Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bilimadamları ölüm anını araştırdı..........

Yayamaz Kayımca

Önerilen İletiler

New Scientist’de yayımlanan bilimsel araştırmaya göre boğulmada panik yaşanıyor, yüksekten düşmede ise kalp patlıyor

Dünyanın önde gelen bilim dergisi New Scientist, İskoçya’daki Caledonian Üniversitesi’nden psikolog Cynthia McVey’in, ölümün eşiğinden dönenlerle görüşerek ve bilimsel incelemeleri bir araya getirerek yaptığı araştırmayı yayımladı. Araştırma, kafa kopmasından boğulmaya, yanmadan yüksekten düşmeye kadar birçok ölüm şeklinde asıl sorumlunun, beyne oksijen gitmemesi olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre ölüm anlarında şunlar yaşanıyor:

Boğulma: Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.

Elektriğe kapılma: Elektrik akımına kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkûmların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor

Kafanın kopması: Beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.

Yüksekten düşme: ABD’deki Golden Gate Köprüsü’nden atlayan 100 kişi, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldü.

Yanma: Yanıklar, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

Kalp krizi: En çok rastlanan olay, kaslar oksijen alamayıp çırpınmaya başladığında hissedilen göğüs ağrısı. Kalbin normal ritminin bozulması, kalp atışlarını durduruyor. Bilinç kapanıyor ve ölüm gerçekleşiyor.

Kan kaybı: 1.5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

Dekompresyon (basınç kaybı): Ani basınç kayıplarından kurtulanlar, göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde de bilinç kaybı yaşanıyor.

Asılma: Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkûmlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı

belirlendi.

Zehirli iğne: ABD’de idamlarda kullanılan yöntem, doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkûmların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kan donduran bilgiler için teşekkür etmekte zorlanıyorum.

Ölmek için başlıca üç yol var istatistiki olarak. En başta geleni kalp-damar sorunları yüzünden ölmek ki, bu en temiz, ani ölüm. Şu an insanlar en çok bu nedenle ölüyor.

İkinci ölüm nedeni kanser. Bu etken birinci sıraya yükselmeyi zorlamaya başladı. Nedeni kalp damar hastalıkları için önlem alınabiliyor ve başarılı tedaviler yapılabiliyor olması. Kanser için ise henüz tam etkili bir tedavi geliştirilemedi. Uzun ve ıstıraplı bir ölüm nedeni olduğu için korkulacak bir olgu. Kalpten gitmeyi tercih ederdim. Ama kanser olursam da ümit kalmazsa tam bir keş olurum herhalde. Ölmüş eşek kurttan korkmaz deyip alkol sigara esrar eroin allah ne verdiyse artık...

Yakında bir arkadaşım göz göre göre, yavaş yavaş ve ıstıraplar çekerek kansere yenik düştü. Çok acı bir manzaraydı, görmeye dayanamıyordum. Dünya böyle bir yer ne yazık ki...

İstatistik olarak üçüncü en yaygın ölüm nedeni ise başta trafik olmak üzere kazalar. Ev kazalarının iş kazalarından daha yaygın olduğu enteresan bir istatistiksel gerçek.

Yalnız zehirli iğne ile idamın acı verdiği bence şüpheli bir bilgi. Çünkü zehir doğrudan enjekte edilmiyor. ABD de idamın yasal olduğu eyaletlerde infazı robot bir makine gerçekleştiriyor. Bu makine mahkumun damarına önce uyuşturucu verip uyuşmasını sağlıyor, sonra zehiri enjekte ediyor. Mahkum öldüğünü anlamıyor bile...

