Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KURBAN BAYRAMLARINA SON VERELIM!

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

• Cevaplar 277
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Arkadaslar siz birakin kurban bayramini kutlamayi, ramazan bayraminida kaldiralim en iyisi sizler gidin noel bayramini kutlayin halloween bayramini kutlayin thanks givning bayramlarini kutlayin... kurban bayramini kutlamak neden sizi bukadar rahatsiz ediyor.. dunyada ilk defa turkiyede goruyorum kurban bayramini kutlamaktan rahatsiz olundugunu hadi avrupadakiler hristiyanda istemiyor sizler sozde musluman oldugunuz halde tahammulunuz yok kurban bayramina yok kan cocuk piskolojisini bozuyormus yok soylemis yok boyleymis turkiyenin 4 bir tarafinda okadar insan vahseti oluyor medyalar bunu tvlerde gosteriyorlar ozaman cocuklarin piskolojileri bozulmuyorda kurban bayramini kutlayincami bozuluyor.. hristiyanlar kendi dini bayramlarina nasil sahip cikmasini biliyorsa siz neden sahip cikmiyorsunuz bayramlariniza kendi bayramlarinizi birakip onlarin bayramlarini kutlamaya basliyorsunuz artik 24 aralik geliyor herkes evine kurban yerine cam agaci alsin etrafinda dolansin peki o cam agaclarinin bir cani yokmu onlarda birer canli degillermi ....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar siz birakin kurban bayramini kutlamayi, ramazan bayraminida kaldiralim en iyisi sizler gidin noel bayramini kutlayin halloween bayramini kutlayin thanks givning bayramlarini kutlayin... kurban bayramini kutlamak neden sizi bukadar rahatsiz ediyor.. dunyada ilk defa turkiyede goruyorum kurban bayramini kutlamaktan rahatsiz olundugunu hadi avrupadakiler hristiyanda istemiyor sizler sozde musluman oldugunuz halde tahammulunuz yok kurban bayramina yok kan cocuk piskolojisini bozuyormus yok soylemis yok boyleymis turkiyenin 4 bir tarafinda okadar insan vahseti oluyor medyalar bunu tvlerde gosteriyorlar ozaman cocuklarin piskolojileri bozulmuyorda kurban bayramini kutlayincami bozuluyor.. hristiyanlar kendi dini bayramlarina nasil sahip cikmasini biliyorsa siz neden sahip cikmiyorsunuz bayramlariniza kendi bayramlarinizi birakip onlarin bayramlarini kutlamaya basliyorsunuz artik 24 aralik geliyor herkes evine kurban yerine cam agaci alsin etrafinda dolansin peki o cam agaclarinin bir cani yokmu onlarda birer canli degillermi ....

Bu kadar sert girmeyin isterseniz.

Kimse gidelimde Hallowen'ı kutlayalım demedi...

Velev ki siz Kur'an-ın emri gereğince Hz. İsa'yı da peygamber olarak kabul ve iman ediyorsanız,

O'nun doğum gününü kutlamak size niye ***** bu kadar?

HıdırEllez'i kutluyor musunuz?

Ya da Mevlid Kandili'ni?

Kaldı ki Kurban Bayramı'na karşı olduğumu da söylemedim.

Sadece kurban denilen şeyin hayvan canı ile ödeditilmesine kaşıyım.

Ve buna ciddi ciddi karşıyım.

Burada benim (gibi kimseninde) imanını ya da inancını sorgulamak ve "Sözde" ilan etmek sizin harcınız değildir...

Dört bir tarafta insan vahşeti oluyormuşda,

Bizim işimiz yokmuş mu ve kurbanda hayvanların kesilmesine mi karşıymışız...

Lafa bak, çay demle...

E o zaman işi birbirimiz öldürmeye kadar götürelim hı?

Ne dersiniz?

Dünyada insanların öldürülüyor olması,

Hayvanların canlarınında doğanın bir parçası olmakla bir öneme sahip olduğunu kavrayabilmiş

Ve o canlara değer veren insanların, hayvanların öldürülmesini seve seve kabullenmelerini mi gerektiriyor?

E o zaman dünyanın dört bir yanında fuhuş yapan insan var, sizde yapın?

