Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Nur Suresi 3. Ayet

obscuritycode2a

Önerilen İletiler

Slm arkadaşlar siteyi rastgele buldum ve iyi tartışmaların oldugunu görünce üye olmak istedim.Uzun bi zaman önce ateist oldum eskiden bende birçok insan gibi müslümanım der geçerdim.Artık birşeyleri adam akıllı araştırmaya ve sorgulamaya karar verdim bu yolun 2 farklı sonu var biri aynen ateist olarak kalmak ve hayatını kendi kurallarına göre şekillendirmek bir diğeri sıkı bir inanan büyük ihtimalle sıkı bir müslüman olmak.Ama ikincisi bana çok ama çok uzak görünüyor.

Google da da arattım ama hiçbiyerde bulamadım ve hiçkimseyi de tartışırken görmedim.Belki forumda yada başka sitelerin forumlarında verilmiştir ama ben bilmiyorumdur.Neyse fazla uzatmadan konu Nur Suresi 3. ayet. (Nedense birçok kişi Kuran'da hiçbir çelişki ve hata olmadıgını savunur durur ve şimdiye kadar da hiçbirinin samimiyetine inanmadım)

Nur Suresi 3. Ayet (Diyanet Meali'nden)

"Zina eden erkek ancak, zina eden veya Allah'a ortak koşan bir kadınla evlenir. Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah'a ortak koşan bir erkek evlenir. Bu mü'minlere haram kılınmıştır. "

Mantıklı bir şekilde bunu okuyunca ayette sizce de günümüze uyuşmayan saçma bir yargı görmüyor musunuz?

Zina eden erkek ancak, zina eden veya Allah'a ortak koşan bir kadınla evlenir

En basitinden ülkemizden örnek vermek gerekirse evlenmeden önce zina eden yüzbinlerce erkek vardır.Dürüst olmak gerekirse çoğumuzun babası evlenmeden önce genelev tecrübesi yaşamış ya da başka yollardan biriyle cinsel ilişkiye girmiştir.Ama kadınlar için aynı şey pek de yaygın değildir,geleneksel olarak Türk kadını eve kapatılmıştır ve günü geldiğinde ya görücü usulüyle evlenir yada kendileri eşlerini bulurlar.Ayetin çürütülmesi yolunda spesifik bir örnek vermek gerekirse uzaktan bir akrabam zamanında birçok kızla cinsel ilişkiye girdi ama evleneceği zaman bir ilçeden 19 yaşında dindar türbanlı bir kız aldı çünkü oğlanın anası ve babası dindar kökene sahiptiler.Yani zina etmiş bir müslüman (kendisine sorsan müslümanım der), zina etmemiş Allah'a ortak koşmamış dindar kökene sahip bir aileden gelen türbanlı bir kızla evlendi.Birçok erkeğin zina ettiği gerçeğini kabullendikten sonra zina etmeyen kadınlarla evlenmeleri sizce de tanrının Kuran'da belirttiği ayeti çürütmez mi? Yada tanrının kusursuz olduğunu veya olabileceğini düşünürsek, Kuran başkaları tarafından mı yazılmıştır?

Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah'a ortak koşan bir erkek evlenir.

Bu aslında ilk olanına göre biraz daha nadir görülen bir şey.Zina eden kadın örneği ülkemizde de artmaktadır zamanla toplumun değerleri değişmeye başlamakta ve daha modern ve sıkı kuralların olmadığı toplumlarda evlilik öncesi cinsel deneyimler de diğer toplumara göre fazla görülmektedir.Türkiye nin de özellikle kozmopolit şehirlerde toplum değerlerinin bi değişikliğe uğradığını düşünürsek,kadınların da cinsel deneyimler yaşadığı gerçeğini bi kenara atamayız.Peki zina etmiş bir kadın nasıl oluyor da zina etmemiş biriyle evlenebiliyor? En basit örneği bazı kızlar (tanıdığım ve bazen de duyduğum) evlenmeden önce kızlık zarlarını diktirirler ve evlilikten sonra gerdeğe (biraz garip bi kelime ;) ) sanki hiçbirşey yokmuş gibi girerler buldukları erkekler de içine kapanık daha önce hiçbir kızla içli dışlı olamamış olabilirler.Örneğin,eski çıktığım kız benden önce de çok ilişki yaşamıştı benleyken de ama benden sonra çıktığı ve büyük ihtimalle evleneceği çocuk oldukça masum,ağzından zorla söz alabileceğiniz birisi.Yada başka bir örnek,zamanında Eskişehir'den başkalarıyla ilişkiye girmiş olan bir kızın İzmir'den oldukça çekinik,asosyal tipli biriyle evlendiğini gördüm.(Belki de kimileri için utanç verici olabilir ama gerçeklerle yüzleşmek en iyisidir) Bu da daha önce zina yapmış bir kadının,zina yapmamış biriyle evlenebileceğine küçük bir örnektir.

Peki zinadan kasıt ne? Eğer arada evlilik bağı olmadan cinsel ilişkiye girmekse yukarıda verdiğim 2 farklı durum Kuran'daki ayetin yanlış olduğunu göstermektedir.Diğer taraftan zinadan kasıt,göz zınası,dokunma zinası (oflu hoca örnekleri :lol: ) gibiyse zina yapmış kadın ve erkek sayısı katlanarak gelmeye başlar.Zinanın kelime anlamı ayeti bir o kadar da diplere atabilir.

Bu mü'minlere haram kılınmıştır.

Peki bundan asıl kasıt ne? Zina yapmak mı müminlere haram kılınmıştır yoksa zina yapmış bir tarafın Islam dilinde temiz bir tarafla evliliği mi haram kılınmıştır? Birinciyi düşünürsek haram olan bir şeyi müslümanların yapmış olması onların günah işlediğini ispatlar.İkinciyi düşünürsek (burası kırılma noktası :P ) eğer karşı tarafın zina yapmış olduğunu bilmiyorsan (ki büyük ihtimalle bilmiyorsun) haram olan bir evliliği bilinçsizce yapmış olursun yada o tür bir evlilik tanrı tarafından haram kılınmışsa tanrının bunu engellemesi beklenir halbuki tanrı tarafından böyle bir adım maalesef gelmedi görünüşe göre de gelmeyecek.

Son olarak zina edenler zaten müslüman değildir diyebilirsiniz.Ama unutmayın ki zina yapmak dinden çıkarmaz müslüman olduğunuz gerçeğini yok etmez.Zina etmek Islamiyet'e göre büyük günahtır ve cezası başkalarının sırtınıza 70-100 değnek vurması yada recm denilen şeyle taşlayarak sizi öldürmesidir.

