Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Misafir hayhak

Önerilen İletiler

Öyle mantık ve bilgi yoksunu önermelerde bulunuyorsunuz ki, insan nasıl cevap vereceğini şaşırıyor... Sizinkisi, elinde karışık meyve tohumlarını bahçeye serpiştiren birinin, aynı şartlar altında (aynı toprak, aynı sıcaklık, aynı güneş açısı) aynı cins meyve almayı beklemeye benziyor...

sayın yamyam..iletinizle ilgili sadece buraya değinmek istiyorum..geri kalanı yine sakız gibi çekilip uzatılmış durumda çünki..

kırmızı fontla alıntıladığım yere bakın bi.bizim anlatmak istediğimizi siz bu örnekle anlatmışsınız hay siz yaşayın emi daha ne denilebilir ki..aynen değiştiriyorum...

elinde karışık varlıkların dünyaya serpiştiren bir gücün,aynı şartlar altında (aynı yeryüzü,aynı sıcaklık aynı güneş acısı,aynı hak vs vs çoğaltılabilir)aynı hakkaniyetle ve aynı teslimiyetle inamlı bir şekilde geri almayı taahüd ediyor...sorduğumuz soruda bu zaten bunu hangi güç nasıl yapabilir değil mi??

Sayın hayhak;

Kendinize bir iyilik yapın ve bilimsel konuları bilimsel yayınlardan takip edin; ne idüğü belirsiz şahısların saf insanları kandırmak için uydurduğu safsatalardan değil... Eğer tavsiyeme uyarsanız, yukarıdaki paragrafta yazdığınız zırvalıkların bilimle uzaktan yakından alakası olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz...

bilimle uzaktan yakından alakası olmayacak hiçbir konu yoktur yeryüzünde sayın yam yam..sizde kendinize bir iyilik yapın ve lütfen biri size bilimsel bir makale sundumu onu safsata hayal masal gibi değerlendirmeyin ...bilim öğrenmeyi gerektirir değil mi??

selam ile...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 70
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Evrimin yanlışlanabilir olması dinlerin otomatikmen haklı olduğu anlamına gelmez.Olsa olsa dinlerden bağımsız tanrı inancna sahip olan deistleri haklı çıkarır. Onun için savaşta galip gelmiş kahraman edasıyla havalara girmeyin derim sayın hayhak.

iyi işte ya kardeş sindirim problemi olanlara ilaç gibi gelir ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir Ateist kandırılabilir mi?

Hayatta "Ne Olacağımızı Seçmek" gibi bir şeyin olduğuna inanmıyorum.

İnsan ya iyiye ya da kötüye göre "Eğitilir" ve bir akıma "Ait Edilir",

Ya da kendi gerçekliğini ortaya koyar...

Bir İnsan "Ateizm"i seçer mi?

Yoksa "Ateist" olur mu?

Ne olacağımızı seçer miyiz,

Yoksa bugünkü neliğimiz,

Yine bizim kendi yaratımız sonucunda mı olmuştur?

Ya da beynimiz mi yıkanır/eğitilir miyiz?

(biliyorsunuz ki eğitim kötü şeyler öğretmek için de yapılır: savaşçılık, yobazlık, ********** bir eğitim sonunda olur.)

Önünüze karpuz gibi koyup tüm görüşleri:

"-Aha bak bu İslam, bu Hıristiyanlık, şurada Yahudilik var, aha şu Budizm, şuna Deizm diyorlar, şu yanda Ateizm var, şu ise Agnostisizm... Seç beğen al!" diye önümüze mi koyuyorlar?

Sonra biz gelip başlarına:

"-Şu biraz riyakarmış, şunun sevgisi az, şunda acımasızlık var, bunun gözü işte aklı oynaşta, bu bilmem ne demiş, cart olmuş, curt olmuş" diye teker teker deneyip seçiyor muyuz?

Kusura bakmasın kimse ben böyle seçimlerin "Ait olma" güdüsü ile yapıldığını düşünüyorum...

Olması gereken bu da değildir...

Siz düşünürsünüz,

Hayatı anlamlandırırsınız,

Anladıklarınızı tanımlarsınız,

Bildiklerinizle bir bütün oluşturursunuz,

Ve sonunda neliğinizi ortaya koyarsınız...

Ben buna "Değişim" diyorum.

Ve bu süreklilik arzeder...

"Değişebilen" insanlar aslında kendilerine bir ad koymazlar.

Durağan bir doktrine ait olmazlar.

