Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

:::::Çarpımları 2450:::::

ѕєcwσσ™

Önerilen İletiler

Bir matematik hocası asistanıyla konusmaktadır:

Hoca : Dün üc kişiyle tanıştım Yaşlarının Carpımı 2450 ye,toplamları ise senin yasının iki katına eşit. Her birinin yaşını bulabilirmisin?

Asistan : Hayır, bilgilerin yeterli değil.

Hoca : Hepsinden yaşlı olduğumu söylersem sonuca ulaşabilirsin....

ve zeki asistan yaşları bulur....nedir acaba bu üç kişinin yaşları????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir matematik hocası asistanıyla konusmaktadır:

Hoca : Dün üc kişiyle tanıştım Yaşlarının Carpımı 2450 ye,toplamları ise senin yasının iki katına eşit. Her birinin yaşını bulabilirmisin?

Asistan : Hayır, bilgilerin yeterli değil.

Hoca : Hepsinden yaşlı olduğumu söylersem sonuca ulaşabilirsin....

ve zeki asistan yaşları bulur....nedir acaba bu üç kişinin yaşları????

5 X 10 X 49 = 2450 (bu durumda asistanın yaşı da (5 + 10 + 49) : 2= 64: 2 = 32... matematik hocasının yaşını da bulalım diycem ama onun yaşı il ilgili elimizde hepsinden büyük olduğuna dair başkaca bilgi yok, o halde matematik hocası da en az 50 yaşındadır :) )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

5 X 10 X 49 = 2450 (bu durumda asistanın yaşı da (5 + 10 + 49) : 2= 64: 2 = 32... matematik hocasının yaşını da bulalım diycem ama onun yaşı il ilgili elimizde hepsinden büyük olduğuna dair başkaca bilgi yok, o halde matematik hocası da en az 50 yaşındadır :) )

iddia ediyorum ki

hocanın yaşını tam olarak bulmak mümkün ;)

kaç olabilir?

devrimkaratasa:

sorunun birden fazla cevabı da yok

soruyu dikkatli okuyun!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

elbette hocanın yaşını bulmak mümkün

devrimkaratas usta sorunun tek cewabı war

we soruda werilen tek bilgi çarpımları değil

o yüzden sadece carpanlara ayırarak cwba ulasamayız -_- -_-

Tamam ѕєcwσσ, bo soruya birden çok cevap bulduk.

Fakat soruyu çözen biz değiliz asistan. Sanırım en önemli nokta bu.

Asistan bu soruyu çözdüyse, bizim bilmediğimiz bir şeyi yani hocanın yaşını biliyordu.

Asistan cevabı bulduğuna göre geriye bit ihtimal kaldı.

Şimdi ihtimaller.

245,2,5

175,7,2

98,5,5

70,7,5

50,7,7

49,10,5

49,25,2

35,35,2

35,14,5

35,10,7

25,14,7

Hoca 35 yaşından büyük olsaydı dört ihtimal bulurdu. asistan soruyu çözemezdi.

Hoca 35 yaşından küçükse ihtimaller bire düşer.

Asistan soruyu bulduysa hocanın yaşı 25-35 arasında.

Üç kişinin yaşlarıda 25 - 14 - 7

CEVAP: 25 - 14 - 7

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu cevap doğru değil mi? :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya nobody kardeş, benim cevabın nesi yanlış.

kendin farket diye bekliyordum

ama söyleyeyim:

çarpımlar 2450 deyince

asistan neden "bulamadım" diyor?

demek ki kendi yaşının iki katı toplamını veren

birden fazla çarpan grubu söz konusu

bu da:

10x5x49 ve 50x7x7

iki grubun da çarpımları 2450

toplamları 64

asistan bu nedenle bulamadım diyor

hocası 50 yaşında olduğu için

doğru grubun 10x5x49 olduğunu buluyor......

glorianın bulduğu çözüm doğru

ama sanki tesadüfen bulmuş gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence Glora'nın hakkını yeme Nobody.Zekasını fazlasıyla ispatlamış bir arkadaşım ve bunu söylerken sadece çözdüğü soruları kasdetmiyorum.Forumun diğer bölümlerinde yaptığı espiriler ve iletilerde bile buram buram zeka kokuyor.Bir de bunun üstüne eklediği kararlılığı ve çalışma azmini eklediğimizde ki ben hiçbir soruya onun kadar sabırlı yaklaşamamışımdır,verdiği cevapların tesadüfle ilişkilendirilmesi yanlış olur..