Bu konuda Müslüman olan arkadaşların fikirlerini duymak her zaman benim için yeni birşeyler öğrenmek olacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle hoşgeldin 2a.(Daha kolay bi isim alsaydın keşke).Bu forum iyi bir seçim, çok şey öğrenebilirsin.

Zina yapmak zaten yasak ,cezası 100 vuruş. Madem zina yaptın, bi suç işledin temiz bir müminle evlenmen de yasak.

Diyor ki " Zina yapan erkek veya kadın, ancak ve ancak kendisi gibi zina yapan veya şirk koşan biriyle nikahlanabilir." Bunun aksi haramdır,diyor. Özetle kirliyle kirli,temizle temiz evlenebilir.Senin verdiğin örneklerdeki insanlar yasaklanan şeyi yapıyorlar,yani günah işliyorlar.Bilerek veya bilmeyerek.

Her ne kadar müslüman arkadaşlar cevaplasın dediysen de...

Takıldığın sadece bu sure mi? Benim o kadar çok ki!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Slm arkadaşlar siteyi rastgele buldum ve iyi tartışmaların oldugunu görünce üye olmak istedim.Uzun bi zaman önce ateist oldum eskiden bende birçok insan gibi müslümanım der geçerdim.Artık birşeyleri adam akıllı araştırmaya ve sorgulamaya karar verdim bu yolun 2 farklı sonu var biri aynen ateist olarak kalmak ve hayatını kendi kurallarına göre şekillendirmek bir diğeri sıkı bir inanan büyük ihtimalle sıkı bir müslüman olmak.Ama ikincisi bana çok ama çok uzak görünüyor.

.

.

.

Son olarak zina edenler zaten müslüman değildir diyebilirsiniz.Ama unutmayın ki zina yapmak dinden çıkarmaz müslüman olduğunuz gerçeğini yok etmez.Zina etmek Islamiyet'e göre büyük günahtır ve cezası başkalarının sırtınıza 70-100 değnek vurması yada recm denilen şeyle taşlayarak sizi öldürmesidir.

Bu konuda Müslüman olan arkadaşların fikirlerini duymak her zaman benim için yeni birşeyler öğrenmek olacaktır.

Foruma hoşgeldin arkadaş.İstersen önce sana bu ayeti rasyonelleştirebilmek için bir müslüman gibi günümüze uygun bir şeklide açıklayayım Zira müslüman iken benimde çok başımı ağrıtıyordu bu ayet en sonuda şu şeklilde kılıf buldum. Sanırım müslümanlarında hoşuna gidecek.

Malum, arada bir kapkaççılık yapan ile profesyonel banka hırısızlarını aynı kefeye koymek mümkün değildir.Dolayısıyla arada bir zina eden ile bu işi meslek haline getirenlarde aynı değildir. Eğer ayeti dar bir bakışla ele alırsak evine kızını istemeye gelen damat adayına bakire olup olmadığı sorulursa bu o insanı rencide eder,aradaki tüm duygusal bağları kopartır,toplum arasında kin ve nefretin yayılmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı mit ajanı gibi insanların gizli kusurlarını araştırmaya sevkederki bu zaten kuranda yasaklanmıştır.

Öyleyse bu ayette kastedilen bu işi alenen meslek haline getirenler olabilir. Şimdi bu anlayışa göre ayeti yazalım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle hoşgeldin 2a.(Daha kolay bi isim alsaydın keşke).Bu forum iyi bir seçim, çok şey öğrenebilirsin.

Zina yapmak zaten yasak ,cezası 100 vuruş. Madem zina yaptın, bi suç işledin temiz bir müminle evlenmen de yasak.

Diyor ki " Zina yapan erkek veya kadın, ancak ve ancak kendisi gibi zina yapan veya şirk koşan biriyle nikahlanabilir." Bunun aksi haramdır,diyor. Özetle kirliyle kirli,temizle temiz evlenebilir.Senin verdiğin örneklerdeki insanlar yasaklanan şeyi yapıyorlar,yani günah işliyorlar.Bilerek veya bilmeyerek.

Her ne kadar müslüman arkadaşlar cevaplasın dediysen de...

Takıldığın sadece bu sure mi? Benim o kadar çok ki!

Halkalıyıldız,ayete farklı bir yorum getirdiğin için teşekkür ederim.Bu şekilde daha önce düşünmemiştim yani zina eden birinin zina etmiş biriyle evlenmesi öngörülmüş ve aksini yapanın günaha gireceği söylenmiştir.Ama sence de bu acımasız bir yargı değil mi? Yani zamanında zina yaptın ama evleneceğin zaman aşık olduğun (zina yapmamış) kişiyle hayatını paylaşmaya hazır olduğun halde bu yasaklı ve o kişiyle mutlu olman tanrısal anlamda engellenmiş. Garip!

Bana göre zinayı çok da abartmamaları gerekir tabi bu uzun süren tartışmalara yol açabilir ama kişisel görüşüm evlilik öncesinde başkalarıyla cinsel ilişki yaşamış olmak kimsenin insani değerini düşürmez diye düşünüyorum. Evleneceğin kişiyle tanıştığın günden önceki devrede şahsın hareketlerinden ve kararlarından sen sorumlu olamazsın evlilikten sonra ki sorumluluğun hayat arkadaşına sadık kalmaktan ve onu sevmekten geçer.Ama ne dersem diyim Islam dinindeki tanrının görüşleri benden çok daha farklı..

Takıldığım başka surelerde var ama onları bu konu altında tek tek açıklamak çok uzun sürebilir.En kısa bir örneği tanrı katındaki bir günün dünyamızdakine kıyasla ne kadar olduğudur.

Hac Suresi 47. Ayet; " Bir de senden acele azap istiyorlar. Halbuki Allah asla va'dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir. "

Secde Suresi 5. Ayet; " Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde ona yükselir. "

Mearic Suresi 4. Ayet; " Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir. "

Tanrı nezdinde 1 gün 1000 yıla mı denk geliyor yoksa 50000 yıla mı?

Bir diğeri şirk konusu..Allah şirk (ortak koşma) i affeder mi affetmez mi?

Nisa Suresi 48. Ayetten bir cümle; "Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz."

