Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AYKIRI SORULAR

GeceKuşu

Önerilen İletiler

Son araştırmaların ortaya çıkardığı sonuçlara göre…

En çok amerikan karşıtı kamu oyuna sahip ülke Türkiye olmuş…

AYKIRI SORU:

Böylesin karşıt bir kitleye sahip bir ülkede, Amerika’dan onay almadan hareket edemeyen siyasal bir erkin olması nasıl bir çelişkidir?…

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Son araştırmaların ortaya çıkardığı sonuçlara göre…

En çok amerikan karşıtı kamu oyuna sahip ülke Türkiye olmuş…

AYKIRI SORU:

Böylesin karşıt bir kitleye sahip bir ülkede, Amerika’dan onay almadan hareket edemeyen siyasal bir erkin olması nasıl bir çelişkidir?…

*tna

Uğraş dur şimdi...

1. Şu meşhur son araştırmaları kim yapmış?

a) mehmet ağa

B) muhittin abi

c) tonguç

d) hiçbiri

2. nasıl olmuş da ırakta hergün abd askeri öldürlürken günde ortalama 40 kişi saldırılarda hayatını kaybederken ve bunun müsebbibi abd olarak görülürken ırak kamuoyu Türklerden daha çok seviyor abd'yi?

3. tamam bir insan şu andaki hükümete oy vermemiş olabilir, aldığı kararları sevmeye de bilir, fakat bu kendi içinde çelişen ifadelerle, kaynağı kendinden menkul rivayetlerle hükümete muhalefet ettikçe hükümetin daha da fazla oy aldığını nasıl düşünemez....Yani biraz daha uğraşsalar sonunda cehapa ve diğer partiler de el altından hükümeti destekliyor zehabına kapılacağım....

uğraş dur şimdi....

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

2000 yılı nüfus tahminlerine göre Irak, 22.7 milyon kişilik bir nüfusa sahiptir. Şimdiki sayı net bilinememekle birlikte 26,7 milyon olarak telaffuz ediliyor.

2000 yılında Türkiye kaç kişidir? 67,8 milyon.

Şimdi?

73 milyon civarı.

Gülüp geçiniz, gülüp geçiniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AKP'nin eğitimdeki dinci yapılaşmasına örnekler birbiri ardına ortaya çıkıyor.

http://www.sonsayfa.com/news_detail.php?id=62683

Geçen günlerde bir okulda kız öğrencilerin servise alınmaması ve yemek verilmemesi olayıyla sarsılan Adana'da

bir başka olay Çukurova Elektrik Anonim Şirketi (ÇEAŞ) Anadolu Lisesi'nde yaşanmış.

Cuma namazı saati dikkate alınarak erken saatte okuldan çıkarılan öğrenciler servisle cuma namazına götürülüp getirilmiş.

AYKIRI SORU:

Koskoca laik demokrat Türkiye Cumhuriyeti’nin bu Anadolu lisesinde nasıl oluyor da bir mescit bulunmuyor?

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sana demedim mi ben ******, uğraş dur şimdi diye...Kazı yakan başkası, çeviren bir başkası. Fakat o kadar çevirmeye bu kaz yine yanmış iyi mi?

Apaykırı sorular,

son yapılan araştrmalara göre dünyada halkı ile en çok kopuk olan aydın Türkiyede imiş, hemen hepsi ünlü olunca ülkelerini terk etmekle halklarını tehdit ederlermiş...

Kendini aydın yerine koyan bir araba insanın yaşadığı bu ülkede nasıl bir çelişkidir böyle kendi halkından nefret etme?

ek;

1. Yukarıdaki araştırmayı yapanlar, daha yukarıdaki araştırmayı yapanlarla aynı guruptur, merak eden ilk gurubu öğrensin.

2. Yapılan istatiski araştırmaların oranla alakalı olduğunu başta belirtelim de kimse google'da uğraşıp kendine ülke nüfusları aramasın....

Ahh ******* ben sana demedim mi işimiz var diye....

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AYKIRI SORU:

Koskoca laik demokrat Türkiye Cumhuriyeti’nin bu Anadolu lisesinde nasıl oluyor da bir mescit bulunmuyor?