Niye duruyorsunuz?

Alın dört kadın nikahınıza, ki ben buna fuhuş derim bugün için...

Tv'lerde o insan kıyımlarını izleyince de bozuluyor psikolojileri merak etmeyin.

Hatta çizgifilmlerden bile bozuluyor...

Saddam'ın idam görüntülerini taklit etmek isterken ölen çocuklar oldu...

Pokemon gibi pencereden uçmayı deneyip, konmasını bilemeyen çocuklar öldü...

"Tarihsel Zaman" diye birşey vardır Eğitim Bilimlerinde, bilmezsiniz siz;

Çocukların oyunları inceleniyor ve 11 Eylül'e tanık olan çocukların

Legolardan kule yapıp, uçaklarını oraya çarptıkları gözleniyor, bu çok mu basit sizce?

Ayrıca ben, belki bu abartılı bulunacak artık ama hakikaten ağaçların kutlama

Ya da anma gibi saçmalıklar için kıyılmasına da karşıyım...

Çam'ın yeri ormandır kardeşim...

Yeşildir...

O adetinde mantıksız ve gereksiz olduğunu düşünüyorum...

Kendisine "İnsanım" diyen hiç kimse,

Süsleyip püsleyip birşeyleri kutlamak için

Bir kaç gün sonra kuruması kaçınılmaz olan bir ağacı kesmez...

Ve ne kadar iyiliği emrettiği söylense de, böyle bir adeti de içeren inanç

Vahşettir tam anlamı ile...

Hangi dine ait olursa olsun,

Herhangi bir ibadet doğanın yasalarına aykırıysa;

Hurafedir...

Canlılar sadece ve sadece tek bir şey için diğer bir canlıyı öldürürler:

"-Hayatta kalmak..."

Ya kendi canını korumak,

Ya da yemek için ama mutlaka hayatta kalmak için...

Bunun dışındaki kıyımlar katletmektir...

İnsafsızlıktır, vicdansızlıktır...

Tanrı bile bunu hoş görmez, o kadar sadist olamaz...

Bundan zevk alamaz...

Ve gidin o çamları kesenlere söyleyin;

Onlarda artık o çamların,

Bir taraflarına monte etmekten başka bir işe yaramayacağını bilmeliler.

Doğa'nın hiç bir varlığı

İnsanın zevklerinin ve hurafelerinin kurbanı olmak için var olmamıştır...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her kurban bayramı yaklaştığında birileri insanların aklını bulandırmayı görev edinmiş gibi ortaya tuhaf garip iddialar atmaktadır..

Oysaki kurban bayramı kutlanınlan tüm dini bayramlar içerisindeki (buna diğer dinlerde dahil) en anlamlı bayramdır,çünkü kurban bayramının asıl özelliği paylaşmaktır.maddi durumu el veren kişilerin yapmış olduğu bu ibadetle maddi durumu iyi olmayan insanlara ikramıdır.

Düşünsenize kendi paranızla kestiğiniz kurbanın ancak ve ancak 1/3 size ait gerisi fakir fukaranındır..

Belkide yalnızca et yiyebilmek için bu bayramı bekleyen nice insanlar var,olaya hayvan katliamı gözüyle bakmak tamamen kasti bir o kadarda dine muhaliften başka birşey değildir..

Hadi o zaman tüm mezbahaları,çiflikleri kapatıp et yemeği yasaklıyalım,kurban bayramına muhalif olanlar yılın diğer günleri et yemiyorlarmı?

Sorsan fakiri fukarayı çok düşünen bu sözüm ona hümanistlerin,hadi sen birşey yapmıyorsun bari yapana engel olmaya çalışmanın anlamı ne diye sorsan bir sürü kılıf uydururlar "şunu yapsak olmazmı başka türlü yardım etsen olmazmı"tabiki olur ama ben bunu yaparken hem dini bir görevi yerine getiriyorum hemde başka insanları mutlu ediyorum...

Maddi durumunuz el veriyorsa kesin kardeşim usulune göre kurbanlarınızı ve bildiğiniz,tanıdığınız tüm fakirlere dağıtın etlerini kendinizi ne kadar iyi hissedeceğinizi tahmin bile edemezsiniz...