Yine aynı surenin 153. ayetinden bir kısım; "Sonra kendilerine apaçık deliller gelmesinin ardından (tuttular) buzağıyı tanrı edindiler. Biz bunu da affettik ve Mûsâ'ya apaçık bir güç ve yetki verdik. "

Ben yaz yaz bitiremem galiba gecenin bu vaktinde çok uzun ve zahmetli bir iş olacak.O yüzden en kısa olanlardan yazdım.Seninkiler nelerdir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bismillahirrahmanirrahim

“NUR SURESİ”

3 - Zina eden erkek, zina eden veya müşrik olan bir kadından başkası ile evlenemez; zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya müşrik olan erkek evlenebilir. Bu, müminlere haram kılınmıştır.

Mantıklı bir şekilde bunu okuyunca ayette sizce de günümüze uyuşmayan saçma bir yargı görmüyor musunuz?

Zina eden erkek ancak, zina eden veya Allah'a ortak koşan bir kadınla evlenir

En basitinden ülkemizden örnek vermek gerekirse evlenmeden önce zina eden yüzbinlerce erkek vardır.Dürüst olmak gerekirse çoğumuzun babası evlenmeden önce genelev tecrübesi yaşamış ya da başka yollardan biriyle cinsel ilişkiye girmiştir.Ama kadınlar için aynı şey pek de yaygın değildir,geleneksel olarak Türk kadını eve kapatılmıştır ve günü geldiğinde ya görücü usulüyle evlenir yada kendileri eşlerini bulurlar.Ayetin çürütülmesi yolunda spesifik bir örnek vermek gerekirse uzaktan bir akrabam zamanında birçok kızla cinsel ilişkiye girdi ama evleneceği zaman bir ilçeden 19 yaşında dindar türbanlı bir kız aldı çünkü oğlanın anası ve babası dindar kökene sahiptiler.Yani zina etmiş bir müslüman (kendisine sorsan müslümanım der), zina etmemiş Allah'a ortak koşmamış dindar kökene sahip bir aileden gelen türbanlı bir kızla evlendi.Birçok erkeğin zina ettiği gerçeğini kabullendikten sonra zina etmeyen kadınlarla evlenmeleri sizce de tanrının Kuran'da belirttiği ayeti çürütmez mi? Yada tanrının kusursuz olduğunu veya olabileceğini düşünürsek, Kuran başkaları tarafından mı yazılmıştır?

,,,,,………………………..

Uzaktan akrabanın cinsel ilişkiye girdiği kişiler (müşrike’midir) şimdi “MÜŞRİK” ne demektir bir bakalım. ( "Ortak (şirk) koşan" kimse. Kelimenin kökünü "ortak koştu" manasını taşıyan eşreka mazi fiili meydana getirir. Bu kelime if'âl bâbındandır ve müşrik kelimesi de eşreka fiilinin ismi failidir. İslami istilahta şirk, Allah Teala (c.c.)'ya inanmakla birlikte, kudret ve kuvvette ona denk başka Allahların da var olduğunu kabul etmek demektir.) Bu itibarla Zina yapan kişi veya kişiler eğer (müşrik veya müşrike) değilse ağır bir günah işlerler fakat “İSLAMDAN” çıkmazlar birde akraba cinsel ilişkiye girdiği kişilerle evlenmişmi yok demekki kişisel günah işlemiş sorun onun. Evet Ülkemiz insanları (kadın ve erkek) bilhassa kadın ve kızlar “Müşrike” değildir ve zamanı geldiğindede geleneklere göre evlenir.

Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah'a ortak koşan bir erkek evlenir.

Bu aslında ilk olanına göre biraz daha nadir görülen bir şey.Zina eden kadın örneği ülkemizde de artmaktadır zamanla toplumun değerleri değişmeye başlamakta ve daha modern ve sıkı kuralların olmadığı toplumlarda evlilik öncesi cinsel deneyimler de diğer toplumara göre fazla görülmektedir.Türkiye nin de özellikle kozmopolit şehirlerde toplum değerlerinin bi değişikliğe uğradığını düşünürsek,kadınların da cinsel deneyimler yaşadığı gerçeğini bi kenara atamayız.Peki zina etmiş bir kadın nasıl oluyor da zina etmemiş biriyle evlenebiliyor? En basit örneği bazı kızlar (tanıdığım ve bazen de duyduğum) evlenmeden önce kızlık zarlarını diktirirler ve evlilikten sonra gerdeğe (biraz garip bi kelime ) sanki hiçbirşey yokmuş gibi girerler buldukları erkekler de içine kapanık daha önce hiçbir kızla içli dışlı olamamış olabilirler.Örneğin,eski çıktığım kız benden önce de çok ilişki yaşamıştı benleyken de ama benden sonra çıktığı ve büyük ihtimalle evleneceği çocuk oldukça masum,ağzından zorla söz alabileceğiniz birisi.Yada başka bir örnek,zamanında Eskişehir'den başkalarıyla ilişkiye girmiş olan bir kızın İzmir'den oldukça çekinik,asosyal tipli biriyle evlendiğini gördüm.(Belki de kimileri için utanç verici olabilir ama gerçeklerle yüzleşmek en iyisidir) Bu da daha önce zina yapmış bir kadının,zina yapmamış biriyle evlenebileceğine küçük bir örnektir.

Peki zinadan kasıt ne? Eğer arada evlilik bağı olmadan cinsel ilişkiye girmekse yukarıda verdiğim 2 farklı durum Kuran'daki ayetin yanlış olduğunu göstermektedir.Diğer taraftan zinadan kasıt,göz zınası,dokunma zinası (oflu hoca örnekleri ) gibiyse zina yapmış kadın ve erkek sayısı katlanarak gelmeye başlar.Zinanın kelime anlamı ayeti bir o kadar da diplere atabilir.

Çok doğru “Zina eden bir kadınla (görerek bilerek) ancak o mizaçta olan bir adam evlenir hayırlı evlenmeler. Kızlık zarlarını diktiren kızlar değişen toplum değerlerinden nasiplenmiş olmasın sakın modern olması dolayısı ile cinsel deneyimlerinin tadına varmış üstelik kozmopolit’li burada verilen en son yorum “ hiçbir şey YOKMUŞ,OLAMAMIŞ, OLABİLİRLER” evvela verilen örnekler tanıdığım biri, akraba,İzmirde, eşkişehirde sanki birebir yaşamış gibi anlat sonrada mış,miş,lar,ler. Sonra Zina yapmış,yapmamış asıl olan zinayı meslek edinmişmi yani “MÜŞRİKE”mi konu o. Zina göz zinası,dokunma zinası,sıkıştırma zinası burada kozmopolit takılırsan bir şey yok nasılsa toplum değerleri değişiyor birde “KASIT” unsuru var ve zinanın kelime anlamı ise cinsel ilişkiyi kapsar göz,dokunma zinası bir önlemdir “kötü bakma,kötü niyetle dokunma gibi”

Bu mü'minlere haram kılınmıştır.