Şöyle de sorulabilir;

Okullardaki tabelaları indirip, medreseleri ne zaman hortlatacaklar? Milli eğitimi ne zaman dini eğitim formatına kaydıracaklar? da olabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha araştırmayı kimin, kim için, nerede, kimlerle yapıldığını bile bilmeyen insanlar çıkıp da, sayı/oran konusunda mantıklarına uygun olanı seçiyorlarsa bu tartışmanın nereye çekilmek istendiğini de farkeder herhalde bu forum halkı. Belki sayı olarak yapıldı bu araştırma? Yok, olmaz ama. Araştırma dediğin orantı ile olur, işimize öyle geliyor çünkü. Anket/araştırma/sayı/oran bi dolu farkı anlat şimdi. Neyse. Gereksiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak ***** şimdiden öngörüp şunu da ilave ediyorum, birisi çıkıp da şunu sorarsa ''Okullardaki tabelaları indirip, medreseleri ne zaman hortlatacaklar? Milli eğitimi ne zaman dini eğitim formatına kaydıracaklar? da olabilir'' onun için de ilk araştırma gurubunun yaptığı bir araştırma var...

Yapılan araştırmalara göre kişi başına düşen en çok tehlikeci bu ülkede bulunuyormuş...Buna göre konu/ komşudan, elbiseden/bezden, otdan / çalıdan, sağdan soldan, halkı korkutucu sayısı en çok bu ülkede imiş, bir de balon haberler....

neyse **** sana doyum olmaz, muhittine de doyum olmaz biz en iyisi anketçi dostlarımızı başbaşa bırakalım yatmadan da gelin ben size üsküdarda bir kokreç ısmarlayayım....

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Asteğmen Kubilay'ın şehit edilişinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

http://www.haberler.com/cumhurbaskani-gul-...p-cikma-haberi/

Mesajında Asteğmen Kubilay'ın, Menemen'de "menfur bir hadise" sonucu şehit edildiğini belirten Gül,

"Asteğmen Kubilay, milletimizin Cumhuriyet'e sahip çıkma kararlılığının müstesna bir sembolü olarak tarihe geçmiştir" demiş.

Kubilay'ın, öğretmen kimliğiyle, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, daha mutlu, daha çağdaş bir dünyanın var olabilmesi için mücadele eden bir vatansever olduğunu vurgulayan Gül, Kubilay'ın, askerlik görevini yaparken,

"kendini bilmez bir grup" tarafından acımasızca şehit edildiğini hatırlatmış.

AYKIRI SORU:

Bu mesajın ardından YOBAZ'ın kelime anlamı TDK sözlüklerinde "kendini bilmez bir grup" olarak değiştirilecekmidir?

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herkesin araştırması var belli ki. Araştırması olmayana kız verilmeyen bir memleket oldu burası. Araştırdıkları şeyin ne olduğu, nerelerde araştırıldığı, kaç kişiyle görüşüldüğü filan yok. Misal; iktidarın icraatlarının nasıl karşılandığını bir Fatih ilçesinde sorun, bir de gelin Şişli'de sorun. Fatih'te yaptığın araştırmayı Şişli'ye dayatmaya çalışırsan vatandaş yemez.

"Ben araştırdım, bu böyle."

Oldu canım benim, görürsem söylerim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, Piyanist Fazıl Say’ın Türkiye’nin karanlığa sürüklendiği ve

“Ortaçağ karanlığı, bütün aydınlarımız gibi beni de kaygılandırıyor” sözlerini

“üzücü ve abes” şeklinde değerlendirmiş.

AYKIRI SORU:

Nasıl oluyor da alt tarafı bir piyanist, “üzücü ve abes” sözlerle

Milli Eğitim Bakanını, AK Partilileri, "üsküdarda kokareç ısmarlayanları" böylesine telaşlandırıp meşgul edebiliyor?

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hatırlayacağınız gibi Zafer Üskül'ün bir isteği vardı; Atatürk'ü anayasadan çıkarmak gibi. Ne oldu? Herkes birbirine girdi, iktidar sözcüleri hemen araya girip "yahu bir durun bakalım, yapmadık etmedik, estek köstek vs" açıklama ihtiyacı hissetti. Konu ertelendi.

