Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

MECLİSTE BEKLEYEN YENİ TASARILAR

sardunyam

Önerilen İletiler

TASARILARDAN BİRİSİ SOSYAL GÜVENLİK YASASI BAKALIM BİZİ NELER BEKLİYOR...

Şu anda mecliste bekleyen 5510 sayılı (Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısı eğer yasalaşırsa pek çok hakkımızı kaybedeceğiz.

Sağlık ve sosyal güvenlik haklarımızda oluşacak kayıplardan bazıları Şöyle:

Zaten kadınlar için 58, erkekler için 60 olan emeklilik yaşı hem kadınlar, hem de erkekler için 65'e çıkarılacak.

Emekliliğe hak kazanabilmek için yakın zamanda 5.000'den 7.000 güne çıkarılan prim ödeme zorunluluğu 9.000 gün prime çıkacak.

Emekli maaşları % 23 ila % 33 arasında düşürülecek.

Yıpranma hakkı gasp edilecek

Aylık geliri 139,6 YTL'den fazla olan bütün vatandaşlar her ay 73 ila 475 YTL Genel Sağlık $igortası primi ödemek zorunda kalacak.

Sadece ayakta tedavi olununca değil; hastalık, kaza, ameliyat gibi nedenlerle hastaneye yatmak gerekince de "katılım payı" adı altında para ödenecek.

"Katılım payı" gerektiğinde beş katına kadar arttırılacak.

Bütün sağlık hizmetleri paralı olacak.

Sağlık hizmeti alabilmek için bu ülkenin vatandaşı olmak, üstelik vergi ödemek, dahası Genel $ağlık $igortası primi yatırmak, hatta bir de "katılım payı" ödemek yetmeyecek. Åžimdi bir de "ilÃç ve ücret" adı altında para ödemek gerekecek.

Bütün dünyada anne sütünün önemi yeniden anlaşılır ve emzirme teşvik edilirken Türkiye'de "sigortalının çocuğuna bir ay anne sütü yeter" mantığı geçerli olacak. Daha önce doğum yapan sigortalılara altı ay süreyle verilmesi öngörülen emzirme yardımı bir aya düşürülecek.

Hastalanan sigortalılara verilen iş göremezlik ödeneği % 16 azalacak.

Emekli Bağ-Kur'lularının maaşından 10 yıl süreyle % 10 oranında Genel $ağlık $igortası primi kesilecek.

Primini ödeyemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacak, hastane kapılarından geri dönecek.

Primini ödeyemeyen çiftçilerin pamuğuna buğdayına, üzümüne tütününe el konulacak.

Şu anda sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok ülkesinde benzer politikalar uygulanmaya çalışılıyor. Devletler sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarını azaltma çabasındalar. Fransa ve Yunanistan'da büyük grevler ve yürüyüşlerle bu yasalar engellenmeye çalışılıyor. Şu an yasanın getirecekleri ile ilgili yeterli farkındalık yok.Biz de bu yasayı engelleyebiliriz. Biz karşı koyarsak bu yasayı geçiremezler!

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINA UYGUNLUĞU TARTIŞILIR AYRICA ÇOK ÖNEMLİ BİR SORU VAR... VERİLEN HAKLAR GERİ ALINABİLİR Mİ, ALINIRSA NE YAPILMALIDIR, AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ, TÜRBANLA VE ETNİK MESELELERLE YAKINDAN İLGİLENİR ACABA TÜRK HALKININ SOSYAL HAKLARI GASP EDİLİRKEN BİRAZDA BU KONUYLA İLGİLENİR Mİ?

YASALAR NE GETİRİYOR NE GÖTÜRÜYOR ISRARLA ÖĞRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda asil görev aydinlara ve medyaya düsmektedir.Halki aydinlatmasi bilgilendirmesi gerekenler onlardir,aydinlar belki ama medyanin bu görevi yerine getirecegi konusunda süphem vardir.Medya bindigi dali kesmez,AKP ekseninde mdyacilik yapanlarin halkin sorunlarina egilmeleri zaten beklenemez.

Haklarin verilmesi beklenmez hak alinir.Verilmis haklarin geri alinmasi mahkeme kanaliylada olabilcegi gibi,demokratik mücadele ilede olur.Bu mücadeleyi halkimiz verirmi vermezmi oda ayri bir arastirma konusudur.Belki sendikalar vasitasiyla calisanlar bu haklari icin mücadele vwerebilirler ama halkimizi kim hak aramaya yönlendirecek.

Kisacasi yapilacak o kadar cok mücadele varki ,ama bu mücadeleler organize edilmekle olur.Avrupadaki halk bilinclidir,hakkini aramasini bilir vede korkmaz hak aramaktan,halkimiza bu cesareti verecek kurumlar varmi ülkemizde?Halkimiz sömürülmektedir,ve bu hergecen gün dahada artmaktadir.Bakin TÜIK(Türkiye istatistik kurumu)bile 4 kisilik bir ailenin aclik sinirini 205 YTL olarak hesaplamis.Geisini siz düsünün artik sayin Sardunyam.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hak verilmez alınır hayat bunu bize defalarca kanıtlamıştır değil mi değerli politika, eğer bize verilene razı olacaksak hakkımızı almış olmayacağız bize verilen sadakaya şükretmiş olacağız hakkımızı aramanın çeşitli yolları var ama hakkını arayanın can güvenliği ve fikri özgürlüğü yok... Baskılar bir milleti ne kadar yıldırabilirse o kadar yıldırmıştır ama birgün bu milletin uyanacağına hala inanıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün ülkemizde anayasa değiişklikleri ile ülkemizin altını oymaya ve dışarda bekleyen çakallara fırsat hazırlıyorlar. meclise gelmesi beklenen ve gündemde olan iki tasarıdan bahsetmek istiyorum.