Peki bundan asıl kasıt ne? Zina yapmak mı müminlere haram kılınmıştır yoksa zina yapmış bir tarafın Islam dilinde temiz bir tarafla evliliği mi haram kılınmıştır? Birinciyi düşünürsek haram olan bir şeyi müslümanların yapmış olması onların günah işlediğini ispatlar.İkinciyi düşünürsek (burası kırılma noktası ) eğer karşı tarafın zina yapmış olduğunu bilmiyorsan (ki büyük ihtimalle bilmiyorsun) haram olan bir evliliği bilinçsizce yapmış olursun yada o tür bir evlilik tanrı tarafından haram kılınmışsa tanrının bunu engellemesi beklenir halbuki tanrı tarafından böyle bir adım maalesef gelmedi görünüşe göre de gelmeyecek.

Burada Müslümanın haram olan bir şeyi işlemesi onun günah işlediğini ispatlar yazılmış "DOĞRUDUR" peki bundan asıl kasıt ne demek "NE" zina yapan müminler günah işler ve haramdır müslümanın "MÜŞRİK,MÜŞRİKE" ile evlenmesi yasaktır.

Karşı tarafın zina yaptığını bilmiyorsan (büyük ihtimalle bilmiyorsun) yazılmış O ZAMAN BİLMEDİĞİN BİR ŞEY OLAN "ZİNA YAPTIĞINI" BİLMEDEN EVLENMEK (öyle yazmış) BİLİNÇLİMİ OLMASI GEREKİR" burada "ALLAH" haram olan bir evliliği niye engellemiyor deniyor (HAŞA) zaman çabuk geçiyor ve "İMTİHANDA OLDUĞUMUZDA BİR GERÇEK" bu itibarla bekleyelim ve görelim "YA VARSA KİMİN İÇİN BAKALIM"

:D

Son olarak yazılanlardada yine kişisel fikrini söylemişsin ve sonrada eklemişsin( zina yapmak dinden çıkarmaz) zaten yasaklanan zinanın "İSLAMDA" cezası belli aslolan "MÜŞRİK VE MÜŞRİKE" ile evlenmemek 70,100 değnek doğru ve islam fıkhında nasıl olacağı belli fakat "RECM" iftira varmı "KUR'AN" da :lol:

Zina yapmayı bende başka bir açıdan ele alacağım nasılmı aslında zina ne demek “T.D.K.” (Aralarında evlilik bağı olmayan kişiler arasındaki cinsel ilişki.) demek birde buna iki kişinin gönül rızasını ekledinmi yani isteyerek yapılmışsa bu zina olmaz ne olur “SEVİŞME” olur bu durumda hem (kentli “metropollü”) olunur hemde zinadan çıkış olur ne olur “ŞEVİŞME” peki evli olanların zina yapması durumunda olay ne olur pardon sevişmeleri durumunda kendi rızaları ile ne olması gerekir kentli ve metropollü olmak kolaymı zaten kendi medeni kanunumuzdanda “Zinanın” suç olmasınıda çıkardık birde karşılıklı rıza ile olursa kime ne. sonra kızlık zarı meselesi geçin bunları artık 21. asırda yaşıyoruz ne demekmiş kızlık zarı her şey beyinde biter yani “BİLİNÇ” te olay bilerek bilinçli karşılıklı rıza ile oldumu kime ne değimli. Ha şimdi birde flört var aslında bunu hiç yazmamak gerek ama nede olsa “ZİNA” nın belkide başlangıç aşaması bu itibarla yazmak gerek sonra haram ne demek kişinin veya kişilerin zevk aldığı bir şey haram olurmu kişi diyorum burada “GENEL EV DURUMU VAR” bilen bilir (tecrübesi olanlar)

yani şunu demek istiyorum şimdi ülkemizde toplum değerleri değişmeye başladı diyor bazı toplum bilimciler? şehirlere göç ile (onun için kentli.metropollü) yazdım acaba şehirlere göç zinanın (sevişmenin) artmasına sebep olurmu yani birincil sebep birde toplum değerlerinin değişmesi zinanın artmasına sebep teşkil edermi bu toplum değerlerinin kıstası nedir mesela “ZİNA YAPMAKMIDIR (SEVİŞMEK)” zaten yukarıda yazdım kişilerin kendi rızaları oldumu olay biter benim anlamak istediğim şu bu “ZİNA” denen olay neden inananlar nezdinde “HARAM VE GÜNAH” ne olmuş sanki bak toplum değerleride değişiyor bazı kişilerce normal olağan şey hayatın gerçeği yani uzun lafın kısası toplum değerlerinin değiştiğini yaşadığı tecrübelerle anlatan değerli toplum bilimcilerimizde var “NEDEN HARAM VE GÜNAH” der inananlar ve kuralları var neden kuralları kendi uyarlayan insanlarda var sebep ne.

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nur Suresi 3. Ayet (Diyanet Meali'nden)

"Zina eden erkek ancak, zina eden veya Allah'a ortak koşan bir kadınla evlenir. Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah'a ortak koşan bir erkek evlenir. Bu mü'minlere haram kılınmıştır. "

oncelıkle merhaba

surenın acılımı ıcın dıger ayetlerıde okumanı tavsıye edıyorum sure bu sekılde acılmaz gercı bu seklıylede kotu bır anlam tasımaz ama neyse ayete bakarsak yanlıs olan bırsey gormuyorum sende ayetı en bastan yayınla ıstersen ve ayet ıcın sadece sukadarını soyluyorum

