Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuran,müslümanları putperestlikle suçluyor

hoppa

Önerilen İletiler

Uçan spagetti taraftarları veya her hangi bir putperesı veya put’un “KAİNAT,İNSAN VE OLUŞUMU” hakkında ileri sürdükleri “BİLİMSEL BİR KANIT VARMI?” varsa nedir.

İnançsızlar dikkat edilirse her iddiaları “DİN” karşıtı argümanlarla doludur (mizahi,ajite,tahrik) fakat bir türlü “DİN’İN SEMİTİK” inancının özellikle “MÜSLÜMAN” ın verdiği açıklamaları verememektedir misal yukarıda değinildiği gibi “Kainatın ve İnsanın oluşumu gibi” şimdi hiç bir ciddi kanıt ortaya sürmeden yanlız itiraz etmek nasıl bir mantıktır? İnsana sorarlar madem itirazın var o zaman ciddi tutarlı bir kanıt göster oda yok bu itibarlar tarihin her hangi bir döneminde putperestler ya “ALLAH’a” eş koşarak (haşa) inanırlar yada taşa,toprağa vs vs inanırlar yada kendilerine vehmettikleri (sahte) bir üstünlükle “İNANAN” insanları hor görme eğilimindedirler ama tarihende sabittirki her dönemdede hüsrana uğrarlar ama İnsan “NEFSİ” bu ve İMTİHANDAYIZ onun için CENNET VE CEHENNEM var 21. yüzyıldada Biliminde İspat ettiği gibi “ALLAH” var ve eseri olan KAİNAT VE İNSAN’DA ORTADA dolayısı ile inançsızlara sorarım öyle ortaya atanınında söylediği gibi sahte uçan makarna imiş yok şu putmuş yok bu putmuş geçelim onları bana kendi oluşumlarını en azından bilimsel bir veriye yakınlaşmış olarak sunsunlar yoksa zaten KUTSAL KİTAPLARDA ÖZELLİKLE KUR’AN’DA YAZDIĞI GİBİ CENNET’TE HAK CEHENNEM’DE GERİSİ TEFERRUAT.

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 57
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Islak olmayan su ile görünmez put benzetmesi alakasız bir benzetmedir.

Put: Herhangi bir dini inanca mensup kişilerin, muhalif ve karşıt bir inancı yermek amacıyla, o inançta bulunan "doğaüstü güçleri olduğuna inanılan herşeye" verdiği isim. Canlı veya cansız. Görünür veya görünmez.

sayın brainslapper

tamamen kendi fikrinizin ürünü ve zorlama bir tanım...''herhangi bir inanca mensup kişilerin'' evet...''muhalif ve karşı bir inancı yermek amacıyla''....bu nerden çıktı...ömrümde duymadım...neyse...''o inançta bulunan doğa üstü güçleri olduğuna inanılan herşeye verdiği isim'' evet...''canlı veya cansız''...evet...''görünür veya görünmez'' işte bunu siz eklediniz...sırf bunun için de hiçbir sözlüğü beğenmiyorsunuz....

Şimdi, Uçan Spagetti Canavarı diye adlandıralan ilah aynen sizin ilah gibi tanımlanıyor. Şimdi ona sizin inancınız ne diyor? Put değil mi diyor? Görünmüyor ya.

Ben sana 30 tane görünmez ilah var, onlar yaratmış ve yönetiyor herşeyi desem, senin dinine göre ben neye inanıyor olucam? Görünmez şeylere put denemiyormuş ya.

görünmez şeylere put denemiyor evet...uçan spagetti diye bir adlandırmanın şekli şemali var ..siz de vermiştiniz linkini...şekli olduğuna göre puttur bir tanrı inancına karşılık geliyorsa şayet....

30 tane görünmez ilah var onlar yaratmış yönetiyor diyebilirsiniz...ben de ilah tektir diyeceğim benim inancıma göre....suyun bir çok özelliği var...oksijensiz su molekülü derseniz ben de su molekülü 2 hidrojen 1 oksijendir...kavramları yanlış kullanıyorsunuz derim...

tanrı kavramıyla put terimini karıştırmamak gerek....siz putu tanrı tanımlamasıyla alıyorsunuz ve buna bir de görünmez ilavesi yapıyorsunuz....tanrı tanımı ve kavramı canlı cansız görünür görünmez özellikleri içerir...görünür olduğunda bu puttur...

dine ait ıstılahları da kafanıza göre yorumlamayın lütfen.....

tanrı bir kavramdır put tanrı kavramının kapsadığı bir terimdir...put tanrıyı ya da tanrı inancını temsil eder...''görünür durumdaki tanrı''nın kendisi puttur....''görünmeyen tanrıyı'' temsilen yapılan görünür herşey puttur....o putlara yüklenen kavram tanrı kavramıdır....

selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uçan spagetti taraftarları veya her hangi bir putperesı veya put’un “KAİNAT,İNSAN VE OLUŞUMU” hakkında ileri sürdükleri “BİLİMSEL BİR KANIT VARMI?” varsa nedir.

