Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Doğuda ÇOCUK,KADIN ve İNSAN olmak........

Yayamaz Kayımca

Önerilen İletiler

Efendi bu konuda sana katılmıyorum, yazılarını hep takip ediyorum çogu zaman ortak noktadayız ama burda aynı fikirde degilim. Yazın Hakkari'ye gittim. Sınıf arkadasım evlendi bizim düğünlerden farklı olduğunu bildiğim için gidip görmek istedim.

Bir hafta kaldım ve gerçekten kadına verilen değere inanamadım. Kadınları onlar için baş tacı. Ama yaşadıkları yer küçük imkanları kısıtlı olduğu için kadınlar genelde evdeler. Ama hallerinden memnundular.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 75
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

teşekkür ederim Sevgili Efendi Türkler,

bunun batısı da var;maalesef bunun dünyası da var!

sorun herşeyden önce insan olabilme sorunu,hemen akaibinde eğitim,değerler,yaşanmışlıklar,eknomi....tamamen siyasi,sosyal,kültürel ve ekonomi...

teşekkür ederim :)

dogru doguda ki fark insan olabilme sorunu seyhlerin asiretlerin agalarin dizlerinden ayrilmayanlarin bugün pkk y la dtp beyle bu aliskanliklarindan taviz vermeyeceklerini ortaya koymaktadirlar.. tamamen siyasi,sosyal,kültürel ve ekonomi...degilmi? bugün biriside aciklama yapmisti 1.trilyonumuzu yutan pkk arti ddtp isbirligi??? ve onlarin Marabalari

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendi bu konuda sana katılmıyorum, yazılarını hep takip ediyorum çogu zaman ortak noktadayız ama burda aynı fikirde degilim. Yazın Hakkari'ye gittim. Sınıf arkadasım evlendi bizim düğünlerden farklı olduğunu bildiğim için gidip görmek istedim.

Bir hafta kaldım ve gerçekten kadına verilen değere inanamadım. Kadınları onlar için baş tacı. Ama yaşadıkları yer küçük imkanları kısıtlı olduğu için kadınlar genelde evdeler. Ama hallerinden memnundular.

İşte Deniz Kızı;diyorum ya sorun insan olamamak;bu veya şu değil!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dogru doguda ki fark insan olabilme sorunu seyhlerin asiretlerin agalarin dizlerinden ayrilmayanlarin bugün pkk y la dtp beyle bu aliskanliklarindan taviz vermeyeceklerini ortaya koymaktadirlar.. tamamen siyasi,sosyal,kültürel ve ekonomi...degilmi? bugün biriside aciklama yapmisti 1.trilyonumuzu yutan pkk arti ddtp isbirligi??? ve onlarin Marabalari

Efendi Türkler,

bir yerde yaşamadan,bir yerin çocuğu olmadan orayı anlamak gerçekten çok zordur.Size neden bunları yazdınız demeyeceğim;dikkatli olun bence;nitekim biraz ırkçı bir yaklaşıma doğru gitmektesiniz.

ben Doğuda doğdum;ama benim babam bir gün olsun eşine kırıcı bir kelime kullanmadı;ben de doğu kızıyım;4 yıldır ailemden ayrı yaşıyorum;birgün olsun bu kız çocuğu denilmedi...

herkes kaderini yaşar;herkes sunulanla şekil alır...peki siz?

Eleştirmekten başka ne yaptınız?

Ayrıca sakın bir daha PKK,DTP=KÜRT şeklinde bir yaklaşımda bulunmayın;yazık olur düşüncelerinize...saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin deniz_kizi' dogu deyince her noktasi sorun anlamina gelmez sorunlu bölgeleri vardir sorunda buralardan yayilmaktadir bende biliyorum erzincanin kadina verdigi degeri bende biliyorum elazig´in belli bölgelerini kadini yolculuk sirasinda 20.saat yolculukda disari cikarmayip tuvalet ihtiyacini arabanin icinde gidermesini saglayanlari bende neler neler yasadim benim demek istedigim ülkemizdeki kadin sorununu bati dogu diye ayirmanin sadece duygusal sömürüdür farkindaysan ülkemizin büyük sehirleride aslinda yüzde doksani yüzde doksani dogudan göc alarak büyüyen birer köydür yani bunun batisi dogusu yoktur..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendi Türkler,

bir yerde yaşamadan,bir yerin çocuğu olmadan orayı anlamak gerçekten çok zordur.Size neden bunları yazdınız demeyeceğim;dikkatli olun bence;nitekim biraz ırkçı bir yaklaşıma doğru gitmektesiniz.

ben Doğuda doğdum;ama benim babam bir gün olsun eşine kırıcı bir kelime kullanmadı;ben de doğu kızıyım;4 yıldır ailemden ayrı yaşıyorum;birgün olsun bu kız çocuğu denilmedi...

herkes kaderini yaşar;herkes sunulanla şekil alır...peki siz?

