Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Meslekler hakkında görüşler-deneyimler!

aysum

Önerilen İletiler

güzel bir konu şahsi bilgimle biraz açıklık getirmeye çalışayım

İşletme : TAvsiye etmem çok onurlu ve meşekatli bir bölümdür ve sağlam okursan güncel hayatta iş bulmaman için hiç bir eksiğin yoktur fakat sağolsun devlet ve yanlış sistem bu mesleği çürüttü.Öncelikle çok rakibin var Başta Açık Öğretim mezunları çünkü diplomada açık öğretim diyerek yazmaz seninle aynı statü ye koyar seni ama hiç açık mezun bir örgün mezun olamaz.Sonraki rakibin endüstri mühendisleri çünkü seninle tamamen aynı dersleri görür ama adında mühendislik var dyerek işletme mezunlarını çok geri görürler biz en iyiyiz derler sana iş bırakmazlar sistem onları tercih ediyor.Geriye yapacağın iş satış pazarlama kalıyor onda üniversite mezun olsan yetiyor. Yani bir bankada bugün ziraat mühendisi bile portföy yöneticisi olabiliyorsa ki benbuna karşıyım gerisini sen düşün

İktisat:İşletmeye göre biraz şanslı.Direk bankalarda iş bulma şansı yüksek yada borsa şirketlerinde.Veyada işletme mezunlarıının aynı dalında.

İnşaat mühendisliği:Mezun olduğun takdirde şuanda Türkiyede eğer kendi işini yapacak kadar yani müteahhit olacak kadar paran yoksa işin çok zor çünkü inşaat sektörü çok sallantıda fakar yurt dışı bağlantısı kurabilirsen şanslısın

Elektrik-Elektronik.Tavsiye ederim ama sadece matematikte mühendisim dersen burda da biraz zorlanırsın.

Makine:Eğer makine düşünürsen diyeceğim ilk tavsiye okulu kazandığın günün arkasında hemen bir tornacıda yada tamirrcide yada ne bilim bir makine atölyesinde çırak olarak başla çünkü makinacı dediğin adam eline tornavidayı aldımı makineyi çatır çatır söküp takabilmeli geri de koyabilmeli yani kağıt üzerinde mühendis olma iş olanağı olarak ta saha mühendisi olursan parayı kırarsın özelliklede yurt dışında

maden müh: kesinlikle tavsiye etmem.Türkiyede her sene nerden baksan 1000 yakın maden müh kontenjanı açılıyor her sene 500 mezun verse Türkiyede maden üzerine kaç tane istihdam var.Arasıra o da patlama olursa Türkiye de bir maden olduğunu insanlar hatırlıyor.Ayrıca madenle ortak çalışan çok alt bölüm var.Hatta ve hatta ziraat mühendisi bile maden mühendisinin yaptığı işi yapabiliyor artık jeoloji mühendisi keza.Yani mezun olunca ilaç firmasında yada bankada çalışacaksan hiç kazanma daha iyi....

Fen-edebiyat fakülteleri:Hangisinden mezun olursan ol Türkiye formasyon olayını ortadan kaldırdığı için bu bölümlerden hepsi ortada kaldı.Öğretmenlik şansın zor hatta hiç yok formasyon alsan bile alan mezunu o kadar açık varken seni işe almazlar o yüzden ya ilaç firmaı kapar seni.

Bİlgisayar müh:Eğer puannın yeter kazanırsan köşeyi dönersin.Daha fazla açıklama yapmama gerek yok sanırım.Halk dilinde paranın ........:D

Bilgisayar prgramcılığı :mühendisliği için söylediğim için aynen geçerli

Mimarlık :Aslında sağlam meslek eğer sağlam bir firmaya girersen.O yüzden kazanırsan sağlam firmalar için hazırla kendini gene paranın ........:D

öğretmenlik :Eğer bayansan hiç düşünme hemen yaz derim.AMa erkeksen bir daha düşün derim.Bence bir bayan için en ama en ideal meslek öğretmenliktir çünkü anne olan bir insanın aynı zamanda eğitmen olması bir avantajdır.

su ürünleri müh:AKvaryumcu açacaksan mezun olunca yazabilirsin aksi takdirde Türkiye şartlarında işin zor

.

.

. gider arkadaşlar.ÖSS ye hazırlanan arkadaşlara tek tavsiyem bir şey olmak için ÖSS yi kazanın.Aman askerliği yırtim aman bir üni bitirim de ne olursa bitirim mantığı ile öss ye hazırlanmayın inanın Türkiye biraz da bu matıktan dolayı batıyor

İlaç firması sizi işe alır zaten toplama kampı gibi hangi bölüm mezun olursan ol her türlü seni konuşmayı bildiğin sürece işe alır zaten seni o giydiriyor.Ha altına araba filan vermesi sizi cezbediyorsa tercih sizindir heran kapı önüne koyulursunuz

bankalar yukarda da dediğim gibi bugün işletme yi bitirirsin binbir zorlukla finans yönetim herşeyi öğrenirsin adam gelir ziraat mühendisi maden mühendisi senin yapacağın yere işe girer çünkü orda da mantık üniversite mezun ol yeter.....