İnançsızlar dikkat edilirse her iddiaları “DİN” karşıtı argümanlarla doludur (mizahi,ajite,tahrik) fakat bir türlü “DİN’İN SEMİTİK” inancının özellikle “MÜSLÜMAN” ın verdiği açıklamaları verememektedir misal yukarıda değinildiği gibi “Kainatın ve İnsanın oluşumu gibi” şimdi hiç bir ciddi kanıt ortaya sürmeden yanlız itiraz etmek nasıl bir mantıktır? İnsana sorarlar madem itirazın var o zaman ciddi tutarlı bir kanıt göster oda yok bu itibarlar tarihin her hangi bir döneminde putperestler ya “ALLAH’a” eş koşarak (haşa) inanırlar yada taşa,toprağa vs vs inanırlar yada kendilerine vehmettikleri (sahte) bir üstünlükle “İNANAN” insanları hor görme eğilimindedirler ama tarihende sabittirki her dönemdede hüsrana uğrarlar ama İnsan “NEFSİ” bu ve İMTİHANDAYIZ onun için CENNET VE CEHENNEM var 21. yüzyıldada Biliminde İspat ettiği gibi “ALLAH” var ve eseri olan KAİNAT VE İNSAN’DA ORTADA dolayısı ile inançsızlara sorarım öyle ortaya atanınında söylediği gibi sahte uçan makarna imiş yok şu putmuş yok bu putmuş geçelim onları bana kendi oluşumlarını en azından bilimsel bir veriye yakınlaşmış olarak sunsunlar yoksa zaten KUTSAL KİTAPLARDA ÖZELLİKLE KUR’AN’DA YAZDIĞI GİBİ CENNET’TE HAK CEHENNEM’DE GERİSİ TEFERRUAT.

:)

Ben veriyorum. Kainatı ve canlıları ben yarattım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uçan Spageti canavarı "ol" demiş olmuş herşey.

Sizin Allah "ol" deyince olur da, Uçan Spagetti Canavarı "ol" deyince olmaz mı?

Hem Uçan Spagetti Canavarı bir sanisede yaratmış herşeyi. Bu açıdan bakınca sizin Allah'dan hızlı çalışıyormuş. Sizinki 6 gün mü, 8 gün mü ne, o kadar süre uğraşmış.

Senin ne kadar "bilimsel" kanıtın varsa, Uçan Spagetti Canavarına inananların da o kadar "bilimsel" kanıtı var.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın brainslapper

tamamen kendi fikrinizin ürünü ve zorlama bir tanım...''herhangi bir inanca mensup kişilerin'' evet...''muhalif ve karşı bir inancı yermek amacıyla''....bu nerden çıktı...ömrümde duymadım...neyse...''o inançta bulunan doğa üstü güçleri olduğuna inanılan herşeye verdiği isim'' evet...''canlı veya cansız''...evet...''görünür veya görünmez'' işte bunu siz eklediniz...sırf bunun için de hiçbir sözlüğü beğenmiyorsunuz....

görünmez şeylere put denemiyor evet...uçan spagetti diye bir adlandırmanın şekli şemali var ..siz de vermiştiniz linkini...şekli olduğuna göre puttur bir tanrı inancına karşılık geliyorsa şayet....

30 tane görünmez ilah var onlar yaratmış yönetiyor diyebilirsiniz...ben de ilah tektir diyeceğim benim inancıma göre....suyun bir çok özelliği var...oksijensiz su molekülü derseniz ben de su molekülü 2 hidrojen 1 oksijendir...kavramları yanlış kullanıyorsunuz derim...

tanrı kavramıyla put terimini karıştırmamak gerek....siz putu tanrı tanımlamasıyla alıyorsunuz ve buna bir de görünmez ilavesi yapıyorsunuz....tanrı tanımı ve kavramı canlı cansız görünür görünmez özellikleri içerir...görünür olduğunda bu puttur...

dine ait ıstılahları da kafanıza göre yorumlamayın lütfen.....

tanrı bir kavramdır put tanrı kavramının kapsadığı bir terimdir...put tanrıyı ya da tanrı inancını temsil eder...''görünür durumdaki tanrı''nın kendisi puttur....''görünmeyen tanrıyı'' temsilen yapılan görünür herşey puttur....o putlara yüklenen kavram tanrı kavramıdır....

selamlar...