Eleştirmekten başka ne yaptınız?

Ayrıca sakın bir daha PKK,DTP=KÜRT şeklinde bir yaklaşımda bulunmayın;yazık olur düşüncelerinize...saygılar!

bir yerde yaşamadan,bir yerin çocuğu olmadan orayı anlamak gerçekten çok zordur. yasanir Sayin mavi olmayan gökyüzü' ben senin yanina gelmesem sen benim yanima geliyorsun... sonra bu bu ülkenin cocugu ayni filmi ayni ritmi kokluyor ayni halayi cekiyor biz bir Millet olarak birbirimizi cok iyi taniyoruz yurt icindede olsa yurt disindada olsa ayni cati altinda yasiyoruz.. sonra anlamadim hangi Irkciliktan bahsediyorsun tartismanin Irk´i mi olur?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir yerde yaşamadan,bir yerin çocuğu olmadan orayı anlamak gerçekten çok zordur. yasanir Sayin mavi olmayan gökyüzü' ben senin yanina gelmesem sen benim yanima geliyorsun... sonra bu bu ülkenin cocugu ayni filmi ayni ritmi kokluyor ayni halayi cekiyor biz bir Millet olarak birbirimizi cok iyi taniyoruz yurt icindede olsa yurt disindada olsa ayni cati altinda yasiyoruz.. sonra anlamadim hangi Irkciliktan bahsediyorsun tartismanin Irk´i mi olur?

aynı ülkeyi paylaşıyoruz,ama aynı kaderi paylaşmıyoruz...buna bölge olarak değil,ekonomik olarak da bakabilirsiniz;küresel kriz bizi etkilemedi diyen sayın yetkililere bakarak da..onllar ceplerini doldururken,açlığın muhasebesini yapan insanları da görerek de!

bakın aynı ülkede yaşıyoruz;ne kadar ortağız değil mi?

ırkçılıktaki kastım;bu konuya kalkıp da PKK vs katmanız.

ben sıkıldım bundan arkadaşım;beni sömüren kim olursa olsun...onlar benim için aynıdır;sıkıldım Sayın Efendi Türkler,her doğu dendiğinde PKK yaftasından!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aynı ülkeyi paylaşıyoruz,ama aynı kaderi paylaşmıyoruz...buna bölge olarak değil,ekonomik olarak da bakabilirsiniz;küresel kriz bizi etkilemedi diyen sayın yetkililere bakarak da..onllar ceplerini doldururken,açlığın muhasebesini yapan insanları da görerek de!

bakın aynı ülkede yaşıyoruz;ne kadar ortağız değil mi?

ırkçılıktaki kastım;bu konuya kalkıp da PKK vs katmanız.

ben sıkıldım bundan arkadaşım;beni sömüren kim olursa olsun...onlar benim için aynıdır;sıkıldım Sayın Efendi Türkler,her doğu dendiğinde PKK yaftasından!

Arkadasim hem dogu bati diyorsun.. hemde bizler bu kadar kadina deger veririz diyorsun. hemde Doğuda ÇOCUK,KADIN ve İNSAN olmak........ne kadar zordur diyorsun.. vede kalkiyorsun bizler bukadar ilericiyiz bukadar gercekleri görüyoruz diyorsun.. sonrada kalkip batidan yardim istiyorsun??? kadin haklari icin und v.s.. bende diyorumki madem bu kadar bilinclisiniz ozaman feodalizm le neden beraber yasama hakkindan vaz gecmiyorsunuz aslinda doguyla batiyi ayiranda bu ince cizgi degilmi sonra sizin anlatimlariniza görede bu bilince kar mi dayanir daga cikmakda ekonomik kayip degilmi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim hem dogu bati diyorsun.. hemde bizler bu kadar kadina deger veririz diyorsun. hemde Doğuda ÇOCUK,KADIN ve İNSAN olmak........ne kadar zordur diyorsun.. vede kalkiyorsun bizler bukadar ilericiyiz bukadar gercekleri görüyoruz diyorsun.. sonrada kalkip batidan yardim istiyorsun??? kadin haklari icin und v.s.. bende diyorumki madem bu kadar bilinclisiniz ozaman feodalizm le neden beraber yasama hakkindan vaz gecmiyorsunuz aslinda doguyla batiyi ayiranda bu ince cizgi degilmi sonra sizin anlatimlariniza görede bu bilince kar mi dayanir daga cikmakda ekonomik kayip degilmi..