Tesadüf ve Gloria yanyana bile gelemez..:closedeyes:

Ve cevap onun verdiğiyse,soruyu soran arkadaşın onaylamamış olması çok yanlış..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence Glora'nın hakkını yeme Nobody.Zekasını fazlasıyla ispatlamış bir arkadaşım ve bunu söylerken sadece çözdüğü soruları kasdetmiyorum.Forumun diğer bölümlerinde yaptığı espiriler ve iletilerde bile buram buram zeka kokuyor.Bir de bunun üstüne eklediği kararlılığı ve çalışma azmini eklediğimizde ki ben hiçbir soruya onun kadar sabırlı yaklaşamamışımdır,verdiği cevapların tesadüfle ilişkilendirilmesi yanlış olur..

Tesadüf ve Gloria yanyana bile gelemez..:closedeyes:

büyük ustaların da hata yapabileceğini

kabul etmek gerek.

glorianın cevabı anlatış şekli

ve sonra kendini yalnızca

"bu cevap doğru değil mi?"

diye savunması

bana da şaşırtıcı geldi

benim tanıdığım gloria

cevabı ayrıntılarıyla ve

ikna edici olarak verirdi.

ya tembelliğine geldi

ya da

bu usta da hata yaptı????

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cwaba yanlış demedim ama dogruda demedim

peki neden???

cwabın o oldugunu söyleseydim gerisinde yapılan acıklamalar bosuna olcaktı

çünkü cwp werilmiş soru kapanmıstı

soruda gercekten güzel bi mantık var

gloria bunu bulmus

ama cwabının dogru oldugundan emin olsaydı üstüne giderdi

ancak baska cözümler arama yoluna basvurdu

o halde glori da tam olarak emin değildi

tebrik ve teşekkür ederim gloria ve nobody ye -_- -_- -_-

resmiyette sınır tanımıyoz hani :D :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cwaba yanlış demedim ama dogruda demedim

peki neden???

cwabın o oldugunu söyleseydim gerisinde yapılan acıklamalar bosuna olcaktı

çünkü cwp werilmiş soru kapanmıstı

soruda gercekten güzel bi mantık var

gloria bunu bulmus

ama cwabının dogru oldugundan emin olsaydı üstüne giderdi

ancak baska cözümler arama yoluna basvurdu

o halde glori da tam olarak emin değildi

tebrik ve teşekkür ederim gloria ve nobody ye -_- -_- -_-

resmiyette sınır tanımıyoz hani :D :D

Oysa ki biz;Doğru cevap geldikten sonra,gerekli açıklamayı tebriğimizle beraber ya direkt cevaplayan arkadaşımızdan ister ya da kendimiz verirdik..

Benim aklıma gelen şu açıkçası:

Siz sorduğunuz sorunun cevabından emin değildiniz,Nobody arkadaşımın onayından sonra emin olabildiniz..;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

taurus işte orda yanılıyosun

cwabını bilmediğim bi soruyu sormama

sorsam bile belirtirim bilmediğimi beraber yorumlarız

forumda yeniyim dogal olarak gloria nın cwabı werirken ne düşündüğünü bilemem

ya tesadüfse diye düşündüm ve cwp wermedim

neyse kapattık bu soruyu yeni bitane sordum -_- -_- -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O sorunun cevabı ''asal sayıdır'' ama benim matematikle pek aram olmadığı için arkadaşlarıma bırakıyorum.Yoksa ''fermat'' formülüyle cebelleşmek zorunda kalıcam..:closedeyes:

