Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kürt Sorunu ve Türkiye'nin geleceği hakkında

cozunurluk

Önerilen İletiler

bence biraz daha hos görülü, genis görüslü olursak yakinda kürt sorunu diye birseyin kalmayacagini görürüz.

Nasil olacak bu is:

Tüm ülkelerde oldugu gibi etnik sorunlarin temelinde ekonomi yatrar. Bunu gözardi edersek her iki taraf da irkciligin batagina gömülür ki, bu da emperyalizmin tam istedigidir.

Gelismis dedigimiz ülkeler, Türkiye nin önce ekonomisini bagliyor, borclandirip köseye SIKISTIRIYORLAR.

Arkasindan etnik ve dinsel kökenli provakasyonlar yapip sonucu izliyorlar ve yardim eli uzatiyorlar.

Ulusal bütünlügü parclamanin tek yolu budur.

Arti uyanmamiz gerek. Bizim asil tartisma konularimiz kürtler, türban vs olmak yerine, Türkiye nin ekonomisi nasil düzelir olmalidir. Türkiye yi kimler, neden ve nasil hortumluyor, bu konularin üzerine hassasiyetle gitmemiz gerek.

Avrupa ülkelerinin tarihlerine bakarsak hepsinin etnik sorunlari oldugunu görürüz. Simdi neden yok?Cünkü ülkelerinde esitlikci laik bir sistem oturtmuslar da ondan yok.

AVrupa Etnikleri: Almanya: Keltenler ve Brushagalar (yazilim hatasi olabilir)

Isvec : Lapan lar

Fransa : Brutan lar

Isvicre : Karda yasayan alp yerlileri

ispanya : Baask lar

Simdi Türkiye de etnik borazani calan bu ülkeler kendi etniklerine ne yapti hic inceledik mi....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt sorununu ekonomik önlemlerin disinda cözmek isteyen düsünce yapisi, ülkeyi altindan kalkamayacagi yeni sorunlarin icine gömecektir.

EKONOMI NASIL MI CÖZER?

Almanya nin güneyi, Bayern bölgesi (München) halki daha gectigimiz bir kac on yil önce alman olmadiklarini iddia ediyor, hatta ayrilma gibi tehtidlere dahi basvuruyorlardi.

Ülke güc kosullardayken bunlar olur.

Her neyse Almanya gelismesini hizla sürdürdükce bizim Bayern bölgesi halkinin sesi kesildi ve alman dan almanci kesilmeye basladilar. O tarihlerde Almanlar dahi, Bayern bölgesi almanlari belgesel filmler ile ta Misir bölgelerinden gelmis kara sacli göcmenler olarak tanitiyorlardi. Ilginc degil mi? Bunu kanitlamak icin München´in bu gün firinlarda pisirdigi paskalya simitlerinin ta firavun dönemlerdeki ekmek sekillerine benzediklerini iddia ediyordu. Mümcen´lilerin gercekten saclari da siyahtir. Onlar da bu ayriligin farkindaydilar ve ne zaman Almanya´nin ekonomisi düze cikzi, ozaman bizim München bölgesi Bayern´liler almandan almanci oldular.

Eger Türkiye önündeki ekonomik krizleri atlatir da düze cikarsa, inanin ki kürtler, bir süre sonra türk milliyetci derneklerinin bulunmaz üyeleri olacaklardir.

O zaman diyecekler ki" biz zaten Türk´tük, yüzlerce yil, Arap, Cin ve Pers istilalarindan, ve ortadoguda bitmeyen asiret savaslarindan kacip mezralara yerlestik, böylece gercek ulusumuzla tüm kültürel baglarimiz kesildi"

Ki kürtce denilen dili incelediginizde, kökü sanskritce dir ve pers dilinin hemen hemen eynidir. Eger Iran´li bir arkadasiniz varsa kürtce bir metin okutun ya da dinletin, inanin Iran´li hemen anlayacaktir. .Hatta kürtce denen dilin icindeki yabanci sözcükleri bile ayiklayacaktir. Fransizca ve ingilizce sözcükler sive farkiyla icindedir. Cünkü kürtce sanilan dil, tipik bir eski persi dildir ki aksent farkiyla tüm Iranlilar kürtceyi anliyorlar. Zaten bu gün dahi kürtce denen dil 4 cesittir ve hic kimse biri birini anlayamaz. Hangi ülkeye yakinsa o ülkenin sive ve aksentini almistir.

Ancak ekonomik kriz o insanlari cileden cikarmis, yüz yillardir ezilmis ve bilgisiz birkilmislardir.

Simdi de ezilen ayri bir ulus kimliginde; tipki Almanya´nin Bayern lileri gibi ayri devlet paranoyasi, bu gün emperyal ülkeler tarafindan koz olarak kullanilip Türkiye odakli tezgahlara getirilmekten baska bir anlam tasimiyor kürt davasi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Arkadaslar ben Türkiyede dogdum büyüdüm ama yaklasik dört senedir malesef Almandayim malesef diyorum cünkü onlarin asil yüzlerini buradaki insanlarin asil yüzlerini gördüm.

Türkiyede kürtlere iskence yapildigini,ayirim yapildigini ,is bulamadiklarini duydum.Ben istanbulda yasadim ailem milyonerde degildi sinifimda kürtlerde vardi ama biz kimsenin nereli olduguyla ilgilenmezdik önemli olan INSAN olmakti.Arkadaslar okul bitti issiz kaldim nerede benim türklügüm istanbulda ac insanlar gördüm onlarda kürt ve iskencemi görüyordu?