Dağa çıkmak mı?Arkadaşım ben dağa çıkmakla ilgili bir cümle kurdum mu?

Ve siz nasıl kalkıp feodalizmin benimle biteceğini düşünürsünüz?

Ayrıca;bu ülkeyi bir insan olarak düşündüğünüzde;duymayan kulaklaın çözümünde gideceğiniz kapının yine o insan olduğu gerçeğini de görmemiz gerek değil mi?

Doğu,Türkiye gerçeği ve çözüm yine Türkiye...yani bizim ülkemiz...saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dağa çıkmak mı?Arkadaşım ben dağa çıkmakla ilgili bir cümle kurdum mu?

Ve siz nasıl kalkıp feodalizmin benimle biteceğini düşünürsünüz?

Ayrıca;bu ülkeyi bir insan olarak düşündüğünüzde;duymayan kulaklaın çözümünde gideceğiniz kapının yine o insan olduğu gerçeğini de görmemiz gerek değil mi?

Doğu,Türkiye gerçeği ve çözüm yine Türkiye...yani bizim ülkemiz...saygılar!

Tamam arkadasim dagdan indik sehire geldik özür dilerim tamam cözüm bulalim ozaman benim cözümüm cözüme engel dtp dogunun aga asiretleri bugün mecliste onlarin silah arkadaslari dagda yani onlara göre onlar terörist degil bu asiret reislerine göre agizlarina da yakismiyor ya gerilla diyorlar iste bunlari meclise tasiyanlar feodalizmi bertaraf etmenin ilk basamagi böyle olusumlari destegi kesmekle gecer ..ögretmenleri katleden egitim verilmesini, doguya giden yatirimlari engelleyenler is makinalarini yakanlar iste ilk basta bu engellerin ortadan kalkmasi gerekiyor .. bunuda tabiiki dogunun bilincli halki polis asker el ele vererek yapacak.. ülkesinin basbakani bölgeye geldigi zaman tehdit edilmeyecek buraya gelme diye.. Doğu,Türkiye gerçeği ve çözüm yine Türkiye...yani bizim ülkemiz...herhalde AB ABD degil! cözecek olan yine sensin tabikii feodalizm seninle bitecek benimle bitecek hali yokya Milletin basbakani geliyor oraya ben oraya gelip karsilayacak degilim!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam arkadasim dagdan indik sehire geldik özür dilerim tamam cözüm bulalim ozaman benim cözümüm cözüme engel dtp dogunun aga asiretleri bugün mecliste onlarin silah arkadaslari dagda yani onlara göre onlar terörist degil bu asiret reislerine göre agizlarina da yakismiyor ya gerilla diyorlar iste bunlari meclise tasiyanlar feodalizmi bertaraf etmenin ilk basamagi böyle olusumlari destegi kesmekle gecer ..ögretmenleri katleden egitim verilmesini, doguya giden yatirimlari engelleyenler is makinalarini yakanlar iste ilk basta bu engellerin ortadan kalkmasi gerekiyor .. bunuda tabiiki dogunun bilincli halki polis asker el ele vererek yapacak.. ülkesinin basbakani bölgeye geldigi zaman tehdit edilmeyecek buraya gelme diye.. Doğu,Türkiye gerçeği ve çözüm yine Türkiye...yani bizim ülkemiz...herhalde AB ABD degil! cözecek olan yine sensin tabikii feodalizm seninle bitecek benimle bitecek hali yokya Milletin basbakani geliyor oraya ben oraya gelip karsilayacak degilim!

bakın,işte bu!Ben etrafımdakilere PKK'nın ne olduğunu anlatmakla başlayacağım...sevgiler!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ekleyin AB ABD isbirlikcilerine onlarin işlemesi icin verilecek bir karis topragimizda yok... sevgiler benden

Büyük bir zevkle...bu ülke,cennetiyle cehennemiyle bizimdir;işlemek içini bırakan onların söz sahipliği bile yapmadığı tam bağımsız bir ülkedir bizim olan!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğu'da Töre cinayeti bilançosu

Son 5 yıl içerisinde İstanbul ve Ankara'da toplam 311, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 23 ilde ise toplam 256 töre ve namus cinayeti meydana geldi.