aılende bır bayana veya bır erkege sor bıle bıle hovarda bır erkek veya bır kadınla evlenırlermı veya sen evlenırmısın? bır ayetı yargılarken once kendın olarak gormenı tavsıye edıyorum sana ve ayet cok dogrudur bıde tamamını yayınlasan yanlıs oldugu ıdda ettıgın seyın ;) ve burada ayrıca yansıma prensıbı dıye bır sey vardır yanı aynada yansıyan sey anlamında da dene bılır sen neysen karsına o tarz bır ınsan alırsın bunu soyle acıklayalım gercı sen yukarıda akrabalarından bır ornekler vermıssın ama bılmıyorum cınsel yasamlarından haberın varmı?sen sadece sex uzerınden bır yasam sergılersen etrafındakı hersey sadece sex gozuyle gorunur sana ama bır farklı bakıs acısı yakalarsan bu ıkı bakıs acısı arasında bır dusunce ve tatmınden olusan zevk alma duygusu ortaya cıkar ve sen bunu kendıne ''bu benım gercegım su ıse benım gercegım degıl onun ıcın ben sex alanında yasayayım ''dıye bır tabır getırırsın ve bu hareketı yerıne getırırken butun bır sekılde vıcdanın rahat etmesı ıcın bırseylerı kendı uzerınden atmak ıcın allahı veya sen buna nedıyorsan de reddedersın ama aslında neyı neye tercıh ettıgını kendıne durust bır sekılde soylemelısın.ve duygularının kolesı olmamalısın kolesı olursan yasamın onların etrafında doner ve sen onların dedıgını yapmak ıcın devamlı (bu kelıme bazı reddıyecı ateıst arkadaslara)reddıye ıcınde olursun.ılk once yapması gereken ınsanın onundekı olayı ısımlendırmemesı cunku seyler ısımlerı degıldırler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim bu konudaki bilgim şöyle..

müslüman bir erkekle hristiyan, musevi, müslüman evlenebilir..

ancak müslüman bir kadın için bu haramdır...

saygılar

evet Islamiyet e göre de böyle zaten müslüman kadın için aynı şeyler geçerli değildir.Peki bu konuda ne düşünüyorsun sana göre de mantıklı bir yargı mı yoksa çok tutucu olan gereksiz bir yargı mı? Bana göre ikincisi çünkü insanların evlenmesi için dinlerinin örtüşmesi gerekmez erkeklere tanınan özgürlüğün kadınlara da tanınmış olması çok daha iyi olurdu ve din herkesin kendi dünyasında kendi içinde olan birşeydir hayat arkadaşın bile olsa konu inanca geldiğinde herkes o iki yoldan birini seçer ve bu yolda yalnızdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim bu konudaki bilgim şöyle..

müslüman bir erkekle hristiyan, musevi, müslüman evlenebilir..

ancak müslüman bir kadın için bu haramdır...

saygılar

Bunu ve insanlar arası diğer eşitsizlikleri bildiğiniz halde Kur-an her insana eşit yaklaşıyor diyebilir misiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ayetteki yasaklama, ceza mıdır; yoksa bi denge midir, onu anlamak gerek.

Zina eden erkeğe zina eden kadın öngörülmüş. Neden mantıksız geliyor size? Duygusal yaklaşıyorsunuz da ondan.

Zina eden erkeğin (ya da bayanın) ihtiyaç ve isteklerini, deneyimsiz ve bu konuda bilgisiz bi eş karşılayabilir mi veya ne kadar karşılayabilir?

Bi de bu açıdan bakmak lazım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ayetteki yasaklama, ceza mıdır; yoksa bi denge midir, onu anlamak gerek.

Zina eden erkeğe zina eden kadın öngörülmüş. Neden mantıksız geliyor size? Duygusal yaklaşıyorsunuz da ondan.

Zina eden erkeğin (ya da bayanın) ihtiyaç ve isteklerini, deneyimsiz ve bu konuda bilgisiz bi eş karşılayabilir mi veya ne kadar karşılayabilir?

Bi de bu açıdan bakmak lazım.

Bana oldukça mantıksız geliyor bana göre insanlar cinsel deneyimlerine göre toplum içinde etiketlenmemeli tabi bu işi meslek haline getirenler için durum farklı.Evet duygusal yaklaşıyorum,hayvani dürtülerim buradaki katı kurallar kadar henüz kabarmadı.Ayrıca cinsel ilişkideki deneyim olayı birazcık komik birşey,herkes pekala nasıl cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğini öğrenebilir bunun için videolar,kitaplar,hatta bazı ülkelerde eğitim cdleri bile var.Ayrıca biri diğerine de 1-2 seferde öğretebilir. ;) Bence herkes karşılayabilir bunun için insanların kendini cinsel deneyimlere hazırlamış olması gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Öncelikle selam edelim ve konuya girelim.

Hala forumda yazıyormusun bilmiyorum ama umarım buralarda bir yerdesindir ve bir kaç başka kişininde katılımıyla bu konuyu biraz daha açıklığa kavuşturabiliriz.

Birkaç aydır bende bu ayette takılıp kalmıştım. birkaç farklı mealden yola çıkarak kendimce bir çıkarım yapmaya çalışıyordum ki bugun birde nette arama yapayım derken bu mesajını gördüm.

Şu aşamada konu hakkında çok fazla yazıpta hem kendimi hem okuyanları yanıltmak istemem. Birkaç gün içinde detaylı birşeyler karalayabilirim muhtemelen. Yalnız şimdilik şunları söyleyebilirim.

Birincisi diyanetten dahi olsa bir meali alıpta tek gerçekmiş gibi yada tek açıklamaymış gibi sunmamak gerektiğini düşünüyorum. Düşünme adına gerçekleşen hiç bir eylemde tek kaynağa yada ten veriye dayanmamak gerekir. İster dini, ister siyasi olsun, bu şekilde tek bir yoruma dayanarak fikir yürütmek yada karar vermek genelde bizi doğruya götürmez. Kısacası meal diyanettende geliyor olsa tek gerçekmiş gibi alınmamalı.

Diğer taraftan yaptığın eleştirileri eleştirmek zorunda hissettim kendimi. Açıklamaların konuyu anlamaktan çok kendince inanadığın bir düşünceyi şuursuzca savunmak gibi duruyor. günümüz insanlarının kurallara uymaması, o kuralın yanlış yada mantıksız oldugunu göstermez. yada müslüman oldugunu iddia edenlerin her kurala uydugunu göstermez. Neyse böyle karşılıklı eleştirinin bi anlamı yok.

Biraz daha farklı kaynaklar bulabilirsem en kısa zamanda ayeti anlayıp, anladıklarımı açıklamaya çalışırım.