Alman kanallarinda iki haftada bir film ve belgeseller cikiyor tesadüfen bir tanesine rastladim rastlamaz olaydim ben türk olmasam ben bile inanacaktim.öyle bir iftiralar varki almanlar türk hapishanelerinde iskence görüyormus.kürt-alman yapimi filmlerdi biz okadar demokrat bir ülkeyizki bu filmler türkiyede cekiliyor.kim demis avrupada demokrasi var türkiyede yok diye

ayrica bir konuya daha deginmek istiyorum kürtler türk pasaportu nüfus cüzdani ve türkce konusmaktan bukadar rahatsiz oluyorlar peki alman pasaportunun ve almanca konusmanin farkli olan yani ne?

almanyada calisma sartlari gercekten agir issilik aldi basini gidiyor,bize almanlarla ayni seviyede davranmiyorlar esitlik yok kimse var demesin türkiyede en azindan herkes esit bunu kabul edelim almanyada calistigimiz gibi türkiyede calissak türkiye cennet olur ayirim yapmayi birakip hep beraber türkiye cumhuriyetine birseyler yapalim.avrupa birligi kendini kurtarsin ilk önce

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D

Arkadaslar ben Türkiyede dogdum büyüdüm ama yaklasik dört senedir malesef Almandayim malesef diyorum cünkü onlarin asil yüzlerini buradaki insanlarin asil yüzlerini gördüm.

Türkiyede kürtlere iskence yapildigini,ayirim yapildigini ,is bulamadiklarini duydum.Ben istanbulda yasadim ailem milyonerde degildi sinifimda kürtlerde vardi ama biz kimsenin nereli olduguyla ilgilenmezdik önemli olan INSAN olmakti.Arkadaslar okul bitti issiz kaldim nerede benim türklügüm istanbulda ac insanlar gördüm onlarda kürt ve iskencemi görüyordu?

Alman kanallarinda iki haftada bir film ve belgeseller cikiyor tesadüfen bir tanesine rastladim rastlamaz olaydim ben türk olmasam ben bile inanacaktim.öyle bir iftiralar varki almanlar türk hapishanelerinde iskence görüyormus.kürt-alman yapimi filmlerdi biz okadar demokrat bir ülkeyizki bu filmler türkiyede cekiliyor.kim demis avrupada demokrasi var türkiyede yok diye

ayrica bir konuya daha deginmek istiyorum kürtler türk pasaportu nüfus cüzdani ve türkce konusmaktan bukadar rahatsiz oluyorlar peki alman pasaportunun ve almanca konusmanin farkli olan yani ne?

almanyada calisma sartlari gercekten agir issilik aldi basini gidiyor,bize almanlarla ayni seviyede davranmiyorlar esitlik yok kimse var demesin türkiyede en azindan herkes esit bunu kabul edelim almanyada calistigimiz gibi türkiyede calissak türkiye cennet olur ayirim yapmayi birakip hep beraber türkiye cumhuriyetine birseyler yapalim.avrupa birligi kendini kurtarsin ilk önce 

sevgiler

7167[/snapback]

YORUMUNUZ SON DERECE DUYGUSAL.

BU OLAYLARI KAVRAMAK ICIN ÖNCE ALMANCAYA HAKIM OLMAK GEREK DIYORUM. DAHA SIMDIDEN BIR IKI FILM ILE DEMOKRASI YORUMLARI YAPMAK SAKINCALIDIR.

AVRUPADAKI DÜSÜN YAZILARI VE FELSEFENIN NE DURUMDA OLDUGUNU ANLAYABILMEK, ZAMAN VE DIL BILINCI GEREKTIRIR. DEVLETLERIN, TV LERDE GÖSTERDIGI FILMLERIN ETKISINDE KALARAK, 500 yillik bir demokrasi süreci kolay cöpe atilamaz kanisindayim: incelemeye devam edin lütfen.

BIRAZ DAHA SABIRLI OLURSANIZ; OLAYLARIN ICINDE DÖNEN BASKA DOLAPLAR OLDUGUNU GÖRECEKSINIZ.

AB NIN IKI YÜZLÜLÜGÜ DEMOKRASI YOKMUS GIBI KAVRAMLARIN NE ANLAMA GELDIGINI ANLAMAK BIRAZ ZAMAN ALACAKTIR.

AVRUPADA DEMOKRASI OLMADIGINI, HER SEYE RAMEN KIMSE IDDIA EDEMEZ. BU CÜMLE ETRAFINDA SONRALARI BILGI SAHIBI OLACAKSINIZ.

HEMEN BIR IKI FILM ILE GENEL YORUMLAR YAPMAK, BIZ TÜRKLERIN ADETI :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Belki haklisiniz ben cok duygusalim olabilir ama bu yazdiklarim hayal ürünü degil yüzde yüz yasadiklarimdir.

dört senedir almanyada ev hanimi olarak oturmadim calisiyordum ve is yerinde arkadasinla ana dilini konustugun zaman ne problemler ciktigini gördüm rusyadan gelen alman kökenlilerin rusca konustuklari zaman kimse problem etmedi.

birincisi müslüman oldugumuz icin dislaniyoruz ama acik acik söyleyecek kadar cesur degiller.

gerci madalyonun öbür yüzüde almanyadaki vatandaslarimiz acikcasi hepsi degil ama negatif etki yapiyorlar.Almanyada degilde kirk sene önceki türkiyede yasiyoruz.Almanlari düsünceleri icin utandirmak yerine hakli cikartiyoruz.

Almancama gelince beni kurtariyor.Dört dörtlük degilim cünkü uzun süredir almanyada degilim ama gayretliyim.Burasi cok demokratik oldugu icin almanca kursuna gidemedim kendi cabalarimla ögrendim cünkü calismak zorunda kaldim.

eger türkiyeyi kötülemekle demokratik olunuyorsa evet cok demokratikler. :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Belki haklisiniz ben cok duygusalim olabilir ama bu yazdiklarim hayal ürünü degil yüzde yüz yasadiklarimdir.

dört senedir almanyada ev hanimi olarak oturmadim calisiyordum ve is yerinde arkadasinla ana dilini konustugun zaman ne problemler ciktigini gördüm rusyadan gelen alman kökenlilerin  rusca konustuklari zaman kimse problem etmedi.

birincisi müslüman oldugumuz icin dislaniyoruz ama acik acik söyleyecek kadar cesur degiller.

gerci madalyonun öbür yüzüde almanyadaki vatandaslarimiz acikcasi hepsi degil ama negatif etki yapiyorlar.Almanyada degilde kirk sene önceki türkiyede yasiyoruz.Almanlari düsünceleri icin utandirmak yerine hakli cikartiyoruz.

