Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Persepolis (2007)

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Persepolis (2007)

Uzun süredir bu kadar güzel bir animasyon seyretmemiştim... Bunu her Türk izlemeli diyorum... Çok akıcı ve içerik olarak dört dörtlük bir animasyon... Marjane sıradan bir çocuk olmak istiyor ama 1978 İran'ında bu biraz zor, Politik sorunlar onun o basit çocukluğuna çok büyük etki ediyor. Film Marjane'nin çocukluk yıllarının perspektifi diyebiliriz. Bir çocuğun gözüyle İran'a bakışı ve yetişkin olarak Fransa'dan İran'a dönüşü... Film Marjane Satrapi'nin kitabı üzerine kurulmuş ve Oskar'a aday gösterilmiştir. Mutlaka izleyin diyorum... Bir şeyden daha bahsetmek istiyorum çocuğun hard rock kaseti ararken başına gelenler bana Uçurtmayı Vurmasınlar filmindeki gardiyanların emirleri uygulama espirisini hatırlattı...
Bazı filmler vardır amatör ruh içine işlemiştir bu filmde onlardan birisi... Holywood'un milyarlık filmlerine karşı savaşan filmlerden birisi. Öylesine sanatçının öngörüsünü ekrana aktaran ve kendi içinde değerlendirilmesi gereken bir film... Filmde kullanılan anime tekniğinin adı durağan animasyon ve bu tür animasyon filmi çekmek çok zor... Filmin amatör bir ruhla çekimi ve bu amatör ruhun içerik ve anime olarak karşımıza böyle bir film çıkarması çok çok hoş...
Yönetmen: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Seslendirenler: Catherine Deneuve, Danielle Darrieux, Tilly Mandelbrot, Chiara Mastroianni, Gena Rowlands, Simon Abkarian

post-2-0-62327600-1365508711_thumb.jpg post-2-0-81822200-1365508839_thumb.jpg

ve Kitap:

post-2-0-45059300-1365508712_thumb.jpg

Marjane (voiced by Chiara Mastroianni) just wants to be an ordinary kid, but that isn't easy in 1978 Iran. This profound animated film follows Marjane's childhood in a repressive society, her adolescence in France and return to Tehran as an adult. Based on Marjane Satrapi's autobiographical graphic novel, this Oscar nominee for Best Animated Feature Film also features the vocal talents of Catherine Deneuve and Simon Abkarian.
Director: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Cast: Catherine Deneuve, Danielle Darrieux, Tilly Mandelbrot, Chiara Mastroianni, Gena Rowlands, Simon Abkarian

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aklımı mı okuyorsun ne? Son bir haftadır, bu filme takmıştım zaten. İlk fırsatta edinmeyi düşündüğüm ilk filmdi bu... Sen de beğenmişsin madem, bu fikrim iyice kesinleşmiştir bu durumda... Ben senin zevkine son derece güvenirim Adminim :):clover:

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Filmi hafta sonu izleyecegim.

Chahdortt Djavann'in kitabini okuyordumki ogretmenim filmi tavsiye etti. Oda konu itibariyle filmle ayni gerci, biraz ttarafli bir kitap oldugunu artik bende kabul ediyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar filmin konusuna diyeceğim yok ama animasyonlar çok sıradan ve sıkıcı. daha canlı yapa bilirlerdi. animasyonlardan ötürü hele siyah beyaz olmazı tam sıkıcılık katmış filme.. ben açık söylüyorum flimin konusu ii ama sıkıcı bir yapım..

tabi kimseyi yerme amacı güdmeden eleştiyorum filmi. sevenlere saygım sonsuzdur..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cok guzel bir seye benziyor. Az kaldi gidecegim...

Festivalde gosterime girecekmis.

Yanliz 3 gunden biri Islami revolutionu okuyorum, her iki taraftanda sanirim biri hakli cikti. Sah donemi ozgurluk anlaminda serbestti ama ekonomik bakimindan Amerika somurgesi altinda olduguda bir gercek.

Gerci islami devriminde ozgurluklerin kisitlanmasi bakimindan kabullenemez, ama ekonomi bakimindan ise degisime goturmus.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...
  • Admin

Fimi bugün yeniden seyrettim. İnanılmaz bir animasyon yöntemi kullanılmış. O eski çizgi romanlara benzeyen ve kara gölgelirn dolaştığı bir film ama çok öğretici bir film. :) kaçırmayın diyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fimi bugün yeniden seyrettim. İnanılmaz bir animasyon yöntemi kullanılmış. O eski çizgi romanlara benzeyen ve kara gölgelirn dolaştığı bir film ama çok öğretici bir film. :) kaçırmayın diyorum...

bu film animasyon özellikleri bakımından olduğu kadar konusu bakımından da çok güzel ve iyi bir film özellikleri taşıyor..

iran'daki rejimin demokrasiyle iktidara geldikten sonra baskı ile nasıl bir anda değiştirildiğini gösteriyor bize..

laiklik ve rejim kaygısı olanları haklı çıkaracak biçimde demokrasiyle iktidara gelince toplumun nasıl kolayca ve hızla değiştirilebildiği çarpıcı biçimde anlatılmış..

bugün yine demokrasiyle iktidara gelenlerin ve yaptıkları eylemlerle "laiklik karşıtı eylemlerin odağı" haline gelen bir partinin iran'daki çizginin aynısı yolunda ilerleyeceği yüksek ihtimal olarak düşünüldüğünden kaygılı olanların bu kaygıyı duymakta ne kadar haklı olduklarını anlamak zor değil..

Türkiye Cumhuriyeti devletinin laik birer bireyi olan herkes bu filmi seyretmeli, seyretmeli, hemen yanıbaşımızda olan bu örneği bir kez daha kavramalıdır. !!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.