Çünkü kendileri başlı başına bir "Ad"dırlar...

Ve adları ile anılırlar...

Ama önünüze konan karpuzlardan birisini seçme zorunluluğu hissederseniz,

Sonunda o karpuza ait olmak için diğer bilinen gerçekleri göz ardı edersiniz...

Yani siz artık o karpuzlardan birisisinizdir,

"Siz" değilsinizdir...

O yüzden ne bir inançlının,

Ne de bir Ateist'in

Ve ne de herhangi bir kimsenin kandırıldığına inanmıyorum.

Ya eğitilmiştir o fikre sahip bir birey olması için,

Ya da kendi gerçekliğini ortaya koymuştur...

Siz hangisisiniz, dürüst olun!?

Mesela:

Yeni doğan ve zihni bir "tabula rasa" olan bebeğe daha Tanrı korkusunu ve Ezan'ı kazıyoruz...

Nedir bu?

Bebek ilk gelir gelmez bunu yaptığınızda beyninde oluşan ilk sinaps bağları bu oluyor.

Ve ölüme kadar en canlı ses bu kalıyor...

Bu seçimlerinize bir duygulanma bile katar, emin olun...

Ya da başka bir örnek:

Tanrı ile hesaplaşmak...

Var olduğunu içinde hisseden, ancak dışa vurumu "Tanrı tanımazlık" olan insanları düşünün?

Yok mu?

Ben çok tanıdım...

Sırf hazları daha tatminkar ve hiç bir "engelleyici" ve "vicdani rahatsızlık verici" olmadan yaşayabilmek için

İçinde bir duygulanma olarak var olan "Tanrı" inancını yaşattığı halde, dışta bunun aksini savunanları düşünün...

Veyahut başka bir örnek:

Okuma yazma bilmediği halde, "-Kitapta öyle yazıyormuş, hoca dedi!" diyerek,

İnanılmaz bir tevekkül ve şüphesizlik ile yapayanlışlıkları savunabilen,

Temelde duyguları ile temiz, ancak yansımada olumsuz olan eğitilmiş bilmezleri düşünün!

Yani düşünün işte...

İnsanlar dünyaya bakarlar,

Kavrarlar,

Ve, ya bir akıma kapılırlar

Ya da gerçeği görüp kendileri olurlar...

Sokrat bir akıma ait olma zorunluluğu hissetmiş miydi?

Ya Nietczhe?

Veyahut Spinoza?

Shopenhauer?

Freud?

Yunus Emre?

Mevlana?

Hallac?

Tüm büyük düşünürler

Kendi gerçekliklerini ortaya koyabilen "Özgün" ve "Özgür" insanlardan ortaya çıkmıştır.

Diğerleri ise akımların ya da kalıpların süregelenleri olmuştur ve kaybolmuşlardır zamanla.

Demem şudur ki;

Kimin ne kadar kandırıldığı ile ilgilenmeyin...

Önceklikle kendimize soralım:

Ben, bugünkü "Ben" olmam için, bilinç altıma etki edilerek eğitilim mi?

Yoksa bu eğitilmişlikten kurtulup kendi gerçekliğimi ortaya koyabildim mi?

Emin olun ki bu ikisinden başka bir seçenek yok...

Ve;

Kandırma nasıl olur biliyor musunuz?

Bir kimse o asıl gerçeğe ulaşmıştır,

Ve siz onu o gerçekten caydırırsınız...

Ve caydırıcı olarak siz, o kimsenin o tek gerçeğe ulaştığının

O gerçeğin "o Tek Gerçek" olduğunun,

Ve sizin onu bundan caydırdığınızın farkındasınızdır.

Dinsiz arkadaşlar ne kadar reddetse de "Dinler" bazı şeyleri imgeleyerek anlatmıştır bence.

Ve yer yüzünde tek bir "Kandırıcı" vardır, o da Şeytan...

(ki ben bunu bir imge olarak kabul ediyorum)

Şeytan "Gerçeğin" ne olduğunu bilir, ve sizi bundan çevirir...

Kandırmak budur...

"Şeytan" ve "Tanrı" insanın kendisi olduğuna göre,

İnsan sadece kendisini kandırabilir...

"Şeytan" ve "Tanrı" bunu anlatır aslında...

Siz ya "Şeytan" olur işinize gelenlere inanır ve aslında bildiğiniz ve gördüğünüz gerçekliklerinizi reddersiniz,

Ya da o gerçekliğinizi ortaya koyar ve "Tanrı"nın kendisi yani "Kendiniz" olursunuz...