Almancama gelince beni kurtariyor.Dört dörtlük degilim cünkü uzun süredir almanyada degilim ama gayretliyim.Burasi cok demokratik oldugu icin almanca kursuna gidemedim kendi cabalarimla ögrendim cünkü calismak zorunda kaldim.

eger türkiyeyi kötülemekle demokratik olunuyorsa evet cok demokratikler.  :(

7183[/snapback]

yazinizin, son cümlesi haric, hepsine tamamen katiliyorum.

Türkiye´yi kötülemek dediginiz sey, bu gün hükümetlerin politik oyunlarindan baska bir sey degildir.

demokrasi ise bambaska bir seydir, öyle sinirsiz filan özgürlük diye bir sey yok.

Demokrasi, dünyanin her yerinde görecedir. Mutlak bir sey yoktur.

Her devlet demokrasi kurallarini kendi hukuk ve sosyal yasam cercevesinde uygular.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu sorun bıtmıyecekmı KURT sorunu dıye adlandıralan sorun sureklı basımıza dert acıyor .Anlıyorum kendı dillerini yasatmak ıstemelerıne kültürlerini korumak ıstemelerını .Fakat bunların kotu emellerını nasıl kabullerınırım. Genellıkle buyuk sehirdekı ınsanlar Kürtlerden ıyı sekılde bahsetmezler {bu benım gozlemlerım tabı] .Benım ıfarklı tıplerde Kurt arkadaslarım war kımısı gızlıden pkk destektıcısı kımısı ıse benım gıbı.Hergun sehitler weriliyor buda toplumda kurtlere karsı bakıs degistirıyor.Yanıldıgımız nokta su pkk ı destekleyen kurtlerden cok avrupalılardır. pkk katılanlara bakarsanız ordakı ıssız we cahıl ınsanlar gercek dogu perısan .Bende kısmen doguluyum yolunuz duserde gıdersenız douya gorursunuz oralarda halk cahıldır acdır we kural tanımazdır.Buralardakı ınsanların cahıllıgne guzel bır ornek cıktı gazetede Diyarbakırda sarap fabrikası kurulacakmıs adamlar gunah dıe kurdurmadılar.BU gun kurtlere denılse Kuzey Iraga gidin tazmınatınızı wercez ısteyen gıdı duzenını kursun deseler kımse gıtmez.ıste burda olay dugumlenıo madem Türkiyeden gitmezsınız o zmn neden sorun cıkarırsınız.Ayrıca neden kendılerını ezılmıs hıssedıolar onalra Kürt die biz onlara ayırıyomuyuz.Onların farklı okullarmı war.? son sozum BUYUK ATAMIN SOZUDUR!!TÜRKİYE CUMHUİYETİNİ KURAN TÜRK HALKINA TÜRK MİLLETİ DENİR!! MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

6. ENGELS VE DEMOKRASİNİN AŞILMASI

Engels, "sosyal-demokrat" adlandırmasının bilimsel yanlışlığını gösterirken, bu nokta üzerindeki düşüncesini açıklamıştır.

1870 yıllarında, en başta "uluslararası" konulara olmak üzere, çeşitli konulara ayrılmış yazılarından meydana gelen derlemenin (Internationales aus dem Volksstaat), [43] 3 Ocak 1894 tarihli önsözünde, yani ölümünden bir buçuk yıl önce, Engels, yazılarında "sosyal-demokrat" değil, "komünist" sözcüğünü kullandığını, çünkü bu dönemde, Fransa'da prudoncuların, Almanya'da lasalcıların kendilerine sosyal-demokrat dediklerini yazar.

Ve şöyle sürdürür:

"... Marks için de, benim için de, kendi öz görüşümüzü dile getirmek için bu kadar esnek bir deyimi kullanmakta kesin bir olanaksızlık vardı. Bugün durum değişmiştir; ve bu sözcük ("sosyal demokrat"), gene de elverişsiz (unpassend) kalmasına karşın, ekonomik programı yalnızca genel olarak sosyalist değil, açıkça komünist olan bir parti için, son siyasal ereği tüm devletin, dolayısıyla demokrasinin ortadan kaldırılması olan bir parti için, gerektiğinde pekâlâ kullanılabilir (mag passieren). Ayrıca, gerçek (altı Engels tarafından çizilmiştir) siyasal partilerin adları hiçbir zaman (sayfa: 107) kendilerine tam olarak uymaz; parti gelişir, adı olduğu gibi kalır."

Diyalektikçi Engels, yaşamının son günlerinde de, diyalektiğe bağlı kalır. Marks ve ben, der, parti için kusursuz, bilimsel bakımdan doğru bir ada sahiptik, ama o zamanlar gerçek proleter partisi, yani proleter yığın partisi yoktu. Şimdi (19. Yüzyılın sonu), gerçek bir parti var, ama adı bilimsel bakımdan doğru değil. Ne çıkar; bu ad "kullanılabilir"; yeter ki parti gelişsin; yeter ki, adının bilimsel bakımdan doğru olmadığı aklından çıkmasın ve onu doğru yönde gelişmekten alıkoymasın!

