Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AKP'YE KAPATMA DAVASI AÇILDI

Misafir meraba

Önerilen İletiler

AKP'YE KAPATMA DAVASI AÇILDI !Yargıtay, laikliğe aykırı eylemler nedeniyle AKP'ye kapatma davası açtı.

14 Mart 2008 18:02

--------------------------------------------------------------------------------

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AKP kapatma davası açtı. Yalçınkaya, davaya gerekçe olarak "lailkliğe aykırı kesimlerin odağı haline geldiğini" belirtti.

Siyasi partilere kapatma davası açma konusunda tek yetkili isim olan Abdurrahman Yalçınkaya, "türban yasağının kaldırılmasının üniversiteleri cemaatçi, ırkçı, ayrılıkçı güçlerin laik ve üniter yapıya aykırı faaliyetlerinin alanı haline getireceğini" açıklamıştı.

Davanın fitilini türban serbestliği düzenlemesi ateşlediği düşünülüyor. Çünkü, düzenleme yapıldığı sıralarda Yargıtay'dan ciddi karşı açıklamalar gelmişti. Davanın seyri ise Anayasa Mahkemesi'ne bağlı olacak. Anayasa Mahkemesi'nin türbanla ilgili kararı, davayı önemli ölçüde etkileceğe benziyor.

Kapatma davasının dosyasında, Vakıf Gureba Hastanesi'nde görev yapan türbanlı doktorlar, YÖK Başkanı Özcan'ın yayınladığı gerekçe ve parti yöneticilerinin basında yer alan laiklik ve türban ile ilgili açıklamaları da yer alıyor.

Haberler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 364
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Gereği yapılsın artık. Yeter gerçekten...

Sayın Maraba'ya ek olarak;

CNN TÜRK'ün haberine göre, AKP'nin kapatılması için açılan davanın iddianamesinde Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan için 'Siyasi Yasaklama' talebi bulunduğu belirtildi...

Yargıtay'ın AKP hakkında açtığı kapatma davası iddianamesinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan için 'siyasi yasak' talebi bulunduğu belirtildi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili maraba ve gloria,

Televizyonda da izledim keyifle.

Bugün aldığım en güzel haberdi bu.

Hakikaten yeter artık!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Umarım bu kez bu yalan ve talan partisi hak ettiği yeri bulur bunlara itibar edenlerde hak ettikleri durumu yaşar umarım.

geç kalınmış bir dava ama dilerim kapatılma ve siyasi yasak ile sonuçlandırılsın. bu ülkede herkes a.tal değil, birileri hukuk+yargı+adalet nedir kavramasada kavrayanlar onların Cumhuriyetin en güçlü kazanımları olduğunun farkında.

akp parti ya da x partisi Türkiye Cumhuriyet'inden, hukuktan üstün değil. Bu ülkede cambazlık gösterisi yapmak o kadar kolay değil.

son yıllarda duyduğum en güzel dava. hayırlı olsun bütün ulusa. birileri iyi bilmeli ki, Atatürk hala bu ülkenin lideri, ve onun kurduğu laik, hukuk devleti çok sağlam, Cumhuriyetin sahipleride o kadar sağlam olursa kimse bu topraklarda kendisini kral zannedemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İllegal yolla veya legal yolla hiç farketmez, bu ülkenin yönetim biçimi Cumhuriyettir ve Cumhuriyeti tehlikeye sokan, bu rejimi değiştirmeye çalışan herkes layıkını bulmalıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dakika Dakika Kapatılma Davası:

18:03

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''Laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği'' iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması

istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

19:23

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti yöneticileri ve bazı bakanlarla bir araya geldi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından AK Parti hakkında kapatma davasının açıldığı saatlerde parti genel merkezinde bulunan Erdoğan, aralarında bazı bakanların da bulunduğu parti yöneticileriyle bir araya geldi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin'in yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat ve Haluk İpek parti genel merkezinde bulunuyor.

20:15

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti hakkındaki kapatma davasının iddianamesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 71 kişi hakkında siyasi yasak istemi bulunduğunu bildirdi.

