenilere 7 Temmuz 1920’de bir ültimatom verildi. Ermeniler aynı şekilde hareketlerine devam ettiler. Sonunda, seferberlikten üç buçuk dört ay kadar sonra, Ermenilerin Kötek, Bardiz bölgelerinde toplanan kuvvetlerimize taarruzu ile savaşa başlandı.

Ermeniler, 24 Eylül 1920 sabahı Bardiz cephesinden baskın şeklinde yaptıkları genel bir taarruz ile başarıya ulaştılar. ... Ermeniler geri püskürtülüp girdikleri bölgelerden atıldılar. Ordumuz 28 Eylül sabahı ileri harekete geçti. ...

Ordu, 29 Eylülde Sarıkamış’a girdi, 30 Eylülde Göle işgal edildi. Fakat bazı sebepler ve düşüncelerle 28 Ekim 1920 tarihine kadar, bir ay, Sarıkamış-Laloğlu hattında kaldı.

...

Efendiler, savaş alanında verilecek emri bekleyen Doğu Ordumuz, 2 Ekim 1920 günü Kars üzerine harekete başladı. Düşman, direnmeksizin Kars’ı terketti. Kars 30 Ekimde tarafımızdan işgal edildi. 7 Kasım tarihinde birliklerimiz, Arpaçay’ına kadar olan bölgeyi ve Gümrü’yü ele geçirdi.

Ermeniler, 6 Kasımda ateşkes ve barış için müracaat etmişlerdir. Biz de ateşkes anlaşmasının maddelerini, Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla, 8 Kasımda Ermeni ordusuna bildirdik. 26 Kasımda başlayan barış görüşmeleri 2 Ocak’ta son buldu ve 2/3 Ocak gecesi Gümrü Antlaşması imzalandı. (s. 331-333)

Milli Hükümet’in Yaptığı İlk Antlaşma: Gümrü Antlaşması

Efendiler, Gümrü Antlaşması, Milli Hükümet’in yaptığı ilk antlaşmadır. Bu antlaşma ile, düşmanlarımızın hayallerinde ta Harşit vadisine kadar uzanan Türk ülkelerini kendisine bağışlamış oldukları Ermenistan, Osmanlı Devleti’nin 1877 seferiyle kaybetmiş olduğu yerleri, bize, Milli Hükümet’e terkederek aradan çıkarılmıştır. Doğudaki durumlarda önemli değişikler olması yüzünden, bu antlaşma yerine, daha sonra yapılan 16 Mart 1921 tarihli Moskova ve 13 Ekim 1921 tarihli Kars Antlaşmaları geçerli olmuştur (s. 333).

...

NUTUK. Mustafa Kemal Atatürk

bir de bize ders veriyor öyle bir savaş olmadı. Ermeni ordusu diye bir şey yoktu diye.

O yıllarla ilgili iki kelime yazı okuyan adam bile bu savaşı bilir. Şu sıfır bilginizle nasıl her konuda ahkam kesmeye bayılıyorsunuz şaşırıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

Canım benin bu "savaş" ın bir adı yok mu?

Bana savaşın adını ver sen?

Bir soru daha....

Ermeni devleti'nin kuruluş yılını nbiliyor musun?

Tarih,vakanivüslerin elinden çıkmıyor,bunu da ekleyeyim dedim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu savaşın adı Kurtuluş Savaşıdır, bunun içinde yunanlılarla, fransızlarla, italyanlarla ve ermensitanla yapılan savaşlar vardır.

Ermenistan Cumhuriyeti'Nin kurluş yılı 1918 dir

Ve tekrar ediyorum. Türkiyenin Ermenistan Devleti Ordularıyla yaptığı savaşı ve gümrü antlaşmasını bile duymamış adam. kalkıp bana Ermeni Katliamı konusunda ahkam kesemez. Çünkü Onun bu konularda hiç bir bilgisi yok demektir. Hiç bir şey okumamış demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

bu savaşın adı Kurtuluş Savaşıdır, bunun içinde yunanlılarla, fransızlarla, italyanlarla ve ermensitanla yapılan savaşlar vardır.