Kariyer yapmak dediğiniz olay eğer size bir yerde birinde 100 ytl fazla maaş verilip arkasından size X bey Y hanım denmesi ise bunu önce kendiniz için yapın önce ben kimim neyim diyin.Ama şöyle bir çelşki de yaratmayın kendinize yani kendinizi tanıyın.Ben avukat olmak istiyorum eeee peki avukat olmak için sözelden kaç net yapıyon daha 20 yi geçemedim olmadı işte....

yada bir gün bir yerde şu başıma geldi bir kız ben avukat olmak istiyordum dedi bir yerde şuanda ne okuyorsun dedim Açık öğretşm işletme dedi bu kız 3. girişinde orya kayıt yaptırıyor arkasından da pekala hukuk derslerinden ne durumdasın dedim temel hukuktan 2 kere kalmış şirketler hukukundan nefret ediyor eee sen nasıl avukat olmak istiyon o zaman .....

yani önce kendinizi tanıyın hayal aleminde uçmayın.uçmayın ki sonu hüsran olmasın çünkü hayat inanın ki pembe gözlüklerden bakılacak kadar düzgün değil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
teşekkürler nobody :) tabi ki oldun :clover:

Yok canım neden kızayım kızmadım ben :unsure: Sadece paylaşıma davet ettim :)

Arkadaşım merhabalar.Ortaöğretimde mi,yükseköğretimdemisin,sana belli konularda birtakım bilgiler iletmek için öncelikle karşımızdaki bilgi edinmeyi amaçlamış olan insanı belli yönleriyle tanımak gerekir kesinlikle.İşin başlangıcındaysan ilk olarak icra edeceğin mesleği belirlemen lazım.Lisede okuyorsan veya üniversitedeysen ilk dikkat edeceğin husus,ileride edineceğin mesleğin sana neredeyse birçok yönüyle uygun olup olmayacağıdır.Yalnız şunu belirtmek isterim ki,bir kişinin işini sevmesi kadar önemli bir faktör bana göre iş hayatında söz konusu değildir.Belki benzer cümleleri daha öncesinde başka arkadaşlar da kurmuş olabilir;ama üniversitede okuyan bir forum arkadaşın olarak sana tavsiyem;işini severek yapan,belli bir seviyenin üzerinde zeka sahibi olan ve özellikle çok çalışan insanlar hayatlarında çoğu zaman başarılı olmaktadırlar.Bir de tabii şans unsurunu da eklemek gerekir;çünkü bir insanın hayatındaki herşey kendi elinde olmayabiliyor.Örneğin ben çalışma hayatımı yurtdışında gerçekleştirmek isterim.Bunun belli nedenleri var kendimce,sebebiyse ülkedeki belli bir noktaya gelen,işinde oldukça yükselen çalışanların önemli bir bölümü bu durumun içerisine kurnazlıklarını da katmaktalar.İşte bu yüzden iş hayatında kuracağın ilişkilere dikkat etmek önemli,öyle ki başka bir çalışan olan rakibin sana çelmeyi takmak isteyebilir ve olmadık bir anda insan zor durumda kalabilir.Bu görüşler,düşünceler veya hayatta atılan adımlar;çalışanların ve özellikle patronunla çelişebilir,bu tip hallerde bazı taraflarını gizlemek durumunda kalabilirsin.Yetenek faktörüyse her meslek grubu için geçerli olan bir kavramdır ve duygusal zeka işte bu durumda bir çalışanı rekabette rakiplerinden üstün kılacaktır.Değişen durumlara göre bir çalışanın mesleğinde pozisyonunu belirlemesi,ona göre düşünüp hareket etmesi iş hayatında bir kişiyi rakiplerinden bana göre daima üstün kılacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hangi işe girerseniz girin, mutlaka ve mutlaka onurunuzdan ve kişiliğinizden vermenizi bekleyecekler sizden.

Kapitalizm kadar iş ortamından ve para düzeninden de nefret ediyorum.

İş dünyası, insan onuruyla ters orantılı.

Birilerine çanak tutmak, bazı şeyleri içinize atmak, sindirmek, görmezden gelmek zorunda bırakılıyorsunuz.

Eğer bunları yapmazsanız ayakta kalmanız çok çok çok zor.

Aç kalma ve hatta işsizlik çok uzağınızda değil.

Ama eğer bunları yaparsanız, sonunda sizden bunları bekleyen insanlara dönüşeceksiniz ve siz olmaktan uzaklaşacaksınız.

Ben, kendiniz olmaktan ve onurunuzdan uzaklaşmayın derim ama kesinlikle her zaman çanak yalayıcı birileri vardır ve eğer siz onlar gibi olmazsanız, onlar sizin önünüze kesinlikle geçecektir.

Bu yüzden diyeceğiniz tek şey var: yine de onurumdan vermem ve kimsenin çanağını yalamam...

Zor da olsa, güç te olsa bazı şeyler sizin lehinize işliyor o zaman sanırım heralde galiba...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.