Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Geleceği Yaratmak.

sardunyam

Önerilen İletiler

Bilim adamlarının ve mitolojik tarihçilerin iddialarına göre insanlık 3600 yıllık periyotlarla iniş ve çıkış yaşıyor... Bir iddiaya göre insanlığın bu kadar yozlaştığı bir dönem hiç yaşanmamış... Sümerologların elde ettiği bilgilere göre o çağlarda gelinen teknolojik ve sanatsal gelişim şuankinden daha ilerideymiş...

Hızlı gelişen teknoloji mekanik ve elektronik teknoloji belki ilk defa bu kadar gelişti ama başka teknolojilerde geliştirmiş insanlık...

Nasıl bir gelecek bekliyor bizi şimdi... Yeni periyodik zamanın son dönemine girdiğimizi söylüyorlar... Yeni bir çağın başlayacağını, dibi bulduktan sonra yeni bir çıkışın olacağı tezini ortaya atıyorlar...

Gerçekliğini bilemiyoruz ama geleceğe dair bazı tahminlerde bulunabiliyoruz...

Geleceği yaratabilecekmiyiz gerçekten... Bunun nasıllarını ve gelişimini tahmin ediyormusunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bizim geleceğimiz, çocuklarımızın geleceği, yakın gelecek, uzak gelecek, dünyanın geleceği ve insanlığın geleceği...

son yüzyılda insanlık soyut düşünceleri asgariye indirdi... bunun neticesinde hayal gücünü bile somut olana bağımlı kıldı... ve geçmişin geleceği olan bugün insanlık pek çok manevi güzelliği ancak şeklen algılar oldu... bu hayatın her alanında böyle...

aşk'ı anlatmaya kalkıyorlar... içinden çıkar çıka cinsel objeler çıkıyor...

inancı anlatmaya kalkıyorlar... herkes dış görünüşe, mekanlara, tapınaklara, mabetlere, kutsal kabul ettiği ve gittiğinde kutsallaşacağını düşündüğü mekanlara akın ediyor...

doğayı anlatmaya kalkıyorlar... ve yakın gelecekte anlatılabilir bir doğa kalmayacağını görmüyorlar...

bir kısım iyi niyetli insan kalan son yeşil alanların muhafazasından söz ediyor ve bu uğurda insan üstü bir gayret gösteriyor... ama parası olan zengin ve arkası sağlam züppeler geleceğimizi talan etmekten çekinmiyor...

buna ne denir bilemiyorum, benim olmayan kimsenin olmasın mı, ben ne istersem yaparım mı?

bütün bunların geçmişin geleceğinin yani bugünün gerçekleri olduğunu düşündükçe yarın gelecek olanın ne getireceğini tahmin etmek zor olmuyor...

şişirilmiş ego, herşeye hakim oluyor...

yağmur yağmıyor artık İstanbul'a... gökgürültüsünü özledim... ıslak toprağın mis kokusunu özledim...

kirlenmemiş ve duygusallığını yitirmemiş insanları özledim... satın alınamayacak duygular görmeyi özledim...

gösterişsiz, sıcak, samimi, içinde açılan kapıdan sizi cennet bahçelerine götürecek, kelimeleriyle başka alemlerde yüzdürecek, şekilden öte içsel zenginliğin farkında olanları özledim...

binbir maske ile dolaşıp, sahte sözlerle aldatanlardan, mevki sahibi olmak için her yola başvuran insanlar görmekten yoruldum...

...

geleceği biz var edeceğiz ve biz hak ettiğimiz gibi bir gelecekle karşılaşacağız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insan ilerlemiyorsa aynı zamanda gerilemiyormu?(yoksa yerindemi sayıyor)

yoksa insan hiç bir şeyi kontrol edemiyormu?

insan sahne üzerinde rol kesen bir oyuncumu?

:blink::unsure:

Bu rol düşüncesi çok meşhurdur, ben de bazen öyle düşünmüyor değilim hani...

İlerlemek nedir???Gerilemek nedir???

Bunu çağımız Yeni Dünya Düzeni'ne uyum olarak algılıyor; bana göreyse bu insanların gerçek-yalan arasındaki konumuna göre değerlendirilebilir...

Ve yine ben yalanın olması beklendiği gibi çok kalın çizgilerle var olduğunu ve geri kalındığını düşünüyorum, ya hiç ileriye gidildi mi???İleriye dair dinler geldi, bunların üzerinden düşünceler geliştirildi, insanlar aradı ve hala arıyor...