Son kurban bayramında Kocaeli-Karamürsel'de kaymakam, vatandaşı bayramlaşmak için hükümet binasına değil de, camiye çağırdı. Sonra ortalık karıştı falan filan. İptal edildi.

Sonra, Çalık Grubu Sabah Gazetesini aldı takip ettiniz olayı. Akabinde aynı gruptaki Yeni Asır Gazetesi'nin logosundaki Atatürk silüetini kaldırdılar. Millet laf edince, efendim karmaşa yaratıyordu dediler. Ne oldu? Yerine tekrar kondu. Logo dediğin basit konu ama zihniyeti önemli.

Ha bunlar doğruydu madem, neden geri adımlar atıyorsunuz? İnsan doğru bildiğinden şaşar mı hiç?

Yok zaten yanlışsa bunlar, bu adamları neden hala aranızda tutuyorsunuz? Mantıksız mantıksız işler işte bunlar.

Benim aykırı sorum da şu;

Bu deneme-yanılma yönteminden hiç vazgeçmeyecekler mi? Bu yolun ne ucuz olduğunun, bu memleketin oldu bittiye getirilemeyeceğinin farkında hiç varabilecekler mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak ****** bende şunu bir ilave edeyim..birileri çıkıp derse ki kişi başına düşen en çok tehlikeci bu ülkede bulunuyormuş..buna göre yapıyoruz örtüsü altında bozucu..cumhuriyetçiyiz bant tekrarı altında bölücü..kalkınıyoruz kalkındık bakın kalktık hikaye serisi altında pazarlamacı..gül gibi demokrasi seç beğen oyna şarkısıyla alttan oyucu.. yani *******.. sende dinle muhittin abi.. halkı uyutucu,sindirici..susturucu sayısı yapılan araştırmalara göre belirlenemeyecek düzeye gelmiş...

Aykırı sorum..

bu ülkede kızım sana söylüyorum gelinim sen anla anlayışıyla alışık oldukları düzende kaçak gezinenler kendi sözlerine kendileri inanırlar mı? :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu forumu seviyorum, yahu ne kadar çok taraftarım var böyle, hem ne desem meşhur oluyor, bir sen kalmıştın ******** seni de meşhur yaptık iyi mi? Dün akşam daha kokoreççiye gitmeden kuyruk olmuştu ustanın yerinde, birileri bizi fena halde gözetliyor....

Erenler yâaa hûuuu...taraftarlarım düşün bakalım peşime, ama ben sana dedim ****** uğraş dur şimdi deyu...

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların insani ihtiyaçlarını kıtlamakta sınır tanımayan şeriat yasaklarını tek tek sıralamaya,

Uygulamalarını tek tek örneklemeye kalksak formun sayfaları yetmez…

Bugün Şeriat’ın pençesine düşmüş ülkelere baktığımızda ne görüyoruz?

Örneğin İran’da bir kadının bisiklete binmesi yasaktır!

Suudi de kadınların sürücü ehliyeti alması yasaktır!

Kadın erkek elele tutuşarak yürüyemez!

Evde kedi kopek beslemekten, kadınların makyajından tutun,

Oruç tutmayanlara verilecek cezalar hakkında bile fetvaların ardı arkası kesilmiyor bu ülkelerde.

AYKIRI SORU:

Bugün ülkemizde demokrasinin içinde ne kadar da uysal ve ezilmiş görüntüsü vererek 'türban’a özgürlük' diyen İslamcılar,

Ülkesini ve insanlarını çok önemsedikleri iddiasıyla darbecileri, tehlikecileri dillerinden düşürmezken...

