Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KADIN HABERLERİ

Misafir RA_dya

Önerilen İletiler

Dünyayı utandıran kadın istatistikleri

Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Akın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle dünyayı utandıran istatistiklerin bazılarını sıraladı:?

-Türkiye'de kadınların şiddet görme oranı yüzde 30 ile yüzde 70 arasında değişiyor. Başbakanlığın araştırmasına göre evli kadınların yüzde 25.2'i şiddet görüyor.

-Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan araştırmaya göre; Etiyopya'da kadınların yüzde 71'i, Japonya'da ise yüzde 15'i fiziksel ve cinsel şiddete uğruyor.

-Öldürülen kadınların yüzde 40-70'inin katili, yakın ilişki içinde olduğu partneri oluyor.

-DSÖ verilerine göre beş kadından biri hayatlarında tecavüz veya girişimine maruz kaldığını söylüyor.

-DSÖ'nün verilerine göre Avustralya'da 12 ay içinde fiziksel saldırıya uğramış kadınların yüzde 18'i bunu hiç kimseye söylemedi. Şili'de tecavüze uğramış kadınların sadece yüzde 3'ü olayı polise bildirdi.

(Radikal)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

57920.jpgAskerden kadınlara üç afiş07 Mart 2008 Cuma 20:22TSK, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla üç afiş hazırlandı. Afişlerde günle ilgili ilginç sloganlar kullanıldı.Türk silahlı Kuvvetlerince (TSK), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla üç afiş hazırlandı. Hazırladığı üç afişte de TSK'nın başörtülü şehit annelerine yermediği dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanlığı Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bastırdığı afişlerde başörtüsü ve yazması olmayan meslek sahibi kadınların fotoğraflarını kullanarak kutlamasını yaptı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yayımlanan afişlerin ilkinde, arka fonda bulunan Türk bayrağının önünde, gökyüzüne bakan çeşitli meslek gruplarından 3 kadına ait fotoğraf ve fotoğrafın sağ tarafında ''Varlıklarıyla onurlandığımız, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapan fedakar kadınlarımızın Kadınlar Günü Kutlu Olsun'' yazısı yer alıyor.

İkinci afişte ise arka fonda bulunan Atatürk fotoğrafının önünde, çeşitli meslek gruplarından 5 kadına ait fotoğraf ve fotoğrafın sol tarafında Atatürk'ün ''Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar'' sözü yer alıyor.

Üçüncü afişte ise arka fonda bulunan Türk bayrağının önünde, çeşitli meslek gruplarından 5 kadına ait fotoğraf ve fotoğrafın üst kısmında ise ''Cumhuriyetimiz kadınlarımızın omuzlarında yükselerek bugünlere geldi'' yazısı yer alıyor. Fotoğrafın alt kısmında ise çeşitli renklerde çiçekler bulunuyor.

1.20080307204954.jpg

2.20080307205006.jpg

3.20080307205019.jpg

internethaber

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlk yazınızın da hepimizin yarası olduğunu belirtmek isterim.Maalesef bizim ülkemizde böyle.Sebebi öğretmekten geçiyor demek isterdim,fakat üniversite bitirenlerin bile dayak yediği ve şiddet uyguladığını görüyoruz.O halde eğitimi iyi vermek gerekir.Bunun için ailede eğitim şart.Ailenin esas taşı yine anne olduğu için,önce anneleri eğitmek gerekir diye düşünüyorum.Ülke çapında anne ve baba eğitimine karşı konferanslar verildiğini duydum.Bence tüm ebeveynler katılmalı ve eğitimi öğrenmeli diye düşünüyorum.Tekrar teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle bu güzel haber için teşekkür ediyorum.İkinci afişten çok etkilendiğimi ve kaydettiğimi belirteyim.Sizin aracılığınız ile ben de tüm kadınların "kadınlar günü"nü kutluyorum. :clover:

İlk yazınızın da hepimizin yarası olduğunu belirtmek isterim.Maalesef bizim ülkemizde böyle.Sebebi öğretmekten geçiyor demek isterdim,fakat üniversite bitirenlerin bile dayak yediği ve şiddet uyguladığını görüyoruz.O halde eğitimi iyi vermek gerekir.Bunun için ailede eğitim şart.Ailenin esas taşı yine anne olduğu için,önce anneleri eğitmek gerekir diye düşünüyorum.Ülke çapında anne ve baba eğitimine karşı konferanslar verildiğini duydum.Bence tüm ebeveynler katılmalı ve eğitimi öğrenmeli diye düşünüyorum.Tekrar teşekkür ederim.

:clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir güne sığdırılan SEVGİ !!!

New Yorklu kadın işçilerin 151 yıl önce ki eylemleri tarihe Dünya Kadınlar günü olarak geçti.

Geçmesine geçti ama o günden bu yana kadınların dünyasında ne değişti ?

Tarihte bir çok milletlerde kadının değeri yoktu !

Şimdi var mı ?

Onlar olmadan hayatın bir anlamı yok ! Bazen lanet okuyoruz onların hayatımıza girdiği ana, ama sonrasında onsuz

hayatımızda bir şeylerin eksik olduğunun farkına varıyoruz.

Bugün Dünya Kadılar günü imiş !!!

Bakalım kadınlara değer veriyormuyuz ?

Dünya izleme enstitüsünün Türkiye raporunda kadınların % 58 i şiddet görüyor.

KA- DER' in raporu; Kamu, Belediye, Meslek odalarında üst yönetimlerinde kadınların ismi yok.

Beğenmediğimiz ortadoğu ülkeleri ile kıyaslandığımız da Kadına en fazla şiddet uygulayan ülke TÜRKİYE !!!

Medyamızda onlarca taciz, tecavüz, öldürme haberleri yer almakta sadece bir gün içerisinde.

Evet bugün Dünya Kadınlar Günü imiş.

Evet onları seviyoruz, hatta onlar için ölümü bile göze alabiliyoruz. Ama ya sonra ?

Evet, kişisel baskımız ve kısır döngümüz içerisinde onları diriyken öldürüyoruz.

Kıskançlık kopleksiyle kadınları eve hapsedip çocukların bakımını sadece onların üzerlerine yıkıyoruz.

Eve geldiğimizde midemizi doldurup televizyon veya bilgisayar başına geçiyoruz.

Onların sevgiye, ilgiye ve yakınlığa ihtiyacı varmı diye bir soru acaba aklımızın ucundan geçiyor mu ?

Size katılıyorum; bugün Dünya Kadınlar Günü imiş.

Yılın 364 gününde değer verilmeyen ve horlanan, taciz edilen, tecavüze uğrayan, şiddet gören kadınlarımızı hatırlamayıp

sadece bugün düşünüyorsak YAZIKLAR OLSUN bize.

~~~

Kişisel olarak karşıyım bu tür tek günlük kutlamalara. Ama eğer karşımda bulunan bugünü kendisi için özel gün olarak

kabul ediyorsa Kadınlar gününüz kutlu olsun.

Ama; sizde kendinize diğer günlerde değer verilmesinin yollarını bulmalısınız !

Yaşam hakkı biz erkeklere verildiği kadar Dini açıdan ve insanlık anlamında daha fazlası size de verilmiş.

Ve bu hakkınızı savunmalısınız !

Bu bir asilik veya baş kaldırı değil, Kadınlığın getirdiği bir değer vurgusu.

~~~

Bugün Türban hakkı savunuluyor !

Kadınlar, kızlarımız taciz edilirken,

Bir çok yerde saçı uzun aklı kısa denilirken,

Erkekler gözünde sadece seks objesi olarak görülürken,

Erkek aldatır ama kadın asla denilirken,

Yaşam hakkının sahiplik tahtına sadece erkekler oturtulurken,

Türban hakkı savunulmuş neye yarar...

Evet; illaki bugünü özel kabul ediyorsanız Kadınlar Gününüz Kutlu olsun Hayatımızın en değerli varlıkları...

Hiç olmazsa yüreğinizde ki sevgi gülü bugün boynunu bükmesin.

Sizlerle özdeşleştirilen güller misali kalbinizin her atışında mutluluğun sesi duyulsun bugün...

Kadınlar gününüz kutlu ve mutlu olsun...

Unutmayın siz olmadan bizler eksiğiz !!!

Hüseyin Akkaş

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünyayı utandıran kadın istatistikleri

Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Akın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle dünyayı utandıran istatistiklerin bazılarını sıraladı:?

-Türkiye'de kadınların şiddet görme oranı yüzde 30 ile yüzde 70 arasında değişiyor. Başbakanlığın araştırmasına göre evli kadınların yüzde 25.2'i şiddet görüyor.

-Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan araştırmaya göre; Etiyopya'da kadınların yüzde 71'i, Japonya'da ise yüzde 15'i fiziksel ve cinsel şiddete uğruyor.