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı tarafından hazırlanan Töre ve Namus Cinayetleri Raporu'ndaki rakamlara göre, 2003 ile 2007 yılları arasında meydana gelen toplam töre ve namus cinayetleri rakamlarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 23 ilin toplam sayısı, İstanbul ve Ankara'da meydana gelen töre ve namus cinayetleri sayısının toplamından daha az çıktı.

Rapora göre; İstanbul'da 167 ve Ankara'da da 144 olmak üzere iki ilde son 5 yılda 311 töre ve namus cinayeti meydana gelirken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 23 ilde toplam 256 töre ve namus cinayeti işlendi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerin 5 yılık töre ve namus istatistikleri;

"Adıyaman 16, Ağrı 11, Batman 8, Bingöl 2, Bitlis 3, Diyarbakır 69, Elazığ 3, Erzincan 1, Erzurum 8, Gaziantep 28, Hakkari 2, Iğdır 4, Kars 19, Malatya 4, Mardin 10, Muş 18, Siirt 2, Şanlıurfa 18, Şırnak 11 ve Van 19" şeklinde sıralandı. Rapora göre Ardahan, Kilis ve Tunceli'de 2003 ile 2007 yıllarında töre ve namus cinayeti işlenmedi.(alıntı)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

1591cy3rb9.jpg

Şiddetli esen rüzgar, kar tanelerini yüzüne savurdukça, kar yağarken aslında havanın çok soğuk olmayacağına aklından geçiriyordu baslarda...Sonra rüzgarında etkisiyle çenesi yerinde durmuyor, dişleri neredeyse acıtacak kadar birbirine vuruyordu. Titriyordu. Hava hiç alışkın olmadığı kadar soğuktu...Herhalde rüzgar yüzünden bu kadar soğuk hissediyorum diye düşünüyordu..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

doguda_kadin_olmak2.jpg

Kızamuk Agıdı

Ben, gamlı, donuk kış güneşi,

Çıplak dallarda, sessiz dinleniyordum.

Köyleri, yolları, dağı taşı

Isıtıyor, avutuyordum.

Bir köy gördüm tâ uzaktan,

Dağlar ardında kalmış, bilmezsiniz,

Kar örtmüş, göremezsiniz karanlıktan,

Yalnızlıkta üşür üşür de çaresiz,

Ben gördüm bu köyü, damlarının altında,

Çocukları kızamuk döküyor,

Gözleri, göğüsleri, yüzleri, ah bırakılmış tarla,

Gelincikler arasından öyle masum bakıyor.

Habersiz hepsi, kızamuktan ve ölümden,

Kirli yüzlerinde açan ölümden habersiz,

Ve, düşmüş bir gül oluyorlar birden,

Bebekler ölüyor, ölümden habersiz.

Ali'lerin kızı Emine'yi gördüm,

Öldü... Yusufların Kadir öldü, emmisinin Durdu öldü,

İkindiye doğru, evlerine vardım,

Gördüm, Döne öldü, Ali öldü, Dudu öldü.

Bir bir saydım, yirmi üç çocuk,

Ah, güllü Gülizar öldü,

Gördü kış güneşi, gamlı ve donuk,

Daldı oğlanlar, çiçekti kızlar, öldü.

Gamlı türkümle tepeden aşağı bıraktım,

Bıraktım kendimi düşesiye, ölesiye,

Bu acıdan sonra nasıl doğacaktım,

Nasıl dönecektim aynı köye?

İniyor ve karaltında örtüyordum,

Bu çocukları, bu habersiz çocukları,

Görmediniz, anlatamam, ürperiyorum.

Bir şey demek için açılmıştı dudakları.

Ah, ben bir gün tepelerden, tepelerden

Varıp önünüze, önünüze dikilip duracağım,

Aydınlardan, hekimlerden, öğretmenlerden,

Bir gün soracağım, bu çocukları soracağım.

O çaresiz, o yalnız, o karanlık günde,

Siz neredeydiniz diyeceğim, neredeydiniz?

