Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah'ın Dili

halkalıyıldız

Önerilen İletiler

Epeydir bu soru aklıma takıldı. Ev halkına sordum. Bir de size sorayım dedim:

Allah, gerek Adem ve Havva'yı cennetten kovarken, gerekse iblise secde et derken, meleklerle, cinlerle konuşurken vs. hangi dilde konuştu acaba?

Konuşmak için bir dil gerekir. Yanılıyor muyum?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunun cevabı Tevratta arkadaşım.Anlaman için tavsiye ederim.Gün gelir herkes aynı dili konuşur,ondaki farklılık ortadan kalkıverir.Ha adı Arapça,ha İbranice,ha ingilizce,ha türkçe...Hepsi birdi ,ayrıldı ve yine birlenir.

ftoyd, çok merak ettim şimdi... Diller nasıl ayrıldı ve nasıl birleşecek?

Ayrı dilleri konuşan insanlar nasıl aynı dili konuşacak?

Bu konuda bili verir misin?

Soyuta atamadan... (Demirefe bunu hep kullanıyoruz :) )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ftoyd, çok merak ettim şimdi... Diller nasıl ayrıldı ve nasıl birleşecek?

Ayrı dilleri konuşan insanlar nasıl aynı dili konuşacak?

Bu konuda bili verir misin?

Soyuta atamadan... (Demirefe bunu hep kullanıyoruz :) )

Bunu soyuta atamadan,yeryüzünün bütünden parçalara ayrılışı ile ve aynı yörede yaşayan insanlardan,iki köy arasında bile zamanla oluşan şive farklılıklarından tutunda,dil bilgisi ve dillerin dağılımı açısından ibranicenin alef,bet ,vet diye,arapçanın elif,be,te diye gidişine kadar her yönüyle buyrun siz araştırın.Hatta ve hatta dilleri öğrendikçe seslerdeki adeta şifreleri yani yakınlığı kavramak çok eğlenceli .Bir çözerseniz,tüm dünyayla konuşursunuz inanın.Ama şüphesiz emek ister ve bol vakit.Neyse,kısaca ben, ölüp çürüyüp kemik olduktan sonra ,tekrar diriltileceğim diyecek kadar soyutum,hatta böyle Rabbimin "ol" dediği anda herşeyin oluvereceğini bilen biriyim,somut kanıtları siz değerlendirin,benden gelecek somutlar bi yere kadar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunu soyuta atamadan,yeryüzünün bütünden parçalara ayrılışı ile ve aynı yörede yaşayan insanlardan,iki köy arasında bile zamanla oluşan şive farklılıklarından tutunda,dil bilgisi ve dillerin dağılımı açısından ibranicenin alef,bet ,vet diye,arapçanın elif,be,te diye gidişine kadar her yönüyle buyrun siz araştırın.

İşin bu kısmı basit. Sorun burda değil ki....

Asıl sorun bu ayrılan diller nasıl birleşecek?

Neyse,kısaca ben, ölüp çürüyüp kemik olduktan sonra ,tekrar diriltileceğim diyecek kadar soyutum,hatta böyle Rabbimin "ol" dediği anda herşeyin oluvereceğini bilen biriyim,somut kanıtları siz değerlendirin,benden gelecek somutlar bi yere kadar..

ftoyd, sorun o değil. Bunca insanın bir anda nasıl aynı dili konuşacağı... Gerçi cevabı vermişsin :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşin bu kısmı basit. Sorun burda değil ki....

Asıl sorun bu ayrılan diller nasıl birleşecek?

ftoyd, sorun o değil. Bunca insanın bir anda nasıl aynı dili konuşacağı... Gerçi cevabı vermişsin :)

En iyisi topluca Esperanto öğrenelim. Tanrı ve yardımcıları bu dili nasılsa biliyordur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En iyisi topluca Esperanto öğrenelim. Tanrı ve yardımcıları bu dili nasılsa biliyordur.

Hadi onlar üstün varlıklar... Bilirler :)

Ben, bir de bütün bu olanlardan sonra bilmediğim dillerden de sorumlu tutulacaksam yokum arkadaş bu işte!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vallah Ben Esperantoyu ogrenmem. Okudum ki, Joseph Stalin bu dili yasaklamisti ve bu dil casuslarin lisani deyip onu konusanlari idam etti. Almanya da, HITLER "Mein Kampf" dada Esperantodan bahsetti. Esperanto dilini yaratan "Zamehof"un yahudi oldugunu soyleyip, o dilide konusanlari "Holocaust"da yakti.