Neden Şeriatın yasakları üzerine tek bir özgürlükçü tavır sergileyemezler?…

*tna

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

birileri kendine hayran sen cama tırman :)

birileri akepe'nin ampulüne kışt dense anında kokusunu alıyor...

birileri ulusalcılığa paye vermiyor aslında bişeye paye verdiği yok birileri burada egosunu tatmin ediyor...

ne kadarda şahaneyim, ne kadar hayranım var, ne kadar taraftarım var...

tabi o birilerinin insana saygısı yok zaten olsa taraftarım diye hitap etmez diğerlerine :)

******** ******* ******... yazık Allah acil şifalar versin böylelerine :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AYKIRI SORU:

Bugün ülkemizde demokrasinin içinde ne kadar da uysal ve ezilmiş görüntüsü vererek 'türban’a özgürlük' diyen İslamcılar,

Ülkesini ve insanlarını çok önemsedikleri iddiasıyla darbecileri, tehlikecileri dillerinden düşürmezken...

Neden Şeriatın yasakları üzerine tek bir özgürlükçü tavır sergileyemezler?…

*tna

Şeriat İslamcıları bile korkutuyor olabilir. İran'da Allah adina gerçekleşen ve adına "islami devrim" denen o felakete bakıp, istediginiz müzigi dinleyememek, eşinizle elele yürüyememek, erkeklerin bile kısa kollu gömlek giyememesi, denize mayo ile girememek, namus bekçilerin göz altlarında dolaşmak çok korkutucu olabilir. Şeriat şokunu azaltmak için, adım adım gitmelidir, çok hızlı değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların insani ihtiyaçlarını kıtlamakta sınır tanımayan şeriat yasaklarını tek tek sıralamaya,

Uygulamalarını tek tek örneklemeye kalksak formun sayfaları yetmez?

Bugün Şeriat?ın pençesine düşmüş ülkelere baktığımızda ne görüyoruz?

Örneğin İran?da bir kadının bisiklete binmesi yasaktır!

Suudi de kadınların sürücü ehliyeti alması yasaktır!

Kadın erkek elele tutuşarak yürüyemez!

Evde kedi kopek beslemekten, kadınların makyajından tutun,

Oruç tutmayanlara verilecek cezalar hakkında bile fetvaların ardı arkası kesilmiyor bu ülkelerde.

dostum kusura bakma ama sen kendi işine geldiği gibi yorumlamışsın senin inanc anlayısını bılmıyorum ama burada ınanclı insanlarda muslumanlara yapılan bır cok haksızlıgı yazabılır inanclarını ozgurce yasamak isteyen insanlara neler reva goruldugunu yazabılır senın verdıgın orneklerın hangısı turkıyede var siz bıseylerden korkuyorsunuz ama bizim inancimız senin gibi dusunenlere bıle senın bizler ıcın dusundugun gıbı seylerı reva gormez bunuda aklın dan ckartma sana tek tavsıyem islamiyete on yargıyla yaklasmak yerıne insanlara verdiği degerleri ve onun ınsanlara kattığı degerleri anlamaya calıs Allah hakkında hayırlısını nasıp etsın umarım bırgun bizleri anlarsın ama bu insallah cok gec olmaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dostum kusura bakma ama sen kendi işine geldiği gibi yorumlamışsın

senin inanc anlayısını bılmıyorum ama burada ınanclı insanlarda muslumanlara yapılan bır cok haksızlıgı yazabılır

inanclarını ozgurce yasamak isteyen insanlara neler reva goruldugunu yazabılır

senın verdıgın orneklerın hangısı turkıyede var

siz bıseylerden korkuyorsunuz ama bizim inancimız senin gibi dusunenlere bıle senın bizler ıcın dusundugun gıbı seylerı reva gormez

bunuda aklın dan ckartma sana tek tavsıyem

islamiyete on yargıyla yaklasmak yerıne insanlara verdiği degerleri ve onun ınsanlara kattığı degerleri anlamaya calıs

Allah hakkında hayırlısını nasıp etsın umarım bırgun bizleri anlarsın ama bu insallah cok gec olmaz

Neden "kusura bakma ama sen kendi işine geldiği gibi yorumlamışsın " diyerek eleştiri ve uyarıda bulunanlar...

Şeriatın yasakları üzerine özgürlükçü bir tavır sergilemek yerine konuyu değiştirmeye çalışırlar...

Yaptıkları eleştiri ve uyarının tersine bir tutumla yine de kendi işine gelen yorumları yaparlar.?