Belki şaka yapmayı seven biri, biz Bolşevikleri de, Engels gibi avutmaya kalkabilir: Gerçek bir partiye sahibiz; hayran olunacak biçimde gelişiyor; öyleyse, şu saçma ve barbar "bolşevik" sözcüğü 1903 Brüksel - Londra kongresinde çoğunluğu kazanmış olmamız gibi tamamen rastlantısal bir olgudan başka bir şey anlatmamasına karşın, pekâlâ "kullanılabilir"... Cumhuriyetçiler ve "devrimci" küçük-burjuva demokrasisi tarafından Temmuz-Ağustos 1917'de partimize yapılan kıyıcılıkların "bolşevik" sözcüğünü halkın gözünde o kadar onurlu bir duruma getirdiği şu anda; bu kıyıcılıkların, ayrıca, partimiz tarafından gerçek gelişmesi içinde başarılan engin tarihsel ilerlemenin bir belirtisi olduğu şu anda, belki ben bile, Nisan'da yapmış olduğum öneriyi, partimizin adını değiştirme önerisini, ileri sürmeye çekinebilirim. Belki, arkadaşlara bir "kompromi" (uzlaşma) önerebilirim: "Bolşevikler" sözcüğünü ayraç içinde koruyarak, partimize Komünist Parti adını vermek biçiminde bir kompromi.

Ama partinin adlandırılma sorunu devrimci (sayfa: 108) proletaryanın devlet karşısındaki tutumu sorununun yanında son derece önemsiz kalır.

Devlet üzerindeki alışılmış düşüncelerde, Engels'in burada sözü edilen önsözünde dikkati çektiği ve yukarıda değinmiş bulunduğumuz yanılgıya gerçekten sık sık düşülüyor; devletin ortadan kalkmasının, demokrasinin de ortadan kalkması olduğu; devletin sönmesinin, demokrasinin de sönmesi demek olduğu sık sık unutuluyor.

Böyle bir sav, ilk bakışta çok tuhaf ve anlaşılmaz görünür; belki de azınlığın çoğunluğa boyuneğmesi ilkesine uyulmadığı bir toplumsal düzenin kurulmasını istediğimize inananlar çıkacaktır; çünkü, eninde sonunda, demokrasi bu ilkenin kabulü demek değil midir?

Hayır. Demokrasi ile azınlığın çoğunluğa boyuneğmesi özdeş şeyler değildir. Demokrasi, azınlığın çoğunluğa boyuneğmesini kabul eden, tanıyan bir devlettir; başka bir deyişle, demokrasi, bir sınıf tarafından bir başka sınıfa, nüfusun bir bölümü tarafından nüfusun bir başka bölümüne karşı, sistemli zor uygulamasını sağlamaya yarayan bir örgüttür.

Biz, devletin, yani tüm örgütlenmiş ve sistemli zorun, genel olarak insanlar üzerinde uygulanan her tür zorun ortadan kalkmasını son erek olarak alıyoruz. Biz, azınlığın çoğunluğa boyuneğmesi ilkesine uyulmayacağı bir toplumsal düzenin çıkagelmesini beklemiyoruz. Ama biz, sosyalizmi yürekten dileyerek inanıyoruz ki, sosyalizm, evrimi içinde komünizme varacak, ve sonuç olarak, insanlara karşı zora başvurma zorunluluğu, bir insanın bir başka insana, nüfusun bir bölümünün nüfusun öteki bölümüne boyuneğme zorunluluğu (sayfa: 109) büsbütün oltadan kalkacaktır; çünkü insanlar, zor ve boyuneğme olmaksızın, toplum halinde yaşamanın yalın koşullarına uymaya alışacaklardır.

Engels, işte bu alışma öğesinin altını çizmek için, "yeni ve özgür toplumsal koşullar içinde yetişmiş", ve demokratik cumhuriyetinki de içinde, her türlü devletten, "bütün bu devlet hurdasından kurtulacak durumda" olacak bir yeni kuşak'tan sözeder.

Bu noktayı aydınlatmak için, devletin sönmesinin ekonomik temellerini çözümlemek gerekir. (sayfa: 110)

:excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TÜRKİYE'NİN KÜRT SORUNU OLARAK ADLANDIRDIĞI SORUN ASLINDA HERKESİN SORUNUDUR. HERKES BU SORUNUN BİR YERİNDEDİR. İNSANLARI AŞAĞILAMAK İÇİN KÜRT KRO ABAZA GİBİ SÖZLER KULLANIRSANIZ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI HERKESİ TÜRK OLARAK GÖRÜP SAYGI DUYMAZSANIZ ASIL BÖLÜNMEYİ KENDİ İÇİNİZDE BAŞLATMIŞ OLURSUNUZ. BUNUN SONUCU DIŞ DESTEKLER, CAHİLLİK, FAKİRLİK, AÇLIK GİBİ KAVRAMLARLA BİRLEŞİNCE ORTAYA TÜRKİYE'Yİ BÖLMEK İSTEYENLERE PKK GİBİ BİR FIRSAT VERMİŞ OLURSUNUZ. UNUTMAYIN Kİ PKK SORUNUNU TÜRKİYE HER FERDİ İLE BERABER, ANLAYIŞ VE KARARLILIKLA ÇÖZECEKTİR. PKK'LILARLA KÜRTLER'İ KARIŞTIRMAYIN YOKSA ONLARI PKK'NIN KUCAĞINA İTERSİNİZ DIŞ MİHRAKLARIN VE HAİNLERİN İSTEDİĞİ DE BUDUR.

ASKERLİĞİNİ YAPAN, VERGİSİNİ VEREN, OYUNU KULLANAN, VATANINI MİLLETİNİ SEVEN HİÇBİR TÜRK VATANDAŞI İLE SORUNUMUZ YOKTUR!

KİMSE YANILIP DA BİZİ FAŞİST, KOMİNİST GİBİ KALIPLARA SIKIŞTIRMASIN.