Ingilizceyi tavsiye ederim, daha az tehlikeli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vallah Ben Esperantoyu ogrenmem. Okudum ki, Joseph Stalin bu dili yasaklamisti ve bu dil casuslarin lisani deyip onu konusanlari idam etti. Almanya da, HITLER "Mein Kampf" dada Esperantodan bahsetti. Esperanto dilini yaratan "Zamehof"un yahudi oldugunu soyleyip, o dilide konusanlari "Holocaust"da yakti.

Ingilizceyi tavsiye ederim, daha az tehlikeli.

Yani şimdi Tanrı'da 'vayyyy bu dili konuşuyorsunuz ha' diye bizi cazır cazır yakarmı diyorsun sevgili suheyla?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..........

Allah, gerek Adem ve Havva'yı cennetten kovarken, gerekse iblise secde et derken, meleklerle, cinlerle konuşurken vs. hangi dilde konuştu acaba?

Bu konuda Allahın dili için fikir yürütecek olan inançlılardı. Nitekim bir inançlı çıktı (ftyod) Tevrat'ı işaret etti. Orada cevabı var dedi. Benim anladığım kadarı ile, dil önce tekmiş. Yani "Allah'ça" imiş ama sonra teker teker ayrılmış. Öyle anladım. Hoş işlerine gelmediği an Tevrat, İncil bozuk onlara inanmayın derler.

Sonuçta yine Allah'ça diline dönecekmişiz. İnançlılarda hikaye binlerce. İstersen inanma. Dayatırlar, kavga çıkartırlar "doğru budur" diye. Diğer başlıktaki "alternatif hukuk olacak" tartışması gibi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani şimdi, Allah katında bambaşka bir dilde konuşuyorlarmış öyle mi?

Peki, Adem ile Havva daha dünyaya yeni gelmiş. Ne ortada dil var, ne öğretecek birisi. Allah onları dil bilen olarak mı yaratmış?

Bunu soyuta atamadan,yeryüzünün bütünden parçalara ayrılışı ile ve aynı yörede yaşayan insanlardan,iki köy arasında bile zamanla oluşan şive farklılıklarından tutunda,dil bilgisi ve dillerin dağılımı açısından ibranicenin alef,bet ,vet diye,arapçanın elif,be,te diye gidişine kadar her yönüyle buyrun siz araştırın.

Ftoyt, ilk insanlardan sözediyorum. Adem ile Havva'dan. O ikisinin konuşma dilinden. İnsanlar arttıkça, farklılaştıkça ortaya çıkan dillerden değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Halkalıyıldız Kurana göre Adem yaratılmış ve eşyanın isimlerini kendisi saymış. Yani Allah öğretmemiş diye biliyorum. Çıkmış, şu masa, şu ağaç diye kendisi isimlendirip konuşmuş. Bu konuda Allah karışmamış gibi bi anlatımı var Kuranda. İnsanların dillerinin farklılaşması Tevratta insanların Elohim'e karşı çıkışlarına kadar gidiyor. Elohim insanlara kızmış ve onların dillerini ayırmış. Yahudilere göre eskiden bi inanç varmış, bi bebeğe hiç bi dil öğretmezseniz o bebek İbranice konuşacakmış. Tabi Bilim denen şey sağolsun, bunun böyle olamayacağını ispatladı. Kurana görede Allah insanları kavim kavim yaratmış zaten. Yani dillerin farklılığı insanların kavim kavim ayrıldığı zamanda var olmuş. Buda muhtemelen Nuh tufanından hemen sonra olmalı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Halkalıyıldız Kurana göre Adem yaratılmış ve eşyanın isimlerini kendisi saymış. Yani Allah öğretmemiş diye biliyorum. Çıkmış, şu masa, şu ağaç diye kendisi isimlendirip konuşmuş. Bu konuda Allah karışmamış gibi bi anlatımı var Kuranda. İnsanların dillerinin farklılaşması Tevratta insanların Elohim'e karşı çıkışlarına kadar gidiyor. Elohim insanlara kızmış ve onların dillerini ayırmış. Yahudilere göre eskiden bi inanç varmış, bi bebeğe hiç bi dil öğretmezseniz o bebek İbranice konuşacakmış. Tabi Bilim denen şey sağolsun, bunun böyle olamayacağını ispatladı. Kurana görede Allah insanları kavim kavim yaratmış zaten. Yani dillerin farklılığı insanların kavim kavim ayrıldığı zamanda var olmuş. Buda muhtemelen Nuh tufanından hemen sonra olmalı.

