Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

çikolata

Misafir mtmtk5

Önerilen İletiler

• 4 hafta sonra...
Ve Tanrı çikolatayı yarattı!

o kadar acı var hayatta

ama bak

çikolata da var!

Çünkü hayat bit madalyondur...

O madalyonun hangi tarafını boynumuzda taşıyacağımızın seçimi tamamen bize ait

Acı bu hayatın olmazsa olmazı ama üstüne bir parça çikolata yiyip gülümseyip devam etmek lazım.

Allah derdi verirken dermanını da vermiş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Admin--

Güzel başlık mtmtk5 ^_^

Bu başlığı açmayı düşünmüştüm ben de aslında yani anlayacağın aklımda bununla ilgili yazacak çok şey var aslında... Dur bakalım bir sıraya koymaya çalışalım ;)

Çikolata “tanrıların besini” anlamına gelen ve Latince ismi "Theobromocacao" olan kakao ağacından elde edilir. Çikolatanın tarihi 19. yüzyılla birlikte başlamasına rağmen aslında öyküsünün daha eski olduğu bilinir. 16. yüzyılda Kristof Kolomb ve Hernán Cortés'in Orta Amerika'ya yaptıkları gezilerin dönüşünde yanlarında getirdiği içecek olan çokolatl ile hem de... Çokolatl, Mayalar ile Azteklerin öğütülmüş kakao çekirdeklerini suyla karıştırarak elde ettikleri bir içecektir ve Aztek diline göre "ekşi, acı içecek" anlamına gelmektedir Ekşi, acı içecek olarak adlandırılma sebebi, içine biber ve çeşitli baharatların karıştırılmasından kaynaklanmaktadır.

Çokolatl içeceği ilk kez ispanyolar tarafından şekerlendirilerek içilmeye başlanmıştır ve bu içeceğin gizi yaklaşık olarak 17. yüzyıla kadar saklanmıştır. Nitekim 17. yüzyılda Fransa ve Avrupa'nın diğer ülkelerine hızla yayılmaya başlayan çokolatl içeceği pahalı oluşundan dolayı o dönemlerde ancak zenginler tarafından içilen bir içecek olarak tarihteki yolculuğuna devam etmiştir.

Çikolatanın günümüzdeki yumuşak, tatlı ve yenilebilir haline ise 19. yüzyılın ortalarında ulaşılmıştır ve nihayetinde İsviçreliler, 1876 yılında süt,şeker ve çikolatayı karıştırarak bugünkü sütlü çikolatayı elde edebilmişlerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

Çikolata türleri

Bitter Çikolata: Bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az % 14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü Çikolata: Bileşiminde en az % 2,5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az % 3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır

Beyaz Çikolata (Fildişi): Bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5’i süt yağı olan çikolatadır.

Dolgulu Çikolata: Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az % 25’ini içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan birinden oluşan dolgulu çikolatadır.

Pralin: Toplam ürün ağırlığının en az % 25 i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata , beyaz çikolataların kombinasyonundan , karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Tüm bunların yanısıra günümüzde artık fındıklı, fıstıklı, bademli, üzümlü, portakallı, çilekli, kayısılı, cevizli, hindistan cevizli, kahveli vs. gibi bir çok malzeme kullanılarak çok çeşitli çikolatalar da elde edilmektedir.

[alıntıdır]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

Bir de bu var ;)

Koç: Buruk ve damakta acımsı bir tat bırakan çikolatalardan hoşlanırlar.

Boğa: Fıstıklı, fındıklı ve sütlü çikolatalar favorileridir.

İkizler: Kararsız oldukları için çeşitli çikolataları denemeyi tercih ederler.

Yengeç: Lezzetli ve alkollü çikolataları tercih ederler.

Aslan: En kaliteli, en pahalı ve en şık paketlerde sunulan çikolataları severler.

Başak: Özen gösterilmiş bir paket içinde tek tip çikolataları severler.

Terazi: Damakta yumuşak bir tat bırakan sütlü çikolataları ve kutusuyla uyumlu ambalajları olan çikolataları beğenirler.

Akrep: En pahalı ve ozellikle viskili çikolatalara hayir diyemezler.

Yay: Çikolatadan çok paketine önem gösterir. Favorisi, nostaljik paketli çikolatalardır.

Oğlak: Kaliteli çikolatalari severler.

Kova: Kalitesi, markası, lezzeti, tescilli olan çikolatalara bayılırlar.

Balık: Bütün çikolata çesitlerini severler.

(valla benimkisi tuttu :D:w00t: )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

Ahh tabi bir de başrollerini Juliette Binoche ve Johnny Deep'in oynadığı "Çikolata" isimli film var ki izlediğim en güzel filmlerden biridir. Hani izlerken içinizi hoş bir duygu kaplar ya işte aynen öyle bir film yani izlemediyseniz hemen tavsiye edeyim de izleyin... :flowers:

Bu arada çikolata tarifleri de gelecek, biraz sabır :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KOZALAK PASTASI

Bu pasta aslında bence kocaman lezzetli bir çikolata,deneyip yerseniz bana hak vereceksiniz.