Ermenistan Cumhuriyeti'Nin kurluş yılı 1918 dir

Ve tekrar ediyorum. Türkiyenin Ermenistan Devleti Ordularıyla yaptığı savaşı ve gümrü antlaşmasını bile duymamış adam. kalkıp bana Ermeni Katliamı konusunda ahkam kesemez. Çünkü Onun bu konularda hiç bir bilgisi yok demektir. Hiç bir şey okumamış demektir.

Vah canım benin birden savaşı hatırlayamadın değil mi?

Baktın da kitaplarına bol bol ama böyle bir savaş adı yok...Çok ilginç değil mi?

Batı'da İnönü'ler,Sakarya ve Kütahya savaşları var ama gel gör ki Doğu sınırında bir savaş veya dı yok...

Acaba bunun nedeni böyle bir savaşın olmaması olabilir mi?

Ermenistan Cumhiriyeti'nin kuruluşunu bulmuş adam gidiyor bu savaşların adını bulamıyor ha...

Haklısın birşeyler okumama gerek yok,sadece sizin çelişkilerinizi görmek ve aksi yönde hareket etmek yetiyor bana...

Şimdi bu soruya cevap bul bakalım,bu Ermeni Ordusuna ne olmuştur?

a- Ermeni Ordusu,Kazım Karabekir Ordusu tarafından olmayan bir savaşta yok edilmiştir.

b- Ermeni Ordusu,Kızılordu ile savaşacağı için hemen bir barış antlaşması imzalamış ve bütün kuvvetlerini o bölgeye sevketmiştir.

c- Ermeni Ordusu yoktur,çünkü ordu sahibi olmak için önce bir devletlerinin olması gerekiyor ve o tarihlerde bir Ermeni Devleti yoktu.

d- Zaten Ermeniler ile Bolşevikler aynı şeydir.

e- Hepsi.

Maaşallah YÖK gibi adamım vesselam ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kışın olabildiğine şiddetle geçtiği o bölgede rus askerleri kafalarından ayaklarına kadar kürklere bürünmüş

ve karda belli olmamak için bembeyaz giymişken Enver paşa kumandasındaki ordu rengarenk giyinmiş ve

almanların dağıttığı yazlık kıyafetlerle savaşa gönderilmiştir

90 000 kişilik ordu rusları kuşatmak isterken açlık ve soğuk karşısında kendileri kuşatılmıştır

bu kadar insanın ölümünün elbetteki tek sorumlusuda kendisine yapılan tüm uyarılara rağmen şiddetle bu

kararı alan Enver paşadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vah canım benin birden savaşı hatırlayamadın değil mi?

Baktın da kitaplarına bol bol ama böyle bir savaş adı yok...Çok ilginç değil mi?

Batı'da İnönü'ler,Sakarya ve Kütahya savaşları var ama gel gör ki Doğu sınırında bir savaş veya dı yok...

Acaba bunun nedeni böyle bir savaşın olmaması olabilir mi?

Ermenistan Cumhiriyeti'nin kuruluşunu bulmuş adam gidiyor bu savaşların adını bulamıyor ha...

Haklısın birşeyler okumama gerek yok,sadece sizin çelişkilerinizi görmek ve aksi yönde hareket etmek yetiyor bana...

Şimdi bu soruya cevap bul bakalım,bu Ermeni Ordusuna ne olmuştur?

a- Ermeni Ordusu,Kazım Karabekir Ordusu tarafından olmayan bir savaşta yok edilmiştir.

b- Ermeni Ordusu,Kızılordu ile savaşacağı için hemen bir barış antlaşması imzalamış ve bütün kuvvetlerini o bölgeye sevketmiştir.

c- Ermeni Ordusu yoktur,çünkü ordu sahibi olmak için önce bir devletlerinin olması gerekiyor ve o tarihlerde bir Ermeni Devleti yoktu.

d- Zaten Ermeniler ile Bolşevikler aynı şeydir.

e- Hepsi.

