Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Utanç

Mouchette

Önerilen İletiler

Utanç

44655_130.jpg

Yapım : 2007, İran

Tür : Dram / Savaş

Yönetmen :Hana Makhmalbaf

Senaryo :Marzieh Meshkini (Kitap), Marzieh Makhmalbaf

Oyuncular :Abbas Alijome, Abdolali Hoseinali, Nikbakht Noruz

Yapımcı :Maysam Makhmalbaf

Görüntü Yönetmeni :Ostad Ali

Müzik : Tolibhon Shakhidi

Başkahramanımız Afganistan'da küçük bir kız. Adı da Bahtar... Yoksulluk içinde zor şartlar altında mağaralarda yaşayan insanlar... Öyle bir yaşam ki çocuklar ayaklarından bağlanıyor bu mağaralarda dışarı çıkamasınlar diye.Bahtar komşusu ve yakın arkadaşı olan Abbas'a çok özeniyor çünkü onun defteri kalemi ve kitabı var.Okula gidiyor Abbas. O da okula gitmeyi o kadar çok istiyor ki bin bir güçlükle pazarda iki yumurta satarak kendine bir defter alıyor.Kalemi yok annesinin rujunu çalıyor. Abbasın peşine takılıp okula gidiyor fakat geldiği yer yalnıştır çünkü erkekler okuludur orası.Öğretmenin kovmasına rağmen ısrarla okuma öğrenmek istediğini komik hikayeler öğrenmek istediğini söylüyor...Ama onun yeri kızların olduğu bir sınıftır... Yola koyuluyor komik hikayeler öğrenmek uğruna. Fakat yolda bir savaş oyunun içinde buluveriyor kendini. Esir alınıyor çocuklar tarafından.Ruj olduğu için yanında günahkar olduğu söyleniyor..Taşlanması gerektiği söyleniyor...Israrla ''Ben savaş oyunu oynamak istemiyorum'' diyor.Gözler yaşlı... Oysaki yapması gerek tek şey bu oyuna dahil olmak ve ölmektir. ...

.'' Bu bir oyun ölmezsen özgür olmazsın''

3299_1.jpg

Çocukların oyununu izlerken savaşa, yoksulluğa , zorbalığa bir kez daha lanet okuyorsunuz.Bize çocukların savaş oyunu olarak gösterilen savaş sahnelerinde bir farkediyorsunuz ki kızların sesi ne kadar da cılız kalıyor. Erkek çocukları büyüklerinden gördüklerini yaparak nasılda baskı uyuguluyorlar kızlara...Her fırsatta onları günahkar yapacak bir şey bulabiliyorlar.

Belkide Bahtar şimdiye kadar seyrettiğim filmlerdeki en iyi çocuk oyuncuydu benim için.Hiç bu kadar güzel ve bu kadar dolu dolu bakan bir çocuk görmedim ben.

Not: Filmin yönetmeni ve film hakkında bir kaç bilgide eklemem gerektiğini düşündüm.1988 doğumlu Hana Makhmalbaf. İlk filmini 14 yaşında çekmiş ,ilk uzun metrajlı filmi ise Utanç. 2007 yılı yapımı film, katıldığı festivallerde hep ödül arak dönmüş.Ayrıca;

2007 San Sebastian Jüri Özel Ödülü

2007 Roma Unicef Özel Mansiyon

2007 Montréal Yenilik Ödülü

2008 Berlin Kristal Ayı Ödülü

Yunanistan İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği'nin Cinsiyet Eşitliği ödülü

11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri festivali'nde de FIRESCA ödülüne aday filmlerden.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
Belkide Bahtar şimdiye kadar seyrettiğim filmlerdeki en iyi çocuk oyuncuydu benim için.Hiç bu kadar güzel ve bu kadar dolu dolu bakan bir çocuk görmedim ben.

Yukarıdakinden fazlasını eklemeye çalışsamda ekleyemem. Hepsi söylenmiş ve yazılmış sonuna kadar katılıyorum... Kaçırmayın, kaçırırsanızda tekrar arayın ve bulun....

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bu filmi geçen hafta izledim ve gerçekten çok etkileyici bir film. İZlerken düşündüm de bizler ne kadar şanslı ve bir o kadar da şımarığız dedim içimden.

Okuma tutkusu için herşeye katlanan bir çocuk... Okulu yolunu bulabilmek için güneşi takip eden, nehirdeki kağıt gemiyi takip eden bir çocuk...

Mutlaka izleyin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.