Ben perişan, utanmış...bu köyün üstünde,

Kahrolurken, siz beyciğim neredeydiniz?

Ben, bir günde yirmi üç küçük ölünün,

Gömüldüğünü gördüm bu köyde kızamuktan,

Ya siz ne gördünüz, söyleyin, söyleyin,

Bir şey söyleyin, bir şey söyleyin uzaktan.

Ah, ben gamlı kış güneşi, aydınlığın

Bütün suçlarını kalbimde taşırım,

Görerek ah, görerek, bilerek bir yığın

Karanlık gündüzün üstünde yaşarım.

Her mevsim dolanıp geldiğinde bu köye

Gücük ayda, kar örtülü bu ovada,

Utancımdan, hıncımdan yaş dökerek böyle,

Gamlı ve perişan asılı duracağım havada.

İkindiye doğru bırakıp kendimi

Bu küçük mezarların üstüne.

Bilmeyeceksiniz, perişan, çaresiz halimi,

Gül diyeceğim, gül dereceğim gül üstüne.

Yol kıyısında yirmi üç çocuğun mezarı,

Ah diyeceğim, ah dökeceğim yol üstüne

" Ceyhun Atıf Kansu "

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğu'da Töre cinayeti bilançosu

Son 5 yıl içerisinde İstanbul ve Ankara'da toplam 311, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 23 ilde ise toplam 256 töre ve namus cinayeti meydana geldi.

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı tarafından hazırlanan Töre ve Namus Cinayetleri Raporu'ndaki rakamlara göre, 2003 ile 2007 yılları arasında meydana gelen toplam töre ve namus cinayetleri rakamlarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 23 ilin toplam sayısı, İstanbul ve Ankara'da meydana gelen töre ve namus cinayetleri sayısının toplamından daha az çıktı.

Rapora göre; İstanbul'da 167 ve Ankara'da da 144 olmak üzere iki ilde son 5 yılda 311 töre ve namus cinayeti meydana gelirken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 23 ilde toplam 256 töre ve namus cinayeti işlendi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerin 5 yılık töre ve namus istatistikleri;

"Adıyaman 16, Ağrı 11, Batman 8, Bingöl 2, Bitlis 3, Diyarbakır 69, Elazığ 3, Erzincan 1, Erzurum 8, Gaziantep 28, Hakkari 2, Iğdır 4, Kars 19, Malatya 4, Mardin 10, Muş 18, Siirt 2, Şanlıurfa 18, Şırnak 11 ve Van 19" şeklinde sıralandı. Rapora göre Ardahan, Kilis ve Tunceli'de 2003 ile 2007 yıllarında töre ve namus cinayeti işlenmedi.(alıntı)

iyide sevgili arkadaşım,İstanbul ve Ankara'da işlenen töre cinayetlerindeki etnik kimliklere bir göz attınızmı? -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnanın yazdıklarınızdan birşey anlamadım...etnik kimlik derken?

Anlatalım,

Bu arada etnik köken diyeceğime kimlik demişim dilimi eşek arısı soksun..

Şimdi siz İstanbul ve Ankara'da işlenen töre cinayetlerinin doğu ve güneydoğu illerinde işlenenlerden daha fazla olduğunu söylemişsiniz bende sizin bu iki büyük şehirdeki töre cinayetlerini işleyenlerin etnik kökenlerine dikkatinizi çekmeye çalıştım..

Büyük şehirlerde töre cinayetlerini işleyenler doğu ve güneydoğu illerinde oralara göç etmiş olan vatandaşlarımız..

Bakın radikal gazetesinde çıkan bir haber..

ANKARA - Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı tarafından hazırlanan 'Töre ve Namus Cinayeti Raporu'ndan tüyler ürpertici sonuçlar çıktı. Bu alanda yapılan en kapsamlı çalışma olan rapora göre sadece İstanbul'da her hafta en az bir kişi töre cinayetine kurban gidiyor. Son beş yılda 'namus' nedeniyle işlenen cinayetlerin sayısı bini geçti. Katiller, cezaevinde kahraman gibi karşılanıyor ve pişmanlık duymuyorlar.