21:03

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, parti genel merkezinde yapılan değerlendirmeleri saat 21.00 de düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacak.

Sabah Gazetesi'nden alıntıdır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Umutlanmak için erken olsa bile umut verici şeyler olduğunu görmek çok güzel...

Diyelim ki AKP kapatıldı... Peki ya sonra? Ülkemin bugüne kadar kaybettikleri? Asıl iş ondan sonra sanırım.

Süreç nasıl gelişecek? oldukça merak uyandırıcı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Umutlanmak için erken olsa bile umut verici şeyler olduğunu görmek çok güzel...

Diyelim ki AKP kapatıldı... Peki ya sonra? Ülkemin bugüne kadar kaybettikleri? Asıl iş ondan sonra sanırım.

Süreç nasıl gelişecek? oldukça merak uyandırıcı.

Umutlanmak istiyorum.Ama bu tür oluşumların ,her kapatılma olayından sonra güçlenerek geldiklerini de göz ardı edemiyorum doğrusu ve bunun da bir tezgah olmasından da endişeliyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beklendiği halde yine de çok sürpriz bir gelişme. Ayrıca da sonucu kolay kolay tahmin edilemeyecek bir girişim. Bir açıdan bakılınca kapatılır gibi geliyor. Öbür taraftan bakınca da kapatamazlar gibi geliyor.

Anayasa mahkemesinin 11 üyesinin 9'unun laiklik taraftarı olduğundan söz ediliyor. 2'si ise muhafazakar olarak nitelendiriliyor. Kapatılabilmesi için ise yanlızca 7 üyenin onayı gerekiyor. Buna bakılınca kapatılabilir gibi geliyor.

Ayrıca başsavcının anayasa mahkemesinin üyelerini tartmadan bu işe girişmiş olabileceğini hiç sanmıyorum. Bunu düşününce de kapatılır gibi geliyor.

Ancak bir de şunlar var. Türkiye'de ilk defa iktidarda olan ve üstelik de %47 oy almış bir parti için kapatılma davası açılıyor. Böyle bir partiyi kapatmanın çok da kolay olmayacağını sanıyorum. Bir de DTP'nin de davasının yürüdüğünü düşünürsek, AKP ile birlikte 2 partinin birden kapanması sözkonusu ki; bu da işi daha da zorlaştırıyor.

Mahkeme her ne kadar kanunlara göre işlem yapsa da ve bağımsız olsa da halktan yoğun bir baskı gelirse kanunlardan bile ödün verebileceklerini düşünüyorum.

Kapatılması iyi mi olur, kötü mü?

Bence bu dava biraz zamansız açıldı. Ya daha önce açılmalıydı yada biraz daha sonra.

Parti kapatmak küresel dünyada imajımızı sarsıyor ama bu bir mecburiyettir bana göre. AKP bırakın kapatmayı, hiç açılamaması gereken bir partidir. AKP'nin var olması dahi Türkiye'nin laikleşememiş olduğunun bir kanıtıdır.

Eğer kapatmanın ardından, Türkiye laikleşmeye doğru adımlar atabilecekse kapatma işe yarayabilir. Ama eski tas eski hamam şeklinde devam edecek olursa AKP'nin kapatılması hiçbir işe yaramaz. Tam tersine sadece ülkeye zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Çünkü bu imamlar durmayacaktır, daha önce yaptıkları gibi başka parti kurup gerekirse başka isimlerle yine yollarına devam edeceklerdir. Oysaki bu işin çözümü laikleşme yoluyla imamı meclisten çıkarıp, başka bir parti kuramadan camiye yollamaktır. Çünkü hiçbir imam laik bir devlet yönetemez. İmam ancak camiyi yönetir.

Neyse, boşu boşuna gevezelik yapıyorum. Kısa kesmek daha iyi. Bekleyelim göreceğiz neler olacağını. Yazacak şey çok ama değmez diyorum.