Özellikle çocuklar buna bayılıyor.Kızımın bazen okulda kermesi oluyor.Çevre ilçelerdeki ilkokullara yardım amaçlı kermes düzenleyip para kazanıyorlar.Kimi takı yapıp satıyor,kimi eski kitap dergi ve birde böle kek kurabiye türü şeyler.

Kızım o kermeslerde bu pastayla en yüksek ciroyu yapıyor :P

Tarif için tıklayın

http://www.turkish-media.com/yemektarifler...id&asc=DESC

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

offf offff düşündüm de şimdi, gözümde canlandırdım da ne güzel olur bu tatlı yaaaa :) bunu denemem lazım ama once kilo vermem lazım, son günlerde yine epeyce kilo almışım :(

kilo verince bunu kendime ödüllü pasta yapsam olmaz mı acaba :huh::unsure:

Freyja,

Çikolata filmini ben de biliyorum ve cok cok begendiğim bir film o benim... Hatta sinema forumunun bir yerlerinde sanki daha once onun tanıtımını gormustum gibi hatırlıyorum ama yanlış hatırlamışım sanırımı, baktım baktım bulamadım. Bulsaydım aslında buraya izlememiş olan arkadaşlarımız için link atardık, iyi olurdu... Ama dur bakalım olmazsa ben gün içinde fırsat bulursam bu filmin tanıtımını hazırlayayım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evde yapabileceğiniz çikolatalı tarifller vereyim mi..Ama bence önce yeni adminimiz Freyja yapıp denesin,kural hatası yoksa,Gloria'cığım ödül olarak yapar yer..Ondan sonra Gloria'dan yorum alır ve ona göre de dileyenler yapar..:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

mantıken mantıklı :w00t:

e bekliyoruz çikolata tariflerinizi sayın Taurusmutis kısaca Taurus :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mantıken mantıklı :w00t:

e bekliyoruz çikolata tariflerinizi sayın Taurusmutis kısaca Taurus :D

Kısaca Taurus'mu..:huh: Cık cık cık,hiç yakıştıramadım bir admine bu tavrı..:closedeyes: O zaman bende sana kısaca Frey diyeyim..:w00t:

Şaka bir yana ben genelde bir lakap bulurum arkadaşlarıma (Sedalina-Sedoş,Frozen-Frozy,egzorsist-egzo vs.Gibi ) Kural ihlali değilse,bakarsın sana da birşey ayarlarım..:)

Neyse,İlk tarifimi bekleyin..;)

Sevgiler..:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ahh tabi bir de başrollerini Juliette Binoche ve Johnny Deep'in oynadığı "Çikolata" isimli film var ki izlediğim en güzel filmlerden biridir. Hani izlerken içinizi hoş bir duygu kaplar ya işte aynen öyle bir film yani izlemediyseniz hemen tavsiye edeyim de izleyin... :flowers:

Freyja,

Çikolata filmini ben de biliyorum ve cok cok begendiğim bir film o benim... Hatta sinema forumunun bir yerlerinde sanki daha once onun tanıtımını gormustum gibi hatırlıyorum ama yanlış hatırlamışım sanırımı, baktım baktım bulamadım. Bulsaydım aslında buraya izlememiş olan arkadaşlarımız için link atardık, iyi olurdu... Ama dur bakalım olmazsa ben gün içinde fırsat bulursam bu filmin tanıtımını hazırlayayım.

Ee bu akşam ilk iş olarak sinema forumuna hemen bu filmin tanıtımını hazırladım... İsteyen bakabilirrrrr.... Bu arada yorumlarınızı beklerimmmmm tabii

Çikolata (Chocolate)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--
Kısaca Taurus'mu..:huh: Cık cık cık,hiç yakıştıramadım bir admine bu tavrı..:closedeyes: O zaman bende sana kısaca Frey diyeyim..:w00t:

Şaka bir yana ben genelde bir lakap bulurum arkadaşlarıma (Sedalina-Sedoş,Frozen-Frozy,egzorsist-egzo vs.Gibi ) Kural ihlali değilse,bakarsın sana da birşey ayarlarım..:)

Neyse,İlk tarifimi bekleyin..;)

Kısaca Taurus dedim çünkü siz birbirimizi tanıyalım başlığına öyle yazmıştınız, ondan yaniiii :) bana lakap takmayın, Freyja zaten benim lakabım bir yerde :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--
Ee bu akşam ilk iş olarak sinema forumuna hemen bu filmin tanıtımını hazırladım... İsteyen bakabilirrrrr.... Bu arada yorumlarınızı beklerimmmmm tabii