TAHMİNİ YANIT: Çünkü onların inançları gözlerini öylesine kör etmiştir ki;

İnançlarının insani değerleri ayaklar altına alan uygulamalarını ...

Bunu yapanların uygulamalarını görmezlikten gelirler...

O yasakları savundukları için uygulanmasında bir sakınca görmezler...

Tavsiye ve nasihatlerle konuyu başka yönlere çekerek tartışılmasını önlemeye çalışırlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

****** ********!

Dinci iktidarındaki turizm ülkesinin "kültür başkenti"ni gördünüz değil mi?

Avustralyalı kız, eczaneye sığındı.

Litvanyalı kız, pastaneye.

Alman kız, taksicilere.

Polise sığınan olmadı...

Çünkü polis, "PKK saldırmasın" diye, kızlara saldıranları koruyordu o sırada!

*

Geçen sene...

Bir Rus kızı, otobüs durağının üstüne tırmanmıştı; ahtapot gibi uzanan, yılışık, arsız ellerden kurtulmak için... Ayakkabısı çıkmıştı. Çorabını çekiyorlardı aşağıdan... Külotunu cep telefonuna kaydediyorlardı, o çığlık çığlığa yardım isterken.

Bir önceki sene...

atv Haber’deydim. Hırvat kız, bizim kameramanlara sığınmıştı. Kazağı duruyordu ama, sütyeni yırtılmıştı, sütyeni. Erkek arkadaşını yumruklamışlardı. Söyleyemedik tabii, "***************" diye... "Türkiye’yi unutmak istiyorum" demişti bize.

*

İzledik televizyonlarda...

Utanıyoruz.

Televizyonlarda izlemediğimiz için "utanmadığımız" haberler vereyim size.

3’üncü sayfalardan.

*

Tecavüz ederken yakalandı; tecavüz henüz gerçekleşmediği için "yarım kaldı" indirimi aldı.

Tecavüz edip, kameraya alan kişi, "eski sevgilisi" olduğu için, indirim aldı.

"Tecavüzde bağırmıyorsa, rıza göstermiş sayılır" indirimi yapıldı.

Üvey kızına tecavüz eden baba, "kızın ruh sağlığı bozulmadığı için" indirim aldı.

Ormanda saldıran, ama astım krizi geçirdiği için tecavüzü başaramayan *****, "orası ıssız bir yer, isteseydi yapabilirdi" indirimi aldı.

Tecavüz edip, hamile bıraktı; "zaten bakire değildi" indirimi aldı.

Tanımadığı birine saati soran eşini öldürdü, "cilve yaptı" indirimi aldı.

"Kot giyiyordu" indirimi aldı.

"Piercing takıyordu" indirimi aldı.

"Tayt giymişti" indirimi aldı.

Çantasında doğum kontrol hapı buldu, öldürdü, "tahrik" indirimi aldı.

Kadın programında "babam bana tecavüz etti" diyen kızını öldürdü, "babasını kamuoyunda ***** etti" indirimi verildi.

Mahkemeye takım elbiseyle gelen tecavüzcüye "iyi hal" indirimi yapıldı.

*

Ya yılbaşı rezaleti?

Salyalarıyla sırıtarak kızlara saldıranlar, 57’şer lira ödeyip, çıktı. Aramızdalar...

Otobüste. Vapurda. Tenhada.

*

Kadın olmak zor bu ülkede.

"Başı açıksa" daha zor.

Potansiyel namussuzsun!

"Örtün, kurtul" psikolojisi, giderek daha fazla hákim oluyor atmosfere...

Kadına yönelik suçlarda ceza indirimi yapılması, ses çıkarılmaması, göz yumulması, hatta bırakılması, ondan.

*

Taksim’e dönersek...

Bakıyorum o güruha...

Terör örgütü "bomba koymasın" diye o kadar çaba harcamasa mıydık acaba?

Ölü sayısı çok olurdu ama...

"Kaybımız" pek olmazdı galiba.

Y.Özdil

Bununla birlikte Balıkesir'de lisenin birinde kız öğrencilere "bacaklarınızı açmayın" diyen biri vardı hatırladınız mı?