Olay tamamen budur...

Anlayan anlamıştır...

Bir Ateist, bir inançlının inandığını "Doğru" kabul etmedikçe,

Bir inananı kendisine inandırdığında ve Ateist yaptığında

O insanı kandırmış olmaz...

Bunun terside doğrudur...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öyle mantık ve bilgi yoksunu önermelerde bulunuyorsunuz ki, insan nasıl cevap vereceğini şaşırıyor... Sizinkisi, elinde karışık meyve tohumlarını bahçeye serpiştiren birinin, aynı şartlar altında (aynı toprak, aynı sıcaklık, aynı güneş açısı) aynı cins meyve almayı beklemeye benziyor...

"Acaba bu adam benimle dalga geçiyor da, ben de ona göre mi cevap versem" ile, "Yok yok bilgisizliğinden böyle konuşuyor.. Bilgilendirmek lazım" arasında gidip geliyorum... Sonuçta ikincisinde karar kıldım... Sorunuzun cevabını ise aşağıdaki linkte yer alan daha önceki bir yazımda bulabilirsiniz...

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...st&p=196620

Astrolojiye ayırdığınız zamanın 1/10 'unu astronomi bilimine ayırsaydınız, böyle absürd ötesi cümleler kurmazdınız bayım..

Dünya ile bahsettiğiniz Güneş Sistemi elemanlarının ne iç yapıları, ne atmosferleri, ne elementsel yoğunlukları, ne de Güneş kaynaklı etkenler benzerlik göstermektedir... Azıcık izan...

Buzul çağları hakkında bilgi edinmek için şu linkte yer alan bir derlememden faydalanabilirsiniz : http://www.turkish-media.com/forum/index.p...;showentry=2192

Şu an İnsan ile pek çok hayvanın genleri benzerlik göstermektedir. Bunu anlamak için bilim adamı olmaya da gerek yoktur. Yalnızca hayvanlar üzerinde yapılan deneylerden haberiniz olması yeterli.. Örneğin "Fare genleri, insan sağlığına ışık tutacak" başlığına bir göz atabilirsiniz : http://teknoloji.milliyet.com.tr/detay.asp?id=1064

Kopyalamayın efendim o ufak alıntıyı... "Kendi bilgi ve niteliklerini veya mallarını överek karşısındakini kandıran, dolandıran kimse" olduğu defalarca ifşa edilmiş birinin safasatalarını kopyalamayın buraya...

Bilgi sahibi olmadığınız konularda ahkam kesmeye çalışarak düştüğünüz duruma aldırmadan karşınızdakileri kendi durumunuzda göstermeye çalışmak da hoş bir ironi olmuş doğrusu...

Bütün canlıların aynı hücreden evrimleştiğini iddia etmek, en hafif ifadeyle gaflet halidir... Evrim, üç beş kelimeyle geçiştirilemeyecek kadar geniş ve spesifik bir konudur. Lütfen backroundunuzu biraz daha geliştirin...

Sayın hayhak;

Evrim teorisinin uydurma olduğunu kanıtlayacak ilköğretim 1.seviye zeka düzeyine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, bugün pek çok ilimizde bulunan üniversitelerimize müracaat ediniz... Zira biliniz ki, o üniversitelerdeki ve dahi Dünya'nın tüm üniversitelerindeki bilim adamları henüz o zeka seviyesine ulaşabilmiş değiller. Sizin bu zeka seviyenizle ortaya koyacağınız kanıtlarla sizi Nobel'e boğacaklarından emin olabilirsiniz... Böylece İslam'a da büyük bir katkı sağlayarak herkesin "Ahanda evrim yalan... Demek ki biz Adem'den ve Adem'in kaburga kemiğinden olan Havva'dan geldik" diyerek Kelime-i Şahadet getirmelerini sağlar, böylece de cennetin en kral yerindeki köşklerinizi garanti altına alabilirsiniz... Hatta Muhammed'in hayatı boyunca ulaşamadığı sayıya, siz yalnızca ufak bir zek göstergesi ile ulaşabilir ve milyarlarca insanı bir anda Müslüman yapabilirsiniz...

Sayın hayhak;

Kendinize bir iyilik yapın ve bilimsel konuları bilimsel yayınlardan takip edin; ne idüğü belirsiz şahısların saf insanları kandırmak için uydurduğu safsatalardan değil... Eğer tavsiyeme uyarsanız, yukarıdaki paragrafta yazdığınız zırvalıkların bilimle uzaktan yakından alakası olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz...