Görünmeyen allahın evini temsilen yapılan görünür kabe nedir ?Herşeyin içine kabe neden girmiyor ?

Hac 26 Bir zamanlar İbrahim'e Beytullah'ın yerini hazırlamış ve (ona şöyle demiştik): Bana hiçbir şeyi eş tutma; tavaf edenler, ayakta ibadet edenler, rüku ve secdeye varanlar için evimi temiz tut.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mü'minun.

Doğrusu, çiftleri; erkek ve dişiyi, yaratan O’dur. Bir damla sudan (döl yatağına) meni döküldüğü zaman. Sonra o su damlasını bir alak (embriyo) olarak yarattık; ardından o alakı (hücre topluluğu) bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşâ ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.

Fussilet.

Biz ayetlerimizi hem (evrenin) uçsuz bucaksız ufuklarında (âfâk) hem kendi nefislerinde (enfüs) onlara göstereceğiz; öyle ki, şüphesiz O’nun hak olduğu kendilerine açıkça belli olsun. Her şeyin üzerinde Rabbinin şâhid olması yetmez mi?

Casiye.

Şüphesiz, mü’minler için göklerde ve yerde âyetler vardır. Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için âyetler vardır. Gece ile gündüzün ardarda gelişinde (veya aykırılığında), Allah’ın gökten rızık indirip ölümünden sonra yeryüzünü diriltmesinde ve rüzgârları (belli bir düzen içinde) yönetmesinde aklını kullanan bir kavim için âyetler vardır.

Not.

Spagetçiler (makarnacılar) uçmadan...

;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara Suresi

(125) Hani, biz Kâbe'yi insanlara toplantı ve güven yeri kılmıştık. Siz de Makam-ı İbrahim'den kendinize bir namaz yeri edinin. İbrahim ve İsmail'e şöyle emretmiştik: "Tavaf edenler, kendini ibadete verenler, rukû ve secde edenler için evimi (Kâbe'yi) tertemiz tutun."

sayın hoppa

kabenin tanrının yerine konduğunu nerden çıkardınız...kabe puttur demek için gerçekten çok zorlama gerekir ...

selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben veriyorum. Kainatı ve canlıları ben yarattım.

Eğer yukarıdaki yazıyı yazana ben sebep oldu isem "ALLAH'TAN AF DİLERİM VE GERÇEKTEN HEM UTANDIM VE HEMDE KORKTUM" yok eğer bu yazıyı yazanın düşüncesi bu yönde ise bu kafa yapısını forumdaki insanların İdrakine sunarım İnsanda biraz tutarlılık olur sen evvela çıkaracağın HERHANGİ BİR YERİNDEN OLANI TUT sonra yaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara Suresi

(125) Hani, biz Kâbe'yi insanlara toplantı ve güven yeri kılmıştık. Siz de Makam-ı İbrahim'den kendinize bir namaz yeri edinin. İbrahim ve İsmail'e şöyle emretmiştik: "Tavaf edenler, kendini ibadete verenler, rukû ve secde edenler için evimi (Kâbe'yi) tertemiz tutun."

sayın hoppa

kabenin tanrının yerine konduğunu nerden çıkardınız...kabe puttur demek için gerçekten çok zorlama gerekir ...

selamlar...

Tanımı siz yaptınız ve dedinizki ?

''görünmeyen tanrıyı'' temsilen yapılan görünür herşey puttur..

Bakara 125 te Allah kabe için EVİM diyor.

1)Kabe, sembolik,temsili bir bina değildir,allah kabenin içindedir

2) Kabe,allahın,temsili/sembolik evidir.

Hangisini tercih edresiniz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara Suresi

ben eğer sizin anladığınız gibi bir şey söylemişsem kendimi yetersizlikle suçluyorum ve ayeti yeter bir cevap olarak tekrar sunuyorum...

selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakara Suresi

ben eğer sizin anladığınız gibi bir şey söylemişsem kendimi yetersizlikle suçluyorum ve ayeti yeter bir cevap olarak tekrar sunuyorum...

selamlar...

Benim anladığım diye bir şey yok. Hangi tanımı yaparsanız yapın, mutlaka aleyhinize bir delil size kurandan getiririm.

Kuran gerçekten bir mucize. Kurandaki putperestlik tanımlarını acımasızca başka din mensuplarına fırlatanların, bir bumerang gibi dönüp dolaşıp kendilerine çarpacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Spagetçiler (makarnacılar) uçmadan...