SAYGILARIMLA

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet arkadaşlar ülkemizin temel problemlerinde biri ölan terör ve onunla ilşkilendirilmeye çalışılan kürt sorunu hakkında bir kaç düşüncemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

her şeyden önce lozanla belirlenen türkiye cumhuriyeti devleti toprakları içerisinde yaşayan herkes bu ülkenin vatandaşı olduğudur. ancak cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte bir millet oluşturma fikrini hayata geçirmeye çalışan siyasiler bir takım yanlışlar ve haatalatr yapmışlardır. doğu ve güney doğuda zaman zaman ayrılıkçı isyanlar çıkmıştır. 19 yy. ana akımımilliyetçilikle imparatorluk toprakları savaşilar ve isyanlar yoluyla ayrılmış ermenilerin ayrılışından sonrta sıra kürtlere gelmiştir. 20 yy bu senorya üzerinde çalışılmışi bu amaçla oluşturulan pkk örgütü türkiyenin ilerlemesine ve güçlenmesine engel olarak dıuş güçlerin desteği ve içte kendi sempatizanlarının yardımıyla bir acıya sebeb olmuştur.

ben kürt sorunun dağdaki teröristlerle ilşkili olduğunu düşünmüyorum. yani dağda şehirde her zaman birileri olacaktır. ister kürt ister laz,ister çerkez,ermeni farketmez eğer Anadolu ya hakimseniz başınız beledan kurtulmaz. ben küerlerin aydınlarına seslenmek istiyorum. çünkü onlar pkk üzerinden siyaset yapıyorlar. oturup istek ve taleplerini belirtmiyorlar. pkk sempatizanı dışında kürt yokmu bunu anlaya mıyorum. hadep dışında sistemlu uymlu bir kürt partisi kurulamazmı bu cesareti gösterecek aydın yokmu. çünkü kürtlerde bir alternatifsizlik problemi ulduğunu görüyorum. farklı düşünen fikir üreten yok sanki bunlarım libarali, islamcısı, koministi, milliyetçisi yok sadece pkk lısımı var , pkk bir marksiz örgütde müslüma olan kürtlerin onunla işine bunlar hep birer kürtlerin aşması gereken soru küerlerin bir başa problemininde modernizm yakalamış ancak medeni olamamış olamalartında buluyorum. şöyleki adamın evinde 2 arabası var ancak uygar bir insanın yaşayacağı gibi yaşamıyor. bunu anlatmak imkansız görmek gerek ben ilk defa bu yıl gittim. doğuya ve vardığım temel kanı medenileşme sokak ortasında aşiret kavgası, kelle kesme gibi heraketler.

bu sorunun çözümününde batıdan asker yada kamu perssolenini zorla göndermek olmadığını anladım. soryunu kendileri çözzecekler ya uygar dünyaya bu ülke içerisinde katılacaklar yada orta DOĞUNUN BİTME Z bilmeyen hesaplaşmalrında acı çekecekler.

Tarihi olarak ta toplumlarım teşkiletlanmalrı ve devlet geleneği oluşturmaları öanemli yeni bir iran yıkılır yerine yeni bir devlet kurulur çünkü orda bir devlet geleneği sözkonusu ama tarihta bir devlet kurmayan ve onu yönetmeyen bir milletin modern çağda bir devlet kurması oldukça zor hele bu coğrafyada

en temel problemlede hadi diyelim bölücüler amacına ulaştı ve bir hat çakildi peki istanbul'u ne yapacaz ya akrabalıkları hgepimizin ailesinde bir şakilde kürt kökenliler mevcut ne yapacaz. bu sorun çözülmez ne zaman kadar dış güçlerin orta doğauya müdahalesi bitene kadar yakın gelecekte buda mümk,n değil iyi günler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TÜRKİYE'NİN KÜRT SORUNU OLARAK ADLANDIRDIĞI SORUN ASLINDA HERKESİN SORUNUDUR. HERKES BU SORUNUN BİR YERİNDEDİR. İNSANLARI AŞAĞILAMAK İÇİN KÜRT KRO ABAZA GİBİ SÖZLER KULLANIRSANIZ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI HERKESİ TÜRK OLARAK GÖRÜP SAYGI DUYMAZSANIZ ASIL BÖLÜNMEYİ KENDİ İÇİNİZDE BAŞLATMIŞ OLURSUNUZ. BUNUN SONUCU DIŞ DESTEKLER, CAHİLLİK, FAKİRLİK, AÇLIK GİBİ KAVRAMLARLA BİRLEŞİNCE ORTAYA TÜRKİYE'Yİ BÖLMEK İSTEYENLERE PKK GİBİ BİR FIRSAT VERMİŞ OLURSUNUZ. UNUTMAYIN Kİ PKK SORUNUNU TÜRKİYE HER FERDİ İLE BERABER, ANLAYIŞ VE KARARLILIKLA ÇÖZECEKTİR. PKK'LILARLA KÜRTLER'İ KARIŞTIRMAYIN YOKSA ONLARI PKK'NIN KUCAĞINA İTERSİNİZ DIŞ MİHRAKLARIN VE HAİNLERİN İSTEDİĞİ DE BUDUR.

ASKERLİĞİNİ YAPAN, VERGİSİNİ VEREN, OYUNU KULLANAN, VATANINI MİLLETİNİ SEVEN HİÇBİR TÜRK VATANDAŞI İLE SORUNUMUZ YOKTUR!

KİMSE YANILIP DA BİZİ FAŞİST, KOMİNİST GİBİ KALIPLARA SIKIŞTIRMASIN.

SAYGILARIMLA

7395[/snapback]

zaten, giyimleri, rengiyle davranisiyla insanlari ayiran belli guruplarin politikalarinin bedellerin ödemiyor muyuz?

Bunu devlet politikacilari da yapinca, vatandas ne yapsin....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Arkadaşlar;

Sanırım Kürtleri soykırıma uğratmaktan başka bir çözm yok.Ya asimile olacaklar ya da soykırıma uğrayacaklar.

3198[/snapback]

daha geçerli düşünceler ve çözümler üretmeliyiz: soykırımla iş hallolsaydı dünyada yahudi kalmazdı, hitler denedi olmadı, sırplar denedi olmadı, rus fransız hepsi denedi ama çözüm olmadı. ETKİ TEPKİYİ DOĞURDU....

GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA DAHA GEÇERLİ VE DEMOKRATİK ÇÖZÜMLER BULAMAZSAK SORUNU DAHA DA BÜYÜTÜRÜZ.