İnsan kendisine verilen kontrol mekanizmasıyla kendi sınırlarını zorlayabilir, kontrol ettiği hiç olmadığı gibi her de değildir...

Ve sahne meselesi:

Sahne hayatsa ne yaptığımızı onun üzerine çıkarak görebiliriz ancak...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu rol düşüncesi çok meşhurdur, ben de bazen öyle düşünmüyor değilim hani...

İlerlemek nedir???Gerilemek nedir???

Bunu çağımız Yeni Dünya Düzeni'ne uyum olarak algılıyor; bana göreyse bu insanların gerçek-yalan arasındaki konumuna göre değerlendirilebilir...

Ve yine ben yalanın olması beklendiği gibi çok kalın çizgilerle var olduğunu ve geri kalındığını düşünüyorum, ya hiç ileriye gidildi mi???İleriye dair dinler geldi, bunların üzerinden düşünceler geliştirildi, insanlar aradı ve hala arıyor...

İnsan kendisine verilen kontrol mekanizmasıyla kendi sınırlarını zorlayabilir, kontrol ettiği hiç olmadığı gibi her de değildir...

Ve sahne meselesi:

Sahne hayatsa ne yaptığımızı onun üzerine çıkarak görebiliriz ancak...

Saygılar...

işte bu güzel, yani hoşuma gitti... en azından bir yere varabileceğimizi düşündüm ve sevindim...

şimdi sizin görüşünüze göre (ki inancım görüşlerimde etkendir) diyorsunuz... o zaman ilahi mekanizma insanlığı nerede görmek istiyorsa orada tutuyor diyebilirmiyiz?

yani eğer ilerleme ya da gerileme mümkün değilse insanlığın amacı ne olmalıdır?

insandan beklenen yegane amaç itaatmidir?

bazen bu duyguya kapılmamak mümkün değil, herşey kontrolümüz altında gibi ama öyle değil gibide... şimdi istersem bu tartışmaya devam edebilirim ya da kapatım gidip tv izleyebilirim... şimdi bunlar benim elimdemi değilmi? doğrusu şaşırtıcı...

mesela ben ilerlemenin bir çok farklı merkezde aşama aşama gerçekleşeceğini düşünüyorum... teknolojik gelişim beraberinde başka bir gerilemeyi getiriyor... edebi gelişimden tutun, ideolojik fikirlere kadar her alanda teknolojinin etkisi görülüyor...

ama ya insani değerlerde ilerleme mümkün değil mi? paylaşımcı, mütevazi, kendi içsel gelişimini önemseyen, her hangi bir varlığın egemenliğinde olmadan, kendi hayat çizgisini kendisi çizerek her yeni günde bir basamak yukarı çıkmak mümkün değilmi? ben gerilemenin küreseleşme ile eş değer olduğunu düşünüyorum... küreselleşme paylaşmayı değil, egemenlik kurmayı amaçlıyor, kaymak tabakasını tüketenlerle aynı türe sahip olan ezilmişler her türlü sömürülüyor... bedenen, ruhen, ilmen... yani kontol ediciler ve kontrol altındakiler...

doğrusu gelecekten ümitli olmak benim için bu aşamada mümkün değil...

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğduk...

Öleceğiz...

Tek iş arayı anlamlı kılmak...

Benim inancıma göre de temelde Allah bilinci oldu mu gerisi olabildiğince olur zaten; önemli olan da çekirdeğe ulaşabilmek, bunun için herkes kendince kabukta bulunduğu katmana göre uğraşı veriyor...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

geleceğimiz mi .:?

bize öğretilenler sadece.

toplum trafından..ailemiz tarafından..gelenekler..görenekler...

geleceğimizi bunlar belirliyor...

düşünün nasıl yaşıyoruz..bize öğretildiği gibi..

korkuyla...kendimiz olmadan..itaat ederek..

evet herşey bizim düşüncelerimizde...düşündüğümüz gibi yaşıyoruz..

düşüncelerimizi ...düşünmeden yaşamak .geleceği yaratmıyor..

geleceğimizi geçmişimiz gibi yaratmayalım...

düşünelim..geçmişi

nasıl yaşadık..neler yaptık..neler yapmak istiyorduk yapamadık..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hangi gelecek? Yalanlar üzerine kurulmuş bir gelecek mi? Daha küçüklükten yalana alıştırılıyor bu toplum. Nasıl mı?