Bir not, neden bana "yayamaz kayınca" olması gerekiyor gibi geldi? Yani "hayin tıytıl pis tıytıl, neden yedin yapyaklayımı kıtıy kıtıy" gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben 60 yaşına gelince babam gibi 40 yaşındaymış gibi durmazda, bu stres ve sinirden dolayı elden ayaktan düşersem kendimi intihar edicem. Yaşlılıktan korkarım. Dedem hariç diğer dedelerim, nenelerim falan hep yaşlılığın düşmüşlüğünü çeke çeke ızdırap içinde öldüler. Hiç işime gelmez doğrusu öyle bişey. Bence en güzel ölüm direk kafanın kopması ama sonraki üç-beş saniyede hala acı çektiğimiz doğrumu bilmiyorum. Şu karşıdan gelen ışığa karşı koyabilmek mümkün olsaydı iyi olurdu. Gel buraya, gel buraya diye seslenen bi ses korkutucu geldi bi an.

O Yaramaz Karınca'mışmı meğer. Bende ne demek bu Yayamaz Kayımca diyorum. Güzel bi nick.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim en asil bulduğum ölüm şekli İskenderiyeli Erastotenes ile ünlü kimyacı Lavoisier'in ölümleri.

Erastotenes daha milattan hemen sonraki yıllarda dünya'nın çapını gerçeğe çok yakın ölçmeyi başarmış bir dahi idi. Yaşlanınca gözleri görmez oldu. Bu durum öyle ağrına gitti, öyle içerledi ki yeme içmeyi reddederek öldü.

Lavoisier Fransız ihtilalinde saraya yakın olmakla suçlanıp giyotine gönderildi. Başını giyotine sokmadan önce bir dostuna başı sepete düşünce eline alıp adını çağırmasını rica etti. Dostu bunu niçin istediğini sorunca "sesini duyup duymayacağımı merak ediyorum" dedi.

Dostunun vasiyeti yerine getirdiği ve kesik başı düştüğü sepetten alıp seslenince ünlü bilimcinin kesik başının gözlerini açtığı rivayet edilir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lavoisier Fransız ihtilalinde saraya yakın olmakla suçlanıp giyotine gönderildi. Başını giyotine sokmadan önce bir dostuna başı sepete düşünce eline alıp adını çağırmasını rica etti. Dostu bunu niçin istediğini sorunca "sesini duyup duymayacağımı merak ediyorum" dedi.

Dostunun vasiyeti yerine getirdiği ve kesik başı düştüğü sepetten alıp seslenince ünlü bilimcinin kesik başının gözlerini açtığı rivayet edilir...

Bunu bi denemek lazım :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

insanların bu ölümleri yaşarken neler hıssettıklerini çok merak edıyordum..önceden okuduklarıma göre en acı veren ölüm şeklının boğulma olduğunu biliyordum..

kendımce en merak ettiğim kan kaybından ölme..bileğini kesıp ölmeyı bekleyen insanlar o an vucutlarındaki değişimi yaşarken nasıl bir ruh hali içindeler acaba :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanların bu ölümleri yaşarken neler hıssettıklerini çok merak edıyordum..önceden okuduklarıma göre en acı veren ölüm şeklının boğulma olduğunu biliyordum..

kendımce en merak ettiğim kan kaybından ölme..bileğini kesıp ölmeyı bekleyen insanlar o an vucutlarındaki değişimi yaşarken nasıl bir ruh hali içindeler acaba :unsure:

ya hakıkaten bak bu aklıma gelmemıstı.gercektende bılegın kesenler o andakı vucut reaksıyonlarını merak ettım valla.dogru duymussun bır hadısteydı sanırım dıyorkı-en acı olum bogularak ve yanarak olmektır. :sweatingbullets::(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O an üşümeye başlarlar vücut fonksiyonları yavaşlar üşüyerek uyurlar ! ( benim düşüncem)

Benim en çok korktuğumsa yanarak ölmek en acı verici o bence

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Yanma: Yanıklar, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 yıl sonra...
  • 5 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
Misafir Misafiriz hepimiz

Kimin bu dünyada benimle hesabi varsa allah cocuk çocuğundan çeksin ben bu dünyada çekip onu mutlu edeceğime o çeksin bektuvami.. tabi ikinci alternatif 2 bilet lik yer almak ilk bana çektireni yavaş yavaş yollamak ardından yine ... bu dünya biz büyüdükçe kirlendi ve pislendi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.