Kuran'daki sözler ilah adı verilen her mabud'a uygulanabilir.

Doğrusu, çiftleri; erkek ve dişiyi, yaratan Uçan Spagetti Canavarı'dır. Bir damla sudan (döl yatağına) meni döküldüğü zaman. Sonra o su damlasını bir alak (embriyo) olarak yarattık; ardından o alakı (hücre topluluğu) bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşâ ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Uçan Spagetti Canavarı, ne yücedir. (Marduk, Horus, Zeus, Allah falan da Uçan Spagetti Canavarı'nın izin verdiği ölçüde yaratabilirler ama yaratıcıların en güzeli Uçan Spagetti Canavarı 'dır)

Biz ayetlerimizi hem (evrenin) uçsuz bucaksız ufuklarında (âfâk) hem kendi nefislerinde (enfüs) onlara göstereceğiz; öyle ki, şüphesiz Uçan Spagetti Canavarı’nın hak olduğu kendilerine açıkça belli olsun. Her şeyin üzerinde Uçan Spagetti Canavarı'nın şâhid olması yetmez mi?

Şüphesiz, mü’minler için göklerde ve yerde âyetler vardır. Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için âyetler vardır. Gece ile gündüzün ardarda gelişinde (veya aykırılığında), Uçan Spagetti Canavarı’nın gökten rızık indirip ölümünden sonra yeryüzünü diriltmesinde ve rüzgârları (belli bir düzen içinde) yönetmesinde aklını kullanan bir kavim için âyetler vardır.

İspat et, Uçan Spagetti Canavarı'nın değil de, bir başka ilahın yaratıcı olduğunu.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kopyacılık bile eğreti duruyor her zaman yazdığım gibi anlamadığınıda,anlayamamış ?MAKARNACILAR VE ŞÜREKALARI? var olandan kopya çekip sallamak değil aslolan ?YOKTAN VAR ETMEK? yani makarnacılar ve şürekaları BİR TEK ?DNA? yapsınlar gerisi teferruat ancak böyle ?EĞRETİ KOPYA VE ****** ÜSTELİK TUTTURAMAZLAR.

:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kopyacılık bile eğreti duruyor her zaman yazdığım gibi anlamadığınıda,anlayamamış ?MAKARNACILAR VE ŞÜREKALARI? var olandan kopya çekip sallamak değil aslolan ?YOKTAN VAR ETMEK? yani makarnacılar ve şürekaları BİR TEK ?DNA? yapsınlar gerisi teferruat ancak böyle ?EĞRETİ KOPYA VE ******** ÜSTELİK TUTTURAMAZLAR.

Bazen düşünüyorum, hala neden muhatap alıyorum Sayın sarıgöl'ü diye.

Buradaki uyarlamanın amacının "kopya çekmek" olmadığını, sadece Allah ile, Uçan Spagetti Canavarı veya Horus veya Marduk veya Zeus arasında fark olmadığını göstermek amacıyla yapıldığını dahi anlamayı başaramayan bir insanı hala neden muhatap alıyorum, kendime kızıyorum.

"Allah'ın yarattığı DNA'nın bir benzerini acaba kim yapabilir?"

sorusu ile,

"Uçan Spagetti Canavarı'nın yarattığı DNA'nın bir benzerini acaba kim yapabilir?"

sorusu arasında fark olmadığını, anlayabilmeni temenni ederim.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim anladığım diye bir şey yok. Hangi tanımı yaparsanız yapın, mutlaka aleyhinize bir delil size kurandan getiririm.

Kuran gerçekten bir mucize. Kurandaki putperestlik tanımlarını acımasızca başka din mensuplarına fırlatanların, bir bumerang gibi dönüp dolaşıp kendilerine çarpacak.

neyi ispatladınız kurandan delil getirerek de havalara giriyorsunuz....kuranın kabeyi putlşatırması için tanrının yerine koyması lazım...mekanın kutsallığı tanrılaştırma anlamına gelmez...öğretmenlik kutsaldır dediğinde öğretmenlerin put olduğunu mu düşünüyorsunuz... ya da camiler de allahı evi diye söylendiğinde o zaman camiler de put....zekanızla övünebilirsiniz.....gerçekten çok zor durumda bırakyorsunuz bizi ya....bu kadar acımasız olmayın... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neyi ispatladınız kurandan delil getirerek de havalara giriyorsunuz....kuranın kabeyi putlşatırması için tanrının yerine koyması lazım...mekanın kutsallığı tanrılaştırma anlamına gelmez...öğretmenlik kutsaldır dediğinde öğretmenlerin put olduğunu mu düşünüyorsunuz... ya da camiler de allahı evi diye söylendiğinde o zaman camiler de put....zekanızla övünebilirsiniz.....gerçekten çok zor durumda bırakyorsunuz bizi ya....bu kadar acımasız olmayın... :)

Alakasız bir benzetme

Eğer ben öğremenime namazda okuduğunuz şu sözleri söyleyerek

2- Hamd o âlemlerin Rabbi olan allah içindir,

3- O Rahmân ve Rahim,

4- O, din gününün sahibidir .