Son olarak şunu da düşünmeni isterim ki dinden çıkmak için acele etmeye gerek yok kanımca. İnanan her insanın soruları vardır zaten olmalıda. Önemli olan onları düşünmek sorgulamaktır. Din bana katlanılmaz yaşanmaz gelmediği sürece inanmaya devam ederim ve sorularımın ecvaplarını ararım. Bu sayede ileride cevap ne olursa olsun kaybım olmaz diye düşünüyorum.

neyse görüşmek üzere

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Gerçekten yaptığınız yorumlar ilginç aslında böyle konuların yoruma değil gerçek bilgilere dayanması gerekmektedir bildiğim kadarıyla anlatmak isterim

muhakkakki Allah hiç kimseyi bilmediğinden sorumlu tutmaz

zina yapan zina yapanla temiz olan temizle evlenmek zorundadır erkeğin zina yaptığı anlaşılmaz haklısınız ama allah herşeyi görür ve bilir kandıramazsınız 2a senin arkadaşında sadece evlendiği kişiyi ve çevresindekilerini kandırmış sor bakalım evlendiği kişiye kabul edermiymiş bence ettmez çünkü haram kılın mıştır tabi kız bunu bilmnediği için kıza günah yoktur onun günahınıda erkek alır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Halkalıyıldız,ayete farklı bir yorum getirdiğin için teşekkür ederim.Bu şekilde daha önce düşünmemiştim yani zina eden birinin zina etmiş biriyle evlenmesi öngörülmüş ve aksini yapanın günaha gireceği söylenmiştir.Ama sence de bu acımasız bir yargı değil mi? Yani zamanında zina yaptın ama evleneceğin zaman aşık olduğun (zina yapmamış) kişiyle hayatını paylaşmaya hazır olduğun halde bu yasaklı ve o kişiyle mutlu olman tanrısal anlamda engellenmiş. Garip!

Bana göre zinayı çok da abartmamaları gerekir tabi bu uzun süren tartışmalara yol açabilir ama kişisel görüşüm evlilik öncesinde başkalarıyla cinsel ilişki yaşamış olmak kimsenin insani değerini düşürmez diye düşünüyorum. Evleneceğin kişiyle tanıştığın günden önceki devrede şahsın hareketlerinden ve kararlarından sen sorumlu olamazsın evlilikten sonra ki sorumluluğun hayat arkadaşına sadık kalmaktan ve onu sevmekten geçer.Ama ne dersem diyim Islam dinindeki tanrının görüşleri benden çok daha farklı..

Takıldığım başka surelerde var ama onları bu konu altında tek tek açıklamak çok uzun sürebilir.En kısa bir örneği tanrı katındaki bir günün dünyamızdakine kıyasla ne kadar olduğudur.

Hac Suresi 47. Ayet; " Bir de senden acele azap istiyorlar. Halbuki Allah asla va'dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir. "

Secde Suresi 5. Ayet; " Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde ona yükselir. "

Mearic Suresi 4. Ayet; " Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir. "

Tanrı nezdinde 1 gün 1000 yıla mı denk geliyor yoksa 50000 yıla mı?

Bir diğeri şirk konusu..Allah şirk (ortak koşma) i affeder mi affetmez mi?

Nisa Suresi 48. Ayetten bir cümle; "Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz."

Yine aynı surenin 153. ayetinden bir kısım; "Sonra kendilerine apaçık deliller gelmesinin ardından (tuttular) buzağıyı tanrı edindiler. Biz bunu da affettik ve Mûsâ'ya apaçık bir güç ve yetki verdik. "

Ben yaz yaz bitiremem galiba gecenin bu vaktinde çok uzun ve zahmetli bir iş olacak.O yüzden en kısa olanlardan yazdım.Seninkiler nelerdir?

şirk ile ölünürse affetmez putları onun yerıne koyarken putlara v.s herhangı bır şirk le ölunurse onu affetmez Allah rahman rahimdir rahman demek bu dunyada yasarken tum kullarını affeden rahim ise öldukden sonra sadece ona ınananlara eş kosmayanları mumın yada muslumanları affeden demektır yoksa bu dunyada putperest lıkden tobe ettımı bağışlar tabı rahman dır peygamberımız kı kıtabında habıbım der ve senı yaratmasaydım hıc bır seyı halk etmezdım der onun bıle amcası putperest öldü peygamberımız onca af dıledıgı halde tanrı ayet ındırdı senın bu af ıstemelerın bosa gıder bosdur affetmem ısrar etme bana eş kostu anlamında tanrı adeletlıdır ha zına eden olayındada ayetın onunu arkasını ıyıce okumak lazım tek ayetle deıl orasını burasını cımbızlayarak tobe edıp zınayı bırakırsa af olunur tobe edenı tanrı affeder seytana onca guc kana gırme v.s vermesı karslıgı adem e affedeceını vaad edıp ıyı dusunceye yapmıs gıbı 1 yaparsa 10 katı kotu dusunurse ceza yazılmayacaını uygularsa 1 mıslı dıye vaad ettıgını soler ıslam dusunurlerı zına olayında o ayetın 10 ayet onu 10 ayet arkasına bakılırsa anlasılır bu sankı 4 kadınla evlenmeye musade var deyıp carıyelerde ıstedıgın kadar demeye benzer ayetı kesıp atmamak lazım halbukı ayetın sonunda ama sızın ıcın 1 tanesı daha hayırlıdır der yada ılerkı ayetlerde ha bırde su var tanrının lanetledıklerı kımseler arasında kuranın orasını burasını ıyıce okumadan onunu ardını anlamını deısıklıgıe ugratacak kelımelerı cımbızlayıp alan yargılayana lanet eder tanrı dıkkat etmek lazım bu hususlarda ayrıca ayetlerın uygulanıs seklı bıle peygamberımız ogretır counu namaz nasıl kılınır v.s ıyıce ıslam tarıhınıde bılmek lazım zına etmeyı alıskanlık halıne getırmıs bır kadını bu ısden hıc cekınmeyen her fırsatta baska bırıyle zına eden kadını sen evıne kadınım dıye alıp sonrada ısıne rahat gıdebılırmısın

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gerçekten yaptığınız yorumlar ilginç aslında böyle konuların yoruma değil gerçek bilgilere dayanması gerekmektedir bildiğim kadarıyla anlatmak isterim

muhakkakki Allah hiç kimseyi bilmediğinden sorumlu tutmaz

zina yapan zina yapanla temiz olan temizle evlenmek zorundadır erkeğin zina yaptığı anlaşılmaz haklısınız ama allah herşeyi görür ve bilir kandıramazsınız 2a senin arkadaşında sadece evlendiği kişiyi ve çevresindekilerini kandırmış sor bakalım evlendiği kişiye kabul edermiymiş bence ettmez çünkü haram kılın mıştır tabi kız bunu bilmnediği için kıza günah yoktur onun günahınıda erkek alır