:lol: baslıyorum sayın yam_yam gene sorular harıc herseyı yazmıs yazıstırmıssınız.ama gene tutarlı olan sonuca bızı ulastıramamıssınız bızım sorumuzu bır tek kıelımeyle anlatayım algı guclugu olabılır.

bılım uzantılar uzerınden sonuca ulasmaya calısıyor bu sebeplede bugune kadar uzantıların dısında fazla bırsey ulunamadı bunların arasındakı bagların bızlerı sonuca ulastıracagına ınanıyoruz sımdı sayın yam_yam

bıze uzantılar dısında bır sey sunun,bunu yapa bılırmısınız? bende bu arada verdıgınız sıtelere bakayım.

gene aynı soruyu soruyorum hep aynısını soruyorum kı bundan baska bır soruya cevap vermeyın cunku genelde boyle yapılıyor.

bılım uzantıların dısında bır gercege ulasa bıldımı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet anlaşıldı ama bu kada uzatmana gerek yoktu,genel hak deyip özetleyebilirdin. Benden sana tavsiye olsun bir dahaki iletilerinde boşuna uzun uzun yazarak kendini yorma.Zira ne yazarsan yaz sonuçta genek hak,ka bağlayacağına göre değilmi?

Öncelikle Sayın hoppa, bu konuda sizden bir tavsiye istediğimi hatırlamıyorum.

Ancak madem ki her nasılsa üzerinize vazife oldu da tavsiye ettiniz,

Aklımda tutmaya çalışacağım...

Ayrıca yazdıklarımın boşuna olduğunu düşünüyor ve ne diyeceğimi madem ki biliyorsunuz

Okumazsınız olur biter değil mi?

Kimsenin başına silah dayayıp zorla okuttuğumu hatırlamıyorum.

Eleştirilerinizi bu şekilde kişiselleştirerek değilde

Daha yapıcı olmak adına yapıp bir fikir beyan ederseniz daha yararlı olur kanısındayım...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca yazdıklarımın boşuna olduğunu düşünüyor ve ne diyeceğimi madem ki biliyorsunuz

Daha yapıcı olmak adına yapıp bir fikir beyan ederseniz daha yararlı olur kanısındayım...

Saygılarımla...

Haklısın, ama unutmaki bende haklıyım. :) İstersen haksızsın de ama o zaman enel hakkı şey pardon genel hakkı çiğnemiş olursun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılarımla...

......... :)

kardesım yazın cok hosuma gıttı, ayrıca bunlardan bır kısmını bende anlatmak ıstıyorum. ama yanlıs anlasılıp nasıl bır tepkıyle karsılasırım bılemıyorum! ama ınce bır yerden bu tarz bır konuya gırmeye hazırlanıyorum. ve destegını esırgemeyecegını umıt edıyorum.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haklısın, ama unutmaki bende haklıyım. :) İstersen haksızsın de ama o zaman enel hakkı şey pardon genel hakkı çiğnemiş olursun.

nedersen de herzaman bu tutumun haksız karsılanacak. cunku tutumun yanlıs! anlatmak ıstedıgını saptırmadan ve konudan uzaklasmadan anlatsan daha ıyı olur. senın ıcın tutarsız kelımelerden uzak dur ve konuyu anlamaya calıs bence arkadasımız,guzel bır yere degınmıstı!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görünen o ki; Açılan bu yeni başlıkta da örneklendiği gibi,

İnançlıların pek çoğunda ateizm ve ateistler hakkında bir türlü aşamadıkları önyargıları var.

Ateistlerin,

" Evreni kim yaratti"

"Hayat neden var ve nasıl başladı",

"Hayatin amacı var mıdır", vs. gibi

önyargılı şartlanmış sorulara cevap vermek zorunda olduğunu düşünüyorlar.

Ateistlerin bu sorulara cevap verme zorunluluğu yoktur.

Ateist olmak için bu tür sorulara cevap vermiş olmak da şart değildir.

Teist arkadaşların anlaması gereken nokta,

Bu sorulara cevap vermek ile ateizm arasında doğrudan bir ilişki olmadığıdır.

Bir kişi, teorik olarak, bu tur sorulara hiçbir somut cevap vermeden de ateist olabilir.

Görünen o ki;

Tipik Teist Önyargılarıyla ateistleri değerlendirmeye çalışan bu arkadaşlar...