-Öldürülen kadınların yüzde 40-70'inin katili, yakın ilişki içinde olduğu partneri oluyor.

-DSÖ verilerine göre beş kadından biri hayatlarında tecavüz veya girişimine maruz kaldığını söylüyor.

-DSÖ'nün verilerine göre Avustralya'da 12 ay içinde fiziksel saldırıya uğramış kadınların yüzde 18'i bunu hiç kimseye söylemedi. Şili'de tecavüze uğramış kadınların sadece yüzde 3'ü olayı polise bildirdi.

(Radikal)

Kadin olmak ne kadar zor erkeklerin dunyasinda.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Hanımefendilerin günlerini candan kutluyorum minik bir gecikme ile....

Ve sevgili RA_dya yı kutluyorum her zamanki etkili başlıklarına bi yenisini etkilediği için...

Soru şu;

AKP nin tepe tepe kullandığı "Kadın" ımız daha çok yer almayı haketmiyormu burada?

Siz kültürlü bayanlar harika kelimeler kullanıyorsunuz burada..Ve nerede ise tamamı haklı her kelimenin..

Gözardı edilemeyecek çoğunluktaki o oy deposu bayanların tepe tepe kullanılması zorunuza gitmiyormu?

(Bu bir siyasi yazı değildir,sadece isyandır bir erkek olarak kadınlar adına)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Hanımefendilerin günlerini candan kutluyorum minik bir gecikme ile....

Ve sevgili RA_dya yı kutluyorum her zamanki etkili başlıklarına bi yenisini etkilediği için...

Soru şu;

AKP nin tepe tepe kullandığı "Kadın" ımız daha çok yer almayı haketmiyormu burada?

Siz kültürlü bayanlar harika kelimeler kullanıyorsunuz burada..Ve nerede ise tamamı haklı her kelimenin..

Gözardı edilemeyecek çoğunluktaki o oy deposu bayanların tepe tepe kullanılması zorunuza gitmiyormu?

(Bu bir siyasi yazı değildir,sadece isyandır bir erkek olarak kadınlar adına)

Sevgili Aspava_m seni burada görmek ne güzel,teşekkürler :):clover:

Soruna gelince;

:unsure::closedeyes::online2long::shuriken:

Ey kahraman Türk kadını,sen yerde sürünmeye deyil,

omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın .

Anaların evlatlarına vereceyi terbiye eski

devirlerdeki gibi basit deyildir.Bugünün

anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek.

evlatlarını bu günkü hayat için faal uzuv haline koymak pek çok

yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır.Onun için kadınlarımız,hatta

erkeklerimizden çok aydın,daha çok feyizli,daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar;eyer hakikaten milletin anası olmayı istiyorlarsa.

Medeni olmayan insanlar ,medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük şeyler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

ALIN SİZE EŞİTLİK SİZ

CV aynı CV, erkeğe 3 kadına 9 iş teklifi geldi

HEP tartışılır, iş dünyasında güzel ve bakımlı olmak bir avantaj sağlar mı? Hele bu bakımlılık ve güzellik kadına ait olunca, erkeğe oranla bir iş pozisyonunda bir adam daha öne çıkıyor mu? Örneğin ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre görünümüne önem vermeyen çalışanlar, fiziksel çekiciliğe sahip olan meslektaşlarına göre ortalama yüzde 18 daha az kazanıyor. İngiltere’de ise University College of London’un araştırmasına göre ise aynı eğitim altyapısına ve benzer iş tecrübelerine sahip ‘beyaz yakalı’ kadınların, daha kısa sürede istedikleri işe girme olasılıkları daha yüksek. İşte bu benzer araştırmaların birisini aylık ekonomi dergisi PLATİN yaptı. Birbirinin kopyası 2 CV’ye sahip biri kadın diğeri erkek iki kişinin bilgileri bir insan kaynakları sitesinde yayınlandı. Aynı CV’ye sahip olmalarına rağmen kadına 9, erkeğe ise sadece 3 olumlu yanıt geldi. Böylece ABD ve İngiltere’de yapılan araştırmaların bir benzerine imza atan PLATİN dergisi de güzel bir kadının, aynı özelliklere sahip olan erkeğe oranla daha avantajlı olduğunu ortaya koydu.