Maaşallah YÖK gibi adamım vesselam ...

yav dana sana gerçekten yuh diyorum başka bir şey demiyorum. Tam bir kara ******* ********.

Ermenistan devleti 28 Mayıs 1918 de kuruldu.

Ermenistan ve Türkiye arasındaki savaş 1920 yılında oldu.

1920 yılında Ermenistan Cumhuriyeti Ordusu Doğu Anadolunun bir kısmını işgal etti.

28 Eylül 1920'de Sarıkamış Geri Alındı

30 Ekim 1920'de Kars Geri Alındı

7 Kasım 1920 Gümrü ele geçirildi. Ermeni Orduları Eriwana çekildi.

Ermeniistan Cumhuriyeti Gümrü kentinin ele geçirilmesi üzerine ataşkes istedi. yapılan görüşmeler sonucunda 2 Aralık 1920 tarihinde Gümrü Antlaşması imzalandı.

Hangi zekayla o tarihlerde Ermenistan diye bir devlet yoktu nası lsavaş olur diyorsun.

Sana Nutuk'ta Atatürk'ün bu savaşı anlattığı bölümleri veriyoruz. hala yok öyle bir savaş adı ne diyorsun.

Soruya Savaşın Adı neydi? Savaşın adı Ermenistan-Türkiye savaşıydı. İran- Irak savaşının bundan başka bir adı mı vardı.

Üstüne basa basa söylüyorum bu savaşın sonunda GÜMRÜ ANTLAŞAMSI imzalanmıştır. açıp google uı gümrü antlaşamsı neymiş hangi savaşın üstüne imzalanmış diye bakmayıda mı akıl edemiyorsun.

Türkiyede Ortaokul eğitimi almış bir kimse bile bu savaşı bilir. Şu bilgisizliğinle bu inadın nereden geliyor. şu çok bilmişliğin nereden geliyor.

Ya Sarıkamış savaşıyla ilgili konuşan Karslı arkadaşlar. bir tanenizde mi şu sabite. Ermeni Ordusunun Karsı işgalini anlatamıyor. Her yıl karsta Kars'ın Ermeni işgalinden kurtuluşunun kutlandığını anlatamıyor.

tekrar veriyorum Nutuk'ta savaşın anlatıldığı bölümü.

Doğu Cephemizde Ermenilerle Savaş Başlıyor

...

Arzu buyurursanız o günlerin doğu sınırlarımızdaki ciddi işlerine geçelim:

Yüksek hey’etinizce de bilinmektedir ki, Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan beri Ermeniler, gerek Ermenistan içinde, gerek sınıra yakın yerlerde, Türkleri toplu olarak öldürmekten bir an geri durmuyorlardı. 1920 yılının Sonbaharında Ermenilerce yapılan zulümler dayanılmaz bir kerteye geldi ve Ermenistan seferine karar verildik. 9 Haziran 1920 tarihinde, Doğu bölgesinde geçici seferberlik ilan ettik. 15’nci Kolordu Komutanın Kazım Karabekir Paşa’yı Doğu Cephesi Komutanı yaptık. 1920 Haziranında, Ermeniler, Oltu’da kurulan, mahalli Türk yönetimine karşı hareketle, o bölgeyi ele geçirdiler. Dışişleri Bakanılığı’mız tarafından Ermenilere 7 Temmuz 1920’de bir ültimatom verildi. Ermeniler aynı şekilde hareketlerine devam ettiler. Sonunda, seferberlikten üç buçuk dört ay kadar sonra, Ermenilerin Kötek, Bardiz bölgelerinde toplanan kuvvetlerimize taarruzu ile savaşa başlandı.

Ermeniler, 24 Eylül 1920 sabahı Bardiz cephesinden baskın şeklinde yaptıkları genel bir taarruz ile başarıya ulaştılar. ... Ermeniler geri püskürtülüp girdikleri bölgelerden atıldılar. Ordumuz 28 Eylül sabahı ileri harekete geçti. ...