benım inanmayanlara yok sayanlara yada peygamberlerınden yada peygamberımızden suphe duyanlara tavsıyem Allah a sıgınıp ondan yol gostermelerını gece yatarkende her zaman dılemelerıdır ben şeksız suphesız senden gelen senın dedıgın her seye ınanacaım ama suphelerım var hangısı dın doru hangısı dıye yalvarmalarıdır ınannın tanrı kulunu bosluga atmaz bırakmaz o yardım gelecektır zıhnıne beynıne gonlune tabıkı putperestler gıbı körü körüne ınanmak olmaz dusuneceız aklımızı yoracaız aklımızla kabul edıp gonlumuzle tasdık ettıkmı tam ıman olur bana gore yoksa ben bole dogdum bole gosterdler dınım bu dedınmı putperestde derdı babam bu toteme tapardı dedem de bende buna ınanırım ama bu hesap edılmemeye gerekçe olmuyor apacık deıller var kuranda baska hıc bır kıtapda olmayan her 20 yılda ılım buluyorsa kuranda en son da mesela hayvalların kulak hucrelerınde sadece kulak hucrelerınde kopyalanabılmelerı olayı ınsanlık tarıhınde herhalde mö v.s eskı uygarlıkların kopyalama yaptıklarını soleyecek yokdur apacık tanrı delıl mucızesıdır bu ayet bakınız aklımızla bunları okuyup tasdım edeceız okumadan dusunmeden sorgulamadan tabıkı olmaz putperest muslumanlık olur ole ben bole gordum demekle kuran mucızelerınde eskıden yazılı olmayan her sey var yenı cıkan okumak lazım ha bırde tabı sadece dını ılım okuyan yobaz sadece dunya ılmını okuyan da ataıst olur der buyulerımız ıkısını bır okudunmu alım olursun ıster ıstemez sımdı kolonlama ıle ayetı yazayım sadece bır ornek mucızemı deılmı sız karar verın Kopyalanmış bir hayvandan çok sayıda kopya hayvan üretme (ikinci nesil kopyalama) deneylerinde Kulak Dokusundan hücreler alınarak kopyalama gerçekleştirilmiştir. Yani yakın tarihte yapılan ilk deneylerde hayvanların kulağı kesilip hücre alınarak kopyası üretilmiştir. Kuran-ı Kerimin bir ayeti şöyledir:

"...(Şeytan dedi ki) Mutlaka onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını kesecekler ve yine mutlaka onlara emredeceğim de Allah'ın yarattığını değiştirecekler..." (Nisa Suresi 119.ayet

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet Islamiyet e göre de böyle zaten müslüman kadın için aynı şeyler geçerli değildir.Peki bu konuda ne düşünüyorsun sana göre de mantıklı bir yargı mı yoksa çok tutucu olan gereksiz bir yargı mı? Bana göre ikincisi çünkü insanların evlenmesi için dinlerinin örtüşmesi gerekmez erkeklere tanınan özgürlüğün kadınlara da tanınmış olması çok daha iyi olurdu ve din herkesin kendi dünyasında kendi içinde olan birşeydir hayat arkadaşın bile olsa konu inanca geldiğinde herkes o iki yoldan birini seçer ve bu yolda yalnızdır.

kadın erkek yaratılıs olarak eşit deıldır ikisininde bırbırınden üstün yonlerı vardır bazı konularda kadın ustun bazılarında erkek akıl olarak aynı ama yanlıs anlasılmasın ama bedenı olarak farklı kas yapısı v.s burada ona haram kılınmasıda kadınları esıtsızlık olarak deıl belkıde kadına deger verdıgı ıcındır:) ayrıca kadın cabuk etkılenır erkek ole deıldır daha duygusaldır daha cabuk hayran olur şaşırabılır dınını koruyamayabılır ınancını ayrıca o zamanda sımdıkı zamanda kadına baskı bellıdır ıspatlıdır erkege karısı bu konuda baskı yapamaz ezıyet edemez yolundan cevıremez ama kadın ıcın ole deıldır herkes ıcın selamete ermek yada cennete islam a ınanmak oldugunu bıldıren bır dusunce ıcın ınsanları ıslama davette acaba kadınmı etkılı olur ıslam olmayan erkeı ıcın erkek mı kadına

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Günümüzde televizyonun dergilerin kısaca medyanın etkileri ile toplum anlayışı değişmektedir.medyayı elinde tutan güçler toplumdaki değer yargıarını istedikleri gibi değiştirebilmektedirler.

Son 80 yılda türk halkı genel olarak dini değerlerinden uzaklaştırılmaya çalışıldı, kurtuluş savaşını kazandıran maneviyatı öldürmek için. Kim ne derse desin dini inançları olmayan vatanını sevemez, seviyorum diyen yalan söyler.

Geçmişte bizi yıkamayan batılı devletler medya yolu ile kültürel bağımıza büyük darbeler indirdi.Türkleri bilekte yenemeyenler maneviyatlarını tahribe giriştiler.işte batılı yayınlarda insanların zihinlerinde ahlak çöküntüsüne yol açmaktadır. Çağdaş düşünce adına ahlaksızlık körüklenmektedir. Özgür kadın serbest cinsel anlayış tek başına yaşayanlar, nikahsız yaşayanlar, evlilik öncesi ilişkiler serbest, özellikle kadınlarda.

Bir toplumun güzel yaşayabilmesi için kurallara ihtiyaç vardır. Mesela içki tüm kötülüklerin anasıdır, zararlıdır bilinir hala içki içilir. Zina ahlakı bozan aileleri parçalayan bir davranıştır. Biz bu yönünden bakıyoruz ama her şeyi yaratan yüce RABBİMİZ bizim bilmediğimiz şeyleri de bilmektedir.

Dizilere bakın kimi eniştesi ie kimi baldızı ile ne olduğu belirsiz ilişkiler. Kendinizi onların yerine koyun bir, siz yaşar mısınız? Kız kardeşinizin annenizin yaşamalarını ister misiniz? Hiç sanmam ama başkalarına yapılması normaldir.

Şimdi gelelim ayete. Temiz olan pis olanla bir olur mu? ALLAH mümin kullarını temiz olduklarını haber vermektedir. Kimdir mümin kul? Bir insanın kızın kapalı türbanlı olması mümine olması anlamına gelmez. Günde vakit namazlarını kılan orucunu tutan zekatını veren kısaca Allah'ın emirlerini yerine getirmek için gayret gösteren bir kişidir. Müminin kimseye zararı yoktur, emindir o. İşte bu kimse Allah'ın koruması altındadır.İşte bunlara yoktur izin. Zina eden kadını yada müşrik olan kadını almak,izin verilmez. Nasıl izin verilmeyeceğini ise bilmeyenler biraz daha kitap okusunlar derim ben. Yoksa adam gitmiş yaşamış sonra gelmiş türbanlı kız almış, türbanlı acep mümine mi? Kapalı olması yetmez daha bir çok açıdan da bakılabilir. Eşinizin sizi aldatmasını ister misiniz? Hayır. Sizde aldatmayınız bu hem maddi hemde manevi yıkım demektir. Kime güvenirsiniz o zaman? Sevgi olmasa hayvanlar gibi 15 dak.zevk için tek gecelik ilişkiler. Bunları yaşayanlar ertesi günkü gönüllerinde hissettikleri tahribatı fark etmiyorlar mı? Mutsuzluk yaşamıyorlar mı? Aynı zamanda fakirlik sebebidir de, işler ters gider.