Özellikle çocuklu evlere öncelik tanıyınki bir kaç günde olsa sizin sayenizde o çocuklarda beslenmiş olsun..

Birde Kurbanın çam ağacı ile kıyaslanmasına ne demeli Tengeriin bari sen yapma!!

Kesilen ağacın kime ne faydası var ama kesilen kurbanlara öyle çok ihtiyacı olanlar var ki...

Bu arada kurbanla ilgi ayetleri merak edenlere...

Hac suresi.Diyanet meali.

34. Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!

36. Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her kurban bayramı yaklaştığında birileri insanların aklını bulandırmayı görev edinmiş gibi ortaya tuhaf garip iddialar atmaktadır.

.

.

.

36. Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin.

Sayın suheda,

sayfada yazan herşeyi okursanız aynı konuları açmaz ve tekrar ettirmezsiniz...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her kurban bayramı yaklaştığında birileri insanların aklını bulandırmayı görev edinmiş gibi ortaya tuhaf garip iddialar atmaktadır..

.

.

.

Bu konu daha önce acıldı sonucda ise; eğer kurbanlar sadece yardım için kesiliyorsa ve yardım etmeyi bu kadar düşünüyorsak sadece kurban bayramlarınımı bekliyoruz veya sayın Mukinin söylediği gibi sadece birilerinin evine et götürmeklemi bitiyor yardımlarımız....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir. Hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Ayrıca, çevre temizliği ve ekolojik dengenin korunması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Kurban kesimi esnasında, psikolojik açıdan etkilenmemeleri için çocukların kesim mahallinden uzak tutulmalarına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde, hayvanların diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına özen gösterilmelidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Aynı şekilde, hayvanların diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına özen gösterilmelidir

burasini anlayamadim neden birbirlerini görmesinler cokmu korkuyorlarmis bu hayvanciklar..

Sayin CYRANO bir zahmet aciklama

:shuriken:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu daha önce acıldı sonucda ise; eğer kurbanlar sadece yardım için kesiliyorsa ve yardım etmeyi bu kadar düşünüyorsak sadece kurban bayramlarınımı bekliyoruz veya sayın Mukinin söylediği gibi sadece birilerinin evine et götürmeklemi bitiyor yardımlarımız....

Ben ne dedim :) sanki insanların içini okuyorum..

Sorsan fakiri fukarayı çok düşünen bu sözüm ona hümanistlerin,hadi sen birşey yapmıyorsun bari yapana engel olmaya çalışmanın anlamı ne diye sorsan bir sürü kılıf uydururlar "şunu yapsak olmazmı başka türlü yardım etsen olmazmı"tabiki olur ama ben bunu yaparken hem dini bir görevi yerine getiriyorum hemde başka insanları mutlu ediyorum...

Ne ilgisi var arkadaşım sadece birinin evine et getirmekle yardım bitiyor bu yalnızca biri belkide en önemlisi çünkü açlık başka birşey.."Komşusu açken tok yatan bizden değildir"diye bir sosyal mesajı var Peygamberimizin artık gerisini siz anlayın.

Siz sadece İslamın emrettiği yardımları yapsanız bile yeterlidir..

Zekatlarınızı düzenli olarak verin,fitrenizi aksatmayın,kurbanlarınızı kesin,sadakayı ihmal etmeyin.Bunların hepsini yerine getiren biriyseniz ne mutlu size..

Cömertlik güzel ahlaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben ne dedim :) sanki insanların içini okuyorum..

Ne ilgisi var arkadaşım sadece birinin evine et getirmekle yardım bitiyor bu yalnızca biri belkide en önemlisi çünkü açlık başka birşey.."Komşusu açken tok yatan bizden değildir"diye bir sosyal mesajı var Peygamberimizin artık gerisini siz anlayın.

Siz sadece İslamın emrettiği yardımları yapsanız bile yeterlidir..

Zekatlarınızı düzenli olarak verin,fitrenizi aksatmayın,kurbanlarınızı kesin,sadakayı ihmal etmeyin.Bunların hepsini yerine getiren biriyseniz ne mutlu size..

Cömertlik güzel ahlaktır.