Ordu, 29 Eylülde Sarıkamış’a girdi, 30 Eylülde Göle işgal edildi. Fakat bazı sebepler ve düşüncelerle 28 Ekim 1920 tarihine kadar, bir ay, Sarıkamış-Laloğlu hattında kaldı.

...

Efendiler, savaş alanında verilecek emri bekleyen Doğu Ordumuz, 2 Ekim 1920 günü Kars üzerine harekete başladı. Düşman, direnmeksizin Kars’ı terketti. Kars 30 Ekimde tarafımızdan işgal edildi. 7 Kasım tarihinde birliklerimiz, Arpaçay’ına kadar olan bölgeyi ve Gümrü’yü ele geçirdi.

Ermeniler, 6 Kasımda ateşkes ve barış için müracaat etmişlerdir. Biz de ateşkes anlaşmasının maddelerini, Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla, 8 Kasımda Ermeni ordusuna bildirdik. 26 Kasımda başlayan barış görüşmeleri 2 Ocak’ta son buldu ve 2/3 Ocak gecesi Gümrü Antlaşması imzalandı. (s. 331-333)

Milli Hükümet’in Yaptığı İlk Antlaşma: Gümrü Antlaşması

Efendiler, Gümrü Antlaşması, Milli Hükümet’in yaptığı ilk antlaşmadır. Bu antlaşma ile, düşmanlarımızın hayallerinde ta Harşit vadisine kadar uzanan Türk ülkelerini kendisine bağışlamış oldukları Ermenistan, Osmanlı Devleti’nin 1877 seferiyle kaybetmiş olduğu yerleri, bize, Milli Hükümet’e terkederek aradan çıkarılmıştır. Doğudaki durumlarda önemli değişikler olması yüzünden, bu antlaşma yerine, daha sonra yapılan 16 Mart 1921 tarihli Moskova ve 13 Ekim 1921 tarihli Kars Antlaşmaları geçerli olmuştur (s. 333).

...

NUTUK. Mustafa Kemal Atatürk

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

yav dana sana gerçekten yuh diyorum başka bir şey demiyorum. Tam bir kara ****** **********.

Hangi zekayla o tarihlerde Ermenistan diye bir devlet yoktu nası lsavaş olur diyorsun.

Sana Nutuk'ta Atatürk'ün bu savaşı anlattığı bölümleri veriyoruz.

Türkiyede Ortaokul eğitimi almış bir kimse bile bu savaşı bilir. Şu bilgisizliğinle bu inadın nereden geliyor. şu çok bilmişliğin nereden geliyor.

Ya Sarıkamış savaşıyla ilgili konuşan Karslı arkadaşlar. bir tanenizde mi şu sabite. Ermeni Ordusunun Karsı işgalini anlatamıyor. Her yıl karsta Kars'ın Ermeni işgalinden kurtuluşunun kutlandığını anlatamıyor.

Cümle cümle cevap vereyim:

İlki forum yöneticilerinin sorunu.Ben burada bir imada bulunduğum için ceza aldım ama bu "nüsvette bozuntusu" gayet rahat konuşup sallıyor...Birileri bir şey yapsın yoksa ben daha sert ve aşağılayıcı yazmasını da bilirim.

İkinci cümle ayını düzeyde terbiyesizce...Sadece yöneticileri daha eşit tarzda yönetmeye devam ediyorum,bu sanırım onların sorunları olacaktır.Hakikaten tepkilerim farklı olur.

Üçüncü cümle ise tam bir "zeka" örneği...Nasılsa kimse Atatürk'e laf edemiyor ve o söylüyorsa doğrudur mantığından hareketle edilmiş bir cümle.Ama o günkü şartlarda -ülkeyi toplama ve tek bayrak altında toplama çabası- hoş görülebilir bir söylem ama gerçeklikle alakası yok.

Dördüncü cümle de tuhaf...Savaşın adını bilmiyorsun ama kimler tarafından yapıldığını ve Türk tarafının komutanını dahi biliyorsun ama diğer tarafın başındaki komutanın adını veya kim olduğunu dahi bilmiyorsun.Demek bir şey "geoogle" da yazıyorsa doğrudur ha...Tarih,senin bilgisayarda elde ettiğin sayfalardan ve yazılardan ibaret değildir.Hele,"milli" kitaplarda yazılanlardan hiç ibaret değildir.

