Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Çay... Çay... Çay... Çay...

Freyja

Önerilen İletiler

• Admin--

Sevgili Güzelyaz ve Ra_dya,

Ben ilk sayfadaki çaylı keki bir kez daha denedim ama bu defa siz ikinizin, tarif ile ilgili eklediğiniz püf noktaları ve önerileri dikkate alarak... ve doğal olarak ortaya yeni bir çaylı kek tarifi çıktı... Hem de tecrübe ile yoğrulmuş bir kek...

Ben bu sefer tam puan verdim kekime :)

Diyorum ki yeni tarifimizi burada diğer arkadaşlarımızla da paylaşalım... Kimsenin çaylı keki dağılmasın ve herkesin çaylı keki güzelce kabarsın :D

Yeni tarifimiz sanırım artık bizlerin adıyla anılabilir :wub::D

GÜZELYAZ, RA_DYA VE FREYJA'nın ortak ÇAYLI KEK tarifi

:)

Malzemeler

(Tüm malzemeler oda sıcaklığında olacak)

3 yumurta

1.5 su bardağı toz şeker

1/2 su bardağı sıvıyağ

1/2 paket eritilmiş margarin

1 su bardağı demli çay

2 su bardağı un

1 su bardağı nişasta

1 bardak ceviz

1 paket kabartma tozu

1 tatlı kaşığı tarçın

Yapılışı

Yumurtaların sarısını ve beyazını birbirinden ayırın. Sarısı ile şekerleri boza kıvamına gelinceye kadar mikser yardımıyla çırpın. Daha sonra içine demlenmiş çayı, eritilmiş margarini ve sıvıyağı da ekleyip, yeniden çırpın.

Ayrı bir kapta yumurtaların beyazını ve bir tutam tuzu kar haline gelinceye kadar çırpın ve yavaşça malzemenin içine katarak karıştırın.

Parçalanmış ceviz, kabartma tozu, tarçın ve nişasta eklediğiniz karışıma son olarak elekten geçirilmiş (tabii ki mümkünse) unu da azar azar ekleyerek kaşık yardımıyla karıştırın.

Kek, kalıba yapışmasın diye içine biraz margarin sürün ve bir parça da un serpin. Daha sonra kalıbınızın içine döktüğünüz keki önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirin. Pişen kekinizi soğuyunca kalıptan çıkarın ve servis edin...

Bu da kekimizin resmi (kabardı, parçalanmadı ve kalıba yapışmadı :D )

dscf0002mz4.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 89
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Gerçekten kek harika görünüyor Freyja, ellerine sağlık :clover:

Tam bir dayanışma örneği oldu bu kek,doğrusu gururlandım :wub:

Ben de bu son şekliyle tekrar deniyicem.Aslında aklımda bir fikir var;

biliyorum topiğin başlığına ters düşecek belki ama,

ben bu tarifi bir de,portakal suyu yada ananas suyuyla yapsam ;)

Portakala da Ananasa da çikolata çok yakışır,cevizin yerine de çikolata parçası koysak diyorum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

mis mis diyorummm ben de :)

bu topici şöyle düşünelim bence artık;

çayla yapılanlar degil

çayla beraber yenilenler...

ne dersin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--
çay ekmekkkk :wub:

harikaaaaa

öyle yazıp gitmek yok godzilla, tarif vereceksin, ilgileneceksin...

Bir ekmek tarifi alalım senden :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öyle yazıp gitmek yok godzilla, tarif vereceksin, ilgileneceksin...

Bir ekmek tarifi alalım senden :D

ya öyle değill ooo

ekmeği alıyorum bir tabağa doğruyorum bol şeker attığım çayı da o tabağa döküyorum işte "çay ekmek" harika valla :D

ekmek tarifi :az ilerdeki fırına gitmek yeterli oluyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Freyja;

Bugün ev mis gibi tarçın koktu :wub:

Tarçınlı kurabiyeler bir harika :) Unutkanlığım tutarda yakarım korkusuyla fırının başından ayrılmadım inanın.

Aynı söylediğiniz gibi ağızda dağılıyor,yanlız ben yine bir yaramazlık yaptım :islik:

Kurabiyelerin üzerine birer tane karanfil batırdım :P

Sonra çayımızı da yaptım aynen söylediğim gibi ;)

Size nasıl teşekkür etsem azdır artık sayenizde güzel bir tarifim daha var :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--
Sevgili Freyja;

Bugün ev mis gibi tarçın koktu :wub:

Tarçınlı kurabiyeler bir harika :) Unutkanlığım tutarda yakarım korkusuyla fırının başından ayrılmadım inanın.