Genç kız erkek arkadaşı ile buluşmaya gidecektir. Annesinin/babasının buna karşı çıkacaklarını bildiği için yalana başvurur.

İşe geç kalmıştır. Patronuna olmadık bir mazeret/yalan söyler.

Ramazan ayıdır. Oruç tutmamasına karşın toplumun kendisini dışlamaması için tutuyorum diye yalan söyler.

Okulu kaytarıyordur. Gene annesine/babasına açık açık bugün okula gitmek istemiyorum diyeceğine, evden normal saatte çıkar sokak sokak gezer.

Şimdilik aklıma gelen yalanlar bu kadar.

Çocuklarımızı ne konuda olursa olsun yalan söylemeye itmediğimiz, kendi gençliğimizi hatırlayıp, onların sorunlarına eğilip birlikte çareler arayıp, birlikte imkanlar yaratırsak, işte o zaman sardunyamın da dediği gibi;

gösterişsiz, sıcak, samimi, içinde açılan kapıdan sizi cennet bahçelerine götürecek, kelimeleriyle başka alemlerde yüzdürecek, şekilden öte içsel zenginliğin farkında olan, binbir maske ile dolaşmayıp, sahte sözlerle aldatmayan, mevki sahibi olmak için her yola başvurmayan insanlar görme şansımız olacak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çünkü herkes yalan konuşuyor...

Çünkü herkes kendi gerçeklerinden, duygularından, düşüncelerinden korkuyor... bunların bilinmesinden, duyulmasından ve gelmesi muhtemel tepkilerden korkuyor...

Aileler yalan konuşuyor... Çocuklara baskı kuruyor ve dediğin gibi çocuk yalana başvuruyor... Aile sanıyor ki çocuk itaat ediyor ve yalan söylediğini aklına getirmiyor... Zaten ebeveynelerin çoğu çocuğunu tanıdığını sanıyor... Ve çocuk yalanla büyüyor, bu işine yarıyor ve ona devam ediyor...

Ben böyle düşünüyorum ve fikrimde şudur diyemeyen insanlar yalan söylemek zorunda kalıyorlar... Herkesin aynı olduğunu elbette sanmıyorum ama insanların bir çoğu iç dünyalarını dışarıya açmaktan korkuyor... Oysa; tepki almayı göze bir defa alabilse, kendisi olabilse ve kararlı olmayı başarabilse yalan hayatından soyutlanacak ve gidecek...

Ama mümkün mü? Geleceği yalanlarla yaratıyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

kişi iç dünyasını dışa açtığı zaman....

dışlanıyor...

suçlanıyor...

asi ilan ediliyor...

topluma uyum sağlamayan kişi oluyorsun...

işte sonuç bu olunca...kişi topluma ayak uydurmaya mahkum ediliyor..

diyemiyoruz ...bu halde olmamızın sebebi sizlersiniz..

vurun kendinizi dışarıya...

gerçek olun...

siz olun...kendinizi tanıtın yaşama....

birşey kaybetsiniz.. kazanırsınız...

kendinizi kazanırsınız...

evet

gerçek kendinizi..

saygılar.. :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

gelecek ellerimizde bu bir reklamda geçiyordu...

ellerimizle geleceğimizi nereye sürüklüyoruz?

biz bugünden, tam şu andan, bin yıl sonrasına mesaj göndermiyor muyuz?

bin yıl sonrasının insanlığı bu yaşadığımız bin yılı nasıl adlandıracak hiç düşünüyor muyuz?

geçmiş medeniyetleri sorguluyor hatta onların yaşama bakış açılarıyla alay ediyoruz...

bizimle ve yaşam şeklimizlede alay edilecek...

biz bu milenyumu yozlaştıran kendisini tanımaktan aciz insanlar olarak anılıcaz...

yeni bir felsefe ortaya çıkartamayan milenyum... geleceği planlayamayan ve geçmişin izleriyle, hayalleriyle yaşayan gelecekten korkan ama hiç çaba harcamayan, geçmişe sığınan, birin üstüne bir koyamayan aksine azaltan insanlarız hepimiz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gelecek ellerimizde bu bir reklamda geçiyordu...

ellerimizle geleceğimizi nereye sürüklüyoruz?

biz bugünden, tam şu andan, bin yıl sonrasına mesaj göndermiyor muyuz?