5- Ancak sana tapar, ve ancak senden yardım dileriz

günde beş kere karşısında yere kapanırsam bal gibi ona tapınmış olurum.

Ben bu sözleri kabeye değil allaha söylüyorum diyeceksiniz.Diğer putperstlerde aynısını söylüyor zaten.Onlarda putların temsil ettiği tanrıya tapınıyor bizzat putların kendisine değil.

Denemesi çok kolay.Bir budiste gidip sende hiç akıl yokmu, ne diye buda heykeline tanrı diye tapınyorsun? şeklinde sorun.

Alacağınız cevap, sizin bana verdiğinizden başkası türlü olmayacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neyi ispatladınız kurandan delil getirerek de havalara giriyorsunuz.... :)

Sayın 4mevsim, yukarıda sordum da, cevap gelmedi. Sana sorayım.

Önüme bir tahta parçası koydum ve ona şöyle dua ettim:

Yüce ilahım, lütfen Türk Milli takımı Avrupa Kupalarına katılsın, yardım et de Bosna-Hersek'i yensin.

Türk Milli takımı Bosna-Hersek'i yendi ve Avrupa Kupası'na katılacak.

Benim tahta parçası ilahım, duama cevap verdi mi vermedi mi?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an put diye "Allah'tan başka taptıklarınız"a demiyor mu? "Allah'a ortak koştuklarınız"a demiyor mu? Bunların hepsine put diyor. O halde put somut bir şey olacak tartışmasını bırakalım. Kabe put mu değil mi tartışması da gereksiz. Görünsün görünmesin, Allah'tan başka tapılan ve ona şerik koşulan, ona atfedilen kudretin bir kısmı bile atfedilen her şey put'tur.

Kendisine dua edilen hiç bir tanrı sözlü yanıt vermediğine göre, görünen görünmeyen tanrılar arasında fark yoktur. Yalnız şimdi bakın, ateist insan aslında put, şerik, tanrı, bu kavramları kabul etmiyor. Bu kavramları ödünç alarak, inançların çelişkilerini göstermek için kullanıyor. Yoksa ateist "şirk" diye bir kavramı kabul etse, tanrıyı kabul etmiş olur. Tanrı olacak ki ona şerik varsayılacak.

Kavramları bir birine bir karıştırmamayı, yerli yerince tutmayı başarabilsek, konu hallolacak. Ya hoppa'nın dediği basit arkadaşlar, uzatacak bir şey yok. Kur'an putları çürütmek için yanıt vermemelerini gösteriyor, ama orada tanıtılan ilah da yanıt vermiyor.

Duaların kabul edildiğini, bunun yanıt olduğunu söylerseniz, Uzza'nın kulu da Uzza'nın duasını kabul ettiğini söyleyip putunu savunabilir. Bu yani, bu kadar basit...

Ha, size taştan yapılmış Uzza'dansa, görünmeyen bir ilah daha mantıklı geliyordur, haklısınız da, bunu söyleyin kurtulun yahu, "ben taştan tahtadan yapılan puta tapmak istemiyorum, görünmeyen bir ilah daha mantıklı geliyor" deyin, bitsin. Tercih değil mi sorun kardeşim, ben tercihimi yaptım, bitti. Çok da haklısınız, bence de daha mantıklı...

Yalnız Kur'anın putları çürüttüğünü iddia da etmeyin, çürütemiyor. Bu çürütmeyse eğer, kendi ilahını da çürütür. Konu bu, hoppa bunu söylüyor. Kur'an da aslında bunu söylüyor - du, başta... "Lekum dinikum veliyedin" ve "la ikrahe fid din" diyordu. Gücü ele geçirince "fektulul muşrikine haysu vecedtum" demeye çevirdi işi.

Bu iş kanıt, ispat işi değil, inanma ve gücü yetme meselesi. Gücün yeter, Kabe'deki putları yok edersin, gücün yetmez, Hindistan'daki Buda putlarını yok edemezsin... Budur yani konu, bu işte...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın 4mevsim, yukarıda sordum da, cevap gelmedi. Sana sorayım.