Aynı söylediğiniz gibi ağızda dağılıyor,yanlız ben yine bir yaramazlık yaptım :islik:

Kurabiyelerin üzerine birer tane karanfil batırdım :P

Sonra çayımızı da yaptım aynen söylediğim gibi ;)

Size nasıl teşekkür etsem azdır artık sayenizde güzel bir tarifim daha var :clover:

cok sevindim begendiginizeeee :) vallahi çok mutlu oldum şimdi :D

bu tarifi bir arkadaşım bize ordu'dan getirdi... çok hoş birşey bu, hani derler ya "kısmetinde varmış" acaba Ordu'da bu kurabiyeyi yapan insan, bu tarifin sizin, bizim yaşadığınız yerlere kadar gideceğini tahmin edebilmiş midir ki :huh: çok hoşşş....

uzun zaman oldu ben de yapmamıştım bu kurabiyeyi, yapayım bari bu hafta içinde...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbirşey bir kadının yaptığı yemeğin yerini tutamaz; şimdi düşünüyorum, bir erkeğin yaptığı yemeğimi yerdim, yoksa bir kadının mı diye, Allah bize böyle bir yetenek vermemiş, o erkek aşçılar yemek yapmıyorlar, yemek dizayn ediyorlar, şöyle bir ev mercimek çorbası yapamayız biz hehe, ........neyse...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbirşey bir kadının yaptığı yemeğin yerini tutamaz; şimdi düşünüyorum, bir erkeğin yaptığı yemeğimi yerdim, yoksa bir kadının mı diye, Allah bize böyle bir yetenek vermemiş, o erkek aşçılar yemek yapmıyorlar, yemek dizayn ediyorlar, şöyle bir ev mercimek çorbası yapamayız biz hehe, ........neyse...

Yanılıyorsunnnn :) Bak bir ay kadar önce oğlumu Ratatuy diye bir animasyona götürdüm.(yabancı sinama başlığında anlattım filmi)O filmi izlemeni tavsiye ederim :)

Film de slogan şuydu:

HERKES YEMEK YAPABİLİR!!!

Severek ve isteyerek yapılan her işte sonuç her zaman başarıdır bence ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben de çok iyi yemek yapabilirim hatta öyle bir çay demlerim ki... Off offf anlatamam :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanılıyorsunnnn :) Bak bir ay kadar önce oğlumu Ratatuy diye bir animasyona götürdüm.(yabancı sinama başlığında anlattım filmi)O filmi izlemeni tavsiye ederim :)

Film de slogan şuydu:

HERKES YEMEK YAPABİLİR!!!

Severek ve isteyerek yapılan her işte sonuç her zaman başarıdır bence ;)

Olmaz, bir kadının elinden yapılan yemeği yemek bir başkadır hep, bence böyle. Ben başaramaz demedim, tadı farklı oluyor dedim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yav çay yapmakta birşey yok, ayrıca koyduğunuz şu resim pek acayipmiş, beni korkutuyor

Korkacak ne var ki

o da uçan bir memeli hayvan türü hem de zararsız...

Kabiliyetlerine hayranım onların

çay yapmak ta öyle kolay bişe değil bence. herkesin çayı içilmez:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak demişsin ama :unsure::P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

Çay yapma konusunda yersoya'a katılıyorum... Herkes iyi çay yapamaz, ben hayatım boyunca en fazla 3 defa iyi diyeceğim çay içmişimdir herhalde daha fazlasını hatırlamıyorum... Ben iyi çay yapabilir miyim? Bir çok konuda iddialıyımdır ama bu konuda eeehhhh idare eder diye cevap verebilirim ancak... O nedenle Sayın Yersoy'dan bir rica etsek, bize iyi çay yapmanın sırlarını bi anlatsa da biz de denesek... Yoksa marifet tarifte degil mii?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çay yapma konusunda yersoya'a katılıyorum... Herkes iyi çay yapamaz, ben hayatım boyunca en fazla 3 defa iyi diyeceğim çay içmişimdir herhalde daha fazlasını hatırlamıyorum... Ben iyi çay yapabilir miyim? Bir çok konuda iddialıyımdır ama bu konuda eeehhhh idare eder diye cevap verebilirim ancak... O nedenle Sayın Yersoy'dan bir rica etsek, bize iyi çay yapmanın sırlarını bi anlatsa da biz de denesek... Yoksa marifet tarifte degil mii?

Utandım :)

Ben o zaman şanslıyım ki her akşam iyi çay içiyorum :)

Şimdi efendim,

çay yapmak anlatılmaz yaşanır. Tabii ki de vereceğim çay tarifi sizinkilerden pek farklı olmayacaktır. Bunun değişik yolları yok ki. Ama önemli olan nokta şu: çayı demlerken çaya çay gibi değil bir insan gibi yaklaşacaksınız :) Hor davranmayacaksınız. Özellikle sıcak suyu, demlikte belli bir süre hafif nemli şekilde sıcakta kalmış çay üzerine dökerken oldukça sakin ve nazik davranmak gerekir. Bu, çay partikülleri arasındaki etkileşimlerin kaybolmaması için gereken yollardan birisidir. Sonra alttaki ocak ateşi. Kısık ateş her zaman iyidir derler ama yalan! Ayarı tutturamadıkları için öyle diyorlar. Gazı öyle bir ayarlayacaksını ki çaydanlıktaki su kütlesinin belirli bir t zamanda kaynayacak olduğunu düşünürseniz, demlikteki çayın da demlenme süresinin t süresine eşit olması gerekecektir. İşte olayy budur. Birazda dinlenmesi gerekir

Hadi afiyet olsun ben bi çay içeceğim canım çekti :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

anlaşıldı ben hiç bir zaman iyi çay yapamayacağım, benim içtiğim çaylar her zaman ehhhhh idare eder çayları olacak :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin--

ondan degil; marifetin tarifte olmadığını anladım, o sizin özel yeteneğiniz... elinizin, yüreğinizin tadı karışmış belli ki çaya :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.