Benim gündeme getirdiğim konu buydu zaten.Şimdi siz tekrar gündeme getirdiniz daha önceki iletileri okursanız anlarsınız sayın suheda

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı şekilde, hayvanların diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına özen gösterilmelidir

burasini anlayamadim neden birbirlerini görmesinler cokmu korkuyorlarmis bu hayvanciklar..

Sayin CYRANO bir zahmet aciklama

Elbette, sen olsan korkmaz mısın :) onlarda korkar ve dehşete kapılır.

Hayvanlarda insanlar gibi ölüm korkusu ve ölüm karşısında dehşete kapılma güdülerine sahiptir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayvanlar gıda ihtiyacını karşılamak veya kurban etmek için kesilirler. Modern cihazlar kullanmadan en acısız ve çabuk yolda şah damarını kesmektir.

Ancak hayvana diğerlerinin kesilişini izlettirerek eziyet etmenin gereği yok.

Tabiki öyledir çok düşünceli bir milletimiz vardır yakında görürüz kurbanlıkların peşinden bıçaklarla kosanları sokak ortasında kurbanları saglıksızca acı çektirerek kesenleri... -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onların kestikleri kurbanın sevabının o hayvanlara çektirdikleri eziyetin yanında hiç kalacağını düşünüyorum şahsen. Tabi kendilerini izleyen çocuklara yaşattıkları dehşette var. Kurbanlık hayvanın hasta, yaralı ve hamile olmaması gerektiği yazar ama. Her bayram, hayvanın kesilmeden önce nakavt edildiği ve bıçağın son darbe olarak kullanıldığı manzaralarda rastalarız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onların kestikleri kurbanın sevabının o hayvanlara çektirdikleri eziyetin yanında hiç kalacağını düşünüyorum şahsen. Tabi kendilerini izleyen çocuklara yaşattıkları dehşette var. Kurbanlık hayvanın hasta, yaralı ve hamile olmaması gerektiği yazar ama. Her bayram, hayvanın kesilmeden önce nakavt edildiği ve bıçağın son darbe olarak kullanıldığı manzaralarda rastalarız.

Tabiki de sevabı falan kalmıyor çocuklar üzerinde de zaten ne etki yaptıgına şahit oluyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*.....bizim dinimiz icin herkesin elinde bir ölcü vardir.Bu ölcü ile hangi seyin dine uygun olup olmadigini kolayca takrir edebilirsiniz.

Hangi sey ki akla,mantiga,milletin menfaatine,islamiyetin menfaatine uygunsa hic kimseye sormayin,o sey dindir.Eger bizim dinimiz akla,mantiga uygun bir din olmasaydi mükemmel olamazdi...* Atatürk

Teşekkür ederim politika kardeş...sizi seviyorum aslında..

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sorunu heyacanlanmadan sor birazda tiplenmeden olurmu o kadar merak ediyorsan konun basligini bir daha iyi oku olurmu

sonra süt içmeyenler ne demek sordugun sorunu bile kendin öldürmüssün bir daha iyi düsün öyle sor!

Hayvan sevgisinden dolayı.

Süt Hayvanın yavrusuna aittir, Yavru hakkını yemem,Ben sütü içmem diyenlerdenmisiniz.

Et yiyenlerden,deri giymeyenlerdenmisiniz.

Bunda anlamayacak ne var ?

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayvan sevgisinden dolayı.

Süt Hayvanın yavrusuna aittir, Yavru hakkını yemem,Ben sütü içmem diyenlerdenmisiniz.

Et yiyenlerden,deri giymeyenlerdenmisiniz.

Bunda anlamayacak ne var ?

saygılar..

Arkadaşım, öncelikle hiç bir süt satıcısı, yavru hayvanın içeceği sütü satmaz.

Yani zaten sizin elinize yavru bir hayvanın hakkı olan sütün ulaşması imkansızdır.

Çünkü yavru bir hayvan sütten mahrum bırakılırsa, sahibi çok çok iyi bilir ki o hayvan geç büyüyecek ve geç büyüdüğü yetmiyormuş gibi zayıf, güçsüz ve verimsiz bir hayvan olacaktır.

İleride o hayvandan verim elde etmek isteyen bir bakıcı, ilk önce sütten kazanacağı üç kuruşu değil, o yavrunun karnının doymasını düşünecektir.