Bir soruya cevap vermek ile bir konudaki gerçeği ve doğruyu bulmak arasındaki farkın bilincinde değiller.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Görünen o ki; Açılan bu yeni başlıkta da örneklendiği gibi,

İnançlıların pek çoğunda ateizm ve ateistler hakkında bir türlü aşamadıkları önyargıları var.

Ateistlerin,

" Evreni kim yaratti"

"Hayat neden var ve nasıl başladı",

"Hayatin amacı var mıdır", vs. gibi

önyargılı şartlanmış sorulara cevap vermek zorunda olduğunu düşünüyorlar.

Ateistlerin bu sorulara cevap verme zorunluluğu yoktur.

Ateist olmak için bu tür sorulara cevap vermiş olmak da şart değildir.

Teist arkadaşların anlaması gereken nokta,

Bu sorulara cevap vermek ile ateizm arasında doğrudan bir ilişki olmadığıdır.

Bir kişi, teorik olarak, bu tur sorulara hiçbir somut cevap vermeden de ateist olabilir.

Görünen o ki;

Tipik Teist Önyargılarıyla ateistleri değerlendirmeye çalışan bu arkadaşlar...

Bir soruya cevap vermek ile bir konudaki gerçeği ve doğruyu bulmak arasındaki farkın bilincinde değiller.

sayın gece kusu, eger bu yazdıklarında haklılık payı ıcermek ıstıyorsan ve gorusunun sıddetını bızımle paylasmak ıstıyorsan, teorıyle degıl kanıtla one cıkmalısınız. hıc bır teıst ,hıcbır ateıste gel sana su sırrı gosterecegım demez! hıc kımse sana allahın seklını gosteremez.ama ısımlerının varlıgını ve bunların ıfadelerını gostere bılır.ama bunlar algıdırlar.yanı algılaya bılen, ısteyen algılar.ama ateıstler bır cok seyı savunur ve hıc bır kanıtları yoktur! ve ateızm bılımı kullanmaya calısır.ama bılımın umrunda degıldır.ve bilimsel bile bir kanıt yoktur!sız somutluktan yanasınızdır ama somut bır delılınız kesınlıkle bulunmamakta,sadece olabılırlerle,tesadufi dengelerle,sadece ve sadece idda edersiniz,otesı ve gerısı sızın bılecegınız teorılerdır kı, bunu yazan sızlersınız.kanıtınız yoksa savundugunuz sey tumuyle yok olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın gece kusu, eger bu yazdıklarında haklılık payı ıcermek ıstıyorsan ve gorusunun sıddetını bızımle paylasmak ıstıyorsan, teorıyle degıl kanıtla one cıkmalısınız. hıc bır teıst ,hıcbır ateıste gel sana su sırrı gosterecegım demez! hıc kımse sana allahın seklını gosteremez.ama ısımlerının varlıgını ve bunların ıfadelerını gostere bılır.ama bunlar algıdırlar.yanı algılaya bılen, ısteyen algılar.ama ateıstler bır cok seyı savunur ve hıc bır kanıtları yoktur! ve ateızm bılımı kullanmaya calısır.ama bılımın umrunda degıldır.ve bilimsel bile bir kanıt yoktur!sız somutluktan yanasınızdır ama somut bır delılınız kesınlıkle bulunmamakta,sadece olabılırlerle,tesadufi dengelerle,sadece ve sadece idda edersiniz,otesı ve gerısı sızın bılecegınız teorılerdır kı, bunu yazan sızlersınız.kanıtınız yoksa savundugunuz sey tumuyle yok olur.

Sayın Hayhak;

Haklılık payı peşinde olunmadığını, kanıtlar peşinde olunmadığını...

Başlığı açarak soruları soranın ve yanıtlarını isteyenin siz olduğunu

Bu nedenle "bunu yazan sizlersiniz" ifadenizin geçersiz olduğunu,hatırlatmak isterim...

Ne zaman inançlı bir arkadaş yüzyıllardır diğerlerinin de yaptığı gibi inancına karşı rakip olarak gördüğü...

Ne olduğunu tam olarak kavrayamadığı halde ön kabullerine dayalı değerlendirmeler...

Yada kulaktan dolma söylentiler üzerine Ateizm yada ateist hakkında görüş belirtse...

Ya da forumlarda da sık sık rastlandığı gibi bu konuda bir başlık açılsa..

Ya da birine ateist olduğunuzu söylediğinizde...

Gelen ilk sorulardan biri "Peki o zaman evreni kim yarattı?" v.s. gibi önyargı dolu, şartlanmış bir sorudur.