birincisi 221. madde. terör suçu işlemiş kişilere dağdan indermek için affı öngörmesi bu teröriste aftır. bu yasayı daha da esneterek elebaşınıda affı kapsamaktadır. siyasi iktidar ne kadar elebaşlarına ve yöneticilerine geçeril değil desede yasada yaptıkları küçük kelime oyunları ile bunu yasal hala getirme zemeni aramaktadırlar

ikinciside 301 madde. neydi bu madde Türklüğe hakaret edenlerin cezayı öngörmesi. bu yasanın değiştirilerek suç kapsamından çıkarılması. bu yasa ab nin baskısı ile gündeme gelmiştir. yani yazarlar Türklüğe hakaret ettiklerinde biz onlara düşünce özgürlüğü diye saygı duyacakmışık(!)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin hasan17 6 yildir AKP nin cikarttigi hicbir yasa Türkiye sartlarina uygun yasalar degildir,iyiligini kötülügünü tartismiyorum, sadece Türkiye sartlarinda o yasalar Türkiyenin aleyhinedir.AB baskisi ile cikartilan yasalarla,icimizdeki AB cilerin ve Türkiye karsitlarinin isteklerinin birebir örtüsmesi tesadüf degildir.Ne diyor icimizdeki Demokrat!! aydinlar?Türkiye ve Türk ulusu icin biz istedigimiz gibi sögüp sayamiyoruz,Türk devletinin kurucularina istedigimiz gibi hakaret edemiyoruz,cünkü 301 denilen bir yasa var.O yasanin kalkmasi lazimki özgürce düsüncemizi söyleyebilelim.Eger Türkiyeye kakaret edemezsek,Atatürke hakaret edemezsek düsünce özgürlügü yok demektir.Bizdeki demokrat!!aydinlar böyle istiyor peki AB ne istiyor?Düsünce özgürlügünün önündeki engel kaldirilmalidir yani 301.AKP yani bugünkü yönetim ne diyor?301 i yeni yilda kaldiracagiz.

Diger yasalarda ayni,yabancilara toprak satabilmek icin satilamaz diyen yasayi degistirdiler.Yani hangisini diyeyimki,dönüp dolasip yine ayni noktaya geliyorum ve Türkiye sartlarinda AB nin dayatmalari ile cikartilan yasalar Türkiyenin aleyhinedir diyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bugün ülkemizde anayasa değiişklikleri ile ülkemizin altını oymaya ve dışarda bekleyen çakallara fırsat hazırlıyorlar. meclise gelmesi beklenen ve gündemde olan iki tasarıdan bahsetmek istiyorum.

birincisi 221. madde. terör suçu işlemiş kişilere dağdan indermek için affı öngörmesi bu teröriste aftır. bu yasayı daha da esneterek elebaşınıda affı kapsamaktadır. siyasi iktidar ne kadar elebaşlarına ve yöneticilerine geçeril değil desede yasada yaptıkları küçük kelime oyunları ile bunu yasal hala getirme zemeni aramaktadırlar

ikinciside 301 madde. neydi bu madde Türklüğe hakaret edenlerin cezayı öngörmesi. bu yasanın değiştirilerek suç kapsamından çıkarılması. bu yasa ab nin baskısı ile gündeme gelmiştir. yani yazarlar Türklüğe hakaret ettiklerinde biz onlara düşünce özgürlüğü diye saygı duyacakmışık(!)

sayin hasan17 yukarida yazan konuyla sizin sorumunuzun ne alakasi var hic anlamis degilim.. sayin sardunya sosyal guvenlik haklarindan soz ederken siz konuyu kafaniza gore bir yere cekip konuyu saptiriyorsunuz ne alakasi var simdi sizin bu yorumunuzla sosyal guvenlik haklarinin hic anlamis degilim ya ben yazilani anlamiyorum yada siz konulari kendi kafaniza gore carpitiyorsunuz sayet maksat sirf birseyler karalamaksa anladim ama konu hakkinda bir yorum yapmiyacaksaniz luften bence hic konuya yorum yapmasaniz olaylari carpitmazsaniz sevinirim...

ayrica sayin sardunya sizinde soylediginiz gibi bugun sosyal guvenlik haklar dunyanin heryerinde kisiltlamalara gidilmektedir bu sadece turkiye icin gecerli degildir ama benim anlamadigim bir konu ise neden turkiyede herkes genc yasta emekli olmaya bukadar merakli bugun insanlarin verimlilik caginda turkiyede millet emekli oluyor hic anlamis degilim 65 yas bence normal bir yas siniri " ama tabi turkiyede olumlerin yas ortalamasi hakkinda bir bilgim yok tabiki" daha erken emekli olup ne yapacak millet merak ediyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste zaten püf noktasida orasi sayin Yakisikli,Türkiye'deki calisma sartlari insanlari yipratmaktadir,sadece calisma sartlarimi tüm ekononik ve sosyal sartlar Türk insaninin cok erken yaslanmasini hizlandiriyor.Avrupa ülkeleri icin 65 yas normal bir yasken Türkiye genelinde 65 yas normal degildir.Calisma alaninda Türkiyedeki calisanlarada Avrupadaki imkanlar saglanmis olursa insanlarin yasam standartlari yükseldikce haliyle yaslilik sinirida yükselecektir.Biz herseyimizi Avrupaya uydurmaya calisiyoruz ama öyle seyler varki Avrupadaki standartlarin kenarindan bile gecmiyor,bu sartlar altinda Sosyal Güvenlik sorununun daha akilci olarak düsünülüp ihtiyaclara uygun olarak halledilmesi gerekir diye düsünüyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.