VE ŞUNU UNUTMAYALIM BÜYÜK TÜRK MİLLETİ SOYKIRIM YAPACAK KADAR ZALİM VE ZAVALLI BİR MİLLET DEĞİLDİR!!

EĞER GERÇEKTEN BARBAR OLSAYDIK ŞU AN BU COĞRAFYADAKİ MİLLETLERİN HANGİSİ SAĞ KALIRDI?????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türklerin, özellikle islamiyet-osmanli iliskisi öncesi hic bir katliam, bozgun ve talanina rastlayamayiz.

osmanli döneminde ise portekize kadar gitmek herhalde kolay olmayacagi icin katliamlar olmadi diyemeyiz:

KÜRT KONUSUNDA ISE DAHA AKILLI POITIKA ÜRETMESSEK; BIRIC SAVASTAN BASKA BIR SEY ORTAYA CIKMAZ; KI TÜRKIYE BU LEKEYI ASLA SILEMEZ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türklerin, özellikle islamiyet-osmanli iliskisi öncesi hic bir katliam, bozgun ve talanina rastlayamayiz.

osmanli döneminde ise portekize kadar gitmek herhalde kolay olmayacagi icin katliamlar olmadi diyemeyiz:

KÜRT KONUSUNDA ISE DAHA AKILLI POITIKA ÜRETMESSEK; BIRIC SAVASTAN BASKA BIR SEY ORTAYA CIKMAZ; KI TÜRKIYE BU LEKEYI ASLA SILEMEZ...

7642[/snapback]

OSMANLI GİTTİĞİ YERE HOŞGÖRÜ MEDENİYET VE BARIŞ GETİRMİŞTİR İNANMAYAN BU GÜN BALKANLARA FİLİSTİNE MEZOPOTAMYA'YA KAFKASLARA KIRIMA KIBRISA KOSOVA'YA BAKABİLİR...

GALİBA SİZ İSLAMİYET İLE BERABER OSMANLI KATLİAMLARA BAŞLADI DİYORSUNUZ?

SİZ HİÇ TARİH OKUDUNUZ MU KATLİAM NEDİR BİLİR MİSİNİZ?

TÜRKLER'E YAPILAN KATLİAMLARDAN BAHSETSEM ORALI BİLE OLMAYACAĞINIZI BİLDİĞİM İÇİN, SOYDAŞLARIMIZA YAPILANLARI BİLİNÇLİ İNSANLARA ANLATMAYI TERCİH EDİYORUM

AYRICA: AĞZINIZDAN BAL DAMLIYOR İÇ SAVAŞ FALAN...

TOPLUMSAL BARIŞI SAĞLAYIP ÖNYARGILARDAN KURTULMAK İÇİN SAVAŞMAK DURURKEN, SİZ ÇOK HAYIRLI :excl: ŞEYLER SÖYLÜYORSUNUZ.

UYAN TÜRKİYEM BAK KİMLERLE UĞRAŞIYORUZ!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TURKIYEde ne kurt sorunu vardir nede baska sorun...

TURKIYEde sorun varsa PKK sorunudur..ki bu askeriyenin isidir...hukumetlerin felan filan isi degildir...

ULKUCUYUM inkar etmiyorum bellide ediyorum her yerde..Ama 32 senedirde kurt arkadaslarla gezip tozuyorum..ve hicbirindende devlet olma veyahut pkk gibi laflar duymadum...turkum ve kurdum diyorlar...buda en guzelidir..bende turkum ve karadenizli olmamdan dolayi LAZim ...bazilari bosnak abaza muhacirdir ve buda dogaldir...72.5 milletten olustu TURKIYE...ve bu milletler taki 12 eylule kadar cok guzel cok rahat sekilde yasiolardi..ASALA denen ermeni teror orgutu ihtilalden once bittigi icin su CANUGURun cok sevdigi ABD emperyalist ve onun ufak yavrusu AB ulkelerinin yardimi destegiyle PKK dogmustur...sunu kafaniza koyun ve goreceksiniz kurtlerle PKK yi bir tutan bu dis gucler...PKK bitince TURKIYEye baska teror orgutu cikartip alevi sunni catismasi yada lazlarla bagdastirip veyahut bosnaklarla veyahut baska milletle bagdastirip onumuze surecektir...

yahu bu ulke ihtilale kadar gul gibi gecinip gidiyordu...ihtilal oldu kurt-pkk iliskisi cikti...mantiklimi yani asirlardir gul gibi gecinen toplum cikipta 25 yilda dusman olsunlar...kurt-turk diye bir kavram yoktur...TURKIYEde yasiyoruz ve TURKIYEDE yasayan insanlar vardir ve bu insanlar farkli milletlerden olusmaktadirlar...onemli olan bu milletteki insanlarin bu ulkede rahatca yasayabilmeleridir...

nasil buyuruz nasil buyuk devlet nasil buyuk ekonomi sahibi oluruz onlari foruma tasiyin bence..bu tur seylere zaman harcamayin..harcanan zaman acirim gereksiz cunkju...byes

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

VAY VAY VAY VAY; CÖMEZLERE BAKIN HELEE :D

:excl: DÜN AMERIKAN CIZMESI PARLATANLAR BU GÜN EMPERYALIST LAFLARINI AGIZLARINA ALMAYA BASLADI. BU IYIYE ISARET MI ACABA?

:excl: DÜN DENIZ GEZMIS´LER, BAGIMSIZ TÜRKIYE NIDALARIYLA ABD ASKERLERINI KUCAKLAYIP DOLMABAHCE´DEN DENIZE ATARKEN SESI SOLUGU KESILMIS CÖMEZ ÜLKÜCÜLER SIZII, BIZ BILIRIZ MALIMIZI. CAG MI DEGISTI OZAMANDAN BERI?

:excl: ÜLKEYI SATAN MENDERES´IN FOTOKOPILERINE BAKIN HELEEE

:excl: BIZLER KENDIMIZI BILDIK BILELI ABD EMPERYALIZMI DISARI DERKEN, ÜLKE ASKIYLA YANIP TUTUSAN CÖMEZLER NEREDEYDI ACABA???