'Töre ve Namus Cinayeti Raporu' dün Swiss Otel'de Devlet Bakanları Cemil Çiçek ile Nimet Çubukçu'nun da katıldığı "Kadın ve Katılım: Sorunlar ve Çözümler" başlıklı toplantıda Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Tahsin Fendoğlu tarafından açıklandı. Türkiye'de işlenen töre ve namus cinayetleri konusunda fotoğrafını çeken rapor 71 il valiliği tarafından 3 aylık bir sürede hazırlandı. Adana, Bitlis, Eskişehir, Hakkari, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kütahya, Niğde ve Şırnak'tan araştırma sonuçları gelmedi.

Yüzde 47 arttı

Rapora göre 2002 yılında 150 olan töre cinayeti, 2007 yılında 220'ye yükseldi. Cinayetlerin failleri ve mağdurları eğitim seviyesi düştükçe artıyor. Töre cinayetlerinden sadece kadınlar değil erkekler de mağdur. Cinayetlerin yüzde 9'unu çocuklar işliyor. Sanıklar daha çok 19-35 yaş aralığındakilerden oluşuyor. Failler, cezaevlerinde kahraman gibi karşılanıyor. İşledikleri suçtan dolayı da bir pişmanlık duymuyor.

Cinayet gerekçesi: Namus

Cinayetlerin temelinde 'namus' kavramının yattığına dikkat çekilen araştırmada "Töre ve namus cinayetlerinin altında kadının ataerkil bir toplum yapısından gelmesi büyük bir etken olarak görülüyor. Doğrudan namus nedeniyle işlenen cinayetlerin sayısı 300'ü geçiyor. Bu toplam sayının yüzde 30'una denk geliyor" denildi. Araştırmaya göre yasak ilişki nedeniyle öldürülen kadınların sayısı 94, cinsel taciz nedeniyle öldürülenlerin sayısı 71, tecavüz nedeniyle öldürülenlerin sayısının ise 17 olduğu belirtildi. Cinayetlerin diğer nedenleri arasında kan davası, kız-alıp vermeden kaynaklanan nedenler ve aile içi uyuşmazlıklar da bulunuyor.

Üç büyük il ilk sırada

Rapora göre töre ve namus cinayetlerinin işlendiği yerlerin başında büyük iller geliyor. Son 5 yılda İstanbul'da 167, Ankara'da 144, İzmir'de ise 121 töre ve namus cinayeti işlendi. Bu illeri Diyarbakır (69), Bursa (58), Antalya (46), Aydın (38), Kayseri (34), Samsun (32) ve Sakarya (30) takip ediyor. Cinayetler ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu kökenlilerce işleniyor. Bu illerin yoğun olarak göç alması rakamları yükseltiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlatalım,

Bu arada etnik köken diyeceğime kimlik demişim dilimi eşek arısı soksun..

Şimdi siz İstanbul ve Ankara'da işlenen töre cinayetlerinin doğu ve güneydoğu illerinde işlenenlerden daha fazla olduğunu söylemişsiniz bende sizin bu iki büyük şehirdeki töre cinayetlerini işleyenlerin etnik kökenlerine dikkatinizi çekmeye çalıştım..

.

.

.

İyi de arkadaşım,burada''Doğuda ÇOCUK,KADIN ve İNSAN olmak........''ile ilgili düşünce ve verileri paylaşıyoruz.Benim paylaştığım da bir araştırmanın sonucuydu.Çok mu önemli sizin için bu cinayetlerin kökeni.''ama bunlarda Kürt kökenli''şeklinde ki yaklaşımınıza diyecek tek lafım yok.Siz orayı ve insanları beyninizde çok iyi ötekileştirmişsiniz.

Evet bu cinayetleri töre diye kutsallaştıran bnim bölgemin insanı,benim kökenim.Sadece o olmasa da genelde o.Ama benim derdim cinayeti kimliklerle açıklamak değil,olmadı hiçbir zaman.Sizin de olmayacağınızı düşünüyorum;sonuç itibariyle ölen insan öldüren insan.Siz bizden diyemezsenizde ben bizden bunlar ,hepimizin ayıbı diye ekleyeyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi de arkadaşım,burada''Doğuda ÇOCUK,KADIN ve İNSAN olmak........''ile ilgili düşünce ve verileri paylaşıyoruz.Benim paylaştığım da bir araştırmanın sonucuydu.Çok mu önemli sizin için bu cinayetlerin kökeni.''ama bunlarda Kürt kökenli''şeklinde ki yaklaşımınıza diyecek tek lafım yok.Siz orayı ve insanları beyninizde çok iyi ötekileştirmişsiniz.