Ve en güzel kısmı...son cümle...demek eğer kutlanıyorsa o zaman doğrudur mantığı.Ne kadar gülersen gül bu cümleye...o kadar komik yani.Peki "Ermeniler" de her yıl "SOYKIRIM"I anıyor,tıpkı Karslı'ların anması gibi...O zaman madem ki anılıyor, o zaman doğrudur bu SOYKIRIM.Senin bu yönde bir açıklama yapmanı da bekliyorum.

İnsanoğlu sadece kendine verilenlerle değil,alternatiflerini de anladığı zaman insandır.Bunu sana demiyorum,çünkü sen o aşamaları değiştirecek kalıplarda değilsin.Zeka hiç bir şey değildir ve olamaz da...Hitler de,Mussolini de,Stalin de,Uzanlar da ..."ZEKİ" insanlardı ama maalesef zeka bazı şeylere yardımcı olmuyor.En önemli şey "ANLAMAK"tır ve anlamak okullarda öğretilmiyor.Daha ziyade "vicdan" ile ilgili bir şey anlamak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

buna artık ben diyecek bir şey bulamıyorum ya.

sabit kalkıyor "yok kardeşim 1920 yılında Ermenistan Cumhuriyeti doğanadoluyu işgal etmemiştir, ardındna türk ordularıyla Ermenistan Cumhuriyeti orduları arasında savaş olmamıştır" diyor.

adama Nutuk'ta savaşın detaylarıyla Atatürk'ün ağzından anlatılan bölümleri yazıyoruz. tüm detaylarını veriyoruz.

hala o bildik ****** tavrını gösteriyor. Cahillerin en çok kullandıkları şey. Çok ve boş konuşarak ******* gizlemeye çalışmaları.

Tekrar Söylüyorum. Türkyiede Ortaokulda okuyan bir çocuk bile. Doğudaki Ermenistan İşgalini ve yapılan savaşı bilir.

Sen bir ortaokul çocuğu kadar bile tarih bilgisine sahi olmadan nasıl bize sarıkamış savaşlar ermeni olayları hakkıdna ahkam kesebiliyorsun :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

adama Nutuk'ta savaşın detaylarıyla Atatürk'ün ağzından anlatılan bölümleri yazıyoruz. tüm detaylarını veriyoruz.

hala o bildik ****** tavrını gösteriyor. Cahillerin en çok kullandıkları şey. Çok ve boş konuşarak ******* gizlemeye çalışmaları.

Tekrar Söylüyorum. Türkyiede Ortaokulda okuyan bir çocuk bile. Doğudaki Ermenistan İşgalini ve yapılan savaşı bilir.

Sen bir ortaokul çocuğu kadar bile tarih bilgisine sahi olmadan nasıl bize sarıkamış savaşlar ermeni olayları hakkıdna ahkam kesebiliyorsun :)

Sanırım noktalar bazı küfür yada hakeretlerden ibaret...

Doğu Perinçek ******* birinin bana laf etmesi çok ilginç.Ama zamanla alışırım.İşaret parmağını da ileriye doğru sallıyor musun acaba?Ya da cia -okunuşu da aynıdır ona göre sakın -si a ey- diye okumayınız- diyor musun çok merak ediyorum?

Ama konumuz bu değil...

Sanırım son cümlen çok yerinde olmuş:"SEN ORTAOKUL COCUĞU KADAR BİLE TARİH BİLGİSİNE SAHİ OLMADAN NASIL BİZE SARIKAMIŞ SAVAŞLAR ERMENİ OLAYLARI HAKKIDNA AHKAM KESİYORSUN" ve gülme işareti...

Evet,o dönemlerde kalmış olduğun belli oluyor.Biz ise azıcık büyüdük...Aradan yıllar geçti ve başka yazılar,kitaplar okuma şerefine nail olduk.Orada kalmadık yani.Senin sorunun orada kalman ve sana o yıllarda öğretilenleri doğru kabul etmen.