Kadın CV Tuğce Varlık

EĞİTİM

09/2005-05/2007: MBA, University of Maryland

09/2001-07/2005: Department of Economics, Univesity of Vermont

09/1994-06/2001: Lise, TED Koleji

PROFESYONEL TECRÜBE

05/2007-04/2007: Satış temsilcisi

Taco Bell, New York-ABD

SEMİNERLER

05/2007-08/2007: Sales Management Trainee

Programme (ABD)

--------------------------------------------------

Erkek CV Kerem Tunç

EĞİTİM

09/2004-05/2006: MBA, University of Maryland

09/2000-07/2004: Department of Economics, Boston University

09/1993-06/2000: Lise, TED Koleji

PROFESYONEL TECRÜBE

02/2007-04/2007: Satış temsilcisi

Taco Bell, New York - ABD

08/2006-02/2007: Askerlik yaptı.

SEMİNERLER

02/2007-05/2007: Sales Management Trainee Programme (ABD)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ALIN SİZE EŞİTLİK SİZ

CV aynı CV, erkeğe 3 kadına 9 iş teklifi geldi

HEP tartışılır, iş dünyasında güzel ve bakımlı olmak bir avantaj sağlar mı? Hele bu bakımlılık ve güzellik kadına ait olunca, erkeğe oranla bir iş pozisyonunda bir adam daha öne çıkıyor mu? Örneğin ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre görünümüne önem vermeyen çalışanlar, fiziksel çekiciliğe sahip olan meslektaşlarına göre ortalama yüzde 18 daha az kazanıyor. İngiltere’de ise University College of London’un araştırmasına göre ise aynı eğitim altyapısına ve benzer iş tecrübelerine sahip ‘beyaz yakalı’ kadınların, daha kısa sürede istedikleri işe girme olasılıkları daha yüksek. İşte bu benzer araştırmaların birisini aylık ekonomi dergisi PLATİN yaptı. Birbirinin kopyası 2 CV’ye sahip biri kadın diğeri erkek iki kişinin bilgileri bir insan kaynakları sitesinde yayınlandı. Aynı CV’ye sahip olmalarına rağmen kadına 9, erkeğe ise sadece 3 olumlu yanıt geldi. Böylece ABD ve İngiltere’de yapılan araştırmaların bir benzerine imza atan PLATİN dergisi de güzel bir kadının, aynı özelliklere sahip olan erkeğe oranla daha avantajlı olduğunu ortaya koydu.

Eh kadın olmanın bu kadarcık avantajı da olsun artık :sweatingbullets::P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Annelerin Durumu Raporu: 6 Milyon Çocuk Kolayca Ölümden Kurtarılabilir

ABD merkezli çocuk hakları örgütü Save the Children, insani gelişme ölçütlerine dayandırdığı raporunda, anneler ve çocukların dünyadaki durumunu ortaya koyuyor. Rapora göre, mevcut düşük maliyetli araçlarla ve bilgiyle her yıl ölen 9,7 milyon çocuktan 6 milyonunu kolayca kurtarmak mümkün.

• Dünya çapında beş yaş altındaki 200 milyondan fazla çocuk temel sağlık hizmetlerinden yoksun.
  • Her yıl 9,7 milyon, günde 26 binden fazla çocuk beş yaşını göremiyor.
  • Dakikada bir kadın gebeliğinde veya doğumda ölüyor.
  • Her yıl 2 milyon çocuk doğduğu gün ölüyor.
  • Çocuk ölümlerinin yüzde 83'ü gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşiyor.
  • Çocukların ölümü en çok zatürree, ishal ve sıtmadan kaynaklanıyor.
  • Çocuk ölümleri en yoksul, en dezavantajlı ülkelerde en yüksek oranda. Yoksulların çocukları hayat kurtaracak sağlık bakımından en uzak olanlar.
  • Çocukların hayatta kalması için ayrılan fonlar yetersiz.

Yoksullara sağlık programı yaratın

Örgütün tavsiyeleriyse şöyle:

• En yoksul ve kenara itilmiş annelerle çocukları hedefleyen özel sağlık programlarını yürürlüğe koyun.
  • Temel sağlık hizmetlerini güçlendirin.
  • Gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulların gerçeklerini hesaba katan anne, yenidoğan ve çocuk temel sağlık paketlerini yürürlüğe koyun.
  • Topluluk düzeyinde hizmet verecek ve yoksulların hayatını kurtarabilecek olan sağlık çalışanlarına yatırım yapın.
  • Çocukların hayatını kurtardığı belli olan çözümlere devlet yatırımını artırın.

Anne olmanın iyi olduğu ülkeler

Rapor, ülkeleri gelişmiş, az gelişmiş ve en az gelişmiş olarak üç gruba ayırıp kendi içinde sınıflıyor.