İhtiyaç fazlası sütü de satmaktadırlar...

Yörükler ya da Hayvancılık yapan insanlar önce yavruyu doyururlar ya da ihtiyacı olan sütü ayırırlar ve sonra kalan sütü satarlar.

Ben hala bu türlü konularda Yörük köy hayatının incelenmesini şart koşuyorum. İsterseniz Star Tv.de bununla ilgili bir dizi bile var, izleyin bence...

Bu bilgiden dolayı diyebiliriz ki hayvansal ürünlerin satımında, diğer bir hayvanın hakkını yemek diye birşey olmaz ve olmamaktadır.

Etinden faydalanmayın demiyorum ama ihtiyacınız olmadan da hayvanları kesemezsiniz...

Deri giyinmek meselesinde ise zaten doğal ihtiyaç sonucunda kesilmiş bir hayvan yani beslenmek için kesilmiş bir hayvanın derisinin kullanılmaması mantıksızdır.

Şunu da eklemek isterim ki, bir hayvanın beslenmek için kesilmesine kimse karşı değil. Sonuçta insanlar hem etçil ve hem otçul yaratıklar ve et yemeyede ihtiyaçları var. Bunu da kimi zaman karşılamak zorundalar. İşte bu hal dışındaki hayvan kesimi fuzulidir ve katliamdır...

Mesela Kürkü için hayvanların avlanması da caniliktir...

Dişleri için avlanması da...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar simdi hepiniz hayvan haklarini savunucusu olmussunuz egerki kurban bayrami yaklasmadan once boyle bir tartisma yapilsaydi yani hayvanlari kesmeyenlim bu yazdiklariniz inandirici gelirdi ama bana hic bu yazdiklariniz inandirici gelmiyor madem hayvanlara eziyet ediliyor o halde hic hayvanlari kendi hallerine birakin dokunmayin haa soyle deseniz ozel yerlerde profosyeneller tarafindan kesilsin ozaman ona birsey diyemem ama soyle bir soru sorarim size acaba orada nasil kesiliyor hic aci cekmiyorlarmi.. kasaptan aldiginiz et hazir olarak yetismiyor herhalde vitrinlerde veyahut camekanlarda.. Ayrica ekolojik denge denen birsey vardir.. bir sekilde dengenin saglanmasi gerekmiyormu ayrica kumese giren bir tilki tavuklarin hepsini oldururken ozamanda aci vermiyormu bence olayin... Tamam cocuklarin piskolojileri bozuluyor kan gorunce bu konuda sizlere kesinlikle katiliyorum bunun icinde herkesin kendi evinin onunde degilde ozel yerlerde profosyenel insanlar tarafindan yapilmasindan yanayim.. Ama kurban bayramlarina son verilmesine kesinlikle katilmiyorum..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar simdi hepiniz hayvan haklarini savunucusu olmussunuz egerki kurban bayrami yaklasmadan once boyle bir tartisma yapilsaydi yani hayvanlari kesmeyenlim bu yazdiklariniz inandirici gelirdi ama bana hic bu yazdiklariniz inandirici gelmiyor madem hayvanlara eziyet ediliyor o halde hic hayvanlari kendi hallerine birakin dokunmayin haa soyle deseniz ozel yerlerde profosyeneller tarafindan kesilsin ozaman ona birsey diyemem ama soyle bir soru sorarim size acaba orada nasil kesiliyor hic aci cekmiyorlarmi.. kasaptan aldiginiz et hazir olarak yetismiyor herhalde vitrinlerde veyahut camekanlarda.. Ayrica ekolojik denge denen birsey vardir.. bir sekilde dengenin saglanmasi gerekmiyormu ayrica kumese giren bir tilki tavuklarin hepsini oldururken ozamanda aci vermiyormu bence olayin... Tamam cocuklarin piskolojileri bozuluyor kan gorunce bu konuda sizlere kesinlikle katiliyorum bunun icinde herkesin kendi evinin onunde degilde ozel yerlerde profosyenel insanlar tarafindan yapilmasindan yanayim.. Ama kurban bayramlarina son verilmesine kesinlikle katilmiyorum..