Saygılar, sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sondur.gif

Şimdi artık "AKP GO HOME" deme zamanıdır :D

Bir gün gelecek "E PARTİ BİTTİ, DAĞILIN" da diyeceğiz :D

Mübarek Cuma Akşamı ne hayırlı bir haber yaaaa :D

Yazdıkça yazasım geliyor :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer kapatmanın ardından, Türkiye laikleşmeye doğru adımlar atabilecekse kapatma işe yarayabilir. Ama eski tas eski hamam şeklinde devam edecek olursa AKP'nin kapatılması hiçbir işe yaramaz. Tam tersine sadece ülkeye zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Çünkü bu imamlar durmayacaktır, daha önce yaptıkları gibi başka parti kurup gerekirse başka isimlerle yine yollarına devam edeceklerdir. Oysaki bu işin çözümü laikleşme yoluyla imamı meclisten çıkarıp, başka bir parti kuramadan camiye yollamaktır. Çünkü hiçbir imam laik bir devlet yönetemez. İmam ancak camiyi yönetir.

Öncelikle halka, bu partinin ülkeye verdiği zarar anlatılmalı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün bayram olsa. :)

İnsanlar el ele tutuşsa, Birlik olsa uzansak sonsuza.

Çok güzel bir haber. Uzun zamandır duyduğum en güzel haber. Hatta harika...

Cesur adamları kutluyorum. Çok güzel. Baharın kokusu kadar temiz ve iç açıcı.

Yüreğimde açan çiçeklere engel olamıyorum...

Tadını çıkarıyorum.

Dışarı taşıyor yahu! Tutamıyorum.

İlahi adalet.:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün bayram olsa. :)

Tadını çıkarıyorum.

İlahi adalet.:)

Seni anlıyorum dinazor.

Emperyalist güçler ve onun yerli uşakları bu ülkeden elini çekmedikçe bugün AKP, yarın bir başka birisi. Bugün türban altında laisizm, yarın etnik kışkırtma ile şovenizm vs. vs.... Asıl uyanıklık ve birlikte olunulması gereken emperyalizm olgusu. Akp sadece bir piyon.

Ama ümit işte, yine de seviniyor insan... Aydınlığa atılan bir adımda olsa, yine de bir ümit....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan değerinin ve sosyal haklarının önemi, tarihi süreçte, diyalektik olarak mutlaka olumluya doğru gidecektir. Bilimseldir, kaçınılmazdır.

Ama ne yazıkki, emperyalist zihniyetli gerici güçler tarafından bu süreç, bazen olumsuz şekilde etkilenip ya yerinde sayar, ya geriye gittiği de görülür.

Aydın kesim bu olumsuzluklardan yılmamalıdır. İnsan değeri ve özgürlüğü için ileriye, hep ileriye.

Aydın insanlarımızın gözü aydın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

5184710.jpg

Listenin başında onun ismi var

14 Mart 2008

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kapatma davası ile ilgili olarak yaptığı açaklamada iddanamede 71 kişinin isminin bulunduğunu söyledi. Kılınç, listenin başındaysa eski TBMM Başkanı Bülent Aırnç'ın ismini gördüğünü açıkladı.

Kılıç'ın açıklamalarından kısa başlıklar şöyle:

- Listenin başında Bülent Arınç'ın ismi var.

- 71 kişinin adı iddanamede geçiyor. Bu kişiler hakkında yasak istendi.

- Kapatma davasında süreç her zaman olduğu gibi işleyecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aydın insanlarımızın gözü aydın.

Bugün bayram olsa.

Tadını çıkarıyorum.

İlahi adalet.

Şimdi artık "AKP GO HOME" deme zamanıdır

Bir gün gelecek "E PARTİ BİTTİ, DAĞILIN" da diyeceğiz

Mübarek Cuma Akşamı ne hayırlı bir haber yaaaa

Yazdıkça yazasım geliyor

Allahım yoksa kara bulutlar dağılacak mı...? Yeniden güneş doğacak mı ülkemin üstüne..?