:excl: DAHA DÜN SELANIKLI SARI MUSTAFA TÜRKÜN ATASI ATATÜRK OLAMAZ DIYENLERE BAKIN HELE, BIZ SIZI IYI BILIRIZ.

:excl: CÜNKÜ EMPERYALIZM SIMDI SIZIN DE PABUCLARINIZI DAMA ATTI DEGIL MI?

:excl: CÜNKÜ EMPERYALIZMIN SIZLERE HER ZAMAN IHTIYACI VARDI. KOMÜNIZME KARSI YEMDINIZ, TAMPON OLARAK VATAN-DIN ASKI UYDURMACALARIYLA tarih boyu KULLANILDINIZ.BUNU ÖGRENDINIZ NIHAYET HA!

:excl: GÜNAYDIN

EGER BU GÜNDEN ITIBAREN BILINCLENMEZSENIZ, DAHA BIR COK KONUDA GÜLÜNC DURUMLARA DÜSERSINIZ.

HADI SIZE KOLAY GELSIN :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TURKIYEde ne kurt sorunu vardir nede baska sorun...

TURKIYEde sorun varsa PKK sorunudur..ki bu askeriyenin isidir...hukumetlerin felan filan isi degildir...

ULKUCUYUM inkar etmiyorum bellide ediyorum her yerde..Ama 32 senedirde kurt arkadaslarla gezip tozuyorum..ve hicbirindende devlet olma veyahut pkk gibi laflar duymadum...turkum ve kurdum diyorlar...buda en guzelidir..bende turkum ve karadenizli olmamdan dolayi LAZim ...bazilari bosnak abaza muhacirdir ve buda dogaldir...72.5 milletten olustu TURKIYE...ve bu milletler taki 12 eylule kadar cok guzel cok rahat sekilde yasiolardi..ASALA denen ermeni teror orgutu ihtilalden once bittigi icin su CANUGURun cok sevdigi ABD emperyalist ve onun ufak yavrusu AB ulkelerinin yardimi destegiyle PKK dogmustur...sunu kafaniza koyun ve goreceksiniz kurtlerle PKK yi bir tutan bu dis gucler...PKK bitince TURKIYEye baska teror orgutu cikartip alevi sunni catismasi yada lazlarla bagdastirip veyahut bosnaklarla veyahut baska milletle bagdastirip onumuze surecektir...

yahu bu ulke ihtilale kadar gul gibi gecinip gidiyordu...ihtilal oldu kurt-pkk iliskisi cikti...mantiklimi yani asirlardir gul gibi gecinen toplum cikipta 25 yilda dusman olsunlar...kurt-turk diye bir kavram yoktur...TURKIYEde yasiyoruz ve TURKIYEDE yasayan insanlar vardir ve bu insanlar farkli milletlerden olusmaktadirlar...onemli olan bu milletteki insanlarin bu ulkede rahatca yasayabilmeleridir...

nasil buyuruz nasil buyuk devlet nasil buyuk ekonomi sahibi oluruz onlari foruma tasiyin bence..bu tur seylere zaman harcamayin..harcanan zaman acirim gereksiz cunkju...byes

7945[/snapback]

bu konudaki düsüncelerini dayandirdigin tarihi gerceklerde yanlisliklar var: :excl:

** savundugunuzun aksine asala 12 eylül 1980 den önce bitmemis, hatta en büyük eylemi olan orly baskinini 1983'te yapmistir. bu örgüt taa 1988'de fiilen cökmüstür. yani ihtilal zamaninda da, sonra da asala vardi!

zaten burda yazan herkesin ortak düsüncesi terörün dis destekli, dis kiskirtmali oldugu gördügüm kadariyla.. terör pisligini yaratmak onlara, temizlemek bize düsüyor. ne zaman ki silah kendilerine dönüyor, o zaman anliyolar yarattiklari frankestain'i.

kürt sorunu'na gelince, keske sorunlar böyle bi sorun yok diyerek ortadan kalksaydi. probleme cözüm bulmak yerine onu görmezden gelmek, herseyi büyüttü bu zaman kadar. terörle mücadele askeriyenin görevi tabi ki, ama bu örgütün altyapisini saglayan sartlari engellemek hükümetin, vatandasin görevidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de yaşayan kürtler hallerinden memnun :excl: anadilde eğitim kapsamında Türkiyede açılan kurların rağbet görmediğinden kapandığını haberlerden izlemişsinizdir.Bu olayı yapan PKK gençleri devlet umuduyla kandıran ve çoğu kuzey ıraktan getirilmiş kişiler.

Türkler ve Kürtler birbirlerine yakındır.Bunları sınırlarla bölmeye gerek yok.Yönetimler geçici Vatan daimidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de yaşayan kürtler hallerinden memnun :excl: anadilde eğitim kapsamında Türkiyede açılan kurların rağbet görmediğinden kapandığını haberlerden izlemişsinizdir.Bu olayı yapan PKK gençleri devlet umuduyla kandıran ve çoğu kuzey ıraktan getirilmiş kişiler.

Türkler ve Kürtler birbirlerine yakındır.Bunları sınırlarla bölmeye gerek yok.Yönetimler geçici Vatan daimidir.

8127[/snapback]

Konunun basindan beri söylemek istediklerimize ek yaptiginiz icin tesekürler :clover:

Kimileri silahla cözme hayaliyle ülkeyi ucuruma götürme niyetindeler.

Oysa ülkemizde, olaylari cok yakin takip eden bir askeri güc vardir, sivillerin silahla aradigi cözüm, tehlikeli bicimde geri teper. Bunu anlatamiyoruz.

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Evet askerler bu işi iyi biliyor ama hükümetler AB kapısından girme hülyaları ile kaptıracakları ödünler yüzünden işleri içinden çıkılmaz hale getirirlerse ve <<kürt sorunu>> diye diye olay TÜRK MAĞDURİYETİNE dönüştürülürse siz o zaman seyreyleyin gümbürtüyü. İpler felaket derecede kopar.