Doğu Perinçek'in 40 yıldır aynı şeyleri söylediğini düşünürsek senin bu tavrın pek tuhaf karşılanmamalıdır.Hatta bazıları için değişim ve bir şeyler ekleme kötü sayılbiliyor hala...Onların gözünde sen bir kahramansın.Süpersin sen.Kim tutar seni?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sıra geldi karşındakine siyasi ***** giydirmeye. ben perinçekçi olsam senden mi sakınacam :)

dana gereksiz ************* saldırılar ve ajitasyonlar birini haklı çıkarmaz.

Hangi okuduğun kaynakta 1920 Türkiye-Ermenistan savaşından bahsetmiyor yada olmadığını söylüyor o yıllara ait.

buyur yaz. benim verdiğim her bilgiye ajitasyonla saldırıyla cevap vermeyi bırak.

Ya senin ajitasyonlarınla, Olmuş bir savaş yok mu olacak ya :)

bırak devletin verdiği bilgiyi sen kendin istediğin bir yazardan kurtuluş savaşı yıllarını anlatan bir kitap oku. sonra deki bana şu yazarın o savaşı anlatan kitabında. Ermensitna - Türkiye arasında savaştan bahsetmiyor ya da olmadı diyor :)

varsa böyle bir bilgin yaz. saldırı haklı çıkarmaz adamı.

kalkmışsın karşımda yok 1920 Ermenistan Cumhuriyetiyle Türkiye arasında savaş olmadığını iddia ediyorsun. Ondan sonra saldırıyla gevezelikle kendini haklı çıkarmaya çalışıyorsun :)

En basiti

HER YIL30 EKİM'DE KARSLILAR DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU KUTLUYORLAR. 30 EKİM 1920 ERMENİSTAN ORDULARINDAN KARSIN GERİ ALINIŞI. BÜTÜN KARS OLMAYAN BİR İŞGALİ VE OLMAYAN BİR SAVAŞI OLDU SANIYORLAR ÖYLEMİ :)

bilmedikleri konularda bu kadar ısrar insanı bazen böyle komik duruma düşürür.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

dana gereksiz ************* saldırılar ve ajitasyonlar birini haklı çıkarmaz.

En basiti

HER YIL30 EKİM'DE KARSLILAR DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU KUTLUYORLAR. 30 EKİM 1920 ERMENİSTAN ORDULARINDAN KARSIN GERİ ALINIŞI. BÜTÜN KARS OLMAYAN BİR İŞGALİ VE OLMAYAN BİR SAVAŞI OLDU SANIYORLAR ÖYLEMİ :)

Madem forum yöneticileri bir şey demiyor ben de aynı yoldan küfürler edeyim ve sakın bir uyarı-ceza da gelmesin.Yukarıdaki "**********" ve aynı zamanda "okuduğunu anlamayan" kişi ceza almıyor ben de almam.

Önce soruna cevap vereyim:Demek en basiti...

Dünya'nın her yerinde "Ermeniler" her yıl SOYKIRIMI" kınıyorlar.Peki bu kadar Ermeni senin gibi "****" mi...?Neden olmayan bir şeyi anıp kınasımlar de bakalım...?

Olmayan bir savaşı neden yazsınlar abe "**********" çocuk?

Hangi yazar olmayan bir şeyi tarih diye yazar?

Cevap vereyim,sadece ve sadece "milliyetçi" olanlar yazar.Amaç işte biz böyle büyük bir milletiz saftasını senin gibiler yutturmak.

Bir ***** ****** var ve IQ düzeyi 60-80 arası imiş,sadece konuşamıyor ama bakışları ve ************ ile bazı şeyleri anlatabiliyor.Sen bu ***** cinsi kadar bile bir şey anlatamıyorsun ve tabiki anlamıyorsun...************ farkındayım ama sebebini anlatamıyorsun,biraz da eşelemeyi dene bakalım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.