Yüce ilahım, lütfen Türk Milli takımı Avrupa Kupalarına katılsın, yardım et de Bosna-Hersek'i yensin.

Saygılar.

Kur'an put diye "Allah'tan başka taptıklarınız"a demiyor mu? "Allah'a ortak koştuklarınız"a demiyor mu? Bunların hepsine put diyor. O halde put somut bir şey olacak tartışmasını bırakalım. Kabe put mu değil mi tartışması da gereksiz. Görünsün görünmesin, Allah'tan başka tapılan ve ona şerik koşulan, ona atfedilen kudretin bir kısmı bile atfedilen her şey put'tur.

Kendisine dua edilen hiç bir tanrı sözlü yanıt vermediğine göre, görünen görünmeyen tanrılar arasında fark yoktur. Yalnız şimdi bakın, ateist insan aslında put, şerik, tanrı, bu kavramları kabul etmiyor. Bu kavramları ödünç alarak, inançların çelişkilerini göstermek için kullanıyor. Yoksa ateist "şirk" diye bir kavramı kabul etse, tanrıyı kabul etmiş olur. Tanrı olacak ki ona şerik varsayılacak.

Kavramları bir birine bir karıştırmamayı, yerli yerince tutmayı başarabilsek, konu hallolacak. Ya hoppa'nın dediği basit arkadaşlar, uzatacak bir şey yok. Kur'an putları çürütmek için yanıt vermemelerini gösteriyor, ama orada tanıtılan ilah da yanıt vermiyor.

Duaların kabul edildiğini, bunun yanıt olduğunu söylerseniz, Uzza'nın kulu da Uzza'nın duasını kabul ettiğini söyleyip putunu savunabilir. Bu yani, bu kadar basit...

Ha, size taştan yapılmış Uzza'dansa, görünmeyen bir ilah daha mantıklı geliyordur, haklısınız da, bunu söyleyin kurtulun yahu, "ben taştan tahtadan yapılan puta tapmak istemiyorum, görünmeyen bir ilah daha mantıklı geliyor" deyin, bitsin. Tercih değil mi sorun kardeşim, ben tercihimi yaptım, bitti. Çok da haklısınız, bence de daha mantıklı...

Yalnız Kur'anın putları çürüttüğünü iddia da etmeyin, çürütemiyor. Bu çürütmeyse eğer, kendi ilahını da çürütür. Konu bu, hoppa bunu söylüyor. Kur'an da aslında bunu söylüyor - du, başta... "Lekum dinikum veliyedin" ve "la ikrahe fid din" diyordu. Gücü ele geçirince "fektulul muşrikine haysu vecedtum" demeye çevirdi işi.

Bu iş kanıt, ispat işi değil, inanma ve gücü yetme meselesi. Gücün yeter, Kabe'deki putları yok edersin, gücün yetmez, Hindistan'daki Buda putlarını yok edemezsin... Budur yani konu, bu işte...

sayın demirefe allahtan başka hiçbir ilah yoktur dediğimizde tanrı inancını allaha yöneltiriz...tanrı bazılarına göre birden fazladır ..islam bunu rededer....tanrı inancı görünür kılınırsa bu putperestlik olur ..islam o putları da reddeder...tanrı düşüncesi ile putlaştırmayı karıştırmayalım diye açıklama yapıyorum....yoksa allah dışındaki diğer inanışlar özde benim açımdan (putperestlik mecusilik budizm vs vs ) hepsi aynıdır....mesele kavramları doğru kullanmak....sayın brainslapper tanrı düşüncesini reddedebilir...inananların tanrısı görünmezdir diyebilir...ancak görünmez bir puta tapıyorsunuz dediği zaman hem dil olarak hem de erdemlilik adına sırf ajite etmek için inatla bir yanlışa devam etmek olur benim açımdan....