Çikolata (Chocolate)

teşekkürler gloria, ben de en kısa sürede yorumumu ekleyeceğim buraya :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kısaca Taurus dedim çünkü siz birbirimizi tanıyalım başlığına öyle yazmıştınız, ondan yaniiii :) bana lakap takmayın, Freyja zaten benim lakabım bir yerde :D

Eh naapalım..Freyja deriz madem..:) Sen bu arada 4 paket bitter (80gr'lık ambalajlardan) çukulata,125'lik kutularda Krema,biraz kıyılmış antep,hindistan cevizi,fındık,badem (hangisini seversen) al..İlk tarifi yazıcam..;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Krema'yı derince,ısıya dayanıklı bir kap içine boşaltın..İçine 4 paket bitter çikolatayı kırın ve düşük ateşte çikolataların tümü eriyene kadar yavaş yavaş pişirin..Karışımda pürüz kalmayınca kabı ateşten alın ve soğumaya bırakın..Dilediğiniz kıyılmış kuruyemişi bir derin tabak içine dökün..Çikolatalı karışım soğuyunca,içinden elinizle fındık-ceviz arası parçalar alarak yuvarlayın (Çok oyalamayın elinizde,eriyor ve bulaşıyor..:( ) ve kıyılmış kuruyemiş içine atarak hertarafının kaplanmasını sağlayın..Düz bir servis tabağına koyduğunuz çikolata toplarını buzdolabına alarak iyice soğutun..Servis etmeden hemen önce çıkarmanızı tavsiye ederim,hatta bulabilirseniz küçük kapsüller içersinde çok şık duruyorlar ve çook lezzetli oluyorlar..:)

Freyja;Bu basit ama lezzetli tarifle başladım..İleride çok daha karmaşık ve görsel tariflerimde olacak sanırım..;) İyisimi siz çikolatanızı kiloluk eritme çikolatalardan alın (Kuvertür)..:w00t::D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Çin çikolataya doyacak!

Pekin'deki olimpiyat köyünde dünyanın en büyük çikolata parkı açıldı.

%C3%A7in%C3%A7ikolata.hlarge.jpg

Çin'in başkenti Pekin'de 20 bin metrekare alana kurulan 'Dünya Çikolata Harikalar Diyarı'nda çikolatadan yapılmış 1000'den fazla sanat eserinin yanı sıra Çin kültürünün simgelerinden olan 560 adet "Terra Kota" askeri ve çikolatadan 10 metrelik bir Çin Seddi sergileniyor. Organizasyona katılanların, profesyoneller eşliğinde kendi istedikleri heykelleri de yapabildiği parkta 80 ton çikolata kullanıldı.

Yetkililer, 'Dünya Çikolata Harikalar Diyarı'nın havalar ısınana kadar açık kalacağını ve organizasyonun 10 milyon ABD dolarına (yaklaşık 14 milyon 942 bin TL) mal olduğunu açıkladı.

Çok sayıda uluslararası çikolata üreticisinin katıldığı etkinliğin ülkede çikolatayı tanıtmaya yönelik bir fuara dönüşmesi bekleniyor. Çin Uluslararası Radyosuna konuşan organizasyon yöneticisi Tina Cıng, projenin 2 yıl sürdüğünü, 3 bin yıllık çikolata tarihi ile 5 bin yıllık Çin tarihini kaynaştırmak istediklerini belirtti.

Çikolata ile son yıllarda tanışan, ancak çikolata tüketimine henüz alışamayan Çin, dünyadaki çikolata üreticilerinin dikkatini çeken en büyük pazarlardan biri olma yolunda ilerliyor.

'Dünya Çikolata Harikalar Diyarı' 10 Nisana kadar konuklarını ağırlayacak.

ntvmsnbc

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

KOZALAK PASTASI

Bu pasta aslında bence kocaman lezzetli bir çikolata,deneyip yerseniz bana hak vereceksiniz.

Özellikle çocuklar buna bayılıyor.Kızımın bazen okulda kermesi oluyor.Çevre ilçelerdeki ilkokullara yardım amaçlı kermes düzenleyip para kazanıyorlar.Kimi takı yapıp satıyor,kimi eski kitap dergi ve birde böle kek kurabiye türü şeyler.

Kızım o kermeslerde bu pastayla en yüksek ciroyu yapıyor :P

Tarif için tıklayın

http://www.turkish-media.com/yemektarifler...id&asc=DESC

kesinlikle deniycem

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Çikolata türleri

Beyaz Çikolata (Fildişi): Bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5’i süt yağı olan çikolatadır.

[alıntıdır]

nasılda canım çekdi şimdi unsure.pngw00t.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Mangalda çikolatalı muz..innocent.gif

tumblr_lltu2z7sLg1qa6hruo1_400.jpg

Folyoya sarıp fırına atsak aynısına yakın olur belki...yok ben yapmıcam siz yapın aptalkafam.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.