İstanbul'da bir imam çalışan kadının aldatacağını da söylemedi mi?

Çalı dikemeyiz, dibinde fuhuş olur diyen adam da İstanbul'un park ve bahçeler müdürü değil miydi?

Kadrolaşma olur diye karşı çıkılan ve hakim/savcı atamalarında yazılı sınavın yanında mülakat sınavını da şart getiren yasayı 12 saatte onaylayan yine bu AKEPE değil miydi?

AYKIRI SORU :

Bunlar memlekette oynanan oyunun ilk perdesinde izledikleriniz ve yaşadıklarınız.

İkinci perdeye ve olacaklara hazır mısınız? Bu ülkenin Cumhuriyet sevdalısı bir bireyi olarak içiniz ne kadar sızlıyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tecavüz ederken yakalandı; tecavüz henüz gerçekleşmediği için "yarım kaldı" indirimi aldı.

Tecavüz edip, kameraya alan kişi, "eski sevgilisi" olduğu için, indirim aldı.

"Tecavüzde bağırmıyorsa, rıza göstermiş sayılır" indirimi yapıldı.

Üvey kızına tecavüz eden baba, "kızın ruh sağlığı bozulmadığı için" indirim aldı.

Ormanda saldıran, ama astım krizi geçirdiği için tecavüzü başaramayan *****, "orası ıssız bir yer, isteseydi yapabilirdi" indirimi aldı.

Tecavüz edip, hamile bıraktı; "zaten bakire değildi" indirimi aldı.

Tanımadığı birine saati soran eşini öldürdü, "cilve yaptı" indirimi aldı.

"Kot giyiyordu" indirimi aldı.

"Piercing takıyordu" indirimi aldı.

"Tayt giymişti" indirimi aldı.

Çantasında doğum kontrol hapı buldu, öldürdü, "tahrik" indirimi aldı.

Kadın programında "babam bana tecavüz etti" diyen kızını öldürdü, "babasını kamuoyunda ***** etti" indirimi verildi.

Mahkemeye takım elbiseyle gelen tecavüzcüye "iyi hal" indirimi yapıldı.

Bunlar memlekette oynanan oyunun ilk perdesinde izledikleriniz ve yaşadıklarınız.

İkinci perdeye ve olacaklara hazır mısınız? Bu ülkenin Cumhuriyet sevdalısı bir bireyi olarak içiniz ne kadar sızlıyor?

Selamlar,

biliyorsunuz; uzağım buralardan...uzak kalmaya da devam etmek niyetindeyim. Niye katıldın diyenler olabilir...Sürekli olarak yukardakine benzer metinlerle karşılaşıyorum ve kesin olarak ortada bir yanlışlık olduğunu bilerek susmak da insanı bozuyor...Değinip geçeyim ve bir de selam vereyim dedim...

Yukardaki sorun şudur; Ceza Hukukunda önce temel ceza vardır. Bundan sonra ekleme ve çıkarma yapılır. Tecavüz suçun basit şeklidir.

Yeni TCK

Madde 102 - (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi hâlinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikâyetine bağlıdır.

Temel ceza budur. Bundan sonraki maddeler ağırlaştırıcı maddelerdir. Ağırlaştırıcı maddelerin uygulanmaması indirim yapıldı demek değildir, ağırlaştırma nedeninin bulunmaması demektir.

Aynı maddenin 5. bendi: Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması hâlinde, on yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

Bu maddenin uygulanabilmesi için mağdurun ruh veya beden sağlığının bozulması gerekir. Kişinin ruh sağlığı veya bedensel bozulması meydana gelmediği için bu uygulanmadığında; bu bir ceza indirimi değildir. Cezayı artıran nitelikli hal gerçekleşmemiştir.