Gelişmişler arasında anne olmak için en iyi ülkeler şunlar: İsveç, Norveç, İzlanda, Yeni Zelanda, Danimarka, Avustralya, Finlandiya, İrlanda, Almanya, Fransa.

Az gelişmişler arasında en iyi on ülke: İsrail, Küba, Arjantin, Kıbrıs, Uruguay, Barbados, Kazakistan, Güney Kore, Kosta Rika, Bahama Adaları.

Türkiye bu ikinci grupta 52. sırada.

En kötü durumdakiler: Nijerya, Çad, Yemen, Sierra Leone, Angola, Gine-Bissau, Eritre, Cibuti, Mali, Etiyopya.

Yoksulların durumu

Rapor yoksul ülkelerdeki anne ve çocuklara dair bazı bulguları şöyle sıralıyor:

-Afganistan, Angola, Nijerya ve Sierra Leone'de dört çocuktan biri beşinci yaş gününü göremiyor. İsveç'te 333 çocuktan sadece biri 5 yaşından önce ölüyor.

Afganistan ve Çad'da yüz doğumdan 15'inden de azında eğitimli sağlık çalışanı bulunuyor. Bu oran Küba'da yüzde 100.

Afganistan'da sekiz kadından biri gebelikte ya da doğumda ölüyor. Bu oran İrlanda'da 47 binde bir.

Angola, Cibuti ve Nijerya'daki bir kadının okula gitme süresi dört yıldan az. Avustralya ve Yeni Zelanda'daysa bu süre 20 yıl.

Swaziland'da bir kadın 30. yaşını göremeden ölüyor. Japonya'daysa kadınların ortalama ömür beklentisi 86 yıl.

Rapor şu ölçütleri kullanıyor: Anne ölümleri risk oranı, modern doğum kontrol yöntemleri kullanan kadınların oranı, doğum sırasında bulunan eğitimli sağlık çalışanı oranı, ortalama kadın ömrü beklentisi, kadınların resmi okul süreleri, annelik ödenekleri, kadınların ülke yönetimine katılımı, beş yaş altı ölüm oranı, beş yaş altı gereğinden zayıf çocukların oranı, okullaşma oranları, ilköğretimde kız çocuklarının oğlan çocuklarına oranı, güvenli suya erişebilen nüfus oranı. (TK/GG)

</I>BİA Haber Merkezi - Connecticut

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadasalar su en bastan 2. ve 4. resımdekı kız varya o gercek bır doktor degıl.cunku tanıyorum onu. o gecen sene mezun olan bılgısayar muhendısı(unıvrsıte adını vermıyecegım)

:) dıscılık veya tıp ıstıyodu olmadı ne yapsın oda boyle tatmın edıyo kendını :)

nerden tanıdıgıma gelınce bosverın gıtsın :) ne ısı var o fotografta dersenız bende bılmıyom valla :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

GAP'ın Kadınları

GAP Bölgesi Kalkınma İdaresi'nin yaptığı araştırmaya göre, bölgede kadınların en geç 17 yaşında evinden ayrılıyor, birçoğu hala dini nikahla evleniyor, kızların yüzde 60-70'i için başlık parası alınıyor ve berdel geleneğinin devam ediyor...

</B>

Araştırmada, kocası birden fazla kadınla evli olan kadınların oranının yüzde 7 civarında olduğu, kadınların büyük bir bölümünün okuma yazma bilmediği, yüzde 60'ının bir veya birden fazla sağlık şikayetinin bulunduğu, yalnızca 4'te 1'inin doğum kontrolü uyguladığı belirtildi.

Şanlıurfa'da Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) kurslarına katılan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kadın, konu ile ilgili düşüncelerini dile getirerek, 'Ben sadece anne değil, aynı zamanda bir kadın ve insanım. Aşırı iş yüküyle yıpranmamalıyım. Kendime zaman ayırmalı, sağlığıma, görünümüme dikkat etmeliyim. Önce mutlu bir insan olursam sonra iyi bir anne olabilir, huzurlu bir çocuk yetiştirebilirim. Çocuklarım da benim gibi güler yüzlü olur' dedi.

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde ise günlük yükü kadınların üzerinde. Günlük ev işleri ve çocuk bakımının yanı sıra tarlada da emek harcayan kadınlar, erkeklerden daha çok çalıştıklarını söyledi. Kadınlar, ' Çocuklara bakıp ev işi yapmanın yanı sıra yaz aylarında da tarlada çalışıyoruz. Kış geldiği zaman ise tarlada kalan ekinlerin frezelerini yakacak olarak topluyoruz. Yani biz koltukta birçok karpuzu birlikte taşıyoruz' diye konuştu.