Ayrıca benim yanıldığımı düşünürken,kendin de bir yanılgı içine olabileceğini düşünmelisin,değil mi..? ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

büyük ustaların da hata yapabileceğini

kabul etmek gerek.

glorianın cevabı anlatış şekli

ve sonra kendini yalnızca

"bu cevap doğru değil mi?"

diye savunması

bana da şaşırtıcı geldi

benim tanıdığım gloria

cevabı ayrıntılarıyla ve

ikna edici olarak verirdi.

ya tembelliğine geldi

ya da

bu usta da hata yaptı????

:) aslında tembelliğime gelmedi, hata da yapmadım çünkü sorunun cevabından emindim... "Bu cevap doğru değil mi?" diye sormam ise verdiğim cevabın görmezden gelinmesiyle ilgiliydi ki biliyorsunuz ki biz doğru cevap geldiğinde bunu mutlaka bildiririz yani aslında sorumu alıntılayıp kopyalamam cevaptan emin olmadığımdan değil cevabım gözden kaçırılmış olduğunu düşündüğümden cevaba dikkat çekmek içindi... Bir yandan beni çok iyi çözmüşsün Nobody, burada benimle ilgili yapmış olduğun yorum aslında bu soruyu cevaplayış tarzıma göre değerlendirildiğinde doğru gibi görünse de sen de birşeyi gözden kaçırmışsın çünkü benim genel tavrım verdiğim cevaptan emin olmadıkça (tabii ki soru tahmine dayalı cevap istemiyorsa) sorularla ilgili yorum yapmamaktır ki bu soru özellikle bir matematik problemidir, bunda da aynı şey geçerlidir... -_-

cevap olarak neden 5 x 10 x 49'u seçtiğimi sormuşsun, bu sorunun cevabını verelim ilk önce ;)

elimizdeki verileri şunlar:

Profesörün tanıştığı 3 kişi : x,y,z

Asistanın: a

Profesör: p

x.y.z = 2450

x+y+z = 2a

p>x, p>y, p>z

2450 sayısının çarpanlarının 2 x 5 x5 x 7 x 7'dir. Bunlardan yola çıkarsak olasılıklarımız ise şunlardır:

2, 25, 49 ; (toplamda 76, asistanın yaşı: 38)

2, 35, 35 ; (toplamda 72, asistanın yaşı: 36)

5, 7, 70 ; (toplamda 82, asistanın yaşı: 41)

5, 10, 49 ; (toplamda 64, asistanın yaşı: 32)

5, 14, 35 ; (toplamda 54, asistanın yaşı: 27)

7, 7, 50 ; (toplamda 64, asistanın yaşı: 32)

7, 10, 35 ; (toplamda 52, asistanın yaşı: 26)

7, 14, 25 ; (toplamda 46, asistanın yaşı: 23)

Eğer asistan bu veriler yetersiz diyorsa buradan anlaşılır ki kendi yaşı 32'dir. Çünkü diğer olası sonuçların hepsi birbirinden farklıdır. Eğer asistanın yaşı 32 dışında olası diğer sonuçlardan birisi olmuş olsaydı, bilginin yetersiz olduğunu ifade etmez, hemen cevabı verirdi)

Bu durumda elimizde iki olasılık kalmıştır. Bunlar da;

5,10,49 ve 7,7, 50 olasılıklarıdır.