İç savaş çıkar.Beyrut gibi oluruz. Artık ondan sonra kazığın kime gireceğide önemli değil, olan olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet askerler bu işi iyi biliyor ama hükümetler AB kapısından girme hülyaları ile kaptıracakları ödünler yüzünden işleri içinden çıkılmaz hale getirirlerse ve <<kürt sorunu>> diye diye olay TÜRK MAĞDURİYETİNE dönüştürülürse siz o zaman seyreyleyin gümbürtüyü. İpler felaket derecede kopar.

İç savaş çıkar.Beyrut gibi oluruz. Artık ondan sonra kazığın kime gireceğide önemli değil, olan olur.

9250[/snapback]

EVET, ARININ KOVANINA COMAGI SOKANLAR, HER ZAMAN OLDUGU ÜZERE; SIVAS SORUMLULARININ DA ALMANYA DA DÖNERCI DÜKKANLARI ACTIKLARI GIBI YINE ORTADAN KAYBOLURLAR; OLAN ZAVALLI MASUM INSANLARA OLUR. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet çok doğru sayın Canugur,

ormana ateş atanlar ortadan sıvışır, yanan da masum orman halkı olur.

Şu an ülkemizde tabiri caizse cambaz gibi ip üstünde.

hiç umulmadık sürpriz gelişmeler patlak verebilir. 3 ekim civarı ve 3 nisan 2006 arası çok çetrefil bir dönem.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar geçen gün gazetede okudum,mehmet ali birand diyorki:kürt sorununu tartışmayı bırakın,çünkü bu tartışmayla hiçbiryere varılacağı yok.bence birlikte yaşamayı öğrenelim diyor..fakat atladığı bir nokta war,tamam 80li,90'lı yıllarda devlette kürt-türk ayırımı yapıodu,fakat şimdilerde kürtler kendilerini türklerden ayırt ediyorlar,mesela sizlere bir örnek:herhangi bi kavgada kürtler birbirlerini çok tutuyorlar,hemen hemşerim diye gören geliyor.Fakat maalesef bizlerde bu birbirimizi tutma olayı fazla yok,artı yolda giderken bile karşıdan 2doğulu arkadaşımızı görenler hemen yolarını çewiriyor..madem ki birlikte yaşamayı öğrenicez,öncelikle bu toplumdaki sorumları çözmeliyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Timm: Bu bahsettigin gruplasma ve örgütlesme olayina bende Almanyada bir cok kez sahit oldum.

Türkiye de birlikte yasamak nasildir bilmiyorum... ama burda yasanilan bir kac olay anlatmak istiyorum...

Üniversite ye henüz yeni baslamisken yeni tanistigim kisilerden gelen sorulara cok sasirmistim:

Ilk soru: nerelisin?

Ikinci soru: kürtmüsün, türkmüsün?

ücüncü soru: alevi mi sünni misin?

Böyle seylerle daha önce hic karsi kasiya gelmemistim, ve bana tuhaf geldi, aslinda hala da öyle..

Yani israrla ayirim yapilmaya calisiliyor.

Ilgimi ceken bask bi olay ise alman basininda, medyasinda cikan haberler...

Magduriyet yasayan, kötülük gören bi sahisdan söz edilirken üstüne basa basa Kürt diyorlar, ve kötülügü yapan da Türk oluyor tabiki..

ama uyusturucu, silahli saldiri, örgütlesme gibi kötü haberlerde olaylara karisanlar kürt de olsa Türk deniliyor.

Medya olayi istedigi sekilde yanistiyor.

Buraya gelen kürt olsun, türk olsun buraya gelip kalmak icin sadece Türkiye de Kürt oldugum icin eziliyorum, araniyorum, iskence görüyorum demesi yeterli. Burda kalabilmek icin kimileri böyle birseyin olmadigi halde bunlari iddia ediyor.

Bu olaylar Türkiyenin imajini ciddi anlamda zedeliyor

Bask bi ilginc olayi da kizarkadasim anlatti... Kiz arkadasim adi Ayse olsun, kürt ve alevi olan kizarkadasina ve onun erkek arkadasina(kürt) önemli bi mevzuu da yardimci olmus..

ve erkegin bu yardim karsilinda verdigi tavsiyeye ben hala bi anlam veremdim:

Adamin söyledikleri aynen söyle: Sen iyi bir kiza benziyorsun, ve eger bu sene Türkiye de tatilbeldelrinde tatil yapmayai düsünüyorsan, gitmemeni tavsiye ederim.

Bu olay bir kac hafta önce gerceklesmis...

Türkiye de bi kürtlerle ilgili sorun yasansin, ertesi gün binlerce Kürt sokaklara döküle biliyor..

yani dünyanin neresinde olurlarsa olsunlar iletisimleri, organizasyonlari süper isliyor...

Türkiye de subay olan kuzenimle bir tartismada, ben kürtlerin özgürlüklerinin artmasini savunurken, bu savasin cözümlenmesini isterken, onun verdigi cevap hic aklimdan cikio.

sen hic hamile bir kadinin gözünün önünde karnina ates edilerek yere yikldigini gördün mü?

Sirf Tv de kürtce yayin yapilsin, kürtce egitim saglansin diye mi yillardir bos yere kan dökülüyor, masum insanlar ölüyor???

Hic zennetmiyorum...

PKK örgütü böyle talepler pesinde degildir.

Türkiye de ki kürt sorunun tam olarak bilmiyorum, ama burda gördüklerim adil degil.

Bu olay etnik azinliklarin haklarini aramasi degil sadece, böyle olsaydi ammenna.

ama öyle görünüyor ki Türkiye nin önünü kesmek, yoluna tas koymak isteyenlerin oyunu...

satranc oynaniliyor memleketimle, ve Kürtlerde piyon(Bauern yani, umarim türkcesini dogru yazmisimdir)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.