Ben tekrar söyleyceğim.

Yardım amacını güdüyorsa çok anlamsız. Kurban kesmek bir kere masraflı iş. Ve dini gereği kurban kesen aileler borçlanmakta bile. Bu parayla çok daha etkin şekilde yardım da bulunabiliriz. Yardım için de yılda bir günü beklemek anlamsız. Et dağıtmakla da yardım olmaz.

Kasaptan alınan et gıda içindir. İsteyen gider alır. Bunun fazlası yoktur zaten. Ama sen de kabul et ki bu bayram da çook fazla fazlalık et tüketilecek. Yani ihtiyaç ötesi. Bu bayram, daha güzel olabilir eğer biraz düşünürsek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada benim (gibi kimseninde) imanını ya da inancını sorgulamak ve "Sözde" ilan etmek sizin harcınız değildir...

Oncelikle sunu belirteyimki ben burada kimsenin dini inancini sorgulamadim haddimede dusmez insanlarin inanclarini sorgulamak ve herkesin dini inanclarinada saygim sonsuzdur yazdiklarimi sahsi olarak siz neden uzerinze alindiginizida anlamis degilim ben forumda tipki sizler gibi dusuncelerimi beyan ettim sanirim bunada hakkim var diye dusunuyorum...

Ayrica sayin yersoy dinimizi gercekten takip etmis olsaydik bugun hersey cok farkli olurdu cunku islam dini insanlara yobaz bir din olarak lanse edilmektedir ama islam dini mantik dinidir mantigina uyar ise inanirsin ama mantigina uymuyorsanda inanmazsin dinde hic bir zaman zorlama olmaz bunu peygamber efendimizde soylemistir... Ayrica islam dininde kurbani gucun yeterse kesersin zaten gucun yetmiyorsa kesmen farz degildir .. Ayrica ben bazi goruslere katilmiyorum demiyorum.. dini gorevlerini yerine getirmeyip o parayla insanlarin tatile cikmalari bilmem anlatabiliyormuyum madem kurban kesmiyorsun tatilde harcadin parayi ihtiyaci olan birine verebilirsin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrica sayin yersoy dinimizi gercekten takip etmis olsaydik bugun hersey cok farkli olurdu cunku islam dini insanlara yobaz bir din olarak lanse edilmektedir ama islam dini mantik dinidir mantigina uyar ise inanirsin ama mantigina uymuyorsanda inanmazsin dinde hic bir zaman zorlama olmaz bunu peygamber efendimizde soylemistir... Ayrica islam dininde kurbani gucun yeterse kesersin zaten gucun yetmiyorsa kesmen farz degildir .. Ayrica ben bazi goruslere katilmiyorum demiyorum.. dini gorevlerini yerine getirmeyip o parayla insanlarin tatile cikmalari bilmem anlatabiliyormuyum madem kurban kesmiyorsun tatilde harcadin parayi ihtiyaci olan birine verebilirsin

Demekki paylaşmak ve yardımlaşmak için "yılda bir kez"i bekleyip et dağıtmak pek anlamlı değil...

İsteyen de kessin artık ne diyim.

Ha şunu da ekleyim vejeteryan olmak apayrı birşey. Ya da hayvan haklarını savunmak filan...

Yeterki doğamıza aykırı hareket etmeyelim

Bilmem anlatabildim mi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demekki paylaşmak ve yardımlaşmak için "yılda bir kez"i bekleyip et dağıtmak pek anlamlı değil...

İsteyen de kessin artık ne diyim.

Ha şunu da ekleyim vejeteryan olmak apayrı birşey. Ya da hayvan haklarını savunmak filan...

Yeterki doğamıza aykırı hareket etmeyelim

Bilmem anlatabildim mi...

İlk defa sana katılıyorum bizim milletimiz yılda birkez yardım edince bütün kulluk vazifem bitti sanıyor???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İlk defa sana katılıyorum bizim milletimiz yılda birkez yardım edince bütün kulluk vazifem bitti sanıyor???

Teşekkürler...

Biraz daha önyargısız olabilsen daha çok katılacaksın ama...

yinede teşekkür ederim. Biz her ne kadar akılsız olsak da :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.