Evet bu cinayetleri töre diye kutsallaştıran bnim bölgemin insanı,benim kökenim.Sadece o olmasa da genelde o.Ama benim derdim cinayeti kimliklerle açıklamak değil,olmadı hiçbir zaman.Sizin de olmayacağınızı düşünüyorum;sonuç itibariyle ölen insan öldüren insan.Siz bizden diyemezsenizde ben bizden bunlar ,hepimizin ayıbı diye ekleyeyim.

Tabiki çok önemli bu cinayetlerin kökeni,neden biliyormusunuz?adına töre deniliyor bu yüzden..

Töre nedir?Siz cevap verin..

Bizim törelerimiz,bizim geleneklerimiz,bizim dilimiz..diye başlarsanız her cümlenize sonrada aslında doğudan daha çok töre cinayeti büyük şehirlerde işleniyor derseniz bende size cinayetleri işleyenlerin kimler olduğunu hatırlatmak zorunda kalırım.

Biz kimseyi ötekileştirmedik,öteki olma sevdasına karşı çıktık sürekli aynı ısrarla bakın savunduğunuz her şey doğru değildir dedik..Yanlış anlamayın bunları size söylemiyorum,sizin nezdinizde savunanlara söylüyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tabiki çok önemli bu cinayetlerin kökeni,neden biliyormusunuz?adına töre deniliyor bu yüzden..

Töre nedir?Siz cevap verin..

Bizim törelerimiz,bizim geleneklerimiz,bizim dilimiz..diye başlarsanız her cümlenize sonrada aslında doğudan daha çok töre cinayeti büyük şehirlerde işleniyor derseniz bende size cinayetleri işleyenlerin kimler olduğunu hatırlatmak zorunda kalırım.

Biz kimseyi ötekileştirmedik,öteki olma sevdasına karşı çıktık sürekli aynı ısrarla bakın savunduğunuz her şey doğru değildir dedik..Yanlış anlamayın bunları size söylemiyorum,sizin nezdinizde savunanlara söylüyorum...

Sayın Suheda,benim için dilim özeldir;benim için değerlerim özeldir.Töre dediğiniz de sadece kadınları öldürmek yada kan davalarını haklı çıkartmak değildir.

Öteki olma sevdası;bireyin kendi kimliği ile varolma isteği ise orada kırmızı noktayı bırakıyorum.İstediğiniz şekilde düşünmekte özgürsünüz.Saygılar!

''Bu arada etnik köken diyeceğime kimlik demişim dilimi eşek arısı soksun..'' demiştiniz ya,Allah korusun demeyi unutmuşum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
Sayın Suheda,benim için dilim özeldir;benim için değerlerim özeldir.Töre dediğiniz de sadece kadınları öldürmek yada kan davalarını haklı çıkartmak değildir.

Öteki olma sevdası;bireyin kendi kimliği ile varolma isteği ise orada kırmızı noktayı bırakıyorum.İstediğiniz şekilde düşünmekte özgürsünüz.Saygılar!

''Bu arada etnik köken diyeceğime kimlik demişim dilimi eşek arısı soksun..'' demiştiniz ya,Allah korusun demeyi unutmuşum :)

Seni neden sevdigimi sorgulamadım nedenlerini net gördükçe.................. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merrhaba5cocuk1rv5yw1.jpg

Güzel günler senin çocuk

Çalıyor zaman beni. Çalıyor zaman günlerimi, yüreğimi. Bir çığlık gibiyim oysa ama zaman inadına hasrete boğuyor beni. Nereye dönsem aynı öfke, hangi yana baksam kara belge. Yüreğim izin vermiyor gülmeye. Salıncakların tadına varamıyorum. Savrulan uçurtmalara doyamıyorum. Gökler beni çizemiyor, gökler sesimi duymuyor. Yalnızlığın kitabına düşüyorum satır satır. Sevginin tadına hasretim, hasretim bugün. Büyük ozan, 'güzel günler göreceğiz' demişti. O güzel günleri sadece dizelerde tanıdım. Ne parklarda ne de balonlarda kalmış güzel günler. Çelik çomak oyunu sanki hayat. Bir oyun belki de. Dizeler beni aldatıyor mu yoksa? Yoksa umut mu aşılıyor zamana? Bu oyunda kimler, kim hangi rolü almış. Ben neresindeyim??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.