Çok mutluyum yaaaaa :D

Allah'ın izniyle gidecekler inşallah...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kapatma davası ile atılmış adım, Türkiye'de çok daha büyük karmaşaları önlemek için atılmıştır. Erdoğan en büyük hatasını artık rejimin temeline dinamitleri yerleştirmenin zamanının geldiğine karar vermekle ve türban düğmesine basmakla yaptı. Bu kararı aldığından beri de inanılmaz agresiflikler ve mantıksız öfkeler içine girdiği gözden kaçmadı. Ne yaptığını ve cini şişeden çıkardığını biliyordu, çünkü bakışları bile bir cellatınkini andırır olmuştu.

Kapatma davası, çok yerinde ve büyük kaosların önüne geçilmesi için gerekli bir adım. Çünkü türban konusunda düğmeye basılarak çok büyük bir gerilimin saatinin geri sayımı başlatıldı. Eğer zamanında önlem alınmazsa geri dönüşsüz bir bölünme sürecine girebiliriz. Ben daha türban girişimi yapıldığı anda hayretler içinde kalmıştım. Bir lider, bir kadro, bir siyasi parti bu kadar aymaz, bu kadar öngörüsüz ve çapsız olamazdı. Hatta anayasa değişikliği paketinin bile ciddi olmadığını, bir oyalamaca ve tribünleri yatıştırma girişimi sanmıştım. Hatta Kürt ve başörtü sorunu iki ana AKP gündemi olduğu için, başbakan Kürt sorunundan geri adım atınca başörtüden de atacak beklentisindeydim. Bu beklentilerimin hepsini değişik yorumlarda belirtttim. Hatta anayasa taslağı geri çekilince akılları başlarına geldi sandım. Fakat türban için düğmeye basmasıyla hayretler içinde kaldım. Kimin dolduruşuna geldi bilmiyorum. İçerden dışardan iyice üfleyip şişirdikleri muhakkak. Kesinlikle basiret gösterip yapmayacak diye düşünüyordum.

Ateşlenen kaos fitili küçümsenecek gibi değildir. Derhal harekete geçilmeseydi, üniversiteler fokurdayan ve patlamaya hazır birer kazana dönecekti. Her an bir cinayet işlenebilirdi. Umarım bu tehlike önlenebilmiştir. Neler olabileceğini söyleyip felaket tellallığı yapmak istemem. Ama şu kadar söyleyeyim: Üniversiteler tam anlamıyla kelle koltukta ve diken üzerinde. Rektörler büyük tehdit altında. Derhal bir şeyler yapılmasa her an bir gerilim çıkacaktı ve neyse ki beklenen adım sonunda atıldı. Gerilimin tırmanışını ve geri döndürülemez olayların önünü almak için bu son şanstır. Hükümetin yaptığı basiretsizlik ve ülkeyi sorumsuzca içine ittiği kaos ortamı, son derece vahimdir. Ben bunu defalarca yorumlarımda ifade ettim. Sonunda beklenen ve çok çok gerekli olan girişim, kapatma davasıyla geldi.

Bu, aynen 28 Şubat gibi uçurumun kenarına sürüklenişe bir dur demedir. O zaman cumhurbaşkanı Demirel duruma cesaretle el koydu ve iktidarı düşürdü. Bu kez bu görevi başsavcı üstlendi. Ama o zaman ne olmuştu? Siyasetin rayından çıkması sonucu bir çok olumsuzluk yaşandı. Doğanın tümü gibi siyaset de boşluk sevmez. Ne yazık ki bu girişim de siyaseti raydan çıkaracak ve bu kez oldukça büyük de bir boşluk oluşacak.

Ancak durup izlemek de olası değildir. Tıpkı "kanlı mı kansız mı rejim değişecek, mesele bu" diyen bir adamı oturup izlemenin olası olmadığı gibi, laikliğe dinamit yerleştiren bir adamı da oturup izlemek olası değildir. Ne kadar zarar verecek olsa da sorumlusu, şişirmelere kapılan ve rejimi artık devirecek güce eriştiğini vehmedenlerdir. Hükümet ve başı, inanılmaz bir basiretsizlik göstermişlerdir. Tüm olacakların sorumlusu, bu büyük aymazlığı yapan ve bu kaosu ülkenin kucağına bırakan AKP dir.