Teşekkürler Sinek vale. Yani Allahça bir dil varmış başlangıçta.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinlere göre insanlar başlangıçta aynı dili konuşuyormuşlar. Araplara göre Arapça, Yahudilere göre İbranice Tanrının dili.

Bir filozof şöyle demiş: Aslanlar düşünebilseydi, Tanrıları Aslan olurdu.

Bizde şöyle diyelim: Aslanlar düşünebilseydi, Tanrıları Aslanlar gibi kükrerdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahın Lisanı İNSAN..her konuşabilen İnsan yani.. :)

Allah hiç kendisi tebliğde bulunmamış..hep İnsandan İnsana duyurmuş.. :)

Bir filozof şöyle demiş: Aslanlar düşünebilseydi, Tanrıları Aslan olurdu..alıntı..

İnsanlar düşünebiliyorlar..fakat bir türlü Tanrılarını İnsanda(insan oldularsa kendilerinde)göremiyorlar..hep GAYB,da bir İlah peşindeler.. :) aslanlar kadar olamadık :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlis biliyorsun,

sinek vale.

Dogrusu asagida.

Bakara 30

Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.

Bakara 31

Allah Adem'e bütün isimleri, öğretti. Sonra onları önce meleklere arzedip: Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi.

Bakara 32

Melekler: Ya Rab! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur. Şüphesiz alim ve hakim olan ancak sensin, dediler.

Bakara 33

(Bunun üzerine: ) Ey Âdem ! Eşyanın isimlerini meleklere anlat, dedi. Adem onların isimlerini onlara anlatınca: Ben size, muhakkak semavat ve arzda görülmeyenleri (oralardaki sırları) bilirim. Bundan da öte, gizli ve açık yapmakta olduklarınızı da bilirim, dememiş miydim? dedi.

bakara 31 de Allahin Ademe isimleri ogrettigi belirtilmis,

Diger bir mesele,Allah her insanin konustugu lisani anlar.

saygilar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara 30

Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.

Bakara 31

Allah Adem'e bütün isimleri, öğretti. Sonra onları önce meleklere arzedip: Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi.

Bakara 32

Melekler: Ya Rab! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur. Şüphesiz alim ve hakim olan ancak sensin, dediler.

Bakara 33

(Bunun üzerine: ) Ey Âdem ! Eşyanın isimlerini meleklere anlat, dedi. Adem onların isimlerini onlara anlatınca: Ben size, muhakkak semavat ve arzda görülmeyenleri (oralardaki sırları) bilirim. Bundan da öte, gizli ve açık yapmakta olduklarınızı da bilirim, dememiş miydim? dedi.

bakara 31 de Allahin Ademe isimleri ogrettigi belirtilmis,

Diger bir mesele,Allah her insanin konustugu lisani anlar.

saygilar.

Evren, teşekkür ederim de...

İşte, bütün şu yukarıdaki konuşmaları (Bakara suresindeki) yaparken Allah ve melekler hangi dili kullanmışlar onu soruyorum. Adem'e eşyanın isimlerini hangi dilde öğretmiş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Epeydir bu soru aklıma takıldı. Ev halkına sordum. Bir de size sorayım dedim:

Hangi dilden anlayıpta şuraya yazdı isen o dilden konuşur Allah.. :) bak hepsini anlamışsın..Ademi Hawayı kovduğunu :D iblise secde et dediğini..daha başka dilmi gerekiyor :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hangi dilden anlayıpta şuraya yazdı isen o dilden konuşur Allah.. :) bak hepsini anlamışsın..Ademi Hawayı kovduğunu :D iblise secde et dediğini..daha başka dilmi gerekiyor :D

Hiç güleceğim yoktu.

Allahta sizi güldürsün. :D

insan oğlu böyle iste,

Dünyadaki tüm dilleri öğrendi,

şimdi sıra Allahca öğrenmeyemi geldi.

Ondan dolayı diyorumki,

gelen vahyí,

anladığınız dilde okuyun.

Allahta vahyini gönderirken ilk muhatab, hangi dili konuşuyorsa o dilde gönderdi, bundan doğal bir şey olamaz.Biz bakara suresi 31. ayetten şunuda anliyoruz.

Allah istediginde, melekleri dahi devre disi birakarak kuluna, kelimeleri ve anlamlarini ögretir.

Adem, aleyhisselama yaptigida bundan baskasi degildi zaaten.

Bakara 31

Bakara 32

yanı ilk önce Adem aleyhisselama öğretiyor , sonra meleklere soruyor,

melekler bilmiyor, ama adem aleyhisselama öğrettiğinden , o biliyor.

Buradanda, şu sonuca varıyoruz.