bin yıl sonrasının insanlığı bu yaşadığımız bin yılı nasıl adlandıracak hiç düşünüyor muyuz?

geçmiş medeniyetleri sorguluyor hatta onların yaşama bakış açılarıyla alay ediyoruz...

bizimle ve yaşam şeklimizlede alay edilecek...

biz bu milenyumu yozlaştıran kendisini tanımaktan aciz insanlar olarak anılıcaz...

yeni bir felsefe ortaya çıkartamayan milenyum... geleceği planlayamayan ve geçmişin izleriyle, hayalleriyle yaşayan gelecekten korkan ama hiç çaba harcamayan, geçmişe sığınan, birin üstüne bir koyamayan aksine azaltan insanlarız hepimiz...

Sevgili sardunyam, bizim gibi ülkelerde insanlar rahatlar. Böyle gelmiş, böyle gider... mantığı ile başlayıp bitiriyorlar koca hayatları. Keyiflerine zarar veren bir durumla karşılaştıkları zaman, 'amaannn neden ben yapayım, bir başkası vardır bunu yapacak' deyip o anki sorumluluk yüklenmesi gereken herne ise ertelenir ve bir başkasının yapması beklenilir.

İnsan kullanmayı çok severiz. Gösterişi de çok severiz. 'Onda var bende niye yok' triplerine gireriz. Çevre bilincimiz gelişmemiştir. Mesela piknik yapmayı çok severiz ama, piknik yaptığımız yeri çöplük halinde terk edip evlerimize gideriz. Suyu, elektriği ve bazı bir çok şeyi tasarruflu kullanmayı bilsek bile üşengeçliğimizden uygulamayız. Arabamız varsa, iki dakikalık yola araba ile gideriz. Say say bitmiyor ki sevgili sardunyam.

Özeleştiri nedir bilmeyen insan yığınıyız. Bir fikir/düşünce doğru veya yanlış olsun ama farklı olsun reddeder, biz bize inatla doğru kabul ettirilen fikir

ve düşünceleri sorgusuz sualsiz kendi doğrularımız olarak kabul ederiz.

Rahat milletiz, rahat...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dünya bu kadar kalabalığı kaldıracak kadar büyük değil. kaynaklarıda yetersiz. kalabalık sürüleri kendi haline bırakamazsınız mutlaka zarar verirler. sürülerde bilinç olmayacağına göre ancak tüketecek+güdülecektir.

dünyada kaliteli bir bilinç seviyesine ulaşmış insan zekası çok düşük. bunların çoğu iyi niyetli değil yetersiz kaynaklar ve insandaki güç hırsı değerleri çözeltir. iyi niyetli bilinçler ise bilinçsizlerin bilinçlenmesini bekleyecek kadar iyi niyetlidir. oysa fizikte kurallar var bunlar değişmez. bir şey ya vardır ya yoktur değişmez.

insan beyni çok enteresan bir makina ve düşünmek zor gelir. o yüzden çoğunluk düşünmez ancak uygular. neticede geleceği ancak özgür beyinleri erken yaşta bilinçlendirmekle kurulabiliriz ama bu kadar büyük bir kitleyi kısa zamanda bilinçlendirmek imkansız muhtemelen dünya ekolojik dengesini korumak için büyük felaketlerle toplu temizlik yapacak.

geleceği yaratmak mümkün ama istediğimiz gibi olurmu o büyük bir soru işareti gücü ellerinde bulundurmak isteyenler buna izinn vermezler ellerindeki her imkanı kullanarak bilinçleri kapalı tutmaya çalışacaklar.

din+müzik+tv+futbol+tüketim çılgınlığı+özenti bunların hepsi sömürgecilerin elinde ve onlar bilinçli bir topluluk istemiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

her türlü faşizmin son bulduğu bir dünya hayal ediyorum.

din ve etnik faşizmlerin yok olduğu. yanındakinin kimliğine aldırmadan ona sadece insan gözüyle bakabileceğim bana sadece insan gözüyle bakanların olduğu bir dünya hayal ediyorum. geleceği yaratırken gel kardeşim bunu ancak birlikte başarabiliriz bütün ayrımcılıkları bir kenara bırakalım insan olarak kalalım diyebilen dindaşım yada ırkdaşım değil türdaşım diyebilelim. çok büyük bir hayal kurdum. gerçekleşmesine bile inanmıyorum. ama keşke.............!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.