bu iki olasılıktan birinde 49, diğerinde ise 50 profesörün tanıştığı adamların en yüksek yaş olasılıklarıdır. Profesörün yaşıyla ilgili elimizde p>a, p>b, p>c ifadesinden başka bilgi olmadığı için evet bu durumda profesör en az 50 yaşındadır. Buradan itibarenini açıklama gereği duymadım çünkü sorulan profesörün yaşı değil, diğer üç adamın yaşıydı... Ama tabiiki sorunun cevabını doğru verebilmek için şu olasılığı gözardı etmemiş olmam gerektiği tahmin edilmeliydi... Eğer profesör 51 veya 51 üstü yaşında olsaydı profesörün yaşını bilmediğimizden dolayı her iki olasılık da geçerli olacaktı... Ama profesör 51 veya üstü yaşında değil de 50 yaşında ise o zaman 7,7,50 olasılığını direk olarak ekarte etmiş oluruz. Fakat yine ısrarla söylüyorum ki üstte verdiğim cevap yeterli ve geçerlidir. Çünkü sorulan ne ise verilen cevap ta ona göredir. Buna itirazı olanın olduğunu sanmıyorum... Her zaman ayrıntılı cevap veremem, benim de işim gücüm var, benim de uyku saatim var, sabah işe gidiyorum, gündüz yoruluyorum vs. vs. değil mi ama, nitekim yazdıklarımın karışık olmaması ve anlaşılır olması için ben bu acıklamalara inanılmaz zaman harcamaktayım, tıpkı şimdi de olduğu gibi arkadaşlar, her zaman bunu yapamam, böyle bişeyi benden her daim beklemek mantıklı olmaz, degil mii?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

la adamı gelir gelmez sogutmayın forumdan

daha ikinci konumda bi sürü tepki

göz yumun biraz ew sahibisiniz -_- -_-

terbiye sınırlarını da aşmazsan iyi olur, hiçbir samimiyetimiz yok, o nedenle konuşmalarına dikkat et... Forumda yeni olduğun doğru, soğuyorsan da soğu, umrumuzda mı sanıyorsun... Ayrıca geri dönüp bilmecelerde bu zamana kadar yazılmış iletilere bir bak, biz burada çok tartıştık ama seviyemizden asla ödün vermedik... Seviyeni bozma... Saygını kaybedersin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

la adamı gelir gelmez sogutmayın forumdan

daha ikinci konumda bi sürü tepki

göz yumun biraz ew sahibisiniz -_- -_-

tama terbiyesizlik demiyelim laubalilik diyelim o zaman :) kırmızı ile renklendirdim, sanırım simdi gorebilirsin... Ben de yazılanlarda tepki göremiyorum... Herkes kendini ifade etme çabasında, yaqnlış anlamışsın ;)-_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili gloria

bu "en az" sözcüğü eksik olsaydı

seni bir daha yormazdım inan

bu da sana göre ayrıntı gelebilir

ne de olsa 4 harf

ama bana öyle gelemedi napıyım :( ....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili gloria

bu "en az" sözcüğü eksik olsaydı

seni bir daha yormazdım inan

bu da sana göre ayrıntı gelebilir

ne de olsa 4 harf

ama bana öyle gelemedi napıyım :( ....

ama dedim ya soruda sorulan o degildi ve onu ekstradan açıklama gereği bile hissetmedim ben... Neyse dun biraz fazlaca üzerime gelindi diye düşündüm o nedenle gece o iletiyi yazdım. Umarım kırılmamışsındır bana... Birşeyleri ispatlama çabasında degilim ki ben, kendimi biliyorum sanırım en önemlisi bu... Bazen kullandığımız ifadeler, istediğimiz yere gitmeyebilir, yanlış yöne sürüklenebilir bunlara dikkat etmek lazım... Benim yazdığımda da hata var doğru kabul ediyorum, bunu zaten ifade ettim ama aklımdan geçen, senin aklından geçen gibi değildi...

Ayrıca gözümden kaçmış bir nokta daha var, bu sabah farkettim... Soruyu soran arkadaş, benimle ilgili şöyle bir yorumda bulunmuş:

"soruda gercekten güzel bi mantık var gloria bunu bulmus ama cewabının dogru oldugundan emin olsaydı üstüne giderdi ancak baska cözümler arama yoluna basvurdu o halde glori da tam olarak emin değildi"

cevabımın doğru olduğundan emindim... o nedenle üstüne gitmedim ayrıca başka çözümler arama yoluna da hiç ama hiç başvurmadım, çok enteresan bunu nerden cıkardığını da anlamadım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.