putların vazifesi şudur...putlar ona tapan insanlar için tanrının kendisidir...önlerine alır ve ona kulluk sunarlar...işte tanrım bu dediğinde o zaman tanrı oluşunu sorgularsınız...ama görünmeyen bir güce tanrıya inanırsa kendini ve evreni yaratan sevk ve idare eden bir yaratıcıya inanıyorsa insan ve bunu birliyorsa adına ne derse desin o allahtır...kuranın savunduğu budur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın demirefe allahtan başka hiçbir ilah yoktur dediğimizde tanrı inancını allaha yöneltiriz...tanrı bazılarına göre birden fazladır ..islam bunu rededer....tanrı inancı görünür kılınırsa bu putperestlik olur ..islam o putları da reddeder...tanrı düşüncesi ile putlaştırmayı karıştırmayalım diye açıklama yapıyorum....yoksa allah dışındaki diğer inanışlar özde benim açımdan (putperestlik mecusilik budizm vs vs ) hepsi aynıdır....mesele kavramları doğru kullanmak....sayın brainslapper tanrı düşüncesini reddedebilir...inananların tanrısı görünmezdir diyebilir...ancak görünmez bir puta tapıyorsunuz dediği zaman hem dil olarak hem de erdemlilik adına sırf ajite etmek için inatla bir yanlışa devam etmek olur benim açımdan....

putların vazifesi şudur...putlar ona tapan insanlar için tanrının kendisidir...önlerine alır ve ona kulluk sunarlar...işte tanrım bu dediğinde o zaman tanrı oluşunu sorgularsınız...ama görünmeyen bir güce tanrıya inanırsa kendini ve evreni yaratan sevk ve idare eden bir yaratıcıya inanıyorsa insan ve bunu birliyorsa adına ne derse desin o allahtır...kuranın savunduğu budur...

Hayır değildir efendim.Eğer müslüman isen kuranın putperest tanımına bağlı kalacaksın,kendi kafandan putperest tanımı uydurmayacaksın

Zümer 3 Dikkat et, halis din yalnız Allah'ındır. O'nu bırakıp kendilerine bir takım dostlar edinenler: Onlara, bizi sadece Allah'a yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz, derler. Doğrusu Allah, ayrılığa düştükleri şeylerde aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve inkarcı kimseyi doğru yola iletmez.

Ne yapıyormuş putperstler?

Putlara allah diye tapınmıyorlarmış değilmi? Bunlar bizi allaha daha çok yaklaştırsın diye tapınıyorlarmış.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır değildir efendim.Eğer müslüman isen kuranın putperest tanımına bağlı kalacaksın,kendi kafandan putperest tanımı uydurmayacaksın

Zümer 3 Dikkat et, halis din yalnız Allah'ındır. O'nu bırakıp kendilerine bir takım dostlar edinenler: Onlara, bizi sadece Allah'a yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz, derler. Doğrusu Allah, ayrılığa düştükleri şeylerde aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve inkarcı kimseyi doğru yola iletmez.

Ne yapıyormuş putperstler?

Putlara allah diye tapınmıyorlarmış değilmi? Bunlar bizi allaha daha çok yaklaştırsın diye tapınıyorlarmış.

sayın hoppa

o ayetlerden sadece sizin haberiniz varmış gibi davranmanıza gerek yok...okuyorsunuz ama önyargılarınız anlamanıza engel oluyor...

cahiliye devrinin insanları allah inancı taşımıyor değildi....Yunus Suresi

(31) De ki: "Sizi gökten ve yerden kim rızıklandırıyor? Ya da işitme ve görme yetisi üzerinde kim mutlak hakimdir? Ölüden diriyi, diriden ölüyü kim çıkarıyor? İşleri kim yürütüyor?" "Allah" diyecekler. De ki: "O halde Allah'a karşı gelmekten sakınmayacak mısınız?"

onlar allah inancı taşıyorlardı elbette...ama o tanrıyı yeryüzüne indirmişlerdi...görünür kılmışlardı...

lat menat hübel uzza kabenin en büyük putlarıydı....geçmişte yaşamış topluma yön vermiş bilge insanlar olduğuna dair görüşler vardır...daha sonra insanlar onların hatırasına o putları yapmışlar ve inanç sapmaları onları putlaştırmalarına kadar götürmüştür...bu bir görüş ..

geçmişte onların yaptıkları bu gün yatırlara türbelere yapılır ve sonra onlar tapınma aracı haline gelirse bu da putlaştırmaya dönüşebilir...arada çok hassas noktalar vardır...anlayabilmek yürek ister...

putperestlerin yaptığının bugün sizin yaptığınızdan farkı yoktu...tanrıyı dünyevileştirme beşer sıfatlarına haiz kılma çabası....allahın yaratması dünyada hiçbir başka gücün yaratmasına benzemez...allahın bilmesi başka bir varlığın bilmesine benzemez...din yalnız allaha has kılınacak allahın emri budur...müslümana putperest tanımlamasını yaparken önce kendinize dönüp bakın....siz şu yaptıklarınıza fikir üretmek mi diyorsunuz....sizin erdem anlayışınız benim ufkumu açıyor doğrusu...teşekkürler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın brainslapper tanrı düşüncesini reddedebilir...inananların tanrısı görünmezdir diyebilir...ancak görünmez bir puta tapıyorsunuz dediği zaman hem dil olarak hem de erdemlilik adına sırf ajite etmek için inatla bir yanlışa devam etmek olur benim açımdan....