Kimse oturup kuyusunun kazılmasını elleri böğründe izlemez. Kusura bakmasınlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Seni anlıyorum dinazor.

Emperyalist güçler ve onun yerli uşakları bu ülkeden elini çekmedikçe bugün AKP, yarın bir başka birisi. Bugün türban altında laisizm, yarın etnik kışkırtma ile şovenizm vs. vs.... Asıl uyanıklık ve birlikte olunulması gereken emperyalizm olgusu. Akp sadece bir piyon.

Ama ümit işte, yine de seviniyor insan... Aydınlığa atılan bir adımda olsa, yine de bir ümit....

sahiden saddamı astılarda ırak kurtuldumu? :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şener kapatma davasını konuştu

14 Mart 2008

AKP'nin kurucularından eski milletvekili Abdullatif Şener, AKP'nin kapatma kararını değerlendirdi. Şener, "Parti kapatma davalarının doğru bir şey olduğunu düşünmüyorum" dedi ve ekledi: "Tabi Ak Parti tabanında bir nezaket isteği var. Yani yönetcilerin daha nazik ve anlayışlı davranması talebi var. Şimdi bu talep elbette geride kalabilir yani Ak Parti tabanı ne kadar memnuniyetsiz olsa da kapatma davasına karşı elbette tepkili olacaktır."

- Davanın Cumhurbaşkanlığı makamını da kapsam içerine alan bir boyutu vardır.

- Kapatma davası bir partinin kapatılma davasından öte gözüküyor.

- İşin hukuki boyutunda ortaya çıkacak sonuçları analiz etme noktasında zorluk çekiyorum.

"EKONOMİ İYİ GİTMİYOR"

Abdullatif Şener, SKY TÜRK'te yaptığı değerlendirmede ekonomik görüşlerine de yer verdi:

- Yani bir insanın borcu varsa ya daha önceki tasarruflarından harcayacak ya da varlıklarını satacak. Şu anda bizdeki durum budur.

- Eğer, küresel dalga büyürse Türkiye ekonomisinin iyi gideceğini söyleyemem. Bugün işler iyi gitmiyor. Esnaf sıkıntıda işsizlik had sahada.

- Bugun Türkiye'de ülkenin ekonomisini ayağa kaldırıcı bir hareket gerekiyor.

- Rakamlarla oynayarak milli geliri suni şekilde yükselterek bu sıkıntıdan kurtulamazsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi bizim sözüm ona demokratlarımızı bir tartışmadır alacak. Soracaklar; yargının bir siyasi partiyi kapatma yetkisi var mı? Kapatacaksa bile bu yetkisi demokrasiyle, hukuk devleti ilkesiyle örtüşür mü?

Bence bu yetki demokrasiyle tam da örtüşmektedir. Zira hiçbir demokratik düzende “ efendim ben halkın çoğunluğunu temsil etmekteyim, istediğimi yaparım” gibi fiiliyatın, özünde de demokrasiye aykırı bir tutum olduğunu bilmeleri gerekir. Demokrasilerdeki özgürlükler, özgürlükleri zayıflatmak ya da sonlandırmak için kullanılamazlar. Bu gerekçeden dolayı birçok ülkede, demokratik düzeni koruyucu anayasal önlemler alınmıştır. Alınan bu yasal önlemlerle de, demokrasiyi kesintisiz yürütecek organlar oluşturulmuştur.

Anayasal düzenlemelerle oynayıp demokrasiyi sarsmanın elbette yaptırımları ve faturası büyük olacaktır. Bu tür yasal önlemler, demokrasinin aleyhine değil, aksine demokrasinin devamı için gerekli uygulamalardır.

Hukuk devletinde, demokratik rejimi sekteye uğratmaya çalışanlar, halk tarafından seçilerek halkın temsilcisi olmuş, çoğunluk sağlamış olsalar bile, hukukun herkese eşit duruşu karşısında hesap vermek zorundadırlar.

Geçmişte AİHM kararları da bu tür yargılamaların arkasında olmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.