Cinsel saldırı herşeyden önce mağdurun rızasının olmadığı anda gerçekleşebilir. Mağdur rızası olmadığını beyan ettiğinde rıza yoktur diyebilirsiniz. Kamu davasının açılabilmesinin şartı budur. Şikayet. Mağdur gidip şikayet etmemiş; siz biliyorsunuz rızası olmadığını ancak suçun kovuşturulabilmesinin önşartı şikayet. Mağdur gidip şikayet etmemiş ancak yargı yine de devreyi girmiş ve hiç olmazsa kabahatler kanunundaki bir maddeden bu adamlara ceza kesmiş. Şimdi burada suçlanması gereken kimdir, neresidir. Mağdur yabancı ve Hukukumuzu bilmiyor olabilir. Doğaldır ancak mağduru Türk olan bu tip suçlarda dahi şikayet gerçekleşmiyor. Burada suçlanacak ne yargıdır ne mağdurdur ne de devlettir. Eylemi ika eden adi-kepaze-ne idüğü belirsiz güruhtur suçlu...Her suçlu cezayı haketmiyor mudur? Ediyordur da; birine ceza verebilmek için bir takım şeylerin de gerçekleşmesi gerekir. Toplumdaki bu ahlaki çöküş inşallah düzelir...

Takım elbise ile ilgili bir indirim nedeninden bahsedilmiş. Ceza Kanunumuz 62. maddesinde takdiri indirim nedenini tanımlanmadan ...gibi hususlar göz önünde bulundurulur denmiştir. Yargılama esnasındaki iyi hal de takdiri bir indirim nedeni olarak görülmüştür. Takım elbise giydiği için indirim yapıldı iddiası bana kalırsa asılsızdır veya eksiktir. Ve bana kalırsa yukarda belirtilen birçok metin başı ve sonu olmadığı için eksiktir. Yada sadece bir kısmı alınmıştır.

Türkiye'de abuk ve bir o kadar da subuk mahkeme kararlarına rastlamıyor muyuz. Elbette ki rastlıyoruz. Ancak, bazen biraz da fazla haksızlık ediyoruz.

İki tane vakıa hatırlatıp cümlelerime son vereyim. 1.si birkaç yıl evvel birkaç çocuk bir pastaneye gece girip baklava çalmışlardı. Yanılmıyorsam kapı üzerindeki camı kırıp girmişlerdi ve hapis yatarlar demiştim; hadi oradan denmişti. Ceza hukuku gerçekten zor durumda kalarak ekmek çalanı veya ilaç çalanı hakkaniyet gereği cezalandırmaz. Ancak baklava çalmak bir açlığı giderme yolu değildir bu ağız zevkine yönelik bir eylemdir demiştim. Nitekim; olayın gece olması, mala zarar verme ile içiçe geçmesi gibi nedenlerle cezalar verildi...

Bir diğeri ise; bir bankanın soyulması esnasında bir güvenlik görevlisinin başına vurulmuş ve soyguncular kaçarken güvenlik görevlisi yarı baygın! bir halde soyguncuları silahla haklamıştı. Bir hırsızın üç kurşunla öldürülmüş olduğu bu hengamede bu güvenlik görevlisi durdurmaya çaba sarf etmiyordu öldürmeye niyetlenmişti dolayısıyla adam öldürmeden yargılanır demiştim ve ulan o kadar okumuşun ama hiç anlamıyon hukuktan demişlerdi. Yargılandı ve cezalandırıldı.

Pekiyi bu haberler nasıl verildi; Açlıktan baklava çalan çocuklar cezalandırıldı.

Hırsızı durduran güvenlik görevlisine hapis....Başlıklar tam böylemiydi hatırlamıyorum...Yakındı muhakkak...zira gazetelerin bu gafletinden veya bile bile çarpıtmasından ziyadesiyle rahatsız olmuştum o günlerde...Katil zanlısı tabirinden sürekli rahatsız olduğum gibi...fiilin faili ile ismin failini ayırt edemeyen medya...her ne ise....Bu arada Hakimlik/Savcılık sınavında mülakat şartını getiren AKP Hükümeti değildir. Şu an ilk defa kim tarafından konulduğunu bilemiyorum ama 98'de okula girdiğimde mülakat sınavı yapılıyordu bunu iyi biliyorum...Ben mülakat sınavı yapılmasın taraftarıyım. Nihayetinde, kişinin bir eksikliği varsa zaten raporla bu belli olur. Pelteklik, konuşama (ki bu önemlidir) varsa bu da tıbbi bir kurul tarafından incelenmelidir. Bana kalırsa mülakat sınavı kaldırılmalıdır. AKP'yi niye kaldırmıyorsun bu sistemi diye eleştirebiliriz ancak bu şartı AKP getirmiştir diye eleştiremeyiz...Var olanı korumak bile bazen abestir ve AKP'yi bununla eleştirebilirsiniz...