Allah Adem aleyhisselama, adem aleyhisselamın anladığı, dilden anlattı.

Eğer Adem aleyhisselam hangi dili konuşuyordu diye soracak olursanız.

orasını bilemem,

Yalnız,

Arabca, cennet dili, veya ibranice cennet dili, sözleri Kurana tamamen zıt sözlerdir.

Kuranda baktığımız zaman bunu öyle olmadığını görürüz zaaten.

Umarım bunca açıklamadan sonra,

yeterli cevabı almışsınızdır.

saygılar.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

orasını bilemem,

Anladım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah Adem aleyhisselama, adem aleyhisselamın anladığı, dilden anlattı.

orasını bilemem,alıntı..evren

Halkalıyıldız.. :)

Adem siz olun..size söylesin kim ne söylüyor ise..gitmeyin binlerce yıl önceye..dem bu dem,diyelim..bize desin kim ne diyorsa,hangi lisan ile söylüyor ise :) anlayalım bakalım Adem hangi diden konuşuyormuş :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani şimdi, Allah katında bambaşka bir dilde konuşuyorlarmış öyle mi?

Peki, Adem ile Havva daha dünyaya yeni gelmiş. Ne ortada dil var, ne öğretecek birisi. Allah onları dil bilen olarak mı yaratmış?

Ftoyt, ilk insanlardan sözediyorum. Adem ile Havva'dan. O ikisinin konuşma dilinden. İnsanlar arttıkça, farklılaştıkça ortaya çıkan dillerden değil.

Sevgili kardeşim,Adem in yaratılışını hiç mi okumadınız?Kuran da,Adem e eşyaların isminin öğretildiği ve bunları melekler huzurunda tek tek söylediği olayını unuttunuz mu?Bir varlık yaratıldı,Tanrı ruhundan üfledi,yarattığı varlıktaki beyin ve öğrenme ,ezberleme gibi vasıfların önemine dikkat çekercesine,nesnelerin ya da her neyse bişeylerin adı öğretildi,melekler huzurunda öğrendiklerini tek tek sıraladı falan filan.Demek ki neymiş,Rabbimiz yaratmış,Rabbimiz öğretmiş sonra dilden ziyade nesne ismi bilen yapmış.Sonra sonra Adem kendisinde ki mevcut öğrenme sistemi ile bunları geliştirmiş.Hatta öyleki Rabbimizden bişeyler kapmışta,öğrendiği cümlelerle tövbe etmiş yakarmış .Belki bi kaç günde ,belki bi kaç asırlık sürede.Şimdi tutturmuşsunuz bu dil neydi diye..Pardon da ilk insandan bahsediyoruz,buna da isim ya da ispat isteyecekseniz,mümkünse artık görüşmeyelim,Tanrının varlığını bazılarına ispatlamaktan daha imkansız çünkü.İsterseniz bi ölüverelim.Tanrımız öğretir nasıl olsa,eğer çok merak ediyorsanız ve çok çok önemliyse sizler için .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda Allahın dili için fikir yürütecek olan inançlılardı. Nitekim bir inançlı çıktı (ftyod) Tevrat'ı işaret etti. Orada cevabı var dedi. Benim anladığım kadarı ile, dil önce tekmiş. Yani "Allah'ça" imiş ama sonra teker teker ayrılmış. Öyle anladım. Hoş işlerine gelmediği an Tevrat, İncil bozuk onlara inanmayın derler.

Sonuçta yine Allah'ça diline dönecekmişiz. İnançlılarda hikaye binlerce. İstersen inanma. Dayatırlar, kavga çıkartırlar "doğru budur" diye. Diğer başlıktaki "alternatif hukuk olacak" tartışması gibi.

Demem,asla demem.Demiyorum,her ne pahasına olursa olsun,sevgili Kuran ehli kardeşlerim ne derse desin,ben demiyorum.Başımın tacı hepsi..Bunun öyle olmadığına en güzel şahitlerim hristiyanlar aslında.Ben onlara kurandan konuşuyorum,onlar bana "İncil i iyi okuduğunuz belli" diyorlar.Güler misin ağlar mısın?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demem,asla demem.Demiyorum,her ne pahasına olursa olsun,sevgili Kuran ehli kardeşlerim ne derse desin,ben demiyorum.Başımın tacı hepsi..Bunun öyle olmadığına en güzel şahitlerim hristiyanlar aslında.Ben onlara kurandan konuşuyorum,onlar bana "İncil i iyi okuduğunuz belli" diyorlar.Güler misin ağlar mısın?

E işte! Ufak tefek, bazen de büyük farklılıklarla al birini vur birine.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.