Ardından sizin de yaptığınız gibi ahkam kesmeye kadar uzanan yaklaşımlarla yanıtlar ve kanıtlar istenir

Oysa; bakış açınız neye dayanırsa dayansın, şurası bir gerçek ki, herhangi bir konuda verilecek olan yanıtlar,

O konudaki somut gerçek ile örtüşmek zorunda değildir.

O konudaki somut gerçek henüz dünya üzerinde hiçkimse tarafından bilinmiyor olabilir.

Ya da biliniyor ama siz bilmiyor olabilirsiniz.

Ya da kısmen biliniyor, fakat siz kendi verdiğiniz yanıtlarda boşlukları doldurup,

Bu yanıtını tamamen veriyor olabilirsiniz.

Bir soruya verdiğiniz yanıt, sizin o konudaki delilsiz inancınıza dayanıyor olabilir,

Ya da bir bilimsel gerçeğe dayanıyor olabilir,

Günlük hayatta yaşanan tecrübeler sonucu edinilen önyargılara dayanıyor olabilir,

Ya da bir bilimsel hipoteze dayanıyor olabilir,

Biraz delillerle desteklenmiş, teori mertebesine ulaşmış bir fikre dayanıyor olabilir.

Ya da ailenizden, öğretmeninizden, camide vaaz veren hocadan duyup hazır olarak aldığınız

ve sorgulamadan kabul ettiğiniz bilgilere dayanıyor olabilir.

Ya da kendi kafanızda bazı delillere dayandığına inandığınız,

ama aslında zayıf bir bilimsellik içeren bir yöntem uygulamanız yüzünden aslında geçerli bir şekilde kanıtlamadığınız,

fakat bu durumun farkında olmadığınız bazı fikirlerinize dayanıyor olabilir.

Bir konuda kendi tavrınızın ne olduğunu ve hangi tür dayanağa dayanarak bu yanıtını verdiğinizi dürüst bir şekilde analiz etmediğiniz takdirde,

hem temel konularda, hem de çok daha basit konularda sıkça yanılmaya mahkûm olursunuz.

Özellikle de en temel felsefi konularda,

İnsanlığın (1400 yıl öncesi) ve de bugünkü aşamasında verilen yanıtların henüz tam olmadığını,

Dünya üzerinde bu konularda son sözü söylemeye kimsenin otoritesi olmadığını,

açıkça bu soruların henüz yanıtsız olduğunu, olabileceğini anlamak ve bu gerçeği kabullenmek zorundasınız.

Bu durum, bu konularda bir inancınız, kabulünüz ya da fikriniz olmaması gerektiği anlamına gelmez.

Ama fikriniz ne olursa olsun, bunun dayanağının ne olduğunu iyi analiz etmeniz

Ve bu fikirlerinizi mutlak gerçekler olarak lanse etmemeniz ( Ve DAYATMAMANIZ ) gerekir.

Bilinçli ateist, kişisel fikirler ile mutlak doğrular arasındaki farkın bilincindedir.

Dürüstçe cevap verebileceği soruların neler olduğunu bilir ve söyler.

Yanıt veremeyeceği, ya da verse bile bu yanıtın şüpheli, ya da kanıtsız olduğu durumların da genellikle bilincindedir.

Bu farkın bilincinde olmamak,

Genellikle birbiriyle çelisen farklı fikirler ve açıklamalar sunarak, tutarlı ve objektif bir tavır içinde olamayan.

"koşulsuz şartsız ön kabullere dayalı düşünce yapısına sahip" inançlılara özgü bir durumdur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Genellikle birbiriyle çelisen farklı fikirler ve açıklamalar sunarak, tutarlı ve objektif bir tavır içinde olamayan.

"koşulsuz şartsız ön kabullere dayalı düşünce yapısına sahip" inançlılara özgü bir durumdur.[/b]

***[/size][/font]

sayın GeceKuşu;

bi karara varmanız gerekiyor sanırım.yoksa cümlelerinideki çelişki ve hitamlarınız gözler önünde kalacaktır..

bir cümlenizde farkli fikirler ve açıklamalar ile tutarlı ve objektif olamayan inananlar..bir cümlenizdede koşulsuz şartsız ön kabulle dayalı düşünceleri olan inananlar...

hangisi oluyor inananlar karar vermeniz gerekir...