ÇATOM'un kadının uğraş ve iş yükü üzerinde merkez ve kırsalda 4 ayrı ekiple gerçekleştirdiği araştırmada, ilginç sonuçlar ortaya çıktı. GAP bölgesindeki kadının mevcut statüsünün genelde tarlada ırgat olarak çalışmak olduğu görülen araştırma sonuçlarına göre, GAP bölgesinde hanelerin yüzde 75'inde tarımda yalnızca aile emeği kullanılıyor. Yine bu hanelerin yüzde 62'si ortalama toprak sahibi olması nedeniyle tarla işlerinde en fazla kadınlar çalıştırılıyor. Tarlada kadınlara düşen işlerin başında bitkisel

üretimde hasat, tohum temizleme ve çapalama; hayvancılıkta ise ahır temizleme, yemleme, sulama ve sağım faaliyetleri görülüyor. Bölgedeki kadınların yüzde 52'si mevsimlik işçi olarak başka illerde tarlada çalışmak için göçe katılıyor. Burada kadınlar mercimek ve nohut toplama işinde çalıştırılıyor. GAP'la birlikte sulu tarıma geçiş nedeniyle pamuk toplama işinde de genellikle kadın işgücünden yararlanılıyor. Tarlalardaki işlerini bitirdikten sonra ekmek yapımı, çocuk bakımı, yakacak temini ve su taşımanın

da kadınların ve kız çocuklarının gündelik yaşamlarında en fazla zaman harcadıkları ve en çok zahmet çektikleri işler olduğu tespit edildi.

Genç kızlar tarlada döktükleri terin karşılığını çeyize yatırıyor. Küçük kızlar ise çalıştıkları için ayrı kaldıkları okulun hayalini kuruyor.

Güneydoğu'da sadece geçen yıl içinde 70'in üstünde tarım işçisi yollarda can verdi. En son olarak Şanlıurfa-Mardin yolunda 16 kişinin ölümü ile sonuçlanan kazadan sonra, polis işçilerin kamyon kasasında taşınmasına yasak getirdi.

Güneydoğulu kadınlar sadece memleketlerinde çile çekmiyor. Gurbette işçi olmak da zor. Ordu'da fındık toplayan bir işçi, bazen memleketine sadece 200 YTL ile dönebiliyor.

star

</I>

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Dul Kadınla Evlenene Para Ödülü!

Dul kadınların sayısı artınca hükümet duruma el koydu. Peki bu ülke hangisi?

Ülkede dul kadınların sayısı 3 milyonu geçince hükümet böyle bir çözüm buldu.

Irak’ta savaş ve şiddet olaylarına bağlı olarak eşini kaybeden dul kadınların sayısının 3 milyonu geçtiği açıklandı.

Parlamentondaki laik bloktan El-Irakiye Listesi Milletvekili ve Meclis Kadın Hakları İzleme Komisyonu Başkanı Macide Hüseyin, ülke genelinde süren kanlı eylem ve çeşitli saldırılar nedeniyle dul kadın oranında büyük bir artış olduğunu söyledi. Iraklı kadın parlamenter, bu kategorideki kadınların yaşamsal zorlukla da burun buruna kaldığını dile getirdi.

Başbakan Nuri El Maliki ise ülkesindeki dul kadınların daha fazla kötü yola düşmemesi için yeni bir öneri getirdi. Maliki, dul kadınlarla evlenen Iraklı erkeklere 38 milyon Irak Dinarı (25 bin Amerikan doları) para yardımı vaadinde bulunurken, Irak Parlamentosu da, dul kalmış kadınlara yardım amaçlı olarak 2 ayda bir 75 bin Irak Dinarı (50 Amerikan Doları) vermeyi kararlaştırdı.

Mevcut koşullarda hiçbir sosyal güvenceleri olmayan dul kadınların bir kısmı geçimini sokaklarda dilencilik yaparak sağlarken, bir kısmı ise fuhuş yaparak hayatını sürdürüyor.

haber10

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Taş devrinde de kadınlar için dövüşülüyordu

Arkeologlar, Neolitik dönemde bile erkeklerin, kadınlar için cinayet işlediğini ortaya çıkardı.