Allah'ın emirleri aynen yerine gelmektedir. Bizler kıt bilgimizle bunları değerlendirmede büyük hatalar yapabiliriz. Dikkat edin KUR'AN DA hep güzel şeyler emredilmektedir. Kötü bir şey yoktur ki. Mutlu olmak zengin olmak huzur bulmak isteyen kuran okusun. Orada öğrendiklerini tatbik etmeye çalışsın. Sonra da korkmasın yürüsün. O insanın kullanma kılavuzudur.

saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 yıl sonra...

İslam dininde zorlama yoktur kuranda insanların nasıl yaşamaları gerektiği anlatılmış uyanların veya uymayanların ahirette ödül veya cezalandirilacaklari söylenmişti hal böyleyken sen bu dünyada istersen zina yap bakire biriyle evlen istersen bakir ol dul biryle evlen bunun için yaradan seni uyarmaz. (hic sınav olurken yardim istediğinizde hocanız size yardim ettimi)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed Esed'in çevirisi:

(Onların her ikisi de eşit derecede suçludur:) zina yapan erkek ancak zina yapan bir kadınla -yani, (kendi cinsel arzularını) tanrılaştıran bir kadınla- birleşir; zina yapan kadın da ancak zina yapan bir erkekle -yani, (kendi cinsel arzularını) tanrılaştıran erkekle- birleşir: bu (birleşme) müminlere yasak edilmiştir. 

Kisacasi

ayetin Arapça metnindeki نكح-nkh fiili

tipki Nûr 60'taki gibi

birlesmek, CiNSEL iLiSKiDE BULUNMAK demek,

evlenmek degil. 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

kardeşim eğer soruna cevap alamadıysan lütfen bilmemi sağla bu işlerden fazla anlamıyorum internet bilgisayar falan lütfen bak burda en önemli şey imanın sonsuz hayatın 

sana demiyorum nurcu ol ne olursa ol ateist ol en taraflı kişi ol en nefretli ol ama şu risale i nuru oku taraflı oku nefretle oku yeterki oku o bu zamanlar için ilaç bir kitap lütfen lütfen oku yeterki oku

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...
  • 4 ay sonra...

Slm arkadaşlar siteyi rastgele buldum ve iyi tartışmaların oldugunu görünce üye olmak istedim.Uzun bi zaman önce ateist oldum eskiden bende birçok insan gibi müslümanım der geçerdim.Artık

.

.

.

Ne kadarda dar düşünceli ve kıt döngülü zayıf bir mantık ile düşünüp kendince yazıp çiziyorsun! insanların uymadığı Hak Hükümler için hangi akla hizmet? Allah azze ve celle nin Hak Hükmü'nü çürütme cehaletine giriyorsun? asıl çürüyenin sahtekâr riyakâr olan insanlar'dır! mezaristan'lara Bak! Ta! Gör! Şimdi birde kendin'ce diyeceksin ki? her ölen çürüyor! evet ya nede güzel diyorsun! her ölen çürüyor! çürümeyen ise Hakikatin ta kendisidir! boşamı bak ta gör dedik? aklın bulanıp karışabilir bu sebeptan bir nebze daha açalım? Allah azze ve celle nin Hak Hükümlerine riayet etmeyen bir kimse Münafık ve Müşrik kimsedir! bu kimseler İman'lı ailelerden çıkabilir! ailesinin bilmediği bir hususta ailesi evlatlarının uygunsuz davranışı için ne yapabilirler? ve özellik ile bahsi geçen Ayet-i Kerime toplum içerisinde aleni biçimlerde zina yapmış kişileri en başta kapsamaktadır! kendilerini gizleyenler zaten gereği gibi Müslüman'lar değillerdir! Kanun bellidir kanuna uymayan aşikâr ise zaten aklı basan bir kimse o kişi ile kendi isteği ile evlenmez! ha evleniyor ise de muhakkak onun da gizlediği vardır bile bile ancak öyle kimseler bir birleri ile evlenirler! bazı aklı az basanlar ise ben sevdim aşık oldum gibi bir aldanma ile evlenirler bunlar istisnai kimselerdir! yani bile bile! lakin asılsız ve cahilane savının çürümesinin en bariz sebebi ise insanların noksanlıklarına istinaden Hak bir hükmü kurban etmen'dir!  ve son olarak zina etmenin cezası sadece ve sadece 80 ile 100 sopadır yani bu sopalar çok kalın olmamalıdır ve kaba ete değecek biçimde uygulanmalıdır! bu uygulama Kur-an da farz kılınmış yani uygulanması bir emirdir ve bu emri yerine getirmeyen-ler veya başka sapkınlıklar uygulayanlar! (RECM) gibi Allah azze ve celle tarafından fesat ve kâfir ilan edilmişlerdir! Kur-an'ı defalarca oku kardeş ta ki bir bütün olarak algılayana kadar! işte o zaman ne çelişki kalır nede akla ve mantığa uymayanlar kalır veselam!...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sopa atma diye bir ceza son derece ilkel bir iştir. Sopa istenilen şiddette vurulabilir. Öldürmek istiyorsa öldürür. Okşamak istiyorsa okşar. Böyle ilkel bir cezayı savunmak da taşlamayı savunmak kadar insanlık dışıdır. Bu ilkel çöl yasalarının bir teki bile kabul edilebilir değildir. Tamamı ilkeldir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sopa atma diye bir ceza son derece ilkel bir iştir. Sopa istenilen şiddette vurulabilir. Öldürmek istiyorsa öldürür. Okşamak istiyorsa okşar. Böyle ilkel bir cezayı savunmak da taşlamayı savunmak kadar insanlık dışıdır. Bu ilkel çöl yasalarının bir teki bile kabul edilebilir değildir. Tamamı ilkeldir.

Ateistforum'daki democrossian misiniz?
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.