selam ile...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah ın yoldan saptırıp hidayete erdirmediği kişileri sizmi yola getireceksiniz siz ne derseniz diyin onlar duymaz işitmez görmezler biz onların kalplerine müühür vuduk. KURBAN OLDUĞUM RABBİM ne güzel açıklamış iste siz istesenizde istemesenizde allah nurunu tamamladı. sizin hoşunuza gitmeyip akla suç attığınız yaradan gerçekten var. ve Rabbime sonsuz slm olsun o hakimdir tam hikmet ve hüküm sahibidir. sameddir,kaddustür,ve nice güzel isimleri var kurban olayım ben senin yoluna güzel mevlam. inşallah sana kavuşacağız kıyamet pek yakın. sana sonsuz hamdusenalar olsun. peygamberin hz muhammed mustafa(s.av.) slm olsun. bu kulun sana kurban olsun yüceler yücesi kainatın sahibi ulu Rabbim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah ın yoldan saptırıp hidayete erdirmediği kişileri sizmi yola getireceksiniz siz ne derseniz diyin onlar duymaz işitmez görmezler biz onların kalplerine müühür vuduk. KURBAN OLDUĞUM RABBİM ne güzel açıklamış iste siz istesenizde istemesenizde allah nurunu tamamladı. sizin hoşunuza gitmeyip akla suç attığınız yaradan gerçekten var. ve Rabbime sonsuz slm olsun o hakimdir tam hikmet ve hüküm sahibidir. sameddir,kaddustür,ve nice güzel isimleri var kurban olayım ben senin yoluna güzel mevlam. inşallah sana kavuşacağız kıyamet pek yakın. sana sonsuz hamdusenalar olsun. peygamberin hz muhammed mustafa(s.av.) slm olsun. bu kulun sana kurban olsun yüceler yücesi kainatın sahibi ulu Rabbim.

Allah'ın ne gibi bir çıkarı var, bazı insanları kendi yolundan saptırıp hidayete erdirmemezlikle?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın GeceKuşu;

hangisi oluyor inananlar karar vermeniz gerekir...

Sayın sade biri;

O paragrafı birlikte tekrar ele aldığımızda,

çelişki olmadığı ve genelleme yapılarak kimsenin itham edilmediğini ortaya çıkarabiliriz...

Ayrıca herhangi bir ithamın tarafımdan yapılmamasına karşın,

İnançlı olduğunu söyleyen arkadaşların yazıları tekrardan gözden geçirilirse,

yakıştırma ve değerlendirme yanlışlarının neler olduğu ve kimler tarafından yapıldığını gözlemliyebiliriz...

Paragrafın bütününde şunlar ele alınmıştı...

Bilinçli ateist, kişisel fikirler ile mutlak doğrular arasındaki farkın bilincindedir.

Dürüstçe cevap verebileceği soruların neler olduğunu bilir ve söyler.

Yanıt veremeyeceği, ya da verse bile bu yanıtın şüpheli, ya da kanıtsız olduğu durumların da genellikle bilincindedir.

"koşulsuz şartsız ön kabullere dayalı düşünce yapısına sahip" inançlılara özgü bir durumdur.

Aslında yazının bütününü bir arada anlamlandırmak gerekiyor...

Çünkü sizin üzerinde durduğunuz kısımı daha iyi kavramak için,

bir öncesinde anlatılmaya çalışılan şu ifadeleri göz ardı edemeyiz...

"Ama fikriniz ne olursa olsun, bunun dayanağının ne olduğunu iyi analiz etmeniz

Ve bu fikirlerinizi mutlak gerçekler olarak lanse etmemeniz ( Ve DAYATMAMANIZ ) gerekir."

Bütünü bir arada ele alıp değerlendirebilirsek,

Anlatılmaya çalışılan "kişisel fikirler ile mutlak doğrular arasındaki farkın" önemi ifade ediliyor...

Bu farkın bilincinde olabilmenin tutarlı ve objektif olabilmemize etkisi vurgulanıyor...

Sizin çelişki ve itham olarak değerlendirdiğiniz kısım bütünden ayrı olarak değerlendirilse bile

İfade ettiğiniz çıkarım hatalı olur.. "Karar verin" ifadesi yerinde bir soru olmaz...

Çünkü orada "kişisel fikirlerle mutlak doğrular" arasındaki farkın bilincinde olamayanların...

"çelisen farklı fikirler ve açıklamalar sunarak, tutarlı ve objektif bir tavır içinde olamadıkları..."

"koşulsuz şartsız ön kabullere dayalı düşünce yapısına sahip oldukları " vurgulanıyor...