1980’lerde Almanya’nın güneybatısındaki Talheim Kasabası’nda ortaya çıkarılan ve içinde 34 cesedin bulunduğu toplu mezardaki insan kemiklerini inceleyen arkeologlar, M.Ö. 2000’lerde bölgedeki rakip kabilelerin, kadınlarının güvenliğini sağlamak için rakip erkekleri öldürdüğünü belirledi.

3 metre derinliğindeki mezarda bulunan kemiklerin çoğunun aynı kabileye mensup erkeklerden oluştuğunu tespit eden uzmanlar, ölenlerin büyük bölümünün başlarını sol tarafına aldıkları darbenin etkisiyle yaşamını yitirdiklerini söylüyor.

Rakip kabile tarafından yakalanarak elleri bağlanan erkeklerin, muhtemelen taş baltalarla başlarına vurularak öldürüldüğünü belirten arkeologlar, aynı bölgede yaşayan kabilelerin genellikle toprak ve yaşam kaynakları için çatıştığının bilindiğini, ancak ilk kez kadınlar için de çatışma yaşandığına ilişkin elle tutulur bir delile rastlandığını vurguluyor.

Araştırmayı yürüten grubun başındaki uzman Doktor Alex Bentley, mezardan çıkan az sayıda kadının ise farklı kabileden olduğunun anlaşıldığını söylerken, bu kadınların neden öldüğünün ise tam olarak anlaşılamadığını aktardı. Bentey’ye göre kadınlar, kendilerini korumak için savaşan erkeklerinin yanında çarpışırken yaşamını yitiren eşleri olabilir.

Daha önce de birçok arkeolog, kadınlar yüzünden geçtiğimiz çağlarda da kan davaları çıktığını ve şiddet olduğunu söylemiş ama buna bir kanıt bulamamıştı.

NTV-MSNBC

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Kadın memurlara süt izni geliyor

Doğumdan sonra 4 ay süreyle günde 3 saat süt izni öngören yasa tasarısı komisyonda kabul edildi

Kadın memurların doğumdan sonraki 4 ay süreyle günde 3 saat, sonraki altı ay ise 1.5 saat süt izni kullanmasını öngören tasarı, TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarıya göre, kadın memura, doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilecek. Çoğul gebelik halinde, doğum öncesi 8 haftalık aylıklı izin süresine 2 hafta eklenecek.

Ancak sağlık durumunun uygun olduğunu doktor raporuyla belgeleyen kadın memur, isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar iş yerinde çalışabilecek.

Bu durumdaki kadın memurun isteği halinde, doğum öncesinde çalıştığı süreler ve doğumun 3 haftalık izin süresi içinde gerçekleşmesi halinde kullanılmayan süreler doğum sonrası aylıklı izin süresine eklenecek.

Aylıklı doğum izin sürelerinden sonra kadın memurlara çocuklarını emzirmeleri için 4 ay süre ile günde 3 saat, daha sonraki 6 ayda ise günde 1.5 saat süt izni verilecek. Süt izninin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanacağı kadın çalışanın tercihine bırakılacak.

Doğum sonrası kadın memurlara verilen 8 haftalık izin hakkından, en fazla 2 yaşında bir çocuğu evlat edinmek amacıyla geçici bakım sözleşmesi yapan kadın memur ile aynı koşullarla münferit olarak geçici bakım sözleşmesi yapan erkek memur da sözleşme tarihinden itibaren yararlanacak.

Kadın memurlara, hamileliklerinin 24. haftasından itibaren ve doğumdan sonra 6 ay süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmeyecek.

Doğum yapan kadın memura verilen aylıklı izin sürelerinin bitiminden sonra çocuğun bakımı için kadın memura veya devlet memuru olan eşine istekleri üzerine her biri için ayrı ayrı olmak üzere 6 aya kadar aylıksız izin verilecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Kadınlara erken emeklilik fırsatı

SSK'lı kadınlara iki doğuma kadar ikişer yıl borçlanma imkanı...<DIV class=news_detail_content>ReklamBorçlanmaya başvuran kadın, başvuru tarihinde SSK'lı çalışıyor olacak,

Çocuğu sağ doğmuş ve yaşamış olacak,

Doğumdan sonraki iki yıl süresince SSK'lı olarak bir işyerinde çalışmamış olacak. Bu şartları yerine getiren kadınlar, iki çocuk için 4 yıla kadar borçlanma yapabilecek ve 4 yıl daha erken emekli olabilecek. Buraya kadar açıkladığım hususlar, işin herkes tarafından bilinen kısmı. İşin formül kısmı ise bundan sonra başlıyor.