Biraz daha dikkat etmek gerekiyor...

Selam ve saygılarla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

****** ********!

Dinci iktidarındaki turizm ülkesinin "kültür başkenti"ni gördünüz değil mi?

Avustralyalı kız, eczaneye sığındı.

Litvanyalı kız, pastaneye.

Alman kız, taksicilere.

Polise sığınan olmadı...

Çünkü polis, "PKK saldırmasın" diye, kızlara saldıranları koruyordu o sırada!

*

AYKIRI SORU :

Sızıdan geçtik artık içimiz yanıyor... -_-

sonra ki aşamayı tahmin etmek o kadar kolay ki...

her zaman söylüyoruz ya inanç vicdani bir değerdir ve ancak inanan insanı alakadar eder... bir dini siyasete alet etmek neden sakıncalı, çünkü söz konusu din olduğunda ve toplumun büyük kesimi aynı inanca mensup olduğunda birilerinin "doğru/yanlış, günah/sevap, uygun/ters" anlayışları onların algılarına göre belirleniyor...

aklı bacakları arasında olanların anlayışını bütün topluma yayması sakıncalıdır... çünkü kadının gözünün üstünde kaşının olması erkeklerin (aklı bacakları arasında olanlarının) tahrik edilmesinde kafidir... o yüzden kadını mümkün olduğunca örtüler altına gizlemek, evlere kapatmak, sesini bile çıkartmamak gerekir...

yoksa kadın tecavüzü zaten hak etmiş sayılır... netekim kadının 9 nefsi vardır, zaptedemez, kadın şeytandır baştan çıkarır, kadın şudur, budur... tecavüz indirimi yapanlar hangi gerekçelerle bunu meşru kılıyor anlamak zor değil...

ülke gittikçe muhafazarlaşırken bir yandan nasıl oluyorda tecavüz vakaları bu kadar artıyor şaşırmamak imkansız... belkide sırf bu yüzden türbanlı kadın sayısı artıyor... gözünden bile tahrik olunabiliyor baksanıza, peçe neden var sanıyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili taraftarlarıma.....

sardunyam şöyle buyurmuş ''.... taraftarım diye hitap etmez diğerlerine

******** ******* ******... yazık Allah acil şifalar versin böylelerine ''

bozan şöyle demiş '' Gerçi yıldızlı pekiyi aldığınız yazının tümünü görmek isterdik lakin bu kadarı da tamamı hakkında bilgi veriyor. Siz Allah'a havale etmişsiniz, ben de sizi Türk hekimlerine emanet ediyorum''

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O öyle demişmiş, bu böyle demişmiş...

Ne bir neden/sonuç ilişkisi,

ne izahat,

ne antitez hak getire...

Varsa yoksa herkesi bir yerlere yollama/yönlendirme sevdası.

Herkesin tarzı belli.

Selamlar,

biliyorsunuz; uzağım buralardan...uzak kalmaya da devam etmek niyetindeyim. Niye katıldın diyenler olabilir...

Bu arada seni tekrar görmek iyiydi karabekir. Birbirimizi az-çok tanırız ve fikirlerimiz,hayata bakışımız uyuşmasa da ben senin bu foruma pozitif değerler kattığın yazılarını da bilirim. Kişisel kararları için kimseye telkinde ya da tavsiye bulunmak istediğimden değil ama , sen bu uzak kaldığın süre içerisinde biraz daha düşün.

Seni şimdi Kapıkule ya da Habur'a göndermek isteyenler olabilir ama o bizim anlayışımıza uygun değil. Döneceğin ve tekrar tartışabileceğimiz, paylaşabileceğimiz günleri görebilmek dileğiyle.

Selamlar

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.