Ayrıca bahsi geçen kişileri tüm inançlılar olarak ele almanız değerlendirme hatası olur...

ifade edilenleri tekrar ele alıp bu bakış açısıyla değerlendirirseniz,

hangi inançlı yada kişilerden söz edildiği anlaşılacaktır sanıyorum...

Eğer anlaşılmasında zorluk yaratıyorsa İnançlı yerine (Kişiler) diyerek daha anlaşılır kılabiliriz...

"Kişisel fikirler ile mutlak doğrular arasındaki farkın bilincinde olmak gerekir..."

Genellikle "birbiriyle çelisen farklı fikirler ve açıklamalar sunarak, tutarlı ve objektif bir tavır içinde olamayan."

"koşulsuz şartsız ön kabullere dayalı düşünce yapısına sahip" Kişilere özgü bir durumdur...

Yanlış anlaşılma ve değerlendirmelerin ortadan kalktığını, kendimi ifade edebildiğimi Umuyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ın ne gibi bir çıkarı var, bazı insanları kendi yolundan saptırıp hidayete erdirmemezlikle?

allah bız ıstemeden dıyor sayın mukı, yanı hıc kımse kımseyı bosa zorlamasın! bız ıstemedıkce bırsey olmaz. en buyuk ırade benım dıyor..yeterlıdır sanırım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın sade biri;

O paragrafı birlikte tekrar ele aldığımızda,

çelişki olmadığı ve genelleme yapılarak kimsenin itham edilmediğini ortaya çıkarabiliriz...

.

.

.

Ayrıca bahsi geçen kişileri tüm inançlılar olarak ele almanız değerlendirme hatası olur...

ifade edilenleri tekrar ele alıp bu bakış açısıyla değerlendirirseniz,

hangi inançlı yada kişilerden söz edildiği anlaşılacaktır sanıyorum...

Eğer anlaşılmasında zorluk yaratıyorsa İnançlı yerine (Kişiler) diyerek daha anlaşılır kılabiliriz...

Yanlış anlaşılma ve değerlendirmelerin ortadan kalktığını, kendimi ifade edebildiğimi Umuyorum...

buladar yazı yazmıssınız ellerınıze saglık sayın gecekusu ama sıze bırkac sorum var sımdı cevaplarsanız sevınırım.

mutlak dogru nedır?

butun bunları savunurken hangı mutlak dogruya gore yazıyorsunuz?

bunlar kısısel mutlak dogrularınızmı yoksa olması gereken evrensel mutlak dogrularmı?

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

buladar yazı yazmıssınız ellerınıze saglık sayın gecekusu ama sıze bırkac sorum var sımdı cevaplarsanız sevınırım.

mutlak dogru nedır?

butun bunları savunurken hangı mutlak dogruya gore yazıyorsunuz?

bunlar kısısel mutlak dogrularınızmı yoksa olması gereken evrensel mutlak dogrularmı?

saygılar...

Bir soru sormadan önce yazılanların ne anlatmak istediğini, içeriğini kavramanız gerekiyor...

Tekrar anlamak kaygısıyla okuduğunuzda sorunuzun ne kadar havada kaldığını anlayacağınızı umuyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaslar gecenlerde cok eskı forumları gezıyordum orda arkadasın biri birsey yazmıs ve dıkkatımı cektı buraya aklımda kalan kadar aktaracagım.

bır ateıstı kandırmak ıstıyorsanız bır kac guzel ressama resım cızdırmenız yeterlıdır.

darvının evrım teorısı resmı ınsanın maymundan ınsan olusumu resmı.(ornek olarak)

bır ateıstı kandırmak ıstıyorsanız bır labaratuarda bıraz kemıklerı sekıllendırıp guclu topraklarda eskıtebılırsınız(kı acıklandı bunlar adamlar fosıllerı kendılerı yapıyormus)

bır dunya bu zamana kadar gelmesı ımkansız fosıller(ornek olarak)

bır ateıstı kandırmak ıstıyorsanız sımdılık bukadarı yeter devamında teorılere gelecegız.

saygılar

din inanç sistemıdır,kimse kandırılamaz..birşeyi bilmek vardır,bırde inanmak vardır..ikisi bırbırınden farklıdır,ben harhengibirşeyi bilebılırım ama inanmam aynı ölçüde kolay olmayabilir..

o nedenle kandırılmak deyimi basıt bır deyim inancı açıklamak için...kimse kandırılamaz kimse kanmaz,bu kişinin bildikten sonra kendı ıradesı ile yapacağı bir eylemdir;''inanmak''

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.