Kadın memur, esnaf, çiftçi ve ev hanımı da borçlanabilir! Kanun maddesine ilk bakışta, bu doğum borçlanmasından sadece işçi statüsünde çalışan SSK'lılar yararlanacakmış gibi görünüyor. Zira aynı hak yasada memurlara, Bağ-Kur'lulara ve isteğe bağlı sigortalılara verilmemiş.

Oysa kanunu biraz daha dikkatli incelediğimizde aynı borçlanma imkanından memurların, isteğe bağlı veya zorunlu Bağ-Kur'luların (tarım Bağ-Kur dahil) ve isteğe bağlı SSK'lıların (tarım SSK dahil) da yararlanabileceğini görüyoruz. Ancak bir şartla; aşağıda açıklayacağımız formülü uygularsanız! Diyelim ki bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyorsunuz. Memuriyete başlamadan önce iki çocuk dünyaya getirdiniz. 1 Ekim'den sonra, emekliliğinize 4 yıl kala istifa edin, bir işyerinde SSK'lı olarak bir gün de olsa çalışın ve aynı gün SGK'ya doğum borçlanması için başvurun.

Borçlanma bedelini ödeyin ve 4 yıl erken olarak hemen emekli olun. Memuriyetten önce bir çocuk dünyaya getirdiyseniz aynı formülü emekliliğinize iki yıl kala uygulayın. Diyelim ki Bağ-Kur'a isteğe bağlı veya esnaf ya da çiftçi olarak prim ödeyen bir bayansınız. Bağ-Kur sigortalısı olmadan önce ya da boşta geçen zamanlarda iki tane çocuğunuz oldu.

1 Ekim'den sonra emekliliğinize 4 yıl kala SSK'lı (4/a'lı) olarak bir işyerinde işe başlayın ve aynı gün SGK'ya doğum borçlanması için müracaat edin. Böylece 4 yıl daha erken emekli olup hemen emekli aylığı almaya başlayın. Aynı yöntemi yaştan emekli olmak isteyen (kısmi emeklilik) bayanlar da kullanabilir.

Diyelim ki SSK'ya isteğe bağlı prim ödüyorsunuz. 1 Ekim'den sonra, normal emekliliğe ya da yaştan emekliliğe 4 yıl kala bir işyerinde çalışmaya başlayın ve dilerseniz başladığınız gün SGK'ya başvurun ve doğum borçlanması yapın. Böylece 4 yıl erken emekli olarak hemen aylık almaya başlayın.

Erken emeklilikle 18.000 YTL kâra geçin!

1 Ekim - 31 Aralık 2008 tarihleri arasında 4 yıl (48 ay) için doğum borçlanması yaparsanız ödeyeceğiniz tutar (638,70 x 0,32 x 48) 9.810 YTL. SSK'dan bağlanacak en düşük aylık ise yaklaşık 580 YTL. Yani gelecek dört yılda alacağınız toplam aylık bugün için 27.840 YTL. Hemen emekli olan bayanın kazancı ise 18.030 YTL.

Konuya ilişkin örnekler...

Örnek: Selma Hanım 1.1.1954 doğumlu. Herhangi bir işyerinde çalışmamış olan Selma Hanım 1.1.1988'de SSK'ya isteğe bağlı prim ödemeye başlamış ve toplam 2200 günü var. Normalde 4 yıl daha prim ödemesi gereken Selma Hanım, 1 Ekim'den sonra bir işe girer de bir gün dahi çalışırsa aynı gün SGK'ya doğum borçlanması için başvurabilir. İki çocuğu için 4 yıl (1440 gün) borçlanma yapan Selma Hanım, 3640 günle 4 yıl daha erken emekli olabilir.

Örnek: Zehra Hanım devlet memuru olmadan önce iki çocuk dünyaya getirmiş. 1 Haziran 1970 doğumlu olan Zehra Hanım memuriyete 30 Temmuz 1996 tarihinde başlamış. Zehra Hanım doğum borçlanması yapmazsa, 53 yaşını dolduracağı 1 Haziran 2023 tarihinde emekli olacak. Ancak 1 Haziran 2019'da istifa eder ve 1 gün bile olsa özel bir işyerinde SSK'lı olarak çalışırsa doğum borçlanması hakkı kazanacak. Borçlanma yaparak ödeyen Zehra Hanım aynı gün 4 yıl daha erken emekli olabilecek.

BUGÜN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.