Sayın hoppa, Kuran'ın put tanımını vermiş.

Ama şu anda Kabe put mu değilmi tartışmasına ben de katılmak istemiyorum

Benim soruma da cevap vermenizi bekliyorum.

"Yüce ilahım, lütfen Türk Milli takımı Avrupa Kupalarına katılsın, yardım et de Bosna-Hersek'i yensin."

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın hoppa, Kuran'ın put tanımını vermiş.

Ama şu anda Kabe put mu değilmi tartışmasına ben de katılmak istemiyorum

Benim soruma da cevap vermenizi bekliyorum.

"Yüce ilahım, lütfen Türk Milli takımı Avrupa Kupalarına katılsın, yardım et de Bosna-Hersek'i yensin."

Saygılar.

sayın brainslapper

önünüze bir tahta parçası koydunuz... tahta parçasına tanrım diyorsunuz ona dua ediyorsunuz...tanrınız bir tahta parçasıdır..sizi duyamaz size cevap veremez...tanrınız kendi üzerine konan sineği bile kovamaz...tahtadan olma putunuz sizin duanızın gerçekleşmesi için de birşey yapabilecek güçte olmadığı için duanıza cevap veremez...

sizin olmasını beklediğiniz şeyin olması ya da olmaması için sebepleri yaratan allahtır...tahta putunuz sizi tatmin etmekten öte işe yaramaz..sobaya atarsınız yanar ısıtır sizi en fazla ...

selamlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın hoppa

o ayetlerden sadece sizin haberiniz varmış gibi davranmanıza gerek yok...okuyorsunuz ama önyargılarınız anlamanıza engel oluyor...

cahiliye devrinin insanları allah inancı taşımıyor değildi....Yunus Suresi

(31) De ki: "Sizi gökten ve yerden kim rızıklandırıyor? Ya da işitme ve görme yetisi üzerinde kim mutlak hakimdir? Ölüden diriyi, diriden ölüyü kim çıkarıyor? İşleri kim yürütüyor?" "Allah" diyecekler. De ki: "O halde Allah'a karşı gelmekten sakınmayacak mısınız?"

onlar allah inancı taşıyorlardı elbette...ama o tanrıyı yeryüzüne indirmişlerdi...görünür kılmışlardı...

lat menat hübel uzza kabenin en büyük putlarıydı....geçmişte yaşamış topluma yön vermiş bilge insanlar olduğuna dair görüşler vardır...daha sonra insanlar onların hatırasına o putları yapmışlar ve inanç sapmaları onları putlaştırmalarına kadar götürmüştür...bu bir görüş ..

geçmişte onların yaptıkları bu gün yatırlara türbelere yapılır ve sonra onlar tapınma aracı haline gelirse bu da putlaştırmaya dönüşebilir...arada çok hassas noktalar vardır...anlayabilmek yürek ister...

putperestlerin yaptığının bugün sizin yaptığınızdan farkı yoktu...tanrıyı dünyevileştirme beşer sıfatlarına haiz kılma çabası....allahın yaratması dünyada hiçbir başka gücün yaratmasına benzemez...allahın bilmesi başka bir varlığın bilmesine benzemez...din yalnız allaha has kılınacak allahın emri budur...müslümana putperest tanımlamasını yaparken önce kendinize dönüp bakın....siz şu yaptıklarınıza fikir üretmek mi diyorsunuz....sizin erdem anlayışınız benim ufkumu açıyor doğrusu...teşekkürler...

Başkalarına putperest tanımlamasını yaparken önce kendinize dönüp bakın.Ya hiç yapmayın yada sonuçlarına katlanın.

.Size ne elalemin türbesinden,heykelinden,haçından,ineğinden, mezarından ? Yok ben anlamam türbeye,heykele,haça, karşı elini açıp dua edenler putpersttir diye dayatırsan,bende sana, kabaye karşı yönelip allaha yaklaşmak için günde beş kare yerlere kapandığın için aynı tanımı yaparım.

Kısasa kısas. Kuranın emri unutmayın.

putperestlerin yaptığının bugün sizin yaptığınızdan farkı yoktu...tanrıyı dünyevileştirme beşer sıfatlarına haiz kılma

Tanrıya inanmayan bir ateist nasıl dünyevileştirir. Bu yeni bir taktik mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.